Словото

Слово.бг · Словеса · Галерия · Книжарница

all.BG Форуми

Форуми » Култура и Изкуство » Език и литература

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Ботичели
крайно неориентиран
*

Регистриран: 14.01.2016
От: Пловдив, България
Re: Съвети на индианския вожд (продължение 3)
    #3364586 - 18.08.2016 14:20 [Re: Ботичели]

В ИНДИАНСКОТО УЧИЛИЩЕ НЕ МОЖЕШ ДА СЕ РАЗМИНЕШ ОТ ИНДИАНЦИ

Тази новата формула тука изобщо не е нова формула, а е онази старата формула.

Простите числа са числа, които не се делят на никое друго число, освен на себе си и на всички останали.

Да сме живи и здрави, колеги, но главно живи, че много здрави се споминаха. (Професор по физика в Софийския университет)

Както сте яхнали чиновете, момичета, тъй и вас ще яхнат в живота. (Учителка по философия)

Ех, деца, станахте вече истински мъже, особено момчетата. (Учителка към абитуриенти)

Цар Симеон умира на 56 страница, горе вдясно!

В българската възрожденска къща имало три вида стаи – големи, малки и дворче.

И мъжът, и магнетофонът имат по две глави: едната за запис, другата за възпроизвеждане. (Из лекция по Аудиовизуални средства във Великотърновския университет)

Колеги, тук трябва да се мъча, докато стигна до удоволствието, а в Германия като бях на специализация, направо ми го вадеха готов и започвах да работя по него. (Асистентка в Софийския технически университет)

Имам уши на най-невероятни места. (Даскалица във Варненската математическа гимназия)

Докато съм тук и ви чукам на тази маса, ще мълчите!

Момчетата са без облекло и се държат непристойно! (Забележка от учител по физкултура)

Точно вие ли, момчета, не знаете къде да поставите пълния член?

Сега ще отворя вратата и един по един ще ви изхвърля през прозореца.

Колко минути остават до края на часа, колеги – да или не?

Слагате точка и изречението продължава.

Аз се мъча да ви обясня, а вие само говорите, само се пипате.

Искам да видя физиономии, които мислят.

Ще ви го покажа, за да го видите визуално.

Иди в ъгъла и изобрази бита кокошка, която се мъчи да се закрепи на перваз!

Сега ще изпаднем в междучасие. (Асистент по Теория на вероятностите във ВМИ)

Когато човек се задави, може да умре много сериозно. (Учител по биология)

И да не мислите, че ще минете като дъжд между капките. (Професор във Великотърновския университет)

До края на часовете нямам часове!

Утре ще ви довърша.

Ако само още ведньж ти, хубавецът отзад, свирнеш, такава свирка ще ти извъртя!…

Запишеше следната моя мисъл, която не съм измислила аз…

Колега, Вие може и да сте свършил, но аз не съм задоволена! (На изпит по право в Софийския университет)

Нашите лекции нямат за цел да ви подготвят за психиатрията. (От лекция по психиатрия)

Столът трябва да се нагажда към естествените извивки на гръбначния мозък. (От Учебник по хигиена)

Токсико-иритативните бронхити се срещат главно при хлебарки, текстилци и дърводелци. (От същия Учебник по хигиена)

Студенти, тази сутрин сте свежи и красиви като цветя. И на мен ми се иска да късам, да късам, да късам! (на изпит)

Гледай, гледай ги ти как изникват изпод чиновете! Никнат като гъби.

Аз се опитвам да ви развеселя, а вие се смеете!

Преписал и редактирал за вас, млади индианци: Ботичели

--------------------
"Ако искаш другите да спрат да обсъждат някаква тема, първо ти млъкни!" Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр.-65 г.сл.Хр.)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ботичели
крайно неориентиран
*

Re: Съвети на индианския вожд (продължение 4)
    #3364673 - 19.08.2016 19:06 [Re: Ботичели]

ИНДИАНЕЦ ДО ИНДИАНЕЦ И УЧИЛИЩЕТО ПРАЩИ ОТ АКЪЛ

Вапцаров убил баща си с мотика.

Лирическият герой опява своя роден край, понеже заминава за чужбина.

Без родина човек живее само по повърхността на света.

Героят е качен на коня на Крум. Той вижда шосе, след туй трева и започва да задава много въпроси.

