Словото

Слово.бг · Словеса · Галерия · Книжарница

all.BG Форуми

Форуми » Култура и Изкуство » Език и литература

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Шами
    #2158546 - 24.07.2008 23:06

Шами

Шами си беше чистокръвно маке отвсякъде – среден на ръст, набит, загорял като пирински кремък, с вечно шаващи очички, на които не убягваше ни една аванта или задала се опасност. Докато ние софийските гъзарчета се ориентирахме в казармената обстановка, Шами вече беше влязъл под кожата на когото трябва. Старшина това, старшина онова, за две седмици успя да стане втори сандък на старшината. Мръсен провинциален натегач, си мислехме ние, но Шами съвсем не се слагаше безразборно на всичкото началство. Усетил с безпогрешния си нюх, че взводният не се ползва с особено уважение сред свръхсрочно служещия състав, той го орезили още в самото начало.
      Взводният много държеше при вечерна проверка всички чули името си да се обаждат тънко, ясно и високо с “аз!”, затова за всеобща досада се случваше да повтаря проверката по два-три пъти. Веднъж така, когато по списък дойде ред на Шами в отговор на името си той измънка само едно вяло:
      – Ъ…
      – Шаламанов! – повиши тон взводният и демонстративно долепи длан зад ухото си.
      – Ъс – отново едва-едва се обади Шами.
      Взводният направи няколко крачки към строя без да снема ръката и доближи глава до устата на Шами.
      – Шаламанов! – със заплашителни нотки потрети той.
      Шами напомпал предварително дробовете си ревна, като че ли трябваше да установи безжична връзка от Банско до Разлог без радиостанция:
      – Ааааз!
      От първата редица почти видяхме как лявото тъпанче на взводния се показа през дясното му ухо. Взривната вълна от устата на Шами го отнесе на няколко крачки и го спря в пилона със знамето. От този ден нататък взводният избягваше да прави вечерната проверка, някак си ищахът му се беше изпарил.
      Шами си падаше и сладкодумец: каквато и приказка да се отвореше, хеле пък за ядене и особено за пиене, той даваше обилен принос. Само по третата най-важна в казармата тема никакъв го нямаше. Станеше ли дума за мацки, Шами нахлузваше снизходителната физиономия на човек, който стои над тези неща. А тръгнехме ли да го провокираме, най-много да изтърве някоя презрителна оценка по адрес на красивия пол.
      Такова отношение към момичетата беше новост за нас, които бяхме възпитани ако не в почитание, то поне в учтивост. Отначало го взехме за стойка. Тъй де, сигурно това провициалистче от село още не беше виждало жена отблизо. Къде ще се мери с нас врелите и кипели свалячи от столичните дискотеки, ехее.
      Но Шами и тук се размина с очакванията ни. Нашите момичета никакви ги нямаше, не се и сещаха да се появят и утешат бедните жертви на всеобщата повинност. Сигурно продължаваха да се чекнат по дансингите без да са забелязали отсъствието ни. А при Шами празно свиждане нямаше. Прииждаха все различни девойки със румени лица и здрав тен на кожата, раболепно му поднасяха какви ли не буркани и го гледаха благоговейно в очите. А Шами намръщен кусаше от благините и от време на време се принизяваше да кимне сдържано в знак на одобрение. Когато после го разпитвахме за тях, той само бърчеше нос и пренебрежително махаше с ръка.
      Този следобед бяхме излезли заедно в отпуска и седяхме в голямата сладкарница един срещу друг на по кола, а Шами беше стоварил пред себе си още две милинки и набиваше, та ушите му плющяха. Бях се разположил с гръб към входа, та пръв забелязах необичайно раздвижване по масите до прозорците, където бях изпонасядали други отпускари. Миг след това я видях да минава по тротоара отвън: беше разкошна, с кестенява грива, мини, крака до сливиците, напета походка и … абе, всичко си имаше момичето. Гледка магнит за войнишкото око, просто във въздуха се чувстваше всеобщата концентрирана надежда тя да влезе в заведението. Престанах да следя глупостите на Шами, който още не се беше усетил, и без да изпускам от поглед лицето му, се заслушах във вратата зад гърба ми. Тя скръцна…
      Шами забрави да дъвче и се вцепени, ушите му спряха да подскачат, лицето му умря. Само погледът му останал жив следеше по азимут движението на обекта зад мен. Хе-хе, пич, значи и ти не си желязо, всичките ти приказки са били само камуфлаж, тази кака сега ако те погали по остриганата глава, може и лапичка да подадеш, злорадствах вътрешно. Красавицата мина покрай нашата маса към бара, а Шами с пълна уста дори благоволи да извърти врат след нея. Хо-хо, довечера в ротата щях да го спукам от бъзик, как едва ли не е паднал от стола. Докато още се кефех на тази си представа Шами върна пресуканата си глава в изходно положение и най-после преглътна забравената хапка.
      – Каков газ… – полугласно се произнесе той. Охо, не можех да повярвам, ама той даже и възхищение засвидетелства, макар и по типично неговия си начин.
      – … пун с лАйна! – довърши мисълта си Шами, наложи отново най-пренебрежителната си гримаса и делово се пресегна към втората милинка.

юни 2008
      admiral@mail.bg

Редактирано от nousha (07.11.2009 02:39)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
Re: Шами
    #2158571 - 24.07.2008 23:50 [Re: admiral]

Добре! Македонският отговор на прочутото Балабаново "Абе и тая е омръзнала некому."

