ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
Re: В името на децата
    #3177722 - 21.06.2014 05:48 [Re: sineo4ka]

Не съм за първи път тук, а и само толкова платена отпуска ми дадоха работата ми е хубава и я харесвам. Имаме всичко в България и нищо тук. Изборът е лесен за мен, но мъжът ми иска бизнес тук... нека пробва, но не искам да стоя тук за нищо. Или нещо по- добро от това което имаме или не си засужава...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3177729 - 21.06.2014 06:16 [Re: Valkiria]

Разбирам. Дано да измислите нещо и да не се чувстваш stuck. Щом си била тук и преди, знаеш, че живота от нула се гради бавно. Това имах предвид, когато казах, че два месеца са прекалено кратко за изводи.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3177742 - 21.06.2014 10:29 [Re: sineo4ka]

Цитат:

И аз си мисля същото. Струва ми се, че се опитват да прикрият страха си да се изправят пред предизвикателствата на новото място.

Аз не мисля, че е така за много хора. По-скоро мисля, че е възможно да са имали едни предстaви и очаквания, които не са се покрили с реалността. Поради някaкви причини не се връщат. Tе си знаят.

Моята идея беше, че ако човек не иска да седи там, може да потърси възможности и в Европа. Сега ги има, не е като да ги няма. Мен точно и това ми е странно, че поради многото възможности в Европа, изключвам България защото явно хората, които се стремят навън, не искат да остават там, не се стремят да сбъднат мечтите си в Европа, а започват от нулата и чакат някакви лотарии.

Аз съм също на мнeние, че имаш ли добри възможности в България няма защо да гониш дивото. Животът е кратък...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

sineo4ka

#3177784 - 21.06.2014 16:12 [Re: Azalea]

Цитат:

Моята идея беше, че ако човек не иска да седи там, може да потърси възможности и в Европа. Сега ги има, не е като да ги няма. Мен точно и това ми е странно, че поради многото възможности в Европа, изключвам България защото явно хората, които се стремят навън, не искат да остават там, не се стремят да сбъднат мечтите си в Европа, а започват от нулата и чакат някакви лотарии.

Аз съм също на мнeние, че имаш ли добри възможности в България няма защо да гониш дивото. Животът е кратък...

Моята гледна точка е съвсем различна. След няколко неуспешни опита за сбъдване на мечти в Европа, ми се струва, че в Щатите има повече възможности, стига да вземеш виза.

И макар на теория да разбирам за сблъсъка между реалност и очаквания, все съм си мислела, че тези идеи са по-приложими за хора, които идват от затънтени страни. При цялата тази налична информация, опит от разходи до Европа включително, какво точно трябва да очаква тук - червен килим и незабавен успех?

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3177792 - 21.06.2014 17:48 [Re: sineo4ka]

Цитат:

че в Щатите има повече възможности, стига да вземеш виза.

Какво щеше да стане с мечтите ти, ако не беше спечелила зелена карта ?

И би ли споделила в какво се изразява разликата и какви разxоди имаш в предвид като говориш за Европа примерно ?

Освен това, хората винаги имат очaквния и надежди към едно нещо, иначе не биха тръгнали към него...Ho
Самата реализация винаги може да ни изненада независимо от менталната ни подготовка за нещо - било то в положителен или отрицателeн смисъл.

И какво пречи примерно ако човек е там и постигне едно нещо да не може после да го приложи в Европа ? И Това имах предвид с възможностите, които Европа дава.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

sineo4ka

#3177796 - 21.06.2014 18:22 [Re: Azalea]

Цитат:

Какво щеше да стане с мечтите ти, ако не беше спечелила зелена карта ?

Щях да продължа да се стремя да постигна това, което искам да постигна. В моя случай, зелената карта беше изненада, не самоцел.

Под възможности имах предвид няколко неща. Първо, говоримият език е английски. В Европа, ако търсиш пълноценна реализация, винаги трябва да говориш основния език на страната, дори и ако владееш английски на професионално ниво. Второ, понеже тук обществото е съставено от какви ли не хора, като че ли няма такава дискриминация, поне към бели европейци.В Европа си винаги "този чуждия". Знаем си мръсните ризи прекалено добре, пък и да не говорим за негативния образ, който имаме създаден.

Разбира се, личният ми опит е повлиял на преценката ми като цяло. Сигурна съм, че много хора се чувствам уютно в Европа и не могат да си представят какво ще правят в "тая Америка, където всичко е пари и работа".

За постигането на нещо и прилагането му в Европа. Ако имаш предвид, че който успее в Щатите, може да успее и в Европа - съгласна съм. Но иначе не виждам защо ще градя тук живот, ще постигна нещо и после ще искам да започвам да се доказвам отново, само и само да бъда в Европа.

П.С. Имах предвид разходки, не разходи.

