Словото

Слово.бг · Словеса · Галерия · Книжарница

all.BG Форуми

Форуми » Култура и Изкуство » Език и литература

Страници: 1
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Пацо
    #2238481 - 04.11.2008 13:03

Пацо

Черният ефрейтор все се бъзикаше, че на Пацо тумбакът изпреварва снагата му, понеже като вечен арестант почти не носи колан, който да го пристяга. Но Пацо беше блага душа и не се връзваше. Едричък във всичките три измерения на пространството, от него струеше солидността на високотонажен багер. Общо взето това изглежда и да беше назначението му в армията, защото Пацо наистина прекарваше повечето време от войнишката си служба с арестантската лопата. Често го хващаха я с бутилка, я в друга грешка, а той не си даваше зор ни да се крие, ни да отрича.
      Обаче с друг един адет Пацо караше началството направо да си гризе петлиците в отчаяние. От сержанта до полковника, който и да се обърнеше към него, Пацо ни заставаше мирно, ни се представяше с бодър тон, само накланяше глава, усмихваше се приятелски и отвръщаше “кажи бате”. Службашите от офицерския състав отначало вилнееха и се пенявеха, но нищо не помагаше: Пацо не четеше устава, не си лъскаше обувките, не закопчаваше куртката си, нито отдаваше чест. Е как да не го вкараш в ареста такъв.
      Особено лейтенантът Вълчев от свръзките яко го беше взел на мушка. Той си падаше злоба и натегач, та дежурствата му караха всички да се втрисат още на развода, не подминаваше сгода да окошари някого и с амбиция поддържаше реномето си на “оса №1” в полка. А когато през лятото на лагера в Пакиа тръгнаха да прекарват нови телефонни кабели и трябваше да се копаят канали, Пацо се оказваше арестант още преди закуска. Без да се сърди, той носеше съдбата си с усмивката и олимпийското спокойствие на закоравяла флегма.
      Вечерта Вълчев сдаде дежурството и хукна към близката кръчма, където вече запиваха другите младши офицери. В бързината съвсем забрави да освободи Пацо, а в стремежа си да настигне по чашки другите определено се увлече. Така на връщане в лагера въпреки изгрялата луна се препъна и за малко не се отърколи в прясно изкопания ров.
      – Пацов! – с генералски тон се провикна той.
      – Кажи, бате – обади се Пацо, който на няколко крачки пушеше седнал на катушката.
      – Т’ва тука да го закопаеш, да не се спъвам, ясно ли е!
      Арестантът беше свикнал на какви ли не дивотии, но тука нещо не схващаше.
      – Еми нали днеска го изкопах, както каза, бе бате…
      – Чуваш ли к’во ти разпа’ям, бе – прекъсна го Вълчев с натежал език. – Не ми се обяснявай като ученичка, ами почвай да запълваш дупката! До утре сутринта да си свършил!
      След което направи кръгом и с несигурна походка се запъти да се трупяса в палатката си. Пацо допуши цигарата и си плю на ръцете.
      На сутринта някой сякаш беше отворил ковачница в главата на лейтенанта Вълчев. Слепоочията му болезнено пулсираха, а езика си усещаше като непрана кашишка партенка. Мамка им и кабели, като едното нищо днес можеше да мине и командващият полка. Вълчев се изправи с мъка, плисна няколко капки от манерката на посивялото си лице и се заоблича. Излязъл навън той дълго мижа пред яркото слънце, пое дълбоко дъх, озърна се с мътен поглед и се вцепени.
      – Редник Пацо-ов! – развика се лейтенантът. Чуковете в слепоочията тутакси му напомниха, че в това му състояние е разумно да сниши тона. – Извикай веднага Пацов, ама на бегом – прошепна той на стоящия наблизо войник и онзи отпраши.
      След цяла вечност тумбакът на Пацо се появи яваш-яваш иззад ъгъла на столовата, следван от самия Пацо и неразделната му лопата. Той заби инструмента в рохкавия насип, направи още една крачка напред и благо се ухили:
      – Кажи, бате.
      – Какво е това тука, бе? – изстена лейтенантът и посочи запълнения ров.
      Пръснатата из хълма рота наостри уши, по-отдалечените се присламчиха. Пацо вдигна рамене и мълчаливо се усмихна. И идея си нямаше какво искат да чуят от него.
      – Отговаряй, като те питам, защо е запълнен каналът, бе? – отчаяно се опитваше да изясни ситуацията Вълчев. Краката му взеха да треперят и той се опря на катушката.
      – Еми нали вчера ми каза да го запълня, бе бате – с неразбираща усмивка примига Пацо.
      – Кой? Аз? – лейтенантът се смая от безкрайната наглост. Не че не беше свикнал да го лъжат, но това минаваше всякакви граници. – Как ще ти казвам да запълваш каналите, бе, кретен такъв. Ти акъл имаш ли бе, говедо с говедо? До 9 часа да си изчистил цялата пръст, иначе ще те вкарам в дисципа, селяндур смотан, малоум...
      На последната дума запецна, понеже го лъхна нещо несвойствено: в очите на Пацо лумнаха мръсни демонски пламъчета. Мазолестата му дясна тръгна да гребе въздуха отзад докато докопа това, което търсеше - полирания от стотици арестантски часове сап на лопатата.
      – Аз ше ти....! – изсъска демонът, вселил се в гърлото на Пацо.
      Махмурлясалият мозък на лейтенанта все още не обхващаше метаморфозата, но животоспасителните му рефлекси сработиха навреме. Глезените му подобно освободена от фуражка пружина го изхвърлиха на крака и взеха летящ старт. След миг голият хълм на Пакиа заприлича на стадион по време на републикански полуфинал. Пръв надолу по склона със завидно ускорение се носеше осата №1 на полка, следван по петите от мощния тумбак на Пацо, самият Пацо и високо над него лопатата, въртяща се в ръката му като перка на боен хеликоптер.
      И 50 гърла наскачала рота ревяща от възторг:
      – Убий го, Пацо!
      – Смели го!
      – Кръв, кайма и кюфтета да има!
      – Направи го на гъз!
      – Че той си е такъв, бе, от момченце си е такъв – цвилеше Черният ефрейтор, просълзен от смях.
      А под хълма, на завоя, току-що слезлият от газката полковник Минчев си бършеше изумен очилата обръщайки се към застаналия до него капитан:
      – Защо ми се струва, че тази рота днес по програма нямаше тактически занятия?

