ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
дуле
неориентиран

Регистриран: 02.06.2012
"Македонско" ракописно богатство патува за Белгија-3
    #2943427 - 31.08.2012 07:03

Поради очевидното разводняване на другите две теми предлагам да започнем нова по същество. Според моето скромно мнение се наблюдава някаква тиха лудост одвъд Огражден. Да речем, че илюстрацията на възражението на македонските научници е направана от малограмотен редактор, то тази неграмотност е повторена и пренесена вече в телевизионен репортаж. А това вече не е редакторски пропуск.... Или нарочно е търсена провокацията или са толкова тъпи, че илюстрират материалите си с каквото им падне, разчитайки на тоталната необразованост на аудиторията си (в материала има показани и пергаменти с латински букви). Ето:

Антимакедонска кампања за средновековните ракописи во Бугарија

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Karamel_

Регистриран: 30.08.2012
Re: "Македонско" ракописно богатство патува за Белгија-3
    #2943429 - 31.08.2012 07:17 [Re: дуле]

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2943442 - 31.08.2012 08:54 [Re: дуле]

Цитат:

Според моето скромно мнение се наблюдава някаква тиха лудост одвъд Огражден. Да речем, че илюстрацията на възражението на македонските научници е направана от малограмотен редактор, то тази неграмотност е повторена и пренесена вече в телевизионен репортаж.

В България няма антимакедонска кампания, има промакедонска.
Критиката към името на изложбата не е насочена против Македония, а има за цел да предпази Македония от правене на глупости. Защото глупостите увреждат името Македония.
Когато направиш забележка на някой твой приятел понякога (не винаги) се случва той да каже: Благодаря, че ме предупреди. Т.е. ти ме предпазваш от неловки ситуации.
Играта с думи, имена, може да демонстрира невежество. Вече писах: Ако се счита всичко в Република Македония за македонско, само македонско и нищо друго, може да се стигне до конфузни ситуации.
Например: Чия собственост са ръкописите? На държавата. Следователно македонски. Но държавата е от 1980г, а тези неща са от по-рано. Защото тази земя е населявана от времето на появата на човека като мислещо същество.
Боко даде хубав пример: Чий са доматите, които ти си си купил на пазара, а аз съм ги отгледал в моята градина! И ако се прояви поне малко интелигентност, няма да има и противоречия. Тези домати вече са мои (аз ще ги ям), и са от Боко.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2943661 - 31.08.2012 19:22 [Re: sofmak]

Кралскиот музеј на Мариемонт под огромен притисок на бугарски политичари
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ski-politichari

Цитат:

Залудни се обидите на бугарските политичари и историчари да издејствуваат промена на името на изложбата на македските ракописи во Брисел.

Ова за Сител го потврди и директорката на Кралскиот музеј на Мариемонт која за ова вели дека се само шпекулации на бугарските медиуми.

nes
неориентиран

Регистриран: 30.08.2012
    #2943733 - 31.08.2012 21:29 [Re: Негатор]

Залудно,залудно, па колко залудно.През октомври ще видим

vargo
ненаситен поклонник

Регистриран: 19.06.2009
    #2943771 - 31.08.2012 22:14 [Re: Негатор]

Цитат:

Кралскиот музеј на Мариемонт под огромен притисок на бугарски политичари
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ski-politichari

Цитат:

Залудни се обидите на бугарските политичари и историчари да издејствуваат промена на името на изложбата на македските ракописи во Брисел.

Ова за Сител го потврди и директорката на Кралскиот музеј на Мариемонт која за ова вели дека се само шпекулации на бугарските медиуми.

За това го махнаха от сайта на музея -щото деректорката потвърдила теориите на налудничавите историчари от Скопие ...потвърдила толкова колкото е истинско интервюто на Дорис Пак -немската евродепутатка -,която уж била възмутена от нападките срещу филма на Д.Митревски от страна на българските евродепутати!!!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (31.08.2012 22:15)

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2943790 - 31.08.2012 22:45 [Re: sofmak]

Софмак, бон апети. Днес ти е доматоден ли?

Цитат:

Тези домати вече са мои (аз ще ги ям), и са от Боко.

Изнамерих и едни думи на НаБоков - за това кое-чие е:

"Аз съм американски писател, роден в Русия, получил образование в Англия, където изучавах френска литература, преди да се преселя в Германия на 15 години....Главата ми говори на английски, сърцето ми-на руски и ухото ми-на френски..."

