ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
дуле
неориентиран

Регистриран: 02.06.2012
"Македонско" ракописно богатство патува за Белгија-3
    #2943427 - 31.08.2012 07:03

Поради очевидното разводняване на другите две теми предлагам да започнем нова по същество. Според моето скромно мнение се наблюдава някаква тиха лудост одвъд Огражден. Да речем, че илюстрацията на възражението на македонските научници е направана от малограмотен редактор, то тази неграмотност е повторена и пренесена вече в телевизионен репортаж. А това вече не е редакторски пропуск.... Или нарочно е търсена провокацията или са толкова тъпи, че илюстрират материалите си с каквото им падне, разчитайки на тоталната необразованост на аудиторията си (в материала има показани и пергаменти с латински букви). Ето:

Антимакедонска кампања за средновековните ракописи во Бугарија

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Karamel_

Регистриран: 30.08.2012
Re: "Македонско" ракописно богатство патува за Белгија-3
    #2943429 - 31.08.2012 07:17 [Re: дуле]

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2943442 - 31.08.2012 08:54 [Re: дуле]

Цитат:

Според моето скромно мнение се наблюдава някаква тиха лудост одвъд Огражден. Да речем, че илюстрацията на възражението на македонските научници е направана от малограмотен редактор, то тази неграмотност е повторена и пренесена вече в телевизионен репортаж.

В България няма антимакедонска кампания, има промакедонска.
Критиката към името на изложбата не е насочена против Македония, а има за цел да предпази Македония от правене на глупости. Защото глупостите увреждат името Македония.
Когато направиш забележка на някой твой приятел понякога (не винаги) се случва той да каже: Благодаря, че ме предупреди. Т.е. ти ме предпазваш от неловки ситуации.
Играта с думи, имена, може да демонстрира невежество. Вече писах: Ако се счита всичко в Република Македония за македонско, само македонско и нищо друго, може да се стигне до конфузни ситуации.
Например: Чия собственост са ръкописите? На държавата. Следователно македонски. Но държавата е от 1980г, а тези неща са от по-рано. Защото тази земя е населявана от времето на появата на човека като мислещо същество.
Боко даде хубав пример: Чий са доматите, които ти си си купил на пазара, а аз съм ги отгледал в моята градина! И ако се прояви поне малко интелигентност, няма да има и противоречия. Тези домати вече са мои (аз ще ги ям), и са от Боко.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: аз ще коментирам показаното от Канал 5 така
    #2943661 - 31.08.2012 19:22 [Re: sofmak]

Кралскиот музеј на Мариемонт под огромен притисок на бугарски политичари
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ski-politichari

Цитат:

Залудни се обидите на бугарските политичари и историчари да издејствуваат промена на името на изложбата на македските ракописи во Брисел.

Ова за Сител го потврди и директорката на Кралскиот музеј на Мариемонт која за ова вели дека се само шпекулации на бугарските медиуми.

nes
неориентиран

Регистриран: 30.08.2012
    #2943733 - 31.08.2012 21:29 [Re: Негатор]

Залудно,залудно, па колко залудно.През октомври ще видим

vargo
ненаситен поклонник

Регистриран: 19.06.2009
    #2943771 - 31.08.2012 22:14 [Re: Негатор]

Цитат:

Кралскиот музеј на Мариемонт под огромен притисок на бугарски политичари
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ski-politichari

Цитат:

Залудни се обидите на бугарските политичари и историчари да издејствуваат промена на името на изложбата на македските ракописи во Брисел.

Ова за Сител го потврди и директорката на Кралскиот музеј на Мариемонт која за ова вели дека се само шпекулации на бугарските медиуми.

За това го махнаха от сайта на музея -щото деректорката потвърдила теориите на налудничавите историчари от Скопие ...потвърдила толкова колкото е истинско интервюто на Дорис Пак -немската евродепутатка -,която уж била възмутена от нападките срещу филма на Д.Митревски от страна на българските евродепутати!!!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (31.08.2012 22:15)

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2943790 - 31.08.2012 22:45 [Re: sofmak]

Софмак, бон апети. Днес ти е доматоден ли?

Цитат:

Тези домати вече са мои (аз ще ги ям), и са от Боко.

Изнамерих и едни думи на НаБоков - за това кое-чие е:

"Аз съм американски писател, роден в Русия, получил образование в Англия, където изучавах френска литература, преди да се преселя в Германия на 15 години....Главата ми говори на английски, сърцето ми-на руски и ухото ми-на френски..."

Негатор
Античен вагабонтин

#2943842 - 01.09.2012 00:32 [Re: Tanya.]

ПО БРОЈНИТЕ РЕАКЦИИ ОД БУГАРСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
Попоски: Изложбата во Брисел е веќе договорена

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=75BEF14596648843BEF61CAB42F9E797

"Се работи за проект кој е целосно реализиран. Не гледам причина зошто да реагираме на нешто што е договорено и функционира. Изложбата во Кралскиот музеј е под наслов "1000 години писмена традиција во Македонија" и не гледам каква функција има еден европратеник. Секако, доколку нашите интереси би биле загрозени, нема да седиме и да набљудуваме", изјави меѓудругото министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски на прашањето дали ќе реагираат на притисоците на бугарските политичари, најавената изложба во Брисел да биде откажана. Вчера и од Кралскиот музеј на Мариемонт во Брисел потврдија дека добиваат десетици телефонски повици дневно и се наоѓаат под огромен притисок во врска со најавената изложба Илјада години писмена традиција во Македонија", која од 9 до 21 октомври треба да се одржи во Брисел.

Најавената презентација на илјадагодишната словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век, која ја подготвува Националната универзитетска библиотека Свети Климент Охридски" во соработка со Валонија Брисел интернационал, предизвика бројни реакции од официјални бугарски дипломати, историчари и европратеници. Тие бараат изложбата да не се одржи или да има поинаков наслов, бидејќи, според нив, се работи за бугарски ракописи". На интернет-страницата на кралскиот Музеј исчезна насловот Илјада години писмена традиција во Македонија", што укажува дека е можно притисоците од бугарските дипломати и европратеници во Брисел да бидат успешни во врска со измена на името на изложбата. А официјални најави за откажување на изложбата или нејзино одложување нема.

Негатор
Античен вагабонтин

#2943880 - 01.09.2012 04:01 [Re: Негатор]

Македонската изложба во Брисел ги налути Бугарите
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22668

Македонските средновековни ракописи што ќе бидат изложени во Кралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелтс, Белгија, во рамките на изложбата „Илјада години писмена традиција во Македонија“, предизвикаа жестоки реакции во соседна Бугарија

Бугарскиот историчар, академикот Георги Марков од Институтот по историја на Бугарската академија на науките, обвини дека со изложбата Скопје сакало да влезе во Брисел како крадец на задниот влез.

- Присвојувањето на историјата од Скопје веќе станува кражба, која сакаат да ја демонстрираат и во Брисел, центарот на обединета Европа. Дознав дека ќе подигнат споменик и на Христо Татарчев и на Никола Вапцаров. Посегнуваат дури и по Тодор Александров, кого во времето на Тито го нарекуваа фашист, џелат и бугарски агент. И улица именуваа по него. Не можам да сфатам, тој Бугарин до мозокот и коските од Штип да биде претставен поинаку - вели Марков.

Во интервјуто за бугарската агенција Фокус тој тврди дека во Скопје не сфаќале што е дипломатија.

- Добро е што Министерството за надворешни работи ѝ даде задача на амбасадата во Брисел да го испита случајот, но треба да излезе и со официјална декларација - вели Марков.

Инаку вчера реагираше и Советот за македонски јазик. По одржаната седница тие излегоа со став дека ракописите се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти.

sofmak
рекордьор

конкретни имена
    #2943920 - 01.09.2012 10:15 [Re: Негатор]

Цитат:

Инаку вчера реагираше и Советот за македонски јазик. По одржаната седница тие излегоа со став дека ракописите се настанати во средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти.

Реакцијата на Советот е потпишана од:

Проф.д-р Убавка Гајдова, претседател
Проф.д-р Славица Велева, член
Проф.д-р Марко Китевски, член
Вон.проф.д-р Елка Јачева-Улчар, член
Проф.д-р. Весна Мојсова-Чепишевска
Проф.д-р Марјан Марковиќ, член
В.н.сор.д-р Веселинка Лаброска, член
www.kanal5.com.mk

Това го пренасям от dir.bg, където е поставено от krte.
Какво целя. Глупостите, които предизвикаха многократно споменаване на Република Македония в българското пространство с негативна оценка, са иницирани от професори, доктори.

vargo
ненаситен поклонник

Re: конкретни имена
    #2943936 - 01.09.2012 11:01 [Re: sofmak]

http://www.scribd.com/doc/35830651/Macedonian-Glagolitic-and-Cyrillic-Manuscripts

NO koment.

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

sofmak
рекордьор

това сега е научен труд
    #2943941 - 01.09.2012 11:13 [Re: vargo]

Цитат:

NO koment.

Обикновено научните трудове се четат от други учени и на конференции, симпозиуми те се обсъждат.
Аз не съм историчар, но ако попадна на конференция, на която този труд се обсъжда ще попитам съвсем ненаучно: Какво имахте предвид, като озаглавихте вашия труд "Македонски". Може би имате предвид вашето държавянство или пък наблягате на името на държавата, на чиято територия тези ръкописи се съхраняват?
Божидар Димитров затова е толкова несимпатичен на живеещите в Република Македония, защото съвсем ненаучно и недипломатично заявява: Там историци няма, има белетристи

sofmak
рекордьор

малко за научните трудове
    #2943944 - 01.09.2012 11:24 [Re: vargo]

един научен труд не е истината, само истината и нищо друго освен истината.
Науката не е нещо национално, науката е интернационална. За да бъде оценен високо един научен труд, той трябва да бъде проверен и ако е подкрепен от световно респектиращи научни центрове, той влиза в познанието на човечеството.
Когато се оценява един труд се гледа: Къде е публикуван, използваната литература. Но най-голямо значения имат цитиранията. Колко пъти е цитиран, от кого, къде!
Лошо впечатление правят рецензии за трудове в интернет форуми, при това с подигравателен тон

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
Re: малко за научните трудове
    #2943957 - 01.09.2012 11:41 [Re: sofmak]

Всичката тая свръх извратеност е благодарение на елементарната схема която македонистите прилагат :

"от македония т.е. македонски"

така и българските народни песни по тая схема за дебили са "от македония т.е. македонски"

така и българите от македония са "т.е. македонци"

Това е то македонизма но интересно е защо нашата държава вече двадесет и повече години не предприема действия да прекъсне веднъж за винаги тая практика и подигравка не е луд тоя дето яде зелника нали налитъй беше !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

sofmak
рекордьор

сега, ако забелязваш
    #2943967 - 01.09.2012 11:59 [Re: stingers]

Цитат:

Това е то македонизма но интересно е защо нашата държава вече двадесет и повече години не предприема действия да прекъсне веднъж за винаги тая практика и подигравка не е луд тоя дето яде зелника нали налитъй беше !!!

