ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Трето полувреме - продължение
    #2952314 - 14.09.2012 14:51

Цитат:

"В България все още са живи идеологическите наследници на хората депортирали евреите;все още съществуват неофашистки десни клубове в България, които отиват и до там ,че да отричат Холокоста, (до тук с обвинението, че било параноя от наша страна и че Дарко няма нищо насочено срещу съвременна България)

+ което видях от трейлъра;

+ впечатленията ми от прочетеното за филма;

+ личното ми усещане, споделено в предходната тема относно целите, които си поставя филма;

+...(ако нещо пропускам)

правят, според мене, онова идеалистично очакване, което Път изказа (и което, ако се абстрахирам от всичко гореспоменатото, намирам за чудесно), нереалистично.

Цитат:

Па според мене Бугарите многу повеќе ќе се издигнат во очите на Македонците ако излезат со свое видување за филмот откако го изгледале, со трезвено анализирање на тоа што им се допаѓа, што не им се допаѓа,

защото ми се струва, че с филма (и съпътстващите го екстри), българите са поставени в ситуацията да се обясняват за сестра си. А подобно трудно води до издигане в очите.

Редактирано от Esther (14.09.2012 15:00)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

Регистриран: 09.01.2012
Re: Трето полувреме - продължение
    #2952320 - 14.09.2012 14:59 [Re: Esther]

Цитат:

защото, ми се струва, че с филма (и съпътстващите го екстри), българите са поставени в ситуацията да се обясняват за сестра си.

Ова не го разбрав.

*Кон Јаготка:

Цитат:

цитира български вестник, чете само началото и манипулира като извърта изречението, смисъла на което е, че не ние сме избили евреите, той го предава в смисъл - отричат хоукоста.

Јас вака го разбрав него. Го напаѓаат поради тоа што во филмот прикажува дека бугарските власти ги собираат Евреите, што е историски факт. И одрекувањето на тој факт е еднаков на негирање на холокаустот, а и вистина е дека во светот има таква тенденција којашто си има свои следбеници и во Бугарија. Но тоа не се сите Бугари и тоа не е денешна Бугарија. Тој дел некако го пропуштате.

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2952325 - 14.09.2012 15:03 [Re: Пaт]

Цитат:

защото, ми се струва, че с филма (и съпътстващите го екстри), българите са поставени в ситуацията да се обясняват за сестра си.

Имаме един лаф: "Когато някой разпространи информация, че сестра ти е курва (извинявам се за думата, но тя е в лафа), върви после се обяснявай, че нямаш сестра."

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Пaт

#2952328 - 14.09.2012 15:05 [Re: Esther]

Аха, јасно. Ама ајде пак тогаш да прашам - Германците во тој случај што би требало да прават - илјада години покајнички да носат Давидови ѕвезди на палтата?

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2952329 - 14.09.2012 15:05 [Re: Пaт]

deleted by kiBik

Esther
психодесен соросоид

#2952332 - 14.09.2012 15:11 [Re: Пaт]

Те имат достатъчно комплекс на тази тема, но не затова става въпрос.

А за отношенията между българите и македонците, влиянието на образа на българите, съграден в очите на аудиторията на филма в Македония.

--------------------

Пaт

#2952334 - 14.09.2012 15:12 [Re: kiBik]

Го најдов тоа што го опиша Митревски, дека БНТ му прикажале само еден дел од интервјуто. Од дваесет и шест минути интервју, во кое тој кажал дека исто така го признава и спасувањето на бугарските Евреи, еве што било прикажано кај вас:

Па зар не мислите дека самото заглавје е тенденциозно - македонски филм срешту Б'лгарија - ајде б'лгари, бранете националната си чест и гордост срешту нахалнија фиромски режисјор.

Пак да ја поврземе прикаската:

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2952337 - 14.09.2012 15:14 [Re: Esther]

Цитат:

Те имат достатъчно комплекс на тази тема, но не затова става въпрос.

А за отношенията между българите и македонците, влиянието на образа на българите, съграден в очите на аудиторията на филма в Македония.

Ниту еден Македонец нема да гради мислење за Бугарите врз основа на филм, а уште помалку врз основа на филм чијашто приказна е сместена во времето пред цели 70 години.

Пaт

#2952338 - 14.09.2012 15:14 [Re: Esther]

Ти лично Естер, чувствуваш ли лична вина и одговорност поради депортацијата на македонските Евреи, убиството на децата во Ваташа, Македонија и убиството на децата во Јастребино, Бугарија? Ти, лично...?

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952340 - 14.09.2012 15:17 [Re: Esther]

Насловов на темата ти е баш - фудбалски

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952341 - 14.09.2012 15:20 [Re: Гай Баньо]

Го најдов и целото интервју од кое е земен оној исечок каде вели дека спасувањето на бугарските Евреи е фалсификат.

--------------------
Ridentem dicere verum

DIVА
неопитомена

Регистриран: 01.07.2011
От: Дивия запад
    #2952343 - 14.09.2012 15:22 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Ниту еден Македонец нема да гради мислење за Бугарите врз основа на филм, а уште помалку врз основа на филм чијашто приказна е сместена во времето пред цели 70 години.

Такива като теб със сигурност няма да си правят изводи за българите въз основа на този филм. Но дали всички македонци са като теб?

Създателите на този филм са първите, които се самоизключват от твоето твърдение.

Esther
психодесен соросоид

#2952345 - 14.09.2012 15:23 [Re: Пaт]

Аз лично такава вина не чувствам, аз лично и към спасяването на евреите принос нямам (та да чувствам свои заслуги).

Но тези неща никога не могат да бъдат само лични.

--------------------

Пaт

#2952346 - 14.09.2012 15:23 [Re: Пaт]

Само делот со Дарко

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
прочутото трето полувреме
    #2952347 - 14.09.2012 15:24 [Re: Esther]

Цитат:

Па според мене Бугарите многу повеќе ќе се издигнат во очите на Македонците ако излезат со свое видување за филмот откако го изгледале, со трезвено анализирање на тоа што им се допаѓа, што не им се допаѓа,

защо прочутото. Защото още никой от нас не го е гледал, а се изписаха огромен брой байтове за него.
Българите дали ще гледат филма? Според мен няма да го гледат.
Вече е факт, че 30 българи ще го гледат. В РМ това може да се оценява положително, но да изчакаме тези 30 българи, служебно задължени, новинари, да напишат какво са видяли.
Аз очаквам че Македонците ще го гледат този филм. И очаквам тяхното мнение. Ще почакаме - ще видим.
Предварително ще напиша: Македонците са доволни от филма. Моят коментар: Стереотипите са живи.
Македонците го възприемат двуяко. Моят коментар. Вятърът на промяната тръгва.
Македонците го критикуват. Македонците са мислещи със своите си глави
Предразсъдъци - кво да праиш

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2952349 - 14.09.2012 15:25 [Re: Пaт]

Цитат:

Јас вака го разбрав него. Го напаѓаат поради тоа што во филмот прикажува дека бугарските власти ги собираат Евреите, што е историски факт. И одрекувањето на тој факт е еднаков на негирање на холокаустот, а и вистина е дека во светот има таква тенденција којашто си има свои следбеници и во Бугарија. Но тоа не се сите Бугари и тоа не е денешна Бугарија. Тој дел некако го пропуштате.

Айде още веднъж, защо мисля, че този филм е антибългарска пропаганда, а не е просто филм насочен срещу българския фашизъм(ако беше така, нямаше Дарко да има проблеми). Ето защо:
1. Българите са представени, като окупатори на етнически различен от тях народ, което не е вярно.
2. ФК "Македония" е представен, като едва ли не някакъв чужда футболен клуб, докато истината е, че този клуб е чисто български и петима от неговите футболисти играят в националния отбор на България.
3. Проблемите със съдията, публиката и навиячите са представени, като междуетнически, което не е вярно. Това са проблеми, които ги е имало и във всеки друг български град.
4. Българската армия е представена, като чужда армия в Македония, както и българската администрация там също. Това не е вярно. Повече от половината войници от българската армия и най-малко половината офицери са родени в Македония. Администрацията също е предимно от местни жители. Това е истината.
5. Дадена е картината, че българите едва ли не са главните виновници за екстрадацията на евреите, а не действат съгласно германска заповед. И никак не е ясно за македонската общественост, че българите са екстрадирали евреите от териториите, които били временно администрирани от тях, но са спасили много повече и всичките евреи от сегашните български земи.

Кой македонец ги знае тези факти? И не е ли чрез филма да се правят внушения срещу българите, като окупаторски народ, докато истината, че българите освобождават земи населени с етнически българи тогава. Кой македонец го знае това? А това е и истината.
Не е ли достатъчно гореказаното ние, българите да смятаме, че този и подобни филми са отвратителна и низка антибългарска пропаганда!?

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Редактирано от Водно конче (14.09.2012 15:26)

Пaт

#2952351 - 14.09.2012 15:25 [Re: Esther]

Па никој и не бара од тебе да чувствуваш лична вина, во тоа е поентата. Односот помеѓу Македонците и Бугарите личи како на двајца пријатели кои се скарале, па се смириле (божемно) и сега треба секогаш да внимаваат што ќе си кажат еден на друг. Не дај Боже да се каже некој виц кој лошо би се разбрал.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952353 - 14.09.2012 15:27 [Re: Бяло Конче]

Негледан филм.

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2952355 - 14.09.2012 15:28 [Re: Пaт]

Цитат:

Насловов на темата ти е баш - фудбалски

Еее, можех да напиша "... и евентуално - дузпи"

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2952356 - 14.09.2012 15:29 [Re: Пaт]

Цитат:

Па никој и не бара од тебе да чувствуваш лична вина, во тоа е поентата. Односот помеѓу Македонците и Бугарите личи како на двајца пријатели кои се скарале, па се смириле (божемно) и сега треба секогаш да внимаваат што ќе си кажат еден на друг. Не дај Боже да се каже некој виц кој лошо би се разбрал.

Екселент обзервејшън. +1

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2952357 - 14.09.2012 15:29 [Re: Пaт]

Цитат:

Го најдов и целото интервју од кое е земен оној исечок каде вели дека спасувањето на бугарските Евреи е фалсификат.

E, и?
Вели ли за "фалшификатот" или не вели?

Или както всички фиромци (во добрия стил на Мисирката) първо вели некоя дивотия, а после вели дека не велел тоа, що го велел претходно?!

Бяло Конче
раванлия

#2952359 - 14.09.2012 15:31 [Re: Пaт]

Цитат:

Негледан филм.

Филма ще бъде гледан, но не мисля, че нещо ще се промени, защото:
1. Прочел съм целия сценарии.
2. Гледах трейлъра.
3. Слушах Дарко Митревски какво казва за филма.
Засега тези неща ми стигат, за да реагирам. А ако гледам и филма, сигурно реакциите ми ще са по-крайни. Но макар и с неприятно чувство - все едно ядеш лоша и развалена храна, ще го гледам и то само заради умерените македонци. И пак ще коментирам. Засега - такива ми са впечетленията и такова ми е мнението.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2952360 - 14.09.2012 15:32 [Re: Бяло Конче]

Нема начин да си чел сценариот - единственото копие се наога во УДБа!

Бяло Конче
раванлия

#2952362 - 14.09.2012 15:36 [Re: Пaт]

Цитат:

Негледан филм.

И друго се сетих. Моят коментар за филма всъщност не е само за филма, а за мисленето и за политиката в Р Македония изобщо. Всъщност Дарко не прави нищо повече от това да представи македонската гледна точка(официалната). За нея не е нужно да гледаш филм, за да я знаеш. Е македонския поглед и политика - за нас българите е като нож в гърба. Така се чувстваме. Може би ти знаеш защо, но аз го споменах в коментара си. И знаеш, че не обвинявам македонците, като народ за това, нито всички македонци, но официалната македонска политика - да - обвинявам я и я определям, като антибългарска.

--------------------

Пaт

#2952363 - 14.09.2012 15:36 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Каде го најде, жити се?

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952364 - 14.09.2012 15:38 [Re: Негатор]

Цитат:

E, и?

Вели. И понатаму вели дека бугарската власт депортирала Евреи од Македонија и Тракија. Тоа што значи, севкупно земено?

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
    #2952365 - 14.09.2012 15:38 [Re: Гай Баньо]

Този пасквил който македонистите са създали нежалейки сили и средства е антибългарска повърня долна гнусна лъжа за която трябва да си платят, това не може да бъде подминато и оставено така, дори нихилистичните национални предатели управници се раздвижиха малко напоследък, да видим какво ще стане след пускането в масово пространство на тая гадост, надявам се че ще има адекватна и достойна реакция за тая македонистка наглост, колко само са нагли и безцеремонни македонистите когато видят лабавото, ама ние сме си виновни, или по точно беззъбото и нихилистично отношение на нашата власт по тия въпроси за последните двадесет години, качиха ни се на главата сега ще трябва да ги сваляме с по груби мерки няма как !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

Гай Баньо
комшията

#2952366 - 14.09.2012 15:41 [Re: stingers]

Ти ако знаеш што зборуваш...

stingers
българинъ родомъ

#2952368 - 14.09.2012 15:44 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Ти ако знаеш што зборуваш...

