ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952299 - 14.09.2012 14:20 [Re: Пaт]

Аз и този ще го гледам.

Цитат:

би мислела ли дека се работи за антибугарска кампања уште пред да го гледаш ако истиот беше режиран од бугарски режисер? Значи комплетно се' исто, само режисерот да е бугарски и финансиран од бугарското правителство.
Най-вероятно - не.

Точно, както по-напред споменах, че не гледам на някой американски филм (примерно) с такава тематика, като на антигерманска пропаганда.

Да се коментират беземоционално факти (както ти казваш) и безпристрастно, в документален формат - ОК. Аз с това и започнах: фактите не бива да се мълчат.

Но един филм, винаги има емоционална натовареност и по принцип всеки филм, си поставя задача (без изобщо да е идеята му пропагандна, говорим си in general) да рисува емоции, за да въздейства емоционално, да бърка в мозъка.

Когато един филм има пропагандна цел.....се сещаш.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952300 - 14.09.2012 14:21 [Re: strawberry]

Цитат:


Да продължавам ли?
Јаготке, ајде вака:

1. Го имаш ли гледано филмот "Подгряване на вчерашния обед"? Тој филм антибугарска кампања ли е?
2. Вистина е дека влегла коњицата и ги растерала разгневените навивачи од теренот и сега да ми кажуваш дека во тоа време, па згора на тоа и во воено време при што голем дел од нив дошле од којзнае каде таму во Бугарија со предубеденија дека Македонците се посрбени отпадници, шумкари и бандити следеле часови за непримена на прекумерна сила е смешна. Значи биле убаво тепани, и според кажувањата на скопјани, многу од нив се спасиле фрлајќи се во Вардар.
3. Дека имало стрелања и тоа е вистина. Дали се криеле кога стрелале или тоа го правеле јавно на улиците, не знам, нека се проверува од историска гледна точка.
4. Дека тоа била фашистичка власт а и дека и денес има неофашисти во Бугарија исто така е точно. Па во самата Бугарија има луѓе кои ги критикуваат тие фашисти потсетувајќи на стрелањата на децата во Јастребино. Што мислите, дека ние не разбираме бугарски?
5. И да, Македонија била и е светото име на нашата земја. Да не случајно тоа не е вистина?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Бугарскиот амбасадор одби да го гледа филмот „Трето полувреме“!
    #2952301 - 14.09.2012 14:22 [Re: Пaт]

Цитат:

Абе не е толку страшно колку што тоа се уште е еден вид табу тема.Не е толку табу тема, туку сеуште нераспространет факт. Табу тема е нешто да се знае, а да се чувствува неудобност да се зборува за него. Барем јас така го сфаќам зборот, не ми се проверува точно сега. А тоа не е случај, Македонците, т.е. мнозинството Македонци не го ни знаат тој факт, а мнозинството од тие што не го знаат, не се ни интересираат. Но кога ќе се најде некој којшто се интересира и знае, ако не им е близок пријател тешко ќе му поверуваат.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4404

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.