ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Nority
неориентиран

Регистриран: 06.06.2018
Питай патило...
    #3439235 - 06.06.2018 10:24

Здравейте,
Нуждая се от помощ и съвет и се надявам тук да ги получа.
Приятелят ми спечели Зелена карта и вече близо седмица чета темите в този форум и честно казано съм доста объркана дали да предприемем авантюрата със заминаването (идването при вас) или не.
За да ви въведа в избора и дилемата ни - на везната са поставени:
- от една страна това, което сме постигнали в България – и двамата гоним 30, живеем в София, от няколко месеца сме в собствено жилище, нямаме кредити, месечният ни общ доход е около 3,5к. и искаме в много близкото бъдеще да имаме деца. И двамата сме средно ниво мениджмънт – аз в сферата на маркетинга вече 4 год.– FCMG компания, той в телекомите около 5 год. Имаме завършени бакалаври – аз – маркетинг, той - финанси и магистратури – аз - международни икономически отношения той - данъчен и митнически контрол.
- от друга страна е идването там – трудно начало, нискоквалифицирана работа, квартира, отлагане на децата с няколко години, кратко майчинство и липса на роднини, които да помагат с гледането. НО неограничени възможности, шанс за равенство, по-лесна система.
Ако не дойдем – винаги ще се питаме дали не сме направили огромна грешка, пропускайки тази възможност, ако дойдем и не ни хареса – губим добри работи и отлагаме важния етап с децата, естествено – не на последно място – ако дойдем и ни хареса – супер.
Та ето и същинските ми въпроси, след този дълъг увод:
- Трудно ли е първата ни работа там да е директно по специалността ни (прескачане на 1год. общ работник)? – важен ли е за тях опита, който имаме в сферата, образованието, макар и в България
- Базирайки на опита, който имате в USA - aко вие бяхте в нашето положение (средно за BG) – бихте ли зарязали всичко, за да заминете?
- Трудно ли е да имаш деца там, ако са минали година-две от пристигането ти?
Благодаря ви предварително за времето, което ще ми отделите.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
Re: Питай патило...
    #3439240 - 06.06.2018 11:51 [Re: Nority]

Ако търсите “шанс за равенство“ - не. Равенството не е съвместимо с “неограничените възможности”, изравняване и ограничение са си синоними
Накратко - по-скоро не

the_man
Royal

Регистриран: 07.03.2010
От: New Haven, CT
    #3439241 - 06.06.2018 11:53 [Re: Nority]

Цитат:

Та ето и същинските ми въпроси, след този дълъг увод:
- Трудно ли е първата ни работа там да е директно по специалността ни (прескачане на 1год. общ работник)? – важен ли е за тях опита, който имаме в сферата, образованието, макар и в България

Една камара народ, аз включително никога не сме били "общи" работници тук. На някои им е трудно, на други лесно, а на трети не ни е правило голямо впечатление поради ред причини.

Цитат:

- Базирайки на опита, който имате в USA - aко вие бяхте в нашето положение (средно за BG) – бихте ли зарязали всичко, за да заминете?

Аз да! Ако целта ви е да имате деца и да има кой да ви помага с гледането, то тогава защо вобще сте играли в Лотарията с такива колебания? Само сте изхабили мястото на някой, който наистина знае кво иска.

Цитат:

Благодаря ви предварително за времето, което ще ми отделите.

Това е супер относително. Общия отговор е че не е по-трудно отколкото където и да било другаде без роднини. В много отношения, обаче може да бъде по-лесно и дори животоспасяващо.

--------------------
Always remember you're unique, just like everyone else.

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3439245 - 06.06.2018 13:32 [Re: Nority]

Трябва да опитате, особено ако сте добре и с английския. Имате хубави професии и особено пък сега когато безработицата е на най-ниското си ниво от последните над 20 години и на всякъде се търсят кадърни хора шанса да прескочите етапа с нискокфалифицираната работа клони към 100%. Естествено има огромно значение и къде щесе установите. С две добри професии децата и отглеждането им ще са ви най-малкия проблем. След време просто ще се усмихвате само като се сетите какви сте ги мислили.

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

peshobass
заслужил ветеран

Регистриран: 28.11.2005
От: Newton, MA
    #3439246 - 06.06.2018 13:33 [Re: Nority]

Защо изобщо приятеля ви е участвал ако имате толкова въпросителни?Авантюра се нарича идването тук,ако не се определяте като авантюристи не идвайте.Не на последно място,с постигнатото до момента поне си направете една ексурзия до тук,защото ние каквото и да пишем,това което ще видите и почуствате си е доста лично.Поне сега самолетните билети са на поносими цени!

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3439249 - 06.06.2018 14:42 [Re: Nority]

Децата не би трябвало да пречат на една емиграция..напротив -сплотяват семейството,правят дома да изглежда истински и запълват празнината от липсата на роднини.Ако ще разчитаме само на баби, значи не сме чак толкова добри родители.
Наличието на колебание и нерешителност само по себе си е знак за това,че може би емиграцията не е за вас.
Ако бях на ваше място щях да тръгна за да си пробвам късмета и нямаше да отлагам нищо с децата нито в Бегейница, нито в САЩ.Освен с пари и кариери хора като мен Америка привлича с усещането за свобода и неповторимия американски дух.Никога няма да се върна.
Много интересно,като сте ок там,защо по ангелите сте подали за ЗК?Сигурно заради мръсния въздух.

burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3439257 - 06.06.2018 15:58 [Re: Nority]

Добре дошла във форума!

Питането ти идва в много интересен момент, когато до преди няколко седмици тук имаше 2-3 теми, в които се разискваше точно такъв казус като вашия: двойка с професии като вашите, с доход и положение като вашия дали въобще трябва да емигрира или не. Аз лично казах тогава и продължавам да твърдя, че във вашата ситуация аз НЕ БИХ емигрирал. Но понеже както ти сама каза "ако не опиташ после ще се питаш цял живот "Ами ако бяхме тръгнали?!" бих ти предложил следното:

Изберете си голям град в САЩ, където бихте искали да живеете. Купете си билети и отидете за няколко седмици. Приемете го малко като туризъм с цел проучване да видите от първа ръка как ще се чувствате като дойдете, но най-вече идвате, за да си запазите зелената карта!
Докато чакате да дойде време да тръгнете насам направете проучване за вашите професии във въпросния град и кандидатствайте за работа от България. Почти навсякъде ще може да минете първоначално със Skype интервю, а след това ако ви извикат на второ вече ще бъдете в града и ще можете да се явите. По този начин ще прескочите въпросната "1 година обща работа". Пробвайте си късмета с кандидатстването онлайн - нищо не ви пречи да видите какъв е пазара, какви са ви шансовете за започване на работа и т.н. Ако не стане - нищо не губите, поне сте опитали!

Пак казвам - със собствено жилище в София, без дългове, с професии и заплати като вашите, и наличие на приятелски кръг и роднини аз не бих се преместил да живея на друг континент (особено като гледам и, че сте много несигурни). Но според мен ще бъде голяма глупост да ви се предостави такъв шанс и вие не само да решите да не емигрирате, ами и да не си вземете "наградата" дето се вика. Успех!

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3439259 - 06.06.2018 16:11 [Re: Nority]

Цитат:

Ако не дойдем – винаги ще се питаме дали не сме направили огромна грешка, пропускайки тази възможност

Това мисля дава отговор на въпросите ти !

Цитат:

ако дойдем и не ни хареса – губим добри работи

Това е манталитет " кюткане " и обикновенно значи " несигурен в себе си " , и тъй като САЩ е за победители , ако тази мисъл ти дойде още веднъж в глават - стойте си в софийската панелка, тук не е за вас !