Разбира се че знам, на мен ми е писнало вече от наглостта ви и дебелоочието, просто при вида на това творение което сте вие днес нашите предци биха се превърнали мигом във вентилатори !!!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2952369 - 14.09.2012 15:47 [Re: stingers]

Магарето на зајакот му кажува колку му се големи ушите. Ти си глув и слеп бе машко, освен врескање на еднострани фрази и пароли, јас од тебе друго не сум прочитал. Ти не учествуваш во разговор, ти се натрапуваш во него - плукаш отрови и исчезнуваш. И за твоја информација, односно твоето претходно обраќање кон мене, преку онаквото ми е за каков етнос не' прифаќаш, тоа е ирелевантно и за мене лично, но и за темата на разговор. Зборував за омраза кон нас како луѓе, како обштност, сосема ирелевантно е дали ќе ја наречеш "етнос" таа обштност.

Редактирано от Срррбослав Југић (14.09.2012 15:55)

Бяло Конче
раванлия

#2952371 - 14.09.2012 15:49 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Каде го најде, жити се?

В Интеренет. Нали постоянно го коментират. Мога да ти го разкажа накратко. В основата на филма е любовна история между еврейка и македонски футболист от ФК "Македония". За зла участ тази любов е точно в размирното време на Втората Световна Война и Холокостта(преследването и избиването на евреите от нацистите и фашистите). Фон на тази история е и футболния мач между "Левски" София и ФК "Македония" Скопие, като треньорът на "Македония" е евреин, а самата футболна среща се превръща в арена на сблъсъци на македонците(етнически, каквито е нямало по онова време) и българската полиция. Евреи масово се разстрелват по улиците на Скопие(което не е вярно), а българските фашисти са окупирали и репресират свябодолюбивите македонци, които успяват да спасят треньора Шпиц от лагерите на смъртта(истината е, че това го правят българи от София) и да накарат българските фашисти да се чувстват неспокойни в размирно Скопие.
Накрая любовта побеждава. Младите се вземат, еврейката е спасен, Шпиц е спасен, но за жал всички останали евреи са екстрадирани в лагерите на смъртта от гнусните български фашисти. Българите не допускат ФК"македония" да стане шампион на България, само защото този отбор е македонски, а треняорът му евреин(лъжа и лъжа), но са изгонени (Слава БОГУ всеки македонец се радва и си отдъхва) обратно в България. Жалим за евреите. И се радваме за щастливата любов. The End.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2952377 - 14.09.2012 15:55 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

E, и?

Вели. И понатаму вели дека бугарската власт депортирала Евреи од Македонија и Тракија. Тоа што значи, севкупно земено?

Совкурно, мовкупно - безДарко негира спасуването на 50000 български евреи и го нарича фалшификат! Замо затова заслужава здрав БГ шут отзад!

stingers
българинъ родомъ

#2952381 - 14.09.2012 16:00 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Магарето на зајакот му кажува колку му се големи ушите. Ти си глув и слеп бе машко, освен врескање на еднострани фрази и пароли, јас од тебе друго не сум прочитал. Ти не учествуваш во разговор, ти се натрапуваш во него - плукаш отрови и исчезнуваш. И за твоја информација, односно твоето претходно обраќање кон мене, преку онаквото ми е за каков етнос не' прифаќаш, тоа е ирелевантно и за мене лично, но и за темата на разговор. Зборував за омраза кон нас како луѓе, како обштност, сосема ирелевантно е дали ќе ја наречеш "етнос" таа обштност.

Че има ли някой по света който изпитва уважение към еничари !?!?!?!?

А още повече към еничари които заливат всички наоколо с вонящите си екскременти !!!

Не няма такъв !!!

Как не ви е срам с това нагло дебелоочие въобще дума да обелвате в защита на тая антибългарска повърня която вашите подлоги са създали !!!

Как не те е срам лъжата да браниш ей това ми кажи от къде такава наглост събирате и как толкова низко сте паднали !!!

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2952384 - 14.09.2012 16:06 [Re: stingers]

Спри се малко, какво постигаш с това постоянно плюене?

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

stingers
българинъ родомъ

#2952387 - 14.09.2012 16:11 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Спри се малко, какво постигаш с това постоянно плюене?

Плюене !?!?!?!?

Аз мисля че дебатираме по тема обект на която е една излята връз България и целия ни народ гнусна лъжа повърня от страна на македонистите .......... или нещо съм в грешка а !?!?!?!?

Какво плюене, тук става въпрос за брутално повръщане върху народа ни ти за плюене ми говориш !!!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2952388 - 14.09.2012 16:13 [Re: stingers]

Многу си ласкаш ако сметаш дека барам уважение од такви како тебе. Овде и твоите сонародници имаат дигнато раце од разговор со тебе, си се запрашал ли зошто? Се обложувам дека во живо си едно плашливо и изолирано лигле кое немо и пасивно го бара/чека своето поле за изјава. Дури и покрај Антито си трагичен.

Редактирано от Срррбослав Југић (14.09.2012 16:16)

stingers
българинъ родомъ

#2952391 - 14.09.2012 16:24 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Многу си ласкаш ако сметаш дека барам уважение од такви како тебе. Овде и твоите сонародници имаат дигнато раце од разговор со тебе, си се запрашал ли зошто? Се обложувам дека во живо си едно плашливо и изолирано лигле кое немо и пасивно го бара/чека своето поле за изјава. Дури и покрај Антито си трагичен.

Аз нито съм еничар, нито съм рожба на чужда доктрина, почитам паметта на предците си и гордо нося тяхното име, аз не браня заблуди, аз не служа на лъжи, а трагичният герой ..... това си ти !!!

--------------------

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2952392 - 14.09.2012 16:25 [Re: Пaт]

Добре явно си яко в denial .
Иска ти се филмът да е обективен и всичко което ти се показва някак си го игнорираш и преиначаваш. Няма смисъл да спорим преди да го гледаш, надявам се, че няма и след това да настояваш за обективност. БТВ беше поканила Митревски на live интервю ама той не дойде. Няма значение не искам да продължаваме да обсъждаме неговата персона.
"Според филма ние (българите) сме извършили геноцид над евреите..." На това му се вика отричане на холокоста...ако някой в Германия отрече Аушвиц или че навлизането в Австрия или Чехословакия не е окупация от Третия Райх, той би бил "оплукан" от самите германци." Това са точните думи. Няма предвид депортацията на евреите във филма евреите са разстрелвани от българите и пращани в лагери, където се вее българския флаг.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Гай Баньо
комшията

#2952395 - 14.09.2012 16:29 [Re: stingers]

Тука пишувам година и половина. Повели покажи што сум излажал, земи нешто што јас лично сум напишал, оспори го и обори го со факти и логика. Од ништо не бегам. Не би требало да имаш затрудненија против јаничар, нели?

Редактирано от Срррбослав Југић (14.09.2012 16:36)

Пaт

#2952400 - 14.09.2012 16:34 [Re: strawberry]

Па што сакаш поексплицитно кажано од тоа: штом Германците имаат закон со кој се казнува одрекувањето на холокаустот, што останува за Бугарите да се каже. Ете тоа е смислата на изреченото.

И јас не сакам да бидам адвокат на Митревски, но - тој кажува и нешто друго. Имено, ги прифаќал сите покани на бугарските медиуми за интервју и дека е согласен да разговараат на било која тема - под услов, цитирам по памет: да потпишат нотариален акт со неговиот адвокат од Лос Анџелес за авторизација на интервјуто, т.е. бугарските новинари да немаат право ништо од кажаното да извадат од контекст. Наводно никој не се согласил. БТВ повеќе не ми ги спомнувај, бидејќи тие негово интервју дадено за македонска телевизија си го преуредиле да личи дека Митревски вели дека Бугарите се фашисти - што е срамота!

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 16:39)

Пaт

#2952401 - 14.09.2012 16:36 [Re: stingers]

Цитат:

Как не те е срам лъжата да браниш

Ова лага ли е?

Невестата ни е земена на любов

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

#2952402 - 14.09.2012 16:39 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Тука пишувам година и половина. Повели покажи што сум излажал, земи нешто што јас лично сум напишал, оспори го и обори го со факти и логика. Од ништо не бегам. Не би требало да имаш проблеми против јаничар, нели?

Ами като оставим на страна факта че самия ти си рожба на антибългарска доктрина чиито фундамент е съшит само от лъжи, то в конкретната тема ти браниш една лъжа създадена за да бъде повърната най нагло в лицето на България и нейния народ, и за това те питах, не те ли срам !?!?!?!?

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2952404 - 14.09.2012 16:44 [Re: stingers]

Цитат:

Ами като оставим на страна факта че самия ти си рожба на антибългарска доктрина чиито фундамент е съшит само от лъжи, то в конкретната тема ти браниш една лъжа създадена за да бъде повърната най нагло в лицето на България и нейния народ, и за това те питах, не те ли срам !?!?!?!?

Ама ти можеш да тврдиш што сакаш, се' додека се држиш само до кухи фрази и бегаш од реална, фактолошка и аналитичка дискусија, си остануваш трагичен плашливец. Фразите и етикетите ни пет пари не ти вредат, Студената војна е завршена.

stingers
българинъ родомъ

#2952407 - 14.09.2012 16:46 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Как не те е срам лъжата да браниш

Ова лага ли е?

Невестата ни е земена на любов

Темата нещо си объркал, тук коментираме лъжата Трето Полувреме !!!

--------------------

strawberry
ветеран

#2952408 - 14.09.2012 16:47 [Re: Пaт]

Па што сакаш поексплицитно кажано од тоа: штом Германците имаат закон со кој се казнува холокаустот, што останува за Бугарите да се каже.
Не, не е.
Аз ли не обяснявам достатъчно добре или ти не искаш да го видиш, не знам. Според мен е второто.
Аз обясних много ясно, както и други,какво не му е наред на филма, ти се правиш на неразбрал. Твой проблем.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пaт

#2952409 - 14.09.2012 16:50 [Re: stingers]

Епа да бе, нели лага е сето тоа, тепањето на Македонци, пцуењето на „мајката мрсна македонска“, „пиењето македонска крв“ итн тин. Сакаш ли уште да продолжиме? Се работи за истата таа номенклатура, истата таа власт која од Бугарија дошла и во Македонија.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952410 - 14.09.2012 16:52 [Re: strawberry]

Јаготке, кој ги депортирал македонските Евреи? Просто и јасно прашање.

Што се однесува до лажирањето на натпреварите, тоа пак најмалку би ме изненадило во целата таа политичка констелација од тоа време. Но ти им веруваш на твоите, јас на моите и тоа е.

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

#2952411 - 14.09.2012 16:53 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Ама ти можеш да тврдиш што сакаш, се' додека се држиш само до кухи фрази и бегаш од реална, фактолошка и аналитичка дискусија, си остануваш трагичен плашливец. Фразите и етикетите ни пет пари не ти вредат, Студената војна е завршена.

Добре а какво мога да кажа за една лъжа !?!?!?!?

Кое е "фактолошката вистина" в тоя пасквил а !?!?!?!?

Че е имало мач между Левски и отбора с име Македония което сърбежите до тогава са били забранили ........ това ли е "фактолошката вистина" аха бравос, и от тук нататък лъжа плод на болна антибългарска фантазия, не ви ли е срам !?!?!?!?

--------------------

kiBik
злопаметен

#2952412 - 14.09.2012 16:54 [Re: Пaт]

Цитат:

.... Но ти им веруваш на твоите, јас на моите и тоа е.

Чекай бе! Нели по едно време немаше мои -твои. Беше борец за правда. Шо стана сеа?

Пaт

#2952413 - 14.09.2012 16:56 [Re: kiBik]

Епа го продолжувам муабетот со Јаготка дека ниту Дилев, ниту бугарските да ги наречам свидетели не се непристрасната страна во поглед на тоа дали резултатите биле лажирани или не, а ти упаѓаш како падобранец во муабетот. Некои нови сознанија нешто?

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2952414 - 14.09.2012 17:02 [Re: Пaт]

Германците и българите като от българите има македонци.
А правиш ли разлика между депортация на не-български граждани и масови растрели и изпращане в български лагери на смъртта? А между футболна агитка и национална вражда.
Не знам за кои мои говориш, аз не съм фен на българските медии. Обаче да изкарваш Дарко обективен или че не правел анти бг филм, това е най-малкото глупаво.
Мисълта ми беше, че в България никой не отрича депортацията, а това го твърди само Дарко. С това измества истинския проблем -Ние отричаме" борбата" на ФК Македония и уредената им загуба им от Левски заради евреина и заради това че са македонци. Ама това май никой не иска да го чуе.

--------------------

kiBik
злопаметен

#2952415 - 14.09.2012 17:07 [Re: Пaт]

Цитат:

.... а ти упаѓаш како падобранец во муабетот. Некои нови сознанија нешто?

Може и така да е. Многу сте продуктивни денес во одбрана на "правдата", сигурно за тоа.