Негатор
Античен вагабонтин

#2943842 - 01.09.2012 00:32 [Re: Tanya.]

ПО БРОЈНИТЕ РЕАКЦИИ ОД БУГАРСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
Попоски: Изложбата во Брисел е веќе договорена

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=75BEF14596648843BEF61CAB42F9E797

"Се работи за проект кој е целосно реализиран. Не гледам причина зошто да реагираме на нешто што е договорено и функционира. Изложбата во Кралскиот музеј е под наслов "1000 години писмена традиција во Македонија" и не гледам каква функција има еден европратеник. Секако, доколку нашите интереси би биле загрозени, нема да седиме и да набљудуваме", изјави меѓудругото министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски на прашањето дали ќе реагираат на притисоците на бугарските политичари, најавената изложба во Брисел да биде откажана. Вчера и од Кралскиот музеј на Мариемонт во Брисел потврдија дека добиваат десетици телефонски повици дневно и се наоѓаат под огромен притисок во врска со најавената изложба Илјада години писмена традиција во Македонија", која од 9 до 21 октомври треба да се одржи во Брисел.

Најавената презентација на илјадагодишната словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век, која ја подготвува Националната универзитетска библиотека Свети Климент Охридски" во соработка со Валонија Брисел интернационал, предизвика бројни реакции од официјални бугарски дипломати, историчари и европратеници. Тие бараат изложбата да не се одржи или да има поинаков наслов, бидејќи, според нив, се работи за бугарски ракописи". На интернет-страницата на кралскиот Музеј исчезна насловот Илјада години писмена традиција во Македонија", што укажува дека е можно притисоците од бугарските дипломати и европратеници во Брисел да бидат успешни во врска со измена на името на изложбата. А официјални најави за откажување на изложбата или нејзино одложување нема.

Негатор
Античен вагабонтин

#2943880 - 01.09.2012 04:01 [Re: Негатор]

Македонската изложба во Брисел ги налути Бугарите
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22668

Македонските средновековни ракописи што ќе бидат изложени во Кралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелтс, Белгија, во рамките на изложбата „Илјада години писмена традиција во Македонија“, предизвикаа жестоки реакции во соседна Бугарија

Бугарскиот историчар, академикот Георги Марков од Институтот по историја на Бугарската академија на науките, обвини дека со изложбата Скопје сакало да влезе во Брисел како крадец на задниот влез.

- Присвојувањето на историјата од Скопје веќе станува кражба, која сакаат да ја демонстрираат и во Брисел, центарот на обединета Европа. Дознав дека ќе подигнат споменик и на Христо Татарчев и на Никола Вапцаров. Посегнуваат дури и по Тодор Александров, кого во времето на Тито го нарекуваа фашист, џелат и бугарски агент. И улица именуваа по него. Не можам да сфатам, тој Бугарин до мозокот и коските од Штип да биде претставен поинаку - вели Марков.

Во интервјуто за бугарската агенција Фокус тој тврди дека во Скопје не сфаќале што е дипломатија.

- Добро е што Министерството за надворешни работи ѝ даде задача на амбасадата во Брисел да го испита случајот, но треба да излезе и со официјална декларација - вели Марков.

Инаку вчера реагираше и Советот за македонски јазик. По одржаната седница тие излегоа со став дека ракописите се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти.

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
конкретни имена
    #2943920 - 01.09.2012 10:15 [Re: Негатор]

Цитат:

Инаку вчера реагираше и Советот за македонски јазик. По одржаната седница тие излегоа со став дека ракописите се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти.

Реакцијата на Советот е потпишана од:

Проф.д-р Убавка Гајдова, претседател
Проф.д-р Славица Велева, член
Проф.д-р Марко Китевски, член
Вон.проф.д-р Елка Јачева-Улчар, член
Проф.д-р. Весна Мојсова-Чепишевска
Проф.д-р Марјан Марковиќ, член
В.н.сор.д-р Веселинка Лаброска, член
www.kanal5.com.mk

Това го пренасям от dir.bg, където е поставено от krte.
Какво целя. Глупостите, които предизвикаха многократно споменаване на Република Македония в българското пространство с негативна оценка, са иницирани от професори, доктори.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3975

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.017 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.