Словото

Слово.бг · Словеса · Галерия · Книжарница

all.BG Форуми

Форуми » Култура и Изкуство » Език и литература

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Ботичели
крайно неориентиран
*

Регистриран: 14.01.2016
От: Пловдив, България
Re: Съвети на индианския вожд
    #3366452 - 06.09.2016 12:44 [Re: Кирилик]

Цитат:

Това е на индиански език, така ли?

ОТ БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРНА КЛАСИКА

"ВЕГЕТАРИАНЕЦ" от Чудомир

Баща му беше в положение човек, имотен беше и гледаше съответно на живота, а то какво прави, какво струва, не зная, ама замина момче младо и хубаво, като цъфнал гюл, наука да учи в София, стоя колкото стоя, току се върна един ден смачкано, рошаво, мършаво, гаче ли като свети Ивана се е хранило със скакалци и див мед само. Заряза и наука, и всичко и започна със земята да се бори като нас. Питам го веднъж:

— Стефко бе, че какво, такова, си отпаднал в телосложението и бузите ти залесени тук-там на участъци?

— Аз — кай, — бай Димо, тъй си живея, такова ми е — кай — убеждението. По природата се водя — кай.

— Ама не се ли храниш — думам, — не похапнуваш ли си повечко, та си се източил като бобена вейка?

— Храня се, похапвам си, ама месо не ям и каквото взема — сурово го вземам. С плодове — кай, — със зеленчуци, с ядки и сокове поддържам живота. Орехи ям — казва — много, защото те са четири пъти по-хранителни от месото, четири пъти — от яйцата и повече от десет пъти — от млякото. Имат си — кай — и тлъстините, и захарите, и белтъците.

Ха сега де! Орех с белтък!

— Е, хубаво — казвам, — сурови ги ядеш, ама боб суров може ли да се яде? Картофи ядат ли се? Сурови тикви, да речем, само прасетата, да прощаваш, такова…

— Тъй — казва, — сурови си ги ям, защото огънят — кай — ги разваля. Променя им — кай — химическия и енергическия състав и ги прави — кай — по-мъчно смилаеми.

И това не бях чувал, и това научих! Бря, пуста наука, бря! Побърка ни хубавите момчета и вер селям!

Питам после поп Еня вярно ли е, дето го разправя.

— Вярно е — кай. — Не му знам — кай — каква вяра изповядва, съботник ли е, от жълтото братство ли е, ама и хляб не яде, а кълве житото като мисирек. Леля му Райна разправяла на попадията. Сурово го кълвял, или пък го топял в студена вода и го джвакал като дъвка, песоглавецът му с песоглавец! Сохрани, боже!

Кръсти се попът и разправя, а аз се пуля насреща му и се чудя и мая.

— А бе, какво се чудиш — обажда се Лъжлив Съби, — и бъзуняк яде момъкът, и млечък, и капикоса, и каквото му попадне. На моята нива — кай, — до гробищата, синора го е опасал като магаре до дъно. Ами! И тръне имаше тук-там, и тях ги няма.

Един ден — кай, — като гледал как сладко пасат конете люцерната в хаджи Дончовата ливада, да вземе да се намъкне и той, че да нагъва люцерна, да нагъва, додето му се издул коремът като на малко циганче, кога яде варени тикви. Щял да се пукне момъкът и да експлодира без малко.
Разтривали го, церили го, хеле му преминало.

— А бре, майка — думала му кака Деля, — ами че може ли тъй като добитъка?… Ами че хайде, да речем, прияло ти се е люцерна, ами че посоли си я малко, полей си я с оцет отгоре, че тогава! А то тъй на какво прилича?

Оттогава — кай — не е хапвал вече люцерна. Кощрава почна да нагъва и по-добре му е на момчето, заглади му се косъмът и брадата му по-честа стана.

— Ех, Събко — думам му, — смеем се ние и се подиграваме, ама знам ли? Както ми е тръгнало и на мене толкова време без работа, дали няма да се пиша и аз в неговата партия, че да тръгнем кооперативно да пасем по синорите. А?!