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #2952418 - 14.09.2012 17:09 [Re: Пaт]

За филма е важно да се каже, че е на 50% спонсориран от Македонското правителство. Тоест е минал конкурс и е одобрен от министерство на културата и лично премиерът Груевски отиде да види снимачната площадка. Това означава, че филмът е пропаганда. Тоест платен е не по частна инициатива, а правителствено и е от Македонско национално значение.
Като човек, на който единият дядо му е евреин, ще ти го кажа простичко. македония отчаяно се опитва да вкара външни страни в историческите си спорове с България и еврейската карта е печеливша. Това, че България асистира за депортацията на евреите в Македония, не означава, че има Македонска нация в този период или каквато и да е форма на самосъзнание. какво се получава , взимате един исторически факт, окрасявате го с лъжи и пускате и лъжите за истина и говоря за ВАС, защото този филм е платен и с вашите пари, защото сте данъкоплатци. Филмът бъкаше с исторически хипербули. Понеже ми пускаш тук разкази за бой в Прилеп, а ти знаеш ли в София колко бой има, когато спират да депортирането на евреите? Знаеш ли в Пловдив какъв бой яде тълпата от българска полиция. Отново в Македония се опитват да направят от ПОЛИТИЧЕСКИ сеператизъм - ЕТНИЧЕСКИ.
Последно се сетих, в България се снимат страшно много филми в момента и серияли. Сериялите са новата машина за пари след риалити форматите. Никой не снима филми за Втората Световна Война, всеки снима за днеска, за последните години, за следващите години. Македония пак е зарита в миналото, а нали знаеш, кой е зарит в миналото, този, който няма бъдеще.
Филмът го отхвърли Кан, сега българските евродепутати ще използват филма, за да направят историческите комисии задължителни и тогава става сложно ...

Пaт

#2952419 - 14.09.2012 17:10 [Re: strawberry]

Како прво, постојат доста сведоштва за тоа дека кај, ајде еве ќе кажам вака, Бугарите дојдени од „стара Бугарија“ имало антимакедонско расположение, и тоа уште пред да дојдат во Македонија.

Постојат сеќавања за брутални тепања без некоја особена причина. Се случуваат убиства на деца и во Македонија и во Бугарија. Постојат сведоштва за брутално мачење на политички неистомисленици со корнења на нокти и којзнае што уште не. Еден од членовите тука кажа дека дедо му му раскажувал грозотии кои ги правеле некои Бугари во пиротско, кои поубаво да не ги повторувам. Имаме депортација на Евреи од Македонија и Тракија.

И ти на мене ми велиш дека тоа било обична агитка, дека се си било нормално, дека таа власт не била параноично-шизофренична фашистичка власт? А за Македонците (или македонските Бугари) кои наводно учествувале во власта не ми зборувај. Тие биле само декор.

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2952421 - 14.09.2012 17:15 [Re: Пaт]

И всички тези убийства и в България и в Македония са на фенове на ФК Македония.
Пиринеца ти е отговорил отгоре. Няма да го перефразирам.

--------------------

Пaт

#2952424 - 14.09.2012 17:28 [Re: strawberry]

Е да, ајде сега, фенови на ФК Македонија.... Како контрапрашање до тебе (уште еднаш) и до Пиринец: дали и „Подгрјаване на вчерашнија обед“ е антибугарска кампања? Па јас верувам дека таму има повеќе сцени од кои би требало да се засрамите во однос на македонското прашање отколку во Трето полувреме, ама ете, и јас се фатив во вашата стапица на коментирање на негледан филм

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 17:29)

sofmak
рекордьор

няма да се тревожиш
    #2952426 - 14.09.2012 17:32 [Re: Пaт]

Цитат:

Како прво, постојат доста сведоштва за тоа дека кај, ајде еве ќе кажам вака, Бугарите дојдени од „стара Бугарија“ имало антимакедонско расположение, и тоа уште пред да дојдат во Македонија.

Постојат сеќавања за брутални тепања без некоја особена причина. Се случуваат убиства на деца и во Македонија и во Бугарија. Постојат сведоштва за брутално мачење на политички неистомисленици со корнења на нокти и којзнае што уште не. Еден од членовите тука кажа дека дедо му му раскажувал грозотии кои ги правеле некои Бугари во пиротско, кои поубаво да не ги повторувам. Имаме депортација на Евреи од Македонија и Тракија.

И ти на мене ми велиш дека тоа било обична агитка, дека се си било нормално, дека таа власт не била параноично-шизофренична фашистичка власт? А за Македонците (или македонските Бугари) кои наводно учествувале во власта не ми зборувај. Тие биле само декор.

важното е, че македонците нямат нищо общо с бугарите, фашисти, които са убийци на деца, евреи, македонци...

Пaт

#2952427 - 14.09.2012 17:34 [Re: kiBik]

Право да ти кажам, откако видов како на Митревски од БТВ му ја ставиле в уста изјавата дека Бугарите се уште со симпатии гледаат кон нивното фашистичко минато, повеќе му верувам.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

Re: няма да се тревожиш
    #2952428 - 14.09.2012 17:35 [Re: sofmak]

Софмак, понекогаш личната култура и почитта кон постари луѓе не ми дозволуваат да ти одговорам на соодветен начин. Затоа понекогаш ги игнорирам твоите постови, не за друго.

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

Благодаря
    #2952429 - 14.09.2012 17:39 [Re: Пaт]

Цитат:

Софмак, понекогаш личната култура и почитта кон постари луѓе не ми дозволуваат да ти одговорам на соодветен начин. Затоа понекогаш ги игнорирам твоите постови, не за друго.

Все пак е нещо

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2952430 - 14.09.2012 17:41 [Re: Гай Баньо]

Защо,гореща война ли започваме?

Esther
психодесен соросоид

#2952431 - 14.09.2012 17:42 [Re: Пaт]

Това, че една(та) страна е използвала манипулативни похвати, не би следвало да означава автоматично, че за друга(та) страна, те са чужди и непознати.

Т.е. казано с други думи, не виждам (поне за себе си) това (за БТВ става дума) да следва да бъде критерий, който ми дава основание да вярвам на Митревски.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2952432 - 14.09.2012 17:46 [Re: Esther]

Цитат:

Това, че една(та) страна е използвала манипулативни похвати, не би следвало да означава автоматично, че за друга(та) страна, те са чужди и непознати.

Т.е. казано с други думи, не виждам (поне за себе си) това (за БТВ става дума) да следва да бъде критерий, който ми дава основание да вярвам на Митревски.

Овој став можам да го разберам, а со подвлечениот текст целосно се согласувам.

velinski
пристрастен

#2952433 - 14.09.2012 17:46 [Re: Пaт]

Най-тъпия сръбски партизански филм,който съм гледал,е "Мостът на кота 612".Там германците умираха като мухи.Големи мужкарци бяха сърбите.Та и вие от филми ли искате да го докарате?

Редактирано от velinski (14.09.2012 17:47)

Пaт

#2952435 - 14.09.2012 17:51 [Re: Esther]

Добро, до сега што имаме:

1. Негледан филм
2. Изјава на Митревски каде вели дека им оддава признание на Бугарите за спасувањето на бугарските Евреи и тоа кажано на македонска провладина телевизија, не на бугарска.
3. Изјавите му се вадат од контекст од страна на бугарските медиуми.
4. Тој вели дека ги прифаќал сите покани за интервјуа со условот спомнат погоре, кој од никоја куќа не бил прифатен.
5. Има две колумни со кои би можел да се компромитира себеси речиси како Љубчо Георгиевски.
6. Дури имал и колумна во истиот весник напишана година дена пред да почне снимањето на филмот во која спомнувал за спасувањето на бугарските Евреи.
7. Македонски филм срещу България.

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

специално за Път
    #2952436 - 14.09.2012 17:53 [Re: sofmak]

Цитат:

Напоследък се "заяждах" само с теб. Мислех си, че разбираш какво пиша. Явно не съм мислел както трябва. Повече няма да се заяждам.

Гай Баньо
комшията

#2952437 - 14.09.2012 17:53 [Re: Пиринец]

Цитат:

Това, че България асистира за депортацията на евреите в Македония, не означава, че има Македонска нация в този период или каквато и да е форма на самосъзнание.

Как се превърна този разговор в спор за съществуване/несъществуване на македонската нация през въпросния период? Ето, нека не е съществувала, какво доказва това относно филма, обективността и манипулациите, за който се спори в темата???

Пaт

Re: Благодаря
    #2952438 - 14.09.2012 17:54 [Re: sofmak]

Молам. Само да те прашам нешто - дали и Бугарите кои велат дека во тоа време во Бугарија имало фашисти исто така не би требало да имаат ништо обшто со Бугарите?

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

фашисти има и днес
    #2952439 - 14.09.2012 17:55 [Re: Пaт]

Цитат:

Молам. Само да те прашам нешто - дали и Бугарите кои велат дека во тоа време во Бугарија имало фашисти исто така не би требало да имаат ништо обшто со Бугарите?

Пaт

#2952442 - 14.09.2012 18:00 [Re: velinski]

Па проблемот е во тоа што од еден филм се направи толку голем проблем.

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2952444 - 14.09.2012 18:07 [Re: Пaт]

ОК, за момента, за да не циклим едно и също, ще ти кажа моя идеалистичен вариант (по отношение на този момент в историята и художественото му представяне под формата на филм). Колкото идеалистичен, толкова и честен, мисля си.

Съвместна Българо-Македонска продукция. С консултанти - историци. Примерно.

--------------------

strawberry
ветеран

#2952446 - 14.09.2012 18:11 [Re: Гай Баньо]

Само да ти отговоря на мнението от затворената тема. За това че никой няма да си прави исторически заключения от филма.Значи баща ми ми е разказвал, че когато е бил по работа в Македония едни македонци почнали да му разказват за българските зверства, когато ги попитал откъде знаят всичко това, му казали че било от един югославски филм с партизани (ме му помня името).Филмите винаги са били използвани за пропаганда и винаги ще бъдат.

Колкото до това , че българите се държали лошо и предубедено, добре , хубаво, не мисля, че не е било изцяло безоснователно, но няма да забатача темата в друга посока. Всичко което си изброил, не е нищо което не са правили сърбите и гърците в много по-големи размери и по-брутално. Както и тия по време на Югославия. Добре приемам , че това е отделечило, някои хора от властта ама и по комунистическо време е имало убийства и разстрели и е имало недоволни ама ако това някой ти го даде като доказателство за отпор към македонската пропаганда веднага се ежиш и обиждаш, нали? Не ми отговария, само помисли върху написаното.
Иначе мога да ти дам и сведения и за хора на ВМРО, които са убивали и ограбвали мирно население. Ето първия който ми дойде на ум:
Михаил Думбалаков

Михаил Думбалаков извършил своите злодеяния в Кавала преди настанянането там на българската власт. Той задигнал от местните турци, чрез заплашване, че ще ги коли, голямо количество злато, което после загубил на покер в Монте Карло. Трябва, за жал, да отбележа, че той беше брат на моя дружинен командир Атанасов, който казваше за него: "Той е позорът на семейството". Атанасов имаше и един по-малък брат, Трендафил, който следвал във Военното училище. Подподковник Радан Раданов ми казваше: "Седякме на един и същ чин. Един ден той изчезна. Това бе през 1906 година." Трендафил заминал с чета в Македония. Той бе от фалангата на младите хора, които, обградени от турската войска на "Ножот", се биха докрай, като оставиха последния куршум за себе си. За тия, които се занимават с въпросите на наследствеността, е чудно, че от един и същ баща и от една и съща майка са се родили двама чисти герои и един престъпник. Михаил Думбалаков заради своите мошеничества лежа няколко пъти в затвора и преди 9 септември и подир.

Та и ти правиш така, от отделни случаи- генерални изводи правиш.

За подгряване на вчерашния обед не мога да кажа много понеже ми беше много муден и не го помня почти. От това което помня обаче ми се стори сравнително обективен. Дори и да не е, това не виждам как това засяга манипулациите на Дарко.
Това беше последния ми отговор към Път, докато не гледа филма няма да разговарям с него.

--------------------

sofmak
рекордьор

Подгреването на вчерашното ядене
    #2952447 - 14.09.2012 18:11 [Re: Esther]

Цитат:

ОК, за момента, за да не циклим едно и също, ще ти кажа моя идеалистичен вариант (по отношение на този момент в историята и художественото му представяне под формата на филм). Колкото идеалистичен, толкова и честен, мисля си.

Съвместна Българо-Македонска продукция. С консултанти - историци. Примерно.

не беше ли съвместна продукция? Значи може.