това е действие в тази посока. Четох нещо, че и посолства, министерства се включиха в тази "паника" - както беше наречено от македонистите, опит за неглежиране, крадене и т.н.
Например на авторите на научния труд (ако аз им бях рецензент) щях да предложа: Събран е достатъчен по обем материал и за да не пропадне напразно, не е лошо да потърсите подходящо място за публикуване. Защото симпазиум "Година на македонскиот язик", организиран от такъв световно известен институт, като "Мисирков", няма да осигури необходимата читаемост. Но трябва да се огледа още веднъж заглавието, защото в този си вид, то не отговаря на публикувания материал. То може да подведе непрофесионалистите. Това няма да го пиша, би трябвало авторите сами да се сетят: И разни будали ще хукнат да правят изложби на места, до които българите имат достъп и ще стане тя една

stingers
българинъ родомъ

Re: сега, ако забелязваш
    #2943976 - 01.09.2012 12:21 [Re: sofmak]

Цитат:

Цитат:

това е действие в тази посока. Четох нещо, че и посолства, министерства се включиха в тази "паника" - както беше наречено от македонистите, опит за неглежиране, крадене и т.н.
Например на авторите на научния труд (ако аз им бях рецензент) щях да предложа: Събран е достатъчен по обем материал и за да не пропадне напразно, не е лошо да потърсите подходящо място за публикуване. Защото симпазиум "Година на македонскиот язик", организиран от такъв световно известен институт, като "Мисирков", няма да осигури необходимата читаемост. Но трябва да се огледа още веднъж заглавието, защото в този си вид, то не отговаря на публикувания материал. То може да подведе непрофесионалистите. Това няма да го пиша, би трябвало авторите сами да се сетят: И разни будали ще хукнат да правят изложби на места, до които българите имат достъп и ще стане тя една

Какви действия бе, нищо не правят наще предатели !!!

Трябваше до сега да поставим въпроса за македонясването на най високо ниво редом с гърците трябваше да атакуваме тия нагли узорпатори на термини !!!

Трябва на международно ниво да настоим заедно с гърците а можеби и албанците да се реши проблема с тоя термин, или да се урегулира законово употребата му във псевдодържавното формирование БЮРМ като ясно се запише къде кога и в какви времепространствени параметри от кого и по какъв повод то може да се употребява, или при несъгласие от страна на фиромите да им бъде променено названието в международен план, да им се отнеме възможността за спекулации с тези термини за вбъдеще, да има ембарго и рестрикции докато започнат да си ядат паметниците и енциклопедиите само сеч за македонизма и изкудкудякалите еничари нагли !!!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2943981 - 01.09.2012 12:29 [Re: stingers]

Цитат:

Трябва на международно ниво да настоим заедно с гърците а можеби и албанците да се реши проблема с тоя термин, или да се урегулира законово употребата му във псевдодържавното формирование БЮРМ като ясно се запише къде кога и в какви времепространствени параметри от кого и по какъв повод то може да се употребява, или при несъгласие от страна на фиромите да им бъде променено названието в международен план, да им се отнеме възможността за спекулации с тези термини за вбъдеще, да има ембарго и рестрикции докато започнат да си ядат паметниците и енциклопедиите само сеч за македонизма и изкудкудякалите еничари нагли !!!

Как бе Стингерс заедно с гърците и албанците срещу македонците. Ти и със сърбите може да кажиш да се обединяваме срещу македонците.
Този въпрос си е между нас и македонците. Гърци и албанци - да си гледат тяхната работа. Гърците и сърбите вече са доказани крадци на българска земя и народ. С тях може само по-дистанцирано, както и с румънците. Най-естествените ни съюзници биха могли да са само и единствено македонците. Ако сами не се справим да ги привлечем на наша страна, то не бива да даваме аванта на гърци и сърби. Защото те само това чакат - да си разделят отново Мкедония. Няма да им е за пръв път я.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

stingers
българинъ родомъ

#2943991 - 01.09.2012 12:39 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Как бе Стингерс заедно с гърците и албанците срещу македонците. Ти и със сърбите може да кажиш да се обединяваме срещу македонците.
Този въпрос си е между нас и македонците. Гърци и албанци - да си гледат тяхната работа. Гърците и сърбите вече са доказани крадци на българска земя и народ. С тях може само по-дистанцирано, както и с румънците. Най-естествените ни съюзници биха могли да са само и единствено македонците. Ако сами не се справим да ги привлечем на наша страна, то не бива да даваме аванта на гърци и сърби. Защото те само това чакат - да си разделят отново Мкедония. Няма да им е за пръв път я.

И със сърбежите също, но те едва ли срещу своето творение ще скочат, за тях то е удобно и нямат за сега особени причини да са срещу съществуването му, тях така ги устройва македонизма си е тяхна доктрина все пак и немалко сили и средства са хвърлили да я реализират !!!

А иначе с всеки трябва да влезем в съюз само и само да ликвидираме македонизма, той е нашия враг и ние не трябва да хабим нито средства нито ресурси за неговото ликвидиране !!!

Македонец македонци казваме стоп до тук с лудостта всякакви граници отдавна са преминали, трябва вече груба сила да се приложи, трябва на децата да им се вземе играчката и да им се ударят и шамари и то силни малко да се освестят, няма етнически македонци и никой няма право да узорпира чужди термини !!!

Ако трябва огромни центрове за рехабилитация и лечение да се изградят да ги лекуват тия няколко стотин хиляди лумпена, но света не е длъжен да им търпи лудостта, кафа от тях вече, трябва терапията вече да загрубее, няма какво да се разтъкаваме още пациентите само се вошават все повече !!!

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2944002 - 01.09.2012 13:03 [Re: stingers]

Цитат:

Ако трябва огромни центрове за рехабилитация и лечение да се изградят да ги лекуват тия няколко стотин хиляди лумпена, но света не е длъжен да им търпи лудостта, кафа от тях вече, трябва терапията вече да загрубее, няма какво да се разтъкаваме още пациентите само се вошават все повече !!!

Споко де - шаманите на македонизма, които зомбифицират останалите, са 500-1000 души, какви ти стотици хиляди?

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2944003 - 01.09.2012 13:07 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

+1

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

stingers
българинъ родомъ

#2944080 - 01.09.2012 15:42 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Споко де - шаманите на македонизма, които зомбифицират останалите, са 500-1000 души, какви ти стотици хиляди?

В действителност са няколко стотин хиляди които ще получат силен шок при процеса на демакедонизация та ще трябва да им се помага, а тия няколко хиляди за които говориш ти не подлежат на никаква намеса и интервенция и може и съпротива да окажат, с тях по друг начин трябва да се реши проблема !!!

--------------------

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2944083 - 01.09.2012 15:47 [Re: stingers]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

В действителност са няколко стотин хиляди които ще получат силен шок при процеса на демакедонизация та ще трябва да им се помага, а тия няколко хиляди за които говориш ти не подлежат на никаква намеса и интервенция и може и съпротива да окажат, с тях по друг начин трябва да се реши проблема !!!

А како ќе им помагате на тие стотина илјади според тебе? Во концентрациони логори ли? Ќе не ослободувате од самите нас, викаш

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

#2944091 - 01.09.2012 16:00 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

А како ќе им помагате на тие стотина илјади според тебе? Во концентрациони логори ли? Ќе не ослободувате од самите нас, викаш

Не ти къде се слагаш, ти си в другата групичка с която по друг начин ще се процедира, а тези няколко стотин хиляди просто ще бъдат информирани както подобава за истината, ще има шок разбира се, никой не би приел с радост истината че е еничар, и за това именно ще са нужни и успокоителни процедури няма как голям шок ще е !!!

--------------------

Пaт

#2944094 - 01.09.2012 16:05 [Re: stingers]

Тежок пациент си ти. Оди барај помош дури не е доцна.

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

#2944099 - 01.09.2012 16:13 [Re: Пaт]

Цитат:

Тежок пациент си ти. Оди барај помош дури не е доцна.

Тежок пациент си ти и като му дойде времето ще поработим по усърдно над такива като теб, а иначе "доцна" е за спасението на македонизма, той пропиля своя огромен шанс, полакомихте се за това което не е вше и ще изгубите всичко, иначе за безплатния урок по србо хрватски Jазик понаучаваме по некоя друга дума фала лепо !!!

--------------------

Пaт

#2944102 - 01.09.2012 16:18 [Re: stingers]

Оди кај специјалист. Инаку, касно е на српски. Научи ли сега уште една српска дума?

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

сръбския
    #2944107 - 01.09.2012 16:26 [Re: Пaт]

като ходим някъде, аз отговарям за контактите с местното (туземното) население. Отдавна беше, вече съм забравил как контактувах в Ниш, исках да разбера накъде е центъра. Жената (в някакво заведение, не беше ресторант, по-скоро пицария) дълго ме гледаше неразбиращо - с широко отворени очи. Като разбрах, че тя не владее ни английски, ни югославски, подкарах с двете ръце и на български. Аааа - ела - и ме заведе на улицата, сочи на едната страна на улицата - налево, 500м - надесно и т.н.
обикновено в центъра на градовете все има по един човек, яхнал кон и извадил сабя. Как ли показвах, че язда и размахвам сабя и пояснявам: Паметник, монумент, център, споменик...
В Скопие конниците са три, ама май само един е извадил меча

stingers
българинъ родомъ

#2944109 - 01.09.2012 16:31 [Re: Пaт]

Цитат:

Оди кај специјалист. Инаку, касно е на српски. Научи ли сега уште една српска дума?

По српските думи ти си специJалист аJ фала лепо за безплатните уроци !!!

--------------------

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
Re: сръбския
    #2944687 - 02.09.2012 12:47 [Re: sofmak]

Цитат:

като ходим някъде, аз отговарям за контактите с местното (туземното) население. Отдавна беше, вече съм забравил как контактувах в Ниш, исках да разбера накъде е центъра. Жената (в някакво заведение, не беше ресторант, по-скоро пицария) дълго ме гледаше неразбиращо - с широко отворени очи. Като разбрах, че тя не владее ни английски, ни югославски, подкарах с двете ръце и на български. Аааа - ела - и ме заведе на улицата, сочи на едната страна на улицата - налево, 500м - надесно и т.н.
обикновено в центъра на градовете все има по един човек, яхнал кон и извадил сабя. Как ли показвах, че язда и размахвам сабя и пояснявам: Паметник, монумент, център, споменик...
В Скопие конниците са три, ама май само един е извадил меча

От които единия и на магаре не се е качвал в живота си, ама хайде да не издребняваме. Идентитетот требе да се штити со сите средства...