Преписа за поучение на индианци, най-паче за индианци, дето ходят по главите на людето: Ботичели

--------------------
"Ако искаш другите да спрат да обсъждат някаква тема, първо ти млъкни!" Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр.-65 г.сл.Хр.)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ботичели
крайно неориентиран
*

#3366868 - 09.09.2016 19:22 [Re: Velkova]

О, МИНАЛО СЛАВНО НА ТРУД И БОРБА

(В чест на непрежалимия Девети септември)

"Не давай бакшиш на теляка, той е достоен човек!" (в пловдивската Чифте баня)

„С всички сили 5 за 4!” (лозунг от фабрика за вакса)

"От тебе, Партийо, се учим!" (лозунг в затворническа столова)

"Ще умрем, но ще оздравеем!" (лозунг в болница)

„Пътят за рая минава през Димитровград!“ (призив към свещеници, принудени да строят един от първите соц. обекти в България)

“Един допуснат брак е беда за целия колектив!” (в заводски цех)

"Всяко кебапче - куршум в сражението срещу световния империализъм!" (в цех за кайма)

"Да не оставим неодрусана слива в наше село!" (в канцелария на ТКЗС)

“Всеки буркан компот - юмрук в лицето на империализма!” ( от консервна фабрика в Пазарджик)

В чест на 9 септември да озъбим целия български народ!” (девиз в стоматологична клиника)

"25 години Народна власт - 25 години социалистически цирк!" (транспарант в цирка)

"20 години плодотворна размяна на циркови номера между СССР и България!" (върху шапитото на цирка)

“Всички луди - на борба за мир и комунизъм!” (в психиатрична клиника)

"Всички десетокласници, които желаят да ходят на селскостопанска бригада, да се прегледат при лекарката!" (табела в поликлиника)

"Да живее 10 септември, Ден на Народната милиция - единствена опора на Народната власт!" (от жп-гара Пазарджик)

“След глад и мизерия - тежка индустриализация!” (Димитровградски лозунг)

"Хигиенизацията е враг на бактериологическата диверсия!" (в санепид-станция)

"Въшката е най-опасен враг на Родината. Унищожавайте я!" (призив от селска лечебница)

„Селянино, изми ли си яйцата?” (от приемен пункт в ТКЗС)

„Дръж маркуча си в изправност!” (табела в Пожарна команда)

Преписа в чест на 9.ІХ.1944 г. за вас, индианци: Ботичели

--------------------
"Ако искаш другите да спрат да обсъждат някаква тема, първо ти млъкни!" Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр.-65 г.сл.Хр.)

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
    #3366933 - 10.09.2016 07:36 [Re: Ботичели]

О, минало незабравимо...

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Velkova

Регистриран: 14.10.2014
    #3367252 - 13.09.2016 08:27 [Re: Кирилик]

Цитат:

Това е на индиански език, така ли?

И ний сме дали нещо на света-Вазов
И всяко племе ще разбере това-аз

Ботичели
крайно неориентиран
*

#3367993 - 19.09.2016 04:51 [Re: Velkova]

ИНДИАНСКИ ИМ РАБОТИ

* * *

Индианче пита гвардеец на пост пред Президентството на г-н Плевнелиев:
-Бате, колко ти й часът?
-Пет без десет - рапортува бойко гвардеецът.
-Ай, кат стане пет, ела ми извърти една свирка. – ухилило се индианчето.
Гвардеецът си зарязва поста, хуква да гони малкия в посока Народното събрание. Насреща им се задава смяната на караула:
-Що гониш тва лапе, ве?
-Каза ми в пет часа да му духам, затова.
-Че то има още 5 минути до пет часа. Какво си се разбързал!

* * *

В автобуса индианец застава до чиновник от министерството на Ненчев, и без да ще, му стъпва на крака. Военният невъзмутимо стои, трае си, от време на време си поглежда ту часовника, ту индианеца. По някое време се извръща и му трясва един в индианската муцуна. От съседната седалка скача побелял дъртак и трясва и той една на индианеца. Луд скандал, прибират тримата в районното. Разпитва ги самият Цветан Цветанов.