Пиринец
Татар

#2952448 - 14.09.2012 18:14 [Re: Гай Баньо]

Точно това е идеята на филма Падавичар. Факт е, че българските войски асистират за депортацията на евреите от Тракия и Македония БЕЗ Солун. Това е ясно на България и Израел. България официално не отрича това и България официално не отрича холокоста, идиоти има навсякъде, които отричат холокоста или му симптизират.
Но филмът говори за депортацията на евреите, което е истина, разкрасява го с масови разстрели и опозиция на местното население и го разкрасява с етническо разделение. Македонците се опитаха да спасят евреите, но Българите ги депортираха. Това не е истина.
Иначе Път през Втората Световна Война има зверства навсякъде и във всяка държава - вътрешнополитически и външнополитически. Гръцките партизани палят български села в Македония, после българската армия избива гръцки партизани. В България на комунистите им сечат главите и ги набиват на колци пред полицейските участаци, а пък партизаните убиват полицаи, когато могат.
После идва девети септември, народния съд - шайка комунисти избиват хора из цяла България без съд и присъда и дори не оведомяват близките им за това и къде са погребани. Има места, на които са мъчени (Пернишко) синовете пред бащите в Народния съд и са им давали възможност или сами да убият децата си или да продължат да ги мъчат пред тях. Накрая са ги съдили за убийство над собствените им деца, посмъртно, защото са ги екзекутирали. Също любим приом в Народния съд е да те карат сам да си копаеш гроба. Българи над Българи това, не е да си помислиш германци над евреи.
Ако са ти интересни такива периоди чети 1923 година в България, има масови хайки и шайки. Политическото напрежение дава ужасни жертви. Аз не съм нито комунист, нито монархист, чета еднакво историята.
Но филмът трето полувреме не се занимава с история, както казах - той взима един факт и го окрасява с лъжи отстрани, за да доказва тезата на настоящото правителство на Груевски, което плати за този филм.
Моята спекулация е, че с този филм пред изборно Груевски иска да потъпка имиджа си на бугараш пред опозицията. Нали за това обвиняват винаги ДПНЕ - че са бугараши, бугари и бугарофили и сега с този филм Груевски иска да докаже противното. Най-тъпото е, че го прави с държавни пари - партийна пропаганда с пари на данъкоплатци, тоест и тия от СДСМ плащат за този филм.
Основният ми проблем е, че в Македония все повече политически се работи за вътрешна консумация, Груевски не му е пукало за отношенията с България в този филм, на него му пука да качи рейтинг преди изборите. Режисьорът пък се радва, че си е направил филм и го е финансирал. Сега и евродепутатите имат за кво да говорят в европарламента. Те са на 15 000 евро заплата + платени разходи квартира и секретарка в Брюксел и не плащат данъци.
А аз и ти си диплим глупости на форум и не изкарваме от това пари. Накрая се обичния народ плаща и го отнася. Защото това и става сега, този филм е стъпка назад в двустранните отношения, а при срещата на Иванов в Брюксел му казаха - първо билатерните отношения, а после преговорите започват. Чел си вестници и знаеш.
Леко отклонение - Професор Фол, който на мен не ми е преподавал, като почвал изиптване на студенти им казвал така. Колега, не казвайте, че народът е страдал в този период, народът винаги страда, обяснете ми какво е станало ...

Пaт

Re: Подгреването на вчерашното ядене
    #2952450 - 14.09.2012 18:21 [Re: sofmak]

Епа еве некои делови.

Од 2:00 натака кога ќерката му приговара на таткото поради неговото решение да не се закачува бугарското знаме велејќи: толку години го крихме, тој одговора: царят и министрите го омърсиха, Катерино. На Хитлер го подариха.

Што значи тоа? Или и тоа е антибугарска пропаганда? А па и нешто „Независима Македонија“ се спомнува и тоа по време кога нели е, обединение - пак антибугарска пропаганда?

Или на пример тука (од 9:50 натака):

И ова ли е антибугарска пропаганда?

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952452 - 14.09.2012 18:23 [Re: strawberry]

Цитат:

Това беше последния ми отговор към Път, докато не гледа филма няма да разговарям с него.

Лута си ми?

А од каде ти е заклучокот дека правам генерални изводи? А тоа дека за ѕверства извршени од тогашната бугарства власт кои божем биле научени од филм, на пример, мене лично ми иимаат раскажувано некои прилично бизарни работи. Ама војна како војна, нели?

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 18:29)

strawberry
ветеран

#2952455 - 14.09.2012 18:28 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Лута си ми?

Не виждам смисъл просто. По добре ми пускай песнички в други теми.

--------------------

Пaт

#2952456 - 14.09.2012 18:32 [Re: strawberry]

Ќе го парафразирам Србо - кога Бугарин ќе каже некои работи, тогаш тоа е ок, може да има мали расправии но општо земено е ок. Кога Македонец ќе каже некои работи, тогаш тоа е голем проблем. Па од каде му дрскоста на тој гнусен еничарин? Истото тоа е применливо и врз негледаниот филм на Митревски.

--------------------
Ridentem dicere verum

niama kak
рекордьор

Регистриран: 18.03.2009
    #2952457 - 14.09.2012 18:36 [Re: Пиринец]

Цитат:

Точно това е идеята на филма Падавичар. Факт е, че българските войски асистират за депортацията на евреите от Тракия и Македония БЕЗ Солун. Това е ясно на България и Израел. България официално не отрича това и България официално не отрича холокоста, идиоти има навсякъде, които отричат холокоста или му симптизират.
Но филмът говори за депортацията на евреите, което е истина, разкрасява го с масови разстрели и опозиция на местното население и го разкрасява с етническо разделение. Македонците се опитаха да спасят евреите, но Българите ги депортираха. Това не е истина.
Иначе Път през Втората Световна Война има зверства навсякъде и във всяка държава - вътрешнополитически и външнополитически. Гръцките партизани палят български села в Македония, после българската армия избива гръцки партизани. В България на комунистите им сечат главите и ги набиват на колци пред полицейските участаци, а пък партизаните убиват полицаи, когато могат.
После идва девети септември, народния съд - шайка комунисти избиват хора из цяла България без съд и присъда и дори не оведомяват близките им за това и къде са погребани. Има места, на които са мъчени (Пернишко) синовете пред бащите в Народния съд и са им давали възможност или сами да убият децата си или да продължат да ги мъчат пред тях. Накрая са ги съдили за убийство над собствените им деца, посмъртно, защото са ги екзекутирали. Също любим приом в Народния съд е да те карат сам да си копаеш гроба. Българи над Българи това, не е да си помислиш германци над евреи.
Ако са ти интересни такива периоди чети 1923 година в България, има масови хайки и шайки. Политическото напрежение дава ужасни жертви. Аз не съм нито комунист, нито монархист, чета еднакво историята.
Но филмът трето полувреме не се занимава с история, както казах - той взима един факт и го окрасява с лъжи отстрани, за да доказва тезата на настоящото правителство на Груевски, което плати за този филм.
Моята спекулация е, че с този филм пред изборно Груевски иска да потъпка имиджа си на бугараш пред опозицията. Нали за това обвиняват винаги ДПНЕ - че са бугараши, бугари и бугарофили и сега с този филм Груевски иска да докаже противното. Най-тъпото е, че го прави с държавни пари - партийна пропаганда с пари на данъкоплатци, тоест и тия от СДСМ плащат за този филм.
Основният ми проблем е, че в Македония все повече политически се работи за вътрешна консумация, Груевски не му е пукало за отношенията с България в този филм, на него му пука да качи рейтинг преди изборите. Режисьорът пък се радва, че си е направил филм и го е финансирал. Сега и евродепутатите имат за кво да говорят в европарламента. Те са на 15 000 евро заплата + платени разходи квартира и секретарка в Брюксел и не плащат данъци.
А аз и ти си диплим глупости на форум и не изкарваме от това пари. Накрая се обичния народ плаща и го отнася. Защото това и става сега, този филм е стъпка назад в двустранните отношения, а при срещата на Иванов в Брюксел му казаха - първо билатерните отношения, а после преговорите започват. Чел си вестници и знаеш.
Леко отклонение - Професор Фол, който на мен не ми е преподавал, като почвал изиптване на студенти им казвал така. Колега, не казвайте, че народът е страдал в този период, народът винаги страда, обяснете ми какво е станало ...

+1

колкото толкова
неориентиран

Регистриран: 17.01.2012
    #2952458 - 14.09.2012 18:38 [Re: Пиринец]

Ако правилно съм разбрал,следейки дискусията,Сърбо и най вече Път искат да ни убедят,че българските евродепутати,депутати,министри,журналисти,хилядите българи изказвали се и писали на тази тема са пълни глупаци ,защото несправедливо обявяват филма на Д.М.за антибългарска пропаганда.Поправете ме ,ако бъркам.И друго,създателите и поръчителите на това "произведение"не може да не са си давали сметка за отзвука,който ще предизвика в България.Вие,като хора искрено обичащи народа и страната си,как мислите,имате ли нужда,след гръцкия и албанския "фронт" от още един ,с България.И кой има корист от това?

strawberry
ветеран

#2952459 - 14.09.2012 18:41 [Re: Пaт]

Грешно сте разбрали и двамата. Разликата между Трето полувреме и Подгряване на вчерашния обед е от земята до небето. Ама ти и за това си затваряш очите.
Сега вече наистина КРАЙ.

--------------------

niama kak
рекордьор

#2952460 - 14.09.2012 18:42 [Re: Пaт]

Какво не ти е ясно от "Подгряване на вчерашният обяд"?
И двамата сме го гледали, искаш ли да го обсъдим и да ти обясня, защо не го приемам по същият начин като филма на Дарко?

И още нещо от затворената тема.
2. Вистина е дека влегла коњицата и ги растерала разгневените навивачи од теренот

Това е обичайна тактика на полицията и до ден днешен, няма нищо общо с злоба към някого.

velinski
пристрастен

#2952461 - 14.09.2012 18:43 [Re: Пaт]

Дай ми дефиниция зя фашизъм и национал-социализъм.Различни неща са.Но на пръв поглед им дават равен знак.И после говори за фашизъм.

velinski
пристрастен

#2952462 - 14.09.2012 18:46 [Re: Пaт]

Ти да не си станал адвокат на Дарко Митревски?

Пaт

#2952463 - 14.09.2012 18:47 [Re: strawberry]

Не, Србо не зборуваше за Вчерашниот обед, туку општо. Јас само давам конкретни примери.

Е зошто крај? Ај уште малку

Точно е дека разликата е огромна помеѓу тие два филма, а која е разликата е таа што толку пати ја повторив до сега што кога ќе помислам на неа

Единствена друга разлика е тоа што во Обедот не се зборува за национални разлики.

Но пак, Трето полувреме се уште не сме го гледале а и во двата филма се зборува за светоста на името Македонија.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952465 - 14.09.2012 18:49 [Re: velinski]

Цитат:

Дай ми дефиниция зя фашизъм и национал-социализъм.Различни неща са.Но на пръв поглед им дават равен знак.И после говори за фашизъм.

Остави терминологичните еквилибристики и да се съсредоточим върху лъжите на "Трето полувреме"!

Пaт

#2952466 - 14.09.2012 18:50 [Re: Негатор]

А така. Еквилибристиките се лоша работа, еве кој знае

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

това сме го обсъждали много пъти
    #2952467 - 14.09.2012 18:50 [Re: velinski]

Цитат:

Терминът фашистка България е въведен от комунистите.
В енциклопедиите просто пише, че България е влезла в Тройния съюз. А аз бих питал за дефиниция на народно-демократичната власт.

Негатор
Античен вагабонтин

#2952468 - 14.09.2012 18:51 [Re: Пaт]

Цитат:

А така. Еквилибристиките се лоша работа, еве кој знае

Най-лоши се фиромските еквилибристики!

Пaт

Re: това сме го обсъждали много пъти
    #2952469 - 14.09.2012 18:52 [Re: sofmak]

Дали Јапонија во тоа време била фашистичка земја?

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952470 - 14.09.2012 18:53 [Re: sofmak]

Цитат:

Терминът фашистка България е въведен от комунистите.

По-точно БГ комунисти говореха за "монархо-фашистка власт", а за "фашистичка Бугария" говорят и до днес фиромските комунисти и пост-югослависти!

sofmak
рекордьор

не
    #2952471 - 14.09.2012 18:55 [Re: Пaт]

Цитат:

общото за трите държави е, че са тоталитарни. Дуче е фашист, Хитлер - националсоциалист.
да добавам: Сталин е комунист и СССР е най-тоталитарната държава.

Пaт

#2952472 - 14.09.2012 18:55 [Re: Негатор]

Така е! И во филмот се спомнува токму тоа „фашистичка Бугарија“. Така е! На сон ми дојде

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952473 - 14.09.2012 18:55 [Re: Пaт]

Цитат:

И какво е толкова общото между тогавашните БГ и Япония, освен Тристранния пакт?

Финландия била ли е "фашистичка земя" по това време?

Пaт

Re: не
    #2952474 - 14.09.2012 18:55 [Re: sofmak]

Терминолошки еквилибристики.

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2952475 - 14.09.2012 18:56 [Re: Пaт]

Цитат:

Ќе го парафразирам Србо - кога Бугарин ќе каже некои работи, тогаш тоа е ок, може да има мали расправии но општо земено е ок. Кога Македонец ќе каже некои работи, тогаш тоа е голем проблем. Па од каде му дрскоста на тој гнусен еничарин? Истото тоа е применливо и врз негледаниот филм на Митревски.

Не, не стоят така нещата. Аз разбирам основанията ти така да го чувстваш и ги разбирам напълно. Ако игнорираш (знам, че не е лесно), хейт спийча по отношение на отзивите за филма от българска страна, а се концентрираш само върху рационалното, може би ще можеш да разбереш, че този филм, най-вероятно цели фийлингз ъф хейт, а не "да познаем истината и тя ни да ни направи свободни".

А за когото хейт спийчът е начинът да казва "добро утро", не му трябва филм. Е, подобен филм му прави утрото по-надъхващо и ведро.

--------------------

Редактирано от Esther (14.09.2012 18:58)

niama kak
рекордьор

#2952476 - 14.09.2012 18:56 [Re: Пaт]

Що пък им е било фашистичко на японците освен, че са били съюзници на Германия?

Пaт

#2952477 - 14.09.2012 18:57 [Re: Негатор]

Имаш право, прашањето ми е поставено лошо - дали со тие земји во тоа време управувала (про)фашистичка власт?