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Негатор
Античен вагабонтин

#2944895 - 02.09.2012 16:24 [Re: Simulant]

"Цар Самуил е татко на Ал.Македонски!"

stingers
българинъ родомъ

#2944902 - 02.09.2012 16:37 [Re: Негатор]

Цитат:

Дядката кефи обаче, аааа бугари бул шит бул шит ха ха ха ха !!!

--------------------

Дебил
дебелоглавов

Регистриран: 01.09.2012
    #2944909 - 02.09.2012 16:47 [Re: Негатор]

Някои не знаят за какво служат белите чаршафи.

Негатор
Античен вагабонтин

#2944919 - 02.09.2012 17:07 [Re: stingers]

Цитат:

Цитат:

Дядката кефи обаче, аааа бугари бул шит бул шит ха ха ха ха !!!

Фала - лепо!

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2944925 - 02.09.2012 17:14 [Re: Негатор]

Нещо ново днес имали около изложбата?

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2944927 - 02.09.2012 17:15 [Re: velinski]

По радио Фокус няколко изказвания, иначе нищо.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Негатор
Античен вагабонтин

#2944986 - 02.09.2012 18:17 [Re: velinski]

Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
    #2945040 - 02.09.2012 19:31 [Re: Негатор]

На първата язична комисия го смятали Паисий за македонски автор, така че, няма проблем с история славянобългарска.

Изрязано от българин от Кайгана

Редактирано от Gueorguieff (02.09.2012 19:33)

velinski
пристрастен

#2945043 - 02.09.2012 19:37 [Re: Taridin]

Тинтири-минтири.Райко и Миладинови на македонски.

Негатор
Античен вагабонтин

#2945274 - 03.09.2012 02:29 [Re: velinski]

Macedonia and the medieval manuscript: It is the first time that this has repeated itself
http://www.balkanchronicle.com/index.php...repeated-itself

The history clearly states that the "Macedonian Middle Ages" spread between Lazar Kolisevski and Krste Crvenkovski.

You would not find manuscripts from this era, however, as the people who were able to write it were in Goli Otok, Jasenovac, and the other Concentration camps of Tito's Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

Негатор
Античен вагабонтин

#2945276 - 03.09.2012 02:48 [Re: Негатор]

Изненааадааа!

Old Manuscripts in Macedonia / Стари ракописи во Македонија
http://www.pelister.org/manuscripts/index.php

Негатор
Античен вагабонтин

#2945291 - 03.09.2012 07:27 [Re: Негатор]

Македонија има вредни стари ракописи
http://www.dw.de/dw/article/0,,16214657,00.html?maca=maz-TB_maz_utrinski-5917-xml-mrss

Цитат:

Најголем дел од словенските ракописи од 10 и 11 век се разграбани и однесени во соседните земји - Бугарија, Србија, а има и во Хрватска, Русија, Украина и Полска, каде се наоѓаат и највредните староракописни дела од Македонија“, посочува Бошески.

Автор Антоанела Димитриевска
Редактор Е.М. Фиданоска

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2945376 - 03.09.2012 12:38 [Re: Негатор]

Цитат:

http://www.dw.de/dw/article/0,,16214657,00.html?maca=maz-TB_maz_utrinski-5917-xml-mrss

Цитат:

Најголем дел од словенските ракописи од 10 и 11 век се разграбани и однесени во соседните земји - Бугарија, Србија, а има и во Хрватска, Русија, Украина и Полска, каде се наоѓаат и највредните староракописни дела од Македонија“, посочува Бошески.

Редактор Е.М. Фиданоска

Маккамакко макке максе макмамаккемакдонмакски макнатмакпимакси макбе, маккомакга макне максе макпимакшумаквамакни макна макмакмаккемакдонмакска маказмакбумакка:
МакА, МакБ, МакВ... маки макт.макн. мак

Негатор
Античен вагабонтин

#2945391 - 03.09.2012 12:47 [Re: kiBik]

Айдеее - разводняването започна отново!

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2945393 - 03.09.2012 12:48 [Re: kiBik]

хахахаха-разводнител такъв!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

kiBik
злопаметен

#2945395 - 03.09.2012 12:50 [Re: Негатор]

Цитат:

Айдеее - разводняването започна отново!

Добре бе, жртво! Ти кво каза дотук по въпроса, че не запомних?

kiBik
злопаметен

#2945397 - 03.09.2012 12:51 [Re: татар]

Цитат:

Що туй нещо мъ предизиква да дрънкам умни работи, не знам!

Негатор
Античен вагабонтин

#2945401 - 03.09.2012 12:58 [Re: kiBik]

Изложбата на български ръкописи, представяни за македонски, е целенасочена антибългарска политика

http://www.focus-news.net/?id=n1691984

kiBik
злопаметен

#2945404 - 03.09.2012 13:00 [Re: Негатор]

Цитат:

Изложбата на български ръкописи, представяни за македонски, е целенасочена антибългарска политика

http://www.focus-news.net/?id=n1691984

Ок. Значи ти си Даниел Панчев. Така ли? Или споделяш неговото мнение?

Негатор
Античен вагабонтин

#2945405 - 03.09.2012 13:02 [Re: kiBik]

Аз съм Фантомас! А какво друго трябва да споделям?

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2945408 - 03.09.2012 13:03 [Re: Негатор]

Ти си льохман и от тук нататък каквото и да споделяш е все тая!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Негатор
Античен вагабонтин

#2945410 - 03.09.2012 13:06 [Re: татар]

Цитат:

Ти си льохман и от тук нататък каквото и да споделяш е все тая!

Г-н Никой Татарски, на колкото и фиромци да си ибрикчия, все си оставаш г-н Никой!

Taridin
Kasnakoski
**

#2945413 - 03.09.2012 13:07 [Re: Негатор]

Чети сега това изявление и каюи дали му ръкопляскаш.

Цитат:

Да се унищожава и заличава всичко българско и да се преследват онези хора, които се чувстват различно от т.нар.„македонско” мнозинство - една „измишльотина” на Коминтерна, създадена в главата на сръбския дипломатическия агент Стоян Милакович”, категоричен бе Панчев.

Това е типичен пример за пишман патриотщина. Само общи заучени фрази и нищо конкретно.

Негатор
Античен вагабонтин

#2945414 - 03.09.2012 13:08 [Re: Taridin]

Откога "Фокус" те чака и тебе да дадеш "конкретно" интервю, ама се свираш по форумите!

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2945447 - 03.09.2012 13:46 [Re: kiBik]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Редактор Е.М. Фиданоска

Маккамакко макке максе макмамаккемакдонмакски макнатмакпимакси макбе, маккомакга макне максе макпимакшумаквамакни макна макмакмаккемакдонмакска маказмакбумакка:
МакА, МакБ, МакВ... маки макт.макн. мак

Цитат:

Цитат:

Що туй нещо мъ предизиква да дрънкам умни работи, не знам!

Как що: pro bono

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Негатор
Античен вагабонтин

#2945455 - 03.09.2012 13:52 [Re: Esther]

Боже, Боже, колко скучаещи домакини имало на тази Земя!

velinski
пристрастен

#2945783 - 03.09.2012 20:19 [Re: Taridin]

Агенция „Фокус”
Панде Евтимов за изложбата с ръкописите: Европа може само да се изсмее
По повод изложбата със средновековни ръкописи, организирана от Македония в Брюксел през октомври, Агенция “Фокус” разговаря с Панде Евтимов от Скопие. Панде Евтимов е родом от Ресенско и през годините е работил като журналист, учител и други професии, а днес е един от най-добрите познавачи на българските военни паметници и гробища в Македония.

