ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Живот в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Maneva
новак

Регистриран: 28.02.2018
От: Plovdiv
Re: България - екстра за живот
    #3446925 - 26.09.2018 08:58 [Re: Nadin]

Мога да отговоря спрямо Европа, защото имам роднини там , а и мъжа ми работи 2 години във Франция. Първото са ниски данъци, достъп до лекар специалист(не чакаш с месеци за преглед), кратки разстояния, градски транспорт има и в Плевен и в Пловдив (и аз не го ползвам ,или пеша или с колата), роднините моите сме в няколко точки на България, събираме се веднъж годишно на Коледа, на мъжа ми роднините едни са в Щатите, другите са в Пловдив, но рядко се виждаме с тях.. Приятели, всяка седмица или имаме гости или ние сме на гости.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
plain
Iland

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3446929 - 26.09.2018 14:34 [Re: Абуто]

Цитат:

Варна си е Варна, не като Пловдив и София - някаква дива селения.

В София след дълги и мъчителни научни експерименти са открили предназначението на пешеходната пътека. Дори и слухове за глоби на неправилно пресичащи пешеходци се чуваха.
Всички прадавачки и сервитъорки едни вежливи, услужливи и извиняващи се за к'во ли не. Може и да имаше нещо общо, че се разкарвах из центъра с орган от СДВР-то, ама то ролята на органа обикновено е преувеличена.
Седиш в Рафи, мааш палачинки, Витошка в работен ден по тъмно фрашкана с народ, булки, иностранци, всички слаби. Също като в Бостън в ден на червените чорапки. Без последното.

В Пловдив за една седмица - два скандала в градския транспорт. Слезнах, тръгнах пеша. Калдаръм, разкопки, валяци, фадроми, няма откъде да минеш. Много култура в тоя град.
Барбекю направили на гребната, люлки, пясъци, беседки, гора, тишина. Проектантът забравил тоалетните. Назад към природата. Много природа в тоя град.

Редактирано от plain (26.09.2018 14:41)

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #3446939 - 26.09.2018 16:22 [Re: Nadin]

Надинка, аз например няма как да говоря за предимства (респ. недостатъци) спрямо, да речем, Щатите, щото все тука си живея. Т.е. съм си свикнала с това, което е, но със сигурност мога да сравнявам времево и сега е много по-добре отпреди около 10 години (примерно). Откъм инфраструктура, доходи, стандарт (и то говорим за средна класа, не за некви супер богаташи). Народът пали всеки уикенд колите и я до морето, я до Гърция - пак на море, което говори нещо. Има си кусури, разбира се, но за мене си е екстра, друг въпрос, че съм пристрастна.

rabbit_is_great
ветеран
**

Регистриран: 11.08.2016
    #3446940 - 26.09.2018 16:26 [Re: Hard Rock fan]

Това е повече от супер не само Манева, а човек от България който не иска да емигрира и много му харесва.
Добре, а не те ли дразни неспазването на закона от бих казал не само мутри дори а от нормалните хора с някое и повече кило или мускулче от горе, тоест не ти ли влиза тази наглост в твоето лично пространство, имаш ли съседи в някаква сграда или живееш в къща?
Може би си от по-богатите и за това ти харесва България, но дори и от тях да си, като си сред обществото с децата, мъжа си, теб и когато нямаш защитата от закона, защото никой не го е страх от закона, я влезне за 1-2седмици в затвор я въобще не - условно ако някой ти удари 2-3 шамара на теб или детето или мъжа ти тези неща не те ли притесняват?

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #3446941 - 26.09.2018 16:29 [Re: rabbit_is_great]

Ми не, не съм от богатите въобще, а от средните. Дразни ме неспазването на закона от когото и да било. Но в личното ми пространство няма неспазващи закона Сериозно: има агресия вероятно (или поне всеки ден ми показват, че има, в новините на някоя ТВ), но лично, за щастие не ми се е случвало.

Иначе, в блок съм, ма не панелка (така де, не е много голям и съседите ми са ОК, нямам проблем).

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3446944 - 26.09.2018 18:18 [Re: Maneva]

Цитат:

цените на всичко се вдигат, заплатите са максимално ниски, и без кредит е леко неизбежно да живееш.