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952478 - 14.09.2012 18:57 [Re: Пaт]

Цитат:

Така е! И во филмот се спомнува токму тоа „фашистичка Бугарија“. Така е! На сон ми дојде

Ете затова на форумов зборуваме за БИВША ЮГОСЛАВСКА Република Македония! По-точно име за финасиращите ваквите лажливи филми не може да се измисли!

velinski
пристрастен

#2952480 - 14.09.2012 18:58 [Re: Негатор]

Искам научно обяснение.

Пaт

#2952482 - 14.09.2012 19:00 [Re: Esther]

Во Украина филм со слична тематика како филмот на Дарко е забранет, поради страв од немири, и тоа од украинските власти. Ама можеби и затоа што сметаат дека филмот е малку про-руски и анти-колаборационистички според мене. А баш би сакал да го гледам и тој филм. Сигурно е интересен, како и Трето полувреме

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 19:01)

Негатор
Античен вагабонтин

#2952483 - 14.09.2012 19:02 [Re: Пaт]

Цитат:

Имаш право, прашањето ми е поставено лошо - дали со тие земји во тоа време управувала (про)фашистичка власт?

Отговарям директно - наистина властите на тези страни са били съюзени с хитлеристка Германия и останалите от Оста - дали ще се нарекат прохитлеристки или профашистки - това са еквилибристики!

Но това не значи, че филмите, претендиращи за достоверност, могат да съдържат брадати ЛЪЖИ като тези в "Трето полувреме"! Каквато и да е била властта тогава, безДарко си остава лъжец на N-та степен - и то днес!

Негатор
Античен вагабонтин

#2952485 - 14.09.2012 19:04 [Re: Пaт]

Цитат:

Во Украина филм со слична тематика како филмот на Дарко е забранет, поради страв од немири, и тоа од украинските власти. Ама можеби и затоа што сметаат дека филмот е малку про-руски и анти-колаборационистички според мене. А баш би сакал да го гледам и тој филм. Сигурно е интересен, како и Трето полувреме

Ке ти дадам линкови за него! Има и хай-резолюшън версии!
Най-много да видиш дека Дарко е плагиат!

Пaт

#2952486 - 14.09.2012 19:04 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Ете затова на форумов зборуваме за БИВША ЮГОСЛАВСКА Република Македония! По-точно име за финасиращите ваквите лажливи филми не може да се измисли!

Така е. Ама на сон ми дојде и дека си во спот на Азис. Еба ти сонот - грозна ноќна мора

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952488 - 14.09.2012 19:06 [Re: Пaт]

Цитат:

Така е. Ама на сон ми дојде и дека си во спот на Азис. Еба ти сонот - грозна ноќна мора

На това се викат мокри сонища! Гладна кокошка просо сънува!

Пaт

#2952489 - 14.09.2012 19:07 [Re: Негатор]

Ама не бе, јас се уплашив да не сум фатил телепатија нешто...Инаку гаќите суви, се во ред...

--------------------
Ridentem dicere verum

игнят
старо куче

Регистриран: 25.07.2012
    #2952490 - 14.09.2012 19:08 [Re: колкото толкова]

Разберете , че нас ни дразни това вкарване на неточности , които уж са дребни , но дразнят българското око и намекват на македонците , какви зверови били бугарите . Визирам публичния разстрел , например . Абе нещата си терат по старому . Одакле ту бугари ?

Пиринец
Татар

#2952491 - 14.09.2012 19:10 [Re: niama kak]

Правили са етническо прочистване в Корея, Китай и са планували такова в Калифорния. Всеки японски е мъж е трябвало да си вземе мръсна жена и да има 2 семейства едно чисто японсо и едно не чисто и така лека полека да се разпространява. Цар Плъх на Джеймс Клавел разисква точно това.
Освен това са имали навика да варят хора и да ги снимат с камера. На фона на японците, хитлеристите са били хуманисти, не се ебавам.
Тая терминология фашисти, хитлеристи за цели държави е много сложна. Режимът Виши във Франция е много жесток, сръбски четници яко соработват с германците. За хърватската република, която избива един милион души дори не ми се говори. Балтийските републики приемат германците като освободители. Втората световна, с която съм по запознат от антиката е много много комплексен период.
Ше ти дам друг пример Път, в България пактът Рибентроп - Молотов се пазеше в тайна до края на 80-те години. В Европа признаха СССР за агресор във войната преди пет години и Путин много побесня.
Но кога започва войната? Когато Германия и СССР влизат в Полша нали? Нас ни учеха, че съветите са жертва на агресия и са се защитили, ама поляците друго помнят. Сложен казус е войната, много и е трудно да се реже така. Например комунистите в България са по-агресивни и по-активни от комунистите в Македония, нищо че вашите са дигали отечествена война, то и при нас я наричат отечествена. После има народна власт - сиреч демокрация, страшна демокрация нема що.
Ето трети пример ще ти дам, Трайчо Костов - деец на българската комунистическа партия, втори човек в Народна Република България - нещо тръгнал да оспорва търговията със СССР и после става какъв - враг на народа и обесен. Това е отговорът за Стоянов дали България 1944-1948 е суверенна държава ...

Maria66
мързелива

Регистриран: 14.02.2012
    #2952492 - 14.09.2012 19:11 [Re: Пaт]

Цитат:

Епа еве некои делови.

Од 2:00 натака кога ќерката му приговара на таткото поради неговото решение да не се закачува бугарското знаме велејќи: толку години го крихме, тој одговора: царят и министрите го омърсиха, Катерино. На Хитлер го подариха.

Што значи тоа? Или и тоа е антибугарска пропаганда? А па и нешто „Независима Македонија“ се спомнува и тоа по време кога нели е, обединение - пак антибугарска пропаганда?

Или на пример тука (од 9:50 натака):

И ова ли е антибугарска пропаганда?

Път ти наистина ли не правиш разлика между този филм и това което се представя до момента за ремикса на Митревски в/у стар съветски филм? Питам те съвсем сериозно.

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Редактирано от Maria66 (14.09.2012 19:12)

Пaт

#2952493 - 14.09.2012 19:11 [Re: игнят]

Добра заебанција.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952494 - 14.09.2012 19:17 [Re: Maria66]

Не, штом Јаготка не сака да зборува повеќе со мене поради негледан филм и јас не сакам да зборувам со тебе

Инаку, сериозно - и во двата филма има „антибугарска пропаганда“. Со таа разлика што доколку Обедот беше говорен на македонски јазик, со македонски актери, со македонски режисер, финансиран од македонската влада, тоа ќе беше уште една причина за земјотрес во Бугарија.

Еве еден пример за тие двојни стандарди, токму овде, на овој форум, и тоа токму за Дарко Митревски. Нели, си ја тераат темата и шемата со лепењето статии Фризерот и овој, бугарашов, што си ги менува никовите како чорапи, и јас упаѓам: Ама чекајте, Митревски напишал дека Сандански бил македонски Бугарин!?

„А! Па што има да се пишува дека Сандански бил Бугарин. Сандански тоа како да не си го знаел! А! Измислува топла вода тука и дека земјата е тркалезна...“

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952495 - 14.09.2012 19:19 [Re: Пaт]

Тебе Дарко да ти даде некое евро од милионот на Грую - се фърляш да го браниш со голи грди!

Пaт

#2952496 - 14.09.2012 19:20 [Re: Негатор]

Пф, се заинтересирав бе. А јас сум како Шерлок Холмс, кога ќе се фатам за нешто не се пуштам.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952497 - 14.09.2012 19:21 [Re: Пaт]

Щом го изкарваш герой дето е написал дека Сандански "се декларирал како" Бугарин, со това не доказваш нищо друго освен дека БЮРМ е тоталитарна држава, каде що нема свобода на говорот!

Пaт

#2952500 - 14.09.2012 19:25 [Re: Негатор]

Е баш па герој. Повеќе ми заличе како некој вид интелектуалец кој сепак се труди да задржи некој интегритет на мислата.

Но поинтересен ми е феноменот на реагирањето од двете страни. Еј тоа си е случај за тим од социолози, психолози и културолози. Тој кој ќе објави книга за тоа ќе биде наредниот Елијаде, Малиновски и Фројд/Јунг споени во едно.

--------------------
Ridentem dicere verum

Maria66
мързелива

#2952503 - 14.09.2012 19:28 [Re: Пaт]

Остави сега Митревски какъв се тера и защо.....
Темата е за филма и по точно ти повдигна сравнението с вчерашния обед.
Та ти не виждаш разлика така ли да разбирам - не си искрен или не знаеш - да Македония участва макар и символично във финансирането на филма но кои правителство беше на власт тогава? Да филма е по сценарий на македонски писател и участват македонски актьори НО проекта е реализиран изцяло в България и факт, че след като бе готов при нас премина сравнително добре а при вас струва ми се въобще не излезе на екран/поне масово/.
Това е защото има антибългарска пропаганда?
Хайде холан както казваше баба ми не подценявай интелигентността ни.
Та пак те питам да приема ли че отговора ти е че няма разлика?

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Пaт

#2952508 - 14.09.2012 19:35 [Re: Maria66]

Види сега, можеби па и јас не пишувам баш најправилно македонски.

Значи, кажав дека доколку филмот Вчерашниот обед беше снимен наместо филмот Трето полувреме но пак да беше режиран од Митревски и финансиран (делумно) од Груевски, и се прикажеа кукастите крстови и сцените каде таткото на Катерина зборува за независима Македонија, и каде бугарскиот чиновник ја злоставува малолетната Катерина, сто посто сум сигурен дека ќе се деревте на цел глас дека тоа е умислена антибугарска пропаганда, конструкција и долна л'жа за Б'лгарија и б'лгарскија народ.

Инаку, дали има и некои други сличности во двата филма, не знам, се уште не сум го гледал Трето полувреме

Патем, Трето полувреме не е единствениот македонски филм кој бил од национален интерес, исто и „Прашина“ на Манчевски доби дополнителни средства. Ама пак тогаш имавме среќа и поминавме без земјотреси во Бугарија, а во филмот се зборува за комити

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 19:43)

Maria66
мързелива

#2952510 - 14.09.2012 19:46 [Re: Пaт]

Хе хе шикалкавиш......
За нас истината не е пропаганда па дори когато не ни е приятна - подгреването даде точно това как се трансформира конкретната личност в конкретните исторически обстоятелства едно от които е дебилизма на българските чиновници/то те са си такива и сега / и това е истина поднесено добре или лошо с художествени похвати. Но щом не виждаш разлика ОК

--------------------
св. Августин Блаженни:

Пиринец
Татар

#2952511 - 14.09.2012 19:48 [Re: Пaт]

Тоя с комитите го отнесе от Турция, четох Гардиън, яко се мръщиха турчолята ...

игнят
старо куче

Регистриран: 25.07.2012
    #2952512 - 14.09.2012 19:50 [Re: Пaт]

Хора , които са зборували за независна Македониа е имало и това се знае , некое силуванье може и да е имало , като насекаде . Ама какви са тия масови разстрели , Бога ми ? Тука се внушава , че бугарите , едва ли не , са дошли да затрият македонците . Глупост и лудост !

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2952515 - 14.09.2012 19:58 [Re: Пaт]

Цитат:

Значи, кажав дека доколку филмот Вчерашниот обед беше снимен наместо филмот Трето полувреме но пак да беше режиран од Митревски и финансиран (делумно) од Груевски, и се прикажеа кукастите крстови и сцените каде таткото на Катерина зборува за независима Македонија, и каде бугарскиот чиновник ја злоставува малолетната Катерина, сто посто сум сигурен дека ќе се деревте на цел глас дека тоа е умислена антибугарска пропаганда, конструкција и долна л'жа за Б'лгарија и б'лгарскија народ.

+1 За това съм напълно съгласен, както и че субективната ни оценка щеше да бъде повлияна.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Пaт

#2952536 - 14.09.2012 21:01 [Re: Maria66]

Цитат:

Хе хе шикалкавиш......
За нас истината не е пропаганда па дори когато не ни е приятна - подгреването даде точно това как се трансформира конкретната личност в конкретните исторически обстоятелства едно от които е дебилизма на българските чиновници/то те са си такива и сега / и това е истина поднесено добре или лошо с художествени похвати. Но щом не виждаш разлика ОК

Амиии, има разуика. Докатуу във Вчерашния обед се говори за това как се трансформира конкретната личност (което си е също така филмска симболика, нали) в Трето полувреме може би (щото все още не съм гледал филма) се говори за трансформацията на цяла една общност.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2952553 - 14.09.2012 21:45 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Цитат:

+1 За това съм напълно съгласен, както и че субективната ни оценка щеше да бъде повлияна.

DIVА
неопитомена

#2952554 - 14.09.2012 21:46 [Re: Пaт]

Кръстник, в предишната тема не пожела да ми отговорш. Що така? Нямаш отговор на въпроса "Защо на концлагера в Треблинка е овесено българското знаме?" Това художествен похват от страна на Митревски ли е или показва тоталната му неграмотност? Все още ли считаш филма само за любовна сага? Не е ли малко наивно да смяташ, че български политици, евродепутати и цялата общественост са скандализирани от един "любовен" филм? Или тази антибългарска пропаганда не е точно пропаганда, малко по-различна е!?!? По-различна е, да. Очакваше се Македония да спре с нападките срещу България, но не би. Още веднъж управата на Груйо доказа, че води страната ви в Азия или църна Африка, но не и в Европа.

Ще споделиш ли и с мен как филмът на безДарко не е антибългарска пропаганда и ние вдигаме много шум за нищо?

