ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
Съвет за втора кредитна карта
    #3423133 - 05.01.2018 22:13

И двамата с жената имаме КК Cash Rewards на BoA, като тя има и Travel Rewards карта. Кредит скоровете са ни добре и на двамата, но мислех скоро и аз да си изкарам втора. Всяка седмица получавам пликове на Discover, които имат добра оферта (Discover it Cash Back), но се чудех също така за Chase, PNC и Blue Cash на Америкън Експрес. Засега клоня към Discover заради годишния кешбак мач и 14-месечния 0% APR. Какво ви е мнението и според вас коя е най-добрата опция към момента?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sdimov
рекордьор

Регистриран: 18.04.2013
От: Wilmington,NC
Re: Съвет за втора кредитна карта
    #3423138 - 05.01.2018 22:53 [Re: burjavela]

Ние имаме Дискавър и ни е основна карта, лесно се стига висок лимит без кредит чек и обслужването е на ниво - имах преди месец-два странни трансакции и ми я смениха за ден след като има се обадих с нова, но пък имаш 1% кеш-бек и въртящи се категории.

rabbit_is_great
старо куче
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3423139 - 05.01.2018 23:08 [Re: burjavela]

Намери си някой локъл малък юниън, сега ми попадна един с 2,5 кешбек....еверитинг.
Такава оферта до сега не бях виждал, та така.
Да живее кешбека, шополар-а и още тон подобни.
Единственото неприятно е, че вече на все повече места забелязвам как искат ако плащаш с КК да ти сложат още една такса 5-10-15 долара

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3423143 - 06.01.2018 00:24 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Единственото неприятно е, че вече на все повече места забелязвам как искат ако плащаш с КК да ти сложат още една такса 5-10-15 долара

Къде това, щото аз освен в някакви малки цигански (индийски) магазинчета другаде не съм видял такова чудо? И то даже не ти слагат допълнителна такса а просто има минимум сума за плащане с кредитна карта. Ако някой направи такова нещо и го гепят компаниите за кредитните карти със сигурност ще му вземат терминала и няма да може да приема плащания с кредитни карти.

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3423144 - 06.01.2018 00:35 [Re: Reks]

Китайчето с гросърито на ъгъла, но терминалът му е неговия айпад.
Взема 50с за разплащане под $20, но да е жив и здрав, че докато не пукне пролет, по-далеч няма да стигнем.

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #3423145 - 06.01.2018 00:57 [Re: Reks]

DMV-то примерно. 2.6% или минимум $3, ако плащаш с кредитна или дебитна карта.
Има и други. Много безниностанции също така, ако плащаш с кредитна карта.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Independent
Alive
**

#3423146 - 06.01.2018 01:05 [Re: burjavela]

Chase Freedom Unlimited

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

the_man
Royal

Регистриран: 07.03.2010
От: New Haven, CT
    #3423147 - 06.01.2018 01:33 [Re: burjavela]

DiscoverIt е супер, също така няма такса международни плащания и в Юропата минава за Дайнърс Клъб. Но има и по-хубави по мое мнение. Виж Куиксилвър на КапУно(ся в момента има кеш бонус мисла) и Сапфир на Чейс. Аз ако съм на твое място бих ги взел и трите плюс още една-две кандидатствайте по отделно и не се правете оторайзд лузери един друг, освен ако не ви дават още бенефити, които да си заслужават.
Ако имате BJ’s в района виж и техните КК - много са убави въпреки, че банката която ги издава е малко тъпа.
Имай предвид, че Чейс(а предполагам и други банки) често, но не винаги, имат по-изгодни промоции ако аплайнеш в техен клон вместо онлайн. Примерно онлайн Сафайър дава само 50к бонус точки за начало, но ако идеш да аплайнеш от клона ти дават 100к.

--------------------
Always remember you're unique, just like everyone else.

the_man
Royal

#3423148 - 06.01.2018 01:41 [Re: burjavela]

Силно бих ти препоръчал и Мериът на Чейс, ако одите по хотели. А вие сте млади, би тревало да ви се оди. Дават 100к точки, които според зависи в кои техни марки хотели спиш, може да ти стигнат за десетина нощувки, освен това получаваш по една бонус нощ всяка година в който и да е техен хотел по света (само тва последното може да го обърнеш в $700-800 като нищо).

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man

Регистриран: 25.05.2010
От: SoCal
    #3423149 - 06.01.2018 01:57 [Re: burjavela]

Ако исакте чисто кешбек и ползвате амазон с прайм, амазонската прайм виза сигничър е оферта. 5% кешбек на сичко от тях, 2% на ядене, гас и може би пътувания и 1% на всичко останало.

BecauseRaceCar
Competent man

#3423150 - 06.01.2018 02:00 [Re: the_man]

Цитат:

Сапфир на Чейс.

Това е може би най-добрата карта, за някой който пътува доста и не ползва една и съща авиокомпания, но колегата каза, че имала жена му вече за пътувания(която ако не е чейс сафайър, препоръчвам да я смените с нея).

И да, повече карти на веднъж да се изкарат е добра идея.

Moskva
untouchable
**

Регистриран: 17.02.2013
От: Chicago, Illinois
    #3423151 - 06.01.2018 02:38 [Re: the_man]

Sapphire Reserve на Chase е с $450 годишна такса.
Ink Business Preferred на Chase e с 100k points ако изхарчи 5k за три месеца. Кешбек 3% за пътуване... годишна такса $95

Tortilla
печена

Регистриран: 16.04.2013
От: ♡Chicago♡
    #3423152 - 06.01.2018 03:02 [Re: burjavela]

Според мен Discover е добра карта, но аз като основна ползвам кк Amazon Prime Rewards Visa Signiture Card (от Chase). Имам Prime акаунт и взимаш 5х точки ако пазаруваш от Амазон, 2х от ресторанти, бензиностанции и др., 1х всичко друго, no foreign transaction fee и годишна такса. Лесно вдигат сами лимита и ми харесва че трупа точки при всякакви плащания. Ако плащам сметки винаги ползвам нея. Сигурно има и по-добри, просто на мен тази ми харесва най-много, пък и често пазарувам от Амазон и доста неща ми излизат без пари.

--------------------
When you cease to dream you cease to live.
- Malcolm Forbes

the_man
Royal

#3423153 - 06.01.2018 03:09 [Re: Moskva]

Верно е, но първата година си ги избива няколко пъти.

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423154 - 06.01.2018 03:51 [Re: Reks]

ами не такива малки. голями като се почне два от HOA-те
В два различни града, там водата и траша и куп други онлайн неща. 15 долара ако платя с карта и без нищо ако им дам сметки онлайн

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3423155 - 06.01.2018 04:02 [Re: the_man]

Цитат:

Виж Куиксилвър на КапУно(ся в момента има кеш бонус мисла)

КапУто няма MFA за online banking. Да се има предвид.

the_man
Royal

#3423156 - 06.01.2018 04:29 [Re: plain]

Че кой има и за кво му е?
Нъл сичкото млад меринджей на мобайл аппс със (мидъл)фингър принтс оперира сега.

--------------------

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #3423160 - 06.01.2018 05:27 [Re: burjavela]

Куиксилвър на КапиталУан! Безгрешната карта, 1,5% unlimited кешбек, дори и на трансгранични разплащания. Нула годишна такса, без такси за плащане в чужда валута, поне в моя случай бе приемана безрезервно в цяла Европа, дори в TR и BG, не изисква travel notification преди пътуване. Сега май имаха и welcome bonus $500

fireice
овчар

Регистриран: 07.02.2017
    #3423182 - 06.01.2018 17:09 [Re: grogyy]

Цитат:

Китайчето с гросърито на ъгъла, но терминалът му е неговия айпад.
Взема 50с за разплащане под $20, но да е жив и здрав, че докато не пукне пролет, по-далеч няма да стигнем.

Това е защото ако си tier 3 или 4 кредит кард мърчънт ти събират значителни такси от виса/ мастъркард и т.н за всяка транзакция.Таксата е от 2.5 до 4% примерно... и ако сумата е малка и печалбата му ще е малка и като му нахлупят тия такси и може дори да е на загуба мърчънта... затова и много от дребните мърчънти имат лимит за минимална транзакция на карта...

Мисли го така- ако мърчънта взима допълнително за малки транзакции това е добър индикатор, че цените му са добри защото най- вероятно няма много печалба в цената като цяло.

Reks
Evil Guild Member

#3423202 - 06.01.2018 20:50 [Re: rabbit_is_great]

Демек все повечето места са две хоум асоциации и няколко комунални сметки. Не забравяй че ние същи плащаме комунални сметки и никъде не съм видял $15 такса ако плащаш с КК. До скоро тук само водата беше с такава такса и то около $1.50 но от известно време и тя е без такса. Единствено остана DMVто като подновявам веднъж годишно номера на колата, но таксата е $3. Та това са всичките "все повече места", дето уж чарджели $10-15.

