ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
Смяна на професията?
    #3416936 - 26.10.2017 21:47

В последно време се хващам, че мисля за страшно много неща, които ме вълнуват и бих искал да опитам да правя. Проблемът е, че са толкова много и всяко едно от тях е свързано със солидна инвестиция и най-вече време. Това от своя страна би било риск за семейството ми, който може да ми изиграе лоша шега занапред. В момента имам интересна и разнообразна професия, в която има динамика и работа по различни проекти с различни хора и за която съм учил/работил вече над 12 години. И все пак си мисля, че за разлика от България, ако има място, където човек може да успее сменяйки професията и тръгвайки изцяло по нов път, то това е Америка. Имам значителен интерес към фотографията и след като изкарах начален курс и прекарах няколко години в снимане съм решил да си купя проф.фотоапарат и да снимам в началото за хоби с идеята след време ако стана добър да си изкарвам хляба с това. Естествено това може да отнеме години, а и накрая може да си остане само хоби. Освен фотографията, както някои хора са забелязали и в други теми - филмите и музиката са ми най-голямата страст. Винаги съм искал да работя нещо свързано с една от двете сфери (от години правя субтитри за удоволствие, когато намеря време - веднъж даже ми плащаха, за това). През последните няколко години с нашумяването на ИТ се замислих дали да не се пробвам там с някакъв начален курс колкото да видя дали ще ме влече да върша такова нещо. По принцип съм добър с математиката и компютрите, но кой знае - може накрая на курса да искам да се гръмна. Маркетингът и графичния дизайн също са неща, които съм обмислял.

Има ли хора тук, които тотално са сменили професията си не само, за да изкарват по-добри пари, а да се чувстват по-удовлетворени от това, което ще вършат на новото място, дори то да е по-ниско платено в някои случаи? Ако да, с какво беше свързан риска и заслужаваше ли си? Как намирате време да балансирате между сегашната работа, семейството и хобитата/курсовете, които някой ден може да се превърнат в професия?

Редактирано от burjavela (26.10.2017 21:59)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
Re: Смяна на професията
    #3416938 - 26.10.2017 22:04 [Re: burjavela]

Все още не съм но след около 4-5 години или докогато ме държат в моята фирма аз ще съм от тези. Ще отварям филма за real estate услуги - реалтор, проперти мениджмънт и така, семейна фирма.

И да съгласен съм с теб, Америка е една от малкото страни които ти дава такава възможност за бизнес.

burjavela
старо куче

#3416939 - 26.10.2017 22:42 [Re: rabbit_is_great]

Дано нещата ти се получат както ги искаш. Успех!

rabbit_is_great
ветеран
**

#3416940 - 26.10.2017 22:45 [Re: burjavela]

Смяната на сферата е малко като жените. Трудно е ако си маймунка да се хванеш за другия клон преди да си се пуснал от предния...освен ако не си наследствен милионер.
Дано и на теб ти се получат нещата.

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
Re: Смяна на професията?
    #3416941 - 26.10.2017 22:50 [Re: burjavela]

Занимавам се професионално с всички изброени професии. Снимането ми е парт тайм. Мога да ти говоря поне един час без прекъсване. Най-много пари се изкарват от сватби, но е и най-натоварено. Аз сватби нямам намерение да снимам, ходя като втори фотограв от време на време - търчиш 8-10 часа, повече от сервитьор, дето се вика.

Друго, което може да снимаш са деца и/или модели като си направиш студио. Според чен се насочи към UX/UI design това е нова професия и сега се търсят много. Може да изкараш интензивен bootcamp и след 5 месеца да имаш нова професия и да си на "ти" с нея.

Имай предвид, че м/у снимането за хоби и за работа има голяма разлика. Много по-натоварващо и ангажирщо е, когато е работа.

Като цяло всичко зависи от теб. Фултсйм бизнес да имаш в САЩ си е 24/7 на работа.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

rabbit_is_great
ветеран
**

#3416942 - 26.10.2017 23:05 [Re: Кукера©]

Също и къщи за наеми или продажби, друго си е едни широкоъгълни снимки.......

Кукера©
борец на капитализма

#3416943 - 26.10.2017 23:16 [Re: rabbit_is_great]

Не съм сигурен колко пари се правят от там и какъв периметър се обикаля.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

BecauseRaceCar
Competent man
**

Регистриран: 25.05.2010
От: SoCal
    #3416945 - 26.10.2017 23:24 [Re: burjavela]

Ако имаш нещо, в което си станал добър, като хоби или от интерес и сега мислиш, че може да капитализираш върху него, то аз съм 100% за смяна на обстановката.

Но тепърва да не знаеш дори към какво да се насочиш, не ми звучи като добра идея.

Вече всеки с дслр камера си мисли, че е фотограф и с това не можеш да се издържаш. ИТ е твърде общо и също ако не се занимаваш до сега с арт и графичен дизайн, като хоби поне, не виждам как това и с това би бил успешен.

Ако съм на твое място, без да знам каква ти е сегашната професия, бих се опитал да стана най-добрия в това и после бих се отделил в собствена компания, ако е възможно. Няма по-хубаво нещо от това да работиш за себе си.

Кукера©
борец на капитализма

#3416947 - 26.10.2017 23:46 [Re: BecauseRaceCar]

Има bootcamp-ове в нета, които те правят машина за 4 месеца. Един приятел записа това лято без въобще да е дизайнер и да е на ти с компютрите и с $5000 (толкова беше кемпа) и 10 часа на ден пред компа, в продължение на 4 месеца стана доста добър като човек започнал от нулата. Той има желание и му хареса.

Но много важно в тази сфера е как изглежда портфолиото. Примерно неговото портфолио ще е само с проекти от буткемпа, тъй като той не е работил никъде още.