--------------------

Редактирано от sineo4ka (21.06.2014 19:56)

novodoshal
неориентиран

Регистриран: 11.05.2014
    #3177800 - 21.06.2014 18:47 [Re: Azalea]

Аз съм една от дошлите заради децата, но не само. Идвам на възраст след 40 години, имах добър и стабилен живот в България, децата ми бяха много добри ученици в България, имат по няколко международни олимпиади зад гърба си и по няколко медала от тях. Но не са най-добрите от випуска си в страната, а в щатите идват 10-тина деца от България на година, защото пълна стипендия за чужденци дават само най-добрите университети и то не всички. Шансовете им да учат в Америка са почти равни на нула по две причини - не са най-добрите за да вземат пълна стипендия и ние нямаме 55 000 на година за да ги издържаме. Разбира се винаги остава вариант Европа или България, но в Европа не е по-евтино за живеене, а в България образованието силно девалвира. За да тръгнем през океана роля изигра лотарията. Участваме в нея от 1993 и сега ни излезе късмета. Освен това дори и да успеят да се преборят за място в елитните университети с пълна стипендия, остава въпроса какво ще правят след завършването - в щатите ще им е трудно да останат, не че е невъзможно, но е свързано с доста компромиси, в България какво ще правят с тукашното си образование и т.н. и не на последно място - ако те се устроят в Америка, колко често ще ги виждаме и винаги ли ще зависим от милостта на американските чиновници. Решението не е лесно, да обърнеш гръб на нещо което си градил 20 години и да зарежеш близки и приятели, но решихме че тяхното бъдеще е по-важно и тръгнахме. Не ни е лесно тук. Децата се оправят - дъщерята след като поработи една година и придоби статут на местна я приеха в Дюк с пълна стипендия, сина повтори 11 клас, догодина живот и здраве завършва средно образование и се надяваме на университет от подобен ранг или по-добър в компютърните науки. Ние с баща им работим ниско платена работа по 50, 60 часа седмично. Вината си е наша - страха от новото и дали ще се справим и насаденото, че като не ни е перфектен английския не можем да си намерим високо квалифицирана работа, нищо че и двамата сме с висше образование. Има и друго - сънародниците помагат да започнеш нискоквалифицирана работа и само ти обясняват че така се започва. Тези които са на по-добра работа не предлагат едно рамо по различни причини. Не мисля че индийците говорят по-добър английски или са по-добри IT специалисти, но си помагат и почти няма индиец, който да работи тежка или ниско платена работа. На нас въпреки гадната работа тук ни харесва, не мислим за миналото, нито си представяме какво би било ако бяхме там, гледаме напред, бачкаме здраво да завършат децата образованието, пък после ще видим. Крепи ни НАДЕЖДАТА. Не сме се отказали от идеята за по-добра работа, а аз дори и да уча нещо или да си приравня поне едната диплома. Не се считаме за бита карта или че нямаме бъдеще, напротив, но допускаме кардиналната грешка да чакаме да подобрим езика. Много мои познати дойдоха тук, не им хареса и се върнаха. Всеки има своите мотиви и надежди, но не мисля че е лошо човек да направи една голяма крачка заради децата си. Всъщност госпожата заради детето си се връща в България - то рисува и тук ще и е трудно да му осигури адекватно обучение.
Извинявам се за дългия пост

sineo4ka

#3177802 - 21.06.2014 18:56 [Re: novodoshal]

Цитат:

На нас въпреки гадната работа тук ни харесва, не мислим за миналото, нито си представяме какво би било ако бяхме там, гледаме напред, бачкаме здраво да завършат децата образованието, пък после ще видим. Крепи ни НАДЕЖДАТА. Не сме се отказали от идеята за по-добра работа, а аз дори и да уча нещо или да си приравня поне едната диплома. Не се считаме за бита карта или че нямаме бъдеще, напротив, но допускаме кардиналната грешка да чакаме да подобрим езика. Много мои познати дойдоха тук, не им хареса и се върнаха. Всеки има своите мотиви и надежди, но не мисля че е лошо човек да направи една голяма крачка заради децата си.

И точно тази част ви изключва от групата на хората, изживяващи се като жертва в името на децата си. Човек може да преследва цел, подбуден е най-различни мотиви. Аз не отричам, че мислех и за децата си, когато решихме да имигрираме. Не отричам също, че е имало моменти, в които, знаейки, че съм отговорна за тях, съм ставала още по-ината и упорита. Но пък се наслаждавам на всяко едно постижение като нещо, което постигам за себе си. И преживявам всеки един провал като естествен резултат от моя избор. Та така... Много благодаря за мнението!

--------------------

georgi72

*

Регистриран: 20.05.2013
    #3177808 - 21.06.2014 19:32 [Re: novodoshal]

Ние заминаваме след 2 месеца за САЩ и разсъжденията ни се покриват на 100% с вашите. Дъщеря ми държа матури след 7 клас и резулатът и е един от най-добрите в страната, може да учи където си избере. Надяваме се в Америка да завърши хайскула и да продължи образованието си в тукашен университет. А на мен ми обясняваха в друга тема, как да забравя, че нещо подобно може да се случи. Вие сте от година в САЩ и дъщеря ви учи в Дюк и то с пълна стипендия, другото дете явно също се оправя добре. Ако повече хора споделят такива истории ще е малко по-леко на заминаващите. Пожелавам ви успех на теб и семейството ти и да не губите надежда за по-добро.

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3177814 - 21.06.2014 20:34 [Re: georgi72]

Аз мисля, че за такива трудолюбиви и умни деца, вземането на стипендия в добър университет е съвсем постижимо. Не знам доколко са запознати хората тепърва идващи, но много частни и богати университети намират начини за финаннсово подпомагане, стига такива деца да бъдат приети. Поне за Харвард и особено МИТ,знам че е такава практиката. Мисля, че границата за получаване на стипендия е около $60,000 семеен доход за Харвард. Доста е вероятно дохода на новопристигнали да е под тази сума, т.е. добри шансове за стипендия в тези богати университети.
Проучете какво означава Need-blind admission.

http://en.wikipedia.org/wiki/Need-blind_admission

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 26 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6239

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.