ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Чакъров разреши в Чепеларе да отстрелят стръвница
    #2181422 - 25.08.2008 11:51

Цитат:

25.08.2008, dnesplus.bg
.
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров даде разрешение да бъде застреляна мечка, която в продължение на три години тормози хората и техните домашни животни в местността Лопуха край Чепеларе. Животното е било отстреляно в петък на място, където предишната вечер е нападнало и изяло друго животно.

Убитата мечка стръвница е мъжка и тежи 120 кг., приблизителната й възраст е 8 години, уточняват пред Дарик екоинспектори от РИОСВ Смолян. Съгласно условията на разрешителното, мечокът е отстрелян от правоспособен ловец. Експертите на РИОСВ са категорични, че това е животното, което е нанасяло щети и всявало паника сред населението в района в продължение на няколко години.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
Re: Чакъров разреши в Чепеларе да отстрелят стръвница
    #2181454 - 25.08.2008 12:56 [Re: tender™]

Цитат:

Цитат:

25.08.2008, dnesplus.bg
.
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров даде разрешение да бъде застреляна мечка, която в продължение на три години тормози хората и техните домашни животни в местността Лопуха край Чепеларе. Животното е било отстреляно в петък на място, където предишната вечер е нападнало и изяло друго животно.

Убитата мечка стръвница е мъжка и тежи 120 кг., приблизителната й възраст е 8 години, уточняват пред Дарик екоинспектори от РИОСВ Смолян. Съгласно условията на разрешителното, мечокът е отстрелян от правоспособен ловец. Експертите на РИОСВ са категорични, че това е животното, което е нанасяло щети и всявало паника сред населението в района в продължение на няколко години.

А според мен това си е жива олигофрения, имайки в предвид, че почти винаги се лепва "стръвница" на животно, на което някой е хвърлил око за трофей
Какъв им е проблема да го преместят или просто нищо друго не им се върти в плоските мозъци, освен да убиват? Има и много други решения, ако мечката наистина е проблемна.
Нека напомня, че точно човекът е този, който заема чужда жизнена среда и какво очаква след това ...

tender™Модератор
барман

#2181518 - 25.08.2008 14:19 [Re: lichinka]

Дали визирате и всички участвали в изработването на "План за действие за кафявата мечка в България"? Ако разгледате документа, ще видите, че в работната група са включени МНОГО представители на МНОГО български и международни природозащитни организации.

И в точка 7. /Проблемни мечки/, всички тези специалисти са записали, че при по-леките признаци за проблемна мечка, се препоръчва унищожаване при рецидив, а при наличие на проблемна мечка по т. 11 и 12, се препоръчва "унищожаване на индивида", без да се чака рецидив.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2181896 - 25.08.2008 23:51 [Re: tender™]

Да, това са препоръки. Аз разсъждавам от позицията, че само смъртта и времето са безвъзвратни.
Не биха ли могли толкова МНОГО умове да измислят нещо друго освен СМЪРТ? Освен това еднозначно: отговорност носят хората, а не животните.
Човек в ролята на Господ - смешно и тъжно

tender™Модератор
барман

#2182089 - 26.08.2008 09:58 [Re: lichinka]

Цитат:

Като пишещ поезия, споделям казаното от вас.
Като ловец разсъждавам така, както е записано в Закона за лова и опазване на дивеча.
Като човек, срещал проблемна мечка очи в очи, съм благодарен на Господ, че след 30 безкрайни секунди на взаимно опознаване от 2-3 метра, тя реши, че не съм обядът й и си тръгна.
И искам да ви попитам, ако мечката беше решила друго, каква роля трябваше да изиграя, според вас, за да не бъде резултатът нито смешен, нито тъжен?
Който срещне проблемна мечка, ще ми е интересно да сподели каква роля му се е искало да може да изиграе в този момент. Може би просто да разпери поетично криле и да отлети?