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
    #2158661 - 25.07.2008 03:29 [Re: admiral]

"пун" = "пълен"?
едва ли е друго, ама питам за всеки случай.

набито око за хората имаш според мен.

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2158722 - 25.07.2008 09:33 [Re: admiral]

Страшен образ тоз Шами. Чак ми идваше да му прасна едни звучен шамар за добре дошъл. Много точно око /Перо, т.е. клавиатура/ имаш.
Върна ме в 80-те години при войниците на летището в Щръклево.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
    #2158750 - 25.07.2008 10:40 [Re: mysteria]

Цитат:

Страшен образ тоз Шами. (...) Върна ме в 80-те години при войниците на летището в Щръклево.

А така-а! Щръклево, значи... Войниците...

Re. admiral: Разкошен образ, ама последната лакърдия - хем без нея не може, хем гадна, мамка му! Таз дива простотия в казармата най-яко личеше. Предполагам, разчувствали сте сума мъже.

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2158768 - 25.07.2008 11:06 [Re: tisss]

Цитат:

А така-а! Щръклево, значи... Войниците...

Трябва ли сега да ти отговоря, че съпругът ми беше военен на летището и съм се сблъсквала /волю или неволю/ с такива индивиди и сега просто го преживях наново.

Адмиралски, страхотен образ си създал.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

Fleur interdite
scrumptious

#2158774 - 25.07.2008 11:11 [Re: mysteria]

Цитат:

Чак ми идваше да му прасна едни звучен шамар за добре дошъл.

Що бе, Мисти, що ще го шамаросваш? Той свободата така я разбира. Спомни си за Елам Харниш в "Сияйна зора" и за връзките на женските престилки.

--------------------

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2158782 - 25.07.2008 11:34 [Re: mysteria]

Цитат:

Трябва ли сега да ти отговоря, че съпругът ми беше военен на летището и съм се сблъсквала /волю или неволю/ с такива индивиди и сега просто го преживях наново.

Да бе,ма аз бех взводен на големи взводове по 50- 60 човека за по месец и полвина които само и толко служеха щото имаха петгодишни договори с Кремиковци,мините и прочие.Тва на няколко партиди.Така че темата ми близка.Чат пат по некой месец и запасняци,там подходът друг.Че има емоции - има, че има технология на поведението за да не станеш смешен - има ,че е важно физически да вдъхваш респект - важно е,че е гадно да си между чука и наковалнята - гадно е.Бе казармата голяма работа,ама школата /НШЗО/ тва не е казарма,тва , абе нямам думи,толко интензивно никога не съм живял,от зор даже ноктите на краката ти растат по бързо
Най големият сеир на едно учение,как баш моят шьофьор скъса колоната, и цяла дивизия в два през ноща се набабани в ено малко селце влизайки от всички възможни пътища стотици и стотици камиони влачещи оръдия,джипове,бетеери,и прочие.Бабите наизлязоха,животните цвилеха тревожно,кравите дори,кучетата също.Единият камион ни се загуби със старшината,бомбите,мините,яденето.......и седмица пасохме сливи и слънчоглед из нивите.Имам ени снаряди на които подготвях данните за стрелба,които още не са паднали
Ми за запасите ако говоря,или масовите сцени на филма Хан Аспарух,ше ми се пукне жлъчката.
Те ме те пак на война

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2158836 - 25.07.2008 13:00 [Re: Huckleberry]

@Fleur interdite
Цитат:

Македонският отговор на прочутото Балабаново "Абе и тая е омръзнала некому."

Кой е този Балабанов?

@zombie
Цитат:

"пун" = "пълен"?

@mysteria
Цитат:

Страшен образ тоз Шами.

Култов?
Цитат:

страхотен образ си създал

Благодаря, но не съм го създал. Шами съществува.

@tisss
Цитат:

Разкошен образ, ама последната лакърдия - хем без нея не може, хем гадна, мамка му!

Ще си призная, срам не срам: Позачеркнах това-онова, преди да го пусна, за да не ме баннат.

Huckleberry
Цитат:

от зор даже ноктите на краката ти растат по бързо

A la guerre comme a la guerre, гус'дин майор.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Редактирано от admiral (25.07.2008 14:10)

Fleur interdite
scrumptious

#2158848 - 25.07.2008 13:16 [Re: admiral]

Цитат:

Кой е този Балабанов?

Александър Балабанов, публицист, преводач, дружка на Елин Пелин. Заедно са редактори на "Българан". Според една история си седели тримата с Александър Божинов (другия редактор) в писателското кафене, оглеждали минаващите край тях софийски булки и ги коментирали. Балабанов обаче все имал за какво да върже кусур. На едната косата проскубана, на другата роклята не стои като хората, кожата, устата, очите, фигурата ... Махнаджия бил. Най-накрая минала една булка като капка хубава, нагласена, наконтена, радост за окото. Елин Пелин и Божинов гледат, цъкат и въздишат, по едно време викат, "Е, Балабане, е за тая вече няма какво да кажеш, няма какъв кусур да й вържеш, булка, та дрънка!" А той гледал, гледал, мерил я отгоре додолу и обратно, мислил дълго, па по едно време казал, "Абе ... и тая е омръзнала някому."

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 9251

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.