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3439273 - 06.06.2018 17:58 [Re: Nority]

Мотивацията е много важна. Тя тук няма да става по-голяма. Ако можете да вземете решение и да отделите поне 2г пълна сила за постигането му - работа, език, къща, среда, интеграция - не се колебайте. Но ако тръгвате с настройка "ми да видим какво ще стане" обикновено не е добра идея, особено щом дори още нямате брак и ще се ожените за това.

Четете, питайте, говорете, мислете най-вече ВИЕ какво искате - имате време. За повечето от форумните бъдещето за децата е било големия стимул, после идва реализацията в работа, семейство, мечти, хобита. Да не говорим че голяма част от хората тук са избягали от проблеми - най-вече с родители, сватове, апартаменти, имоти, пари ... ако нямате такива проблеми един голям (негативен) стимул го няма.

Ако гледате парите и стандарта на живот да оправяте - не е достатъчен стимул обикновено.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Редактирано от Nadin (06.06.2018 17:59)

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #3439276 - 06.06.2018 18:43 [Re: Nority]

Ще нахвърлям само няколко точки:

Цитат:

от няколко месеца сме в собствено жилище, нямаме кредити

Как нямате кредити, а живеете в собствено жилище?

- като дойдете в САЩ ще се наложи да взимате доста кредити - спокойно!

- началото винаги е трудно, но мотивацията ще си дойде на мястото като опре ножа до кокала (няма роднини, приятелите, баби и дядовци)

- да, възможно и реално е да си намерите работа по специалността в самото начало, но ще отнеме поне 2 месеца. Предизвикателството за вас и тези, които ви намемат ще е, че нямате никакъв опит в САЩ. Пригответе се за около $1000 наем на месец, за едностаен апартамент и около $4000-5000 за употребявана кола на около 10-12 години.

- при положение, че и двамата сте мениджъри ми се вижда, че ви е много нисък общия доход - само 3500 лв и то в София. Това значи, че единия получава под 2000 лв, което за мениджърска позиция ми изглежда недопустино. Ако не сте могли да си намерите по-добре платена работа в София до сега, тук няма да е по-лесно! Тук с $3500 общ доход е недопустимо да се мисли за деца. А като се има педвид, че майката ще е поне 1-2 години по майюинство (НЕПЛАТЕНО), главата на семейството трябва да изкарва поне $4000-5000 на месец - извадете от тази сума 15-20% за данъци, за да получите чистите пари. С магистърси дипломи, ако работите това, което умеете може да взимате много добри пари тук.

- ако дойдете - отлагане на бебето за около 3-5 години, докато си стъпите на краката. Ще живеете мин. 5 години под наем, всичките позитиви и негативи. Обикновено хората си купуват жилище преди да им се рои дете, но не е задължително. Най-евтините едностайни сносни апартаменти в нашия район са $90 000.

- в САЩ е по-тудно да имаш деца от България и по-скъпо - просто, защото ги няма бабите и трябва единия родител да ги гледа 24/7 или да се плаща на детегледачка, което за бебе не върви, но и след това като почне майката на работа ще трябва детегледачка, освен ако майката не иска да гледа детето 6-7 години, което реално й намалява шансовете за добра професионална реализация. Майчиството в САЩ е само 12 седмици като на повечето места само 6 от тях са платени. След изтичането им майката трябва да се върне на работа или да работи от вкъщи (ако е възможно), иначе си губи работата.

Ако ви интересуват още неща кажете. Само дето тази тема ми прилича на партенка.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439277 - 06.06.2018 18:56 [Re: Кукера©]

Цитат:

в САЩ е по-тудно да имаш деца от България

@Норити

Написалия това мнение няма деца, следователно няма как да знае къде е по лесно и къде не !

Прескачай му мненията ако искаш да извлечеш нещо от тази тема !

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3439278 - 06.06.2018 18:58 [Re: Ян Бибиян™©]

А ти имаш ли?

Аз съм казал защо е по-лесно - баби, дядовци, родини и т.н. И много по-евтините предучилищни заведения, също така. (да не кажа безплатни)

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439279 - 06.06.2018 19:02 [Re: Кукера©]

Цитат:

А ти имаш ли?

Аз съм казал защо е по-лесно - баби, дядовци, родини и т.н. И много по-евтините предучилищни заведения, също така. (да не кажа безплатни)

А аз давал ли съм акъл за деца ?

Ти прочете ли заглавието на темата ?

Знаеш ли какво значи " Питай патило " ?

Момичето иска съвет от хора с ОПИТ , а не " аз не съм ял, ама на бате приятеля е гледал "

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3439282 - 06.06.2018 19:10 [Re: Ян Бибиян™©]

Моля, тези съфорумци, които имат деца да ме поправят, ако съм дал грешна информация.

Разбира се, ти не си от тях.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439283 - 06.06.2018 19:19 [Re: Кукера©]

Моля съфорумците имащи/имали къщи да поправят Кукера и в графата с къщите, той не е бил собственик на такава !

--------------------

the_man
Royal

#3439289 - 06.06.2018 19:39 [Re: Кукера©]

Цитат:

А ти имаш ли?

При мен и яслите, и детските градини са безплатни и са от 7 до 5.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3439290 - 06.06.2018 19:40 [Re: Ян Бибиян™©]

За какво точно да ме поправят? И никъде не съм говорил за къща, а за апартамент.

Ти ме поправи като толкова имаш, тъкмо жената ще придобие по-добре представа за цените в различните щати.

Жената иска да има деца, онзи и говори за победители?!? Ами тя, в който се роди детето й автоматично става победител, само че тогава работата и кариерата отиват на 2-ри план.

Та за мъжете и жените, и за разлчините хора като цяло победител е различно понятие.

Другото, което забравих да кажа на жената, е че децата й автоматичн стават ам. граждани щом се родят тук - не само на хартия, но и на култура и традиции. Но ако ги държи из късо може и да почнат да почитат нещо от българските празници, ако има около тях българско училище.

--------------------

Nority
неориентиран

#3439292 - 06.06.2018 19:42 [Re: Ян Бибиян™©]

Благодаря за всички мнения и коментари до този момент - със сигурност са ми полезни.

На въпроса защо сме кандидатствали - причините са няколко - скептична съм относно развитието на България, бъдещето на децата ми в тази държава и моите старини, заради: корупцията, алчността, връзкарите и малцинствата, които не се интегрират. тук колкото и да си кадърен и работлив (ако нямаш свой бизнес и връзки ) можеш да изкараш толкова, колкото да живееш на средно ниво. В допълнение - има все повече и повече освирепели от мизерия хора, които стават все по-агресивни и невъзпитани. Не на последно място - кандидатствахме преди 9 месеца, когато още нямахме апартамент и мисълта за деца не ни бе толкова близка.

Сватбата - това не е притеснение за нас - дали сега или след половин година е все тази

Относно надъхването и борбеността - там и двамата нямаме притеснения - и от чистачи да започнем - за няколко години ще се справим, притеснението се появява с това, че тези няколко години ще отложат поколението - та затова се интересувах дали има възможност да се прескочи нискоквалифицирания труд - явно възможност има и от нас зависи да я грабнем

Кариера също си искам

Редактирано от Nority (06.06.2018 19:46)

Кукера©
борец на капитализма

#3439293 - 06.06.2018 19:42 [Re: the_man]

Цитат:

При мен и яслите, и детските градини са безплатни и са от 7 до 5.