Индианецът:
- Качвам се аз в рейса и ей тоз идиот ме тресна, после другият дойде, и той ме тресна.

Военният:
- Пътувам си аз към министерството. По едно време се качва някакъв индивид и ми стъпва на крака. Викам си: ако до пет минути не си дигне крака, ще го тресна. Та така!

Дъртата пенсия:
- Седи си капитанът, гледа си часовника, гледа индианеца, гледа си часовника, гледа пак индианеца, па изведнъж му тресна един. Рекох си: Уррра, доживях! започнахме ги.

* * *

Изпратили индианеца Хасанчо на мисия в чужбина, кейфор, мейфор, на майна си Райна в дивия, хем супер длъжност: теляк на хамериканци. След 10 месеца връща се Хасанчо при свойто вярно Хайше и научава: честито, Хасанчо, преди два дена ти станал баща.

Зарадван той:
- Ах, ти, курво…

- Чакай бе, Хасанчо-о-о-о! Чакай, да ти обесня. Есемес с картинка прати ли ми ти?
- Пратих.
- Е, и аз си я милвах картинката, цунках си я и други работи и взе, че стана чавето.

Бесен, хем я пердаши, хем крещи:
- Кой лъжеш, ма! На есемеса съм гол само до кръста.

* * *

Отишъл гладен индианец за риба. Цял ден виси, рибата не кълве. Ядосал се::
- Ей, шаран, шукар кюспе варму?

От Перловския канал се показал плешив шаран и му отговорил:
- При таз химия и ГМО-та, нанай аптетит, брато.

* * *

Млад индианец свири на дудук в подлеза на Университета. Спира шефът на софийската филхармония, развълнуван от музикалната му дарба:

- Ти си гений, ти си цял виртуоз. Ти, братко, си истински Паганини! Истински маестро!

Оня с дудука ядосан отвърнал:
- Ти па си много убаф, нали!

* * *

Църно като кюмюр индианче спира г-н Бойко Борисов пред входа на Министерството на финансите:
- Бате, да дадеш левче, че съм гладен!

Съжалил го Бойко Борисов, бръкнал, извадил, дал му не един, а два лева. Разчувстван, заръчва му:
- Ей ти не един, а два лева от сърце, да си купиш не една, а две банички.

Прибрал парата малкият, разкрещял се:
- Бах та в цицията! Ти ше ми ставаш господар на мойте пари...

Преписа и пооправи за вас, оредяващите умеещи все още да четат надписи под турските сериали: Ботичели

--------------------

Ботичели
крайно неориентиран
*

#3379446 - 06.12.2016 13:30 [Re: Ботичели]

ИНДИАНЦИТЕ И...
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДУХОВНИ ЦЕННОСТИ

Рабиня на любовта

Роб на любовта

Относно европейските духовни ценности въпросът може да се сведе и до простичкия избор как ние, индианците, назоваваме онова, което чат-пат се случва между мъж и жена: ебанье, клецанье, шибанье, мандръсанье и пр. изящни индиански названия или онзи термин от електротехниката полов контакт?

--------------------

Ботичели
крайно неориентиран
*

#3384016 - 05.01.2017 18:14 [Re: Ботичели]

БУРНА ДЕЙНОСТ В ОФИСА -

ПРЕПОРЪКИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ СЛУЖИТЕЛ

1. Никога не ходи без документи в ръцете. Хора, чиито обятия са пълни с папки и документи, изглеждат претоварени работохолици, които не знаят и минутка отдих. Докато мотаещият се с празни ръце из офиса прилича на тъп михлюзин, дето си се шляе и не знае защо е на тоз свят роден. Не забравяй пътьом да понесеш в лапи и куп бумаги за вкъщи, когато колегите тръгват да си ходят. Така създаваш приятното впечатление, че и нощем се трепеш за фирмата.