Изкуството има приятното свойство да се нагажда на всеки поотделно.

В началото героите се срещат случайно, като участват в пътнотранспортно произшествие, в следващия момент се целуват, сякаш са двойка.

В дървото край шосето ръмят славеи.

Първо от холера се разболява лирическият герой на Дебелянов, а после и своя автор.

Балканът вече не е баща на лирическия герой, а негова майка. Затова лирическият герой открива надежда в планината, която няма как да му помогне физически, но поне психически...

Героят на Ботев осъзнава, че Балканът е най-доброто място за оставяне на трупа му. Там зверове и природни масиви ще бдят над костите му вечно.

Стихотворението е написано в рима, което нерядко се наблюдава при поетите.

Линкълн е роден в дървена колиба, която построил собственоръчно.

Корабът е спрян и при спирането пада убит революционерът Христо Ботев. Той не пристигнал в България, но чрез това пътуване Великите сили разбират за жестокостите в България.

Славяните ловили риба и други горски животни.

Смъртта на цар Симеон сложила край на живота му.

Баба Илийца помолила лодкаря да я прекара, но той отказал. Тогава тя извадила кола и се прекарала сама.

Със задните си части Крум запушил Върбишкия проход, а с предните си части лично дебнел в засада Никифор.

Гогол страдал от тройнственост, която се състояла в това, че с единия крак той стоял в миналото, с другия приветствал бъдещето, а между краката му била страшната действителност.

На Онегин му тежало отвътре и отишъл при Татяна да се облекчи.

Лелята на лирическия герой, която била още старата майка на Ангелинка, стърчала в средата на стаята с двата си зеленясали зъба като пещера.

Кръчмарят казал на Серафим да влезе да не го духа вятърът, но Серафим казал да го духа.

…И тогава взел ножа и се застрелял.

--------------------
"Ако искаш другите да спрат да обсъждат някаква тема, първо ти млъкни!" Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр.-65 г.сл.Хр.)

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
Re: Съвети на индианския вожд (продължение 4)
    #3364852 - 21.08.2016 07:51 [Re: Ботичели]

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Ботичели
крайно неориентиран
*

Re: Съвети на индианския вожд (продължение 5)
    #3364877 - 21.08.2016 15:44 [Re: Ботичели]

УЧИЛИЩЕТО ПРАЩИ ОТ АКЪЛ, НЕ МОЖЕШ ДА СЕ РАЗМИНЕШ ОТ ИНДИАНЦИ

(продължение)

Вероятно лирическият герой е гей, тъй като при толкова самодиви пита: "Кажи ми, сестро де е Караджата?"

Балканджи Йово е жестоко и ситно накълцан от злите турци...

Един път седнахме да бягаме (съчинение по преживяно: бягство от час)

Кирил и брат му Методий са близнаци, единият от които е кръгъл сирак.

Героите на Елин-Пелиновото село намирали утеха, попийвайки в кръчмата, побийвайки си жените и други сиромашки радости.

Баба Тонка – видна българска революционерка, размахала бяла кърпичка с риск турците да забележат, че не таи лоши намерения

Алеко чул приближаващия се Ниагарски водопад (из ученическо съчинение)

Големият град направил Павел ненормален, благодарение на това умряла жена му.

Дон Кихот бил 50-годишен младеж с плешив кон.

Вълците вият в полето, но това за тях си е нормално.

Реката извира от дупка и тече до билото на Черно море.

Прабългарите си имали конска флота

Баба Илийца напъна кола...

Турците налитали на българите като лешояд на мърша.

Янко Музиканта сам си правел свирки (Анализ върху разказа „Янко Музиканта”)

Тогава кошутата го погледнала с подмокрени очи.

Бай Марко бил генерален спонсор на Априлското въстание.

И Райна Кабаиванска развя знамето... (Кандидатстудентска писмена работа по история)

Ахил е с големи и силни ръце, космати гърди и атлетично тяло, докато Хектор е обратен.

Още през 1762 г. Паисий изрази голямата любов на българския народ към Русия и Съветския съюз чрез написване на История славянобългарска.

Монахът предложил на баба Илийца да пренощува в манастира, но тя си мислела за младия юнак, който я чака в храстите, и отказала.

Бай Ганьо е сексуален маниак: първо намига на жените, след това ги води в банята да им покаже какво има и накрая ги пощипва.

