ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
Re: Извори, документи, свидетелства, текстове от първа ръка
    #2917009 - 15.06.2012 09:29 [Re: Tanya.]

Имам, за жал, само 2 бутона горе в дясно-1 за отговор и 1 за цитиране, ала нямам за редактиране-не знам що...което ме прави по-внимателен при писането
Видях го, просто бутончето е малко и без надпис-но бачка.
Мерси!

Редактирано от Zabergan (15.06.2012 09:32)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917028 - 15.06.2012 10:34 [Re: Гай Баньо]

ДОКУМЕНТ

Дописка от Велес 27. Март 1865 г. за успеха на училищното дело в града

"Родолюбивата община откъм источната страна на градът ни, имат осем години време откак е обарнала по-големо внимание и усърдие, отколи по-напред, за просвещението и умното развитие на младити на славяно-българският им матерни язик...Това всичко, разумева са, че е ставало с трудове и големи трошкове: нъ не било известно на всуе и залудо; защото успехът и умното развитие на младити в учението от година на година по-добре и по-значително...Испитанието на текущата година стана на ден Благовещение...Отговорити на ученицити беха добри, испитът са заключи с едно слово, което изрече г. Алексий поп Стефанов...Най-после, като са испея от учениците песната "България аз бедна, бедна окаяна", Народното събрание се разиде с голема радост и благодарност"

Вестник "Турция", Цариград бр. 41, 1.V.1865 Г.-оригиналът е на български език.
Македония-Сборник от документи и материали, София 1978 г., док. № 74, стр. 212-213.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917030 - 15.06.2012 10:46 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Пимпек, цитирах те по-горе "RE: Pimpek" без да искам-не е насочено директно към тебе, сори

ДОКУМЕНТ
Дописка от гр. Прилеп до вестник "Турция" от 12. Юли 1866 г.

"На 12-й първопоминавшаго месеца направи се испитание на учениците от мъжкото ни главно училище. Требаше (се надевахме биле и уверени бевме) сега и ние, како и друзите по България (горня) градове, да се похвалим с едно испитание, на от по-високи науки, на българский язик,като ся виждаше от първото дохожданйе на главнийт ни учител в градът ни, че и нашето българско окаянно училищ ке напреднит малко нещо...Речено е от старите, че подир жялост идит и радост. Ние според како що бехме излъгани в намерението си, народът как що беше се обезсърчил и истинал...за пример на грубостта (?) на язикът, с кого не можел човек да се въспитат и образоват...ке бехме съвсем отхвърленни в отчаяние, ако да не беше дала учителката ни г-джа Неделя харно испитание с добрепредуготовенните си девици "
в. "Турция", Цариград бр. 7-6. Август 1866 г.-оригиналът е на български.
Македония-сборник документи и матриали, София БАН 1978 г., док. № 83, стр. 222-223.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917032 - 15.06.2012 10:56 [Re: Yuf Gaskew Junior]

ДОКУМЕНТ

Редакционна бележка за основаването на българско читалище в Битоля 12. Май 1860 г.

"Новините ни от Битоля, 12 майя, не можят да бъдат по-приятни. Тамошнити ни българи предприели да основат едно българско читалище...
Ето съгласието:
"Долоподписанити се обричяме чрез нашята помощ да обдържяме едно общо читалище българско, в което да има български вестници и от други още разни язици, така и една книгохранителница от български книги и от други списания на разни европейски язици..."
Това съгласие са подписало от градоначялницити...В това предприятие най-големи старания полага Г. П. Димков Радевич*, момък който са учил в Атина и Виена. Наистина любопитно е и похвално, че тоя момък не си е изгубил народнити чювства в един град, дето имаме да оплакваме толкото погърчени съотечественици"

Македония-сборник документи и материали, С. изд. БАН 1978 г., стр. 165-док. № 34.
Вестник "България", Цариград, бр. 64 от 9. Юни 1860 г.-оригиналът е на български.

*Става дума за този човек: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B...BD%D0%B8%D0%BA)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917086 - 15.06.2012 12:18 [Re: Yuf Gaskew Junior]

ДОКУМЕНТ

Дописка до в. "Македония", Цариград бр. 30 от 1867 г.

"Ресен 14. Юни 1867 г.

Господине редакторе на весник Македония.
До сега никогаш от нашиот грат не са йе писало кореспонденция; сега за парво зафащаме и от нашиот малки грат, за да ви известиме малку неща...Нашиот грат йе сосем от булгари населен, така и околните села...сега и тука се собудефме и зафащаме за да бараме таткофниот язик и за чуденйе йе оти изведнош се запалиа на сичките сърцата, за да си сакат матерниот язик, но не можит да се исполнит желанието во градот ни, като имаме най-парво препетствието от владиката Мелетия, фторо и от неколку негови приверженци или негови лажипаничкофци...на които за сега замолчаваме имената да ви кажиме като са надевами чи и тий се булгари и во еден ден белким и тие ке дойдат на редот що требит като булгари..."

акад. Йордан Иванов-"Българите в Македония", стр. 318 (док. №188).
Цитирано по: изд. "Наука и Изкуство"-София 1986 г., (фототипно изд. от 1917 г.).

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917089 - 15.06.2012 12:30 [Re: Yuf Gaskew Junior]

ДОКУМЕНТ
Послание на българските владици до скопското население, с дата 25. Март 1874 г., подписано от Антим Видински екзарх, Иларион Търновски, Евстатий Пелагонийски и Натанаил Охридски.

