ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
В името на децата
    #3177441 - 20.06.2014 06:54

Още преди да стъпим на американска земя, поне няколко човека, с най-добри намерения, ми казаха: "Тя, вашата е ясна, ама заради децата... Струва си човек да опита!" Аз съответно не се съгласих с това твърдение, казвайки, че съм твърде млада, за да отпиша живота си нацяло и да се изживявам като жертва в името на децата си.

После, като стъпихме на американска земя, установих, че много българи (а в последствие и много други народности) живеят с точно този мироглед: как те никога няма да бъдат част от това общество, някои даже и не искат да бъдат част от това общество, но заради децата си продължават да "търпят".

Какво мислите по темата?

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
Re: В името на децата
    #3177450 - 20.06.2014 08:39 [Re: sineo4ka]

"Те" са част от това общество. Или по-точно те са едно от обществата тук, защото няма единно такова по моите наблюдения. Може и да е имало преди десетилетия.
Имам чувството, че мога книга да напиша по въпроса...

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3177475 - 20.06.2014 13:07 [Re: sineo4ka]

Много е неправилно и нечестно спрямо децата, да се ползват от родителите им като оправдание за тяхната лична неспособност за адаптация и липса на реализация.
Моето скромно мнение по въпроса.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (20.06.2014 13:09)

Praefectum

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #3177547 - 20.06.2014 16:50 [Re: sineo4ka]

Оправдания, оправдания, оправдания! Те и секс правят не за кеф, а в името на децата. Пък дори и в България, подобни индивиди не са били част от обществото, а са били просто ... индивиди живеещи в него.

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3177549 - 20.06.2014 17:10 [Re: sineo4ka]

Мисля, че хората може би не желаят да живеят там ( вече) , но са го направили и търсят оправдание за себе си, защо не се връщат, въпреки че им се иска.

Възможно е и да не могат да се върнат защото децата вече са част от обществото там или са родени там и т.н. Причини много, кaкто и човешки съдби.

Тъжното според мен е, че когато едно нещо не им харесва, не се опитват да го променят...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

| 

**

Регистриран: 28.05.2014
    #3177550 - 20.06.2014 17:10 [Re: sineo4ka]

Всеки, който живее сред хора е част от обществото. Дори самото желание да не си част от него показва, че се съобразяваш с него.

Иначе, някои хора им харесва да се чувстват като жертви. Лошото е, че децата на такива хора също не се интегрират много успешно.

--------------------
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.

dimitrina
член
**

Регистриран: 31.05.2013
    #3177649 - 20.06.2014 23:30 [Re: | ]

Ние сме тук заради самите себе си.Искахме да живеем в държава в която има ред и закони.И се чувстваме добре.Това заради децата е като някакво оправдание или някакъв страх според мен.

soe

*

Регистриран: 28.07.2013
    #3177651 - 20.06.2014 23:44 [Re: dimitrina]

Докато четох по темата се сетих за думите на човек който не е между живите вече и е живял в щатите над 50 години беше познат на близък роднина.
"ТУК НЕ СЕ ЖИВЕЕ ТУК СЕ РОБУВА"

aptana

Регистриран: 17.02.2010
От: nyc
    #3177654 - 20.06.2014 23:57 [Re: soe]

Защо доброволно е останал роб 50 години?

Абуто
АйДутин

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
    #3177657 - 21.06.2014 00:40 [Re: sineo4ka]

Колко мъже са се оженили заради децата. "Мило, бременна съм...". Айде в гражданското заради децата. Така, че по моята логика и емиграцията в края на краищата става заради някой непредпазен секс. Ама жените са виновни... жените.
Заради тях емигрираме. И после молове, молове... Мъка.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Praefectum

#3177660 - 21.06.2014 01:06 [Re: Абуто]

Абу-то пак нацели вярната рота, пък ужким не пее в хора.

--------------------

Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
    #3177674 - 21.06.2014 01:34 [Re: sineo4ka]

А в името на визата? Колко бегета се поожениха за дятки,бабки,черноочки и т.н. Те как се оправдават...в името на какво?По-долу има подобна тема за образованието,в която една ламя си говори с двете глави...

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

orelaGBC

Регистриран: 30.11.2009
От: City by the bay, CA
    #3177676 - 21.06.2014 01:40 [Re: Wolf ®]

Цитат:

По-долу има подобна тема за образованието,в която една ламя си говори с двете глави...

Аз си го мислех също.

--------------------
"Sarcasm is just another free service I offer "

sineo4ka

#3177697 - 21.06.2014 03:57 [Re: Абуто]

Цитат:

Заради тях емигрираме. И после молове, молове... Мъка.

За тях деца и домакинска работа няма ли? Аз като се върна от работа, докато нарежа салатата, опека пържолите, подгрея ракията и се приготвя да танцувам на масата, и... денят минал. Гледам моловете отдалеч, докато пътувам към Костко, за да купя още пържоли.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

sineo4ka

#3177698 - 21.06.2014 04:01 [Re: Azalea]

Цитат:

Тъжното според мен е, че когато едно нещо не им харесва, не се опитват да го променят...

И аз си мисля същото. Струва ми се, че се опитват да прикрият страха си да се изправят пред предизвикателствата на новото място.

--------------------

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
    #3177704 - 21.06.2014 04:32 [Re: sineo4ka]

Според мен, ако имаш добър и уреден живот в България, няма нужда да гониш дивото само защото ти е мечта от младини или заради децата. Ако имаш пари можеш да осигуриш добро образование и възможности за децата и в България.

Тук сме от скоро и за два месеца само. Мисля, че няма да останем за сега точно заради детето. Тя е на 8 години и рисува много добре. В България плащам за уроци по рисуване 4 лв. на час. Тук под 50 долара на час няма. В България попаднахме на уникално добра начална учителка, която дава страхотна основа на децата. Предишният й випуск 4 класници завършиха със среден успех на малките матури 5.90!

Мъжът ми ще стои по 6 месеца, но не и ние. Ще правим еквилибристики докато може.

plain
Iland

#3177705 - 21.06.2014 04:40 [Re: Valkiria]

Това не звучи много оптимистично като за начало.

sineo4ka

#3177709 - 21.06.2014 05:13 [Re: Valkiria]

Ти си знаеш най-добре, но ми се струва, че два месеца са твърде кратко време за дългосрочни изводи...

--------------------

MiraUSA
пристрастен

Регистриран: 01.06.2014
    #3177710 - 21.06.2014 05:15 [Re: plain]

Кой е шефа? Децата или родителите?

| 

**

#3177718 - 21.06.2014 05:39 [Re: Valkiria]

Бих могъл да разбера някой да избере БГ вместо САЩ (въпреки че аз не бих го направил), но определено не разбирам какъв е смисъла от разкраченото положение 6 месеца в БГ и 6 месеца в САЩ. Ако ще се местите, колкото по-малко е детето, толкова по-добре. Ако няма да се местите, защо си създавате проблеми? Освен ако не ви харесва да живеете разделени, разбира се...

--------------------

Valkiria
КиФла БаЯта

#3177722 - 21.06.2014 05:48 [Re: sineo4ka]

Не съм за първи път тук, а и само толкова платена отпуска ми дадоха работата ми е хубава и я харесвам. Имаме всичко в България и нищо тук. Изборът е лесен за мен, но мъжът ми иска бизнес тук... нека пробва, но не искам да стоя тук за нищо. Или нещо по- добро от това което имаме или не си засужава...

sineo4ka

#3177729 - 21.06.2014 06:16 [Re: Valkiria]

Разбирам. Дано да измислите нещо и да не се чувстваш stuck. Щом си била тук и преди, знаеш, че живота от нула се гради бавно. Това имах предвид, когато казах, че два месеца са прекалено кратко за изводи.

--------------------

Azalea
Alien

#3177742 - 21.06.2014 10:29 [Re: sineo4ka]

Цитат:

И аз си мисля същото. Струва ми се, че се опитват да прикрият страха си да се изправят пред предизвикателствата на новото място.

Аз не мисля, че е така за много хора. По-скоро мисля, че е възможно да са имали едни предстaви и очаквания, които не са се покрили с реалността. Поради някaкви причини не се връщат. Tе си знаят.

Моята идея беше, че ако човек не иска да седи там, може да потърси възможности и в Европа. Сега ги има, не е като да ги няма. Мен точно и това ми е странно, че поради многото възможности в Европа, изключвам България защото явно хората, които се стремят навън, не искат да остават там, не се стремят да сбъднат мечтите си в Европа, а започват от нулата и чакат някакви лотарии.

Аз съм също на мнeние, че имаш ли добри възможности в България няма защо да гониш дивото. Животът е кратък...

--------------------

sineo4ka

#3177784 - 21.06.2014 16:12 [Re: Azalea]

Цитат:

Моята идея беше, че ако човек не иска да седи там, може да потърси възможности и в Европа. Сега ги има, не е като да ги няма. Мен точно и това ми е странно, че поради многото възможности в Европа, изключвам България защото явно хората, които се стремят навън, не искат да остават там, не се стремят да сбъднат мечтите си в Европа, а започват от нулата и чакат някакви лотарии.