Фокус: Г-н Евтимов, какъв е Вашият коментар на изложбата със средновековни ръкописи в Брюксел, обявени като македонски?
Панде Евтимов: Това днес е една игра на престиж и е несериозна работа. В Македония се опитват да направят следното: Македонско е всичко, което е наследство от миналото, дори и най-доказаните и безспорни елементи от архитектурата, или – от артефактите от миналото. Има претенции дори и целия славянски род да го направят македонци. Характерно е това, което може да видите на скопския площад: Паметници, които не съответстват на нашата традиция, култура и история. Тук може да се видят от някой си Александър Македонски, който никога не е управлявал в сегашната територия на Македония или – Вардарска Македония, тъй като е владял един малък южен дял от Пелагония, но например – не е владял дори и Охрид. Александър Македонски, който е починал в 323 г.пр.Хр. във Вавилон, бил най-големия македонец, че се смята чак за връх на македонската култура. Добре де, ами Спартак е роден край днешен Свети Врач (Сандански) – ами той е най-големият водач на робите във въстанието в древен Рим. Да го направят македонец и него...
Целокупната средновековна литература тук практически е българска, това го знае целия свят, и това не е мое мислене.
Нека се видят – Кунев, Кондаков, Габриел Мие и всички тези личности, които са се занимавали с византология. Но – нека да влезем и в историята. Професор Анто от Хърватия написа книга за цар Самуил, но никъде не успя да докаже, че е македонец и „мой роднина”. По-нататък Пириватич (бел.ред. Сърджън Пириватич) написа в Белград книга, в която казва, че той е български цар. Ако днес идете на остров Свети Ахил в Преспа, на гръцки и английски е написано, че той е български цар.
Поради това - литературата и книжната продукция в Македония от ранните средни векове, след разпространението на писмеността на Свети Кирил и Методий, и особено фундаменталното дело на Свети Климент, не може да се третира по друг начин. В историята всички тези са казвали, че са българи.
И друго – нека слезем на земята, не да летим в небесата. Възраждането започва от Македония и оттам се разпространява в България. Защо е така? Кой ги е карал тук да се наричат българи? Почвайки от братя Миладиновци, Кършовски, Жинзифов и други, ако искате. Да не припомням онези писмени материални доказателства от цар Иван Владислав в 1016 година в Битоля, където на три места казва, че е „български цар”, „български род” и т.н. Поради това – хроники, записки, писания на религиозни дейци и ако искате целокупната византийска литература свидетелства за присъствието на термина „болгарин, болгарин, болгарин и болгарин” и друга терминология не е позната.
Затова изложбата, която сега нашите презентират, за да покажат някое потекло или генеза, би трябвало да се възприема с резерви и да не се гледа много на сериозно. Защото – заблудените глави човек не може да върне назад. Един философ казва: По-лесно е да възпиташ девет души, отколкото – един да превъзпиташ. Това е теория, която отдавна е у нас, ние полека сме й свикнали и не можем да я възприемем. Но катастрофата е за младото поколение, което няма друг извор на съзнание и тези работи ги възприемат. Европа може само да се изсмее. Може да се третира като литература „от територията на Македония”, този термин не е спорен; но спорна е формулировката „македонска литература”. Дори един македонски квазиисторик, вече покоен, е автор на книга „28 години македонска армия”. Представете си – какъв учен е той, кой му е дал диплома и звание и т.н.
Фокус: Къде са най-известните изображения на Свети Цар Борис Покръстител в църквите и манастирите през Средновековието?
Панде Евтимов: Най-доброто изображение, мисля и в света, на цар Борис І, покръстителят на българите, е в кичевския манастир „Света Богородица Пречиста”. Това е при влизането в църквата, отдясно, където е най-хубавата, величествена фреска. Фреска на цар Борис има в Бигорския манастир, при влизане в дясната страна. Някои квазиучени опитаха да прекръстят фреската на някакъв цар, крал и т.н., което не може да се случи. По-нататък - цар Борис ще го срещнете в манастира „Свети Наум Охридски”, от лявата страна. Цар Борис ще го срещнете в градската църква в Прилеп от дясната страна. Цар Борис ще го срещнете в ресенската църква „Свети Кирил и Методий”. Цар Борис ще го срещнете в църквата „Света Неделя” в Битоля (българската църква, след като навремето църквите бяха разделени на български и гръцки, какъвто е случаят и с църквата в Ресен „Свети Георги”, българска, но погърчена, заради което е издигната църквата „Свети Кирил и Методий” в 1894 г.). Ще се върна малко по-назад – в църквата „Свети Георги” от 1191 г. в Преспа, Корбиново, на 3 км от Преспанското езеро на гръцки пише на фреската пише „Агиос Кирилос ди Даскалос Булгарон”, на другата фреска „Агиос Методиос ди Даскалос Булгарон” – какво значи – „Свети Кирил Учител Български”, „Свети Методий Учител Български”. Кой ги научи да го направят? Да не говорим за други исторически свидетелства – например – за цар Самуил, за Василий Българоубиец. Как са могли гърците да сгрешат и светът да сгреши?
Фокус: Свети Йоан Рилски къде го има изобразен?
Панде Евтимов: Не зная за абсолютно всички места, но зная, че Свети Йоан присъства навсякъде, в преданията, в легендите и т.н. Не свършва с граничната линия Осогово – Деве баир, или – Златарево, или – старата линия по Дупница. Създава се една обща култура, обща традиция, общ език, който се шири на всички страни по славянския свят. Свободно може да кажем – писменост, култура, литература, дори позитивната традиция, се ширеше от юг на север и това трябва да го осъзнаем. По отношение на църквите бих искал да ми кажат, че и аз да видя... например в Охрид във фреските ги има първоучителите и пише „Свети Кирил и Методий български първоучители”... И т.н. Но – да вземем литературата и в ХІХ век, защо Райко Жинзифов пише за проблемите на българите, защо сборникът на братя Миладиновци „Български народни песни” съдържа толкова песни, в които се пее „болгарката, болгарката, болгарката” и т.н. Имаме „orbis pictus” пред себе си – „видим свят”. Не да идеализираме нещата и да правим от себе си карикатури. Например аз съм от Преспа и все едно да ви кажа „Уважаема, аз съм наследник на цар Самуил”... Какво да кажем – ами в Украйна има село Македония. Или да кажем, че от Преспа има четири генерали на Екатерина Велика? Какво да кажем, като Ленин имаше двама министри от Македония? Константинович от село Смърдеш беше един от министрите за народното здраве, как да ги наречем ние? В Народния музей в Белград например около 65 процента от експонатите са от Македония. Да си поискат това богатство, но това се говори за София за историческия музей, където имаше плащеница... Преди година ме заядоха и мен – защо съм присъствал на препогребването на Христо Татарчев в София и съм говорил... Но моят отговор беше много еднозначен, защото, ако знаете работите, лесно може да ги ударите по празните им глави. Христо Татарчев почина в Торино, след като беше прогонен от Македония, за съжаление, и от България. И ние не можем да го положим сега в Ресен, когато роднините ги няма, когато родът е прогонен и т.н. Или – Никола Вапцаров, роден в 1908 година в Банско, бил македонец, син на Йонко... Ами този, който написа История Славянобългарска, отец Паисий Хилендарски, в 1761 – 1762 година, какъв е той? Ами какъв да е Неофит Рилски, пак роден в Банско? Защо им трябва всичко това, вместо да си подадат ръка, и българите от едната страна, и македонците от другата страна. Мина времето, където имаше разговори със звъна на оръжието. А за изложбата, смятам, тя трябва да има някакво по-друго звучене. Ами сега, ако и българите извадят своята литература – и те имат толкова много архиви... Чия ще е тази литература, чия ще е същата книжнина, чие ще е това наследство?

Негатор
Античен вагабонтин

#2945840 - 03.09.2012 22:02 [Re: velinski]

Exhibition in Brussels of so-called Macedonian Manuscripts is met with uproar

http://medievalhistories.com/medieval-macedonia/

Негатор
Античен вагабонтин

#2945845 - 03.09.2012 22:08 [Re: Негатор]

Уникално четиво от Macedonian International News Agency!

Medieval Macedonian church manuscripts to be exhibited in Brussels, Sofia doesn't like it
http://macedoniaonline.eu/content/view/21728/45/

Macedonian medieval church manuscripts, which are to be exhibited in the Royal Museum of Mariemont of Brussels, originate from the territory of Macedonia and feature the linguistic characteristics of Macedonian churches and dialects, whose uniqueness was pointed out by French Slavists Andre Mazon and Andre Vaillant at the early 20th century, says the Council for Macedonian Language.

The statement, issued Thursday after the Council's session, is a response to the claims of Bulgarian media who consider that the exhibition's title should not include the word "Macedonian".

For over 50 years relevant institutions in Macedonia have been engaged in studying the medieval manuscripts, which are always defined with the adjective Macedonian, the statement read.

It's disappointing the Council of Macedonian language felt they needed to respond to claims made by an ex KGB run media (Focus) in a country whose alphabet is half Macedonian, half Russian and who use the French word "merci" for "thank you"?! Did I mentioned the Bulgarian media reacted prior to seeing the manuscripts? //Marina Sazdovska

Къде сте фиромолизачи да изкажете солидарност с горното?

admiralМодератор
на андорския флот

Re:Macedonian International News Agency
    #2945851 - 03.09.2012 22:12 [Re: Негатор]

Изглежда, че това никого вече не интересува.
Днес прерових за немскоезични статии по въпроса.
Попадения, изключая някой и друг блог = 0.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2945853 - 03.09.2012 22:13 [Re: admiral]

Че от какъв зор да интересува немците?

velinski
пристрастен

#2945855 - 03.09.2012 22:14 [Re: admiral]

А дали изложбата ще се състои или се е състояла,или пък вече няма да се проведе?

kolibri

Регистриран: 15.05.2012
    #2945859 - 03.09.2012 22:18 [Re: velinski]

Планирана е за октомври. След като се обърна внимание на Кралския музей от какво се състои експозицията и манипулативното название на изложбата, вече е под съмнение нейното провеждане.

admiralМодератор
на андорския флот

#2945861 - 03.09.2012 22:21 [Re: velinski]

Казах, немски материал = 0.
На английски всичките цитират Фокус.
Мързи ме да ровя на руски и италиански, а други езици не знам.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2946135 - 04.09.2012 12:41 [Re: admiral]

Ракописите за изложбата имаат македонски јазични белези
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8ACE56BD2584DE49BD4993A1DB7AA67B

Д-р Михајло Георгиевски, кој го направи изборот за изложбата под наслов „Илјада години писмена традиција во Македонија“, вели дека сите ракописи се настанати во Македонија и дека сите имаат македонски јазични белези.

„Делата се сопственост на Македонија, најдени се во Македонија и никој не може да каже дека сме ги украле, на пример.
Од Кралскиот музеј на Мариемонт, кој поседува една од највредните библиотеки на ретки и стари книги во Европа, велат дека секојдневно добиваат десетици телефонски повици и притисоци во врска со насловот на изложбата. Затоа и неизвесноста за нејзино одржување е се' уште присутна, иако директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“, Миле Бошевски, библиотеката која е и еден од организаторите, вели дека досега работите течат според планираното и дека не добиле нови информации од Брисел.

Бугарија бараше од Белгија да не се „најавува како македонско она што е бугарско“, а потоа на интернет-страницата на музејот изложбата беше насловена како „Изложба на стари ракописи од 11 до 19 век“. Сега изложбата воопшто не е најавена.

Негатор
Античен вагабонтин

#2946208 - 04.09.2012 13:58 [Re: Негатор]

„Дневник”, Македония: Ръкописите ще участват в изложбата в Белгия само под конституционното име на страната
http://www.focus-news.net/?id=n1692324

Скопие. Старинните ръкописи от Македония ще бъдат изложени в Кралския музей на Мариемонт в Морланвелц, Белгия под конституционното име на страната. Това е заявил Миле Бошевски, директор на Националната университетска библиотека „Свети Климент Охридски”, която е организатор на изложбата, пише днес македонският вестник “Дневник”. По думите на Бошевски досега не са получили съобщение на музея в Белгия, че се оттеглят от проекта. Според него името на изложбата все още е „Хиляда години писмена традиция в Македония” и трябва да се състои от 9 до 21 октомври.

„Ние работим съгласно договора, който подписахме с Кралския музей. Засега няма информация какво става там. От медиите разбрахме, че имало някакъв натиск от нашите съседи. Досега никой не ни е казал, че трябва да правим някакви изменения”, заявил Бошевски. Ако всичко се развива съгласно договора ръкописите трябва да заминат от Македония в средата на септември. Всички експонати са застраховани.

Вестникът посочва, че недоразуменията са започнали миналата седмица, след като Агенция „Фокус” писа, че Кралският музей ще преразгледа заглавието на изложбата, тъй като е некоректно ръкописите да се наричат македонски. Агенция МИА е съобщила, че български дипломати, историци и евродепутати са оказвали натиск за промяна на името на изложбата или за нейно отменяне. Случаят достигна върха когато Кралският музей премахна съобщението за изложбата от своята интернет страница. От македонското министерство на културата са пояснили, че причина за това била реакцията на посолството на Македония в Брюксел, тъй като изложбата била обявена под името БЮРМ.