--------------------

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3423206 - 06.01.2018 21:52 [Re: fireice]

+1!

mati8800

**

#3423229 - 07.01.2018 02:20 [Re: fireice]

Точно такива селски тарикати с различни цени за кеш/кредит нямат щанс да вземат пари от мен. Защото такава им психиката, дребнава. Познай ако му предложиш на такъв цистерна гориво с л@йна, но на 30% по-тънка цена, дали ще го купи? Това са тоя тип търговци дето по-скоро ще измият лепкавия колбас с хладка вода отколкото да го хвърлят, дето ще смели позавехналото месо на кайма и т.н. Не ги правете богати

burjavela
старо куче

#3423234 - 07.01.2018 03:28 [Re: mati8800]

Благодаря на всички за съветите!

@ the_man: като гледам няма никаква разлика между Chase Freedom Unlimited и Quicksilver на Capital One, но и двете са добри. Идеята за Marriott не е лоша

@ BecauseRaceCar и Tortilla: Не знам защо тотално забравих да включа Амазон картата - имаме Прайм акаунт, пазаруваме постоянно от там и нея също я мислех като вариант. Мерси за ремайндъра!

Каква е идеята да извадиш 892349823 карти наведнъж? Заради проверката на кредит скора или има друга причина? Не ми трябват толкова много карти - 2-3 са предостатъчни... И другото, което е - ако извадя в един и същи ден примерно 2 карти няма ли да ми ръннат скора двойно?

Засега съм решил или Куиксилвър или Амазон ... или и двете

the_man
Royal

#3423236 - 07.01.2018 03:54 [Re: burjavela]

От моя скромен опит е по-добре КК да се вадят през месец-два, отколкото в един ден. Нямам обяснение защо, но така ми се е получавало винаги по-добре, за скора естествено.
КК в повечето случаи храна и вода не искат, та не виждам причина човек да не си ползва благинките. Така и така ни е излязло име, че сме консуматори
И последно от мен по темата, ако се двоумиш между няколко карти, вземи си тези за които си получил вече одобрени покани.

--------------------

burjavela
старо куче

#3423240 - 07.01.2018 04:52 [Re: the_man]

Е, то изкарването на картите е лесна работа, ама след време ако по някаква причина решиш да ги затваряш една по една, тогава пак скор-а ще пострада. Не, че е голяма загуба де, ама все пак... Мерси за съветите иначе!

Редактирано от burjavela (07.01.2018 04:52)

the_man
Royal

#3423241 - 07.01.2018 05:00 [Re: burjavela]

Няма как да ти пострада скора от затваряне на КК. Да не говорим, че щом ги затваряш, явно скор не ти трябва.

--------------------

fireice
овчар

#3423246 - 07.01.2018 07:31 [Re: the_man]

Цитат:

Няма как да ти пострада скора от затваряне на КК. Да не говорим, че щом ги затваряш, явно скор не ти трябва.

Разбира се, че страда. По две причини- намалява ти се тотал авейлъбъл кредит което ако носиш някакъв баланс всеки месец ти разваля съотношението кредит лайн то баланс. И също ако затваряш стари карти ти намалява аверидж ейдж оф кредит...

the_man
Royal

#3423247 - 07.01.2018 07:54 [Re: fireice]

Ние не сме съгласни с нито едно от двете твърдения

--------------------

Independent
Alive
**

#3423248 - 07.01.2018 07:58 [Re: fireice]

Всички ли овчари знаете толкова за ефекта от затваряне на кредитни карти?
Иначе написаното е напълно вярно.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

the_man
Royal

#3423270 - 07.01.2018 16:57 [Re: Independent]

“If a person established good credit, the impact of card closure should be minimal and short-lived,” says Christina Goethe, spokeswoman for FICO, the provider of the most commonly used credit score.

Така смятат хората, на които това им е работа. Аз от собствен опит мога да потвърдя същото.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3423275 - 07.01.2018 17:28 [Re: mati8800]

Цитат:

Куиксилвър на КапиталУан! Безгрешната карта, 1,5% unlimited кешбек, дори и на трансгранични разплащания. Нула годишна такса, без такси за плащане в чужда валута, поне в моя случай бе приемана безрезервно в цяла Европа, дори в TR и BG, не изисква travel notification преди пътуване. Сега май имаха и welcome bonus $500

Цитат:

How does my spend bonus work?
You will earn a $150 bonus if you spend at least $500 within 3 months of your rewards membership enrollment date. Once you qualify for this bonus, we will apply it to your rewards balance within two billing cycles. Existing or previous Accountholders may not be eligible for this one-time bonus.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Reks
Evil Guild Member

#3423276 - 07.01.2018 17:34 [Re: the_man]

Брачед - много условности има в изказването на "хората, на които това им е работа". Знаеш ли какво е определението за "good credit"? За добра кредитна история се смята такава, дето е дълга около 30 години, с разнообразно кредитно портфолио и без големи изцепки. Човека, дето пита според първия му пост има една единствена кредитна карта - ако изкара нови, които са с по-добри условия и после тръгне да затваря тая първата в един момент дължината на кредитната му история ще се присполови, отделно кредитната му ютилизация ще пострада и от там и кредитния му скор. Демек колегата овчар е напълно прав. Та всичко е според зависи и не можеш да генерализираш, че затварянето на кредитни карти не влияе на скора. Аз съм вече над 12 години тук и пак като затварям и отварям кредитни карти скора ми пострадва и отнема няколко месеца да се възстанови. Верно, че ако скора ти е над 800 и без значение какво правиш стои над 730-750 това няма как да повлияя на условията по кредитите, които взимаш защото пак е много добър, но на самата кредитна история и скор се влияят и спор по въпроса не би трябвало да има въобще .

--------------------

the_man
Royal

#3423279 - 07.01.2018 19:08 [Re: Reks]

Първо, доколкото аз знам, когато си закриеш КК информацията за тоя акаунт си остава в репорта с години наред. Така, че дължината на кредитната история не се преполовява.
Преполовява се, когато отвориш нов акаунт който е на нула месеца. Но и това бързо се оправя.

От друга страна да прав е, че ако имаш две карти с по $3к лимит и държиш $2к баланс на едната, ако затвориш другата, скора ще пострада. Ма както каза, не мое се генерализира за всеки и всичко. Аз говорех в контекста на Буржи. Ако те сега си извадят три нови карти и след пет години решат, че една от тия три не им трябват, ще могат да си я закрият без проблем за кредитния им скор или за дължината на кредитната им история. И пак - понеже не може да се генерализира, за конкретния случай чобана вобще не е прав.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#3423280 - 07.01.2018 19:33 [Re: the_man] Прикрепен файл (5 тегления)

Ето ти малка справка от моя акаунт - виждаш, че в момента скора ми е 800, а миналия месец е бил 808. Падна с 8 точки само защото бях натрупал около $10к баланси (нормално около $5к) като са излезнали стейтмънтите, защото пътувах доста последния месец и се натрупаха доста харчове. Пак повтарям това не е баланс, който стои по кредитните карти, а такъв с който е излезнал стейтмънта, преди да го платя. Общо по кредитни карти имам около $80к лимити. Демек ютилизацията на кредит лимита ми отива един месец от 6% на 12% и то без да оставям баланса на картата и само това ми сваля скора с 1%. След това решавам да затворя най-старата си кредитна карта - тая от Kohl's, която има само $2к лимит (демек 2.5% от общия ми лимит) и е от 11 г и 1 месец. Другата ми най-стара карта е тая, която ползвам основно (BoA Cash Rewards) и е от 10 г. Демек това ми съкращава историята само с около 1 г или около 10% и държа да отбележа, че от преди тези 11 г и 1 м съм имал още две карти, които са вече затворени и щяха сега да са на 12 г и два ауто лоана, които одавна са платени, т.е. според твоята теория историята ми не би трябвало да се намали. Да ама според атачнатата картинка от симулатора скора ми ще падне от 800 на 759 ако затворя текущата си най-стара карта, която е само 2.5% от общия ми лимит и съкращава историята ми само с 10%. Пак според картинката ще ми отнеме 3 месеца да си възстановя скора до сегашното ниво и то ако не правя резки движения както последния месец. Пак повтарям - това е за човек с 12 г история с един текущ моргидж, два текущи кар лоуна и около 7-8 кредитни карти, който никога не е пропускал плащане и никога не е оставял баланс на кредитни карти, имал е досега 2 други затворени моргиджа и 3 други затворени кар лоуна. Сметни сега сам как ще се отрази една такава промяна на някой като питащия .

ПП. Държа да отбележа, че това го правя само за спорта и за да дадем повече инфо на тия, на които им е интересно. Одавна съм спрял да ми пука какъв точно ми е скора, защото вече няма абсолютно никакво значение - демек правя го само с образователна цел за другите .

--------------------

the_man
Royal

#3423282 - 07.01.2018 20:30 [Re: Reks]

Да, твоя случай е такъв според кредит симулатора и картите, които ти имаш и затваряш. Случая за който ние говорихме беше този:

“Ако питащия сега си открие три нови карти и след пет години реши, че една от тия три не му трябва, дали ще може да си я закрие без проблем за кредитния им скор или за дължината на кредитната им история?”

--------------------

fireice
овчар

#3423286 - 07.01.2018 21:07 [Re: the_man]

Цитат:

Първо, доколкото аз знам, когато си закриеш КК информацията за тоя акаунт си остава в репорта с години наред. Така, че дължината на кредитната история не се преполовява.