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3416949 - 26.10.2017 23:59 [Re: Кукера©]

Интервюирах за маркетинг депт няколко подобни кънвъртнали професии с бууткампове и не само, че са далеч от машини, не мисля, че въобще някога ще стигнат необходимо ниво. Портфолиото естествено изключително постно и стил “hello world”

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3416951 - 27.10.2017 00:16 [Re: BecauseRaceCar]

Но в случая, неговата професия и уменията, които е придобил, за да я практикува както в бг, така и тук, не е точно "започване от нулата" и равносилно на абсолютен новак за първи път пристъпващ прага на въпросните "лагери" вече с изградени навици в съвсем друга сфера. Да, различно е, но пък му дава и поглед от друг ъгъл - не само арт-трейнинг, което може да бъде само плюс, стига да е добър.
@burjavela: Докато не пробваш, няма кой да те насочи само с приказки . Най-разумното е - странично за начало, докато не придобиеш увереност, че си добър в "хобито" и си търсен.

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3416953 - 27.10.2017 00:30 [Re: grogyy]

Е аз от де да му знам професията? Може да е зидаро-мазач или химик, та как би му помогнало това ако иска да е графичен дизайнер?

Общо взето, всичките неща, които е изредил може и да са в джоб дескрипшън за една позиция в някоя мом’н’поп компания и такива кадри, като предлагане има страашно много, но повечето плява...

grogyy
рекордьор

#3416954 - 27.10.2017 00:34 [Re: BecauseRaceCar]

Той си го призна без бой; имаше и въпроси за лицензиране тук.
Не си далеч иначе - ако един архитект не може да вдигне здрав зид, не ми го фали .

Абуто
АйДутин

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
    #3416956 - 27.10.2017 00:42 [Re: grogyy]

Като си помисля, че и сегашния президент ей така на майтап си смени професията и ми става лошо. Стойте си там по кюбикълите и камионите, аз ще си нареждам арматурата - да си гледаме работата за да не ставаме за резил после. Като хоби може да се правят трушии, зеле, компоти.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

grogyy
рекордьор

#3416957 - 27.10.2017 00:50 [Re: Абуто]

Бе, не знам. Мойто зеле като хоби втора година и за чеп на зеле не става .
По-скоро би трябвало да се притесниш обаче, ако фотограф или кино-мино там реши, че от утре (или след половин година) става сградостроител. Обратното няма да нанесе толкова щети.

Кукера©
борец на капитализма

#3416958 - 27.10.2017 00:51 [Re: Абуто]

Да си президент на САЩ (и не само) се изисква един основен skill - public speaking. Другото е бош лав - решенията не се взимат от президента, така или иначе. Е, освен, ако не си Путин или Ердоган.

--------------------

grogyy
рекордьор

#3416960 - 27.10.2017 00:55 [Re: Кукера©]

И още - да си туитър гай .

Кукера©
борец на капитализма

#3416963 - 27.10.2017 01:52 [Re: grogyy]

Много хора си мислят, че Търъмп е ха-хо, но не си дават сметка, че той е актьор, пък макар и второразряден. (последно мнение не по темата)

--------------------

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3416968 - 27.10.2017 04:35 [Re: burjavela]

А мислил ли си как ще ти се отрази на бюджета ентри левъл заплащането на новата ти работа? Ако от 50 паднеш на 15?

--------------------
No one heals himself by wounding another - St Ambrose

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3416969 - 27.10.2017 04:36 [Re: burjavela]

Моят опит ми говори, че хора, които са добри в една професия, ще са и в друга. Изключения има разбира се, например там където се иска талант, но в повечето професии качествата, които те правят добър професионалист, са общовалидни. Обратният случай го наблюдвам всеки ден - хора, които са безхаберни, не умеят да слушат, гледат на ляба мекото, не обръщат внимание на детайлите, не ги бива и в това, за което са учили или са ги наели.

Да върша това, което върша в момента, докато дойде време за пенсия (ако доживея), не ми се вижда нито реалистично, нито интересно.

Кукера©
борец на капитализма

#3416970 - 27.10.2017 04:41 [Re: plain]

Напълно съм съгласен. Най-важна е мотивацията. Ако си мотивиран може да постигнеш много.

--------------------

the_man
Royal

Регистриран: 07.03.2010
От: New Haven, CT
    #3416972 - 27.10.2017 05:29 [Re: burjavela]

Цитат:

И все пак си мисля, че за разлика от България, ако има място, където човек може да успее сменяйки професията и тръгвайки изцяло по нов път, то това е Америка.

Рано ти е още според мен. Тия рокади са успешни, когато са на ниво от секънд лайн мениджър нагоре. Най-добре проджект екзекютив или C(x)O. Тогава нема ядове - от Пепси отиваш в Епъл, от Набиско в АйБиЕм и т.н.
Ма прави планове и дерзай, в това е целия смисъл. Дет се вика it’s not about the destination, it is about the ride

--------------------
Always remember you're unique, just like everyone else.

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3416974 - 27.10.2017 05:56 [Re: the_man]

Така обаче не сменяш професията, а индустрията.

the_man
Royal

#3416976 - 27.10.2017 06:38 [Re: BecauseRaceCar]

Демек Депендънта, като е преминал от капитан далечно плаване към шофер далечно каране, просто е сменил индустрията
А и даскал вика, че бил. Май ше е най-компетентен да даде акъл за смяна на професията.

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3416977 - 27.10.2017 06:41 [Re: the_man]

То добре, че не се даунгрейднал към шофьор на самолет...

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3416978 - 27.10.2017 06:53 [Re: burjavela]

Ако верно сме такъв фактор форумците,че да се допитваш от 10$ кино,с колело на работа и прочие,значи ебати комплимента!Нема лошо,ама в тая последователност утре да не питаш ,,..как да ..."?