„Затова беше отстранено съобщението. В договора никой не спомена съкращението, нито имаме намерение под такива условия да изложим ръкописите. Когато се договаряхме в нито един момент не беше спорно името на нашата страна, нито заглавието на изложбата”, заявил Бошевски.

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2946497 - 04.09.2012 20:25 [Re: татар]

Това не знам откъде ми попадна днес, но ми направи впечатление как са представяни древни съкровища намерени на територията на България...

Варненски некропол - съкровище

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

velinski
пристрастен

#2946500 - 04.09.2012 20:28 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Варненският некропол де не е македонски?Пешо обиколи целия свят,в Македония обаче не е бил.

Речник на термините: Пешо - скелетът от варненския неолитен некропол.Оригиналът.Навсякъде е бил.А японците са направили едно пластмасово копие,ама едно към едно.То стои в музея,вместо Пешо.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948143 - 07.09.2012 15:53 [Re: velinski]

Проф. дфн Боряна Христова: Има много ръкописи в македонските земи, но те са писани на старобългарски или среднобългарски език

http://www.focus-news.net/?id=n1693542

Цитат:

Ако представят древни ръкописи и пишат отгоре македонски, е направо смешно.

Цитат:

Фокус: Националната библиотека съхранява много ценни документи от Средновековието. Как организирате Вие изложби на ръкописи, които не са български, а например – византийски?
Боряна Христова: Досега не сме правили изложба от византийски ръкописи. Наши ръкописи са участвали в гръцки изложби. Ако имате предвид Византинистичния конгрес, ние изложихме няколко гръцки ръкописа, но то беше заради световната идея на конгреса по византинистика. Излагаме не само български, а и османски ръкописи. На 4 септември откриваме много голяма изложба на арменски старопечатни книги. Обаче наред със старопечатните книги, които са донесени от Ереванската национална библиотека, ние излагаме и един уникален арменски ръкопис от 996 г., който е собственост на нашата библиотека. Излагаме го в контекста на една изложба от Ереван. Ще дойде министърът на културата на Армения, мисля, че ще бъде едно хубаво събитие – да се видят средновековни паметници: печатни и ръкописни. Изложбата ще трае до края на септември.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2948446 - 08.09.2012 00:07 [Re: Негатор]

Ръкописите могат да бъдат наричани и македонски. Като се казва, че ръкописи, които са възникнали в Македония и носят диалектни особености на македонските земи, не означава, че се има предвид, че не са били български.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948535 - 08.09.2012 03:38 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Ръкописите могат да бъдат наричани и македонски. Като се казва, че ръкописи, които са възникнали в Македония и носят диалектни особености на македонските земи, не означава, че се има предвид, че не са били български.

В коя Македония са възникнали и как се е казвала географската област по време на възникването им през средните векове?!
Това е все едно византийски ръкописи от Константинопол да бъдат наречени Турски само защото са възникнали в Цариград, който в момента се намира в Турция!

Гай Баньо
комшията

#2948537 - 08.09.2012 04:32 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

В коя Македония са възникнали и как се е казвала географската област по време на възникването им през средните векове?!
Това е все едно византийски ръкописи от Константинопол да бъдат наречени Турски само защото са възникнали в Цариград, който в момента се намира в Турция!

Тоа го напишав само за да тестирам и да покажам какви ќе бидат реакциите ако го кажам јас, а какви ќе бидат реакциите ако го каже некој од ваша страна:

Цитат:

Има много ръкописи в македонските земи, но те са си писани на старобългарски
или среднобългарски от български книжовници, коментира пред "Фокус" и проф. дфн Боряна Христова, директор на Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

По думите й ръкописите могат да бъдат наричани и македонски, но под това трябва да се разбира явление на българската средновековна култура, ръкописи, написани в македонските земи. "Все едно да кажем, че има тракийски ръкописи и те са отделна страна. Те са ръкописи, плод на българската писмена култура, но са писани на различни места", добави проф. Христова.

"Ръкописи, които са възникнали в техните земи и носят диалектни особености на македонските земи, не значи, че не са били български, защото тези, които са ги писали, по моему, са се считали за българи. Те са от края на XVII век. Иначе всички, които са ги писали – и Охридската книжовна школа на Климент Охридски – това са нашите общи учители, независимо че сега ние сме различни народи, държави и даже признати за различни езици", добави още проф. Христова.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5113191

Или проф. Христова е југо-македонист штом си дозволила да изусти таква ерес "ръкописите могат да бъдат наричани и македонски", или јас бев во право кога допуштив можност таа придавка ("македонски") да не биде погрешна, и кога тоа го обусловив од контекстот во којшто е употребена. Не може да се отфрли употреба на некаков збор, без да се знае контекстот во којшто е употребен, а уште помалку - да се упатуваат клевети, "втемелени" на контекст којшто никаде не е наведен како таков, туку е предполагаем, мним, измислен од клеветниците - во случајов вашите "евродепутати".

Редактирано от Срррбослав Југић (08.09.2012 04:38)

Негатор
Античен вагабонтин

#2948548 - 08.09.2012 06:11 [Re: Гай Баньо]

Во право съм само аз - нито ти, нито професорката!

Цитат:

Не може да се отфрли употреба на некаков збор, без да се знае контекстот во којшто е употребен, а уште помалку - да се упатуваат клевети, "втемелени" на контекст којшто никаде не е наведен како таков, туку е предполагаем, мним, измислен од клеветниците - во случајов вашите "евродепутати".

Бре бре - добре го видяхме контекста във вашите вестници и казан също от министърката и разни БЮРМски пишман-професори!

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2948649 - 08.09.2012 11:21 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

"Ръкописи, които са възникнали в техните земи и носят диалектни особености на македонските земи, не значи, че не са били български, защото тези, които са ги писали, по моему, са се считали за българи. Те са от края на XVII век. Иначе всички, които са ги писали – и Охридската книжовна школа на Климент Охридски – това са нашите общи учители, независимо че сега ние сме различни народи, държави и даже признати за различни езици", добави още проф. Христова.

Подобно имах предвид и аз, когато изразих своето съгласие с niama kak.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Гай Баньо
комшията

#2948659 - 08.09.2012 11:48 [Re: Негатор]

Цитат:

Бре бре - добре го видяхме контекста във вашите вестници

Весниците не се дел од организацијата на изложбата. Позитивното е што не се обиде да ме извадиш мене од контекст.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948679 - 08.09.2012 13:34 [Re: Гай Баньо]

Професорките по хуманитарните дисциплини понякога говорят не напълно логични неща! Контекстът е ясен не само от медиите, но и от изказванията на вашата министърка и организаторите.

Ръкописи от средните векове не може да са "Македонски" в никакъв контекст! Ако приемем, че се касае за византийски ръкописи от тогавашната област Македония, то това няма и не може да има нишо общо с днешната държава (БЮ)РМ.

Taridin
Kasnakoski
**

#2948716 - 08.09.2012 15:35 [Re: Гай Баньо]

Никой едно време не е протестирал срещу Ягич за тая книга

Негатор
Античен вагабонтин

#2948721 - 08.09.2012 15:45 [Re: Taridin]

Кво е тва "средновековно" манускриптче?

Taridin
Kasnakoski
**

#2948725 - 08.09.2012 16:14 [Re: Негатор]

Добромировото евангелие

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B...%BB%D0%B8%D0%B5

Taridin
Kasnakoski
**

#2948726 - 08.09.2012 16:16 [Re: Taridin]

Jagić, V. Evangelium Dobromiri. Ein altmacedonisches Denkmal der kirchenslavischen Sprache des XII. Jahrhunderts. I.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948728 - 08.09.2012 16:23 [Re: Taridin]

Цитат:

Добромирово евангелие - это самый ранний среднеболгарский памятник, который знаменует собой переход от староболгарского к среднеболгарскому языку и правописанию. Судя по лингвистическим особенностям, рукопись происходит из юго-западной окраины болгарской языковой области, т. е. из Македонии. Записи на листах Добромирова евангелия свидетельствуют о том, что оно долгое время (по крайней мере, с XVI в.) находилось на Синае. Там его и обнаружил в 1873 г. архимандрит Антонин (Капустин), который во время своего путешествия на Синай видел этот кодекс среди многочисленных рукописных книг библиотеки монастыря Св. Екатерины. В 1896 или 1897 г. рукопись оказалась в Вене у известного ученого И. В. Ягича, у которого и была приобретена ИПБ. Еще две части Добромирова евангелия находятся в других хранилищах: 23 листа - в монастыре Св. Екатерины на Синае (№ 43); 2 листа - в Национальной библиотеке в Париже (Slav. 65, л. 3-4).

Нещо неясно?

sofmak
рекордьор

а за какво да протестира
    #2948732 - 08.09.2012 16:27 [Re: Taridin]

Цитат:

Никой едно време не е протестирал срещу Ягич за тая книга

Ще допълня сложеното от Антифиромайзера:
Рукопись поступила в ИПБ в 1899 г. от И. В. Ягича.

Taridin
Kasnakoski
**

#2948733 - 08.09.2012 16:33 [Re: Негатор]

На мене всичко ми е ясно.

От твоето
Цитат:

Судя по лингвистическим особенностям, рукопись происходит из юго-западной окраины болгарской языковой области, т. е. из Македонии.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948734 - 08.09.2012 16:34 [Re: Taridin]

Е, и?

sofmak
рекордьор

игра на телефонче
    #2948736 - 08.09.2012 16:38 [Re: Taridin]

Цитат:

На мене всичко ми е ясно.

Пише ли южнославянски, пише. Македония бивша югославска република ли е? Е.
Значи е на македонски

Taridin
Kasnakoski
**

Re: игра на телефонче
    #2948740 - 08.09.2012 16:43 [Re: sofmak]

Не бъркай южнославянски с югославянски.
Българите също са в групата южнославянски.

Ето за тези, които се интересуват
Old Manuscripts in Macedonia. Стари ракописи во Македонија

sofmak
рекордьор

май не си играла на телефонче
    #2948742 - 08.09.2012 16:49 [Re: Taridin]

Цитат:

Не бъркай южнославянски с югославянски.
Българите също са в групата южнославянски.

Сега по елементарно нещо: Едно и също ли е Стари ракописи во Македонија и македонски стари ръкописи?

Taridin
Kasnakoski
**

Re: май не си играла на телефонче
    #2948746 - 08.09.2012 16:52 [Re: sofmak]

Зависи кой какво съдържание влага.
Може да е едно и също, може и да не е.

За Ягич е било едно и също, както се вижда.

sofmak
рекордьор

нали все това твърдя
    #2948751 - 08.09.2012 17:07 [Re: Taridin]

Цитат:

Зависи кой какво съдържание влага.
Може да е едно и също, може и да не е.