Бомба със закъснител е. Информацията изчезва след 7-10 години и тогава дължината на кредитната ти история страда и от там - ФИКОса

Independent
Alive
**

#3423287 - 07.01.2018 21:09 [Re: the_man]

Цитат:

“Ако питащия сега си открие три нови карти и след пет години реши, че една от тия три не му трябва, дали ще може да си я закрие без проблем за кредитния им скор или за дължината на кредитната им история?”

И отговора е най-вероятно да.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3423288 - 07.01.2018 21:14 [Re: the_man]

Дай да не изпадаме в подробности, щото ще цитирам ти какво написа:
Цитат:

Няма как да ти пострада скора от затваряне на КК

Поправи ме ако греша, но това удебеленото значи на коя да е КК, така както е написано
Отделно, дори и да не му намали историята (моята колска карта според теб не би трябвало да ми намалява историята щото не е най-старта, която съм имал някога) ще му увеличи ютилизацията на кредита. После ако имам време ще видя какво ще стане ако затворя най-последната си карта че одеве просто ми предложи тая на Колс и не видях дали има опция да я сменя с друга.

--------------------

Independent
Alive
**

#3423291 - 07.01.2018 21:25 [Re: Reks]

Особено ако картата е с по-голям лимит, примерно 10 000 при 30 000 общ кредит.
Иначе е добра идеята да се кандидатства едновременно за няколко карти.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3423295 - 07.01.2018 21:44 [Re: Independent]

За моргиджите и кар лоуните като кандидатстваш на няколко места го вземат под внимание и го смятат само за едно кандидатстване ама за картите не съм сигурен че е така, защото са различни карти и могат да ти ги дадат всичките, докато вероятността да вземеш няколко моргиджа или кар лоуна едновременно е никаква. Така че според мен не би трябвало да има разлика дали кандидатстваш едновременно за няколко карти или през някскво малко време. Единствено че ако кандидатстваш едновременно може да отнеме по-малко време за да се възстанови кредит скора ти.

--------------------

Independent
Alive
**

#3423297 - 07.01.2018 21:51 [Re: Reks]

Като кандидатстваш едновременно първо кредит скора ще ти е еднакъв, което
предполага да ти дадат по-висок лимит. Всяка проверка намалява кредит скора.
След 2 години обаче отпада. Едновременно би трябвало общият ти лимит да се качи внезапно значително, което е добре. Пестиш време, добре е за възрастта на кредитната история...
Естествено като кандидадстваш трябва да имаш много добър кредит скор. Иначе няма смисъл.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

the_man
Royal

#3423298 - 07.01.2018 21:52 [Re: Reks]

Цитат:

За моргиджите и кар лоуните като кандидатстваш на няколко места го вземат под внимание и го смятат само за едно кандидатстване ама за картите не съм сигурен че е така, защото са различни карти и могат да ти ги дадат всичките, докато вероятността да вземеш няколко моргиджа или кар лоуна едновременно е никаква. Така че според мен не би трябвало да има разлика дали кандидатстваш едновременно за няколко карти или през някскво малко време. Единствено че ако кандидатстваш едновременно може да отнеме по-малко време за да се възстанови кредит скора ти.

Прав си. Кофти е когато кандидатстваш за повече от една карта наведнъж. През месец или два е много по-добре. Негативния ефект от всяка е по-малък. Не знам защо, но на мен винаги така ми се е получавало.

--------------------

the_man
Royal

#3423301 - 07.01.2018 22:15 [Re: Independent]

Цитат:

Цитат:

И аз тва казвам

--------------------

Independent
Alive
**

#3423302 - 07.01.2018 22:21 [Re: the_man]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

И аз тва казвам

Цитат:

Наистина?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

the_man
Royal

#3423303 - 07.01.2018 22:47 [Re: Independent]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

И аз тва казвам

Цитат:

Наистина?

Да бе, ако можеш да четеш - наистина.

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423316 - 08.01.2018 02:08 [Re: Reks]

Цитат:

Демек все повечето места са две хоум асоциации и няколко комунални сметки. Не забравяй че ние същи плащаме комунални сметки и никъде не съм видял $15 такса ако плащаш с КК. До скоро тук само водата беше с такава такса и то около $1.50 но от известно време и тя е без такса. Единствено остана DMVто като подновявам веднъж годишно номера на колата, но таксата е $3. Та това са всичките "все повече места", дето уж чарджели $10-15.

Точно плащах, че бях забравил детската градина на детето, и там имаше конвиниънс фий от 7 долара.....а тъпанарите дори не бяха оставили друг начин различен от кредитна онлайн като чекинг или сейвинг сметка....

Отделно и руфинг компаниии, спора е маловажен де, но на доста места имат фийта ако плащаш с кредитна карта, за съжаление това е истината....

mati8800

**

#3423325 - 08.01.2018 04:40 [Re: Nadin]

Цитат:

You will earn a $150 bonus if you spend at least $500 within 3 months of your rewards membership enrollment date.

Правилно, объркал съм се леко

fireice
овчар

#3423371 - 08.01.2018 17:28 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Отделно и руфинг компаниии, спора е маловажен де, но на доста места имат фийта ако плащаш с кредитна карта, за съжаление това е истината....

това е по друга причина - защото ако платиш с карта няма как да го минат под масата... докато ако платиш с чекове - си има начини. а най- добре е кеш- тогава можеш да получиш и сериозен дискаунт. така съм чувал дe

sdimov
рекордьор

#3423374 - 08.01.2018 17:40 [Re: fireice]

Много зависи от бизнеса, не при всички минава номера с кеша. Като купувах барбекюто собственичката беше ок да й дам бенджанимки и да махне сейлс таксата, докато за гумите на колата отказаха хем пак family owned.

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423375 - 08.01.2018 18:06 [Re: fireice]

Да точно.
И тука и в България и навсякъде.....хората са си хора....

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423376 - 08.01.2018 18:10 [Re: sdimov]

Всичко е малко нож с две устриета.
Защото е ако е кеш и под масата мисля незнам как ще стоят нещата с гаранцията и не дай си боже смалл кортове.

Serendipity
Aaoograha hoa

Регистриран: 04.03.2005
От: САЩ
    #3423387 - 08.01.2018 19:30 [Re: burjavela]

Ох и аз ще се включа с въпрос в темата, че ми се иска да кандидатствам за (трета) кредитна карта, хем скор да градя (в момента ФИКО-то е малко над 700), хем благинки. Та ми се искаше да кандидатствам за някаква с травел риуардс, защото пътувам доста и като цяло, с различни компании. (Основно Бритиш, Луфтханза, Делта и Юнайтед).

Дайте акъл кои са в момента добри травел риуардс карти?

--------------------
DV 2017 | DS-260: юни | Интервю: Февруари - успешно| Кейс EU00011XXX

BecauseRaceCar
Competent man

#3423392 - 08.01.2018 20:06 [Re: Serendipity]

Chase Sapphire дава най-много, като ги обърнеш в мили на компаниите.

Но най-разумно е, да се придържаш към някой от алайънсите, като вземеш съответната карта и се фокусираш върху нея. United MileagePlus Explorer, ако хванеш прИмоция, можеш да вземеш 60К мили, което раунд трип до Европа(на saver билети) в коуч и дори да нямаш статут, ти дава безплатно един куфар и приорити бординг(делта е същото). Ако направиш $25К на година разходи, ти дават още бонус мили всяка година и уейв-ват едното изискване за статут(PQD).

За моите пътувания, Star Aliance са ми по-удобни, защото пътувам най-често до Германия и Луфтханза имат най-много избор и отделно до Азия и Океания има много добро покритие с ANA, Air New Zealand, EVA, както и самите юнайтед.

Serendipity
Aaoograha hoa

#3423403 - 08.01.2018 20:55 [Re: BecauseRaceCar]

Мерси! И аз с такова впечатление оставам (за алайънсите), но едно, че все пак от скоро съм тук и не знам още кой ще ми е най-удобния вариант за полети (че само веднъж си ходих до Европата), второ че мен като ме хванат лудите и хуквам да пътувам на някакви места за кеф - и не е като да съм религиозно привързана към някой алайънс И аз съм фен на Луфтханза, ма те пък имат неудобни полети (за мен)... ма пък обслужването им е светлинни години пред някои други, при сравними цени на билетите.

Както и да е, мисълта ми е, че за момента се целя в карти, които ми дават флексибилити откъм алайънси, за по-нататък вече ще видя кой предпочитам и кой ми е по-удобен .

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3423481 - 09.01.2018 19:28 [Re: Serendipity]

Опита ми от 3 карти за мили е, че ако не пътуваш поне 2 пъти годишно или не харчиш минимум 3К месечно по картата е абсолютно безсмислено да я поддържаш.
Най-лошата е на Луфтханза, защото летищните такси са около 400 и при билет 800, тази цена е просто гавра, добави и год. такса по картата минимум 75 и сметката става кръчмарска.

По-добрите варианти са Америкън Еърлайнс и на първо място Делта, където можеш да набараш билет за 55-60К и 150 лет. такси.
Това са ми спомени от преди 3 г, когато зарязах всичките и оставих КК само с кеш бак.