В потурите на Бай Ганьо се крие най-голямото му богатство.

Дядо Матейко след смъртта на своята бабичка заживява с кротката си магаричка.

Възприела неговите идеали, любимата нервира боеца и той я остави на заден план.

Васил Левски ходи из страната гол и бос, за да възбужда народа.

Големият град направил Павел ненормален, благодарение на което умряла жена му.

Биха се до последния човек, а останалите продължиха боя.

От руските братя се учили много наши поети. Те изсмуквали сладки сокове от Добролюбов, Херцен и Чернишевски.

Разгадавали криволиците на техния правилен път.

Спартак бил алигатор...

На бойното поле се раздавали виковете и стоновете на мъртъвците.

Семейството ми се състои от мама, тате и аз. Аз съм най-млад. Трябва да обичаме родителите си и да им помагаме, когато си изпълняват задълженията. Когато мама е болна, татко служи за жена на всички вкъщи. Баба ми живее самичка на село с едно куче и една кокошка. Покачена върху някое столче, тя кудкудяка по цял ден.

Прабългарите нападали тутакси, а бягали изневиделица.

Българската армия се състояла предимно от коне.

Сутрин татко изпълнява мъжките си задължения, а после мама му дава кафе.

Скоро бойното поле се изпълнило с трупове – някои били недокоснати, а другите още дишали.

Жените от племето пееха и танцуваха около огъня, а малките членове отмерваха ритмично такта.

Добрите бактерии се хранят с трупове, а лошите причиняват болести по хората (От контролно по биология)

Катерина се хвърлила в реката по лична работа.

На пода лежал и едва дишал труп, редом до него седяла жена му, а братът на трупа лежал в другата стая в безсъзнание.

Пушкин се движел във висшето общество, движел там и жена си.

Много ми харесва героинята от романа "Война и мир", особено когато танцува на бала с Щирлиц.

Анна се хвърлила под влака и той дълго влачил жалкото й съществувание.

Графинята пътувала в карета с надигната и сгъната на хармоника задна част.

Тургенев показал жената в по-разширен вид.

В отсъствие на Онегин Татяна често ходела в кабинета му, където постепенно се превръщала от девойка в жена.

По брега на реката вървял Челкаш, а през скъсаните му панталони се виждал пролетарският му произход.

--------------------

Ботичели
крайно неориентиран
*

Re: Съвети на индианския вожд
    #3365498 - 26.08.2016 10:32 [Re: Ботичели]

Индианска поучителна приказка

СИГАНСКАТА СПЯЩА КЪРСАВИЦА

Ся, Мемет, некога си на един ного тъп кралица му са ражда един, ма псилютно грозен дащеря. Ма токлу грозен – смрът. Кат го погледнеш и ти спира чесовника. И затва кат му дошли феите на кърщенето, и сичкото са мръщи и кат иде до леглото на принцеста, сичкото повръщал.

Обачи, имало един добро фея, и той казва:

– Ми, фаф тва ден, кога те тва изрот напрай шеснаесе годин, ша са наръга сас един шило в гъзъ и ше баялдиса, за радос на маалата.

– Анджък, ашколсун, мерси! – казал кралицата. Щот са… то верно майка
му, ма гледа реално на нещат-та.

– Ше патладяса… мъди! – викнало Злото фея. (То ного са ядосва, дет го туриле при креватчето и не мой си напрай кефа, а че квот апне-пийне, веднага връща). – Ич нема а пукяса, ми кат са избуши сас шилото, само ше успива, и кат идва Прекраснуту принц да го цуне, тогаа ши става.

И аман-заман, кво да прайш. Квот... такова. Минава шистайсе годин и малкото принцеса пурасва и стана най-грозния девойка ф Млечното път. Ама толко грозен, че даже мухите не го каца. И кат прай шеснаесе години, некаф обущар от маалата са сплашва, кат го видя, и почва да бяга, и си испусна шилото. И сещаш са, Мемет, тва грозотия, кат вижда шилото, и давай да си го завре у гъзот. Щот не само грозен, ми и прозд. И ляга, и почна да хърка. Ама хърка, ти казвам, се едно дъскорезница бичи. И маалата не мой заспива от хъркане, и фащат и го затварат на една кофчек, и го носат на гората отвъд Марица, и го затрупали там ф един дупка, и даже неколко народ ударили кючек отгоре. То майка му викал да го фърлат на морето, ама комшиите казали, че нъли, тва на морето, то дуруго прикаска и така. И отива, начи, майка му при Злото фея и са моли, и вика:

– А-а, ма, кажи кога ше са сабуди мойто щерка, ма! Кажи, да знам, та ф същото мумент тутакси да знасям са ф Испания. – Толку ного мъка й било за щерката Айше.