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182270 - 26.08.2008 15:36 [Re: tender™]

Цитат:

Цитат:

Като пишещ поезия, споделям казаното от вас.
Като ловец разсъждавам така, както е записано в Закона за лова и опазване на дивеча.
Като човек, срещал проблемна мечка очи в очи, съм благодарен на Господ, че след 30 безкрайни секунди на взаимно опознаване от 2-3 метра, тя реши, че не съм обядът й и си тръгна.
И искам да ви попитам, ако мечката беше решила друго, каква роля трябваше да изиграя, според вас, за да не бъде резултатът нито смешен, нито тъжен?
Който срещне проблемна мечка, ще ми е интересно да сподели каква роля му се е искало да може да изиграе в този момент. Може би просто да разпери поетично криле и да отлети?

Радвам се, че разговорът ни е добронамерен и уравновесен, както постингите ви, които съм чела до сега и в други теми.
На въпроса: Сцената с мечката не се разигра във вашето жилище, надявам се? Та да попитам, след като не е било във вашето, то в чие местообиталище се случи ? Нали се сещате, който го е страх от мечки ...
Сега сериозно, да вие не сте обяда на мечката и тя много добре го знае, но ако по някаква причина тя реши че сте заплаха за нея или семейството и, то пак вината няма да е у животното.
Уважавам животните (да кажеш обичам ще е пресилено да речем че и плужеците са животни ) и тяхната борба за живот и защита на местообиталище. За съжаление в повечето случаи се изправят срещу човек, навлезал в тяхна територия
Убедена съм че знаете че броят на загиналите годишно хора от хищници е абсолютно нищожен в сравнение със загиналите от комари, хипопотами, слонове, автомобилни злополуки, неизправни тостери и т.н.

Просто животното е трябвало да бъде преместено или продадено на някой парк или ... незнам но смърт - не.

tender™Модератор
барман

#2182298 - 26.08.2008 16:03 [Re: lichinka]

Цитат:

Сцената с мечката не се разигра във вашето жилище, надявам се?

Не.
Поне дотолкова умея да си подбирам обкръжението вкъщи Случи се на ловен излет за диво прасе. Вместо прасе, дойде мечка. И не това беше проблемът - не става дума за принципния страх от мечка. Обикновено мечката е като всяко диво животно - види ли човек, бяга. Но тази ненапразно я нарекох "проблемна" - тя беше някак си "социализирана". Спря се, огледа ме, понаежи се...дори за миг си помислих: "Глупако, за какво са ти тези шоколадови вафли в горния джоб на униформата!..." Искам да кажа, че тази мечка беше яла човешка храна. Знаеше какво може да очаква от мен. А последното нещо, което исках, беше да дойде да си вземе от вафлите... Но все пак имах някакъв животоспасяващ изход, ако ...ми посегне. Бях въоръжен. Но тя си тръгна, за щастие.

А тази случка можеше да се случи с всеки турист или живущ в района, ако мечката няма страх от човека. И да му остави травми за цял живот, ако изобщо остане жив. Мечката надали знае как се разкопчава джоб на военна куртка - тя разкъсва с нокти. А ноктите и са около 10 сантиметрови остриета чиста стомана...всеки. Или да не излизаме и на туристически обходи, защото нарушаваме мечите местообитания?
Величествено животно е, признавам. Но научи ли се да яде вафли, после научава и овцете, а не дай си боже и човек може да пострада. И между другото, не мисля, че е нормално кафявата мечка да бъде наричана хищник. Ако обаче тя стане хищник (стръвница) - става твърде опасна с размерите и влеченията си.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182365 - 26.08.2008 17:15 [Re: tender™]

Така е.
Но все пак, няма ли друго решение, освен смърт?
Има вероятно умни глави, пък и такива на които и в момента им се плаща за това да измислят и направят така, че животното да живее.

tender™Модератор
барман

#2182763 - 27.08.2008 10:17 [Re: lichinka]