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #3417000 - 27.10.2017 16:02 [Re: burjavela]

Ако си решил да се занимаваш с фотография и то професионално, то не значи, че трябва да напуснеш старата си работа.
Фотограф принципно не е професия, която ще те направи богат освен ако не си супер добър и станеш известен. Но можеш спокойно да я работиш като втора работа. Лошото е, че когато стане работа, а не хоби, доста от чара й изчезва, но пък има предизвикателства.
- сватби, кръщенета
- продуктова
- къщи
са занаятчийските.

Може да опиташ на първо време, ако си добър да си направиш сайт, малко социални медии и от там да видиш дали ще върви. Но не си оставяй сигурната работа на първо време. За събития се изисква една солидна инвестиция в камерИ, обективи, светкавици, търчане, трябват ти и други хора- помощници, часове с едит, странни хора понякога.
Иначе е интересно.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

minavasht
още рита

Регистриран: 10.08.2004
От: Орландо
    #3417015 - 27.10.2017 19:18 [Re: burjavela]

Фотографията е кеф, но когато започнеш да снимаш за пари, докато (и ако някога) станеш известен, снимаш по изискванията и желанията на клиента.
Парите не са лоши, винаги можеш да го правиш парт тайм и да видиш дали ще ти хареса и ще можеш да го правиш фул тайм години наред.
Същото е и с каквото друго ти е на сърце.

--------------------
Всяка молитва получава отговор.

Понякога отговорът е "Не!"

burjavela
старо куче

#3417016 - 27.10.2017 19:21 [Re: Кукера©]

Кукер, съгласен съм за сватбите - наистина от там се вадят най-много пари, но както сам каза е лудница. По скоро съм си мислел да е като парт тайм в началото. Щях да те питам дали си ползвал filestock сайтове и ако да - дали там си намерил успех с продажби? Знам, че не трябва да се има като основен доход, но като страничен мисля, че не е зле, особено за за тепърва започващ. Другото, което и Заека намекна беше за снимането на имоти - в момента в нашата фирма (явно пропуснах да кажа, за което се извинявам - архитект съм), за да наемеш фотограф, който да снима завършен обект с размер от 1000 до няколко хиляди s.f. му отнема няколко часа за заснемане и после още няколко дни обработка, а накрая получава 1.5-2к. И имай предвид, че фирмата, която ползваме не е някаква в топ 5 "дъ бест ин дъ сити". Това също е добра ниша, която е директно свързана с професията ми и която бих могъл да съчетавам успешно. Иначе ще разгледам по-подробно за UI/UX. Благодаря!

burjavela
старо куче

#3417017 - 27.10.2017 19:25 [Re: BecauseRaceCar]

Цитат:

Ако съм на твое място, без да знам каква ти е сегашната професия, бих се опитал да стана най-добрия в това и после бих се отделил в собствена компания, ако е възможно. Няма по-хубаво нещо от това да работиш за себе си.

По-горе казах каква ми е професията, но идеята на темата е не да стана про в това, което върша и после да създавам собствен бизнес, а да подхвана нещо различно в свободното време, което евентуално да се превърне в основна работа. Дали ще работя за някого или за себе си е отделен въпрос, но идеята е да е нещо различно.

Кукера©
борец на капитализма

#3417018 - 27.10.2017 19:29 [Re: burjavela]

Да, това за снимането на имоти е доста по-спокойна работа и ако знаеш какво правиш после и едитване не му трябва. $2К е много добре за такава работа, но вие тези пари лично на фотографа ли ги плащате или на фирмата, с която работите, защото ако е на фирмата той със сигурност не взима толкова. Освен, ако не си го питал лично.

Иначе като за начало ти трябват $2000-2500 за обурудване - фотоапарат, обектив, светкавица и някои други джунджурии като раница, екстра батерии и т.н. В момента излезе Canon 6D Mark II ($2000), Може да си вземеш 6D (което се води първата генерация) и да имаш full frame камера за $1000 (refurbished) или $1400 (нова) + 500-1000 (за обектив) + 500 (за другите джунджурии). Това е минимума, за да започнеш, но ще ти върши прекрасна работа.

--------------------

burjavela
старо куче

#3417019 - 27.10.2017 19:32 [Re: sineo4ka]

Цитат:

А мислил ли си как ще ти се отрази на бюджета ентри левъл заплащането на новата ти работа? Ако от 50 паднеш на 15?

Ако работя цяла година за 15 не виждам смисъл да седя в САЩ.

Към groggy и Абуто: Прибавя ли туршиите и зелето към хобитата ще стане манджа с грозде

ПП. Зидове съм правил още в гимназията

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417020 - 27.10.2017 19:34 [Re: burjavela]

А тук като архитект ли работиш? Защо искаш смяна на професията/индустрията? Би трябвало дъ скай да е дъ лимит

Архитектурна фотография е интересно обаче, особено с твоя опит.

Бе то и сватби, кръщенета и бармицви е интересно, но си е втора работа и на моменти е стресово. Направиш ли си поръчаните снимки обаче, после е пиене и ядене

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417021 - 27.10.2017 19:35 [Re: burjavela]

Цитат:

ПП. Зидове съм правил още в гимназията

и аз

burjavela
старо куче

#3417022 - 27.10.2017 19:38 [Re: minavasht]

Отговарям и на теб и на Дзвер-а, за да не пиша едни и същи неща:

Съгласен съм и с двамата и съм решил, че каквото и да подхвана в началото ще е парт тайм, докато не видя, че има смисъл да се превърне в основно занимание.

burjavela
старо куче

#3417023 - 27.10.2017 19:39 [Re: plain]

Цитат:

Да върша това, което върша в момента, докато дойде време за пенсия (ако доживея), не ми се вижда нито реалистично, нито интересно.

