ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
Мечките - основен проблем?
    #2193483 - 11.09.2008 18:42

Чудя се аз защо последните два - три месеца навсякъде се навъдиха стръвници и мечки-човекоядци, а то какво било: трябва да пробутаме точка в закона.

Проектът за нов ловен закон разрешава лова на мечки!?
Цитат -
Източник: МЗГ
Приетите от Министерството на земеделието и горите /МЗГ/ изменения на Закона за лова и опазването на дивеча предвиждат в броя на ловните видове, като занапред освен съществуващите към момента 11 вида едър дивеч, като ловен вид се добавя и мечката. Причината за това според МЗГ била, че популацията на мечката в страна е стабилна.

Дали пък не е доста доходен бизнес да се докарват мастити чуздоземски ловци и да се пълнят касичките на големци и тарикати?
Че то да утрепеш мечка си е атракция!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Мечките - основен проблем?
    #2193864 - 12.09.2008 09:54 [Re: lichinka]

Какво според теб означава това. че /евентуално/ ще се разрешава отстрел на едрия дивеч "мечка", като обект на лов? Как и по каква процедура, според твоите разбирания, ще се извършва този отстрел? Всеки притежател на пушка отива в обедната почивка в гората и си отстрелва мечка ли?

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

auvi

Регистриран: 26.12.2007
От: chicago
    #2194040 - 12.09.2008 14:36 [Re: lichinka]

Не се чуди а се моли да не те срещне в гората.Аз сьм за.Не трябва да се чака да станат колкото кенгурата в Австралия.Опаснички са си.Който има здрави гащи да ходи и да ги отстрелва.Няма да ми е приятно да си ям боровинки и капинки в такава компания.

П.П. Докато не се намали популацията им,ще преследвам само мечки като под аватара ти.Много ме кефи.

lichinka
кривогледа къртица

#2194144 - 12.09.2008 16:24 [Re: tender™]

Цитат:

Какво според теб означава това. че /евентуално/ ще се разрешава отстрел на едрия дивеч "мечка", като обект на лов? Как и по каква процедура, според твоите разбирания, ще се извършва този отстрел? Всеки притежател на пушка отива в обедната почивка в гората и си отстрелва мечка ли?

Ами да. Представям си го нещо такова.
Сега поне има някакви по-строги ограничения и благодарение на това (вероятно) популацията е стабилна. Отпадането макар и на малка част от тези ограничения, както се планира, несъмнено ще доведе до намаляване на популацията (проста аритметика).
Такава промяна би звучала логично, само ако броят на мечките се увеличава над някакъв праг за безопасност за населението.
За мен тази промяна ще освободи още една бизнес ниша за сметка на фауната в България и нищо повече.

lichinka
кривогледа къртица

#2194147 - 12.09.2008 16:26 [Re: auvi]

е картинката не е на мечка

auvi

#2194194 - 12.09.2008 17:18 [Re: lichinka]

Ее,ми ти така ме наплаши,че само мечки ми се привиждат.По темата и една да е.щом е човекоядка си е за отстрел.

lichinka
кривогледа къртица

#2194202 - 12.09.2008 17:21 [Re: auvi]

Цитат:

Ее,ми ти така ме наплаши,че само мечки ми се привиждат.По темата и една да е.щом е човекоядка си е за отстрел.

трябва да се цели човек добре, щото ако пропусне и се окаже, че мечката е мъжка ... леле-мале що стана

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #2194773 - 13.09.2008 11:42 [Re: lichinka]

Бизнес нишата си съществува и в момента. Кажи ми кой закон бива приет, ако пречи на хората с пари? Вероятно и настоящият ЗЛОД не прави изключение, и ако човек иска да плати яка пачка, за да отстреля мечка, все някъде може да го направи и в момента, по линия на ловния туризъм, да речем (отиваш в дивечовъдна станция, плащаш да предположим 50 000 лв и правиш к'вото правиш).

А промените, които те притесняват, се отнасят до законовата възможност за отстрел на мечка по линия на ловните дружинки по места. От редовите ловци. По закон те имат право да отстрелват и елен, ако им дадат (и си платят) разрешително за конкретния излет. Но това първо е доста скъпо за тях, второ се случва адски рядко. Защо ли?
Защото от НУГ всяка година правят таксация на популацията на дивеча, всяка мечка се знае в кой район е и колко мечкаи са в района. Ако има пренаселване на вида, водещ до липса на територия, оттам на храна и следователно до повишаване на риска от превръщане на мекчата във стръвница - то тогава чак може и да позволят отстрел на един конкретен екземпляр. А може да минат и години, без в определен район да са изпълнени горните условия, тоест без да има основание за разрешение за отстрел на мечка.
Всъщност, и при заешкия лов е така, и при яребицата е същото - тая година има зайци, дават един ден за лова им, хващаш си един заек и толкоз. Другата година било сушаво, няма зайци - значи няма и лов.

И малко ФАКТИ: Според " План за действие за кафявата мечка в България ", наличностите на мечки в горските стопанства и държавните лесничейства са следните:

Общо: 675 бр.
Допустим запас: 523 бр.
Проведен планов отстрел: 6 бр.

Изводите оставям на теб

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

lichinka
кривогледа къртица

#2195711 - 15.09.2008 10:41 [Re: tender™]

Цитат:

Бизнес нишата си съществува и в момента. Кажи ми кой закон бива приет, ако пречи на хората с пари? Вероятно и настоящият ЗЛОД не прави изключение, и ако човек иска да плати яка пачка, за да отстреля мечка, все някъде може да го направи и в момента, по линия на ловния туризъм, да речем (отиваш в дивечовъдна станция, плащаш да предположим 50 000 лв и правиш к'вото правиш).

А промените, които те притесняват, се отнасят до законовата възможност за отстрел на мечка по линия на ловните дружинки по места. От редовите ловци. По закон те имат право да отстрелват и елен, ако им дадат (и си платят) разрешително за конкретния излет. Но това първо е доста скъпо за тях, второ се случва адски рядко. Защо ли?
Защото от НУГ всяка година правят таксация на популацията на дивеча, всяка мечка се знае в кой район е и колко мечкаи са в района. Ако има пренаселване на вида, водещ до липса на територия, оттам на храна и следователно до повишаване на риска от превръщане на мекчата във стръвница - то тогава чак може и да позволят отстрел на един конкретен екземпляр. А може да минат и години, без в определен район да са изпълнени горните условия, тоест без да има основание за разрешение за отстрел на мечка.
Всъщност, и при заешкия лов е така, и при яребицата е същото - тая година има зайци, дават един ден за лова им, хващаш си един заек и толкоз. Другата година било сушаво, няма зайци - значи няма и лов.

И малко ФАКТИ: Според " План за действие за кафявата мечка в България ", наличностите на мечки в горските стопанства и държавните лесничейства са следните:

Общо: 675 бр.
Допустим запас: 523 бр.
Проведен планов отстрел: 6 бр.

Изводите оставям на теб

За пореден път отговорът ти ме впечатлява с коректност и пунктуалност, за което ти благодаря.
Нека помисля малко преди да ти отговоря. А отговор ще има Нека не копираме неразумните постъпки на германците!

auvi

#2196255 - 16.09.2008 03:47 [Re: lichinka]

И какво излиза?Германските Алпи нямат чар без мечки?

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3944

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.045 seconds in which 0.025 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.