– Кат са намери принц, тогас ше збужда Айшето, дееба и киликанзера истръпнал, дееба!

– А! Кой тва едеот, дека ше го пуглежда на мойто щерка, ма?

– Любоф, то ептен кьораво, по-байгън от дрисня, ма. И по-кьораф от Стиви Вондар, ма. Ши са намери принц, ни бой са.

Такъф вест, чи направо сасипва горкото кралица. Не могло да преживя тва майчинската сардце и сдъхва от мачителен смърт след цели осемдесе и седем години.

И значи, след некви си сто - сто и пеесе години, Мемет, през онва път край Столипиново минава една принц. Не било баш такъво, квот казало феята. Било алкохолик и коцкар, да си ебе мамата. Ебало сичко квот успей да докопа, и живо - и умряло. И некои му викали на тва "некрофил", ма него му през... нъл тъй, сещаш са, щот и без тва не са родило ного умен, па и сас вазраста по-прозд станало.

Сеща по един време принца: а, велисипедат нещо тирсе. А де! Слазя от транспорта, сваля каскета, слуша: "Ррррръъмх… хъъърф! Ррррръъмх… хъъърф!" Ай сиктир! Първо помислило: нещо на ушите му брънчи, ма после усети, че долу там нещо хърка.

– А бе, кой хърка, бе? – вика, и са сети, че само женско мое да е. И го фанал некро... тва, либофта го фаща тутакси. И са фарлило на земята и копа, копа, ко-о-опа. И изкопа кофчега. И таман продупчи един дупка на онуй място, и а-ха, сваля си таман гащите, и слуша отвътре: "Амед, а-а, Амед, дай първо да са цалувами, па после дуругуто!"

А! Кой тук хъхри, бе? Фаща и раскова цялото капак, и кат съглежда Айше, пада ф несвяс. От ужас очите му исфръкна и пада. Комоцио.

И принцесата вика: "Айдее-е, раздават принцове!" и му са нафърля, и докат още не са опраил, го... така, сещай се, Мемет.

И, о чудо! Грозното принцеса превръща са на жаба. Крастаф жаба. По едно време пича са осефери, гледа: некаф кофчек и един жаба в кофчека. "Еба си мамата, колко пих фчера, бе?" И мисли, че на дуруго прикаска ше да е попаднало, и фаща и я цалува жабата. Обачи жабата тутакси станало исклучително карсиф принцеса, кат Азис и даже по-карсиф, и вика: "Давай са женим!" И той вика: "Убуу!" И фаща и го надупва. И после тръгна да си отива, и кърсивото принцеса казал: "А! Каде, бе? Ко стана сас жененето?" И тоа, кат са ядосва, и трааас, набримчи й го един тукат. И кърсивото принцеса превъртя са двама пъти фаф въздуха и са избуфтя в локвата и пак станал жаба. Гледа Ахмет, не верва. Аре, пак цалува… пак карсиф принцеса се появи. Аре, пак го напъна, после пак… трааас тукатите. И то... пак жаба. Аре третото път… и пак така. И Ахмет мисли, мисли, мииииисли… и вика:

– Ей, дейба и животя му, дейба, нещо яко и ф тоа мой сигански живот да се случи! – и тури жабата ф джоба. И оттогас хептен са опрай, не карде, по чуздо не оди да оножда.

Земай пример, Мемет! И ти са опраиш некой ден. Няма да сме се бедни!

Преписа и редактира за вас, млади индианци: Ботичели

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
    #3365634 - 28.08.2016 08:04 [Re: Ботичели]

Който се уредил - уредил се, останалите да му мислят...

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Ботичели
крайно неориентиран
*

#3366090 - 02.09.2016 13:26 [Re: Светозар*]

ОТ ПЛЕМЕТО СИУКС

Похвала, ласкателство, високопарни думи, показна демонстрация на фини обноски и маниери никога не са били част от учтивостта. Неспирното бъбрене е проява на грубост и нетактичност. Разговор не се захваща веднага и не се води припряно.