+1

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417024 - 27.10.2017 19:40 [Re: Кукера©]

Куки, само тилт-шифт читава лесна ще отиде на 2К+...

burjavela
старо куче

#3417025 - 27.10.2017 19:43 [Re: Кукера©]

Мисля, че плащаме на фирмата, но тя се състои от двама души, така че пак е много добра печалба. Сметни ако имат 10 сгради да снимат тоя месец за какво говорим. И както ти каза - понякога даже няма нужда от пост-продукция. Единственото нещо, което отнема време е да подредиш (аранжираш) обстановката, за да стане добър кадъра. И ако имаш правилната техника нещата няма как да не се получат.

Не съм гледал за Canon-а, който споменаваш - ще го видя, но този, към който се бях насочил като за начало беше Nikon D7000 с обектив 18-105 VR. Ползвал ли си го или нещо сходно, за да дадеш мнение? И с какво Canon-а който ти предлагаш е по-добър?

burjavela
старо куче

#3417026 - 27.10.2017 19:50 [Re: BecauseRaceCar]

Цитат:

А тук като архитект ли работиш? Защо искаш смяна на професията/индустрията? Би трябвало дъ скай да е дъ лимит

Архитектурна фотография е интересно обаче, особено с твоя опит.

Бе то и сватби, кръщенета и бармицви е интересно, но си е втора работа и на моменти е стресово. Направиш ли си поръчаните снимки обаче, после е пиене и ядене

Да, като архитект работя. Противно на всеобщите разбирания, нашата професия не е много добре платена както много хора си мислят. Да, живее се добре с парите, които получаваш, но освен ако не си с връзки или си много добър, няма как да стигнеш дъ скай и да взимаш 6-7 цифрените суми. Малко като в България - само дето махаш няколко нули накрая

Кръщенета и други подобни събития са забавни, но и много натоварващи както ти каза. Наскоро бяхме на сватба и фотографа го разцепиха "Ела тук - щракни ме с кума!", "Искам снимка с тъщата" и така цял ден и цяла нощ. Трябва фотогрфията да ти се е превърнала в основна професия и да си много надъхан, за да спазваш такива графици и такова темпо.

Кукера©
борец на капитализма

#3417028 - 27.10.2017 20:05 [Re: BecauseRaceCar]

Може, не съм запознат. Аз не снимам сгради/интериори.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3417029 - 27.10.2017 20:10 [Re: burjavela]

Еми първo Канона е фул фрейм (36х24мм) и е 20МР.

Ето сравнявай ги:
https://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/21

Ти тази работа няма как да не я почнеш парт тайм, пък да си отваряш фирма ще отнеме поне година-две само да натрупаш опит. Аз имам познат, който се занимава с това, но не съм се интересувал колко работа има и какви пари се изкарват.

По сток сайтове не съм качвал снимки, но не е лоша идея да се пробвам.

--------------------

minavasht
още рита

#3417036 - 27.10.2017 20:51 [Re: burjavela]

Ако ще снимаш сгради, ти трябва фул фрейм и широки обективи, както писаха горе, тилт-шифт е ако не задължителен, поне строго препоръчителен. Специфична ниша е, можеш да потърсиш какво ползват професионалистоте и да прецениш какво да вземеш и колко ще ти струва.

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417042 - 27.10.2017 21:08 [Re: burjavela]

Междудругото може ли съвет как да стана поне 1процент от 100 фотограф и да почна да правя широкоъгълни снимки на къщи. Какъв е най-евтиния "професионален" фотоапарат за целта ми

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417043 - 27.10.2017 21:12 [Re: burjavela]

Цитат:

или си много добър

Според мен, ако се фокусриаш върху това, с ясната цел някой ден да си партньор в голяма фирма или да имаш своя, би бил най-добрия план за действие и си в правилната държава за това.

Цитат:

Кръщенета и други подобни събития са забавни, но и много натоварващи както ти каза. Наскоро бяхме на сватба и фотографа го разцепиха "Ела тук - щракни ме с кума!", "Искам снимка с тъщата" и така цял ден и цяла нощ. Трябва фотогрфията да ти се е превърнала в основна професия и да си много надъхан, за да спазваш такива графици и такова темпо.

Аз като дойдох в началото, в продължение на няколко месеца снимах уикендите подобни ивенти, но бях в повечето случаи в екип с една местна фотографка и се разделя работата, което много помага на големи събития. Нито на мен, нито на нея обаче, това ни е било основна професия, а и не бих го направил такава.

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #3417045 - 27.10.2017 21:30 [Re: burjavela]

Цитат:

Имам значителен интерес към фотографията

Може да вземеш някоя идея от книгата на Brooklyn Beckham , Той май следва фортография в NYU.

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417058 - 27.10.2017 22:10 [Re: rabbit_is_great]

фотоапарата няма никакво значение, в случая обективите са важни. Трябва ти широк тилт шифт и някакъв широк зуум, 12-24мм/14-24мм, като цените са около $2К за всеки.

Абуто
АйДутин

#3417081 - 27.10.2017 23:58 [Re: Suzzana]

Цитат:

Може да вземеш някоя идея от книгата на Brooklyn Beckham ...

Баща ти ако се казва Дейвид Бекъм може и готварски книги да правиш.
Ама ако си син на Колю Карабаджаков книгата с фотографиите ти може да я оцени най-вече баба ти.
Към автора на темата - може да си купиш един ренген. Сега по време на хелоуина семейните снимки с черепи и кокали са много куул.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

tinto in filo
ройъл пейн

Регистриран: 25.05.2014
От: Octopus's Garden
    #3417083 - 28.10.2017 00:04 [Re: Абуто]

абе и на Виктория човек да си даде ЕГНто за осиновяване пак нема да е капо, май

rlk
Реалист

Регистриран: 26.09.2004
От: DMV
    #3417097 - 28.10.2017 03:45 [Re: Кукера©]

