ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2964441 - 06.10.2012 18:49 [Re: Тълмачъ]

Банална „врева“ од Бугарија за изложбата на средновековните ракописи

http://www.mkd.mk/64871/kolumni/banalna-vreva-od-bugarija-za-izlozbata-na-srednovekovnite-rakopisi/

Това е оригиналчето!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2964449 - 06.10.2012 19:04 [Re: Тълмачъ]

http://www.musee-mariemont.be/index.php?id=985Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2964522 - 06.10.2012 21:22 [Re: Негатор]

Цитат:

Банална „врева“ од Бугарија за изложбата на средновековните ракописи

http://www.mkd.mk/64871/kolumni/banalna-vreva-od-bugarija-za-izlozbata-na-srednovekovnite-rakopisi/

Това е оригиналчето!


А това пък е нелогично на толкова нива, че искрено ми става неудобно заради колегата. Наистина, с Път (без да знам с какво се занимава професионално) мога да си разговарям много по-смислено за подобни неща, когато не се бъзика, де. Ако това им е нивото и на науката, не знам... Колкото до коментарите...
Цитат:

STO USTE SAKAAT OVIE TATARO-MONGOLI !!!!!PISETE KRAJ NA TAA VESTACKA DRZAVA I NACIJA ISTO KAKO I JUGOSLAVIJA!!!
Ако са показателни за преобладаващото обществено настроение, ще има ядове да берат.
П.П. То не ползва кирилица дори, не се притеснява, че албанците му взеха 1/3 от територията, веят си байрака и вкарват албански като втори официален език, но го е яд, че "татаро-монголите" са му откраднали буквите Ъ, Щ и Ж... И ще ми "урне" държавата... Ако наистина е това картинката във Вардарско, зле е доста.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (06.10.2012 23:10)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965468 - 09.10.2012 05:41 [Re: Негатор]

Обаче "Дневник" твърди друго!


Датум: 08.10.2012, 16:24
Се отвора изложбата во Kралскиот музеЈ во Морланвелц
Македонските ракописи во Белгија под уставно име
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9B84B8955C90FD488C46671F2579FEB3

Најавата за изложбата на 39. ракописи од земјава (13 до 19 век) предизвика реакции во Бугарија, како и од бугарски дипломати, историчари и европратеници

Старите ракописи од земјава во Kралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелц, Белгија, ќе бидат изложени под уставното име. Свеченоста за отворањето на изложбата со наслов „Илјада години писмена традиција во Македонија“ е закажана за вечерва во 19.30 часот, а чинот на отворање ќе го направи министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска.

Неодамнешната најава за изложбата на 39. ракописи од земјава (датирани од 13 до 19 век) во Белгија предизвика реакции во Бугарија. Бугарската новинска агенција „Фокус“ објави дека Kралскиот музеј ќе ја преиспитувал изложбата оти било некоректно ракописите да се нарекуваат македонски. Нашата новинска агенција МИА, пак, јави дека бугарски дипломати, историчари и европратеници правеле притисок да се преименува или таа воопшто да не се одржи. Случајот кулминира откако Kралскиот музеј од својата интернет-страница ја отстрани најавата за изложбата. Од нашето Министерство за култура објаснија дека тоа се случило по реакцијата од нашата амбасада во Брисел зашто изложбата била најавена под референцата ПЈРМ.

Реагира и Советот за македонски јазик, кој потенцира дека ракописите се настанати на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти. Македонистите дополнија дека таа посебност уште во почетокот на 20 век ја укажале големите француски лингвисти Андре Мазон и Андре Вајан.

Сите експонати што ќе бидат изложени во Белгија се осигурани. Од безбедносни причини, Миле Бошески, директор на НУБ „Свети Kлимент Охридски“, организатор на изложбата, не ја соопштува сумата на која се осигурани ракописите.

- Во договорот с` е дефинирано - сумата, условите во кои патуваат специфичните експонати, бидејќи температурата и влагата мора да бидат константни цело време - вели тој.

Трошоците за транспорт и осигурување се на македонската страна додека не влезат во Белгија, а од граница ги презема домаќинот.