октомври 2008
      admiral@mail.bg

Редактирано от nousha (07.11.2009 02:38)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
Re: Пацо
    #2238543 - 04.11.2008 14:52 [Re: admiral]

И двата образа са върховни !!!!!!!!!!! Задобряваш все повече!
Ставам права!

Де да можех като теб....

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

libra

Регистриран: 20.02.2003
    #2241355 - 06.11.2008 23:42 [Re: admiral]

) интересно ми бе да прочета и Пацо и останалата поредица разкази
адмирале, бива те с прозата!

--------------------
Libra

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2241840 - 07.11.2008 13:01 [Re: libra]

Покорно благодаря!
(затова пък в поезията съм инвалид )

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2241893 - 07.11.2008 13:55 [Re: admiral]

Цитат:

затова пък в поезията съм инвалид )

не се кОси призивите за всестранно развити личности вече не важат
Много сладък разказ ухили ме

--------------------
Ние сме ора естете.

radi44
пристрастен

Регистриран: 01.11.2006
    #2243328 - 09.11.2008 23:41 [Re: admiral]

Хубава история

lus
unreal

Регистриран: 16.04.2004
От: Млечен път
    #2245427 - 13.11.2008 19:55 [Re: admiral]

Закоравялата флегма - страхотно попадение Мхм, цветист речник, пълнокръвни герои, драматизъм и хумор - изпитаната ти стара рецепта води до чудесни разкази като този!

--------------------
Градски вести - новини от Перник и за Перник

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 30 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3007

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.