ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Чакъров разреши в Чепеларе да отстрелят стръвница
    #2182858 - 27.08.2008 13:05 [Re: lichinka]

Отстрел е използваният в Закона за лова и опазване на дивеча термин за ползване на дивеча от имащите право на лов.
Ловуването като термин е ясно дефинирано пак там. Правото на лов и свързаното с него задължение за опазване на дивеча също имат своята дефиниция в ЗЛОД.

Относно официално регистираните случаи - ето ви един от миналата година.

Цитат:

ГАБРОВО

Мечка нахапа ловец край Севлиево
.
В страха си 56-годишният мъж бръкнал в гърлото на звяра.
56-годишен ловец е настанен в севлиевската болница, след като бе нападнат от мечка. Инцидентът станал в неделя около 15 часа по време на лов на диви прасета в местността Лъгът край Севлиево.
...
В този район на Балкана има около 60 мечки. През последната година специалистите отчитат висока концентрация на този вид животни, по всяка вероятност заради изоставените наоколо овощни градини с много плодове.

Мечките са с особен статут в България, под специална закрила и от Министерството на околната среда и водите трудно дават разрешение за отстрел.

И по последния ви въпрос:

Цитат:

ППЗЛОД
Приложение № 2
към чл. 66, ал. 1 (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
Срокове за ловуване на дивеч

5. Мечка:
5.1. (Отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
5.2. Стръвници - целогодишно

Дотук с този закон. Минаваме към друг - ЗБР.
Разрешението за отстрел на мечката е дадено по силата на Закона за биологичното разнообразие, който всъщност казва следното:

Цитат:

Чл. 38. (1) За животинските видове от приложение № 3 се забраняват: /в което приложение е и Кафявата мечка, б.а./

1. всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;

.
Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние.

.
Чл. 49. (1) Изключенията по чл. 48 се допускат с писмено разрешение на:

1. министъра на околната среда и водите - за видовете от приложение № 3;

(2) В разрешителното по ал. 1 се определят видовете, броят на екземплярите, времето и мястото, уредите, средствата и методите, начинът за разпореждане с екземпляра и други условия, при които се допуска изключението, както и органът или лицето, натоварено да осъществява контрола по спазването на условията.
Чл. 51. Условията и редът за издаване на разрешителните по чл. 49, ал. 1 се определят с наредба, утвърдена от министрите на околната среда и водите и на земеделието и горите.

Предвид този закон, и препоръките дадени в "План за действие относно кафявата мечка в България", министърът е взел решение.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2182875 - 27.08.2008 13:37 [Re: tender™]

брейй,... Томе, не знаех че си на щат "Адвокат на Министъро" ама мноо добре се справяш

а девойката пак ще те пита дали няма някакъв друг начин...

интересно какъв ли начин да има - например да изселим няколко села и някой друг град, за да може мечката да си ходи наволя в собствената си територия

или пък да я хванем жива и да я турим в клетка... тва май не е много по-хуманно ама пък ще е жива

в крайна сметка - в момента мечката у нас не е разрешена за лов и се размножава свободно, а подобни екземпляри като гореописаните могат да нанесат много повече щети и жертви /включително човешки/, за да целим "на всяка цена" тяхното запазване така поне си мисля аз де - без да съм нито ловец, нито мечкозащитник, което не означава, че не съм природозащитник - но всеки има различно понятия за това как трябва да се запазва природата с нейните богатства

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

tender™Модератор
барман

#2182888 - 27.08.2008 14:04 [Re: Дон Кихот]

Не съм ничий адвокат, дори не съм адвокат Само обясних на приятната съфорумка законовите основания за отстрела на мечката. А че можело да я хванат и да я пратят някъде, където има условия тази мечка да си живее - това пак го решава Законодателят и Оправомощеният изпълнител - в случая Министърът. Но се радвам, че тя поставя този въпрос и културно изразява какво би искала. Макар че започна трудно , разговорът продължи културно и надявам се ситуацията се изясни, без обиди като ...знаеш темата, която специално отворих за природозащитници. Тяхна си е темата, нека си я пълнят с каквото искат и сметнат, че е в полза на животните и прородата...
Моите уважения към природозащитниците, моля ги само да ползват форума за качествени дискусии, а не за да изливат помия в него, и то към хора, спазващи съществуващите закони. Никой не е виновен, че спазвал закона, че ползвал право на лов, дадено му от закона, и че го влече ловът, а не плетките, например. Щом тези закони не им харесват - ми да станат те депутати и да ги променят. Това е начинът, според мен - търпимост, толерантност, обществена дискусия и законова промяна, ако се намери основа за такава.

