ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
Re: В името на децата
    #3177815 - 21.06.2014 20:48 [Re: plain]

То и студентски заеми има.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3177817 - 21.06.2014 21:02 [Re: sineo4ka]

То със заеми и баба знае.

angeldevotion
орач

Регистриран: 12.11.2010
От: на селу
    #3177823 - 21.06.2014 21:40 [Re: sineo4ka]

Българин който не е роден в САЩ и не е прекарал първите от 5-15тата си години от живота в страната, винаги ще чувства липсата на тези 10 години и никога няма да може да се почувства "местен" или напълно интегриран. В САЩ eмигрант може да се чувства като у дома си, но има нулев шанс да се чувства интегриран напълно.

Всичките ми нормални работи в САЩ са били в американски фирми. Работел съм само с американци, стремях се да се интегрирам и в един момент се почувствах у дома. Когато се прибирах в БГ чувствах че БГ за мен е просто ваканция а моя дом е САЩ. Но моите приятели американци които са родени там са друга боза. Израстнали са там, имат си приятелчета от детските и ученическите години, говорят на родния си език. Социалните и обществени правила са ги научили покрай мама и тате докато са израствали, а на мен ми се наложи на 30 да ги уча всичките накуп за 1-2-3 годинки.

И въпреки това аз съм американец. И това е част от САЩ. Страната в която винаги е имало поколения, които не са родени там, които се адаптират и които откриват на ново. Това също е част от културата и социума на САЩ.

Сега причините не са важни. Всеки има мотиви. Един да печели пари, друг по-добра работа, трети по-добри условия на живот, други пък заради децата, пети заради по-големите възможности. Кво значение има? Можеш да направиш нещо заради децата без да се усеща като жертва в името на децата. Можеш каквото и да правиш дори не емиграция ами нещо просто като една салата и да се усеща като жертва. Тва не е въпрос на емиграция или не а на междуличностни отношения и до това кой колко е узрял в отношенията с децата си.

Един вид искаш да се разграничиш от на виждаш ли тия недораслите дето емигрират заради децата си и никога няма да могат да се интегрират. А пък виждате ли на аз идвам щото вярвам че ставам още за нещо и искам да си живея живота.

Ми няма лошо ама защо се опитваш да го направиш на гърба на тия които са решили да направят нещо за децата си. Дали е правилно или не, както по-горе писах зависи от конкретния случаи. успех ви желая!

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3177825 - 21.06.2014 21:59 [Re: angeldevotion]

Цитат:

Ми няма лошо ама защо се опитваш да го направиш на гърба на тия които са решили да направят нещо за децата си. Дали е правилно или не, както по-горе писах зависи от конкретния случаи. успех ви желая!

Хм, как точно го правя на гърба на тези, които са решили да правят нещо за децата си?

Не бих си позволила да нарека никого недорасъл. Когато ми е трудно да разбера някого - питам. И си признавам, трудно ми е да разбера защо ако някой прави прави избор за живота си, ще избере да се чувства жертва, поведението му да излъчва фатализъм и огорченост от живота. Всички правим ежедневно компромиси, но пак можем да изберем да бъдем щастливи.

Съжалявам, ако думите ми са били разтълкувани като неумел опит за изтъкване. Нямах това за цел. Ще се опитам да вложа повече такт.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

novodoshal
неориентиран

Регистриран: 11.05.2014
    #3177830 - 21.06.2014 22:34 [Re: plain]

Някои от добрите частни университети дават стипендия на всички които са приети и нямат доход да си плащат. Но не всички дават на чуждестранни студенти. Дюк например не дават. Проблема на университети като Харвард, МИТ и други от този ранг е че имат определена квота за студенти от чужбина, която не е строго регламентирана и през различните години се мени, но общо взето приемат 1 или 2 деца от България. Много по-голям е шанса като американец. Освен това има много добри държавни университети, които не дават изобщо стипендии на чужденци, а на местни в зависимост от успеха. Дъщеря ми с българската диплома в такъв държавен университет и предложиха 14 000 стипендия и ние да изтеглим 22 000 заем. За сина със успеха му който в момента е към 4.7 се надяваме на пълна стипендия във същия университет.

plain
Iland

#3177846 - 21.06.2014 23:37 [Re: novodoshal]

Още едно предимство за тези спечелили ЗК - квотата на чуждестранните студенти вече не ги касае.

plain
Iland

#3177848 - 21.06.2014 23:44 [Re: sineo4ka]

Цитат:

Съжалявам, ако думите ми са били разтълкувани като неумел опит за изтъкване. Нямах това за цел. Ще се опитам да вложа повече такт.

Проблемът не в твоя телевизор.

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3177898 - 22.06.2014 16:29 [Re: georgi72]

Определено е добре за децата откъм образование!От всичките ни познати сънародници,мога да дам само положителни примери за реализирали се деца в колежи и универитети!Подкрепям мнението че това са съвсем реално постижими цели.Искам да споделя обаче и другата страна на медала-тези деца не забравяйте че ги лишаваме от нещо съвсем човешко!Дядовци ,баби,роднини,приятели,връстници,с който детсвото и юношеството им никога няма да е същото!Добре е да знаете,че това е всъщност цената,която децата ни плащат тук,но според мен си струва.Подкрепям и мнението,че оправдание,,заради децата" не бива да има.Ако родителите нямат амбицията за по-добър живот и стандарт като цяло....по-добре да си седят в България.Умни деца и там успяват

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3177908 - 22.06.2014 19:26 [Re: angeldevotion]

Не е необходимо да си напълно интегриран, поне според мен
Модерно е да си Европеец

Достатъчно е да говориш езика на наистина добро ниво и да си свестен човек, за да те възприемат добре

А за социалните правила, не съм усетила кой знае каква разлика. Като се замисля, не се сещам и за един пример дори

Тези, които имат деца, винаги ще правят нещо само заради децата си, независимо дали са в БГ или САЩ.
Не е нужно да влагаме идея за саможертва в емиграцията. Никой не е тръгнал да емигрира с цел да заслужи ореол на великомъченик емигрантски Емиграцията е с цел по-добър живот в по-добре уредена държава.

Една приятелка от Албания, която е женена за френски дипломат и в момента живеят в САЩ казва, че когато е във Франция се чувства албанка, когато е в Албания се чувства чужденка. САЩ е единствената страна, в която се чувства като у дома си

Абуто
АйДутин

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
    #3177912 - 22.06.2014 19:37 [Re: Mimski]

Цитат:

Една приятелка от Албания, която е женена за френски дипломат и в момента живеят в САЩ казва, че когато е във Франция се чувства албанка, когато е в Албания се чувства чужденка. САЩ е единствената страна, в която се чувства като у дома си

Тоест като американски реотан на 110 волта. В Франция загрява бавно, в Албания загрява като всички останали, но щепсела и е различен, в щатите грее ще се скъса.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
3 регистрирани и 18 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6242

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.