Аз съм също на мнeние, че имаш ли добри възможности в България няма защо да гониш дивото. Животът е кратък...

Моята гледна точка е съвсем различна. След няколко неуспешни опита за сбъдване на мечти в Европа, ми се струва, че в Щатите има повече възможности, стига да вземеш виза.

И макар на теория да разбирам за сблъсъка между реалност и очаквания, все съм си мислела, че тези идеи са по-приложими за хора, които идват от затънтени страни. При цялата тази налична информация, опит от разходи до Европа включително, какво точно трябва да очаква тук - червен килим и незабавен успех?

--------------------

Azalea
Alien

#3177792 - 21.06.2014 17:48 [Re: sineo4ka]

Цитат:

че в Щатите има повече възможности, стига да вземеш виза.

Какво щеше да стане с мечтите ти, ако не беше спечелила зелена карта ?

И би ли споделила в какво се изразява разликата и какви разxоди имаш в предвид като говориш за Европа примерно ?

Освен това, хората винаги имат очaквния и надежди към едно нещо, иначе не биха тръгнали към него...Ho
Самата реализация винаги може да ни изненада независимо от менталната ни подготовка за нещо - било то в положителен или отрицателeн смисъл.

И какво пречи примерно ако човек е там и постигне едно нещо да не може после да го приложи в Европа ? И Това имах предвид с възможностите, които Европа дава.

--------------------

sineo4ka

#3177796 - 21.06.2014 18:22 [Re: Azalea]

Цитат:

Какво щеше да стане с мечтите ти, ако не беше спечелила зелена карта ?

Щях да продължа да се стремя да постигна това, което искам да постигна. В моя случай, зелената карта беше изненада, не самоцел.

Под възможности имах предвид няколко неща. Първо, говоримият език е английски. В Европа, ако търсиш пълноценна реализация, винаги трябва да говориш основния език на страната, дори и ако владееш английски на професионално ниво. Второ, понеже тук обществото е съставено от какви ли не хора, като че ли няма такава дискриминация, поне към бели европейци.В Европа си винаги "този чуждия". Знаем си мръсните ризи прекалено добре, пък и да не говорим за негативния образ, който имаме създаден.

Разбира се, личният ми опит е повлиял на преценката ми като цяло. Сигурна съм, че много хора се чувствам уютно в Европа и не могат да си представят какво ще правят в "тая Америка, където всичко е пари и работа".

За постигането на нещо и прилагането му в Европа. Ако имаш предвид, че който успее в Щатите, може да успее и в Европа - съгласна съм. Но иначе не виждам защо ще градя тук живот, ще постигна нещо и после ще искам да започвам да се доказвам отново, само и само да бъда в Европа.

П.С. Имах предвид разходки, не разходи.

--------------------

Редактирано от sineo4ka (21.06.2014 19:56)

novodoshal
неориентиран

Регистриран: 11.05.2014
    #3177800 - 21.06.2014 18:47 [Re: Azalea]

Аз съм една от дошлите заради децата, но не само. Идвам на възраст след 40 години, имах добър и стабилен живот в България, децата ми бяха много добри ученици в България, имат по няколко международни олимпиади зад гърба си и по няколко медала от тях. Но не са най-добрите от випуска си в страната, а в щатите идват 10-тина деца от България на година, защото пълна стипендия за чужденци дават само най-добрите университети и то не всички. Шансовете им да учат в Америка са почти равни на нула по две причини - не са най-добрите за да вземат пълна стипендия и ние нямаме 55 000 на година за да ги издържаме. Разбира се винаги остава вариант Европа или България, но в Европа не е по-евтино за живеене, а в България образованието силно девалвира. За да тръгнем през океана роля изигра лотарията. Участваме в нея от 1993 и сега ни излезе късмета. Освен това дори и да успеят да се преборят за място в елитните университети с пълна стипендия, остава въпроса какво ще правят след завършването - в щатите ще им е трудно да останат, не че е невъзможно, но е свързано с доста компромиси, в България какво ще правят с тукашното си образование и т.н. и не на последно място - ако те се устроят в Америка, колко често ще ги виждаме и винаги ли ще зависим от милостта на американските чиновници. Решението не е лесно, да обърнеш гръб на нещо което си градил 20 години и да зарежеш близки и приятели, но решихме че тяхното бъдеще е по-важно и тръгнахме. Не ни е лесно тук. Децата се оправят - дъщерята след като поработи една година и придоби статут на местна я приеха в Дюк с пълна стипендия, сина повтори 11 клас, догодина живот и здраве завършва средно образование и се надяваме на университет от подобен ранг или по-добър в компютърните науки. Ние с баща им работим ниско платена работа по 50, 60 часа седмично. Вината си е наша - страха от новото и дали ще се справим и насаденото, че като не ни е перфектен английския не можем да си намерим високо квалифицирана работа, нищо че и двамата сме с висше образование. Има и друго - сънародниците помагат да започнеш нискоквалифицирана работа и само ти обясняват че така се започва. Тези които са на по-добра работа не предлагат едно рамо по различни причини. Не мисля че индийците говорят по-добър английски или са по-добри IT специалисти, но си помагат и почти няма индиец, който да работи тежка или ниско платена работа. На нас въпреки гадната работа тук ни харесва, не мислим за миналото, нито си представяме какво би било ако бяхме там, гледаме напред, бачкаме здраво да завършат децата образованието, пък после ще видим. Крепи ни НАДЕЖДАТА. Не сме се отказали от идеята за по-добра работа, а аз дори и да уча нещо или да си приравня поне едната диплома. Не се считаме за бита карта или че нямаме бъдеще, напротив, но допускаме кардиналната грешка да чакаме да подобрим езика. Много мои познати дойдоха тук, не им хареса и се върнаха. Всеки има своите мотиви и надежди, но не мисля че е лошо човек да направи една голяма крачка заради децата си. Всъщност госпожата заради детето си се връща в България - то рисува и тук ще и е трудно да му осигури адекватно обучение.
Извинявам се за дългия пост

sineo4ka

#3177802 - 21.06.2014 18:56 [Re: novodoshal]

Цитат:

На нас въпреки гадната работа тук ни харесва, не мислим за миналото, нито си представяме какво би било ако бяхме там, гледаме напред, бачкаме здраво да завършат децата образованието, пък после ще видим. Крепи ни НАДЕЖДАТА. Не сме се отказали от идеята за по-добра работа, а аз дори и да уча нещо или да си приравня поне едната диплома. Не се считаме за бита карта или че нямаме бъдеще, напротив, но допускаме кардиналната грешка да чакаме да подобрим езика. Много мои познати дойдоха тук, не им хареса и се върнаха. Всеки има своите мотиви и надежди, но не мисля че е лошо човек да направи една голяма крачка заради децата си.

И точно тази част ви изключва от групата на хората, изживяващи се като жертва в името на децата си. Човек може да преследва цел, подбуден е най-различни мотиви. Аз не отричам, че мислех и за децата си, когато решихме да имигрираме. Не отричам също, че е имало моменти, в които, знаейки, че съм отговорна за тях, съм ставала още по-ината и упорита. Но пък се наслаждавам на всяко едно постижение като нещо, което постигам за себе си. И преживявам всеки един провал като естествен резултат от моя избор. Та така... Много благодаря за мнението!

--------------------

georgi72

*

Регистриран: 20.05.2013
    #3177808 - 21.06.2014 19:32 [Re: novodoshal]

Ние заминаваме след 2 месеца за САЩ и разсъжденията ни се покриват на 100% с вашите. Дъщеря ми държа матури след 7 клас и резулатът и е един от най-добрите в страната, може да учи където си избере. Надяваме се в Америка да завърши хайскула и да продължи образованието си в тукашен университет. А на мен ми обясняваха в друга тема, как да забравя, че нещо подобно може да се случи. Вие сте от година в САЩ и дъщеря ви учи в Дюк и то с пълна стипендия, другото дете явно също се оправя добре. Ако повече хора споделят такива истории ще е малко по-леко на заминаващите. Пожелавам ви успех на теб и семейството ти и да не губите надежда за по-добро.

plain
Iland

#3177814 - 21.06.2014 20:34 [Re: georgi72]

Аз мисля, че за такива трудолюбиви и умни деца, вземането на стипендия в добър университет е съвсем постижимо. Не знам доколко са запознати хората тепърва идващи, но много частни и богати университети намират начини за финаннсово подпомагане, стига такива деца да бъдат приети. Поне за Харвард и особено МИТ,знам че е такава практиката. Мисля, че границата за получаване на стипендия е около $60,000 семеен доход за Харвард. Доста е вероятно дохода на новопристигнали да е под тази сума, т.е. добри шансове за стипендия в тези богати университети.
Проучете какво означава Need-blind admission.

http://en.wikipedia.org/wiki/Need-blind_admission

sineo4ka

#3177815 - 21.06.2014 20:48 [Re: plain]

То и студентски заеми има.