За Ягич е било едно и също, както се вижда.

зависи от чипа в главата. Ягич го дал в Русия. Те пък не му повярвали и нарекли ръкописа български от епохата на прехода от старобългарски на среднобългарски
Накратко: Може и да е, може и да не е, ама НЕ е

Негатор
Античен вагабонтин

#2948752 - 08.09.2012 17:07 [Re: Taridin]

Цитат:

Ето за тези, които се интересуват

Алоу, този линк го дадох аз пръв! Плюс това е от хунзки произход, алоу!

Taridin
Kasnakoski
**

#2948759 - 08.09.2012 17:14 [Re: Негатор]

Ти хубаво си го дал, ама да беше разгърнал някоя и друга от книжките.

Какъв е тоя хунзки произход? Нещо не си упътен в географията.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948764 - 08.09.2012 17:18 [Re: Taridin]

Цитат:

Какъв е тоя хунзки произход? Нещо не си упътен в географията.

Па упАтен сум! Хунзки = фиромски = бюрмски!
Ай бегай да славиш (не)зависността, оти ке ароматизираме след тебе!

Taridin
Kasnakoski
**

#2948765 - 08.09.2012 17:19 [Re: Негатор]

От къде накъде хунзки да значи фиромски и бирмски?
Или ти така си решил?

Негатор
Античен вагабонтин

#2948767 - 08.09.2012 17:22 [Re: Taridin]

Цитат:

От къде накъде хунзки да значи фиромски и бирмски?
Или ти така си решил?

Кажав ти - упАтен сам во ова!

Taridin
Kasnakoski
**

#2948768 - 08.09.2012 17:24 [Re: Негатор]

Как така и ти като Андрухата знаят работи, които никой друг не ги знае.
Странно как така реши, че хунзки е равно на фиромски и бирмски.

Негатор
Античен вагабонтин

#2948772 - 08.09.2012 17:31 [Re: Taridin]

Цитат:

Как така и ти като Андрухата знаят работи, които никой друг не ги знае.
Странно как така реши, че хунзки е равно на фиромски и бирмски.

Така решив и да се пукат душманите!

Taridin
Kasnakoski
**

#2948957 - 08.09.2012 22:41 [Re: Негатор]

Ти като БМРО. Решил човека вместо ВМРО да се кръсти БМРО.
Да се пукат душманите.

Че се писал и ОТ ХУНЗИЯ.

Редактирано от Gueorguieff (08.09.2012 22:41)

Негатор
Античен вагабонтин

#2958623 - 26.09.2012 20:05 [Re: Негатор]

„Славянски ръкописи от Македония от ХІІІ до ХІХ век” ще се казва изложбата на старинни ръкописи в Брюксел

http://focus-news.net/?id=n1699950

„Славянски ръкописи от Македония от ХІІІ до ХІХ век” ще се казва изложбата, която ще бъде представена в Кралския музей в Брюксел. Това каза за Агенция „Фокус” евродепутатът Андрей Ковачев. Изложбата ще бъде открита на 9 октомври в 19:00 часа в Кралския музей Маримон. Нещата покрай изложбата са се поуталожили, смята той. „Вече имам и имената на учените от Католическия университет в Льовен, които участват с анализи върху самите ръкописи. Аз ще отида на изложбата и ще ми е много интересно как те ще са представили ръкописите. Под славянски ръкописи се разбира или български, или сръбски, явно не са гръцки, защото гръцките не са славянски, а на тази територия, на която е днешна Македония, по това време ХІІІ – ХІХ век може да се говори само за български или сръбски ръкописи”, посочи Ковачев.
По негови думи, огромната част от ръкописите са български.

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2958835 - 26.09.2012 22:53 [Re: Негатор]

Ще помогнем на Македония с ръкописите, защото сме "майка"

Цитат:

От Скопие са поискали от Националния исторически музей специалните му сандъци за пренос на средновековните ръкописи до Брюксел. Това потвърди историкът Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей (НИМ), предаде Фокус.
На въпрос – дали е вярна информацията, че от Скопие са поискали от НИМ сандъци за изложбата в Брюксел на средновековни ръкописи, които първоначално бяха наречени „македонски”, а сега не е ясно под какво име ще бъдат представени, директорът на НИМ заяви: „Да, има такова запитване. Работата е в това, че на Балканския полуостров, само НИМ има сандъци, изработени от специална метална сплав, която издържа температура на паднал и взривил се самолет – 1900 градуса.../quote]

http://society.actualno.com/Shte-pomogne...ews_401586.html

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
    #2958939 - 27.09.2012 01:50 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Ще помогнем на Македония с ръкописите, защото сме "майка"

Божо на моменти не се чува какви ги говори. На кого сме майка? А бащата кой е?

Вместо паметници, сандъци да си бяха направили, а не да искат нашите.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Пaт

#2958984 - 27.09.2012 09:37 [Re: Фурия]

Цитат:

Недей да кълнеш, не е хубаво това.

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

Сега аз ще кълна
    #2959001 - 27.09.2012 11:00 [Re: Пaт]

Цитат:

Вместо паметници,...

Вместо паметници един трамвай да бяхте пуснали в Скопие. Или една тролейбусна линия в Битоля. Защото тролейбусите на трошат въздуха на гражданите
Или няколко релси на жп линията към България

Македонец
неантички

Регистриран: 10.03.2012
От: МКД
    #2959145 - 27.09.2012 16:00 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Што не му го кажеш тоа на твојот главатар?!

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Македонец
неантички

Регистриран: 10.03.2012
От: МКД
    #2959146 - 27.09.2012 16:03 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

Вместо паметници един трамвай да бяхте пуснали в Скопие. Или една тролейбусна линия в Битоля. Защото тролейбусите на трошат въздуха на гражданите
Или няколко релси на жп линията към България

+1

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Фурия
помитаща

#2959158 - 27.09.2012 16:24 [Re: Пaт]

Цитат:

Защо пък да кълна? На паметници ли ви кълна или на сандъци?

--------------------

vargo
ненаситен поклонник

#2959434 - 28.09.2012 09:00 [Re: Македонец]

Сменето името на изложбата во Белгија
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F43617D07EF9EC4CB44A6515466C96E7

Претходно, името со кое требаше да се претстави изложбата, за првпат од ваков тип надвор од границите на Македонија, беше „Илјада години писмена традиција во Македонија“, па ако се точни бугарските најави, не е јасно во што е промената, бидејќи останува суштината.

Тези са като котките по гръб не падат !!!!

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Тълмачъ
рекордьор

#2962485 - 03.10.2012 10:48 [Re: vargo]

Изложбата вече е анонсирана с ново заглавие и представяне:
http://www.musee-mariemont.be/index.php?id=985
Цитат:

Manuscrits slaves de la Macedoine du XIIIe au XIXe siecles
9-10-2012 > 21-10-2012
Carrefour de civilisations au coeur des Balkans occidentaux, l’Ancienne Re`publique Yougoslave de Mace`doine conserve des vestiges de manuscrits slaves. L’exposition exclusive pre`sente sept sie`cles de tradition de l’e`criture et de la culture slaves.
"Славянски ръкописи от Македония от XIII до XIX в.
Кръстопът на цивилизации в сърцето на западните Балкани, Бивша Югославска Република Македония съхранява останки от славянски ръкописи. Изключителната експозиция представя седемвековна традиция на славянската писменост и култура."

По-нататък в анонса се казва:
Цитат:

Les plus anciens exemples de ces e`critures sont conserve`s dans de prestigieuses institutions, telles les muse`es ou bibliothe`ques du Vatican, de Vienne, de Saint-Pe`tersbourg, de Moscou, d’Odessa, de Sofia. Ils datent des 10e et 11e sie`cles et leur langue reste proche de celle de Cyrille et Me`thode.

- "По-старите образци на тези ръкописи се съхраняват в престижни институции, като музеи или библиотеки на Ватикана, Виена, Санкт Петербург, Москва, Одеса, София. Те датират от 10 и 11 в. и езикът им е близък до този на Кирил и Методий."

Редактирано от Тълмачъ (03.10.2012 11:50)

admiralМодератор
на андорския флот

#2962498 - 03.10.2012 11:11 [Re: Тълмачъ]

Би ли си поправил, моля те, гаргите от цитатите?

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2962518 - 03.10.2012 11:48 [Re: admiral]

Цитат:

Би ли си поправил, моля те, гаргите от цитатите?

ОК. Но не може ли да се пооправи нещо скриптът, за да не се появяват буквите с ударения като гарги?

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2962625 - 03.10.2012 13:39 [Re: Тълмачъ]

Писал съм по този повод още преди 5 години и периодично напомням. Но чорбаджията на форума явно няма време за такива дреболии.

--------------------

klon
зъбест

Регистриран: 30.09.2012
    #2962660 - 03.10.2012 15:28 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Кръстопът на цивилизации в сърцето на западните Балкани, Бивша Югославска Република Македония съхранява останки от славянски ръкописи. Изключителната експозиция представя седемвековна традиция на славянската писменост и култура."

Колко удобно и неутрално наименование на изложбата. Чудно как е преглътнат факта, че това не са македонски ръкописи.

Пaт

#2962663 - 03.10.2012 15:30 [Re: Македонец]

Ти ако си индијанец....

--------------------
Ridentem dicere verum

Тълмачъ
рекордьор

#2962668 - 03.10.2012 15:40 [Re: Пaт]

Цитат:

Ти ако си индијанец....

Що па да е индианец не разбрах?

--------------------

klon
зъбест

Регистриран: 30.09.2012
    #2962671 - 03.10.2012 15:42 [Re: Тълмачъ]

Заради главатара ще да е.

Тълмачъ
рекордьор

#2962771 - 03.10.2012 18:34 [Re: klon]

Цитат:

Цитат:

Колко удобно и неутрално наименование на изложбата. Чудно как е преглътнат факта, че това не са македонски ръкописи.

Абе, неутрално, но все пак се поправи една дивотия. Не е "Илядогодишна писмена традиция во Македония", а седем века преписи на славянски ръкописи от БЮРМ.
Стана като стария виц за компютрите, компотите и Радио Ереван.

--------------------

Пaт

#2962774 - 03.10.2012 18:43 [Re: Тълмачъ]

Веројатно секој си гледа тоа што сака да види. Јас пак од твојот пост го видов прво ова:

Цитат:

9-10-2012 > 21-10-2012
Carrefour de civilisations au coeur des Balkans occidentaux, l’Ancienne Re`publique Yougoslave de Mace`doine conserve des vestiges de manuscrits slaves. L’exposition exclusive pre`sente sept sie`cles de tradition de l’e`criture et de la culture slaves.