По закон отстрел на мечка може да разреши единствено министъра, при наличие на документална обосновка и доказателства, че нанася вреди, влиза в кошари и селски дворове, тършува, убива домашен добитък и застрашава населението. Нямам статистика колко мечки са били отстреляни в България с такова разрешение. Не вярвам да са много. От гледна точка на запазването на популацията им, отстрела на тези остървени екземпляри надали оказва някакъв негативен ефект. За съжаление, от гледна точка на живота на конкретната мечка, сте права, че там загубата е на 100%. Но никой министър няма да си позволи да запази живота на една проблемна мечка, с риск тя да отнеме човешки живот след това /след което мечката неминуемо ще иде в мечешкия рай, но къде отиват убитият човек и доверието към експертната преценка на министъра, отказал отстрела й/. И ако вие живеете във високопланинско село и мечката влиза във вашия двор /където е тоалетната ви/ и отмъква стоката ви /домашния добитък/, надали ще оставите нещата на самотек, дори и да не получите министерско разрешение. Едно е да обичате мечка стръвница по принцип и от разстояние, от любов към живота й, друго е да я срещнете в дома си или на пасището си.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182798 - 27.08.2008 11:16 [Re: tender™]

Цитат:

По закон отстрел на мечка може да разреши единствено министъра, при наличие на документална обосновка и доказателства, че нанася вреди, влиза в кошари и селски дворове, тършува, убива домашен добитък и застрашава населението. Нямам статистика колко мечки са били отстреляни в България с такова разрешение. Не вярвам да са много. От гледна точка на запазването на популацията им, отстрела на тези остървени екземпляри надали оказва някакъв негативен ефект. За съжаление, от гледна точка на живота на конкретната мечка, сте права, че там загубата е на 100%. Но никой министър няма да си позволи да запази живота на една проблемна мечка, с риск тя да отнеме човешки живот след това /след което мечката неминуемо ще иде в мечешкия рай, но къде отиват убитият човек и доверието към експертната преценка на министъра, отказал отстрела й/. И ако вие живеете във високопланинско село и мечката влиза във вашия двор /където е тоалетната ви/ и отмъква стоката ви /домашния добитък/, надали ще оставите нещата на самотек, дори и да не получите министерско разрешение. Едно е да обичате мечка стръвница по принцип и от разстояние, от любов към живота й, друго е да я срещнете в дома си или на пасището си.

Да разбирам ли -> отстрел = убиване ?

Доколкото знам такъв официално регистриран случай в България няма. Дано и да няма и за в бъдеще.

Извинете ме за повторението:
"Но все пак, няма ли друго решение, освен смърт?
Има вероятно умни глави, пък и такива на които и в момента им се плаща за това да измислят и направят така, че животното да живее?"

tender™Модератор
барман

#2182858 - 27.08.2008 13:05 [Re: lichinka]

Отстрел е използваният в Закона за лова и опазване на дивеча термин за ползване на дивеча от имащите право на лов.
Ловуването като термин е ясно дефинирано пак там. Правото на лов и свързаното с него задължение за опазване на дивеча също имат своята дефиниция в ЗЛОД.

Относно официално регистираните случаи - ето ви един от миналата година.

Цитат:

ГАБРОВО

Мечка нахапа ловец край Севлиево
.
В страха си 56-годишният мъж бръкнал в гърлото на звяра.
56-годишен ловец е настанен в севлиевската болница, след като бе нападнат от мечка. Инцидентът станал в неделя около 15 часа по време на лов на диви прасета в местността Лъгът край Севлиево.
...
В този район на Балкана има около 60 мечки. През последната година специалистите отчитат висока концентрация на този вид животни, по всяка вероятност заради изоставените наоколо овощни градини с много плодове.

Мечките са с особен статут в България, под специална закрила и от Министерството на околната среда и водите трудно дават разрешение за отстрел.

И по последния ви въпрос:

Цитат:

ППЗЛОД
Приложение № 2
към чл. 66, ал. 1 (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
Срокове за ловуване на дивеч

5. Мечка:
5.1. (Отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
5.2. Стръвници - целогодишно

Дотук с този закон. Минаваме към друг - ЗБР.
Разрешението за отстрел на мечката е дадено по силата на Закона за биологичното разнообразие, който всъщност казва следното:

Цитат:

Чл. 38. (1) За животинските видове от приложение № 3 се забраняват: /в което приложение е и Кафявата мечка, б.а./

1. всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;

.
Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние.