--------------------

plain
Iland

#3177817 - 21.06.2014 21:02 [Re: sineo4ka]

То със заеми и баба знае.

angeldevotion
орач

Регистриран: 12.11.2010
От: на селу
    #3177823 - 21.06.2014 21:40 [Re: sineo4ka]

Българин който не е роден в САЩ и не е прекарал първите от 5-15тата си години от живота в страната, винаги ще чувства липсата на тези 10 години и никога няма да може да се почувства "местен" или напълно интегриран. В САЩ eмигрант може да се чувства като у дома си, но има нулев шанс да се чувства интегриран напълно.

Всичките ми нормални работи в САЩ са били в американски фирми. Работел съм само с американци, стремях се да се интегрирам и в един момент се почувствах у дома. Когато се прибирах в БГ чувствах че БГ за мен е просто ваканция а моя дом е САЩ. Но моите приятели американци които са родени там са друга боза. Израстнали са там, имат си приятелчета от детските и ученическите години, говорят на родния си език. Социалните и обществени правила са ги научили покрай мама и тате докато са израствали, а на мен ми се наложи на 30 да ги уча всичките накуп за 1-2-3 годинки.

И въпреки това аз съм американец. И това е част от САЩ. Страната в която винаги е имало поколения, които не са родени там, които се адаптират и които откриват на ново. Това също е част от културата и социума на САЩ.

Сега причините не са важни. Всеки има мотиви. Един да печели пари, друг по-добра работа, трети по-добри условия на живот, други пък заради децата, пети заради по-големите възможности. Кво значение има? Можеш да направиш нещо заради децата без да се усеща като жертва в името на децата. Можеш каквото и да правиш дори не емиграция ами нещо просто като една салата и да се усеща като жертва. Тва не е въпрос на емиграция или не а на междуличностни отношения и до това кой колко е узрял в отношенията с децата си.

Един вид искаш да се разграничиш от на виждаш ли тия недораслите дето емигрират заради децата си и никога няма да могат да се интегрират. А пък виждате ли на аз идвам щото вярвам че ставам още за нещо и искам да си живея живота.

Ми няма лошо ама защо се опитваш да го направиш на гърба на тия които са решили да направят нещо за децата си. Дали е правилно или не, както по-горе писах зависи от конкретния случаи. успех ви желая!

sineo4ka

#3177825 - 21.06.2014 21:59 [Re: angeldevotion]

Цитат:

Ми няма лошо ама защо се опитваш да го направиш на гърба на тия които са решили да направят нещо за децата си. Дали е правилно или не, както по-горе писах зависи от конкретния случаи. успех ви желая!

Хм, как точно го правя на гърба на тези, които са решили да правят нещо за децата си?

Не бих си позволила да нарека никого недорасъл. Когато ми е трудно да разбера някого - питам. И си признавам, трудно ми е да разбера защо ако някой прави прави избор за живота си, ще избере да се чувства жертва, поведението му да излъчва фатализъм и огорченост от живота. Всички правим ежедневно компромиси, но пак можем да изберем да бъдем щастливи.

Съжалявам, ако думите ми са били разтълкувани като неумел опит за изтъкване. Нямах това за цел. Ще се опитам да вложа повече такт.

--------------------

novodoshal
неориентиран

#3177830 - 21.06.2014 22:34 [Re: plain]

Някои от добрите частни университети дават стипендия на всички които са приети и нямат доход да си плащат. Но не всички дават на чуждестранни студенти. Дюк например не дават. Проблема на университети като Харвард, МИТ и други от този ранг е че имат определена квота за студенти от чужбина, която не е строго регламентирана и през различните години се мени, но общо взето приемат 1 или 2 деца от България. Много по-голям е шанса като американец. Освен това има много добри държавни университети, които не дават изобщо стипендии на чужденци, а на местни в зависимост от успеха. Дъщеря ми с българската диплома в такъв държавен университет и предложиха 14 000 стипендия и ние да изтеглим 22 000 заем. За сина със успеха му който в момента е към 4.7 се надяваме на пълна стипендия във същия университет.

plain
Iland

#3177846 - 21.06.2014 23:37 [Re: novodoshal]

Още едно предимство за тези спечелили ЗК - квотата на чуждестранните студенти вече не ги касае.

plain
Iland

#3177848 - 21.06.2014 23:44 [Re: sineo4ka]

Цитат:

Съжалявам, ако думите ми са били разтълкувани като неумел опит за изтъкване. Нямах това за цел. Ще се опитам да вложа повече такт.

Проблемът не в твоя телевизор.

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3177898 - 22.06.2014 16:29 [Re: georgi72]

Определено е добре за децата откъм образование!От всичките ни познати сънародници,мога да дам само положителни примери за реализирали се деца в колежи и универитети!Подкрепям мнението че това са съвсем реално постижими цели.Искам да споделя обаче и другата страна на медала-тези деца не забравяйте че ги лишаваме от нещо съвсем човешко!Дядовци ,баби,роднини,приятели,връстници,с който детсвото и юношеството им никога няма да е същото!Добре е да знаете,че това е всъщност цената,която децата ни плащат тук,но според мен си струва.Подкрепям и мнението,че оправдание,,заради децата" не бива да има.Ако родителите нямат амбицията за по-добър живот и стандарт като цяло....по-добре да си седят в България.Умни деца и там успяват

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3177908 - 22.06.2014 19:26 [Re: angeldevotion]

Не е необходимо да си напълно интегриран, поне според мен
Модерно е да си Европеец

Достатъчно е да говориш езика на наистина добро ниво и да си свестен човек, за да те възприемат добре

А за социалните правила, не съм усетила кой знае каква разлика. Като се замисля, не се сещам и за един пример дори

Тези, които имат деца, винаги ще правят нещо само заради децата си, независимо дали са в БГ или САЩ.
Не е нужно да влагаме идея за саможертва в емиграцията. Никой не е тръгнал да емигрира с цел да заслужи ореол на великомъченик емигрантски Емиграцията е с цел по-добър живот в по-добре уредена държава.

Една приятелка от Албания, която е женена за френски дипломат и в момента живеят в САЩ казва, че когато е във Франция се чувства албанка, когато е в Албания се чувства чужденка. САЩ е единствената страна, в която се чувства като у дома си

Абуто
АйДутин

#3177912 - 22.06.2014 19:37 [Re: Mimski]

Цитат:

Една приятелка от Албания, която е женена за френски дипломат и в момента живеят в САЩ казва, че когато е във Франция се чувства албанка, когато е в Албания се чувства чужденка. САЩ е единствената страна, в която се чувства като у дома си

Тоест като американски реотан на 110 волта. В Франция загрява бавно, в Албания загрява като всички останали, но щепсела и е различен, в щатите грее ще се скъса.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Mimski

#3177914 - 22.06.2014 19:44 [Re: Абуто]

Явно е престанала да загрява в Албания както всички останали И аз се чувствам така.

Безкултурието в САЩ или по-скоро, мултикултурието, помага много за загряването

Абуто
АйДутин

#3177918 - 22.06.2014 19:59 [Re: Mimski]

Ако смени щепсела в Албания, може и да прегрее. Стига да има достатъчно напрежение, опитен електротехник и поне час да няма режим на тока.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Azalea
Alien

#3178012 - 23.06.2014 15:03 [Re: peshobass]

Цитат:

Искам да споделя обаче и другата страна на медала-тези деца не забравяйте че ги лишаваме от нещо съвсем човешко!Дядовци ,баби,роднини,приятели,връстници,с който детсвото и юношеството им никога няма да е същото!

Точно така, хубаво е човек да се опита и да прецени минусите и плюсовете на едно нещо.

--------------------

Azalea
Alien

#3178014 - 23.06.2014 15:09 [Re: sineo4ka]

Цитат:

За постигането на нещо и прилагането му в Европа. Ако имаш предвид, че който успее в Щатите, може да успее и в Европа - съгласна съм. Но иначе не виждам защо ще градя тук живот, ще постигна нещо и после ще искам да започвам да се доказвам отново, само и само да бъда в Европа.

П.С. Имах предвид разходки, не разходи.

И да и не...

Понякога много неща зависят от обстоятелствата.

Това, което имах предвид е, че когато човек прецени кое е наи-важното за него и корелатирах с примера за тези хора, които не се чувстват добре там, биха могли спокоино да потърсят след реализацията си там, път към Европа, което би им дало повече възможности да се чувстват по-уютно там където са.

За себе си ти си преценила, че там ти е добре, това е супер, щом е така, преценила си какво губиш и какво печелиш от това да живееш там, за други хора може би това да са там, не е наи-добрата алтернатива. За тях говорех, че има и други места, трябва само човек да ги потърси и види.

--------------------

Azalea
Alien

#3178016 - 23.06.2014 15:12 [Re: novodoshal]

Желая ви успех, надявам се да постигнете това, което искате, но ме учудва малко факта, че като възможности само България и Америка споменаваш за децата.

Възможности хиляди, kaкто писах преди, важното е човек да ги търси.