Но най-големият ми проблем беше, че за тези точки ме набутваше с 3-4 прекачвания или 24-25 ч полет.
Ако нямаш служебни разходи да рънваш през картата не ти препоръчвам

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

fireice
овчар

#3423483 - 09.01.2018 19:41 [Re: gaiety]

има и друга страна - някои карти (като по-луксозните на амекс) имат много хубав консиердж сървис които ако имаш определен динамичен стил на живот е направо безценнен за логистика... решавали са ми проблеми със загубен багаж, отменени полети, кражби в чужбина, билети за мероприятия, хотели и тн...

та мисълта ми беше, че финансовата страна на една карта (лихва, кеш бек, мили) е само една страна- обслужването по картата е друг момент които също трябва да се проучи...

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #3423486 - 09.01.2018 19:52 [Re: fireice]

Някой проучвал ли e saving account на АМ ЕХ? Чакам да ми увеличат кредитната линия, и ще питам за това, защото мярнах някъде, че е 1.35%.

gaiety
ZаплЕ$

#3423489 - 09.01.2018 19:58 [Re: fireice]

Да, вярно АМЕХ-а ми даваха много благинки, даже ми възстановиха $500 когато ми бяха отарашили багажа, но засега май най-добрите условия са на черната метална на мастер http://www.luxurycard.com/blackcard аха да се поддам, но се удържах.

АМЕХ и те имат черна, но си е кадифено въже около врата, когато имам милион в банката може и да им се вържа

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3423491 - 09.01.2018 20:01 [Re: Suzzana]

Цитат:

Някой проучвал ли e saving account на АМ ЕХ? Чакам да ми увеличат кредитната линия, и ще питам за това, защото мярнах някъде, че е 1.35%.

Да, имах предложения, но като направих сметките, условията на БОА са даже по-добри в моя частен случай.
Амех залагат на лукса.

--------------------

sdimov
рекордьор

#3423492 - 09.01.2018 20:03 [Re: gaiety]

Това не е ли за дългосрочен влог? На нас Дискавър ни дават 1% ама си е като нормална спестовна сметка без никакви условия.

gaiety
ZаплЕ$

#3423493 - 09.01.2018 20:06 [Re: sdimov]

Май бяха до 6 тегления на месец

--------------------

fireice
овчар

#3423496 - 09.01.2018 20:19 [Re: gaiety]

Цитат:

Да, вярно АМЕХ-а ми даваха много благинки, даже ми възстановиха $500 когато ми бяха отарашили багажа, но засега май най-добрите условия са на черната метална на мастер http://www.luxurycard.com/blackcard аха да се поддам, но се удържах.

АМЕХ и те имат черна, но си е кадифено въже около врата, когато имам милион в банката може и да им се вържа

хаха... тези "черните" всъщност са за първенюта... или балами.. или и двете най-често... пращат на кило покани, пък... ако някой се върже. баркли са едни от най- надъханите да издават такива карти но условията им (особено сравнено с годишната такса) са смешни.. както казах- връзват им се особена порода хора

а тази черната на амекс е центурион-а .. условието е да харчиш по $250к на година сборно от всичките си амекс сметки/ карти и тн за частен центурион или $400-500к на година за бизнес... тази карта е само с покана и общо взето каквото съм видял е че ако имаш амекс платинум и им задоволяваш по- горните изисквания за харч- след 2-3 години те оферират за центурион-а ...

та аз говорих за амекс платинум-а които е много по-лесно да се вземе (аз го имам) а консиердж сървис-а й е всъщност от същите оператори като на центурион-а.. и ако си найс можеш да получиш на практика същото обслужване и благинки...

gaiety
ZаплЕ$

#3423499 - 09.01.2018 20:35 [Re: fireice]

Аз те разбирам, ама Serendipity е на 1-2 г служба, не знам дали има още оферта от АМЕХ, камо ли за платинената, която каквото и да си говорим не е за средна класа човек.
Иначе са си парвенюшки гъдел, поддържам само една от 10 г и се кефя как без да ги моля ми качиха лимита до небесата.

Гавря се тука с черни и пембени карти

--------------------

Suzzana
Saoirse

#3423508 - 09.01.2018 21:07 [Re: gaiety]

Цитат:

как без да ги моля ми качиха лимита до небесата.

Е, хубу де, как стават тези номера?

Аз съм им пратила форма да ме проверяват през IRS, и пак се услушват.

fireice
овчар

#3423512 - 09.01.2018 21:47 [Re: Suzzana]

Цитат:

Цитат:

как без да ги моля ми качиха лимита до небесата.

Е, хубу де, как стават тези номера?

Аз съм им пратила форма да ме проверяват през IRS, и пак се услушват.

ми аз каквото съм виждал има два варианта-

единия е като си я натоварил сериозно картата (близо до лимита) и не го платиш целия като ти дойде сметката и почнеш да трупаш лихва- веднага ти качват лимит-а че да те закопаят още...

другия начин е да ходиш да си пишеш годишния доход и да си поискаш повишаване на лимита- или автоматично ти казват- "поздравления- новия ти лимит е +$$$$$" или ти казват "не става" или ти казват- прати си w2 формата за доказване на дохода... но винаги е доста експедитивно- ако се ослушват- обади им се и ги питай за статуса не молбата ти...

gaiety
ZаплЕ$

#3423526 - 09.01.2018 22:45 [Re: Suzzana]

Нищо не правя, ползвам я много рядко, може би тотал плътни 3 г не мога да достигна и 30% от лимита, имам отворени още 2 карти към акаунта, не ги знам защо така ми се радват.
Поддържам над 800 кредит скор и е плащана навреме.

Предпочитам БОА, защото съм им prefered client.

--------------------

Serendipity
Aaoograha hoa

#3423534 - 10.01.2018 00:14 [Re: gaiety]

Едната ми кредитна е от АМЕКС - ама тя е простичка, за плебеи като мен Харесах си я най-вече заради pre-sale-а в тикетмастър и абонамента за Шопрънър. Другата ми е тая с кешбека на БоА. Тия черните, платинените и разните му там окраски трябва да ме изчакат да си намеря богат американец или да спечеля от лотарията няколко милиона първо Нещо за по-бедни имате ли?

Доколкото чета, за наистина хубавите КК искат наистина хубав скор (750-800) и да харчиш доста, демек мога да си помечтая. Моя расте бааавно, бааавно, и не знам за колко време ще успея да го вдигна до 800, ама като гледам - няма да е скоро. Пък и богата още не съм

--------------------

sdimov
рекордьор

#3423536 - 10.01.2018 02:06 [Re: Serendipity]

На богатите последното нещо, което им гледат е скора.

Serendipity
Aaoograha hoa

#3423538 - 10.01.2018 02:16 [Re: sdimov]

Ми... не разбирам, не знам как е... сигурно няма и да разбера

--------------------

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3423539 - 10.01.2018 02:27 [Re: Serendipity]

Според мен е до времето. Като си по-дълго тук, ще получаваш все повече предложения.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Independent
Alive
**

#3423541 - 10.01.2018 02:29 [Re: Serendipity]

Нисък ти е скора, като стане 750+ тогава се пробвай.

Димов, как така не гледали скора на "богатите"?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

plain
Iland

#3423556 - 10.01.2018 04:08 [Re: sineo4ka]

Не е само до времето.
Ей на, аз от колко години чакам предложения, ама ялова работа.

paul_v

**

Регистриран: 11.05.2010
От: USA
    #3423643 - 10.01.2018 20:28 [Re: Independent]

Цитат:

Димов, как така не гледали скора на "богатите"?

Ми щото банката може да си вземе кинтите от кинтадйията - по причина че ги има.
Тия дето нямат кинти - както им дадат пари и ония не върне заема какво ще му вземат - дядовия сух шпек ли?

BecauseRaceCar
Competent man

#3423646 - 10.01.2018 20:41 [Re: plain]

Цитат:

Не е само до времето.
Ей на, аз от колко години чакам предложения, ама ялова работа.

ако беше богат американец, както спомена колежката на предната страница, можеше и да се случат нещата

Reks
Evil Guild Member

#3423690 - 11.01.2018 02:14 [Re: paul_v]

Един банкер на една локална малка банка, дето не беше пострадала при кризата от 2008 го питат по време на интервю - кажете каква е тайната на успеха ви и как така останахте незасегнати от кризата. И пича отговаря - тайната на успеха ни е в това, че даваме пари на заем само на хора, на които не са им нужни заеми .

--------------------

the_man
Royal

#3423693 - 11.01.2018 02:34 [Re: Reks]

Едно време така се говореше за банките, че за да те одобрят за заем първо трябва да им докажеш, че не ти трябва.

--------------------

Independent
Alive
**

#3423698 - 11.01.2018 02:54 [Re: Reks]

В това няма как да има истина.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Independent
Alive
**

#3423699 - 11.01.2018 02:55 [Re: paul_v]

А той като има кинти защо кредит скора му е нисък?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3423716 - 11.01.2018 03:48 [Re: Independent]

Цитат:

Е, щом ти го казваш няма как да не е така .