И тук има безплатни, но никоя майка не иска да си дава децата там след като се върнат и почнат да употребят думи от уличния език. Отделно за ясли иградини обикновено се говори след 2-та или 3-та година.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439300 - 06.06.2018 19:59 [Re: Кукера©]

Поправката е , че каза че поне 5 години щели да са под наем ?

Как стигна до този извод, от къде знаеш с какви пари ще пристигнат ( себе си тук не мога да давам за пример щото моята ситуация беше съвсем друга - жената) ?

За колите също - от къде пък реши че ще им трябват таралясници от $4К ?
Аз пристигнах тук с 6 цифри и първата кола която си купих беше Мерцедес Мл , на 3г за $18 500 !
И пак, от къде знаеш с колко $$$ ще дойдат ? Ами ако продадат апартамента в София за $200К и дойдат с тези пари тук ?

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439302 - 06.06.2018 20:07 [Re: Nority]

Цитат:

Сватбата - това не е притеснение за нас - дали сега или след половин година е все тази

Ако само приятелят ти е спечелил от ДВ Лотари, ТРЯБВА да се ОЖЕНИТЕ ПРЕДИ той да попълни документите и да те впише тебе като съпруга !
Ако това не го направите - ще можете да сте заедно след 6-7 години !

--------------------

Акад. Неделчев
смехурко

Регистриран: 30.04.2009
От: Св. Америка
    #3439303 - 06.06.2018 20:11 [Re: Nority]

Както решите така ще бъде най-добре

--------------------
Keep calm and Digi fonf.

Кукера©
борец на капитализма

#3439304 - 06.06.2018 20:12 [Re: Ян Бибиян™©]

Аз им давам минимални ставки да си направят груби сметки, пък те ако идват с повече пари още по-добре. Като ги гледам, обаче с какви пари живеят в София, дано апартамента да е наследен, че да съберат някой лев. Отделно ако не е наследен ка ще го продадат.

Въобще тази тема не е реална - двама мениджъри в София да изкарват общо 3500 лв, но здраве да е.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3439306 - 06.06.2018 20:15 [Re: Акад. Неделчев]

Да, очно това ми дойде и на мен на ума.
Ако искат да започват с работа по слециалността - ще започнат. Ако се гласят да започнат с нискоквалифицирана работа - ще започнат нискоквалифицирана.
Ако до сега са живели двама човека с 3500 лв на месец, тук ще са доста по-добре откъм пари. Откъм други неща - не знам.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439307 - 06.06.2018 20:17 [Re: Кукера©]

Цитат:

двама мениджъри в София да изкарват общо 3500 лв

Баш реално си е - разбира се ако си повярвал на Димчо и на Жужи че за рисетване на пароли на бабички дават по 2 000 лева, то да, мениджъри за по толко ще ти се струват малко !

Апартамента предполагам че е наследствен, щом нямат мортгадж , с тези заплати няма как да са го вече изплатили

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3439310 - 06.06.2018 20:49 [Re: Ян Бибиян™©]

Не от Димчо и от Жужи. Имам си други източници, отдело в интернет има анонимно спделяне на позиции и заплати за БГ по градове. Все пак в България не функционират само български фирми и заплатите варират много.

А апартамента го имат от по-малко от 9 месеца. Жената го е казала. Също е казала, че работи 4 години като мениджър. Ако не са могли да намерят/се класрат на по-големи заплати в София, тук няма да е по-лесно.

Отделно човек идващ от България да започне направо като мениджър тук, ми се струва пресилено, да не кажа невъзможно. След 1-2 години - да.

--------------------

burjavela
старо куче

#3439311 - 06.06.2018 20:56 [Re: Ян Бибиян™©]

Цитат:

ако си повярвал на Димчо и на Жужи че за рисетване на пароли на бабички дават по 2 000 лева, то да, мениджъри за по толко ще ти се струват малко!

Много си ми забавен как не спираш да дъвчиш едно и също и все така не вярваш. Недей да вярваш - твой избор. Но нали знаеш, че в момента по твоята логика мога да кажа, че ти си лъжец, казвайки това:

Цитат:

Аз пристигнах тук с 6 цифри и първата кола която си купих беше Мерцедес Мл , на 3г за $18 500 !

Само защото това твърдение ми се струва абсолютно невярно и невъзможно не ти казвам, че лъжеш, нали? Приемам го и си мълча, без да ти искам доказателства. Защо и ти не направиш същото ами тръгваш да казваш кой си измислял и кой не?

peshobass
заслужил ветеран

#3439312 - 06.06.2018 21:00 [Re: Nority]

Прав е Бибитко че имате панелно мислене да ме прощаваш.Значи без панела-айде да видим Америка?Имаме панела-сбогом?Знаете ли колко хора наистина мечтаят,амбициозни са,някой са вече тук и са им ограничени възможностите само защото са с друг статут,и хора като вас ги прецакват,просто защото е безплатно участието?Т.Н нискокфалифициран труд нито е страшен,нито вреден,познавам маса хора,които имат такава работа,съответно доходи,нямат голями амбиций и се оправят и с едно и повече деца.Познавам и такива,които се навиват на второ,че дори и на трето дете,това е само след 2-3 години след пристигането,живи са и не бъркат в кофите ако това те притеснява?Ако наистина не е фейк темата,може да споделите имате ли конкретен град/щат/ с познати,които първоначално да ви помогнат,за да можем да коментираме приблизителни разходи които ще имате.Пак Биби е прав в критиките си към Куки,защото не е споменал че цитира Чикаго.в Масс например няма апартамент за 1 000$.В Сан Франциско няма и за 3 000.Такива работи........

Кукера©
борец на капитализма

#3439314 - 06.06.2018 21:04 [Re: burjavela]

И да е вярно, не е от значение, защото той не е дошъл в Америка направо от България, а преди това е обикалял Европата. Там може да е събрал някой лев. Да дойдеш с 6-цифрена сума в Америка и да си купиш МЛ, а сега да караш Рог е определено победителско мислене - Рогът е много по-надежден от МЛ-а. Това обикновено се получава, когато залъкът е по-голям от устата ти.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3439315 - 06.06.2018 21:06 [Re: Кукера©]

Имате достатъчно теми, в които обсъждате коли, недейте и в тази!

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

MилeH

Регистриран: 02.12.2008
От: NYC
    #3439317 - 06.06.2018 21:25 [Re: Nority]

Цитат:

заради: корупцията, алчността, връзкарите и малцинствата, които не се интегрират. тук колкото и да си кадърен и работлив (ако нямаш свой бизнес и връзки ) можеш да изкараш толкова, колкото да живееш на средно ниво.

Аз пак да се обадя - доста неща и тука са така. Ако те дразни например че колегата работи същото но взема повече, или че щото познава някой шеф , или че мексиканците не плащат данъци а само получават помощи, няма да ти хареса, ще трябва да свикваш да не гледаш на другите в паничката.

burjavela
старо куче

#3439318 - 06.06.2018 21:29 [Re: MилeH]

Абсолютно съгласен с Милен! Въобще не си въобразявайте, че тревата тук е вечно зелена и всичко е абсолютно уредено. Има си плюсове и минуси както навсякъде другаде. Ако (като?) дойдете ще се убедите сами...

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439319 - 06.06.2018 21:35 [Re: burjavela]

Цитат:

Цитат:

Само защото това твърдение ми се струва абсолютно невярно и невъзможно не ти казвам, че лъжеш, нали? Приемам го и си мълча, без да ти искам доказателства. Защо и ти не направиш същото ами тръгваш да казваш кой си измислял и кой не?