--------------------

Акад. Неделчев
смехурко

Регистриран: 30.04.2009
От: Св. Америка
    #3178155 - 24.06.2014 05:19 [Re: sineo4ka]

Много добре написано по темата: уеб страница

--------------------
Keep calm and Digi fonf.

novodoshal
неориентиран

#3178159 - 24.06.2014 06:36 [Re: Azalea]

Не споменавам само България и Америка. Дъщеря ми завърши математическа гимназия с немски и ако не бяхме спечелили зелена карта щеше да учи в Германия. В Германия образованието не е скъпо, но издръжката щеше да е поне 700 евро. На следващата година завършва сина и ако реши Англия, за там и таксите са големи - ще тегли заем, но издръжката пак ние трябва да поемем. В един момент ще ни бъде непосилно. Вярно че могат да потърсят работа, но не съм сигурна че това може да стане още първата година. Така че варианти са обсъждани ние не сме очаквали зелена карта, надявали сме се на прием в добър университет, който да предостави пълна стипендия в Америка и ако не стане - Европа. Просто така се случи че спечелихме в момент, когато децата завършват гимназия. Тогава решихме, че и за децата и може би за нас е най-добре да заминем. Разбира се за нас с баща им беше най-добре ако бяхме спечелили 93, 94 когато бяхме прясно завършили инженери по телекомуникация, но .............

sineo4ka

#3178160 - 24.06.2014 06:40 [Re: Mimski]

Цитат:

Не е необходимо да си напълно интегриран, поне според мен
Модерно е да си Европеец

Какво значи да си интегриран? Имам една любима дефиниция за интеграция:

Integration is the process in which the individual becomes proficient in the culture of the dominant groups while retaining proficiency in his or her indigenous culture. This person has developed the ability to navigate in both worlds without compromising a sense of ethnic identification. With this capacity comes the tension of living in two worlds—in two ethnic and cultural contexts. This bicultural existence may call for a constant assessment of the appropriateness of one’s behaviors in these multiple contexts.

Според мен доста хора бъркат интеграцията с асимилацията. И това е донякъде разбираемо. Аз самата смятах, че за да се "интегрирам", трябва да отрека всичко "българско и родно". Това разбира се, не ме накара да се чувствам по-добре в кожата си. Точно докато се опитвах да бъде американската версия на себе си, се чувствах така сякаш никога няма да достигна тези, с които се сравнявам.

Докато четях един учебник по Етнос и Семейна Терапия, истината ме блъсна. Авторът обясняваше, че всеки имигрант, който се отказва от културата, от която идва, остава с чувство на загуба вътре в себе си, която води до безпокойство и чувство на незавършенсто, т.нар. синдром на дърво без корен.

Така че, за мен, да се интегрираш не значи да се откажеш от това кой си, но да намериш нов смисъл на това кой си в новата култура, в която функционираш.

--------------------

novodoshal
неориентиран

#3178161 - 24.06.2014 06:42 [Re: novodoshal]

Децата и уроци по пиано вземаха 10 години - много са музикални, но мързеливи за пианисти - с идеята да го ползват като студенти за работа - или като корепетитор или да преподават уроци на малки деца или дори за детегледачка с пиано по-бързо се намира работа. Децата работят упорито от малки по изграждането си. Разбира се сега сина няма нужда от пиано за да си намери добре платена работа дори и като студент, но когато беше на 5 години не знаех накъде ще поеме в живота и какво ще му е интересно и пробвахме много неща, някои от които 10 години.

Fortune
оптимист

Регистриран: 03.04.2014
От: San Diego
    #3178180 - 24.06.2014 11:29 [Re: sineo4ka]

Създаваме децата си като продължение на любовта, създаваме ги, за да сме още по-щастливи с тях, за да осмислят живота ни, за да продължим себе си, за да обичаме още по-силно, за да се грижим и да даряваме от собствения си житейски опит. Правим всичко за децата си и го правим с любов. И би трябвало да сме щастливи, а не жертви. И това зависи от нас самите!

Познавам хора, които, както и друг отбеляза, и едно ядене да сготвят, и чиниите да измият, смятат, че са направили голяма жертва за семейството си. И съжалявам, че ги познавам!
Скоро една позната след 10-ти неуспешен инвитро опит ми сподели, че е обградена от приятелки, които непрекъснато се жалват, че не могат да направят това или онова покрай грижите за децата и как са жертвали хубавия си живот, заради децата си! Направо се ужасих от разказа й, а тя ме попита /като майка/ трябва ли да продължава да харчи луди пари и да къса нерви в опитите за дете, което според "приятелките й" ще й вгорчи живота? Бях категорична, че незабавно трябва да смени обкръжението от т.нар. "приятелки", и че ако нещо си заслужава в този живот, това са децата и от нас зависи, дали ще ги направим добри и щастливи хора, и дали ние самите ще бъдем щастливи.

И никога не трябва да се чувстваме жертви в името на децата! Въпрос на настройка, на разбиране, на мироглед. Ако човек има положителна нагласа, притежава борбен дух, може да посрещне трудностите и да се справи с тях, без да се превръща в жертва. Всичко е в начина ни на мислене и в нагласата! И ако някъде или нещо не ни харесва, кара ни да страдаме, просто го променяме и продължаваме! Не трябва да правим компромис с достойнството си, със съвестта си, с живота си! Нито да оправдаваме грешките си с „в името на децата”!

Трябва да сме образец за децата си, без да имаме за самоцел да правим чудеса за тях. Децата са чудото! Добре е да се радваме и да оценяваме и малките неща, да се гордеем и с малките победи! Да се учим от загубите и трудностите, които преодоляваме, защото те не ни превръщат в жертви, а ни дават незаменими уроци.

Никой за никого не трябва да се превръща в жертва. Децата няма да са щастливи, ако виждат, че родителите им страдат! Добре е да виждат, че всичко, което сме направили за тях /независимо дали е малко или много/ ни прави щастливи. И да го правим заедно с тях, заедно да обсъждаме, заедно да взимаме решения, за да им харесва! Тогава и те ще са щастливи! Само тогава си е заслужавало!

--------------------
Морето е до колене, когато си стъпил на правилното място.

tinto in filo
ройъл пейн

Регистриран: 25.05.2014
От: Octopus's Garden
    #3178223 - 24.06.2014 15:52 [Re: Wolf ®]

Цитат:

А в името на визата? Колко бегета се поожениха за дятки,бабки,черноочки и т.н. Те как се оправдават...в името на какво?По-долу има подобна тема за образованието,в която една ламя си говори с двете глави...

Хау куд ю би со круъл, ве?
Гоин’ стрейт фор дъ джугюлър, лайк a совиет спецназ хантинг он ей пуър джорджън нейто брейнуошд хоуми?
Колинг неймс – ламя? (f.), уайл ю гат риъл драгън ин фронт ъф ю, ор змей ат дъ вери лийст (бот фърмли (m.!!!) бай ени стандард)
Втората глава на империалистическия змей най-официално сигнализира всички компетентни институции за аутрейджъс libel.

Azalea
Alien

#3178245 - 24.06.2014 18:08 [Re: Fortune]

Цитат:

Бях категорична, че незабавно трябва да смени обкръжението от т.нар. "приятелки", и че ако нещо си заслужава в този живот, това са децата

Ти наистина ли си мислиш, че тази жена е искала да чуе точно това ?

След 10 инвитро ?!

--------------------

Fortune
оптимист

Регистриран: 03.04.2014
От: San Diego
    #3178248 - 24.06.2014 18:27 [Re: Azalea]

Да, сигурна съм! Тя много иска дете! Беше огорчена и разочарована от това, което е видяла от "приятелките". Имаше нужда някой да й вдъхне още надежда и вяра! Не е редно да давам подробности за проблема й, решим е! Иначе не би правила толкова опити и все още продължава.... 10 опита при лекари, които са я ползвали като "касичка" и не са си направили труда да открият очевиден проблем, всеки път бла бла бла. Сега е в чужбина с яснота по проблема си и навярно положителен резултат!Въпрос на време!
И е факт, че е силна и продължава, без да се чувства жертва. Убедена е, че ще успее!

--------------------
Морето е до колене, когато си стъпил на правилното място.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178342 - 24.06.2014 23:33 [Re: Fortune]

Децата са всичко! Без тях много победи се обезмислят, много постижения са нищожни! Децата са двигател и стимул да оставиш нещо след себеси, да възпиташ добър и стойностен човек с принципи. Привилегия е да си родител! Аз съм горда с детето си и всичко правя за по- доброто й бъдеще. Ако тук в САЩ мога да развия по- добре дарбата й, то тогава оставам, ако в България имам повече възможности за добър живот и развитие, то тогава съм там. Не ми дреме нито за зелентата карта нито за нищо! Където ми е по- добре детето там аз ще съм по- щастлива!

peshobass
заслужил ветеран

#3178424 - 25.06.2014 14:24 [Re: Valkiria]

А каква е дарбата ако не е тайна?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178467 - 25.06.2014 19:39 [Re: peshobass]

Рисува

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #3178470 - 25.06.2014 19:58 [Re: Valkiria]

Валкирия, аз малко като страничен наблюдател, прочетох ти мнението за цените за уроците по рисуване в другата тема.
Не съм експерт в рисуването, но може би преди да заминете, е хубаво дъщеря ви да участва в някой конкурс на местно или щатско ниво? Просто, за да премери силите си с децата тук и да придобиете представа колко талант наистина има.
Казвам го това, защото като гледам предавания за музикални таланти. Гласовете, които пробиват в САЩ са на доста по-високо ниво от тези в България, и това е нормално, все пак много по-малка страна.
Но ако наистина има страхотен талант, може би тук ще е много по-добре да се развива, въпреки цените, заради по-голямата конкуренция и съответно стремежа да е много по-добра.