--------------------

fireice
овчар

#3423718 - 11.01.2018 03:53 [Re: Independent]

Цитат:

Викат му opportunity cost. Много хора с пари взимат заеми особено последните години защото лихвите са ниски и предпочитат да си инвестират техните пари в венчърс които им носят по- големи печалби. Нисколихвения заем е един вид фри мъни.

the_man
Royal

#3423719 - 11.01.2018 03:54 [Re: Reks]

Капетана е на такива малки банкерчетата им е фраскал двойките по икономика и финанси с кеф още от България.

--------------------

Independent
Alive
**

#3423725 - 11.01.2018 04:27 [Re: fireice]

2008-ма така ли беше? Ти като овчар, как така имаш толкова добра
финансова култура? Дай да ставаме и ние овчари тогава.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Suzzana
Saoirse

#3423733 - 11.01.2018 05:01 [Re: Independent]

ЗЗП.

Хайде още един бесполезен "Ж"окер, КК за тези, без кредитна история.

https://finance.yahoo.com/news/petal-gets-13-million-build-150032930.html

Independent
Alive
**

#3423735 - 11.01.2018 05:04 [Re: Suzzana]

APR-a колко е?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3423740 - 11.01.2018 06:09 [Re: Independent]

Цитат:

APR-a колко е?

Това ли е най-важното на една кредитна карта според теб?

--------------------

fireice
овчар

#3423762 - 11.01.2018 18:32 [Re: Independent]

Цитат:

2008-ма така ли беше? Ти като овчар, как така имаш толкова добра
финансова култура? Дай да ставаме и ние овчари тогава.

не ми е добра финансовата култура- просто имам комън сенс за числа нали имам много овце- все нЕкви сметки се въртят.. за вълна, фураж, наеми на ферми и тн...

и да- 2008 като поевтиняха парите и много хора взеха големи заеми за бизнесите си а личните си пари ги инвестираха на борсата и това се оказа силно печеливша стратегия.

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423763 - 11.01.2018 18:42 [Re: fireice]

2008ма да купуваш на борсата е добра стратегия не беше ли тогава краха, по добре ми се струва е 2008ма да е кеширал човек от борсата и 2009-10та да влезне на нея.

Всъщност извинявай ти всъщност мислиш за 09-13та. Да точно така си е.
Единственото за което съжалявам е, че нямах милиони тогава сега щяха да са поне 2х от борси и недвижими имоти. Също и много моргичи не ми даваха тогава, дори и хубав 401к нямах с поне 400-500к вътре та да е 1милионче сега....ех мечти.
А 2010-2013та бях обеден и виждах как идват 15-17та година където всичко скочи много яко....и борсата и недвижимите имоти.

Междудругото не знам защо но усещам криза до 1-2 години та дори ми се отваря нова тема по въпроса.

Редактирано от rabbit_is_great (11.01.2018 18:52)

plain
Iland

#3423769 - 11.01.2018 19:35 [Re: rabbit_is_great]

Така както аз ги виждам нещата, кризата вече е почнала.

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423771 - 11.01.2018 19:59 [Re: plain]

Цитат:

Така както аз ги виждам нещата, кризата вече е почнала.

Plain, защо смяташ така...
Аз си мисля неща от сорта на балон в борсите, незнам но ми се струва, че последната година и особенно последните месеци това е ненормално бързо нарастване.
Другото което не ми харесва е фейк нюс-а примерно за недвижими имоти не знам как е по вашите краища на империята, но тук ако четеш новините виждаш плюс 3-4-5процента и нагоре нарастване на годишна база а реално недвижимия пазар е поне 4-6процента надолу последната година.
Също и казват, че много количество работни места, пък все дочувам напоследък тоя уволнен, оня уволнен, все едно сме 2010та

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3423772 - 11.01.2018 20:04 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Единственото за което съжалявам е, че нямах милиони тогава

А сега имашли ги ( милионите ) ? Ако ДА - дай да видим ?

Иначе и баба Пена от 2я етаж съжалява че не е мъжка , щото ако беше щеше да спука от бой Боян Пишката затова че и ака на пладчето пред вратата !

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

rabbit_is_great
старо куче
**

#3423774 - 11.01.2018 20:09 [Re: Ян Бибиян™©]

Цитат:

Цитат:

Единственото за което съжалявам е, че нямах милиони тогава

А сега имашли ги ( милионите ) ? Ако ДА - дай да видим ?

Иначе и баба Пена от 2я етаж съжалява че не е мъжка , щото ако беше щеше да спука от бой Боян Пишката затова че и ака на пладчето пред вратата !

Съгласен.
It's About Time in the Market, Not Market Timing

plain
Iland

#3423775 - 11.01.2018 20:10 [Re: rabbit_is_great]

След опита в няколко tech startups и следене какво става в сектора и в тия фирми - балонът SV, VC и unicorns ми се струва доста надут и му е време да се пукне. Кога и как не мога да кажа, пък и съм малко пристрастен.

Колкото до работните места, на който му се чете:

http://dataspace.princeton.edu/jspui/bitstream/88435/dsp01zs25xb933/3/603.pdf

Цитат:

A striking implication of these estimates is that 94 percent of the net employment growth
in the U.S. economy from 2005 to 2015 appears to have occurred in alternative work
arrangements.

Направо си е за нова тема.

fireice
овчар

#3423878 - 12.01.2018 17:58 [Re: plain]

Цитат:

След опита в няколко tech startups и следене какво става в сектора и в тия фирми - балонът SV, VC и unicorns ми се струва доста надут и му е време да се пукне.

VCs are here to stay... от лични наблюдения

burjavela
старо куче

#3423945 - 12.01.2018 23:31 [Re: burjavela]

Онзи ден случайно попаднах на тази карта: Wells Fargo Cash Wise.
Знам, че в последно време има доста шум покрай банката, но не може да не се отбележат позитивите на картата - началния бонус и 1.8% кешбак. Кофти е, че има фий за транзакции в чужди държави, но пък има 600$ протекшън план на телефона, което досега не го бях виждал. Някой има ли такава карта и дали си струва въобще да се пробва или е по-скоро кликбейт?

Highlights From Wells Fargo

• Earn a $200 cash rewards bonus after spending $1,000 in the first 3 months
• Earn unlimited 1.5% cash rewards on purchases
•Enjoy 1.8% cash rewards on qualified mobile wallet purchases, like Apple Pay® or Android Pay™, during the first 12 months from account opening
• No category restrictions or sign ups and cash rewards don't expire as long as your account remains open
• Get up to $600 protection on your cell phone (subject to $25 deductible) against covered damage or theft when you pay your monthly cellular telephone bill with your Wells Fargo Cash Wise Visa® Card
• 0% Intro APR for 12 months on purchases and balance transfers, then a 14.24%-26.24% variable APR; balance transfer fees apply
• $0 Annual Fee
• Select "Apply Now" to learn more about the product features, terms, and conditions

Rewards

•Earn a $200 cash rewards bonus after spending $1,000 in the first 3 months.
•Earn an unlimited 1.5% cash back on purchases.
•Earn 1.8% cash rewards on Android PayTM or Apple Pay® mobile wallet net purchases during the first 12 months from account opening.

Redeem Rewards

•Redeem rewards for cash back via direct deposit to a Wells Fargo savings or checking account, at a Wells Fargo ATM, or by physical check. You can also redeem for gift cards, merchandise and travel.

Fees and APR

•Annual Fee: $0
•Foreign Transaction Fee: 3% of each transaction converted to U.S. dollars.
•Purchase APR: 0% intro APR for 12 months, then 14.24%-26.24% (variable), depending on credit history.
•Balance Transfer APR: 0% intro APR for 12 months, then 14.24%-26.24% (Variable), depending on credit history.
•Introductory Balance Transfer Fee: 3% for 12 months, then 5%.

ЦЪК ЗА ПОВЕЧЕ ИНФО

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3424173 - 15.01.2018 00:20 [Re: burjavela]

Хайде и една гореща оферта от мен:https://www.penfed.org/credit-cards/power-cash-rewards/?s_cid=14469-_-PG4-_-VCR-_-estt-_-cones-_-txt-_-GT2-_-08022017-_-12312017.

Не е нужно да си военен, само трябва да имаш чекинг акаунт с тях, но пък за да отвориш такъв ти искаха или директ-депозит или добър скор. Идва си с бенефитите 2% кашбак, 12 месеца промо 0%,100$ бонус при 1500$ изхарчени първите 3 месеца и добра политика когато ползваш картите им извън САЩ.

И още нещо практично, преди няколко седмици ми се наложи да тегля от банкомат в Европейска страна, оказа се, че банкоматът не работи с Виза, а дебитните карти в мен бяха само Виза, наложи се да дръпна от кредитна карта(Маестро), та си мисля, че не е зле картите да са не само различен тип(Виза,Мастер, Маестро), но и с добри опции за евентуално дърпане на кеш при нужда.

