ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
Re: Адвокати по трудово право
    #3444550 - 23.08.2018 17:41 [Re: plain]

Зависи.

Мои 2 колежки независимо работят с такива след като бившата ми компания се опитва да ги изхвърли.

Общия съвет е да се документира с имейл всеки официален разговор с шефа и 1:1. Веднъж сложат ли те на дузпата (ПИП-ове, ревюта под очакванията и т.н.) тия документи са безценни , тогава е време за адвокат - вместо безславно уволнение или съкращение - което според мен, уви, е едно и също - може да ти издейства ВСП или прехвърляне в друг отдел.

Толкова се радвам че вече съм далече от тия неща. Направо не мога да повярвам какви истории стават в компания която съм мислил за чудесна, какво остава в другите.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
burjavela
старо куче

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3444552 - 23.08.2018 17:48 [Re: the_man]

Клишета, клишета, ама са истина... За другото съм съгласен!

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3444553 - 23.08.2018 18:03 [Re: Independent]

Това е абсолютно незаслужено и грешно по толкова много параграфи.

--------------------
No one heals himself by wounding another - St Ambrose

fireice
овчар

Регистриран: 07.02.2017
    #3444554 - 23.08.2018 18:03 [Re: plain]

Цитат:

Употребявате ли?

Днес на три пъти става въпрос за такива и се замислих колко често хората ползват услугите на таквиа адвокати. В два от случаите ставаше въпрос за напускане и съкращение, но ми попадна статия, в която се съветваше как да си договорим още при преговорите на офертата добри условия при евентиално съкращение или уволнение, т.н. златен парашут.

На мен ми се вижда странно да ангажирам адвокат още при получавана на работна оферта и не съм чул никой от познатите ми да го е правил.

Вашите наблюдения какви са?

да дойдеш с адвокат на финалното интервю е малко пресилено, но да ти ги погледне документите специализиран адвокат преди да ги подпишеш- това е комън практис за по- високи позиции... при наемане и при напускане... основната тема не е толкова компенсационна, а да се види дали не с в ущърб на работника разни клаузи за нон- дисклоужър, нон- компетишън и други легални аспекти на трудовия договор...

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #3444561 - 23.08.2018 18:36 [Re: sineo4ka]

Цитат:

Това е абсолютно незаслужено и грешно по толкова много параграфи.

Не знам колко е грешно, но в последно време четох за Доминикана специално
и има доста интересно инфо по въпроса. Проституцията там е повсеместна
и е легална. Всъщност това важи в по-малка или по-голяма степен и за
останалите държави от региона.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3444565 - 23.08.2018 18:46 [Re: Травис]

Цитат:

Общия съвет е да се документира с имейл всеки официален разговор с шефа и 1:1. Веднъж сложат ли те на дузпата (ПИП-ове, ревюта под очакванията и т.н.) тия документи са безценни , тогава е време за адвокат - вместо безславно уволнение или съкращение - което според мен, уви, е едно и също - може да ти издейства ВСП или прехвърляне в друг отдел.

Мнението ми не е пряко към теб.
Но за тези хора дето процедират така мнението ми не е високо.
В евтиния Тексас поне тук така е закъсал за работна ръка и колеги дето са се преместили постоянно ме викат да отида при тях.
Още повече сега дето гледам, че девелопъри или дев опс са на 140-180к и що годе по-синиър стъфф-а е 200-250к като синиър инженери в по-хубавите компании.
То какво да ти кажа, може би ако си на .5-1млн заплата има смисъл да се бъхтиш да файтваш бившата компания-или настоящата дето ще те уволни.

Аз лично в настоящия момент не бих правил такива неща, ако мога нещо набързо да се говоря за обезщетение 2-3 месеца или пък 6 месеца работна заплата. Само екстра кеш, щото след 2 седмици ще почна работа, дори на по-висока заплата от сегашната.

Моето мнение е, че е само биене на нерви това с адвокатите и работодателите.
Същото е и с жените, в повечето случай за мен адвокатите са блъд съкърс.
И единствените дето печелят от разводи семейни или работни са баш те.
За това по-взаимно по драго с добри чувства, Фифти-Фифти, и напред в живота.

Това е моето мнение.

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3444576 - 23.08.2018 19:59 [Re: MилeH]

Е, то и аз си мислех, че са ъненфорсъбъл, ама като чух за този случай се позамислих. Приятелят не го заплашват точно него от компанията, която той напуска, а се опитват да анулират офертата съдейки приемащата компания. Ако те пък решат, че не си струва да се разправят, колко му е да анулират офертата на човека - незаменими хора няма. То ще стане ясно скоро.
Случаят е точно за човек с ценно ИП. Това, което ти казваш се нарича garden leave. Не знам дали може да почнеш на друго място, ако още си им във ведомостите.

@fireice Може би не съм се изразил съвсем ясно като казах да се наеме адвокат. Не е задължително адвокатът да ходи с теб на интервюто, а точно да прегледа документите за неща в твой ущърб и да предложи стратегия за преговор. А пък тия със 7+ цифрените договори си ходят вероятно и с адвокат(и) да преговарят.

plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3444580 - 23.08.2018 20:14 [Re: Травис]

Да се документира всичко ми се вижда трудно. А и сложат ли те на дузпата, колко ли може да се дърпаш?
Макар, че наистина колкото повече опит трупам в тая държава, толкова повече случаи срещам/чувам/съм свиделтел на за опити за прецакване на служители от компании, които уж са били майка-хранителница за същите тези служители.
Един колега от бивша работа ми разказваше за предишната му компания, доста известна в нашия град и желано място за работа, как са го "помолили" да се върне 2 седмици по-рано от полагащото му се бащинтсво уж че има много работа, само за да го уволнят на следващия ден.

Ето я статията, която споменах.
https://medium.com/@jproco/how-to-get-fired-92251e6af11

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3444634 - 24.08.2018 11:42 [Re: plain]

Всяко 1:1 се следва със шорт имейл самъри. Както се научих на всеки 3 месеца поне, или смяна на проект или нов шеф/ПЛ етц задължително питам "ако днес трябваше да ме оценявате каква би била оценката?" Това не го слагах в мейла разбира се но мисля че помага.

Като те сложат на дузпата има много повече варианти отколкото хората обикновено си мислят, но за това рядко се говори. Най-лесния е Майор Майор - искаш прехвърляне под друг шеф/група; може да работи може да печелиш време. Това хич не е лесна материя и една от основните прични да се махнем от Щатите - докато си наемен работник сигурност няма; сигурността са спестените пари, толкоз.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3444653 - 24.08.2018 16:34 [Re: Травис]

Толкова ти е сбъркан манталитета и начина на мислене за Америка, че просто няма на къде.
Да ти кажа може би бърках, като казах, че си направил грешка.
Направил си най-вярното нещо за себе си, че си се върнал в Европа.

И аз ако трябва да те наемам никога не бих те наел с начина ти на мислене от последните 2 мнения.
Що си мислиш, че някоя компания ти е длъжна.
Правиш всичко от себе си, даваш, ако се чувстваш недооценен сменяш.
Но незнам защо мнението ти ми мерише на човек дето в моята сегашна фирма са 90-процента от хората такива.
Едни мързелувковци, кротушковци и само чудещи се как да се задържат по-дълго там където са....

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
7 регистрирани и 61 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2759

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.