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

GabiP
неориентиран

Регистриран: 25.06.2014
От: usa
    #3178474 - 25.06.2014 21:15 [Re: Azalea]

"Аз не мисля, че е така за много хора. По-скоро мисля, че е възможно да са имали едни предстaви и очаквания, които не са се покрили с реалността. Поради някaкви причини не се връщат. Tе си знаят."

Аз напълно заставам зад това мнение. При мен поне така се получи. Имах мечта да живея в чужбина. Съответно имах и определени представи и очаквания.
Първите ми години "навън" бяха трудни, но бях в еуфория от това, че съм постигнала мечтата си. С годините обаче реалността се промени и разочарованията станаха повече от поводите за радост. И сега мечтата ми вече е да се върна да живея поне в Европа, ако не в БГ. Америка вече не е това, което беше, и според мен пътя, по който са тръгнали, не е добър в дългосрочен план.
Аз не дойдох заради децата. Децата ми се родиха тук. Но сега стоя тук, защото за тях ще е трудно на този етап да сменят средата си. Не се оплаквам. Просто не преставам да мечтая...

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178482 - 25.06.2014 23:06 [Re: MyXa]

Благодаря за идеята МуХа ще потърся нещо на регионално ниво .

novodoshal
неориентиран

#3178485 - 25.06.2014 23:24 [Re: GabiP]

Имаш нужда от ново предизвикателство

peshobass
заслужил ветеран

#3178495 - 25.06.2014 23:57 [Re: Valkiria]

Рисува + математика=архитект!Примерно.За талант граници няма!Иначе дали е спорт или изкуство-дупе да ви е яко!Плащане здраво.Но не е непосилно,споко.Това е все пак държавата на неограничените възможности.Ако е утеха една северозападна поговорка да спомена,,....на което е писано да се пърчи,нема да се кози..."

plain
Iland

#3178734 - 27.06.2014 17:07 [Re: sineo4ka]

Тази статия има да каже нещо по темата, макар и не директно. Мисля, че тези, които са се запътили насам и никога не са се сблъскали директно с други култури (а тук е неизбежно), би трябвало да обърнат внимание на подобни теми.

http://www.businessinsider.com/how-different-cultures-understand-time-2014-5#ixzz35p1kUtjG

В статията се споменава книга от автора, When Cultures Collide, 3rd Edition: Leading Across Cultures. Някой да я е чел и да сподели отзиви?

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #3178735 - 27.06.2014 17:19 [Re: plain]

Мисля, че тази статия е всъщност доста по показателна - http://www.businessinsider.com/cultural-differences-between-finns-italians-and-japanese-2014-5

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Praefectum

#3178736 - 27.06.2014 17:33 [Re: plain]

Направо изби рибата с тази статия!!!

--------------------

| 

**

#3178739 - 27.06.2014 17:44 [Re: plain]

Представата за времето на англосаксонците се доближава най-добре до реалността как тече времето. Затова и обществата им са най-успешни.

--------------------

Praefectum

#3178743 - 27.06.2014 17:52 [Re: | ]

--------------------

sineo4ka

#3178744 - 27.06.2014 17:55 [Re: MyXa]

Много забавна история, МуХа!

Culture Competence е нещо, на което много се набляга в момента. Освен полезно е и много интересно да научиш как да навигираш в нечия култура. Ако някой се интересува, имам два учебника в pdf.

Които ми напомня, че един от коментиралите по темата по-рано заяви, че не вижда съществени разлики в социалните порядки между САЩ и България. И аз съм съгласна, че съвременна България може и да наподобява много "бяло западно общество", но въпреки това, не нацяло.

За мен, например, да се усмихвам на непознати и да бъда искрено любезна с непознати, беше предизвикателство. Колко колеги са ме питали дали съм ядосана или уморена, защото не вървя с усмивка на лице... Аз не мислех, че съм смръщена. Просто бях сериозна.

Тази статия ми помогна да се разбера. Никога не ми беше идвало на ума, че това е един вид "славянска" характеристика. (Моите познания за Русия като култура и влияние са доста ограничени.)

Но в същото време, колкото по-дълго живея тук, а и покрай естеството на работата ми, все по-успешно се адаптирам към "американската" невербална комуникация.

--------------------

plain
Iland

#3178746 - 27.06.2014 18:06 [Re: sineo4ka]

Близко или далече, зависи с кого се сравняваме. От същия автор по темата е видно, че сме поставени доста далеч от американците - почти на срещуположния край, което мен даже ме изненада.

http://www.businessinsider.com/the-lewis-model-2013-9

| 

**

#3178751 - 27.06.2014 18:13 [Re: Praefectum]

Мда, много хора пропускат the starting gun.

Между другото, тази тема донякъде ни връща към дискусията за дългата лятна ваканция.

--------------------

sineo4ka

#3178755 - 27.06.2014 18:26 [Re: plain]

Хм, този модец ме заинтригува. Според мен обаче той подрежда обществата като цяло, а не трябва да се пропускат и фактори като социализация и разкликите между поколенията. Интересно ми е, този модел върху емпирично изледване преди колко години е основан?

--------------------

Mimski

#3178813 - 28.06.2014 03:05 [Re: sineo4ka]

САЩ е по-скоро шарено западно общество

Усмихването на непознати не е задължително и много не го практикуват. В работата също не е задължително да си нонстоп
Харесват се хора с позитивно отношение към работата, а не хора, които все се хилят. Въпреки че аз често попадам в хилещата се категория

По отношение на любезността към непознати, хм, и в БГ съм любезна към непознати и доста са любезни с мен. И в САЩ има страшно нелюбезни хора, не е като да няма.

sineo4ka

#3178822 - 28.06.2014 03:42 [Re: Mimski]

Цитат:

Харесват се хора с позитивно отношение към работата, а не хора, които все се хилят. Въпреки че аз често попадам в хилещата се категория

Стига да не е нервен смях, няма лошо..

При мен усмихването е коупинг меканизм. Колкото са по-гадни и намръщени, толкова по-усмихната ставам.

--------------------

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #3178828 - 28.06.2014 06:51 [Re: plain]

Цитат:

Тази статия има да каже нещо по темата, макар и не директно. Мисля, че тези, които са се запътили насам и никога не са се сблъскали директно с други култури (а тук е неизбежно), би трябвало да обърнат внимание на подобни теми.

http://www.businessinsider.com/how-different-cultures-understand-time-2014-5#ixzz35p1kUtjG

В статията се споменава книга от автора, When Cultures Collide, 3rd Edition: Leading Across Cultures. Някой да я е чел и да сподели отзиви?

Това от твоя линк:

In the U.S. you have to make money, otherwise you are nobody.

Наистина ли?

plain
Iland

#3178841 - 28.06.2014 14:23 [Re: hasp]

Трябва да е истина. Коскоджамити писател го е казал все пак.

marji58
неориентиран

Регистриран: 04.11.2010
    #3178846 - 28.06.2014 15:28 [Re: Fortune]

Напълно съм съгласна с Вас - децата са най-важното нещо в нашия живот и заради тях можем да загърбим миналото, с което сме свикнали и се чувстваме уютно. Мисля, че всеки родител, ако наистина обича детето си, трябва да му даде шанс да избере своя живот. Ако не бях спечелила Зелената карта,моят по-малък син нямаше да може да каже "Избирам да живея в САЩ", и след някоя и друга година щеше да се чувства така, както сега по-големият трепери в очакване на 1-ви юли като последен шанс.Факт е, че пожертвах много от това, което имах преди да замина, но не се чувствам жертва, защото аз взех решението. И не съжалявам, макар да живеем трудно - сигурна съм, че постепенно ще се справяме все по-добре! Единственото, за което ще съжалявам е, ако големият ни син не дойде при нас, защото ще сме разделени!И всеки ден се моля съдбата да е с него!

Scarlett O'Hara
Whiskey in a tea cup

Регистриран: 10.09.2018
От: East Coast
    #3447248 - 01.10.2018 22:55 [Re: marji58]

Не мога да кажа, че съм пренебрегнала живота си в името на детото. Ние дойдохме тук сравнително млади, аз на около 25/26, детенце на 2/3. ( и продължавам да съм на 26 на всеки рожден ден ) Оставих си работата, която много обичах, не че съпортвах много семейството си с нея, и учех.
Спечелихме зелена карта от първото подаване. И винаги съм знаела, че няма да живея в Бг. За съпруга ми беше различно

Странно ми е като кажат, "не ми харесва, но съм тук заради детето/децата." Все едно да кажат "мъжът ми ме бие, но стоя защото имаме деца" ....