Оригиналът към 1917 г. с е пазел у г-н Н. Шишеджиев и е обнародван за първи път в книгата на проф. А. Иширков-"Западните краища на българските земи".София 1915 г., стр. 66-67

"Известно Ви е, че преди неколко месеци Честно-то Правителство на Н. Импер. Величество Султан Абдул Азис...беше благоволило да реши да се испита желанието на благочестивото и Христолюбивото население от богоспасаемите български епархии в Македония и Тракия които не са преброени от Високославнийтъ Импер. Ферман, и да се испълнят формалностите които се изисковат от Него, от ферманът, за да се признаи присъединението на речените епархии към народната ни Ексархия и граждански...Известно Ви е още че по това решение испитът и испълнението на нужните формалности требаше да се почни от Вашата Богоспасяема Епархия и от Оридската. Всичко това вече се свърши...и Царското правителство благоволи да признаи Епархията Ви към народната ни Ексархия и да ни даде Берат на Негово Преосвещенство г-на Доротея Скопски"

акад. Й. Иванов-"Българите в Македония", С. 1986 г. (фототипно издание), стр. 343, док. №211.

Редактирано от Zabergan (15.06.2012 12:31)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917095 - 15.06.2012 12:45 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Из бележките на Ангелко Палашов за училището в махалата Пърцорек в източната част на град Велес, който се дели от р. Вардар на две части-част Пърцоречка и част Спротивчани (Спротивчани е на западната страна):

ДОКУМЕНТ

„Месеца Април 23-а лето 1847. Янко Христов и другари бист 4 години епитропи на училището словено-болгарско Перцоечкой светаго Георгия самописца…

…Аз грешний и раб божий Ангелко Палашов зрител и настоятел словено-болгарской училище Пръцоречког светаго Георгия Самописца начна водити рачун сос страх божий…месец април 23-а, лето 1847. Велес город.”

Цитирано от: акад. Йордан Иванов.”Български старини из Македония”, София изд. „Нука и Изкуство” 1970 г. (фототипно изд. от 1931 г.), стр. 80, док. № XII-2.

Редактирано от Zabergan (15.06.2012 12:46)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917099 - 15.06.2012 12:53 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Надпис на мряморна плоча над южната врата на долномахленската църква ”Св. Неделя”. Надписът е от времето на гръцката патриаршеска власт в Битоля, 1863 г.:

ДОКУМЕНТ

„Тоя свети храм на пресветая и славна великомъченица Неделя се издигна от основание с иждивението на българите при владикуванието на високопреосвещенния г-н Венедикт Византийски, който и я освети. Битоля, 13 октомври 1863 г.”
акад. Й. Иванов-"Български старини из Македония", С. 1970 г.
стр. 65, док. № XII-3.

Хора от Битоля, интересно ми е има ли я тая църква още?
Съществува ли надписът, или плочата е строшена и премахната?

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2917100 - 15.06.2012 12:57 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Надпис на мряморна плоча над южната врата на долномахленската църква ”Св. Неделя”. Надписът е от времето на гръцката патриаршеска власт в Битоля, 1863 г.:

ДОКУМЕНТ

„Тоя свети храм на пресветая и славна великомъченица Неделя се издигна от основание с иждивението на българите при владикуванието на високопреосвещенния г-н Венедикт Византийски, който и я освети. Битоля, 13 октомври 1863 г.”
акад. Й. Иванов-"Български старини из Македония", С. 1970 г.
стр. 65, док. № XII-3.

Хора от Битоля, интересно ми е има ли я тая църква още?
Съществува ли надписът, или плочата е строшена и премахната?

Поздравления за убийствено точната тема
Неслучайно македонист в нея няма и да се мерне, дори в компанията на любимия "Канчов"

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2917117 - 15.06.2012 13:43 [Re: Yuf Gaskew Junior]

ДОКУМЕНТ

Дописка от гр. Битоля до вестник „Турция”
7. Декември 1865 г.
„Овдека работити изглядует на харно.
Народът сака и поступува да си има училище на язикът си.
Еснафите и най-много устабашиите еснафски, както и първенците бугарски са стапиле на нога да наредат и исполнат това народно желание.
Имаме надежди, как за скоро ке фатат бугарчинята да си ходят на своето да учат по матерний си язик.

Има Господ! При царската живот и това ке бидит.
Стига ние да имаме добра воля и да некиме да седиме во темница, да не спиеме во свой смъртоносен сон, во когото сме спали досега.
Но да си посакаме правото; защото „господ дава, но в кошара не вкарува” и „ако не бара детето да цица, майка му не му дава”…
…Много добро ке сторат нашите родолюбци откъм вашите страни, г. редакторе, ако благоизволят да ни подарят нещо от книжки, като: буквари от Данова, таблици от същиит или от Доброплоднаго, така и други книжки, потребни за първоначалните деца, защото с Божиа повела за скоро се надаме при царската живот да се отворат и в околните села и по другите кази, що нема още бугарски училища.
Но со още ке се отворят тия училища? Но що ке пеят децата, кога немат книги, чистописания и числитeлници?
Ние овде имаме голема надежда на родолюбивите имотни бугари, как ке дойдат да ни помогнат да се изполни ова народополезно за цел бугарски народ желание…
Най-моного ке са молам на г.г. книгопродавци...да благоизволат да пущат по овия страни свои люге да продават книги, защото сме мошне в нужда за ваква храна; а пък за нихна милост ке им биде вигодно и полезно, защото ке им се продае по-скоро стоката…”
Вестник „Турция”, Цариград, бр. 27 от 8. Януари 1866 г.-оригиналът е на български.
Македония-Сборник документи и материали, С. 1978 г.-стр. 217, док. № II-79.

Редактирано от Zabergan (15.06.2012 14:18)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 42 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 21878

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.075 seconds in which 0.067 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.