Децата трябва да свикнат, че същинската учтивост не е в думите, а в действията, както и от малки да бъдат научени да не застават между огъня и по-възрастния, да не прекъсват, когато друг говори, да не се подиграват на недъгавия, а ако някога проявят нетактичност, родителят да смъмри детето си с тих, но строг тон.

Мълчанието да е наситено с мисъл, всеки да разполага със свое пространство за мълчание. Мисълта да върви преди речта, никога подир нея. При болест, скръб, смърт и всякаква беда мълчанието е знак на уважение.

Ако за невежия природата е дива и гъмжи от диви животни, за умния човек природата е благосклонна и щедра, а всички ние сме приласкани от благословията на Добрия дух.

Добре е човек да ходи с боси нозе по Земята. Когато седнеш или легнеш върху голата земя, ще усетиш мислите си, както и великия смисъл и тайнството на живота по-ясно. Сърцето на човек умира, когато страни от природата. Неуважение към природата и животните сигурно води до пренебрежение към човека. Учете децата да общуват със земята, за да израстат здрави и умни.

Цивилизацията е учила човек да бъде егоист и надменен, но нищо не е добавила към знанието за истината, честността, непреднамерената щедрост.

От алчност и невежество 40 декара 70-годишна буйна гора край Гребния канал в Пловдив бе подложена на поголовна сеч. Днес на това любимо някога място се издигат високи телени огради и бетон за 4,5 млн. лева

Преписа и редактира за вас, млади и не тъй млади индианци: Ботичели

--------------------

Velkova

Регистриран: 14.10.2014
    #3366166 - 03.09.2016 09:18 [Re: Ботичели]

Сидел человек один, погруженный в мрачные думы. Собрались вокруг него звери и птицы, и спрашивают его: «Доколе нам видеть твои печали? Проси чего хочешь — и все получишь. Сказал тогда человек: «Хочу иметь острое зрение». И ответил стервятник: «Я дам тебе свое». Сказал человек: «Хочу быть сильным». И ответил ягуар: «Будешь сильным, как я». Сказал человек» «Хочу знать все тайны Земли». И ответила змея: «Я открою их тебе». И каждый из живых существ, принесло человеку дар. Получив последний, он встал и ушел. И тогда сова сказала остальным: «Теперь, когда человек столько знает и столько умеет, мне стало страшно». Лань возразила: «Человек получил все нужные навыки и перестанет грустить». Но сова продолжила: «Нет, я видела в человеке пустоту, неутолимый голод. Это он делает его печальным. Это он заставляет его что-то желать. Человек будет забирать и забирать. Пока однажды, мир не ответит ему: «Меня больше нет и мне нечего тебе дать». Една много любима за мен индианска притча от един филм.

Velkova

Регистриран: 14.10.2014
    #3366167 - 03.09.2016 09:20 [Re: Ботичели]

Сидел человек один, погруженный в мрачные думы. Собрались вокруг него звери и птицы, и спрашивают его: «Доколе нам видеть твои печали? Проси чего хочешь — и все получишь. Сказал тогда человек: «Хочу иметь острое зрение». И ответил стервятник: «Я дам тебе свое». Сказал человек: «Хочу быть сильным». И ответил ягуар: «Будешь сильным, как я». Сказал человек» «Хочу знать все тайны Земли». И ответила змея: «Я открою их тебе». И каждый из живых существ, принесло человеку дар. Получив последний, он встал и ушел. И тогда сова сказала остальным: «Теперь, когда человек столько знает и столько умеет, мне стало страшно». Лань возразила: «Человек получил все нужные навыки и перестанет грустить». Но сова продолжила: «Нет, я видела в человеке пустоту, неутолимый голод. Это он делает его печальным. Это он заставляет его что-то желать. Человек будет забирать и забирать. Пока однажды, мир не ответит ему: «Меня больше нет и мне нечего тебе дать». Една много любима за мен индианска притча от един филм.

Кирилик

Регистриран: 18.06.2006
От: село
    #3366176 - 03.09.2016 14:07 [Re: Velkova]

Това е на индиански език, така ли?

--------------------
"Моето цвете е там някъде..."
Екзюпери

breg.blog.bg

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 6108

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.039 seconds in which 0.025 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.