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3447304 - 02.10.2018 15:01 [Re: Scarlett O'Hara]

Сега ако кажеш и кога си дошла, веднага ще пресметнем на колко си години.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3447347 - 02.10.2018 20:22 [Re: sineo4ka]

Учудващо е, че такава хубава тема е стигнала само до 8 страници, а теми за коли и политика надминават 100 Въпросът е релевантен както когато е пусната темата, така и днес.

Цитат:

Защо мислиш, че като трябва да се докажеш в нещо (което трае обикновенно 6 месеца до година) е стъпка назад? Ти си започнала в САЩ примерно от ниско ниво (интърн), работила си 10-15-20 години и си се издигнала - предлагат ти работа някъде в Европа където ще ръководиш цял отдел от хора. Отиваш и в началото да - ще трябва да се докажеш като лидер, но това пък ще доведе до израстване в професионално отношение и ново предизвикателство за теб самата.

Цитат:

Определено е добре за децата откъм образование!От всичките ни познати сънародници,мога да дам само положителни примери за реализирали се деца в колежи и универитети!Подкрепям мнението че това са съвсем реално постижими цели.Искам да споделя обаче и другата страна на медала-тези деца не забравяйте че ги лишаваме от нещо съвсем човешко!Дядовци ,баби,роднини,приятели,връстници,с който детсвото и юношеството им никога няма да е същото!Добре е да знаете,че това е всъщност цената,която децата ни плащат тук,но според мен си струва.Подкрепям и мнението,че оправдание,,заради децата" не бива да има.Ако родителите нямат амбицията за по-добър живот и стандарт като цяло....по-добре да си седят в България.Умни деца и там успяват

Пешо набара мекото на темата и е съм съгласен с него за почти всичко!

Scarlett O'Hara
Whiskey in a tea cup

Регистриран: 10.09.2018
От: East Coast
    #3447352 - 02.10.2018 20:48 [Re: sineo4ka]

Цитат:

При мен усмихването е коупинг меканизм. Колкото са по-гадни и намръщени, толкова по-усмихната ставам.

+1

Цитат:

Сега ако кажеш и кога си дошла, веднага ще пресметнем на колко си години.

Както казах, вечe 6та година празнувам 25 (fresh off the boat )

fireice
овчар

Регистриран: 07.02.2017
    #3447357 - 02.10.2018 21:37 [Re: Scarlett O'Hara]

Цитат:

Все едно да кажат "мъжът ми ме бие, но стоя защото имаме деца" ....

... идея си нямаш колко е популярен този спорт с мазохистичен отенък...

sineo4ka

#3447391 - 03.10.2018 04:32 [Re: burjavela]

Просто Кукера няма деца и му е трудно да започне спор с Рекса, а Заека работеше върху нетуърта си по онова време.

Да отговаря на въпроса ти за Европа - човек си цъка в комфортната зона от страх. Като чета темата виждам една доста по-неуверена в собствената си стойност Синеочка, too eager to please and fit in. Днес въпросът с едно преместване би бил - what's in it for me.

--------------------

burjavela
старо куче

#3447425 - 03.10.2018 17:26 [Re: sineo4ka]

Правилно го каза - "всеки си цъка в комфортната зона от страх". Мисля, че доста хора, които излизат с извинението "в името на децата" всъщност ги е страх да рискуват с каквото и да е и да излязат от въпросния комофрт. В това отношение Америка за добро и лошо ни разглезва, дава много удобни инструменти, с които човек да си навигира живота спокойно и не всеки би тръгнал да прави кардинални промени в ежедневието...

rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3447430 - 03.10.2018 18:57 [Re: burjavela]

Да де, ама Синеочката вече близо 10 години си кютка в САЩ и няма никакво намерение да ходи извън САЩ докато децата не са поне в колеж.

Гледай хората какво правят, действията им, не какво говорят.

А това което го каза, ами не съм съгласен с него.
Вервай ми, в конфорт зоната ми е да се върна в Европа да имам 25-30дни отпуска и 18-20дни празника. Вместо незнам 20 отпуска и 7-8празника.
Ама от погледа на заека такива хора са егоисти защото гледат на тях да им е добре а не да дадат възможно най-много на децата си.

the_man
Royal

Регистриран: 07.03.2010
От: New Haven, CT
    #3447432 - 03.10.2018 19:51 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Ама от погледа на заека такива хора са егоисти защото гледат на тях да им е добре а не да дадат възможно най-много на децата си.

И на тъщата, науи

--------------------
Always remember you're unique, just like everyone else.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3447433 - 03.10.2018 20:00 [Re: the_man]

хахаххаа кефиш, разсмя ме тук. , по-скоро на себе си де. нЕма спор.

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #3447439 - 03.10.2018 21:56 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Кое точно им е егоистичното да доведат децата си в САЩ и да им дадат най-доброто (за момента) начало с най-глемите възможности? Верно има и минуси като да речем, че децата най-вероятно никога няма да се върнат не само в България, но и в Европа. Къде е егоистичното, когато го правиш за децата си, а не за теб?

Друго нещо е, че повечето хора, които са си довели децата тук не са били кой зна колко успешни в България. Първо, ако са - нямаше да изберат да дойдат тук. Второ, ако са били - трябва да знаят, че и децата им могат да постигнат същото в БГ.

По-големият контрол на нещата и застраховането от непредвидени ситуации разглезват тукашните граждани и това се вижда на много нива. Придобива се манталитет на уфсъ и слуга на системата, т.е. боготвори се ръката, която те храни със всичките й негативи.

Не случайно в САЩ се отделя огромно внимание на захранването на гражданите (в случая с боклучива храна) и на застраховките - т.е. ти си нахранен и застрахован от рискове. Този лесен достъп до евтина храна и материални блага разгелзват много, особено женската част, която първо по-трудно се оправя сама и второ обича всичко да е под контрол и дай е удобно - от там и да не му харесва системата на мъжа - трае си. Вчичаването и влеляването не прощават. Задника ти също трудно се контролира, а като отидеш на кръвен тест ти изкарват кръвната захар и холестерола извън нормите, ама не се сещат, че освен на храната тези норми се влиаят и от стреса, на който е подложен всекидневно един индивид/овца.

За това и колите станаха някакви подвижни офиси, в които се яде, пие се, пише се (смс-и) и се правят куп други работи, докато шофираш, че вече като видя някой да прави идиотщини на улицата не съм сигурен дали е индийче, китайче, жена или мъж който пише смс или чете нещо на телефона. Преди години бях сигурен за първите две. За това и хората като купуват кола гледат съвсем различни неща, от хората които са купували коли педи 10-20 години.

Човек да го е страх да си купи мотоциклет - до това положение доведоха овцете, коиот си зяпат телефоните, червят се докато са на червено или ядат и пият, докато карат. Аман от зомбита!

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

sineo4ka

#3447450 - 04.10.2018 02:27 [Re: burjavela]

Навсякъде има удобства. Просто зависи къде си на стълбата.

--------------------

sineo4ka

#3447451 - 04.10.2018 02:29 [Re: rabbit_is_great]

Заек, да вземеш да ми кажеш и числата за пауър бола?

--------------------

Редактирано от sineo4ka (04.10.2018 02:30)

sineo4ka

#3447452 - 04.10.2018 02:40 [Re: Кукера©]

Цитат:

Друго нещо е, че повечето хора, които са си довели децата тук не са били кой зна колко успешни в България. Първо, ако са - нямаше да изберат да дойдат тук. Второ, ако са били - трябва да знаят, че и децата им могат да постигнат същото в БГ.

Уау, подцених те. Разката им мамата на детни и бездетни имигранти.

--------------------

Абуто
АйДутин

#3447453 - 04.10.2018 03:03 [Re: sineo4ka]

Кукера може да не е съвсем бездетен. Я си представи, че е дарил в момент на еуфория една две кофи качествен ДиЕнЕй материал и сега замисляйки се вече от висотата на възрастта си в него заговаря бащинския инстинкт. А? И като гледа всичките тези водачи на МПС-та, които са праяко отражение на възпитанието в семейството осъзнава колко много има и колко много може да даде. Колко често се случва например в едно семейство да има я някой вуйчо, я някой чичо, който е много куул и децата биха искали баща им да е като него, а не такъв сдухан сухар. Кукера може да е точно този човек - оставящ трайна следа в съзнанието и развитието на тези невинни тинейджъри, които ние сме изтървали отвсякъде.
Слушай човека. Той говори от опит. Но малко сме тези които виждаме ползата от това.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

plain
Iland

#3447454 - 04.10.2018 05:28 [Re: Абуто]

Parenthood is overrated.
Ако всички родители автоматично бяха прекрасни и способни, а всички деца бяха техните сбъднати мечти, всички ние щяхме да сме едно голямо семейство от добри и щастливи хора.

the_man
Royal

#3447456 - 04.10.2018 05:44 [Re: plain]

Hate to tell you, ма си влязъл във страшна заблуда

--------------------

plain
Iland

#3447457 - 04.10.2018 05:54 [Re: the_man]

Hater.