--------------------

Lothian
бракуван

Регистриран: 14.08.2003
От: looking for a sundown town
    #2183455 - 27.08.2008 22:50 [Re: tender™]

Тендъре, много си търпелив човече.
В Европа сте ги оставили да ви се качат на главата тези нео-хипита.
Личинке, ти с всяко вдишване убиваш по няколко милиона бактерии. Вегетарианка ли си?
За съжаление, това са правилата на играта на този свят - понякога се налага да се убиваме а и никой до сега не се е оттървал жив.
Мен ми е чудно че мечката е била 120 кила, това не е ли малко?

--------------------
It is easy to take liberty for granted, when you have never had it taken from you. Dick Cheney

tender™Модератор
барман

#2183723 - 28.08.2008 09:38 [Re: Lothian]

И на мен ми е чудно че е само 120 кг, но се доверявам на спецовете. В района, където аз срещнах мечката, местните ловци ми казаха, че имало 2 мечки, едната била стотина кила мокра, а другата била ...абе казаха ми 330 кг, но все си мисля, че това е множко. Но тази мечка която срещнах, на височина (без да се изправя) ми беше до гърдите, а когато си тръгна, разтресе такива охранени бутове от поне 60 см в диаметър единия. Та поне 250 кила сигурно имаше. Предположиха, че е била голямата...Но де да знам, може само да ми се е видяла огромна - на страха очите са големи

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
    #2183773 - 28.08.2008 10:58 [Re: tender™]

Цитат:

Отстрел е използваният в Закона за лова и опазване на дивеча термин за ползване на дивеча от имащите право на лов.
Ловуването като термин е ясно дефинирано пак там. Правото на лов и свързаното с него задължение за опазване на дивеча също имат своята дефиниция в ЗЛОД.

Относно официално регистираните случаи - ето ви един от миналата година.

Цитат:

ГАБРОВО

Мечка нахапа ловец край Севлиево
.
В страха си 56-годишният мъж бръкнал в гърлото на звяра.
56-годишен ловец е настанен в севлиевската болница, след като бе нападнат от мечка. Инцидентът станал в неделя около 15 часа по време на лов на диви прасета в местността Лъгът край Севлиево.
...
В този район на Балкана има около 60 мечки. През последната година специалистите отчитат висока концентрация на този вид животни, по всяка вероятност заради изоставените наоколо овощни градини с много плодове.

Мечките са с особен статут в България, под специална закрила и от Министерството на околната среда и водите трудно дават разрешение за отстрел.

И по последния ви въпрос:

Цитат:

ППЗЛОД
Приложение № 2
към чл. 66, ал. 1 (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
Срокове за ловуване на дивеч

5. Мечка:
5.1. (Отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
5.2. Стръвници - целогодишно

Дотук с този закон. Минаваме към друг - ЗБР.
Разрешението за отстрел на мечката е дадено по силата на Закона за биологичното разнообразие, който всъщност казва следното:

Цитат:

Чл. 38. (1) За животинските видове от приложение № 3 се забраняват: /в което приложение е и Кафявата мечка, б.а./

1. всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;

.
Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние.

.
Чл. 49. (1) Изключенията по чл. 48 се допускат с писмено разрешение на:

1. министъра на околната среда и водите - за видовете от приложение № 3;

(2) В разрешителното по ал. 1 се определят видовете, броят на екземплярите, времето и мястото, уредите, средствата и методите, начинът за разпореждане с екземпляра и други условия, при които се допуска изключението, както и органът или лицето, натоварено да осъществява контрола по спазването на условията.
Чл. 51. Условията и редът за издаване на разрешителните по чл. 49, ал. 1 се определят с наредба, утвърдена от министрите на околната среда и водите и на земеделието и горите.

Предвид този закон, и препоръките дадени в "План за действие относно кафявата мечка в България", министърът е взел решение.

Казано ясно и аргументирано, благодаря.
Но не е точно в темата на разговора.
Става въпрос за статистика за цитирам ви: "отнемане на човешки живот". Та повтарям си въпроса имали официално регистриран такъв случай?