За 10г доходите поне в частната сфера са се увеличили 2х - 3х. За това не се говори - защото все още официално са под европейските - но всъщност стандарта е нарастнал значително. Нямам време да спорим защо и как, колко е зле в сравнение с Европа/света, и колко са нарастнали и цените (много, но не толкова) - но в абсолютни цифри доходите са отишли доста напред - за повечето.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Independent
Alive
**

Регистриран: 21.07.2012
От: The Dark Side Of The Moon
    #3446947 - 26.09.2018 18:40 [Re: Травис]

Ето какви заплати се предлагат в София в момента:

уеб страница

След това ги сравни с цените. Масовото заплащане е до 1200-1300 лева чисто,
което е нищо за стандарта на София.

--------------------
In God Only I Trust!

Drain The Swamp!

Scarlett O'Hara
Whiskey in a tea cup

Регистриран: 10.09.2018
От: East Coast
    #3446956 - 26.09.2018 21:35 [Re: Nadin]

Цитат:

....Аз се върнах преди две седмици. Мисля, че има промяна в сферата на обслужването с положителен знак.
Метрото ще има станция почти до нас, Красно село, кога ще бъде готова, май не се знае.

Хората са напрегнати и не трябва много, за да стане разправия/скандал. Станах неволен свидетел на няколко случая.
Шофирането е много агресивно. Приятна изненада беше, че масово шофьорите спират на пешеходни пътеки и отговарят с махване на благодарните пешеходци (визирам себе си)
Пешеходците, лоша работа, не остават по-назад в агресивността си, пресичат където и когато им скимне. Доста стресиращо за шофьорите.
Като цяло, правилото "Абе, те на мен ли ще ми кажат" сякаш важи в пълна сила, всеки се чувства важен и посвоему недосегаем.

В София има контейнери за разделно изхвърляне на отпадъците, нямам идея, дали се ползват по предназначение. Наличието им, ми направи хубаво впечатление, иначе е мръсно, промяна в това отношение няма.

Закачам се за теб Надин. Пратихме детенце в България за през лятото, да се порадват бабите... Та нейните впечатления бяха, че може да ходят с баба й на всякъде пеша, има доста обществени, добре подържани, детски площадки и храната е много вкусна! Като ходихме да я вземем ми вика: Не пресичай мамо, тук колите не спират

Хората в полицията бяха много любезни и отзивчиви. Друг беше случаят със персонала в хранителните магазини. Едно такова отбранително отношение, защитно..не мода да го разбера. Да съм ги редизвикала, не съм. Аз съм много,много положителен и усмихнат човек

Отношението на децата към учителите, на учителите към децата, подрастващото поколение, все още много бездомни страдащи животни на улиците ...

Инфраструктората може и да се е променила, но манталитета си е все същия

Maneva
новак

Регистриран: 28.02.2018
От: Plovdiv
    #3446959 - 26.09.2018 22:17 [Re: Травис]

Няма нужда да се спори, всичко е явно, цените на всичко гонят евростандарт, но не и заплатите....

tara_tara
мечтателка

Регистриран: 29.07.2013
    #3446980 - 27.09.2018 12:30 [Re: rabbit_is_great]

Като живееща в България - София, мога да споделя следното:

Работя в района на Халите, води се център - мръсно, прашно, мете се на 2 месеца веднъж, мие се 1 път на 2 години, счупени тротоарни плочки, ако не гледаш къде стъпваш ще се пребиеш, а като завали ще се окъпеш.

Градски транспорт - доста редовен,неоправдано скъп билет на фона на 40-год. трамваи и автобуси. Е, има и нови, но те са само за богопомазаните от Фандъкова южни квартали. Масово циганите се возят гратис, но никой копче не може да им каже и това страшно дразни хората, често стават скандали - личен опит.

Строи се трети лъч на метрото - чудесно!!! Само да го доживеем...

Правят се ремонти на основни булеварди - похвално!!! Нооо...след няколко месеца започва ремонт на ремонта, причини - некачествено строителство поради неспазване на технологиите, неправомерно усвояване на средствата отпуснати за ремонта или простичко казано - безочливо и безконтролно крадене. Пример - бул. Дондуков - подновиха десният тротоар, а левият остана със старите счупени плочки - явно парите за него са отишли в нечий джоб. Велоалеята прогизна при първия дъжд, паветата се извадиха на втория месец - пак ремонт. Фандъкова глобявала фирмата, добре, само че следващият път пак тази фирма ще прави ремонти, защото ще си плати, за да спечели обществената поръчка. И сагата с некачествения ремонт ще се повтори, но джобчетата на общинарите ще се напълнят отново...Омагьосан кръг..