Кажи си, няма проблем.

the_man
Royal

#3447458 - 04.10.2018 06:24 [Re: plain]

Да перифразирам "децата са най-ужасното нещо и тежко им на тия дет ги нямат". Особено синове, синовете майна са най-особеното нещо!
Ако не вярваш на мен, питай някой по-близък.

--------------------

plain
Iland

#3447459 - 04.10.2018 06:44 [Re: the_man]

Няма нужда да питам. Чуждият опит в случая е без значение за мен. Аз си нося кръста вече толкова лета.

Ама що само синовете? Дъщерите, кучета ги яли ли? Не сме всички китайци все пак.

the_man
Royal

#3447461 - 04.10.2018 06:57 [Re: plain]

Оти ми завърта такива Демократски номера ся? Казах "особено" не "само".

Няма нужда да е чужд, имах предвид да почерпиш от опита на ваште.

--------------------

plain
Iland

#3447464 - 04.10.2018 07:06 [Re: the_man]

Ай ся републикански врътки. Синоними са в тоя контекст.
Моят опит е баш антипатърн.

the_man
Royal

#3447466 - 04.10.2018 08:03 [Re: plain]

Демократ и Републиканец може да са синоними само в контекста на т. нар. РИНО.

Какво значи, че опита ти е антипатърн?

--------------------

Склададжията
бутилкаджия

#3447478 - 04.10.2018 14:11 [Re: the_man]

Единственият начин Плейна да излезе от заблудата е да роди. Ако е дъщеря, ще требуват най-малко две.

pechoto NJ
Leatherworker
**

Регистриран: 02.05.2005
От: няма значение вече
    #3447481 - 04.10.2018 16:35 [Re: Склададжията]

Ама,да знае,че така не ставало:
https://jenata.blitz.bg/tya-i-toy/spruzi...lno-a-zhenata-e

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

Регистриран: 22.12.2014
От: Chocoland
    #3447486 - 04.10.2018 16:59 [Re: pechoto NJ]

Ццц

--------------------
SARCASM - because killing people is illegal!!!

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

#3447488 - 04.10.2018 17:01 [Re: the_man]

И синовете какво?

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3447505 - 04.10.2018 18:35 [Re: Киси]

По-лесно се гледат и после по-рано си тръгват по пътя. Има и някои минуси, де - може да пият, да се бият или да се отрепят с мотор, за разлика от дъщерите. Но никой не е застрахован. Момичетата пък за сметка на това имат цикъл и в пуберитета се държат невъобразимо, а дори и след това. Да не забравяме, че цикъла остава и след пуберитета.

Много е важно какви са родителите, защото децата наследяват (не придобиват) техните характери.

Т.е., ако си сачма, има голяма вероятност сина ти или дъщеря ти също да е и обратното.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Maneva
новак

Регистриран: 28.02.2018
От: Plovdiv
    #3447528 - 04.10.2018 22:52 [Re: Кукера©]

Не съм много съгласна с твоето твърдение...
Има много мамини синчета, които дори не напускат дома...
А и не се гледат по лесно, гледането е еднакво и за момиче и за момче!..

Кукера©
борец на капитализма

#3447530 - 04.10.2018 23:46 [Re: Maneva]

Аз говоря за гледане до към 18-20 годишна възраст. След това е ясно, че и за момче или за момиче разходите и/или грижите ще са еднакви (особено, ако момчето почне да ползва активно козметика). Но това доста пъти е предпочитано за родителите също, защото те не остават сами, а и се надяват, че като гледат децата си по-дълго, после децата ще ги гледат на старини.

Малко е спорно положението.
Ако живееш до 30-40 годишна възраст с родителите си - защо не си се задомил/а, нямаш деца и т.н. Ако драснеш в чужбина - защо си толкова далече, децата не може да ги видим, израстват без баба си и дядо си и т.н. Така че угодията е сложно нещо.

--------------------

burjavela
старо куче

#3447532 - 05.10.2018 00:00 [Re: Кукера©]

Цитат:

Ако драснеш в чужбина - защо си толкова далече, децата не може да ги видим, израстват без баба си и дядо си и т.н.

То затова някои хора се разкрачват между двата континента (или две държави ако са на един континент) и седят по 6 месеца в единия годишно. Но дори тогава се намира някой, който да каже "Е, що го прайш т'ва ся?!" Та пак стигаме до:

Цитат:

угодията е сложно нещо

Кукера©
борец на капитализма

#3447533 - 05.10.2018 00:15 [Re: burjavela]

Не, просто на бабите и дядовците се изваждат зелени карти и започват да идват веднъж годишно за по няколко месеца, обикновено през зимата. После пък детето го пращат в България лятото и така.

--------------------

the_man
Royal

#3447534 - 05.10.2018 01:09 [Re: Киси]

Цитат:

И синовете какво?

Що питаш?

--------------------

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

#3447535 - 05.10.2018 02:01 [Re: the_man]

Интересно ми е. Да почерпя опит от по-възрастните

--------------------

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #3447539 - 05.10.2018 02:33 [Re: Кукера©]

Кукер, пишеш все едно си врял и кипял в тези работи. На практика
никак не е толкова просто. На баби и дядовци не им се седи тук,
родители не им се иска да изпращат децата в България, почти винаги
се появяват търкания при дълъг престой тук, здравното подсигуряване
също е проблем...

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Абуто
АйДутин

#3447540 - 05.10.2018 03:28 [Re: Independent]

На бабите и дядовците не само не им се седи тук, но и много от тях са в такова здравословно състояние, че нито могат да се грижат за внуци, нито имат здравна застраховка, нито пък може да им се занимава толкова със деца, още повече че някои от децата дори не говорят български.
Другата възможност с изпращането на децата в България е също Студио Х. Моята голяма дъщеря е родена в БГто, говори български, не и е толкова странно като се прибираме, но аз не бих се решил да я изпратя там сама за ваканцията. Майка ми веднъж само спомена - "Що не я изпратите, ще и хареса". Добре, викам, тя е тинейджър, ако излезе на дискотека тая вечер и не се прибере вечерта, до сутринта, на другия ден... - какво ще направиш. И майка ми вика "Ще отида и ще се хвърля от вълнолома". А, ти ще се хвърлиш от вълнолома, ами аз какво да правя? Всички да ходим да се хвърляме ли?

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3447541 - 05.10.2018 04:26 [Re: Абуто]

Слушай Кукера какво ви говори и ще си изгледате децата безпроблемно . Разходи по 20-30 годишни деца .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Independent
Alive
**

#3447542 - 05.10.2018 04:38 [Re: Абуто]

Вече и в България не е за препоръчване да изпращаш децата при баби и
дядовци ако живеят по-далече, щото ако стане нещо с тях във Варна,
дали си в Атланта или в София разликата не е толкова голяма.
А опасности колкото си искаш има в безправова държава като България.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

the_man
Royal

#3447544 - 05.10.2018 05:13 [Re: Киси]

Цитат:

Интересно ми е. Да почерпя опит от по-възрастните

Ммм, ти на колко години си?

--------------------

Абуто
АйДутин

#3447545 - 05.10.2018 05:41 [Re: the_man]

Цитат:

Ммм, ти на колко години си?

Про стак. Такъв.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

the_man
Royal

#3447546 - 05.10.2018 06:36 [Re: Абуто]

Внимавай, че съм злопаметен. Да не си правим сечено.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3447549 - 05.10.2018 07:49 [Re: the_man]

По-възрастен си.

--------------------

Maneva
новак

Регистриран: 28.02.2018
От: Plovdiv
    #3447551 - 05.10.2018 09:00 [Re: Кукера©]

Всичко е много относително... Навършат ли 18г или продължават да учат и да помагам в издръжката, или започват работа да се издържат сами...
Файда от баби и дядовци нямам особено голяма, защото хем сме в една държава хем не си гледат внуците, но не ми пука...
Хич няма да ги гледам до 30-40 год. възраст, че видиш ли после те мен да гледат, има и старчески домове, а и дали ще сме живи с баща им не се знае...
Много е важно как ще си възпиташ децата, дали да са хрантутници и да чакат всичко наготово, или да бъдат борбени натури и да дерзаят сами, без да чакат на някой да им подава.... А това зависи и от родителите, самите те какви са?!...

Склададжията
бутилкаджия

#3447556 - 05.10.2018 14:02 [Re: Кукера©]

Тези легенди за баби и дядовци, които вземали зелени карти да гледали внуци не знам откъде си ги чул. При нас никой от четиримата стари не дава и дума да се каже за такова нещо. Хеле пък ний да пратим деца за лятото- първо не е възможно, никой от нас не си ги дава и второ- голямото не иска и да чуй за Бегейница, пък малкото не знай български.
И кой та излъга, че дъщерите не пият и не се бият?
Куки, пак нИ пУзна!

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

#3447560 - 05.10.2018 15:14 [Re: the_man]

Ми, със сигурност съм пълнолетна, от там нататък не се пита

--------------------

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

#3447561 - 05.10.2018 15:20 [Re: Склададжията]

Цитат:

И кой та излъга, че дъщерите не пият и не се бият?
Куки, пак нИ пУзна!