За нахапаният ловец: кой не е взел всички предпазни мерки това да не се случи, човека или мечката? След като човека е в чуждо жилище, какво очаква, пита с мед за добре дошъл или бой по главата?

Като нищо стръвница може някой да нарече майка с малки или бремена мечка. И тях ли ще убиете?

И накрая "Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние."
Няма начин да няма алтернативно решение за всеки един случай, а и кой казва, че няма алтернативно решение в даден случай? Министърът е политическа личност, рядко е точно такъв специалист и винаги е политически обвързан, а не природозащитно такъв.

Да, министърът е взел решение, но то определено не е правилно, имайки предвид, че съществуват алтернативни решения по ЗБР Чл. 48. (1), които той не е взел под внимание.
Един прецедент води до съмнения във всички предишни негови решения по този и подобни казуси.

lichinka
кривогледа къртица

#2183779 - 28.08.2008 11:09 [Re: tender™]

Абсолютно вярно и благодаря за толерантността .
Когато се използват грубости това води до съответстваща реакция и в крайна сметка ненужни словесни еквилибристики.
Надявам се разговорът да е полезен за всички.
В интерес на истината не съм природозащитник, а обикновен инженер. Просто обичам природата такава, каквато е.

tender™Модератор
барман

#2183785 - 28.08.2008 11:21 [Re: lichinka]

Само да помоля да не цитирате целите мнения, когато това не се налага. Те си се виждат, няма нужда да ги повтаряте и в своите мнения и да натежава форумът. Благодаря.

За статистиката за убити от мечка хора - не знам, попитайте в министерството или в парламента. Аз пък се интересувам от статистика за деца с малформации, по видове и смъртност и съответно проведена или непроведена антенатална (преди забременяването) профилактика с фолиева киселина (Вит. В9), но...май статистиката не ни е най-силната страна. Ако в търсене на статистика за мечките, намерите и статистика за децата, жертви на човешкото безхаберие, моля ви, дайте ми я.
Ако пък аз открия статистика за човешки жертви на мечките - убийци, ще ви я преоставя.

Цитат:

След като човека е в чуждо жилище, какво очаква, пита с мед за добре дошъл или бой по главата?

Вие по кой от двата начина посрещате гостите си?

Цитат:

Като нищо стръвница може някой да нарече майка с малки или бремена мечка.

Отстреляната мечка е мъжка /бременността отпада/ и е доказана стръвница - имало е вълна и кости в стомаха й. А къде прочетохте, че някой е нарекъл стръвница мечката, нахапала ловец по време на лов? Тази мечка вероятно все още си живее спокойно. За разлика от нахапания човек...
Цитат:

И тях ли ще убиете?

Кой да ги убие? Кои мечки съм убил аз , че да ме питате "и тях ли ще убиете?" Моля насочете си по-прецизно въпроса , за да ви бъде отговорено прецизно.

Цитат:

Да, министърът е взел решение, но то определено не е правилно, имайки предвид, че съществуват алтернативни решения по ЗБР Чл. 48. (1), които той не е взел под внимание.
Един прецедент води до съмнения във всички предишни негови решения по този и подобни казуси.

Значи вземате члена, за който твърдите, че министърът не го е взел под внимание, и го носите в Съда. Там са хората, които имат право да решават дали той е взел законосъобразно решение.

--------------------

tender™Модератор
барман

#2183786 - 28.08.2008 11:30 [Re: lichinka]

О, колежка значи!
Всъщност опазването на природата и животните е основно законово задължение на ловците, неотменно свързано с правото им на лов. Тези две сили са като Ин и Ян, или като потоци от електрони и ваканции (дупки), ако се изразя на инженерен език . Неразривно са свързани. Без едното няма другото. Без опазване на дивеча - няма и ползване на дивеч.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2183800 - 28.08.2008 11:59 [Re: tender™]

Недоглеждането за цитирано изцяло мнение е моя , сажалявам
Когато гостенинът ми идва със заредена пушка, как да го посрещна

Въпросът ми беше общ, а не само за този случай, за който зная, че мечката е била мъжка.

Съжалявам, че го приехте лично, имах предвид ловците въобще.

Нека имам право на мнение. Нямам необходимата подготовка и умения, иначе бих завела дело незабавно. Пък то си трябват и определено количество средства , а законите и тълкуването им у нас е толкова разтегливо понятие, че току виж осъдили някой министър (да не вярваш) .

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3917

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.