На теб може да ти се струва невярно само щото не ти се иска да е вярно !
Друг е въпроса че тогава правехме доста сбирки на форума ( точно за ония за които вече говорехме ), и поне 15тина форумца са го виждали, някои са се и возили в него - даже имаше и ташак за това - как един съфорумец ( Ферарито ) дойде с Фордчето си , паркира го до мен, и излизаше на всеки 5 мин да гледа дали му е там колата

А и един форумец ми прати БГ стикер, и по негово желание пуснах снимка тук ( предполагам все още може да се намери ) !

Та , това че ти си дошъл тук със сто кинта, работил половин година на сезонна работа, не значи че всички са така !

ПП аз продължавам да не вярвам за такива заплатив Панелистаня , думите на ОПто го потвърждават !

--------------------

burjavela
старо куче

#3439320 - 06.06.2018 21:58 [Re: Ян Бибиян™©]

Не ме разбра май - не съм казал, че не ти вярвам, а просто дадох пример с едно от изказванията ти, в които има цифри. Въобще не ми дреме дали е вярно или не - ти пък взе да се обясняваш и както обикновенно да обиждаш... Както и да е - вярвай в каквото искаш.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439321 - 06.06.2018 22:13 [Re: burjavela]

Бреййй чак съм го Обидил

И къде точно съм те Обидил , че наистина не разбрах тук ?

ПП още в старата тема ти казах, не че на теб не вярвам, а на твоя човек !

--------------------

burjavela
старо куче

#3439322 - 06.06.2018 22:22 [Re: Ян Бибиян™©]

Зарежи - дай да не правим офтопик.

форумен читател
почетен член

Регистриран: 12.02.2018
    #3439323 - 06.06.2018 22:23 [Re: Ян Бибиян™©]

Аз мисля,че авторката казва истината

the_man
Royal

#3439330 - 06.06.2018 23:05 [Re: burjavela]

Цитат:

Абсолютно съгласен с Милен! Въобще не си въобразявайте, че тревата тук е вечно зелена и всичко е абсолютно уредено. Има си плюсове и минуси както навсякъде другаде. Ако (като?) дойдете ще се убедите сами...

Колега, докога с тия недомислици? Било тук, като навсякъде другаде Я кажи кое не е уредено тук и кое не ти е зелено, или пак пишем сънени?

--------------------

burjavela
старо куче

#3439335 - 06.06.2018 23:32 [Re: the_man]

"Колега", Милен вече спомена някои от нещата, които са абсолютно същите както в много други страни. И тук ги има гетата, мизерията, дупките по пътищата, лудите и религиозни фанатици по улиците... да продължавам ли?

Редактирано от burjavela (07.06.2018 00:04)

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3439343 - 07.06.2018 02:26 [Re: Nority]

Не мисля, че минаването през "общ работник" е задължително. Аз лично минах през ентри левъл, заради липсата на лиценз и опит. Ако имате опит от България и професията ви не изисква нищо специално, тук веднага може да кандидатствате за същия тип позиция. Дори ще отида по-далеч: да дойдете тук и да НЕ започнете работа по специалността си е голяма грешка.

Другите ви притеснения са породени от неизвестното и щяха да се появят независимо дали планирахте местене в Ню Йорк или Нови Пазар. Пак от личен опит, като мине човек 30те и морето не е до колене, пропуснатите възможности много напомнят за себе си.

--------------------
'How we walk with the broken speaks louder than how we sit with the great' - Bill Bennot

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3439345 - 07.06.2018 03:51 [Re: burjavela]

Буржавело, ти къде живееш ве,в най-мизерната част на Детройт ли?
Аз такива неща още не съм видял за 6 години.Може и да има някъде, но просто избираш къде да живееш и къде да се движиш.В рекламите за Бегейница само циганските катуни ли гледаме?Кукерския и той деца нема, тръгнал акъл да дава колко били скъпи градините, колко били скъпи къщите.
Не подвеждайте хората, в Америка има две, има и двеста.Ако продадат апартамента за 200к, при нас ще могат да си вземат къща със 7 ейкъра, а заплатите на мениджмънта не са много по-ниски.

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3439348 - 07.06.2018 04:54 [Re: Nority]

Малко "акъл" и от мен. 1) Не продавайте имоти, за да дойдете тук. 2) Емиграцията си има цикли. По един начин ще се чувствате след първите 2-3 месеца, по друг след 2-3 години, по трети след 10 години. Не е задължително да е линейна. Даже имаше една графика във форума пускана от Амазонката преди време. От тук следва, че "проба" за 5-6 месеца може да ви даде грешна информация като как ще изглежда животът ви тук. 3) Ако един от двама ви не иска да емигрира или има силни съмнения, това би било нещото, на което би трябвало да обърнете внимание...

NadinАдминистратор
Charmed

#3439349 - 07.06.2018 05:05 [Re: plain]

Цитат:

Ако един от двама ви не иска да емигрира или има силни съмнения, това би било нещото, на което би трябвало да обърнете

Зависи, зависи!
Аз не исках да идвам, докато съпругът ми беше много ентусиазиран. Дори взех една година неплатен отпуск, така за всеки случай, защото мислех, че идвам за малко
Почти 20 години по-късно, взетото решение за местене и установяване тук, смятам че се оказа успешно, адаптацията и всичко останало, също.
Amen!

--------------------

burjavela
старо куче

#3439350 - 07.06.2018 05:06 [Re: Склададжията]

Да, в Детройт съм - в момента седим с Еминем и Дре и записваме съвместен албум. Проблемът е, че не можем да видим пулта от дим

Serendipity
Aaoograha hoa

Регистриран: 04.03.2005
От: САЩ
    #3439355 - 07.06.2018 06:09 [Re: sineo4ka]

И ей така, на майтап дори, ако работите в международни компании, подпитайте шефа дали не може да кандидатствате вътрешно за някоя позиция в САЩ директно Когато няма замесено спонсорство за виза, не се дърпат толкова. Най-правилния въпрос, който съм задавала лично аз.

А за работата, аз съм на мнение, че човек трябва да знае и 2 и 200. Аз извадих страшен късмет, като изключим, че в София ме освободха в петък, в събота летях за насам, в понеделник ми беше първия работен ден тук НО при други обстоятелства, имах и план Б (и Ц, и цялата азбука, всъщност) и вярвам, че човек трябва задължително да се опита и даде всичко от себе си, за да си намери работа по професията, но ако не успее за Н период от време, и да е готов да слезе надолу. Но си мисля, че по-ниско ниво на професията, ентри левъл ако ще е по-добре, отколкото да отидеш да правиш нещо коренно различно, щото дават 15, а не 13 долара на час.

Идеята ми е - никой не може да ви обещае кога, дали и каква работа ще си намерите. Да, може да е по специалността. Да, може и да отнеме време. Да, може и бързо да се справите с намирането на работа. Но трябва да имате много ясен план (примерно - с бюджета, с който ще тръгнем натам можем да изкараме Х месеца в търсене на работа по специалността, ако не се получи - да търсим алтернатива / временно решение и прочее.) .

Проучете си сферата и какви позиции се предлагат на американския пазар, които можете да вършите.
На мен ми беше полезно да ровя в linkedin и indeed, да чета изисквания за подобни позиции и да гледам как мога да си "подсиля" резюмето, докато чакам да ми мине интервюто, за да се напасна в търсенето. Например, докато си бях още в България, изкарах 2 международни сертификата, които често се споменаваха като "nice to have" в обяви, които мачваха това, което мога да правя.
Даже май и имам тема във форума, докато съм търсела - какво да гледам и очаквам от работа тук Ще я намеря, ако се сетя.