Кукер, $2-3000 изобщо не стигат за начало ако ще се занимаваш със сватби, вервай ми. Минимума (абсолюния минимум) е 2 тела, 3 обектива, 4 светкавици (мобилни) + стационарни две (може и без генератор) + 4 батери пак, милион батерии и тригери и т.н., само до тук имаш $10к+

rlk
Реалист

Регистриран: 26.09.2004
От: DMV
    #3417098 - 28.10.2017 03:48 [Re: burjavela]

Когато решиш да почваш наистина, тогава ми се обади да се разберем. Имам пълно оборудване за сватбен фотограф, което не го ползвам вече и няма да го ползвам най-вероятно. Ако кажеш и от къде си, може и да ти го донесем на място. Мога да ти дам препоръки към компанията за която работих, така че ако почнеш при тях ще понатрупаш опит и после ще ти е по-лесно да решиш дали го искаш.

sineo4ka

#3417103 - 28.10.2017 06:11 [Re: burjavela]

Аз имах предвид на час. Като нямаш опит се плаща малко, а безпаричието е неприятно.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3417104 - 28.10.2017 06:25 [Re: rlk]

Знам бе колега, но ние не говориме за сватби тук. Плюс това той, за да снима сватби трябва поне първите няколко пъти да бъде second shooter, а за там може и с доста по-малко екипировка.

Той човека още не си е взел апарат да поснима малко цветя и градинки, ти го пращаш на сватба с екипировка за $6000 и кусур.

--------------------

minavasht
още рита

#3417141 - 28.10.2017 15:54 [Re: rlk]

И е така, и не е.
Снимал съм сватби, ползвах Никон Д300 на времето, в момента са по $200-300 на ебей, като тяло е предостатъчен за 99% от случаите.
Сигма 10-20мм ф3.5 е $450-500, тамрон 17-50 ф2.8 е $200-250, Сигма 85мм ф1.4 е около $500-600, тампон или сигма 70-200мм ф2.8 са също толкова.
SB800 са по $200-250.

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417291 - 30.10.2017 16:37 [Re: burjavela]

От това което четох, попаднаха ми няколко статии за ранно пенсиониране 40-50г, също говореха и за смяна на професията което и ти питаше, та
от различните хора с които правеха интервюта повечето за ранно пенсиониране имаха нет уорт в инвестиции, където не броя примерно изплатена къща или пък изплатена кола. 1,5-2млн, може да се пенсионира скромно човек с такава сума при това в Америка не извън нея. Като най-добре да се раздели в няколко направления - недвижими имоти, фондов пазар, рент или оунер финансинг опции.

Както и да е, там пишеше, че за да се чувства спокоен човек и да си смени професията трябва да има между 0,5-1млн нет уорт не включващо къщата където живее човек и колата и тези неща които не му носят допълнителни доходи.

Та ти май беше нов, според мен пътя ти е първо излез от рентата защото това са ти едни безмислени 1000-1500долара месечно говоря средно, има места където са 700-800долара има места където е 3к.

Кукера©
борец на капитализма

#3417293 - 30.10.2017 17:23 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Както и да е, там пишеше, че за да се чувства спокоен човек и да си смени професията трябва да има между 0,5-1млн нет уорт не включващо къщата където живее човек и колата и тези неща които не му носят допълнителни доходи.

Нещо май доста си се отклонил от темата, докато си рисърчвал... Тук говорим за втора работа парт тайм и евентуално сменяне на професията, а не за пенсиониране.

--------------------

burjavela
старо куче

#3417297 - 30.10.2017 17:51 [Re: sineo4ka]

Затова казах в началото да е като втора работа и ако нещата потръгнат до такава степен, че да се чувствам спокойно със заплатата, която бих изкарвал на пълен работен ден, тогава втората работа ще се превърне в първа. Дори новата заплата да е малко по-ниска от старата не е проблем - важното е човек да е щастлив от това, което прави.

burjavela
старо куче

#3417304 - 30.10.2017 18:54 [Re: Кукера©]

Цитат:

По сток сайтове не съм качвал снимки, но не е лоша идея да се пробвам.

И аз все още не съм, но планирам да го направя. Хубаво е да имаш поне 50-100 добри кадъра, за да видиш дали ще има заинтересовани, които да ги купят. Проблемът е, че колкото повече кадри имаш толкова повече време ще отделиш в едит-ване, за да спазиш изискванията на всеки сайт. Но веднъж направиш ли го после само качваш в различни сток сайтове и увеличаваш шанса за продажби.

ПП. Мерси за сайта!

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417383 - 31.10.2017 15:35 [Re: Кукера©]

Цитат:

Цитат:

Нещо май доста си се отклонил от темата, докато си рисърчвал... Тук говорим за втора работа парт тайм и евентуално сменяне на професията, а не за пенсиониране.

Зависи за какво говорим, човек дето си сменя работата на 40 с две деца или човек на 28 без семейство.

burjavela
старо куче

#3417400 - 31.10.2017 17:48 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Зависи за какво говорим, човек дето си сменя работата на 40 с две деца или човек на 28 без семейство.

Според мен възрастта не е от значение, особено ако сменяш работа с голям психически стрес и се насочваш към нещо по-артистично и не толкова натоварващо. За децата си прав, че са на първо място и трябва да се имат предвид при такова важно решение. Хубаво е, че в момента не са част от моето уравнение.

Замисли се колко много имигранти (не само българи) са били на добра позиция в страната им, идват в САЩ (или отиват в друга държава) и тотално сменят професията. Познавам поне 5-6 семейства, които спадат в тази категория. Някои от тях са доволни от промяната, на други им липсва старата работа. Така че хубаво рисърчваш, но не се хващай сериозно за тия цифри от по 1млн, че ако им повярваш може да се откажеш още преди да си започнал и никога да не стигнеш до въпросната промяна. Ако я искаш разбира се.

MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
    #3417401 - 31.10.2017 18:11 [Re: burjavela]

може нещо свързано. собствен бизнес, да речем интериор дизайн , или по-добре патио дизайн. намираш си 2-3 Хосе да помагат, ама ти да си винаги до тях за куалити контрол. Предполагам лесно можеш да правиш ретеншън уолс или други подобни дето не се нуждаеш от лизенз, ако не си го взел още.

на парт тайм в началото , и като си направиш портфолиото, и видиш как върви може да ти стане първа работа.

Кукера©
борец на капитализма

#3417402 - 31.10.2017 18:13 [Re: burjavela]

Защо си мислиш, че снимането или някой друг собствен бизнес е по-малко стрес, отколкото офисна работа, особено ако бизнесът ти е фул тайм, т.е. зхранваш се и си плащаш сметките с него?

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417404 - 31.10.2017 18:46 [Re: Кукера©]

Цитат:

Защо си мислиш, че снимането или някой друг собствен бизнес е по-малко стрес, отколкото офисна работа, особено ако бизнесът ти е фул тайм, т.е. зхранваш се и си плащаш сметките с него?

По-малко е защото знаеш, че всичко зависи от теб си.

Кукера©
борец на капитализма

#3417405 - 31.10.2017 18:50 [Re: rabbit_is_great]

Ти имал ли си собствен бизнес в САЩ и, ако да - какъв?

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417406 - 31.10.2017 19:05 [Re: Кукера©]

Имам да около 15-20процента от доходите на семейството ми идват от там, и това ти казвам, къде къде по стресово е работата в офис отколкото в собствения бизнес, или поне на мен де, хора всякакви.
Аз съм контрол фрийк и харесвам всичко да контролирам, в офисната среда могат в 99процента от случайте да ти кажат Чао не си ми нужен повече, в собствения бизнес аз съм си и СЕО-то и инвеститора и т.н. става въпрос за малък семеен такъв.

В момента където дохода ми стане 70-75процента от бизнес и 25-30 от работа или докато не ме уволнят, ще си кюткам. Но един вот от мен за собствен бизнес отколкото за наемен работник.

Кукера©
борец на капитализма

#3417408 - 31.10.2017 19:16 [Re: rabbit_is_great]

Като ти стане доходът 100% от бизнеса само, се обади да кажеш как е стреса.

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417409 - 31.10.2017 19:21 [Re: Кукера©]

Пълни глупости приказваш....

burjavela
старо куче

#3417418 - 31.10.2017 20:02 [Re: Кукера©]

Кукер, може и да си прав, но вярвам в поговорката, че всичко е както ти си го направиш. Ако работиш за себе си ще можеш да прецениш кои поръчки да приемаш и кои не. Няма как целогодишно да си спокоен и всичко да е 6 - все ще има стресови моменти, но в сравнение с това да работиш по 5-6 обекта на веднъж и да отговаряш за маса народ съм сигурен, че на нервите ще им се отрази добре промяната на обстановката. Пак казвам - много зависи как ще си разпределяш времето и с какво ще се захванеш. Едно е да си фотограф, друго е да си в ИТ, трето е маркетинг и т.н.

burjavela
старо куче

#3417419 - 31.10.2017 20:03 [Re: MилeH]

Цитат:

на парт тайм в началото , и като си направиш портфолиото, и видиш как върви може да ти стане първа работа.

+1. За това говорим и ние.

minavasht
още рита

#3417424 - 31.10.2017 20:23 [Re: rabbit_is_great]

Зависи какъв е бизнеса.
Имаш ли хора, които работят за теб, нямаш пълен контрол върху действията им, имал съм много ядове с работници, въпреки че им плащах повече от всеки друг, накрая трябваше да продам контракта.

--------------------

MилeH

#3417438 - 31.10.2017 20:51 [Re: minavasht]

какъвто и да е биснеса, трябва да си там. опиташ ли се да го оставих на управители, роднини, т.н , се утича. нагледах се на толкова различни провали на приятели, че не бих направил нещо , което не мога лично да наглеждам.

а за строителни работи съвсем - бачкаторите винаги оплескват нещата, щото си мислят че знаят повече от всеки.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417441 - 31.10.2017 20:54 [Re: MилeH]

Абсолютно.

burjavela
старо куче

#3417444 - 31.10.2017 20:58 [Re: MилeH]

Цитат:

а за строителни работи съвсем - бачкаторите винаги оплескват нещата, щото си мислят че знаят повече от всеки.

Подкрепям мнението ти и само ще добавя, че като тръгнах насам много колеги ми викаха "Ее, сега ще видиш колко кадърни са хората по чужбина, а не като тук!" Още в първите месеци се убедих, че има наистина кадърни хора, но има и такива малоумници, носещи титлата "майстор", че не е истина просто...

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417450 - 31.10.2017 21:16 [Re: burjavela]

Колкото повече минава времето толкова повече се радвам на Америка и смятам, че това е най-великата страна на света и се радвам, ча имам щастието да живея в нея.
Иначе тук ако са всезнайковци то в България са шампиони всезнайковци.
Там всичките са акъл не ми давай, пари ми дай.

Кукера©
борец на капитализма

#3417454 - 31.10.2017 21:39 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

... става въпрос за малък семеен такъв.

Колега, какъв е този бизнес, дето толкова го криеш?

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417457 - 31.10.2017 21:51 [Re: Кукера©]

Цитат:

Цитат:

... става въпрос за малък семеен такъв.

Колега, какъв е този бизнес, дето толкова го криеш?

Мен ми е интересно кой от семейството работи в него, щото нали щеше да гони жена си щот не искала да работи

Да видим каква глупост ще измисли сега

rabbit_is_great
ветеран
**

#3417458 - 31.10.2017 21:54 [Re: BecauseRaceCar]

М, я пак нещо интересно ли се опита да кажеш.
или просто БМВ-то е при дълършипа на ремонт и сега докато чакаш да го оправят пишеш из форума.