2. Използвай компютъра така, все едно си адски зает с нещо изключително важно. Придай си сериозен и съсредоточен вид, дори ако флиртуваш във ФБ или разглеждаш личната си поща.

3. За разхвърляното ти бюро. Добре подреденото бюро е привилегия на висшето ръководство. При редовите труженици подреденото бюро създава впечатление, че не се работи достатъчно напрегнато. Обгради се с папки, папчици и всевъзможни тъпи документи, така ще покажеш на всички наоколо колко си натоварен.

4. Остави телефонният секретар да отговори вместо тебе. Ти не! Хората не те търсят, за да ти дарят подаръче или просто ей така. Всеки идиот звъни да те накара ти да му свършиш нещо, което него го мързи да стори. Ако получиш съобщение, с което те изкушават все пак и ти да поработиш, отговори не веднага, а след час, например, по време на обедната почивка, кога си наясно, че навлекът отсъства. Така обаче ще създадеш добро впечатление, че си отговорен.

5. Бъди нервен и раздразнителен. Това създава впечатление, че си прекомерно натоварен.

6. Тръгвай си от офиса след другите, особено ако шефът още се мотае нещо там. Можеш да си дочетеш вестника или кръстословицата да решиш докрай или пък да си направиш няколко селфита, важното е шефът да види, че си на поста си като Гюро Михайлов, до последен дъх, докато си жив. Като си тръгваш, постарай се да минеш почти незабелязано край кабинета на шефа. Обаче тук "почти" е само за есенция, шефът непременно трябва те види как си тръгваш каталясал от работа, изцедил до капка сетните си сили за благото на фирмата и за неговото (на шефа) лично добро.

7. Творческата въздишка. Шумно въздъхни, когато наоколо е пълно с мъже, жени, народ. Така създаваш у айляците представа, че си под изключително напрежение.

8. Приложение на Речника на чуждите думи. Прегледай компютърни списания или литература от твоята област. Назубкай увъртяни няколко термина или названия на неизвестни козметични продукти от речника. И ги ползвай в разговор с шефа. Не е важно той дали ще разбере какво му бръмчиш, важното е, че ще го впечатлиш и ще си каже наум: "Бре-е-ей, много чело - много знай!"

9. Купища специализирана литература е добре да стои струпана върху бюрото ти. Така ще създадеш впечатление, че си акуратен и безобидно старателен служител.

10. А сега внимавай! Следва най-важната препоръка: Не показвай този текст на шефа си. Ако шефът го докопа, или подлизурко му го подхвърли, прави се на ни лук ял, ни лук мирисал. Отричай до последна капка кръв, кълни се в най-милото си в офиса, например, във фикуса се закълни, но не признавай!

Преписа за вас, млади индианци, и пипна тук-там: Ботичели

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
    #3384242 - 06.01.2017 17:38 [Re: Ботичели]

Хвала на индианските офисни труженици! Какъв ценен опит споделят!

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Ботичели
крайно неориентиран
*

#3384330 - 07.01.2017 13:01 [Re: Светозар*]

СУПЕР-МЕГА ЕКШЪН В СТЕЙТ ЪФ БЪЛГЕЙРИЙЪН

Как е по-готин Азис, със златен зъб или без? Ай това е въпросът!

Случайно, ако още не сте разбрали, една от най-горещите новини в скованата от корупция България днес е, че навън имаме... сняг. Този ужасно нетипичен за януари метеорологичен феномен е яка причина всичките ни национални медии временно да заебат любопитните новини за последната прическа на Азис и новото-старо гадже на Николета Лозанова и да изпратят най-печените си репортери по покриви на по-височки сгради, баири, мостове и прочие открити пространства, където да отразят ин лайф така рядко случващото се у нас събитие, а именно – вятър и снежинки.

Николета се фръцка с Ники Михайлов в Дубай

О, неразумний юроде! Не намираш това за новина може би? Обаче не си прав… Студ и сняг през януари за днешний наш българин си е сензация.

Преписа за вас, индианци, и барна тук-там сию статийка: Паисий Ботичеллли

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 6915

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.059 seconds in which 0.045 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.