Пaт

#2952555 - 14.09.2012 21:46 [Re: Гай Баньо]

Што се чудиш бе, Тофу Чиз не е спамбот, само така се прави за да биде интересен

--------------------
Ridentem dicere verum

niama kak
рекордьор

#2952556 - 14.09.2012 21:47 [Re: Пaт]

Напротив, в "Подгряването" се показва трансформацията на общността чрез отделната личност. И още, как влиянието на историческите събития от периода се отразява и възприема от различните поколения. Там са представени четири период от историята с четири различни персонажа, въпреки че всичко се върти около главната героиня.
Ако ти е интересно, може да продължим по темата?

Пaт

#2952557 - 14.09.2012 21:51 [Re: DIVА]

Дива, несакајќи сум го пропуштил тоа твое прашање, с'жалјавам Значи пак да повторам, филмот го немам гледано и не можам да судам дали е антибугарска пропаганда или не е. Има љубовна приказна во него, но не е само тоа, туку е и историски наратив. И сега за да стапам во одбрана на филмот ќе треба како папагал да ги повторувам зборовите на Дарко Митревски, бидејќи други позитивни информации за тој филм немам. Ако пак сакам да го напаѓам тој филм, имам поголем избор на зборови, ехееее Само што јас со туѓи зборови избегнувам да се служам.

И каде го виде ти тоа бугарско знаме кај Треблинка, можеш ли да постираш?

--------------------
Ridentem dicere verum

niama kak
рекордьор

#2952558 - 14.09.2012 21:52 [Re: Пиринец]

Сещаш ли се, че освен Гьобелсова има и друга пропаганда!
Може ли да формулираш понятието фашизъм и да го свържеш с японците, ако обичаш?

Пaт

#2952559 - 14.09.2012 21:53 [Re: niama kak]

Да бе, нели тоа беше стариот ВМРО-вец, син му, внука му Катерина, и комунистот кој подоцна ќе стане УДБ-аш, така ли беше?

--------------------
Ridentem dicere verum

niama kak
рекордьор

#2952560 - 14.09.2012 21:55 [Re: Гай Баньо]

Благодаря за обяснението на "явно", но аз имах предвид точно вашия вариант.

niama kak
рекордьор

#2952561 - 14.09.2012 21:56 [Re: Пaт]

Точно така.
ПП След Удбаш стана политик.

Редактирано от niama kak (14.09.2012 21:58)

Бяло Конче
раванлия

#2952566 - 14.09.2012 22:13 [Re: Пaт]

Не може и дума да става да се сравняват двата филма. "Подгряването на вчерашния обед" не е антибългарски, напротив, този филм се приема много добре в България, защото е обективен, докато за "Третото полувреме" - айде, не съм го гледал, но само това, което знам за него ме отвращава. Добре, ще го гледам, но той е много под нивото на "ПОдгряване на вчерашния обед". И ти ако си писмен, Падавичар също, то не може да се каже, че това е така за всеки македонец. В Македония ще гледат "Трето полувреме" и ще си кажат: "Ебем ви пичку бугарска фашистичка окупаторска" или нещо подобно. Ако се направи един нормален и обективен филм за лошото лице на българския фашизъм - никой българин няма да го оспори, защото има много такива български филми, но това не е филм насочен срещу българския фашизъм, а изобщо срещу българите. Може би не искаш да ни разбереш, защото не искаш да влезеш в нашата кожа. Постави се на мястото на един среден българин. Представи си, че ти си българин. Е, как би реагирал тогава срещу подобни правокации?

--------------------

Редактирано от Водно конче (14.09.2012 22:13)

DIVА
неопитомена

#2952568 - 14.09.2012 22:17 [Re: Пaт]

Благодаря за отговора, Кръстник! Много снимки бяха показани с българското знаме, окачено на концлагера, както тук, така и във Воденицата. В момента нямам време да ровя, за да намеря снимката, но при първа възможност, ако някой друг от съфорумниците не ме отмени, ще я потърся и пейстна и в тази тема.
Що се отнася до филма, ти как мислиш, дали би се вдигнал толкова шум от българска страна без нищо? Отговори ми на този въпрос, моля!

niama kak
рекордьор

#2952571 - 14.09.2012 22:23 [Re: DIVА]

Дарко ще е много тъп, ако остави този кадър във филма.
Аз предполагам, че е изчистил някои неща.

Пaт

#2952572 - 14.09.2012 22:24 [Re: Бяло Конче]

Аз да съм един средностатистически българин (ето и ще се опитам да пиша на български, колкото го мога ), и да живея в България, най-веройатно би реагирал горе-долу както и всички тук, поради цялокупната обстановка. Обаче, това което ми е интересно е, че в тази снимка където Митревски говори с български журналисти и с някои по-стари хорица, тези по-старите българи намериха разбирателство с Митревски и се водеше една цивилизована дискусия. А в България просто, колкото аз мога да видя, не се позволи да се слушне гласа на другата страна, нали така? И общо взето, както ти казваш, че в Македония се води антибългарска пропаганда, то и аз съвсем свободно мога да кажа, че и в България вече с години се води една антимакедонска пропаганда, която особено се засилва във последно време. На пример, какво беше филма "Мъкедония", и то виж изненада, в продукция на БТВ? То си беше чиста преднамерена пропаганда.

--------------------
Ridentem dicere verum

niama kak
рекордьор

#2952578 - 14.09.2012 22:37 [Re: Пaт]

Така е, но изборът е наш!
Не съм сигурен, мисля, че Дарко направи своят избор.
След като гледах един друг негов филм, не мисля, че е Бездарко, но това ме натъжава още повече.

kiBik
злопаметен

#2952584 - 14.09.2012 22:45 [Re: Пaт]

Цитат:

Аз да съм един средностатистически българин (ето и ще се опитам да пиша на български, колкото го мога ), и да живея в България, най-веройатно би реагирал горе-долу както и всички тук, поради цялокупната обстановка. Обаче, това което ми е интересно е, че в тази снимка където Митревски говори с български журналисти и с някои по-стари хорица, тези по-старите българи намериха разбирателство с Митревски и се водеше една цивилизована дискусия. А в България просто, колкото аз мога да видя, не се позволи да се слушне гласа на другата страна, нали така? И общо взето, както ти казваш, че в Македония се води антибългарска пропаганда, то и аз съвсем свободно мога да кажа, че и в България вече с години се води една антимакедонска пропаганда, която особено се засилва във последно време. На пример, какво беше филма "Мъкедония", и то виж изненада, в продукция на БТВ? То си беше чиста преднамерена пропаганда.

Извинявай, но трябва да коригирам няколко "граматически" грешки:
1. Къде Дарко говори с български журналисти и с няколко по-стари български хорица?
2. Къде в България не се дозволува да се слушне и другата страна?
3. А дали си има крушката опашка?
4. Как не се умори цял ден да говориш, без да си убеден в правотата си (на това може и да не ми отговаряш)?

DIVА
неопитомена

#2952586 - 14.09.2012 22:48 [Re: niama kak]

Цитат:

Дарко ще е много тъп, ако остави този кадър във филма.
Аз предполагам, че е изчистил някои неща.

Имам същото предчувствие, но колкото и да чисти, следите остават.

Цитат:

Неотдавна в Македония направиха филм под заглавие „Трето полувреме“. В него има внушения, че лагерът за изтребление на евреи Треблинка е бил под български контрол и че цялата депортация на седемте или осемте хиляди македонски евреи е по идея на българското правителство и че това е извършено едва ли не с огромен ентусиазъм, за да се покаже, че българите са били по-старателни и по-жестоки от офицерите от Вермахта и от есесовците.

уеб страница

@Кръстник, засега не намерих снимката, но и тази статия може да видиш, ако желаеш. А и коментара на Няма как може да ти послужи за доказателство, че такава снимка имаше.

Моля, ако някой я намери, нека я пейстне в темата!

Негатор
Античен вагабонтин

#2952588 - 14.09.2012 22:53 [Re: Пaт]

Цитат:

... ќе се деревте на цел глас дека тоа е умислена антибугарска пропаганда, конструкција и долна л'жа за Б'лгарија и б'лгарскија народ ...

Къде гледаш тук някой да се "дере"?
А не е ли долнопробна юго-пропаганда, съшита с бели конци манипулация и обида за БГ и БГ народ?

DIVА
неопитомена

#2952589 - 14.09.2012 22:54 [Re: Пaт]

Кръстник, на крак му отидоха български журналисти на Даркото, на среща в Скопие, за която той беше поставил условията. И какво стана? Ами Дарко просто не дойде. Каква изненада. Толкова добронамерен човек, говорил си с възрастни хорица мирно и тихо, а не посмя да отиде на среща с български журналисти в центъра на Скопие. Та къде викаш е идвал Дарко? В България? Това да не е виц!?

Пaт

#2952590 - 14.09.2012 22:55 [Re: kiBik]

Цитат:

1. Къде Дарко говори с български журналисти и с няколко по-стари български хорица?
4. Как не се умори цял ден да говориш, без да си убеден в правотата си (на това може и да не ми отговаряш)?

1. Па двапати или трипати веќе го постирав тоа видео надевајќи се дека некој ќе искоментира нешто, ама ништо од тоа. Овие не ли се Бугари тука (изгледај го целото, или ќе коментираш од памет можеби? )

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AJIt6iV-ruc

2. Конкретно во случајот, на БНТ и БТВ, каде се сечат изјавите на Митревски и тенденциозно се редат да излезе дека кажал нешто што не го кажал.

3. Преведи на бугарски

4а). Се надевам дека не мислиш дека сум должен да ти давам отчет за тоа како го исполнувам слободното време.
4б). Па и на глупости ли да одговарам?

--------------------
Ridentem dicere verum

iieee
ветеран

Регистриран: 13.09.2012
    #2952591 - 14.09.2012 22:57 [Re: Пaт]

Следя темата и твоите изказвания. Манипулираш под маската на апел за дискусия, изчистена от субективизъм и митологизиране. Правиш го по същия начин както Дарко. Първо пропагандното филмче и после санданиста и т.н. за да не го обвинят в необективност. На доста места издишаш. За “Мъкедноия” само ще ти кажа народната поговорка “Каквото повикало, такова се обадило”. Само дето вашите медии и официални власти си съдраха гърлото да викат. Ако ти е къса паметта или не четеш македонски медии мога да ти припомня. Всяка седмица само в утрински има поне четири-пет анти БГ теми.

Негатор
Античен вагабонтин

#2952592 - 14.09.2012 22:59 [Re: Пaт]

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=959982

Бойко Борисов благодари на своя израелски колега за високата оценка на България за това, което е направила за българските евреи. Има опити на кръгове по света да се преиначава историята, но мисля, че България е държавата, спасила всичките си евреи по времето на Хитлер, благодарение на целия български народ, на църквата, на парламентаристите, на българските интелектуалци, заяви Борисов. Той припомни, че следващата година ще се навършат 70 години от спасяването на българските евреи. Убеден съм, че с премиерът Нетаняху ще направим така, че и в Израел, и в България да се издигнат паметници, да се оцени жестът на българския народ, каза още Борисов.

Пaт

#2952593 - 14.09.2012 22:59 [Re: DIVА]

Еј Дива, од каде тој што го напишал тоа може да знае дека „во филмот има внушение дека Бугарите имале контрола врз Треблинка“ ако не го гледал филмот, те молам? Па и не ја навредувајте нашата интелегенција на овој начин - Бугарин напишал дека Македонец кажал некоја глупост.

А да не излезе на крај дека тоа знаме се веело над некој од логорите за принудна работа за кои говореше Евреинот во вториот дел од репортажата на БТВ, тие покрај Струма на пример?

--------------------
Ridentem dicere verum

Илийца
Понаминаваща

Регистриран: 23.11.2009
    #2952595 - 14.09.2012 23:00 [Re: iieee]

Цитат:

Конкретно во случајот, на БНТ и БТВ, каде се сечат изјавите на Митревски и тенденциозно се редат да излезе дека кажал нешто што не го кажал.

--------------------
Македония маки да мачи по неговата смърт, а покрай неа и ние Македонците. Со насолзени очи му прозборев: Александре, Александре, дедо мил, од толкава държава што направи само педа земя ни остана!
И.Трпоски

Негатор
Античен вагабонтин

#2952596 - 14.09.2012 23:00 [Re: Пaт]

Цитат:

Па и не ја навредувајте нашата интелегенција на овој начин ...

Дай еден примерок за достоен представител на вашата интелигенция!

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2952597 - 14.09.2012 23:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Шо ке е бре? Отворен съм за доста гледни точки и съм наясно със своя негативен субективизъм породен от сблъсъка ми с Македония миналата година. Дразня се на опити за подмяна на историята, малоумни теории изсмукани от пръстите на базата на една дума или изречение подбрана специално от хиляди тонове литература написани по това време, без да се види цялостта и съвкупността на фактите.Аргументация от типа на "Читай Пулевски" и "високоинтелигентните постове" на Стоянович.

Отначало Фиромясвах всички наред, постепенно Боко, Път и теб ви сложих в графата Македонци и се опитвам да видя вашата гледна точка. Боко е на мнение били какви били старите Яз сум Македонец и не ми оспорвайте идентитетот и градината Път брани Македония и Македонското, но се опитва да балансира и гледа да не се занимава много с историята, а повече со бугарките и песньовките.