.
Чл. 49. (1) Изключенията по чл. 48 се допускат с писмено разрешение на:

1. министъра на околната среда и водите - за видовете от приложение № 3;

(2) В разрешителното по ал. 1 се определят видовете, броят на екземплярите, времето и мястото, уредите, средствата и методите, начинът за разпореждане с екземпляра и други условия, при които се допуска изключението, както и органът или лицето, натоварено да осъществява контрола по спазването на условията.
Чл. 51. Условията и редът за издаване на разрешителните по чл. 49, ал. 1 се определят с наредба, утвърдена от министрите на околната среда и водите и на земеделието и горите.

Предвид този закон, и препоръките дадени в "План за действие относно кафявата мечка в България", министърът е взел решение.

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2182875 - 27.08.2008 13:37 [Re: tender™]

брейй,... Томе, не знаех че си на щат "Адвокат на Министъро" ама мноо добре се справяш

а девойката пак ще те пита дали няма някакъв друг начин...

интересно какъв ли начин да има - например да изселим няколко села и някой друг град, за да може мечката да си ходи наволя в собствената си територия

или пък да я хванем жива и да я турим в клетка... тва май не е много по-хуманно ама пък ще е жива

в крайна сметка - в момента мечката у нас не е разрешена за лов и се размножава свободно, а подобни екземпляри като гореописаните могат да нанесат много повече щети и жертви /включително човешки/, за да целим "на всяка цена" тяхното запазване така поне си мисля аз де - без да съм нито ловец, нито мечкозащитник, което не означава, че не съм природозащитник - но всеки има различно понятия за това как трябва да се запазва природата с нейните богатства

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

tender™Модератор
барман

#2182888 - 27.08.2008 14:04 [Re: Дон Кихот]

Не съм ничий адвокат, дори не съм адвокат Само обясних на приятната съфорумка законовите основания за отстрела на мечката. А че можело да я хванат и да я пратят някъде, където има условия тази мечка да си живее - това пак го решава Законодателят и Оправомощеният изпълнител - в случая Министърът. Но се радвам, че тя поставя този въпрос и културно изразява какво би искала. Макар че започна трудно , разговорът продължи културно и надявам се ситуацията се изясни, без обиди като ...знаеш темата, която специално отворих за природозащитници. Тяхна си е темата, нека си я пълнят с каквото искат и сметнат, че е в полза на животните и прородата...
Моите уважения към природозащитниците, моля ги само да ползват форума за качествени дискусии, а не за да изливат помия в него, и то към хора, спазващи съществуващите закони. Никой не е виновен, че спазвал закона, че ползвал право на лов, дадено му от закона, и че го влече ловът, а не плетките, например. Щом тези закони не им харесват - ми да станат те депутати и да ги променят. Това е начинът, според мен - търпимост, толерантност, обществена дискусия и законова промяна, ако се намери основа за такава.

--------------------

Lothian
бракуван

Регистриран: 14.08.2003
От: looking for a sundown town
    #2183455 - 27.08.2008 22:50 [Re: tender™]

Тендъре, много си търпелив човече.
В Европа сте ги оставили да ви се качат на главата тези нео-хипита.
Личинке, ти с всяко вдишване убиваш по няколко милиона бактерии. Вегетарианка ли си?
За съжаление, това са правилата на играта на този свят - понякога се налага да се убиваме а и никой до сега не се е оттървал жив.
Мен ми е чудно че мечката е била 120 кила, това не е ли малко?