Специјално за изложбата водичот, односно каталог за изложбата со истиот наслов - „Илјада години писмена традиција во Македонија“, е на француски и на англиски јазик. Целта на првата изложба од ваков вид што се организира надвор од земјава е да ја претстави милениумската словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век. Експонатите се од НУБ, Државниот архив на Македонија, Заводот за заштита и Музеј и Историскиот архив од Охрид и од Заводот за заштита и музеј во Битола.Изглежда господата ще си носят програмата от Скопие!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965470 - 09.10.2012 06:23 [Re: Негатор]

Абе к'во "уставно име", к'ви пет лева?

http://www.caracascom.com/files/5368_CP_Macedoine-MRM-FR.pdf


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Докато се правят "изложби"...
    #2965506 - 09.10.2012 10:47 [Re: Негатор]

Цитат:

Скопие. ВМРО-ДПМНЕ ще подсигурява функционирането на институциите, Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) ще продължи да променя имената на улици и училища и да пуска албанския химн, а опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) ще продължава да се опитва да „сваля маските” на двете партии от управлението. Такива планове за действие подготвят основните политически субекти в Македония, след като вотът на недоверие към правителството на Никола Груевски не беше успешен, пише днес македонският вестник ”Дневник”. На практика двете управляващи партии и най-голямата опозиционна партия ще продължат с досегашната си политика, като най-много неясноти ще има по отношение на връзките между ДСИ и ВМРО-ДПМНЕ.
„Националния химн на знамето ще продължи да се изпълнява, смяната на имената на училищата в чаир ще продължи, Слупчане ще се чества и следващата година, а законът за бранителите няма да бъде приет”, заявили от партията на Али Ахмети.
--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965525 - 09.10.2012 11:57 [Re: Негатор]

Хахахах музея свалил временно изложбата не защото някакви българи протестирали ,а защото била под наслов БЮРМ ...иначе всичко си останало по старому -ама тези задръстеняци толкова ли не разбират че лъжата може да им лъсне и че най лесната работа е човек да провери в сайта на музея...от последната седмица забелязвам дори че самите македонци взеха на подбив медиите си като ги определиха за лъжливи и манипулативни -примера с "убития"македонец от "Златна зора"в Солун беше показателен и още по покозателно беше поведението на типове като Т.Петров който се изсили и дори война на Гърция обяви !!От което на гърците им дойде дюшеш и на другия ден питаха еврокомисаря Филе който беше на посещение в Атина -от блогове и фейсбук ли се информира понеже същия беше написал в туитър "съжаление"за "нелепата "смърт....

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (09.10.2012 11:58)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
d4b3
новак
***

Регистриран: 25.09.2012
Мнения: 38
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965533 - 09.10.2012 12:10 [Re: vargo]

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=97432

абе тез от канала все още показват История Славянобългарска


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965548 - 09.10.2012 12:44 [Re: d4b3]

Цитат:

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=97432

абе тез от канала все още показват История Славянобългарска
А що да не показват, ние сме им дали пълна свобода на действие чрез нашето без действие и ще си събираме горчивите плодове от тая нихилистична позиция !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2965552 - 09.10.2012 12:57 [Re: d4b3]

Цитат:

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=97432

абе тез от канала все още показват История Славянобългарска
Бухахаха
Цитат:

Ќе бидат презентирани 39 оригинални словенски ракописи од 13 до 19 век. Периодот од 10 до 12 век не е покриен со оригинални ракописи бидејќи овие оригинали се изнесени од Македонија и денеска се наоѓаат во светски библиотеки и музеи во Ватикан, Москва, Сант Петербург, Манастирот „Св. Катарина“ на Синај.Открий разликата:
Цитат:

Les plus anciens exemples de ces ecritures sont conserves dans de prestigieuses institutions, telles les musees ou bibliotheques du Vatican, de Vienne, de Saint-Petersbourg, de Moscou, deOdessa, de Sofia. Ils datent des 10e et 11e siecles et leur langue reste proche de celle de Cyrille et Methode.
Иначе няма лошо, че показват и препис от Паисиевата "История", където е казано: „О, неразумний и юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш, и не говориш на своя език?”
Те също имат правото да се гордеят, че са българи
А оригиналите не са "изнесени от Македония", но от съвсем други места и това са неща известни на международната старобългаристика. Какво пишат в брошурките си е толкова нерелевантно, че повече няма накъде. Все пак е добре, че показват на европейската общественост образци на българската книжнина, макар и в по-късни преписи.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 65 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3990

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.042 seconds in which 0.023 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.