Изберете град, в който има глад на кадри с вашия профил, търсят се такива кандидати, и цената на живот няма да ви е непосилна. Естествено, гледате престъпност, климат, харсва ли ви и т.н., но *личното* ми мнение е, че града не трябва да се избира спрямо "на мама на 5тата братовчедка племенницата ѝ там живее и ще помага". Млади сте, образовани сте, език знаете, много е хубаво да има кой да ти удари едно рамо първите месец - два, но човек хубаво трябва да си помисли заслужава ли си подобна помощ за това, че ще има кой да те закара до ДМВ-то.

--------------------
DV 2017 | DS-260: юни | Интервю: Февруари - успешно| Кейс EU00011XXX

Nority
неориентиран

#3439357 - 07.06.2018 07:21 [Re: Serendipity]

Благодаря отново за по-горните мнения. Апартамента бихме помислили да го продадем на по-късен етап - след като постоим в USA и решим, че ни харесва.

Ако тръгваме ще е с около 20к.

За познати там - имам далечни роднини, с които предстои да се чуем за мнение и т.н. Не ги познавам така че не съм сигурна дали е решение да идем при тях в началото.
По-скоро ще търся в linkedin позиции, ще гледаме отделните щати (места в сферата, средни доходи, ниво на безработица, време) и ще преценяваме.

Фирмата, в която работя, е българска, но е голяма и има офис в NY, все още имам колебания дали би било добра идея да поискам реликация в този офис, защото парите може да не са равни на тези, които бих получавала в американска компания и защото NY ми се струва скачане в най-дълбокото.

Serendipity
Aaoograha hoa

#3439358 - 07.06.2018 07:46 [Re: Nority]

Ако имаш възможност, съветвам те да поискаш. Недей да гадаеш какво могат или не могат да ти предложат. Оферта винаги можеш да откажеш, ако не те устройва, но това ти дава още една опция, върху която можеш да помислиш. Ако ти предложат оферта, попитай и за релокейшън пакет.

Съгласна съм, че в Ню Йорк е скачане в дълбокото, но ако ти предложат, има позитиви. Със заплата веднага, тези 20 000 ще издържат по-дълго. Ню Йорк е скъп град, но пък има градски транспорт. Евентуално още едно голямо перо се спестява от началния бюджет. Ако впоследствие прецените, че не е за вас, релокацията от град в град в САЩ, след натрупан малко работен опит тук, ще ви е далеч по-лесна и по-лесно ще е с търсенето на работа евентуално.
Не ти казвам - скачай, прави го, казвам ти - пробвай. Не е ясно дали изобщо ще се навият, дали ще сложат оферта на масата, дали ще имат подходяща позиция - щото офис в САЩ не означава непременно, че имат като твоята позиция и тук. Ако ти предложат - супер, ако ти предложат, и ти вземе да ти хареса какво предлагат - джакпот. Ако ли не - по живо, по здраво, ти така или иначе ще напуснеш, ако тръгнеш за САЩ.

--------------------

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3439366 - 07.06.2018 12:19 [Re: Serendipity]

+1
@Nority Най-трудно ще е да намериш първата работа. Скачане в най-дълбокото би било да се отиде на място без ясна перспектива за намиране на работа. Работа в НЙ не означава непременно да се живее в Манхатън или Бруклин.

Maneva
новак

Регистриран: 28.02.2018
От: Plovdiv
    #3439367 - 07.06.2018 12:49 [Re: Nority]

Не съм патило, но моя съвет е да пробваш, и пробвай с нагласата че всичко ще се случи във ваша полза, и че ще успеете с всяка една трудност... Като цяло никъде не е лесно, но пък ако е лесно няма да е забавно...
При мен тази година не се случиха нещата със зелената карта, но искрено се надявам другата година да е по успешна...
Скачайте смело напред, имате шанса, възползвайте се...

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3439371 - 07.06.2018 16:20 [Re: Nority]

Цитат:

защото NY ми се струва скачане в най-дълбокото

От постовете ти лъха една страшна несигурност !!

Що така бе Миме ? -> " Дпкторе , доктореееееее , дано си добър лекар щото аз ка съ знам къф съм инжинер ... " <- при теб това ли е положението ?

Казваш че си в маркетинга от 4 години, а и си завършила това - ми къде по добро място от НЙ ?

Ако си на ти с платформите в днешния ден - ФБ, ИГ , ГаУ, ЮТ,Снапчат и си флуент с Фотошот, Илюстрейтър и Премиер , то в НЙ като маркетер би почнала на $70-80К с щакване на пръсти !

В момента в НЙ се търсят повече маркетери отколкото пластични хирурзи

--------------------

sdimov
рекордьор

Регистриран: 18.04.2013
От: Wilmington,NC
    #3439453 - 08.06.2018 00:34 [Re: Nority]

Цитат:

Фирмата, в която работя, е българска, но е голяма и има офис в NY, все още имам колебания дали би било добра идея да поискам реликация в този офис, защото парите може да не са равни на тези, които бих получавала в американска компания и защото NY ми се струва скачане в най-дълбокото.

Скачане на дълбокото е да дойдете тук и тепърва да си търсите работа. Да дойдеш на готова работа те изстрелва на светлинни години.

Първо ще работиш в твоята фирма, където хората те познават и ценят, второ осигурената работа ще ви помогне в много аспекти:
-няма да мислите какви застраховки как да правите
-като имаш работа по-лесно ще си намерите апартамент, кола и т.н.
-хората тук помагат и самата фирма/колеги ще ви дадат много напътствия - къде е добре, къде е зле, което пести много много време.

Трето, но може би най-важното ще даде спокойствие на половинката ти да си търси работа и да работи това, което иска, а не нещо, само за да не умрете от глад. На жена ми й отне 7 месеца, но почна ентри позиция с съответните благинки от цялата работа.

Като ми подпечатаха паспорта с визата си събрах всички шефове, включително на департамента и им обясних ситуацията като ги помолих, ако има отворена позиция да ми дадат шанс да кандидаствам и натъртих, че не очаквам да ме релокират или да ми поемат каквито и да било разходи. Една релокация си идва със съответните задължения, които фирмата трябва да поеме - самолетни билети, хотели, багажи, което в моя случай прецених, че би било автогол да го искам. Всичко това го казвам за да не стане заради два самолетни билета и хотел да "няма" възможност.

Serendipity
Aaoograha hoa

#3439457 - 08.06.2018 04:21 [Re: sdimov]

И си прав, и не си.
Те с тия релокейшън пакети си правят сметката. Тия няколко хиляди, дето ще вложат в релокейшъна нали се сещаш, че идват от бюджета за заплатата ти. И да, long term естествено че е по-добре да получаваш 3к отгоре на година примерно, отколктоо да ги получиш веднъж при пристигане, ама от друга страна като си чисто нов и гол голеничък тук, що пък да не се възползваш за кик-старт. След 2 години я камилата, я камиларя. Мен ми беше много полезно. Ако си изиграе човек картите правилно, не е нужно да се отказва от "благинки".

--------------------

sdimov
рекордьор

#3439459 - 08.06.2018 05:35 [Re: Serendipity]

Споделям моя опит в конкретната ситуация. Всеки чете, асимилира и решава какво да прави и как да подходи.