--------------------
It is easy to take liberty for granted, when you have never had it taken from you. Dick Cheney

tender™Модератор
барман

#2183723 - 28.08.2008 09:38 [Re: Lothian]

И на мен ми е чудно че е само 120 кг, но се доверявам на спецовете. В района, където аз срещнах мечката, местните ловци ми казаха, че имало 2 мечки, едната била стотина кила мокра, а другата била ...абе казаха ми 330 кг, но все си мисля, че това е множко. Но тази мечка която срещнах, на височина (без да се изправя) ми беше до гърдите, а когато си тръгна, разтресе такива охранени бутове от поне 60 см в диаметър единия. Та поне 250 кила сигурно имаше. Предположиха, че е била голямата...Но де да знам, може само да ми се е видяла огромна - на страха очите са големи

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2183773 - 28.08.2008 10:58 [Re: tender™]

Цитат:

Отстрел е използваният в Закона за лова и опазване на дивеча термин за ползване на дивеча от имащите право на лов.
Ловуването като термин е ясно дефинирано пак там. Правото на лов и свързаното с него задължение за опазване на дивеча също имат своята дефиниция в ЗЛОД.

Относно официално регистираните случаи - ето ви един от миналата година.

Цитат:

ГАБРОВО

Мечка нахапа ловец край Севлиево
.
В страха си 56-годишният мъж бръкнал в гърлото на звяра.
56-годишен ловец е настанен в севлиевската болница, след като бе нападнат от мечка. Инцидентът станал в неделя около 15 часа по време на лов на диви прасета в местността Лъгът край Севлиево.
...
В този район на Балкана има около 60 мечки. През последната година специалистите отчитат висока концентрация на този вид животни, по всяка вероятност заради изоставените наоколо овощни градини с много плодове.

Мечките са с особен статут в България, под специална закрила и от Министерството на околната среда и водите трудно дават разрешение за отстрел.

И по последния ви въпрос:

Цитат:

ППЗЛОД
Приложение № 2
към чл. 66, ал. 1 (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
Срокове за ловуване на дивеч

5. Мечка:
5.1. (Отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)
5.2. Стръвници - целогодишно

Дотук с този закон. Минаваме към друг - ЗБР.
Разрешението за отстрел на мечката е дадено по силата на Закона за биологичното разнообразие, който всъщност казва следното:

Цитат:

Чл. 38. (1) За животинските видове от приложение № 3 се забраняват: /в което приложение е и Кафявата мечка, б.а./

1. всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;

.
Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние.

.
Чл. 49. (1) Изключенията по чл. 48 се допускат с писмено разрешение на:

1. министъра на околната среда и водите - за видовете от приложение № 3;

(2) В разрешителното по ал. 1 се определят видовете, броят на екземплярите, времето и мястото, уредите, средствата и методите, начинът за разпореждане с екземпляра и други условия, при които се допуска изключението, както и органът или лицето, натоварено да осъществява контрола по спазването на условията.
Чл. 51. Условията и редът за издаване на разрешителните по чл. 49, ал. 1 се определят с наредба, утвърдена от министрите на околната среда и водите и на земеделието и горите.

Предвид този закон, и препоръките дадени в "План за действие относно кафявата мечка в България", министърът е взел решение.

Казано ясно и аргументирано, благодаря.
Но не е точно в темата на разговора.
Става въпрос за статистика за цитирам ви: "отнемане на човешки живот". Та повтарям си въпроса имали официално регистриран такъв случай?

За нахапаният ловец: кой не е взел всички предпазни мерки това да не се случи, човека или мечката? След като човека е в чуждо жилище, какво очаква, пита с мед за добре дошъл или бой по главата?

Като нищо стръвница може някой да нарече майка с малки или бремена мечка. И тях ли ще убиете?

И накрая "Чл. 48. (1) Изключения от забраните по чл. 38, 40, чл. 41, ал. 3, чл. 44, 46 и чл. 47, ал. 1 се допускат само когато няма друго алтернативно решение и при условие, че популациите на засегнатия вид не са увредени в областта на естественото им разпространение и са в благоприятно състояние."
Няма начин да няма алтернативно решение за всеки един случай, а и кой казва, че няма алтернативно решение в даден случай? Министърът е политическа личност, рядко е точно такъв специалист и винаги е политически обвързан, а не природозащитно такъв.