Бизнеса е строго секретно кукер.

Въпроса е, че спорихме кое е по-добре да работиш за някой или ти да работиш за себе си, и ти каза, че е по-малко стресово да работиш за друг.

Кукера©
борец на капитализма

#3417464 - 31.10.2017 22:26 [Re: rabbit_is_great]

Не е точно така. Това, че ти си го разбрал по този начин е друга работа. Аз зададох конкретен въпрос:
Цитат:

И ти отговори ето така:
Цитат:

Т.е. нищо не ми отговори конкретно.

Сега ще ти задам още два въпроса:
Знаеш ли работата на колко различни човека/позиции ще трябва да вършиш като си направиш собствен бизнес?
Знаеш ли, че за да ти се разрастне бизнес, т.е. печалбата, трябва да си наемеш хора да ти помагат, иначе няма да смогваш?

Бизнесът пак си остава малък и семеен, да не почнеш да си мислиш сега, че като немеш няколко човека ще стнаеш веднака корпорация.

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417465 - 31.10.2017 22:29 [Re: Кукера©]

Цитат:

И ти отговори ето така:
Цитат:

точно тоя стейтмънт, идеално показва, как за пореден път заека се опитва да ни маже ските, но има толкова малко(или никакъв) опит, че не може и да излъже успешно

BecauseRaceCar
Competent man
**

#3417467 - 31.10.2017 22:33 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

М, я пак нещо интересно ли се опита да кажеш.
или просто БМВ-то е при дълършипа на ремонт и сега докато чакаш да го оправят пишеш из форума.

сложи ме на мястото ми!

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3417471 - 31.10.2017 23:01 [Re: BecauseRaceCar]

Тоя пак е яко фейк нюз - бил по малко стреснат като имал бизнес. Баси и смешките - чак Куки не му вярва вече .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

tissi
неориентиран

Регистриран: 19.10.2017
    #3420962 - 05.12.2017 21:51 [Re: Reks]

Много се извинявам, че събуждам темата! Още повече, че аз на този етап още не съм живуща в САЩ. За да не разпъвам локуми ще кажа, че в момента участвам в лотарията за ЗК, което не е гаранция, че ще замина в САЩ, то се знае, но искам да съм наясно с нещо, което за мен е важно. Не завърших висшето си образование на английски език специалност "Hospitality management" към университет в Кардиф, Уелс. Пратиха ме на стаж на о-в Кипър в хотел Hilton Park в столицата. Придобих ценен опит за гостоприемната индустрия, а именно, че ме отблъсна и прецених, че вече не ме влече. Вместо въпросните 6 месеца на стаж, аз взех, че останах 3 години на острова, работейки някаква random работа. Прегази ме кола, което в случая не е важно, но бе и причина да се завърна в родината след 1 година възстановяване. Започнах работа...и така минаха 4 години до днешна дата. Наскоро разбрах, че мога да се развивам в областта на информационните технологии, които така ме влекат. Мнозина ми се обаждат и ме молят за помощ с устройствата си, защото знам доста и после се замислих за уеб разработчиците, които не взимат малко пари и прецених, че една такава преквалификация би ми дошла добре за моето бъдеще, другото, което намирам за важно е, че аз обичам да се занимавам с такива неща. Ето, че вече се намирам на финала на своя пост, който смятам да завърша с няколко въпроса, а именно: Мярнах из форума мнения, които гласяха, че някои дипломи се признават, а други не в зависимост от професията. Изкарването на диплома в ИТ областта не е вариант в случай, че съм изтеглена за DV2019 , няма да разполагам с години. Обаче в родната ни страна се предлагат сертификати за завършени модули. Дали такива биха могли да се признаят или да се приравнят евентуално в САЩ или по-добре да не се захващам от тук изобщо в случай, че се окажа изтеглена за ЗК? Уж нямаше да тегля локуми, ама то си ме влече...

--------------------
Няма преки пътища до местата, до които си заслужава да стигнеш!

Абуто
АйДутин

#3420966 - 05.12.2017 22:10 [Re: tissi]

Цитат:

Прегази ме кола, което в случая не е важно...

Важно е. Може да станеш програмист-каскадьор. Като започнат да правят масово коли без шофьори ще трябва някой да ги тества тея автомобили. И камиони, и автобуси... ще има работа.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

erz_us
почетен член

Регистриран: 19.05.2014
От: САЩ
    #3420970 - 05.12.2017 22:21 [Re: tissi]

За "сертификати от модули" - дали се признават, зависи за какви точно сертификати става въпрос. Има такива които важат за цял свят на Cisco, Microsoft и т.н.
"Сертификати" от разни измислени академии няма да имат кой знае каква тежест.
Това което най-много ще ти помогне е ако си работила 1г+ в тази сфера и имаш и покажеш препоръки от фирмата в която си работила.

Щом те влече се ориентирай към започване на работа в тази сфера, хем ще трупаш опит, хем няма просто да "чакаш" дали ще те изтеглят

tissi
неориентиран

#3420975 - 05.12.2017 23:26 [Re: erz_us]

Мнението ти ми беше доста полезно. Мислех, че съм открила всичко в интернетЯ за ИТ обучението и сертификатите, странно, че за Cisco нищо не ми беше излизало като резултат и до сега не бях и чувала за тяхна академия, чрез която да можеш да се явиш за техен сертификат... Уви, нямам достатъчни познания, че да започна работа в тази област, не и без нужните основи, да кажем, че съм на стъпка 2 от 5 и ме чакат още знания, които без да ми се обяснят от жив човек няма как да разбера само с четене например или самоучение. Още утре смятам да се обадя да поразпитам. За мен снабдяването с международно признат сертификат е ключът в моя казус, а хич не бях се замисляла за това Мисля, че професията е търсена в световен мащаб и при евентуално въвеждане на точкова система бих могла да се вредя (предполагам). Все пак има и други начини за живот в САЩ и без ЗК, тъй че нямам намерение да се осланям само на лотарията.