--------------------
But she did ask...and well she is special

Drago_bs
старо куче

Регистриран: 31.12.2004
От: Burgas -> Chapel Hill, NC
    #3424226 - 15.01.2018 21:41 [Re: c´est moi]

Ако ще е PenFed, тази е по-добра - https://www.penfed.org/credit-cards/platinum-rewards-visa-signature

5x POINTS on gas purchases paid at the pump
3x POINTS at the supermarket
1x POINTS on all other purchases
$100 Statement Creditƚ when you spend $1,500 in first 90 days
No annual fees and no foreign transaction fees!

Аз я имам от години и 5% на бензин е много сладко

--------------------
kljy76666667ergc ffffffffffffffffffffff vgtp[yyyyyyyyyyyyy777777777776 yd 8 fh dddddddd,wszxxxx6,zn zzssssssssssssssssssss xzzzf=-0777777pyyyyyyy6w3zzx ;/ ж Ш З3, тфддддддддддддддддддддддддд .ееееееее 6555555

Drago_bs
старо куче

Регистриран: 31.12.2004
От: Burgas -> Chapel Hill, NC
    #3424227 - 15.01.2018 21:47 [Re: Drago_bs]

Ето тук съм описвал преди стъпките как да се вземе картата

--------------------
kljy76666667ergc ffffffffffffffffffffff vgtp[yyyyyyyyyyyyy777777777776 yd 8 fh dddddddd,wszxxxx6,zn zzssssssssssssssssssss xzzzf=-0777777pyyyyyyy6w3zzx ;/ ж Ш З3, тфддддддддддддддддддддддддд .ееееееее 6555555

Редактирано от Drago_bs (15.01.2018 21:47)

Suzzana
Saoirse

#3431667 - 14.03.2018 19:20 [Re: Drago_bs]

ЗЗП.

Някой получавал ли е писмо от АМЕХ, за увеличение на АРR на 14.25% от Май?

Аз получих такова...

Обаждах се да ги питам, но не искат да го намаляват.

Reks
Evil Guild Member

#3431678 - 14.03.2018 22:01 [Re: Suzzana]

14% e добър процент за кредитна карта. Ти смяташ да трупаш баланси ли та искаш ниска лихва, щото ако смяташ да го правиш просто баланса се прехвърля на нови карти с 0% първоначална лихва за 12-18 месеца и като изтече гратисния период се прехвърля на друга нова карта и по тоя начин плащаш само таксата по трансфера, която обикновено е 3%. Та по-ниска лихва от 3% едва ли ще намериш. Ако пък не смяташ да трупаш баланси не виждам какво ти пука каква е лихвата, която така или иначе никога няма да плащаш.

--------------------

Independent
Alive
**

#3431680 - 14.03.2018 22:18 [Re: Reks]

Прехвърля се ако имаш оферта за баланс трансфер. Обикновено тези които имат
баланси по кредитни карти нямат такива оферти.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3431685 - 14.03.2018 22:51 [Re: Independent]

Ще споделиш ли каква е твоята теория що банките пращат тия оферти тогава?

--------------------

Independent
Alive
**

#3431698 - 15.03.2018 03:12 [Re: Reks]

Цитат:

Ще споделиш ли каква е твоята теория що банките пращат тия оферти тогава?

За да те зарибят и в един момент да се окажеш с баланс, който не можеш да
изплатиш наведнъж. Но дори и да го направиш, те си взимат тяхната такса.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3431699 - 15.03.2018 05:52 [Re: Independent]

Чакай сега, как така ще те зарибят с баланс трансфер, след като според теб не пращали такива оферти на хора с баланси по кредитните карти ?

--------------------

Independent
Alive
**

#3431700 - 15.03.2018 06:23 [Re: Reks]

Те зарибяват до един момент. След това спират и започват да ти изпращат
оферти за консолидиране на дълга.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3431713 - 15.03.2018 11:47 [Re: Independent]

А може би най-разумното е да изчакате някоя карта с гратисен период 12-15 месеца? Но с кредитните карти обикновено е така-когато най-много ти трябват-не ти дават или получаваш неудовлетворителни оферти, а когато не ти трябва или ти е все тая, те зариват с оферти с всевъзможни бонуси.
Всичко опира до самодисциплина-да намериш баланса между доходите си и харченията си. Принципно е нормално лихвите по картите да нарастват ако банковия лихвен процент нараства.

--------------------
But she did ask...and well she is special

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #3431728 - 15.03.2018 18:31 [Re: Suzzana]

Цитат:

ЗЗП.

Някой получавал ли е писмо от АМЕХ, за увеличение на АРR на 14.25% от Май?

Аз получих такова...

Обаждах се да ги питам, но не искат да го намаляват.

Да и моят го вдигнаха преди 2 години (от 10% на 15%), но аз се пропуснах плащане. Като се обадих индийчето ме излъга, че ако акаунта ми е in good standing през следващите 6 мес., ще ми върнат стария APR. Също държах голям баланс тогава. Сега изплатих всичко и пак не искат да ми върнат стария APR. Лъгаха ме, че било свързано с някакв федерален рейт, но ако е така, защо и на другите ми карти не вдигат APR-a с 5%?

Също АмЕх махнаха опцията да си виждаш APR-a на Home page-a на акаунта ти. Чатих си с двама човека преди няколко семдици и не можаха да ми кажат къде мога да си вида APR-a след като си влезна в акаунта.

АмЕх съм ги отписал (за сега) - нямам баланс и не ползвам картата.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Кукера©
борец на капитализма

#3431729 - 15.03.2018 18:38 [Re: Independent]

Цитат:

Прехвърля се ако имаш оферта за баланс трансфер. Обикновено тези които имат
баланси по кредитни карти нямат такива оферти.

Напротив, точно на хора с големи баланси пращат оферти за 0% APR за 12 или 18 месеца и баланс трансфер.

Работата е там, че ти щом не си си изпатил баланса до сега, вероятността да го направиш в следващите 12-18 месеца е много малка, но след това започват да те дерат с 15-20% и, ако не го прехвърлиш на нова карта ще стане много интересно.

Обратното, ако имаш изплатени карти спират да ти пращат оферти, но те реално и не ти трябват нови. Кучета са.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Suzzana
Saoirse

#3431730 - 15.03.2018 18:42 [Re: Кукера©]

Да, и аз нямам баланс на АМЕХ.

Иначе се борих с тях 3 месеца да ми вдигнат кредитната линия, просто така за спорта.
Пращаха ми IRS форма 4506-Т, аз уж я поълних, но не беше нацяло.

И накрая ми дигнаха кредитната линия на 50К.

Май на Capital one ми е 13% APR .

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431732 - 15.03.2018 18:50 [Re: Кукера©]

Цитат:

АмЕх съм ги отписал

За мен пък Амекса е №1 - ако някой ме преебе , те ми връщат парите и си ги търсят по техни си начини от тарикатите + имам $250К лимит с тях, та са ми резерва по всяко време на денонощиято !

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3431742 - 15.03.2018 21:08 [Re: Ян Бибиян™©]

И аз ги ползвам само за рискови плащания по интернет като билети например. Иначе за всичко друго след тази си постъпка са аут.

--------------------

fireice
овчар

#3431744 - 15.03.2018 23:28 [Re: Suzzana]

Цитат:

Иначе се борих с тях 3 месеца да ми вдигнат кредитната линия, просто така за спорта.

амекс имат кредитен лимит?

Кукера©
борец на капитализма

#3431745 - 15.03.2018 23:33 [Re: Suzzana]

Цитат:

Да, но новият, по-висок APR е валиден само за нови, бъдещи покупки. Не се отразява на страия баланс, ако не ползваш картата. Поне така аз разбрах, но може и да не съм прав.

--------------------

Independent
Alive
**

#3431754 - 16.03.2018 03:21 [Re: Кукера©]

Кукер, няма абсолютна логика в това което пишеш както обикновено.
Я обясни защо банките трябва да печелят 3-5% за 12 или 18 месеца
вместо 15%+, както са го правили до момента?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Кукера©
борец на капитализма

#3431755 - 16.03.2018 03:52 [Re: Independent]

В кое точно няма логика, че банките те цуцат с голям процент ли?

--------------------

Independent
Alive
**

#3431756 - 16.03.2018 04:10 [Re: Кукера©]

Питах защо банките трябва да предложат на клиент оферта, при
която да печелят 3-5% вместо 15%+, което печелят в дадения момент.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Кукера©
борец на капитализма

#3431757 - 16.03.2018 04:36 [Re: Independent]

Еми това са все пак различни банки. Всяка банка иска да те цуца, за това те примамват с 0% APR, защото знаят, че ти няма да можеш да изплариш баланса толкова бързо. А отдел още веднага ти взимат едни пари за трансфера.

Потвърждавам само каквото каза хората преди мен. Все пак ние не караме камиони, нормално е да не ни разбираш.

--------------------

BecauseRaceCar
Competent man

#3431758 - 16.03.2018 04:38 [Re: fireice]

Цитат:

Цитат:

Ако е кредитна, да. Чардж картите нямат, но и не са неограничени..

Reks
Evil Guild Member

#3431760 - 16.03.2018 05:05 [Re: Independent]

Цитат:

Питах защо банките трябва да предложат на клиент оферта, при
която да печелят 3-5% вместо 15%+, което печелят в дадения момент.