Да, министърът е взел решение, но то определено не е правилно, имайки предвид, че съществуват алтернативни решения по ЗБР Чл. 48. (1), които той не е взел под внимание.
Един прецедент води до съмнения във всички предишни негови решения по този и подобни казуси.

lichinka
кривогледа къртица

#2183779 - 28.08.2008 11:09 [Re: tender™]

Абсолютно вярно и благодаря за толерантността .
Когато се използват грубости това води до съответстваща реакция и в крайна сметка ненужни словесни еквилибристики.
Надявам се разговорът да е полезен за всички.
В интерес на истината не съм природозащитник, а обикновен инженер. Просто обичам природата такава, каквато е.

tender™Модератор
барман

#2183785 - 28.08.2008 11:21 [Re: lichinka]

Само да помоля да не цитирате целите мнения, когато това не се налага. Те си се виждат, няма нужда да ги повтаряте и в своите мнения и да натежава форумът. Благодаря.

За статистиката за убити от мечка хора - не знам, попитайте в министерството или в парламента. Аз пък се интересувам от статистика за деца с малформации, по видове и смъртност и съответно проведена или непроведена антенатална (преди забременяването) профилактика с фолиева киселина (Вит. В9), но...май статистиката не ни е най-силната страна. Ако в търсене на статистика за мечките, намерите и статистика за децата, жертви на човешкото безхаберие, моля ви, дайте ми я.
Ако пък аз открия статистика за човешки жертви на мечките - убийци, ще ви я преоставя.

Цитат:

След като човека е в чуждо жилище, какво очаква, пита с мед за добре дошъл или бой по главата?

Вие по кой от двата начина посрещате гостите си?

Цитат:

Като нищо стръвница може някой да нарече майка с малки или бремена мечка.

Отстреляната мечка е мъжка /бременността отпада/ и е доказана стръвница - имало е вълна и кости в стомаха й. А къде прочетохте, че някой е нарекъл стръвница мечката, нахапала ловец по време на лов? Тази мечка вероятно все още си живее спокойно. За разлика от нахапания човек...
Цитат:

И тях ли ще убиете?

Кой да ги убие? Кои мечки съм убил аз , че да ме питате "и тях ли ще убиете?" Моля насочете си по-прецизно въпроса , за да ви бъде отговорено прецизно.

Цитат:

Да, министърът е взел решение, но то определено не е правилно, имайки предвид, че съществуват алтернативни решения по ЗБР Чл. 48. (1), които той не е взел под внимание.
Един прецедент води до съмнения във всички предишни негови решения по този и подобни казуси.

Значи вземате члена, за който твърдите, че министърът не го е взел под внимание, и го носите в Съда. Там са хората, които имат право да решават дали той е взел законосъобразно решение.

--------------------

tender™Модератор
барман

#2183786 - 28.08.2008 11:30 [Re: lichinka]

О, колежка значи!
Всъщност опазването на природата и животните е основно законово задължение на ловците, неотменно свързано с правото им на лов. Тези две сили са като Ин и Ян, или като потоци от електрони и ваканции (дупки), ако се изразя на инженерен език . Неразривно са свързани. Без едното няма другото. Без опазване на дивеча - няма и ползване на дивеч.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2183800 - 28.08.2008 11:59 [Re: tender™]

Недоглеждането за цитирано изцяло мнение е моя , сажалявам
Когато гостенинът ми идва със заредена пушка, как да го посрещна

Въпросът ми беше общ, а не само за този случай, за който зная, че мечката е била мъжка.

Съжалявам, че го приехте лично, имах предвид ловците въобще.

Нека имам право на мнение. Нямам необходимата подготовка и умения, иначе бих завела дело незабавно. Пък то си трябват и определено количество средства , а законите и тълкуването им у нас е толкова разтегливо понятие, че току виж осъдили някой министър (да не вярваш) .

tender™Модератор
барман

#2183819 - 28.08.2008 12:17 [Re: lichinka]

Ох, тези емотикони...нито да ги ползваш, нито да не ги ползваш...Спокойно, нищо не съм приел лично - просто въпросът беше зададен сякаш е към мен. Вероятно сте визирали цялата категория "ловци". Не, нямаше да бъде убита мечката-стръвница, ако е бременна - поне според мен. Но защо да изказваме предположения, когато не това е казусът, който обсъждаме в темата.