Колите вече масово спират на пешеходни пътеки, но има много малоумни водачи, без книжки, пияни, дрогирани, на едно от първите места сме по брой загинали на пътя, корумпирани катаджии, пътища в окаяно състояние, пак не стигат парите - крадат се. Пример - магистрала Тракия в отсечката Чирпан-Ст.Загора може да излетиш от пътя, ако караш с над 90 км/ч, проверено август месец, защото асфалта е на огромни вълни, а е правен преди 4-5 години. Пак няма виновни, ако някой се пребие. Пътят за Своге, където загинаха 18 човека, пак некачествено строителство от близката до ББ фирма Трейс, дето печели всички поръчки за милиони левове откакто Боко е на власт. Естествено, че няма виновни, има само политически чадър..

Плачевно изоставащи доходи за по-голямата част от работещите, неоправдано високи цени, пример - опаковка краве масло Prezident в ЕС - 8 евро/кг, в Бг - 33.96 лв./кг. Да не изброявам боклуците, с които са пълни големите чужди хран. вериги. Е, нали и ние сме европейци, само че второ качество...Само се говори, но нищо от властимащите не се прави.

Месечна издръжка на човек - около 600 лв. Двама възрастни със заплати около 1200 лв. и с 2 деца работят за толкова колкото да не умрат от глад. Ако искат екстри отгоре трудно ще си ги позволят. Ама има работещи със заплати много под 1200 лв. Тогава кво праИм?!? Те да му мислят...
Изключения - високо платени служби и професии, укриване на данъци, рентиери, самозадоволяващи се от село, рушвети, откровено крадене от държавата кой откъдето и колкото може. И пак държава нЕма, на никой от тези отгоре не му пука какво се случва. Отвреме навреме се прави една показна спецакция, колкото да се отчете дейност, да се тупнат по гърдите бат Бойко и прокурора и до там..

Кръгла 0 - правосъдна система
Кръгла 0 - мерки против наглата корупция, която е завладяла цялата държава, като почнеш от най-високите етажи на властта, та стигнеш до горския на село..
Кръгла 0 - полиция - престъпност няма, защото няма кой да хване престъпниците, а ако случайно ги хване, няма кой да ги осъди, а ако случайно ги осъди - предсрочно ги пускат за добро поведение. Пълен цирк!!!

Здравеопазване - противоречиво!!! Ако уцелиш добър доктор, грижливо отношение в болница, зъболекар който работи със здравната каса, лекарства дето да ти свършат работа, но в по-ниския ценови диапазон, си истински щастливец! Обратното не го коментирам.

Красива природа, все още има кътчета, които си заслужават и на морето, и в планините, добри и не много скъпи къщи за гости, уютни хотелчета, вкусна Бг кухня, подобряване на обслужването, по-високи изисквания от страна на клиентите и гостите, търсене на права, изискване на отговорности от обслужващ персонал.
Презастроено Черноморие, мегаломански хотели, че някои освен скъпи и грозни, недостиг на качествен персонал, хубави кръчми, вече не чувам дива чалга или поне на местата където съм ходила - сръбско, италианско, бг рок - културно..

Като цяло, особено в големите градове стресирани, нервни, намръщени, избухливи хора, готови за скандал, много просяци, бездомници по улиците, много надошли селяци с ниска култура, но с големи претенции и самочувствие.

Страната се променя, бавно и несигурно, но се променя. Някои неща към добро, други към по-лошо. Ако средствата, които ни се даваха като страна член на ЕС за развитие на различните сектори не се крадяха толкова нагло, ако имаше политическа воля това да не се случва, ако всеки властник мислеше първо за хората, а после за собствения си задник, щяхме други работи да си говорим сега, къде-къде по-хубави..Още много ако-та има, но няма да продължавам, че ще се размирише съвсем...

Извод: Все още не виждам достатъчно заслужаващи си причини емигрантите да се завръщат в България. Поне засега...

Редактирано от tara_tara (27.09.2018 12:42)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 44 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7562

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.