Теб на форума за исторически теми те няма и според мен са ти ясни как стоят нещата, приел си че пътищата ни са се разделили,но се интересуваш основно от настоящето - да споделяш музика, книги, да опознаваш разликите меду двете книжовни норми/езика.Обичаш да се ебаваш с хората ако почнат да се взимат много насериозно и даже може да станеш леко арогантен. Прави ми впчатление и че се интересуваш от настоящата политика в Македония, критично си настроен към ДПМНЕ и като ли песимистично и за самата Македония

--------------------

Пaт

#2952598 - 14.09.2012 23:03 [Re: iieee]

Не, вашата логика дека Митревски прво прави пропаганден филм а потоа пишува статии за Сандански за да не излезе необјективен издишат, затоа што тоа на македонски се вика „два чекори напред - три назад“. Разбираш ли македонски?

--------------------
Ridentem dicere verum

Илийца
Понаминаваща

#2952599 - 14.09.2012 23:04 [Re: Негатор]

Цитат:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=959982

Бойко Борисов благодари на своя израелски колега за високата оценка на България за това, което е направила за българските евреи. Има опити на кръгове по света да се преиначава историята, но мисля, че България е държавата, спасила всичките си евреи по времето на Хитлер, благодарение на целия български народ, на църквата, на парламентаристите, на българските интелектуалци, заяви Борисов. Той припомни, че следващата година ще се навършат 70 години от спасяването на българските евреи. Убеден съм, че с премиерът Нетаняху ще направим така, че и в Израел, и в България да се издигнат паметници, да се оцени жестът на българския народ, каза още Борисов.

http://www.cross.bg/1327813

Евреите, които България не спаси

14 Септември 2012 | 10:13
Прочетено2756

/КРОСС/ Зловеща и абсурдна е тази аритметика, според която животът на 50 000 български евреи е "платен" с живота на онези 11 343-ма души, избити по особено жесток начин с участието и на България - пише в коментара си за "Дойче Веле" Еми Барух.

Години наред спасението на 50 000 български евреи беше (и продължава да бъде) най-експлоатираното клише в опитите да се гради външнополитическия имидж на страната: както по време на комунистическия режим, така и при всички правителства, които се смениха след 1989-та.

Претенцията за безусловна толерантност на народа (на целия народ!) прозвуча за пореден път и от устата на настоящия български премиер по време на посещението му в Ерусалим в началото на седмицата. В страна като Израел, в която паметта за жертвите е неразделна част от националната идентичност, демонстрацията на хладна нечувствителност и безразличие към трагедията на другите 12 000, чийто последен жизнен път е минал под ескорта на българската армия и полиция, издава особена морална несъстоятелност и нездрава склонност към търговия с избрани пасажи от миналото.

Кой преиначава българската история?

Официално приетата версия за спасението на българските евреи има още един смущаващ ефект. България се държи като алчен концесионер на онази част от историята, чиито "нравствени котировки" винаги ще бъдат високи.

Ако говорейки за миналото, се отъждествяваме само с позитивните фигури, ние директно се самоизтъкваме и си приписваме единствено положителната роля, пише Цветан Тодоров. Това колкото ритуално, толкова и приятно описание не носи никакво морално предимство за неговия автор. Защото моралът е или безкористен, или не съществува.

В сложната тъкан на истинския живот се преплитат и величието, и мерзостта; и сакралното, и баналното; и героичното, и циничното. Няма никакъв морал в зловещата аритметика, според която животът на 50 000 е "платен" с живота на 11 343.

Известни са имената на всичките 11 343-ма души, натоварени от българската полиция и армия в запечатани вагони и депортирани в Треблинка. Известен е и начинът, по който български войници и офицери са се отнасяли с тях. Нима можем да извръщаме очи от поведението на онези мъже, действали от името на България и под български флаг, които са се отличили с удивителна жестокост, които са грабили, изнасилвали и пребивали мъже, жени и деца в последните дни на техния живот? Нима днес потомците на "спасителите" не трябва да се интересуват от сенките на миналото? Защо България никога не поиска прошка за стореното?

Периодичното повдигане на тази тема по повод разни годишнини никога не успя да привлече вниманието на българското общество. Смущава и санитарната дистанция на еврейските организации, които - толкова години вече - не се наемат да спорят с плакатното представяне на българското изключение, не успяват да напуснат пределите на "политическата коректност" и не настояват по един категоричен начин за искрен поклон пред погубените човешки родове.

Неродените деца на избитите

При посещението си в Израел Бойко Борисов отиде една стъпка по-напред от своите предшественици. Освен заканителните интонации към "онези кръгове в света, които преиначават, тълкуват и коментират историята", Борисов не се посвени да украси същата тази история, позовавайки се на някакъв коефициент за "годишния прираст" на спасените български евреи. Според логиката на тази абсурдна математика "сметката" за евреите от Беломорието и Тракия става още по-страховита. Според зловещото уравнение за "годишния прираст" не трябва ли да броим и неродените деца на онези 12 хиляди, които - нека повторя - бяха избити през 1943 година с печалното участие и на България?

Подобна селективна политическа амнезия и отсъствието на какъвто и да е импулс за състрадание хвърлят сянка върху величието на стореното от немалко българи. И колкото и патетично да звучи "каноничният разказ", както написа Румен Аврамов в книгата си "Спасение" и Падение", той ще продължава да наподобява едноизмерен плакат, положен в плоскостта на пропагандата.

--------------------
Македония маки да мачи по неговата смърт, а покрай неа и ние Македонците. Со насолзени очи му прозборев: Александре, Александре, дедо мил, од толкава държава што направи само педа земя ни остана!
И.Трпоски

Пaт

#2952602 - 14.09.2012 23:07 [Re: Илийца]

Е што е смешно? А ова што е?

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

#2952603 - 14.09.2012 23:11 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

1. Па двапати или трипати веќе го постирав тоа видео надевајќи се дека некој ќе искоментира нешто, ама ништо од тоа. Овие не ли се Бугари тука (изгледај го целото, или ќе коментираш од памет можеби? )

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AJIt6iV-ruc

2. Конкретно во случајот, на БНТ и БТВ, каде се сечат изјавите на Митревски и тенденциозно се редат да излезе дека кажал нешто што не го кажал.

3. Преведи на бугарски

4а). Се надевам дека не мислиш дека сум должен да ти давам отчет за тоа како го исполнувам слободното време.
4б). Па и на глупости ли да одговарам?

Отг. 1: И сто пати да го постираш, нема да видиш дека тоа се не бугарски журналисти, а едни хорица от едно малцинство во Бугария, кое е от спасените во ВСВ.
Отг. 2: Както ти беше казано, беше предложено на Дарко да излезе на пряка емисия. Той се покри като мръсен червей.
Отг. 3: Акция - реакция
за 4. не държах на отговор, но щом си го дал - твой си е. Млад си, енергичен си, наивен си, бориш се.

strawberry
ветеран

#2952605 - 14.09.2012 23:13 [Re: Пaт]

Хм на сайта на IMDB за Tрето полувреме пише:
Цитат:

Spitz is the German-Jewish coach of the historic Macedonia Football Team, which during World War II, under his leadership, became the champion of the fascist-controlled National Football League. A true story.

[url=

[/url]]
А по Euronews 1:10 казаха, че във филма българската власт се опитвала да ликвидира еврейския треньор.

WTF, бе?

--------------------

Илийца
Понаминаваща

#2952606 - 14.09.2012 23:14 [Re: Пaт]

Цитат:

Е што е смешно? А ова што е?

--------------------
И.Трпоски

Пaт

#2952607 - 14.09.2012 23:14 [Re: kiBik]

Аха. И кое е тоа малцинство? Кој го повикал на емисија? Од БТВ ли?

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (14.09.2012 23:16)

kiBik
злопаметен

#2952608 - 14.09.2012 23:15 [Re: Пaт]

Цитат:

Аха. И кое е тоа малцинство?

Па види, прочети, па тогаш постирай. Яс ли да те учам?

Гай Баньо
комшията

#2952609 - 14.09.2012 23:19 [Re: Пaт]

Цитат:

Аха. И кое е тоа малцинство? Кој го повикал на емисија? Од БТВ ли?

Евреи се тие со кои разговара на тој клип.

Гай Баньо
комшията

#2952610 - 14.09.2012 23:19 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Хаха, одлично си ме проценил, јас себе си се гледам на истиот начин. Се заинтересирав за твојот "сблъсък с Македония" што породил "негативен субективизъм" кај тебе. За што станува збор?

Пaт

#2952612 - 14.09.2012 23:20 [Re: Гай Баньо]

Да бе, тоа беше повеќе како реторичко прашање.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2952615 - 14.09.2012 23:23 [Re: Пaт]

Цитат:

Хммм, да, дури сега го сфаќам. Ама многу е усукано тоа твое реторичко прашање, човек едвај може да насети накаде го тераш. Еве јас ќе те елаборирам за другите. Демек каде беа од бТВ (или некој од другите бг. медиуми) да поразговараат со тие Евреи и да ги запознаат гледачите со различните страни од приказната, и дека Дарко барем ги удостоил со тоа што им се обратил и го објавува цели разговори. Или така нешто? Добро ли те "преведов"?

Редактирано от Срррбослав Југић (14.09.2012 23:27)

Пaт

#2952616 - 14.09.2012 23:25 [Re: strawberry]

Епа тоа со обидот за ликвидација на Шпиц очигледно е уште еден пример во низата диверзии кон ФК Македонија во обид да се спречат да станат шампиони на лигата.

А сега сериозно - странските новинари ако можат би пуштиле и по една бомба во Македонија и Бугарија за да имаат интересни нешта за известување. Така и албанските терористи кои врзуваа цивили за столбови и потоа ги разнесуваа со бомби и кои силуваа работници станаа борци за човекови права, а македонската власт стана узурпаторска и шовинистичка.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952618 - 14.09.2012 23:27 [Re: Илийца]

Чел съм материала и днес дори го чух по радиото ...

Авторката Еми Барух все такива ги пише ...
Стилът й е супер-заядлив, но е права за едно - приказките за повечето спасени поради "годишния прираст" са малко дърводелски, ...

В останалото не се разбира ясно какво точно иска да каже, освен, че е недоволна от всичко и всички!

kiBik
злопаметен

#2952619 - 14.09.2012 23:31 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Хммм, да, дури сега го сфаќам. Ама многу е усукано тоа твое реторичко прашање, човек едвај може да насети накаде го тераш. Еве јас ќе те елаборирам за другите. Демек каде беа од бТВ (или некој од другите бг. медиуми) да поразговараат со тие Евреи и да ги запознаат гледачите со различните страни од приказната, и дека Дарко барем ги удостоил со тоа што им се обратил и го објавува цели разговори. Или така нешто? Добро ли те "преведов"?

Тц. Не се справи добре.
Цитат:

Обаче, това което ми е интересно е, че в тази снимка където Митревски говори с български журналисти и с някои по-стари хорица, тези по-старите българи намериха разбирателство с Митревски и се водеше една цивилизована дискусия.

Пaт

#2952620 - 14.09.2012 23:37 [Re: kiBik]

Точно, јас мислев дека тие се Бугари, бидејќи кажаа „нашиот посланик Јорданов“, инаку искрено ќе си помислев дека тоа најверојатно се некои од ОМО Илинден или нешто слично. Но ништо, сум се излажал. А моето реторичко прашање беше - е зошто така? Неблагодарност?

Инаку еве и од мое име - секоја чест за тие четириесет и три пратеници и народот кој стоел зад нив благодарение на кои биле спасени тие луѓе.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952623 - 14.09.2012 23:42 [Re: Пaт]

Цитат:

Точно, јас мислев дека тие се Бугари, бидејќи кажаа „нашиот посланик Јорданов“, инаку искрено ќе си помислев дека тоа најверојатно се некои од ОМО Илинден или нешто слично. Но ништо, сум се излажал. А моето реторичко прашање беше - е зошто така? Неблагодарност?

Инаку еве и од мое име - секоја чест за тие четириесет и три пратеници и народот кој стоел зад нив благодарение на кои биле спасени тие луѓе.

Неблагодарници имало и има секогаш! Еве - читай!

Благодарните евреи обичат България, нехранимайковците – не!
http://aliya.aliya-bg.org/index.php?opti...e&Itemid=85

strawberry
ветеран

#2952624 - 14.09.2012 23:42 [Re: Пaт]

Добре засега се приема.

--------------------

Пaт

#2952625 - 14.09.2012 23:46 [Re: Негатор]

Фризер, пак ќе кажам, никој не бара одговорност од денешните Бугари за случувањата во историјата, и никој не го негира спасувањето на бугарските Евреи, сепак е доблест една држава да ги заштити своите граѓани и покрај тоа што всушност се работи за марионетска држава во тој период. Но, исто така не можете да барате од светот да се преправа дека не знае нешто што го знае. Повеќе нема да коментирам за „неблагодарните“ бугарски Евреи, бидејќи знам како ќе се протолкува тоа. Ваша си работа.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2952626 - 14.09.2012 23:49 [Re: Пaт]

Цитат:

Фризер, пак ќе кажам, никој не бара одговорност од денешните Бугари за случувањата во историјата, и никој не го негира спасувањето на бугарските Евреи, сепак е доблест една држава да ги заштити своите граѓани и покрај тоа што всушност се работи за марионетска држава во тој период. Но, исто така не можете да барате од светот да се преправа дека не знае нешто што го знае. Повеќе нема да коментирам за „неблагодарните“ бугарски Евреи, бидејќи знам како ќе се протолкува тоа. Ваша си работа.