Много си заблуден, затова ще ти обясня . Представи си че имаш примерно $10к баланс по картата на банка А и плащаш примерно 13% лихва на година, което е $1300 само лихвата и го влачиш тоя баланс щото едвам смогваш да платиш въпросната лихва и за главницата не остава нищо. Банка Б ти праща в пощата оферта за карта с 0% за гратисен период от 18 месеца и баланс трансфер с такса 3%. Трябва да си много залюхан да не прехвърлиш баланса на картата от банка Б, защото ефективната лихва ти е 2% на година. Викаш си може пък да спечеля ит лотарията и да изплатя баланса преди да е изтекъл гратисния период от 18 месеца. Банката пък си вика - тоя льохман или ще изплати баланса и ние правим 2% на година, което е по-добре от нищо, щото пък ние вземаме парите на примерно 0.25% лихва или както обикновено няма да плати нищо и след 18 месеца го почваме на 25% лихва да види кон боб яде ли. Ако пък вземе да фалира най-много да ги отпишен парите, които така или иначе са застрахховани, т.е. не губим нищо.
Най-добрия вариянт пък за теб е някъде около 16-я - 17-я месец да получиш в пощата предложение от банка С за друга карта с 0% за 12-18 месеца и да направиш още един път горното упражнение и така нататък дока пак фалираш или пък ако си някакъв луд късметлия не вземеш та изплатиш въпросния баланс след 5-6 такива гимнастики. Това обаче са сигурно 1% от хората.
Както виждаш от въпросния пример банката няма губещ ход, ти имаш печеливш ход или поне такъв с който се набутрваш по-малко пари. А сега помисли по твоята логика, дето били давали такива оферти на хора дето нямат балански какво ще стане - банката пак ще спечели, но от таксите за покупките, дето ги взема от търговците щото ти в тоя случай си много съвестен, с добра финансова култура и не се хващаш на такива въдици да трупаш баланси. Най-много да ти пратят още 1-2 такива оферти и после те отсвирват, щото си им ясен, че от теб големи кинти няма да направят.
А сега помисли пак и кажи ти ако си банка на кой ще пращаш такива оферти - на тези с балансите или на тези без? Аз ако съм банка ще ги пращам на тези с балансите и колкото по-големи баланси имат, толкова по-добри първоначални условия ще им давам и толкова по-кофти условия след гратисния период само и само да те взема като клиент от другата банка на която плащаш големите лихви, за да можеш после евентуално да ги плащаш на мен.

--------------------

Independent
Alive
**

#3431763 - 16.03.2018 06:37 [Re: Reks]

Ама няма какво да ми обясняваш, аз съм минал по този път за разлика от теб. Ти както винаги говориш наизуст, без да имаш никакъв конкретен опит.
Когато понатрупаш баланс, съответно кредит скора ти пада доста. Ставаш много
по-рисков. Банката я е страх повече да не си загуби парите, отколкото да
спечели някакви мижави 3-4% за 6-12-15-18 месеца и след това да очаква
вече по-сериозна печалба.
Така че вместо да ми предложат баланс трансфери както се надявах, ми затвориха 2 кредитни карти, а на една от близо 10К ми намалиха лимита на $500. При това беше напълно изплатена.
Съответно постоянно започнах да получавам оферти за консолидиране на дълга
при сериозни лихви и такси разбира се.
След като изплатих всичко, кредит скора ми се вдигна отново и сега отново постоянно получавам оферти за баланс трансфери, които пък не ми трябват в
момента...

Щял пак да обяснява той...

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Reks
Evil Guild Member

#3431769 - 16.03.2018 13:08 [Re: Independent]

Банката я било страх - баси и смеха .
Иначе може и това, дето казваш да се случи - зависи какви и колко са точно балансите. Но генерално баланс трансфера е измислен за трансфер на баланси, а не само така да си стои на хартия.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431775 - 16.03.2018 15:03 [Re: fireice]

Цитат:

Сложи и $30К и сам ще си дадеш отговор !

--------------------

fireice
овчар

#3431779 - 16.03.2018 15:40 [Re: BecauseRaceCar]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Ако е кредитна, да. Чардж картите нямат, но и не са неограничени..

ха, аз дори не знаех, че амекс имат кредитни карти... аз имам някаква чардж и никога не съм виждал кредитна... а и не бих си взел защото не се приема навсякъде...

за лимита на чардж... не знаех, че имат. за каквото съм я ползвал- до сега не съм го достигал... така че, сигурно е доста голяма сума.

BecauseRaceCar
Competent man

#3431784 - 16.03.2018 17:17 [Re: fireice]

Три пъти най-големия ти баланс мисля, че беше

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431793 - 16.03.2018 17:48 [Re: BecauseRaceCar]

нцък

" Безлимтно " е до около $15К , после става телефонна централа

Миналия Септември като отиде на $30К глей ко става ... а Ноември им го плащах на три пъти за да не ме блокират ( щото ме заплашиха ) , тоталния баланс за месеца беше $78К .

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3431796 - 16.03.2018 17:58 [Re: Ян Бибиян™©]

Браво!
Щом жена ти ти дава да боравиш с такива суми - случил си на жена.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431797 - 16.03.2018 18:01 [Re: Кукера©]

С нейните пари ли мислиш че си " играя"

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431798 - 16.03.2018 18:01 [Re: Кукера©]

wtf С такова мислене, нищо чудно след 200 години всички мъже да са кукерчета а всички жени силния пол.

Кукера©
борец на капитализма

#3431799 - 16.03.2018 18:21 [Re: rabbit_is_great]

Твоята история я знаеме. До колкото знам отдавна си под чехъла, а и 95% от женените мъже в САЩ също. Само, че това не се дължи на мен, а на някои други обстоятелства.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431801 - 16.03.2018 18:28 [Re: Кукера©]

Глупости !

Под чехъл са муулювцити - основно такива които не са сигурни че ако им намажат ските ще си намерят нова, и затова я къткът !

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431802 - 16.03.2018 18:28 [Re: Кукера©]

Жена ми слуша и изпълнява всичко да ти кажа аз ако съм под чехъл то тогава 99,99процента от мъжете са под чехъл.
Историята ми къде я знаеш къде не, действително имах проблеми с жена ми, но нещата си се наредиха, точно защото скръцнах със зъби.

Принципно няма как аз да съм под чехъл след като жена ми няма образование а аз съм с мастърс и вадя 200кплюс годишно за семейството, отделно жена ми си седи и гледа деца. Както правят повечето жени в консервативните червени щати.
Аз и за това съм в червен консервативен щат защото повече ми пасва на манталитета.

А като ти гледам манталитета на теб ти си си баш за син демократичен да не кажа "такива със сменена резба" стейт.

Кукера©
борец на капитализма

#3431803 - 16.03.2018 18:39 [Re: Ян Бибиян™©]

Не знам. Обикновено крадеца вика дръжте крадеца. Ако имаш деца, обаче, ще се чувстваш по друг начин.

Трябва да е много красива, умна и богата тази американка, щом не си й намазал ските, но явно е кариеристка и не иска деца.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3431804 - 16.03.2018 18:40 [Re: rabbit_is_great]

Не ме интересува къде живееш, за кого си женен и дали си под чехъл, но от това което пишеш си личи, че си далеч от релаността.

Мога и да псувам, но няма да ти хареса.

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431805 - 16.03.2018 18:44 [Re: Кукера©]

Цитат:

Не ме интересува къде живееш, за кого си женен и дали си под чехъл, но от това което пишеш си личи, че си далеч от релаността.

Ти според мен вместо да си говориш с батковците, ходи да работиш, всъщност смяната ти в Макдоналдс в хубавото Чикаго не почна ли вече, да не закъснееш, смешко.

Кукера©
борец на капитализма

#3431806 - 16.03.2018 18:48 [Re: rabbit_is_great]

Не се притеснявай за мен.

Но ти с това често писане във форума едва ли изкарваш 200К + годишно. Хората, които изкарват такива пари са доста заети и не пишат всеки ден по форуми. Ако изкарваш 100К пак добре, но мисля, че и толкова не изкарваш. А в САЩ има хора и без мастърс, дето изкарват много повече от теб, мисля че сме говорили за това вече.

Айде до скоро, че снощи жена ти май не ти е пуснала, а и аз не съм слободен като теб, даже може да се окаже, че изкарвам повече от теб.

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431807 - 16.03.2018 18:53 [Re: Кукера©]

Не се и съмнявам като цяло в САЩ забелязвам много голяма тенденция да се подценяват другите хора.
А винаги е по-добре да те подценяват отколкото надценяват.
Но в случая с теб аз определено те надценявам, дори не подценявам.

А иначе парите са безспорно важни но не е важно толкова само колко изкарваш, важно е колко богатство генерираш. Защото ако ги харчиш изкараните парички за скъпи почивки, скъпи колички и скъпи къщи където ти и семейството ти живееш, то може и да се окаже, че нямаш много уелт - богатство генерирано.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431808 - 16.03.2018 19:00 [Re: Кукера©]

Ти от коя камбанария ги ръсиш тези ?

Че не си бил женен го знаем всички, та откъде знаеш ТИ кой как се чувства, с деца или не ?