Нали?! Момичетата са много по-страшни за изглеждане, според мен, както и по-голям разход.
Нали ги видяхме онези “отвлечените” как побъркаха и изложиха родителите си пред целия свят

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3447562 - 05.10.2018 15:55 [Re: the_man]

Със сигурност е под 30 или поне така изглежда. Младо и невинно.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3447564 - 05.10.2018 16:01 [Re: burjavela]

Вие младите правете деца, хващайте някоя млада кака за краката за предпочитане под 30 и правете деца това е моя съвет, или ако сте 35-45 годишни опитайте се да хванете някоя 20-30годишна, еле пък ако искате да имате много деца поне 2 най-добре 3 всякакви хора има.
Ако пък вече сте семейни и имате много деца, и сте плащали само за раждане, да знаете, съдбата ви обича много.

Кукера©
борец на капитализма

#3447565 - 05.10.2018 16:18 [Re: Склададжията]

Много жалко, но това е частен случай. Разбира се зависи на каква възраст са бабата и дядото, и дали да здрави. Аз имам други наблюдения, но хора всякакви.

--------------------

Киси
НЕУРАВНОВЕСЕНАТА
**

#3447566 - 05.10.2018 17:01 [Re: rabbit_is_great]

просиш си почерпка

--------------------

sineo4ka

#3447599 - 06.10.2018 05:27 [Re: Абуто]

Точно.

--------------------

Склададжията
бутилкаджия

#3447604 - 06.10.2018 09:58 [Re: Кукера©]

Живи здрави са, Слава Богу!И само ядат и пият.Имаме даже една прабаба и един прадядо,истински олд-таймъри. Но ако некоя от бабите дойде то е за да я разкараваш по водопади, не за да води дребни на училище или на Хелуин стора. Всички там са станали големи патриоти и говорят против НАТО и САЩ, за легендарното българско образование, вредната храна в Америка и всички останали клишета.
Затуй сами се оправяме.Каквото реши семейния съвет- с Председател -Старшината,аз съм главен изпълнител , а останалите са подизпълнители.

Редактирано от Склададжията (06.10.2018 10:07)

Кукера©
борец на капитализма

#3447615 - 06.10.2018 14:39 [Re: Склададжията]

Това, че вие сте се изпокарали, не е валидно за всички български семейства тук. Да не говорим, че в района на Чикаго има доста забавления и ивенти за българи, които дори не знаят английски. Но работата е там, че вие явно сте скарани или, ако не сте - просто не се получава съвместното съжителство на бабите и дядовците тук с жена ти, т.е. със старшинката. Другите работи са врели-некипели.

--------------------

Склададжията
бутилкаджия

#3447629 - 06.10.2018 16:26 [Re: Кукера©]

Не ,не сме се изпокарвали, просто не искат да си развалят рахатлъка.Някои хора са такива домошари, че не можеш ги мръдна от къщата им и с топ. Аз съм един от тех.

peshobass
заслужил ветеран

#3447631 - 06.10.2018 16:56 [Re: Кукера©]

Куки наистина има две категории бабодедовци.Не е задължително да са скарани,просто си имат свой живот,планове,съображения и не искат да се преврщат в домашни помощници.Много от тях вярваш или не,доста добре осъзнават каква отговорност е тук да гледаш деца и са прилично добре осведомени,макар да не изглеждат така!Не е за подценяване и факта,че е доста унизително непрекъснато да зависят от елементарни неща като кола или джобни,лично време,близки,с които да си споделят неща,които не биха споделили с децата си....Не на последно място много се страхуват за собственото си здраве и не биха искали да притеснят децата си.Това са неща ,които всичките бабодедовци са споделяли лично с мен,за теб незнам с кой си се срещал?Другата категория който идват са предимно с утехата че е само временно,един вид тук съм да свърша една работа и се прибирам.Другата причина е ако това е първо/единствено/внуче и хората идват от чиста родителска любов,без изобщо да им пука за гореизброените неудобства.Езика както си споменал също е основна причина!

Кукера©
борец на капитализма

#3447635 - 06.10.2018 17:22 [Re: peshobass]

Съгласен съм.
Гледането на дете е сериозна отговорност независимо дали го правят родителите или бабите и дедовците. Влиза се в един омагьосан кръг, все едно си в казарма, да не кажа концлгер. Не всеки е способен да гледа внуците си в САЩ и, както казваш да няма свободно време или, когато има, да зависи от други хора.

--------------------

sineo4ka

#3447639 - 06.10.2018 17:44 [Re: Кукера©]

Ужасно е. И като се качат в колите и почнят да карат, съвсем зазлява. Побеля ми косата.

--------------------

peshobass
заслужил ветеран

#3447664 - 07.10.2018 05:29 [Re: sineo4ka]

Ако са се навили да карат си е голям напредък!

Independent
Alive
**

#3447666 - 07.10.2018 05:34 [Re: peshobass]

Да, много голям напредък е. Докато не видиш как карат тук.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Склададжията
бутилкаджия

#3447677 - 07.10.2018 14:03 [Re: Independent]

За да избегна съкращаването на живота си с десет години пратих шофьорката на курсове..и след няколко драматични опита съпроводени с викове и спорене с изпитващия сега летим легално с мамината бивша кола. Да пази Господ!

sineo4ka

#3447708 - 08.10.2018 02:30 [Re: Склададжията]

При нас шофьорските курсове са задължителни за тийн шофьорите. Но има 50 часа зад волана с родител. И там вече много родители избират да не са стриктни, поне това чувам.

--------------------

peshobass
заслужил ветеран

#3447732 - 08.10.2018 16:28 [Re: sineo4ka]

Аз съм се объркал,като мислех че коментираме бабодедовци да карат кола тук,сори?!За тийновете друга мая.Мисля че съм споменавал моят случай?Сина,навръх рождения си ден,едва дочака да отвори РМВто,тест и бинго!Служителя ми стисна ръката после,че в над двайсетгодишната си практика нямал случай на дете на 16 да мине успешно тест за 8 мин,докато моя ме дърпаше за драйв теста и м/у другото спомена,че дефакто го е минал за 6 мин,понеже имало две мин подготовка да свикне с компа,на което служителя хептен се опули!Та те такъв мерак за кола.При нас не са задължителни курсовте но пък има огромна разлика в иншуранса ако е ходил на драйв скуул,та и това минахме.Естествено не помогна много в епохата на свлечените гащи,рап и др черни завоевания като полу легнала седалка,в резултат на което първата му кола нямаше страна която да не е бита или ожулена!

sineo4ka

#3447767 - 08.10.2018 21:58 [Re: peshobass]

Тук застраховката е ужасно скъпа и нямам търпение да видя колко време ще отнеме да падне поне в поносими граници.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3447769 - 08.10.2018 22:18 [Re: sineo4ka]

За момчетата принципно е по-скъпа.
Ще се нормализира, когато навърши 23 или 25 (не съм сигурна) и няма инциденти.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

sineo4ka

#3447771 - 08.10.2018 22:24 [Re: Nadin]

25? дотогава ще е карал 8 години... Аз се надявах за по-бързо.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3447775 - 08.10.2018 22:40 [Re: sineo4ka]

Не може ли колата да е застрахована на майка му и баща му, а той само да бъде добавен към полицата, още повече на тази полица вече ще има вече мин. две коли?
Иначе, ако ходи сам да си прави затраховка ще е малко височка докато стане на 25 години, но не вярвам да е толкова висока. Спокойно може да си намери застр. лаябилити за около $300 за 6 месеца.

Между другото хора под 25 години не могат да кандидатстват и за CDL, т.е. да карат ТИР или автобус. Всичко това е свързано с хормоните при мъжа, защото високия тестостерон и малкото акъл са лоша комбинаци и водят някой път до фатални последствия. Тези, които са се оженили по на 20 години или са отишли в Ирак да се бият за Родину - знаят.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3447784 - 09.10.2018 01:44 [Re: sineo4ka]

Цитат:

25? дотогава ще е карал 8 години... Аз се надявах за по-бързо.

Бих искала да съм права за 23, но не съм, 25 било и още е.
При навършване на 25, застраховката става, като вашата. Не се отчайвай, на 21 намалявала, малко, но намалявала
Това с намалението на 21 е по спомени на съпругът, но нещата може и да са се променят (намалеят), докато твоите станат на по толкова
Колите сами ще се шофират, та, може малкиият ти син,
дори да няма нужда от шофьорска книжка и застраховка.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

sineo4ka

#3447785 - 09.10.2018 02:01 [Re: Кукера©]

Тая опасна комбинация остава до 50.

--------------------

sineo4ka

#3447786 - 09.10.2018 02:03 [Re: Nadin]

Може.

--------------------

MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
    #3447788 - 09.10.2018 02:13 [Re: sineo4ka]

да бе, 50 точно тогава почваме да си купуваме бегачките, аз малко подраних , ама тъкмо сега ми идва дюшеш

sineo4ka

#3447866 - 10.10.2018 02:20 [Re: MилeH]

Именно. The level of appreciation към колите и жените добива други измерения.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 24 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6240

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.124 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.