Reks
Evil Guild Member

#3439465 - 08.06.2018 09:53 [Re: sdimov]

Димов, наемането на кадърен човек е толкова скъпо, че с най-голяма радост биха платили два самолетни билета и хотел за седмица две. Те ще дойдат с два куфара а най-скъпото в релокирането е да се премести покъщнината. Тяхното релокиране ще е нищожно даже само в сравнение с комисионната на стафинг агенцияа. Така че и аз бих ги посъветвал ако има отворена позиция поне да се опитат да се попазарят малко. На днешния падар на труда не би трябвало да е никакъв проблем. Някъде прочетох че фирмата има офис в Ню Йорк, така че направо да сиачат с двата крака напред и хич да не го мислят много-много.
Много е важно не само къдд и как отиваш а и в какъв момент сварваш икономиката - сега ситуацията е такава, че всички звезди са подредени перфектно, особено пък за хора дето знаят какво искат и как да си го вземат. В Америка трябва да си нахален - смиреността е порок тука .

--------------------

sdimov
рекордьор

#3439485 - 08.06.2018 16:59 [Re: Reks]

Рексе, при нас релокационен пакет дават над определени позиции, при вас ако е за всяка - супер. И да се повторя не казвам да не се пазарят, напротив, но да го направят внимателно, защото не знаеш какъв ефект ще има.

Иначе за нахалството си прав, но то си има граници и в такъв важен момент трябва да се внимава.

burjavela
старо куче

#3439493 - 08.06.2018 17:21 [Re: sdimov]

Цитат:

Иначе за нахалството си прав, но то си има граници и в такъв важен момент трябва да се внимава.

Особено като нямат никакъв опит в САЩ, не се знае колко им е добър езика и не е ясно как ще се продадат на интервюто. Въпреки, че жената каза, че фирмата им има офис в Ню Йорк, което автоматично вдига шансовете за одобрение с 50%.

В крайна сметка почнахме малко да се повтаряме. Изводът е, че авторката на темата и мъжа й трябва поне да опитат да си намерят работа онлайн и да видят дали ще имат оферта на масата преди да взимат решение да се преселват. По-добре така отколкото да седят, да се чудят и маят, да не предприемат нищо и накрая както тя самата каза, да си казват "Ами ако бяхме отишли?!" Съдбата обича смелите, нали така беше? Паднал ви се е шанс - проучете, кандидатствайте, преговаряйте и вижте какво ще стане. Най-малкото това си е опит в комуникацията с чужди фирми и ще ви помогне не само в професионално отношение, но и при вземането на окончателно решение. 'Nuff said!

Reks
Evil Guild Member

#3439509 - 08.06.2018 22:35 [Re: sdimov]

Цитат:

Рексе, при нас релокационен пакет дават над определени позиции, при вас ако е за всяка - супер.

Хората са мениджъри все пак, не общи работници, така че нямасмисъл да сиговорим общи приказки и да вадим неща от контекста.

--------------------

sdimov
рекордьор

#3439513 - 09.06.2018 00:17 [Re: Reks]

Всяка фирма си има нейна политика и съм 100% сигурен, че ти не знаеш в конкретния случай каква е. Така, че по-спокойно с обобщенията. Със сигурност като мениджъри имат по-голям шанс ако фирмата го позволява, ако не го позвалява, само ще си навреди ако си поиска нещо, което е в разрез.

Reks
Evil Guild Member

#3439527 - 09.06.2018 07:43 [Re: sdimov]

Кви обобщения ве Димов - единственото, дето им казвам е АКО има такъв пакет да се възползват от него, щото ти директно им каза да си траели. Какво пак ми извърташ думите? На теб човек две приказки не може да ти каже, дето са различни от това дето ти казваш - веднага вкарваш баси и смешките .

--------------------

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #3439536 - 09.06.2018 17:59 [Re: Nority]

Цитат:

Благодаря за всички мнения и коментари до този момент - със сигурност са ми полезни.

На въпроса защо сме кандидатствали - причините са няколко - скептична съм относно развитието на България, бъдещето на децата ми в тази държава и моите старини, заради: корупцията, алчността, връзкарите и малцинствата, които не се интегрират. тук колкото и да си кадърен и работлив (ако нямаш свой бизнес и връзки ) можеш да изкараш толкова, колкото да живееш на средно ниво. В допълнение - има все повече и повече освирепели от мизерия хора, които стават все по-агресивни и невъзпитани. Не на последно място - кандидатствахме преди 9 месеца, когато още нямахме апартамент и мисълта за деца не ни бе толкова близка.

Относно надъхването и борбеността - там и двамата нямаме притеснения - и от чистачи да започнем - за няколко години ще се справим, притеснението се появява с това, че тези няколко години ще отложат поколението - та затова се интересувах дали има възможност да се прескочи нискоквалифицирания труд - явно възможност има и от нас зависи да я грабнем

Кариера също си искам

Сватбата трябва да ви е първото притеснение, защото трябва да е преди
интервюто и ще са ви нужни сериозни доказателства, че брака не е фиктивен, защото е подписан след спечелването на зелената карта.

Трябва да опитате всичко възможно да се съгласят да ви релокират.
Ака не стане, не мисля че трябва да напускате работа и да идвате
тук без осигурена такава. Един месец ви е достатъчен тук на година, за
да си запазите зелената карта. Примерно може да дойдете на 30 ноември и
да се върнете на 1 февруари и така 2 години да ви се зачетат, че сте
били достатъчно време тук. А за 2 месеца може да минете през доста
интервюта и някъде да ви вземат. Все пак няма да се налага да ви
спонсорират.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

fireice
овчар

Регистриран: 07.02.2017
    #3439565 - 10.06.2018 01:55 [Re: Nority]

Мениджъри или не- аз бих направил всичко възможно да уредя някаква работа в Щатите преди да дойда. Напишете си хубАвичко профила в линкдин и гледайте какъв интерес ще породи- това е добра индикация колко сте потенциално търсени.... ако работодатели покажат потенциален интерес обяснете от коя дата сте на разположение и така. Ако в линкдин не ви търсят- най- вероятно и на живо ксто подавате пак няма да ви търсят... и обратното. Ако на скайп не можете добре да се интервюирате- на живо няма да е по- различно...

Много е важно да си създадете някакво начално усещане какво е търсенето във вашата сфера и колко можете да се продадете... за да няма после изненади.

Може малко просто да подхождам- ама от овчар- толкоз

sdimov
рекордьор

#3439572 - 10.06.2018 04:42 [Re: Reks]

Рексе, каза "ако има отворена позиция" се пазарете. Случва се, човек да мисли едно да напише друго, ама те познавам достатъчно от форумното ти присъствие да знам, че пак няма да кажеш, че си се объркал, ами как аз не разбирам

И директно нищо не съм казал, а какво аз направих в такава ситуация и защо, ако обичаш не ми преиначавай мнението.

Reks
Evil Guild Member

#3439585 - 10.06.2018 10:35 [Re: sdimov]

Димов, въобще не е ставало въпрос дали разбираш или не и дали си се объркал или не - ставаше въпрос дали да си овца или не :

--------------------

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3439590 - 10.06.2018 12:42 [Re: Reks]

Абе Рексе, ай кат си в час, земи ме светни и мен: Скоро шсе пенсионирам и мисля да си потърся занимавка отвъд Гьола там при вас.

Кво да пиша в СиВито на Линкедлина, освен че съм стара пушка?

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

the_man
Royal

#3439630 - 10.06.2018 22:59 [Re: admiral]

Цитат:

Кво да пиша в СиВито на Линкедлина, освен че съм стара пушка?

Предно или задно пълнене?

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#3439631 - 10.06.2018 23:30 [Re: admiral]

Стой си на социала и не си прави експерименти на стари години .

--------------------

admiral
на андорския флот

#3439632 - 10.06.2018 23:31 [Re: the_man]

Цитат:

Предно или задно пълнене?

подробностите се доуточняват при интервюто.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

admiral
на андорския флот

#3439633 - 10.06.2018 23:32 [Re: Reks]

нема социал, бе, само една гола пенция.