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3431809 - 16.03.2018 19:08 [Re: Кукера©]

Цитат:

Не се притеснявай за мен.

Но ти с това често писане във форума едва ли изкарваш 200К + годишно. Хората, които изкарват такива пари са доста заети и не пишат всеки ден по форуми. Ако изкарваш 100К пак добре, но мисля, че и толкова не изкарваш. А в САЩ има хора и без мастърс, дето изкарват много повече от теб, мисля че сме говорили за това вече.

Айде до скоро, че снощи жена ти май не ти е пуснала, а и аз не съм слободен като теб, даже може да се окаже, че изкарвам повече от теб.

Демек, щом пише някой тук, работи за по $12 на час

Кукер, днес такова таковатата на тъпомера честно !!

--------------------

tee_

**

#3431810 - 16.03.2018 19:12 [Re: rabbit_is_great]

богат е точно този, който може да си позволи да инвестира в себе си: луксозни стоки, почивки, добре прекарано свободно време.

--------------------
“Beauty is the splendor of truth." - Plato

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431813 - 16.03.2018 19:30 [Re: tee_]

Ми не съм съгласен с теб, по думите ти бих могъл да рискувам и да предположа, че въобще не живееш в Америка.
Повечето американци смятат, че богат е човек който инвестира

tee_

**

#3431829 - 16.03.2018 21:38 [Re: rabbit_is_great]

който инвестира в други неща, иска да стане по този начин богат, но не е.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3431831 - 16.03.2018 21:48 [Re: tee_]

Човекът не знае какво приказва. Нали всеки, който инвестира се надява на "луксозни стоки, почивки, добре прекарано свободно време" и т.н. Никой не инвестира, за да си носи парите на онзи свят.

Чудех се защо са го взели на подбив във форума, а то наистина имало причина. Просто човекът има нужда или от доктор или от по-добре платена работа или и от двете.

--------------------

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431839 - 16.03.2018 22:44 [Re: tee_]

Цитат:

който инвестира в други неща, иска да стане по този начин богат, но не е.

Това е едно от нещата по които се измерва богатство според някой да.
Въпроса е, че на тази земя, на този свят, при тези хора ресурсите са крайна величина и даваш едно за да получиш друго.
Ако човек се забавлява сега да кажем и избира да инвестира примерно число х в момента в коли, къща за негово живеене, екскурзии, то той се лишава от нещо друго примерно тези 10-20хил долара след 20-30години ще са 300-400хил дори повече които той няма да ги има като уелт за почивки, живеене коли.
Това е смисъла бях пуснал тема преди време.
Напълно съм смаян как едно 8 човека от 10 не го разбират това.
Сега не споря дали е хубаво или не, нито пък дали ще живеем още 20-30 години или не. Всеки си прави изводите за себе си, едни избират да живеят сега, други след 30 години. Някой дефинират, че 10 години в постоянно израстване на трудовия пазар дава възможност на разпускане малко на кесията после и наслаждаване на плодовете на труда.

Но това е прекалено далеч, за хората в европа според мен. Аз като бях в европа само преди 9-10 години и живеех там минаваше ми през идеята такива неща, но далеч не толкова бистри колкото са ми сега и то това е главно благодарение на тази страхотна страна и на супер умните хора които съм чел в нея. Доста от тях пенсионирани на 35-40години. Само ме е яд, че по рано не съм дошъл в тази страна или нашите не са ме родили тук направо.

MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
    #3431844 - 16.03.2018 23:00 [Re: rabbit_is_great]

има един малък проблем - живеенето след 20-30г не е същото като преди това:) особено ако непушиш и пиеш

fireice
овчар

#3431850 - 17.03.2018 00:02 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Напълно съм смаян как едно 8 човека от 10 не го разбират това.

коя част от "instant gratification" не ти е ясна?

всяка от двете школи "живей сега" или "живей по-късно" си има своите преимущества и недостатъци.. и със собствените си очи съм виждал епично да пропада и едната и другата философия. така че- всеки си има негова истина и не мисля, че трябва да съдиме другите ако не са избрали "нашата"... за това и мисля, че този спор дето сте го подхванали е ... безмислен.

rabbit_is_great
старо куче
**

#3431865 - 17.03.2018 05:12 [Re: fireice]

Ти май се опита нещо различно да кажеш но не успя. От това което виждам повечето българи а и не такива не само карат на instant а дори на pre gratification но то просто всичко те предразполага колко ли различни съдби съм се натъквал тук на такива образи света е интересно място. С едно нещо съм съгласен обаче мисля нашия динозавър или костюмирания го бяха казали първи тази страна има хубавото качество да поставя всеки му на мястото му и дава всекиму заслуженото

Independent
Alive
**

#3431873 - 17.03.2018 05:39 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

С едно нещо съм съгласен обаче мисля нашия динозавър или костюмирания го бяха казали първи тази страна има хубавото качество да поставя всеки му на мястото му и дава всекиму заслуженото

Това би трябвало да го твърди само някой, който не е стъпвал тук и има
някаква идеализирана представа за САЩ.

А какво стана с господина написал тази крилата мисъл тук?

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3431901 - 17.03.2018 14:36 [Re: Independent]

Замлъкна завинаги.

rabbit_is_great
старо куче
**

#3432052 - 19.03.2018 15:34 [Re: Independent]

Той беше пичага човека, жалко че останаха само 5-6 човека във форума, беше интересно повече преди години.
А да бъдем, честни сега от преди години е много по приятно, защото модераторите са по-толерантни, и стига да не се държиш и да пцуваш наляво на дясно, ти дават свобода, а свободата е хубаво нещо стига да не излиза човек от границите

Склададжията
бутилкаджия

#3432060 - 19.03.2018 18:24 [Re: rabbit_is_great]

„Свободата Санчо, е едно от най ценните блага,
с които Бог дарява хората".

tee_

**

#3432071 - 19.03.2018 20:47 [Re: Склададжията]

не съм най-големия познавач на Сервантес, но правилно е: "Свободата, Санчо, е на върха на копието."

--------------------

MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
    #3432080 - 19.03.2018 22:09 [Re: tee_]

това е фалшив цитат, мисля, като многото с които е пълен интернет.
чел съм го, и специално съм го търсил този цитат, но никога не съм го намирал

на Склададжията е световно цитирания и най-известен ( приблизително преведен не е бог буквално , небесата е ама пак същата идея, мисля . —La libertad, Sancho, es uno de los mas preciosos dones que a los hombres dieron los cielos )

форумен читател
почетен член

Регистриран: 12.02.2018
    #3432102 - 20.03.2018 12:04 [Re: MилeH]

Фразата "Свободата, Санчо, е на върха на копието" не е из романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де Ла Манча" на Мигел де Сервантес, а из мюзикъла "Човекът от Ла Манча" по пиесата на Дейл Васерман "Аз, Дон Кихот" - и то само в една от българските му адаптации. Не си спомням дали беше в телевизионната - под режисурата на Асен Траянов или в театралната - под режисурата на Гриша Островски.
Ето го цитатът от самия роман на български:
"— Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага, с които небесата даряват хората. С нея не могат да се сравнят нито съкровищата, които крие земята, нито тези, които таи морето. За свободата, както и за честта, може и трябва да се жертвува животът и обратно, лишаването от свобода е най-голямото зло, което може да сполети човека. Казвам ти го, Санчо, защото ти видя пиршествата и изобилието, на които се радвахме в замъка, който преди малко напуснахме. Е добре, сред онези вкусни ястия и ледени напитки на мене ми се струваше, че се измъчвам от глад, защото не им се наслаждавах свободно, както бих им се наслаждавал, ако те бяха мои. Задълженията да се отплатиш за направените ти благодеяния и милости са вериги, които пречат на духа да бъде свободен."

А ето го и в оригинал:
"— La libertad, Sancho, es uno de los más preciosos dones que a los hombres dieron los cielos; con ella no pueden igualarse los tesoros que encierra la tierra ni el mar encubre: por la libertad, así como por la honra, se puede y debe aventurar la vida; y, por el contrario, el cautiverio es el mayor mal que puede venir a los hombres. Digo esto, Sancho, porque bien has visto el regalo, la abundancia que en este castillo que dejamos hemos tenido; pues en metad de aquellos banquetes sazonados y de aquellas bebidas de nieve, me parecía a mí que estaba metido entre las estrechezas de la hambre, porque no lo gozaba con la libertad que lo gozara si fueran míos; que las obligaciones de las recompensas de los beneficios y mercedes recebidas son ataduras que no dejan campear al ánimo libre. ¡Venturoso aquél a quien el cielo dio un pedazo de pan, sin que le quede obligación de agradecerlo a otro que al mismo cielo!"

Не е дописван. Даже последното изречение е съкратено.
..........
Не е моя заслугата, писал го е човек с инициали И.И.,и на мен ми беше интересно.Не знам как могат да се оправят "испанските"препинателни знаци.

Редактирано от форумен читател (20.03.2018 12:13)

Склададжията
бутилкаджия

#3432112 - 20.03.2018 14:46 [Re: tee_]

Верно казваш, че не си най-големия познавач на Сервантес.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
3 регистрирани и 21 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3798

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.099 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.