Така ќе се нарекува изложбата, нели?

--------------------
Ridentem dicere verum

Тълмачъ
рекордьор

#2962784 - 03.10.2012 19:02 [Re: Пaт]

Цитат:

Веројатно секој си гледа тоа што сака да види. Јас пак од твојот пост го видов прво ова:

Цитат:

9-10-2012 > 21-10-2012

Така ќе се нарекува изложбата, нели?

Е що се сърдиш? Нали го видя цялото експозе и от линка? Няма лошо, ценни неща са, трябва да са в обращение. Владата ви плати, за да види светът как се поддържа славянобългарската традиция в Република Македония, кръстопът сте на цивилизации, както и целите Балкани, така е! Какво по-добро от това за добросъседските отношения

--------------------

Пaт

#2962787 - 03.10.2012 19:06 [Re: Тълмачъ]

Луѓето од англиското говорно подрачје, и со повисок степен на култура од Балканците - факт - во вакви ситуации едноставно велат: Yeah, whatever....

--------------------
Ridentem dicere verum

Тълмачъ
рекордьор

#2962790 - 03.10.2012 19:09 [Re: Пaт]

Цитат:

Луѓето од англиското говорно подрачје, и со повисок степен на култура од Балканците - факт - во вакви ситуации едноставно велат: Yeah, whatever....

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2964437 - 06.10.2012 18:40 [Re: Тълмачъ]

МКД: Български комплекси - ръкописите са на старославянски македонски език
http://world.actualno.com/news_402730.html#ixzz28X9qGTTe

„Във връзка с баналната „врява” от България, която съдържа историческото отричане и асимилаторска позиция към македонския език, култура и традиция, при която и да е възможност, включително най-новата с изложбата на македонски средновековни ръкописи в Кралския музей в Белгия, моята реакция (след дълго мислене) като научен работник от областта на македонистиката, а и като човек който живее в цивилизована, обединена Европа от ХХІ век, би била категорично информативна”.

Това се казва в авторски текст на д-р Виолета Кръстевска от Института за македонски език, публикуван в македонското електронно издание МКД.

„Доказана, утвърдена истина, аксиома е, че в основата на старославянския език лежи говорът на македонските славяни от района на Солун от втората половина на ІХ век, на който братята Св. Св. Кирил и Методий, съставяйки първата азбука, преведоха Светото писмо и други Богослужебни книги, а с това започнаха и най-старата христианизация в тези земи. Техни авторски текстове не са останали, но затова са останали техните преписи, които датират от края на Х и ХІ век.

Славянските проучвания (започват от края на ХVІІІ и началото на ХІХ век с чеха Йозеф Добровски, а след това и с останалите авторитетни слависти като Ватрослав Ягич, Ватрослав Облак и др.) въз основа на прецизна научно-компаративна методология, която приема палеографско-ортографските (форми на буквите, материала, върху който са писани) и езиковите характеристики на ръкописа, почти математически утвърждават старостта на ръкописа, неговата териториална принадлежност и неговата езикова диасистема (към края на ХІ век стават все по-ясни местните езикови различия, наречени редакции или рецензии на старославянския, или черковнославянски език).

Всички тези елементи на черковните ръкописи са ги създали книжовните центрове, известни по своята специфичност (Охридско-Преспанският – най-старият, Кратовско-Лесновския, Централномакедонския като Слепченския, Трескавичния, Топличкия, а с това се отделя и македонската езикова редакция на старо/черковнославянски език от другите славянски редакции (сръбска, българска, руска, хърватска и т.н.).

Множеството средновековни македонски ръкописи като глаголични (Зографско евангелие, Мариинското четириевангелие, Синайския псалтир, Асемановото евангелие, Охридските листа и т.н.) така и кириличните (Зографските лиса, Македонското кирилско листо, Битолските листа, Добромировото евангелие, Битолския триод, Слепченския апостол, Радомировото евангелие, Охридския апостол, Григоровичевото евангелие и т.н.) по вече известната методология за произхода на старите ръкописи са научно потвърдени, че разпространяват македонската редакция на черковнославянския език т.е. зачитане на глаголското писмо, богатата орнаментика, доминацията на големия ер (ер голям – бел. прев.) или вокализацията на силните ерове, смесицата на носовките, употребата на групите шт (щ), жд и т.н.

В славянската наука особено периодът на средновековната славянска писменост е толкова прецизно проучен и научно е потвърдена езиковата принадлежност на ръкописа, така че всички по-нататъшни отричания и манипулации с тази свята материя говорят за нечие все още нецивилизовано, декадентно, и крайно комплексирано поведение, което не трябва да се коментира. А на кой се случва това днес, трябва сам да познае”, пише авторът.

Тълмачъ
рекордьор

#2964440 - 06.10.2012 18:46 [Re: Негатор]

Цитат:

...моята реакция (след дълго мислене) като научен работник от областта на македонистиката, а и като човек който живее в цивилизована, обединена Европа от ХХІ век, би била категорично информативна”..

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2964441 - 06.10.2012 18:49 [Re: Тълмачъ]

Банална „врева“ од Бугарија за изложбата на средновековните ракописи

http://www.mkd.mk/64871/kolumni/banalna-vreva-od-bugarija-za-izlozbata-na-srednovekovnite-rakopisi/

Това е оригиналчето!

Негатор
Античен вагабонтин

#2964449 - 06.10.2012 19:04 [Re: Тълмачъ]

http://www.musee-mariemont.be/index.php?id=985

Тълмачъ
рекордьор

#2964522 - 06.10.2012 21:22 [Re: Негатор]

Цитат:

Банална „врева“ од Бугарија за изложбата на средновековните ракописи

http://www.mkd.mk/64871/kolumni/banalna-vreva-od-bugarija-za-izlozbata-na-srednovekovnite-rakopisi/

Това е оригиналчето!

А това пък е нелогично на толкова нива, че искрено ми става неудобно заради колегата. Наистина, с Път (без да знам с какво се занимава професионално) мога да си разговарям много по-смислено за подобни неща, когато не се бъзика, де. Ако това им е нивото и на науката, не знам... Колкото до коментарите...
Цитат:

STO USTE SAKAAT OVIE TATARO-MONGOLI !!!!!PISETE KRAJ NA TAA VESTACKA DRZAVA I NACIJA ISTO KAKO I JUGOSLAVIJA!!!

Ако са показателни за преобладаващото обществено настроение, ще има ядове да берат.
П.П. То не ползва кирилица дори, не се притеснява, че албанците му взеха 1/3 от територията, веят си байрака и вкарват албански като втори официален език, но го е яд, че "татаро-монголите" са му откраднали буквите Ъ, Щ и Ж... И ще ми "урне" държавата... Ако наистина е това картинката във Вардарско, зле е доста.

--------------------

Редактирано от Тълмачъ (06.10.2012 23:10)

Негатор
Античен вагабонтин

#2965468 - 09.10.2012 05:41 [Re: Негатор]

Обаче "Дневник" твърди друго!

Датум: 08.10.2012, 16:24
Се отвора изложбата во Kралскиот музеЈ во Морланвелц
Македонските ракописи во Белгија под уставно име
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9B84B8955C90FD488C46671F2579FEB3

Најавата за изложбата на 39. ракописи од земјава (13 до 19 век) предизвика реакции во Бугарија, како и од бугарски дипломати, историчари и европратеници

Старите ракописи од земјава во Kралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелц, Белгија, ќе бидат изложени под уставното име. Свеченоста за отворањето на изложбата со наслов „Илјада години писмена традиција во Македонија“ е закажана за вечерва во 19.30 часот, а чинот на отворање ќе го направи министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска.

Неодамнешната најава за изложбата на 39. ракописи од земјава (датирани од 13 до 19 век) во Белгија предизвика реакции во Бугарија. Бугарската новинска агенција „Фокус“ објави дека Kралскиот музеј ќе ја преиспитувал изложбата оти било некоректно ракописите да се нарекуваат македонски. Нашата новинска агенција МИА, пак, јави дека бугарски дипломати, историчари и европратеници правеле притисок да се преименува или таа воопшто да не се одржи. Случајот кулминира откако Kралскиот музеј од својата интернет-страница ја отстрани најавата за изложбата. Од нашето Министерство за култура објаснија дека тоа се случило по реакцијата од нашата амбасада во Брисел зашто изложбата била најавена под референцата ПЈРМ.

Реагира и Советот за македонски јазик, кој потенцира дека ракописите се настанати на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти. Македонистите дополнија дека таа посебност уште во почетокот на 20 век ја укажале големите француски лингвисти Андре Мазон и Андре Вајан.

Сите експонати што ќе бидат изложени во Белгија се осигурани. Од безбедносни причини, Миле Бошески, директор на НУБ „Свети Kлимент Охридски“, организатор на изложбата, не ја соопштува сумата на која се осигурани ракописите.

- Во договорот с` е дефинирано - сумата, условите во кои патуваат специфичните експонати, бидејќи температурата и влагата мора да бидат константни цело време - вели тој.

Трошоците за транспорт и осигурување се на македонската страна додека не влезат во Белгија, а од граница ги презема домаќинот.

Специјално за изложбата водичот, односно каталог за изложбата со истиот наслов - „Илјада години писмена традиција во Македонија“, е на француски и на англиски јазик. Целта на првата изложба од ваков вид што се организира надвор од земјава е да ја претстави милениумската словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век. Експонатите се од НУБ, Државниот архив на Македонија, Заводот за заштита и Музеј и Историскиот архив од Охрид и од Заводот за заштита и музеј во Битола.

Изглежда господата ще си носят програмата от Скопие!

Негатор
Античен вагабонтин

#2965470 - 09.10.2012 06:23 [Re: Негатор]

Абе к'во "уставно име", к'ви пет лева?

http://www.caracascom.com/files/5368_CP_Macedoine-MRM-FR.pdf

Тълмачъ
рекордьор

Re: Докато се правят "изложби"...
    #2965506 - 09.10.2012 10:47 [Re: Негатор]

Цитат:

Скопие. ВМРО-ДПМНЕ ще подсигурява функционирането на институциите, Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) ще продължи да променя имената на улици и училища и да пуска албанския химн, а опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) ще продължава да се опитва да „сваля маските” на двете партии от управлението. Такива планове за действие подготвят основните политически субекти в Македония, след като вотът на недоверие към правителството на Никола Груевски не беше успешен, пише днес македонският вестник ”Дневник”. На практика двете управляващи партии и най-голямата опозиционна партия ще продължат с досегашната си политика, като най-много неясноти ще има по отношение на връзките между ДСИ и ВМРО-ДПМНЕ.
„Националния химн на знамето ще продължи да се изпълнява, смяната на имената на училищата в чаир ще продължи, Слупчане ще се чества и следващата година, а законът за бранителите няма да бъде приет”, заявили от партията на Али Ахмети.