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3439656 - 11.06.2018 16:35 [Re: Nority]

Това не е ли много малко сега в България.
2-ма мениджъри общо 3,5к лева месечно, ми се вижда ужасно малко, все едно 2-ма калл център технишънс или нещо подобно.
Тука е борба, също като в България междудругото.
В България за 5-6 години може да смениш 4-5 работи докато стигнаш горните 20-30процента на заплащане според позицията, същото е и в Щатите.
Ама ако не сте особенно борбени, не мисля, че ще имате повече финансови възможности в Щатите.
Тук и конкуренцията е по-голяма, а пресни пресни от България не мисля, че ще ви направят мениджъри директно, също и не мисля, че ще ви релокират толкова лесно.
Релокация за мениджъри без тукашен опит, просто не ми се вярва.

А спомена желание за дете....
За бременноста ако имате нужда от подпомагане да знаете, че тук е доста скъпо едно IVF, заедно с лекарства за 1 цикъл спокойно може да ви отиде на 20к. Или друг вид инсеменяване, това е ако сте 30-35плюс.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439658 - 11.06.2018 17:00 [Re: Nority]

Цитат:

Аз малко повече на това ще ти отговоря, гледам другите са ти писали за работа и друго.
Децата тук от раждането могат да излезнат доста солено, може и доста евтино.
Просто зависи от вашите доходи или най-вече зависи от това дали доходите са черно на бяло или не са. Повечето дето работят и им се плаща кеш, или пък крият доходи, раждат, ползват доста безплатни блага и т.н
Доста от по-богатите, дори от Българите или американците съм забелязал доста се дразнят на това, че хора дето принципно трябва да си плащат не си плащат за това.
Съответно пък и те правят доста врътки.
Или се сепърейтват и детето или децата отива с жената която няма реални доходи. И така пак ползват благинки.

Отделно както вече ти споменах, ако имате трудности с дете-правенето, в България мисля има доста супер специалисти като в клиника Щерев на разумни х2-х4 пъти по-ниски цени.

Отделно тук е много скъпо да ти гледа някой друг детето в детска градина, някой българи си взимат родители, дурги незнам всеки се спасява по единично.
К-то е безплатно, доколкото очите ми виждат от това което повечето българи правят пре-к-то също им е безплатно дали от врътките с развода, дали си го пускат щото е двуезично на български.

Много е трудно да се каже дали в България е по-лесно или в САЩ за децата и излиза по-евтино, може би за всеки човек и семейство е различно.

sdimov
рекордьор

#3439660 - 11.06.2018 17:16 [Re: Reks]

Рексе, недей да подценяваш овцете, нека овчаря да ти каже

peshobass
заслужил ветеран

#3439705 - 12.06.2018 13:43 [Re: rabbit_is_great]

Заек,ти ги ориентира идеално хората!

Nasco_3
новак

Регистриран: 08.05.2017
    #3439748 - 12.06.2018 22:33 [Re: peshobass]

Аз няма да съм от полза за съвет как е там,но ще споделя аз какво мисля.Миналата година спечелихме ЗК и сега ще летим за САЩ през август.Мислех да отидем за 1 месец,обаче дъщеря ми пожела да останем и да учи там и сега наех апартамент за 10 месеца.Доходите ми в България по-скоро пасивни и не изискват постоянно присъствие тук,така че мога да си го позволя.Не знам какво точно ще правя в САЩ ,но отивам с желание и съм сигурен че ще намеря с какво да се занимавам.Предполагам с отдаване на недвижими имоти под наем,нещо от което разбирам.При всички хора ,според мен е различно.Аз ще направя 50 г тази година и не се колебая.Вие сте на 30 ,но сте зависими от работа и т.н.Няма как да има правилно решение ,всеки човек си е различен.Така ,че съвети от типа къде е по ок,не вярвам да помогнат.На мен са ми казвали ,че съм луд да си оставя нещата в БГ и да тръгна в неизвестното,ама аз на пук и английски понаучих

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439786 - 13.06.2018 16:50 [Re: Nasco_3]

И вярно няма стратегическа логика, не ти знам богатството което си натрупал в България, ама трябва да е доста голямо да ти стигне за да живееш в Америка без нищо да правиш.
Щото 5 апартамента в София от по 150хил долара равняващо се на 600-800 ийч наем, разбирай 3-4хил лв въобще не стигат далеч в Щатите, та дори и на най-евтините места да се забуташ като градове, това са 2хил долара по-малко и повече.

Обикновенно хората правят обратното градат богатство в скъпи страни и отиват на евтини места после, ти си тръгнал обратното да правиш на нормалните хора.

Nasco_3
новак

#3439794 - 13.06.2018 18:06 [Re: rabbit_is_great]

Цял живот правя наопъки.Писах ти на лични що е така

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439798 - 13.06.2018 18:42 [Re: Nasco_3]

Аз не харесвам да си говоря на лични бележки, но пак ти казвам, това което си го намислил няма да стане от това което си постнал в тази тема тук публичната, тук-УСА представата за парите е по-различна, не че в България е евтино, но София е единственото място дето с една идейка най-се доближава до тук като скъпотия.
Дори на евтините по-големи градове, не говоря за скъпите, за да водиш що годе приличен начин на живот, нищо фенси, а мидъл-мидъл клас живот за 3-4ма души семейство ти трябва поне 100хил долара доход годишно.
За да изкараш тези пари пасивно като нетна печалба, ще ти трябват доста къщи, щото наема не ти е печалба, имаш разходи по имотите, такси - данъци, и куп други неща.
За да приравниш 100к заплата ти трябва поне имоти на стойност 2млн долара или 3-5 милиона лева.

Още повече си тръгнал да се занимаваш с това в страна в която и понятие си нямаш как работи системата, не си бил 5-10-15-20години в нея и не знаеш как стоят нещата.

Ако дойдеш само ще загубиш. Съвсем приятелски съвет, стой си в България и се наслаждавай на плодовете на труда ти и на поколенията преди теб.

sdimov
рекордьор

#3439799 - 13.06.2018 18:51 [Re: rabbit_is_great]

Мале мале. Много тесногръдо гледаш. Има хора в България, който могат да си позволят живот в САЩ, който 10 като тебе събрани на куп няма да могат. Човека на 50 години, ти съвети си тръгнал да му даваш...представи си, че от пасивния му доход има печалба 500к евро на година. Дали съвета ти е адвекатен?

Съдейки по теб, риъл естейта е доста лесен тук.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439800 - 13.06.2018 19:02 [Re: sdimov]

Цитат:

Мале мале. Много тесногръдо гледаш. Има хора в България, който могат да си позволят живот в САЩ, който 10 като тебе събрани на куп няма да могат. Човека на 50 години, ти съвети си тръгнал да му даваш...представи си, че от пасивния му доход има печалба 500к евро на година. Дали съвета ти е адвекатен?

Съдейки по теб, риъл естейта е доста лесен тук.

Много голямо самочувствие лъха от теб.
Ти въобще си нямаш никаква идея за мен, но аз за теб си имам.
Междудругото линкедина ти е публична информация, само трябва да напише човек в гугъл мястото където живееш димов и веднага лъсфа.
Хелп деск специалист.

Малко е смешно отстрани, начина по който говориш, ама твоя работа.
Аз ако имах твоя социално-финансов статус в живота нямаше така смело да говоря,
ама това си е джъст ми.

sdimov
рекордьор

#3439801 - 13.06.2018 19:15 [Re: rabbit_is_great]

Представата ти за моя Финансово-социален статус клони към 0, но отляво. Ако разбираш какво искам да ти кажа.