--------------------

bobi_86
умерен оптимист

Регистриран: 07.10.2016
    #3420980 - 06.12.2017 00:15 [Re: tissi]

Цитат:

За мен снабдяването с международно признат сертификат е ключът в моя казус

В БГ доста хора вървят с дипломата пред себе си. Като смятат, че лист хартия би отворил всяка врата. Което според мен е самозаблуда. Понеже работодателят наема не диплома, а специалиста стоящ зад дипломата. По принцип за всяка работа, в резюмето пишеш освен придобитата квалификация, най-вече какво можеш, респективно какъв experience имаш. Твоите умения и опит ще бъдат мотивацията, защо аджеба да се занимават с теб.

Така че "ключът" е другаде. Решението съвсем не е в "снабдяването" със сертификат.

ПП Виза H1B се издава за срок от 3 години.

tissi
неориентиран

#3420990 - 06.12.2017 02:14 [Re: bobi_86]

Работническите визи са следващият вариант след като разбереш, че не си сред печелившите за ЗК. Определено не го захвърлям като вариант, но някак си не разбрах изказването, че международно признат сертификат няма да ми даде старт в това поприще на евентуално интервю. Останах с впечатление, че ако им цъфна с диплома от Техническия няма да ме отбележат, че съм учила нещо. Международно признатите сертификати не изпълняват ли функцията на доказателство за умения и знания в дадена област, които да прикрепиш към опита си нищо дори и да го няма? Или иначе казано.. как да постъпи някой като мен, който иска да се преквалифицира в друга сфера... опция да уча бакалавър 5 години не е вариант в случая...и то, за да ида в САЩ и да ми кажат, ама то туй какво е? И за работническа виза трябва да си намериш фирма-спонсор, която да повярва, че ти си човекът за тях. Ако ти нямаш сертификат, който те признават за какво да се хванат, че да те вземат при тях? Да им покажеш готови проекти не мисля, че би ги впечатлило, тъй като всеки би могъл да ги е направил. Един поименен сертификат би бил единственият документ, който доказва, че ти отговаряш на някакви стандарти в изпълнението на дадена професия и то, че ти си ги покрил и имаш правото да упражняваш въпросната професия. Както и да го въртя , както и да го суча не знам как би станало максимално бързо без сертификат...Ако имаш нещо предвид насочи ме, далеч не се опитвам да се заяждам с мнението ти, а само си разсъждавам пишейки.

--------------------

MилeH

#3420993 - 06.12.2017 02:35 [Re: tissi]

диплома/сертифицат ще те заведат до интервю ( телефооно ) от там нататък, си ти. особено за ИТ, където лесно си личи БШ от опита. Ентри Левъл сертивикатита, ( напр. ССНА ) никой не ги поглежда. А по-високите нива почти няма начин да ги вземеш без реален опит в областта.

grogyy
рекордьор

#3420994 - 06.12.2017 03:19 [Re: MилeH]

Беее... понякога и диплома, и опит не отвеждат до интервю . Дори до първо.

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3420995 - 06.12.2017 03:37 [Re: MилeH]

БШ е най-възвръщаемата квалификация. Нас ще ни заменят роботите.
Имам ги двама такива еземпляра при мен, единият техн. директор, другия старши ИТ мениджър. Първият не може да превърне Б в ТБ, другият бърка сървър с браузър.
Имам чувството, че отново работя в държавната администрация в РБ.

the_man
Royal

#3420997 - 06.12.2017 04:19 [Re: tissi]

Ставаш за писател.

--------------------

MилeH

#3421009 - 06.12.2017 07:56 [Re: plain]

офф. моя шеф не знаеше за БШГ , миналия месец му показах един, и си умря от смях и кеф - вика, това наистина може да мине за някоя презентация. отдавна се каня да напиша един специализиран за нашата индустрия, ще спести много време.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3421029 - 06.12.2017 16:07 [Re: tissi]

Цитат:

Работническите визи са следващият вариант

Само дето има една мнооооооооооого малка подробност - без поне Мастърс, шанса да вземеш работническа виза е като с фърчило да отидеш на Луната !

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

tissi
неориентиран

#3421100 - 06.12.2017 22:03 [Re: Ян Бибиян™©]

Не знаех за тази подробност. Мислех, че зависи от работодателя това каква степен образование изискват, а така го разбирам, че самите имиграционни власти не биха те допуснали в страната с образование по-малко от Master degree.

И в крайна сметка не успях да добия представа какво е редно да предприема в случая. Ще трябва да се отдам на повече проучвания и допитвания, за да взема някакво окончателно решение за това как да се случват нещата. Ако някой се занимава като web developer или нещо сходно от преди заминаването си в САЩ и е продължил кариерата си и в САЩ , е добре дошъл да ми драсне една лична бележчица, за да ми сподели своя опит. Благодаря предварително!

--------------------

sineo4ka

#3421123 - 07.12.2017 04:00 [Re: tissi]

Аз ако съм на теб, ш'се отдам на някой американец.

--------------------

the_man
Royal

#3421124 - 07.12.2017 04:03 [Re: sineo4ka]

Не подстрекавай леко поведение.

--------------------

tissi
неориентиран

#3421286 - 08.12.2017 09:30 [Re: sineo4ka]

В такива моменти е хубаво, че хората сме различни Благодаря на всички, които все пак ми дадоха някакви насоки за преквалифициране в ИТ насока! Хубав ден от мен!

--------------------

grogyy
рекордьор

#3421403 - 09.12.2017 05:15 [Re: burjavela]

Човек кат зацикли петък вечер, по 24 часа ходи.
Ай внимавай с тая фотография, че не се знае кой проектант ще ти се разсърди:
не виждаш ценното!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 12 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2906

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.08 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.