--------------------

vargo
ненаситен поклонник

#2965525 - 09.10.2012 11:57 [Re: Негатор]

Хахахах музея свалил временно изложбата не защото някакви българи протестирали ,а защото била под наслов БЮРМ ...иначе всичко си останало по старому -ама тези задръстеняци толкова ли не разбират че лъжата може да им лъсне и че най лесната работа е човек да провери в сайта на музея...от последната седмица забелязвам дори че самите македонци взеха на подбив медиите си като ги определиха за лъжливи и манипулативни -примера с "убития"македонец от "Златна зора"в Солун беше показателен и още по покозателно беше поведението на типове като Т.Петров който се изсили и дори война на Гърция обяви !!От което на гърците им дойде дюшеш и на другия ден питаха еврокомисаря Филе който беше на посещение в Атина -от блогове и фейсбук ли се информира понеже същия беше написал в туитър "съжаление"за "нелепата "смърт....

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (09.10.2012 11:58)

d4b3
новак

Регистриран: 25.09.2012
    #2965533 - 09.10.2012 12:10 [Re: vargo]

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=97432

абе тез от канала все още показват История Славянобългарска

stingers
българинъ родомъ

#2965548 - 09.10.2012 12:44 [Re: d4b3]

Цитат:

А що да не показват, ние сме им дали пълна свобода на действие чрез нашето без действие и ще си събираме горчивите плодове от тая нихилистична позиция !!!

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2965552 - 09.10.2012 12:57 [Re: d4b3]

Цитат:

Бухахаха
Цитат:

Ќе бидат презентирани 39 оригинални словенски ракописи од 13 до 19 век. Периодот од 10 до 12 век не е покриен со оригинални ракописи бидејќи овие оригинали се изнесени од Македонија и денеска се наоѓаат во светски библиотеки и музеи во Ватикан, Москва, Сант Петербург, Манастирот „Св. Катарина“ на Синај.

Открий разликата:
Цитат:

Les plus anciens exemples de ces ecritures sont conserves dans de prestigieuses institutions, telles les musees ou bibliotheques du Vatican, de Vienne, de Saint-Petersbourg, de Moscou, deOdessa, de Sofia. Ils datent des 10e et 11e siecles et leur langue reste proche de celle de Cyrille et Methode.

Иначе няма лошо, че показват и препис от Паисиевата "История", където е казано: „О, неразумний и юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш, и не говориш на своя език?”
Те също имат правото да се гордеят, че са българи
А оригиналите не са "изнесени от Македония", но от съвсем други места и това са неща известни на международната старобългаристика. Какво пишат в брошурките си е толкова нерелевантно, че повече няма накъде. Все пак е добре, че показват на европейската общественост образци на българската книжнина, макар и в по-късни преписи.

--------------------

Фурия
помитаща

#2965590 - 09.10.2012 14:34 [Re: Тълмачъ]

Комшиите явно не могат да мирясат. Нали уж щяха да сменят заглавието на изложбата, сега пак са нещо недоволни. Сандъци ни искат и майката Б.Д. ще им ги даде, за да пренесат македонските експонати, удостоверяващи хилядолетната писмена традиция по тези земи.

Съвсем се обърках. В крайна сметка какво искат?

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2965594 - 09.10.2012 14:38 [Re: Фурия]

Цитат:

Комшиите явно не могат да мирясат. Нали уж щяха да сменят заглавието на изложбата, сега пак са нещо недоволни. Сандъци ни искат и майката Б.Д. ще им ги даде, за да пренесат македонските експонати, удостоверяващи хилядолетната писмена традиция по тези земи.

Съвсем се обърках. В крайна сметка какво искат?

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2965564/Main/2954973#Post2965564

--------------------

Фурия
помитаща

#2965620 - 09.10.2012 15:22 [Re: Тълмачъ]

Прочетох коментара ти в другата тема, Тълмач. Хубава приказка, в която всяка прилика с реални държави и събития не е случайна.

--------------------

vargo
ненаситен поклонник

#2966020 - 10.10.2012 11:34 [Re: Фурия]

Скопие пак натрапва "македонска" хилядолетна култура

Цитат:

Това била

"историческата истина, която отбелязва хилядолетното развитие на македонската култура и писменост"

- така каза Милевска пред няколкото десетки присъстващи - само македонски представители.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5194031

за какво повече да говорим след като явно тези хора си правят това което са си наумили и явно ни вземат за безобидни абдали които ей така перманентно си мрънкат само за нещо ...Важното е да "промотивират" хилядолетната македонска писменост и култура пък каквото ще да става

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (10.10.2012 11:34)

sofmak
рекордьор

пък каквото ще да става
    #2966022 - 10.10.2012 11:38 [Re: vargo]

Цитат:

Това била

"историческата истина, която отбелязва хилядолетното развитие на македонската култура и писменост"

- така каза Милевска

Лошото е, че промотивирайки, правят беля на македонската държава.

Фурия
помитаща

#2966072 - 10.10.2012 14:00 [Re: vargo]

Очаква се всички белгийци да зяпнат в захлас пред хилядолетната писмена традиция и култура на Македония.

Варго, за да ни вземат за безобидни абдали, значи сме дали повод да ни мислят за такива.

--------------------

vargo
ненаситен поклонник

#2966108 - 10.10.2012 15:18 [Re: Фурия]

Поводи им дават нашите политици( най вече тези от външно) ,които с незаинтересованост и пренебрежение демонстрирано до скоро към Македония и македонските провокации- наливат вода в мелницата на македонизма ...както каза тези дни Калфин -в Скопие нямат капацитет нито икономически нито интелектуален за нещо повече от дребни скандалчета и провокацийки -обаче на често и с постоянство -до такава степен че са втръснали и до някъде притъпили реакциите на засегнатите !Представете си досадна муха която бръмчи ,ти я трепеш после идва втора ,трета ,пета и ти ги оставяш да си бръмчат щото ти писва да се занимаваш с -досадни мухи !!!!

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (10.10.2012 15:19)

Негатор
Античен вагабонтин

#2966116 - 10.10.2012 15:44 [Re: vargo]

Премахнатата първа страница на ръкописа с "българско предисловие" намирисва на добре познатата фиромо-талибанска практика за унишожаване на автентични документи с цел подмяна на националната им идентичност!

Такова действие си е престъпление отвсякъде!

Цитат:

Сред тях беше Четириевангелието от Струга, за което даже в самия каталог ясно се вижда от снимката, че пише „Българско предисловие”.

В каталога тези ръкописи са добре описани. Разбира се, в каталога има повече неща, които ги няма в изложбата. Точно тези страници, където се вижда снимката с думата „български” я има. На самата изложба я нямаше тази страница.

http://www.focus-news.net/?id=f22478

Фурия
помитаща

#2966119 - 10.10.2012 15:59 [Re: vargo]

Реакциите от наша страна никога не са били особено остри. Поне с такова впечатление съм останала. Дори и във връзка с тази скандална изложба, Божо, защитникът на българщината и върл противник на македонизма, се изцепи, че ще даде специалните сандъци за пренасяне на ркописите, защото сме били "майка".
Аман вече от непослушни деца! Няма ли в Международния Семеен Кодекс клауза, даваща право на ощетения родител да се откаже от такова опако дете и да го лиши от наследство!?

пп. Последния пасаж е метафора. Да не се изтърчи Цунки и да ми заобяснява колко съм задръстена!

@Заберган, шегувам се. Цунки си заради това емотиконче .

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2966120 - 10.10.2012 16:04 [Re: Фурия]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E3E229F5D50C334F8F28C2C89AC0CB57

На тая министърка няма ли кой да й каже, че такива ръкописи се пипат само със специални бели ръкавици, но не и с мръсни сърбомански ръце?
Неколкократно гледам на снимки как пипа светините направо!

Фурия
помитаща

#2966122 - 10.10.2012 16:08 [Re: Негатор]

Тъкмо щях да питам кои ръкописи са "пипани". Иначе нищо ново под слънцето. Неадекватно поведение от страна на държава, чиито управляващи са го подкарали през просото. Рано или късно, ще си скъсат мрежата на вратата от автоголовете, които си вкарват.

А минъстърката пипа с голи ръце по ръкописите, защото явно е решила да остави своя отпечатък в хилядолетната македонска история.

velinski
пристрастен

#2966142 - 10.10.2012 17:30 [Re: Негатор]

Не виждаш ли,че това не е оригинал,а преснимана книга.Дори не е фототипно издание.Гланцираната хартия лъщи на светлината.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966148 - 10.10.2012 17:46 [Re: velinski]

Цитат:

Не виждаш ли,че това не е оригинал,а преснимана книга.Дори не е фототипно издание.Гланцираната хартия лъщи на светлината.

На изложби обикновено се показват оригинали!
Може да са оригиналните листове положени върху нови?!

velinski
пристрастен

#2966247 - 10.10.2012 20:44 [Re: Негатор]

Пак погледни снимката.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966266 - 10.10.2012 21:11 [Re: velinski]

От снимката не можем да съдим със сигурност!
Вярно, че блести върху листовете, но това не значи непременно гланц ...

Тълмачъ
рекордьор

#2966276 - 10.10.2012 21:17 [Re: Негатор]

Цитат:

От снимката не можем да съдим със сигурност!
Вярно, че блести върху листовете, но това не значи непременно гланц ...

Чисти фотокопия си са! Експозиции се правят и така. Оригиналът се пази (или поне трябва да се пази) в изолация от атмосферни и други влияния, особено пък ръкописи - виж как е в НИМ, например.
Ако пък наистина са налепили листовете като хербарий, това си е направо вандалщина. Но не вярвам да са чак толкова прости.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2966279 - 10.10.2012 21:23 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Ако пък наистина са налепили листовете като хербарий, това си е направо вандалщина. Но не вярвам да са чак толкова прости.

Не вярваш, но ...
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=CB68F4A13EDA86489912AA3EF856BEAC

Цитат:

Во Кралскиот музеј во Мариемонт во Белгија синоќа беше отворена изложбата „Словенски ракописи од Македонија од 13-ти до 19-ти век”, и покрај сите обиди на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев да ја опструира и спречи.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966908 - 12.10.2012 00:19 [Re: Негатор]

http://mn.mk/kultura/6873-Slovenskite-rakopisi-od-Makedonija-od-13-do-19-vek

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 31 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3970

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.118 seconds in which 0.019 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.