Правото ви на мнение тук е видно.

П.П. А ако не му е била заредена пушката? Или ако нямаше пушка човекът, а беше гъбар, например - това щеше ли да промени нещо в ситуацията? Пак мечката е щяла да го разкъса, ако си реши. И аз бях забравил, че имам пушка в онези 30 секунди. Всичко си зависеше от мечката. Но моята не нападна. А онази го е сръфала...Може и глиган да го нападне. На това му се казва инцидент при лов. Аз не го ползвам за аргумент против мечките, защото той няма връзка с темата за мечките-стръвници. Не го ползвай и ти за контрааргумент (нали вече може да ги говорим на ти?) .

А досега където съм ходил на гости (включително за лов), са ме посрещали с пита и мед. Надявам се тази тенденция да се запази

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2183875 - 28.08.2008 13:54 [Re: tender™]

Радвам се, че разговорът стана доста добър (поне според мен) и ми е от полза.
Разбира се, че може на ти.

Преди около половин година имаше по Енимъл пленет една поредица от няколко серии за гризли, водена от един (за мене луд) около 30 годишен биолог, който си живееше там на палатка и си обикаляше на "една ръка растояние" от мечките. Не помня как се казваше поредицата, нито биолога и безуспешно, за сега, се опитвам да намеря този филм. За съжаление тази документалистика завършва фатално за човека , въпреки че по време на снимките, той не веднаж казваше, че такъв край е напълно възможен и той самият е наясно с това.
Има ли начин това да го намеря от някъде, въпреки малкото инфо, което давам?

tender™Модератор
барман

#2183936 - 28.08.2008 15:18 [Re: lichinka]

намерих ти ето това:

Цитат:

Освен това по DISCOVERY WORLD можете да гледате и „ЧОВЕКЪТ, ЖИВЯЛ СРЕД ГРИЗЛИ”, награждавания филм, документиращ манията на Тимъти Тредуел към мечките гризли. Режисиран от прочутия Вернер Херцог, „ЧОВЕКЪТ, ЖИВЯЛ СРЕД ГРИЗЛИ” рисува сложен портрет на Тредуел – неуморен и страстен защитник на мечките гризли, който бил разкъсан и изяден от една от любимките му през 2003 г.

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#2183947 - 28.08.2008 15:31 [Re: tender™]

гледах по Дискавъри за въпросния и за фаталния инцидент през 2003 кво да кажа - човека просто си го е търсел, въпреки, че е бил сигурно най-запознатия по темата с поведението на мечките човек в света, той буквално се е наврял пред муцуната на неспокойна мечка, която е проявявала агресивност към него и преди това

д.К.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2183957 - 28.08.2008 15:43 [Re: tender™]

Да точно за това става въпрос.
10х
Така вече ще го открия все някъде!

lichinka
кривогледа къртица

#2183963 - 28.08.2008 15:47 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

гледах по Дискавъри за въпросния и за фаталния инцидент през 2003 кво да кажа - човека просто си го е търсел, въпреки, че е бил сигурно най-запознатия по темата с поведението на мечките човек в света, той буквално се е наврял пред муцуната на неспокойна мечка, която е проявявала агресивност към него и преди това

д.К.

Да, направи ми изключително впечатление. Подобен (за малко да кажа ненормалник ) е Остин Стивънс, онзи със змиите. Абе не сме бедни откъм луди , но пък ефектът от филмите им е невероятен.

Сетих се и за Стив Ървин

lichinka
кривогледа къртица

#2183982 - 28.08.2008 16:09 [Re: tender™]

сега вече лесно ще намеря и филма

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#2184006 - 28.08.2008 16:34 [Re: lichinka]

а бе... аз имам чувството, че говорим за различен човек, защото филма, който съм гледал беше за около 50-60 годишен мъж

бдв, пробвах да потърся по познатите ми торенти нещо по темата, но не открих точно това...

д.К.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2184030 - 28.08.2008 17:00 [Re: Дон Кихот]

Няма проблем. Често на афишите е и режисьорът, който си е възрастен.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3915

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.