В LinkedIN-а ми не пише, че съм бил и момче за всичко със заплата 70 лв на тримесечие, но самочуствието ми винаги е било такова. Само при мишоците то е право-пропорционално на финансово-социалния статус.

NadinАдминистратор
Charmed

#3439811 - 13.06.2018 21:23 [Re: rabbit_is_great]

Ако някой се върже на съветите ти, жив да го ожалиш.
Пишеш, пишеш и това, което пишеш от вдлъбнато, та, по-вдлъбнато.

Изказваш и "авторитетни" мнения свързани със съфорумци, които не познаваш, за нещастие (твое) и те са силно вдлъбнати.

Белким, разбереш, какво се опитвам да кажа

--------------------

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439814 - 13.06.2018 22:07 [Re: Nadin]

Мнението прието.
Сега искаш ли едно мое - невероятна администраторка си.
Белким разбереш какво искам да ти кажа.

NadinАдминистратор
Charmed

#3439826 - 13.06.2018 23:29 [Re: rabbit_is_great]

Такава, каквато съм от години.
Може би вече не пиша толкова, колкото преди време, но това не значи, че не чета и виждам много неща.

--------------------

Nasco_3
новак

#3439827 - 13.06.2018 23:40 [Re: Nadin]

Мнения различни,хора всякакви.Аз имам докуменити и билет,не се отказвам.Любопитно ми е и ме предизвиква.Който иска да си седи на г..а и да си чака старините.А ,това че нищо не разбирам от американските работи ,не съм съгласен.Доста се подготвих и за данъците и за наемите и за цените.Може и да сбъркам някъде,най-вероятно в началото,но то и в България бизнеса е проба-грешка.Верно е че е по добре да си харчиш парите в Тайланд ,но няма как да станеш тайландец ,за разлика от американец.

sdimov
рекордьор

#3439828 - 13.06.2018 23:44 [Re: Nasco_3]

Ествесвено. Америка е за напористите, така, че добре си го решил. Ако видиш, че нещата отиват на зле винаги можеш да се прибереш в България.

Нѝка
новак

Регистриран: 02.07.2017
От: Chicago
    #3439866 - 14.06.2018 07:59 [Re: rabbit_is_great]

Цитат:

Аз не харесвам да си говоря на лични бележки, но пак ти казвам, това което си го намислил няма да стане от това което си постнал в тази тема тук публичната, тук-УСА представата за парите е по-различна, не че в България е евтино, но София е единственото място дето с една идейка най-се доближава до тук като скъпотия.
Дори на евтините по-големи градове, не говоря за скъпите, за да водиш що годе приличен начин на живот, нищо фенси, а мидъл-мидъл клас живот за 3-4ма души семейство ти трябва поне 100хил долара доход годишно.

Заек, добре си изпълняваш ролята, но малко се поувлече. Върви си по сценария относно жената, децата, колата, бабата и прочие, но нали се разбрахме да не лъжете потенциалните емигранти относно важни неща за живота тук? Особено сега, когато изтеглените си попълват документите.
Така че за протокола - това не е вярно.
Представата за парите е една и съща навсякъде по света.
Евтините по-големи градове в САЩ не са по-скъпи от София, ако се сравняват и доходите, а по отношение например на храната и бензина, дори абсолютното сравнение е в полза на Америка.
Със сто хиляди годишно не се води що годе приличен живот мидъл мидъл клас, ами повече от нормален живот и си има доста фенси работи в него.
Айде със здраве и се въздържай от лъжи, които могат да засегнат живота на хората.

rabbit_is_great
ветеран
**

#3439895 - 14.06.2018 16:39 [Re: Нѝка]

А аз си те спомням тебе, много те харесвах преди няколко месеца си спомням, как обясняваше, как не ти трябва образование в САЩ и си се живее като богат с 15 долара на час ли беше, и как счетоводителите, и другите не излизали въобще в почивка а ти всяка година по 2-3 месеца.
Как са нещата при теб, на почивка ли си сега?

Нѝка
новак

Регистриран: 02.07.2017
От: Chicago
    #3439970 - 15.06.2018 07:14 [Re: rabbit_is_great]

Предполагам, че причината да напишеш толкова неверни неща е че си забравил точно какво съм писал, Заеко. Иначе не мога да си представя защо някой би изопачавал така думите ми, особено ако няма полза от това. Не считам за възможно един успял ръководител на 30 човека, семеен с деца, успешен рентиер да иска нарочно да злепостави някой обикновен човечец като мен. Сигурно си бързал да се върнеш към работата си и не си помислил преди да го напишеш, но няма проблем, аз ще ти припомня, а и ако случайно някой друг прочете да знае, че не съм писал, че се живее като богат с 15 долара на час, нито че не ти трябва образование, нито че счетоводителите и другите (кои други?) не излизат въобще в почивка. Единственото нещо което си спомняш правилно е, че мога да си позволя голяма почивка, жив и здрав да си
Благодаря, че се интересуваш от моя милост, тази седмица работя, но другата ще ходим да разглеждаме разни хубавини. Гледам да оползотворя времето до голямата ваканция добре.
И на теб всичко най -добро, пък следващия път три пъти мери, един път режи, че виж как от бързане щеше да стане недоразумение, добре че оправихме нещата навреме.

m3n7alsnak3

Регистриран: 05.05.2016
    #3440874 - 29.06.2018 19:11 [Re: Nority]

Малко се разводни темата, ама ще пробвам и аз да дам акъл, защото бяхме в кажи-речи същата ситуация преди 2г - живеехме в София, 25 годишни, нямахме апартамент, но бяхме с 5к+ доход на месец и... абе дилемата си беше голяма.

Голяма, голяма - за около 24ч. Преспах, отворих няколко форума, сайта, попрочетох това онова, прибрах се от работа и казах на жената - тръгваме.

Успяхме да организираме сватба за около 2 седмици (най-важното е да се ожените преди да попълните документите, защото после е ходене по мъките, пък ако ще и само подпис да е), мина сватбата, попълнихме формите и започна чакането.

Междувременно - бях проучил къде най-лесно ще се интегрираме с нашите професии (нямахме при кой да отидем, и от такава гледна точка имахме "свободата" да избираме).

Сметки за търсене на работа онлайн започнах да си правя, чак след като мина интервюто - преди това е нерелевантно. Съвета ми тук е - оправяте си LinkedIn профилите, и когато наближи вече официалното ви заминаване (месец-месец и половина преди това) си сменяш локацията. Доста HR-и се свързаха с мен и си бях уредил 2-3 интервюта за 1вата седмица след пристигането.

Бъкел не отбирам от маркетинг, от телекоми почти същото, и не мога да кажа до колко бг знанията се покриват с тези тук, но това вие би трябвало да го знаете.

Личен съвет - скачайте. Притесненията за това, че ще си загубите работата в бг (ако не ви хареса и т.н.)... ако наистина сте кадърни, и това което казваш за опита ви е така - такива хора винаги ще се търсят там. Ама аз малко не вярвам да не ви хареса. За деца мнение не мога да дам, ама не е като да сте на 40+, че толкова да мислите 1-2г "закъснение".

ПП: Не продавайте апартамента в София, но тръгнете с пари. Имайте предвид, че като дойдете тук, сте никои. Нямате кредитна история, а това автоматично означава депозити - 1 наем за апартамент, за газ ще има някакъв, за телевизия и интернет.. Общо взето единственото, за което не ни искаха депозит е за мобилните телефони. Направете си сметка, вижте колко са квартирите там където отивате и си пригответе пари, все едно 2 месеца няма да работите.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 26 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4206

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.073 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.