Пак нещо се буниш и не си доволен! По що те мъчи толкова?
Откога почна да зборуваш од името на светот?

Негатор
Античен вагабонтин

#2952628 - 14.09.2012 23:55 [Re: Пaт]

Никогаш поголемо интересирање за отворањето на „Браќа Манаки“
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6349F575187F6D44B3AA66F5FF4AAF50

Никогаш немало поголемо интересирање за отворањето на Фестивалот „Браќа Манаки“ како што е годинава. Ова го велат организаторите, но уште една и посилна потврда е големата побарувачка за билети од скопјани и особено од верната битолска публика да присуствуваат на утрешното свечено отворање на 33. Фестивал на филмска камера кој стартува со новото остварување на Дарко Митревски, „Трето полувреме“.

Билети за отворањето нема, а како што велат од Центарот за култура во Битола, акредитирани се над 150 новинари, од кои 30 од соседна Бугарија, кои пројавиле големо интересирање за филмот на Митревски, секако, ќе присуствува голем дел од екипата на „Трето полувреме“, но и многумина од државниот протокол. И самите организатори се изненадени од огромното интересирање за Фестивалот, но, сепак, додаваат, тоа е вообичаено кога се работи за премиера на домашен филм.

Бяло Конче
раванлия

#2952641 - 15.09.2012 00:44 [Re: Пaт]

Цитат:

Добре, Път, не си ли се питал, защо гърците не направиха подобен филм срещу България или сърбите? Но вие направихте гениалния филм и разкрихте пред света гнусните български фашистки престъпления, които сърбите и гърците не смееха да разкрият. Дали наистина този Дарко Митревски си мисли, че ние българите не си я знаем историята и не знаем за депортацията на тези евреи? Той ли е човекът, който да ни отвори очите? Ние не знаем за фашисткия или по точно про хитлеристкия режим в България?
Както ти казах за нас, за мен не това е проблема. Проблема е в измислицата, че ние сме окупатори на някакви етнически македонци. Биели българските фашисти македонците с приклади и ги гонели и викали "Вашата м... македонска." Всеки българин ще ти каже, че и до днес ще се чуе "Вашата м...шопска, Вашата м... софийска" и т.н. Полицейските репресии по онова време са характерни за цяла България и в Македония са най-леките, ако трябва да ги сравняваме с останалите български земи...Но тук не се атакува конкретния царски режим, а се акцентира на това, че българите са чужди окупационни войски в Македония, което не е вярно. Айде да не ти разправям как е било в Добруджа и колко бой е имало над комитаджиите от ВДРО...Нищо против теб, разбирам защо защитаваш днешната македонска политика, но аз не мога да оправдая подобна политика стигаща до такива абсурди. Иначе нищо лично, както се казва.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2952644 - 15.09.2012 00:50 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Хаха, одлично си ме проценил, јас себе си се гледам на истиот начин. Се заинтересирав за твојот "сблъсък с Македония" што породил "негативен субективизъм" кај тебе. За што станува збор?

http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/2854929/an//page/0/vc/1

--------------------

DIVА
неопитомена

#2952645 - 15.09.2012 00:57 [Re: Пaт]

Цитат:

Еј Дива, од каде тој што го напишал тоа може да знае дека „во филмот има внушение дека Бугарите имале контрола врз Треблинка“ ако не го гледал филмот, те молам? Па и не ја навредувајте нашата интелегенција на овој начин - Бугарин напишал дека Македонец кажал некоја глупост.

А да не излезе на крај дека тоа знаме се веело над некој од логорите за принудна работа за кои говореше Евреинот во вториот дел од репортажата на БТВ, тие покрај Струма на пример?

Кръстник, това знаме, веещо се пред концлагера стана всеизвестно на всички, само ти го отричаш. Порови се из темите във форума и може и да намериш снимката. Аз стигнах до 30та страница.
Мисля, че е излишно повече да коментираме очеизвадни неща. Имам чувството, че правиш опити да заметеш това, което Дарко е нас...л. Никой не е казал, че македонският народ в своята цялост е виновен за антибългарската политика на властимащите. Имам чувството, че ти се опитваш да оправдаваш това безумно творение, наречено филм....и борещо се за Оскар. Извинявай, ама ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

ПП: Не съм гледала репортажа на БТВ.

Негатор
Античен вагабонтин

#2952663 - 15.09.2012 02:58 [Re: DIVА]

Приказната за антибугарството во „Трето полувреме“ ќе пукне како балон
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...etIzdanie=22679

Цитат:

Цели десет месеци го бранев од нив филмот и тврдам дека од бугарските шпекулации нема ни трошка во оваа приказна. Сето ова беше само една злонамерна кампања филмот воопшто да не се појави. Но сега, кога тој е готов, можам да кажам дека резултатот е 10-0 за мене, вели режисерот Дарко Митревски

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2952665 - 15.09.2012 03:10 [Re: Пaт]

Цитат:

Ти лично Естер, чувствуваш ли лична вина и одговорност поради депортацијата на македонските Евреи, убиството на децата во Ваташа, Македонија и убиството на децата во Јастребино, Бугарија? Ти, лично...?

"децата" от Ваташа??

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Пaт

#2952711 - 15.09.2012 09:52 [Re: татар]

А што се? Средовечни?

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2952712 - 15.09.2012 09:54 [Re: Негатор]

Од едно Интервју со Дарко Митревски

Цитат:

Кој ти беше најтежок лик во филмот, во смисла на создавање на ликот? Со кого најмногу се изнамачи?

Со еден статист што глумеше бугарски судија. Му викам: „Прво гледаш во офицерите на трибините, потоа гледаш во играчите, па досудуваш гол“. Арно ама, немаше шанси да повтори сè како што треба по овој редослед! Ај што не направи ништо како што му реков, туку уште почна и да суди кај што треба и кај што не треба. Го прашувам: „Кој ти рече да свириш фаул, бе?“. Тој ми вика: „Па фаул беше!“. Мене ми дојде да побудалам: „А од кај па ти знаеш дека бил фаул?!“. А тој мртов-ладен одговара: „Па како да не знам, јас сум фудбалски судија по професија!“ И така три дена по ред: јас режирам по мое, тој си суди по негово. Си прекинува акција кај што ќе му текне, доделува картони како ќе му се ќефне… На крајот на третиот ден пола екипа се расправаше дали имало или немало офсајд што тој го досудил – иако во сценариото нема никаков офсајд!

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

#2952713 - 15.09.2012 10:06 [Re: Пaт]

Цитат:

Најнајискрено, каде ти е домата?

Ей, значи, от език направивте материал за подигравки.

Пaт

#2952714 - 15.09.2012 10:08 [Re: kiBik]

Зошто? Што не ти се допаѓа тука?

П.С, Интервјуто не е баш на најнајлитературнолитературен јазик, бидејќи очигледно е интервјуиран од на него блиска личност.

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (15.09.2012 10:09)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2952715 - 15.09.2012 10:14 [Re: Пaт]

Вече по-рядко влизам във форума и не мога да чета всички десетки страници, ама ви се чудя какво толкова се занимавате с този филм...? Ясно е че пазарен успех няма да има, че Оскар няма да вземе, че ще си го гледате само у вас, че е направен съ държавни пари от бюджета и то режисьор верен на властта (галеник) с бивши юго-актьори, и че нарочно съдържа антибългарска пропаганда и неверни неща...какво има да му обсъждате толкова?

татар
сеирджия

#2952716 - 15.09.2012 10:14 [Re: Пaт]

Цитат:

А што се? Средовечни?

Дай,кажи,ако обичаш възрастта на децата,че нещо не мога в нета да я намеря-навсякъде само едни и същи клишета...Повтаряте като папагали едно и също!Щото Македония не требваше да бъде "окупирана",а наистина да дойде войната при вас-с бомбардировките,десетките хиляди цивилни жертви,палежи,глад и мизерия...Ревете за няколко комуняри убити,защото са терористи!Вземи един пистолет и иди до Груевски днес,да видим какво ще ти се случи!Вземи и няколко твои приятели,въоръжете се и почнете да саботирате властта-вие ще станете герои,а властта во веки веков ще бъде заклеймена като "фашистичка"!

--------------------

Пaт

#2952717 - 15.09.2012 10:20 [Re: татар]

Возраста колку што јас се сеќавам им е од некои 14-15 години па до 20 години. Но не само што тие се убиени како комунисти, туку и на кој начин се земани од улиците и убиени, тоа е уште погрозоморната работа, затоа дај да не релативизираме. Или сакаш да кажеш дека и тоа од Јастребино е нормална работа?

--------------------
Ridentem dicere verum

Илийца
Понаминаваща

#2952739 - 15.09.2012 11:15 [Re: Пaт]

Цитат:

Возраста колку што јас се сеќавам им е од некои 14-15 години па до 20 години. ...

--------------------
И.Трпоски

Ана
почетен член

Регистриран: 29.08.2012
    #2952741 - 15.09.2012 11:16 [Re: Негатор]

Цитат:

Но сега, кога тој е готов, можам да кажам дека резултатот е 10-0 за мене, вели режисерот Дарко Митревски

Това, което може да е каже, че е лъжа за над 4 000 изселени евреи от Беломорска Тракия.
Всъщност наскоро бе направена паметна плоча в Бладоевград. и там е казано, че са били 993 евреи от Беломорска Тракия.

И това е потвърдено от Йосиф Меламед – главен секретар на еврейската организация „Шалом” у нас.
А още по-интересно е, че митът Треблинка вече не съществува!
Евреите са били изпратени в Аушвиц, а не в Треблинка както се опитва да ни заблуди Дарко!
Митът Треблинка е най-голямата издънка на Дарко, тъй като още в началото на март 1943 г. в Треблинка, започва мероприятие за ПЪЛНО УНИЩОЖАВАНЕ на ЛАГЕРА!

velinski
пристрастен

#2952742 - 15.09.2012 11:26 [Re: Илийца]

Цитат:

Цитат:

Возраста колку што јас се сеќавам им е од некои 14-15 години па до 20 години. ...

Кви са тия?

Ана
почетен член

#2952744 - 15.09.2012 11:31 [Re: Илийца]

Цитат:

Цитат:

Законите в Царството са били извънредни, понеже е имало война.
Законите са предполагали и убийство на малолетни терористи, поради извънредната ситуация по време на война!
///
Подобно е и положението в Щатите.
След нападението над Пърл Харбър, американските граждани от японския етнос са настанени в концлагери на територията на Щатите!
А руснаците направо са избили 18 000 полски офицери без съд и присъда в Катин.

Илийца
Понаминаваща

#2952745 - 15.09.2012 11:32 [Re: velinski]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Дечинята от Ваташа, зверски раздтреляни бугарскиот фашистички окупатор.

Кви са тия?

--------------------
И.Трпоски

Ана
почетен член

#2952746 - 15.09.2012 11:36 [Re: Илийца]

Цитат:

Цитат:

И кой ги е разстрелял конкретно?
Я да видим какво пише на паметника им?

Бяло Конче
раванлия

#2952749 - 15.09.2012 11:47 [Re: Пaт]

Цитат:

Возраста колку што јас се сеќавам им е од некои 14-15 години па до 20 години. Но не само што тие се убиени како комунисти, туку и на кој начин се земани од улиците и убиени, тоа е уште погрозоморната работа, затоа дај да не релативизираме. Или сакаш да кажеш дека и тоа од Јастребино е нормална работа?

Нито едно убийство без съд и присъда не е нормална работа. Нито пък царския пронацистки режим е бил цвете. Но всички тези зверства и убийства са заклеймени. Убийците осъдени. Дори са осъдени повече от колкото трябва, вкл. и невинни са избивани пък след 1944г, но само защото са набедени, че са фашисти или работели за режима. А това не е ли варварство. Всяка диктатура е варварска. Но такива са били и фашистката, и комунистическата...Но това е друга тема...

--------------------

Ана
почетен член

#2952751 - 15.09.2012 11:54 [Re: Илийца]

Цитат:

За какви деца говорим?
Ако Блаже е на 17 години,

То Данко трябва да е поне на 30 години.

///
Изводът е ясен - няма как всички да са на 17 години.
Виждаме, че има явна измама, като се представя зрял мъж за ПУБЕР.
А ако можем да видим и личлите им карти, ще разберем, че всички са пълнолетни, а са представяни детските им снимки.
Само с Блаже са се изложили, понеже не са намерили снимката му на дете...

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952753 - 15.09.2012 11:55 [Re: Бяло Конче]

И?
Да не съм ги разстрелял аз?
Разстреляни са от взвод с командир Любен Апостолов, родом от Крива Паланка в Македония.
След 1944 г. Апостолов е предаден от НРБългария на СФРЮ и на свой ред разстрелян там.
Какво ме интересува мен цялата тая работа, че да ми хленчат 70 години по-късно постоянно за младенците от Ваташа по форумите?

Редактирано от Zabergan (15.09.2012 11:55)

stingers
българинъ родомъ

#2952758 - 15.09.2012 12:09 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Този пасквил е лъжа от началото до края така както е лъжа и македонизма !!!

--------------------

Пaт

#2952760 - 15.09.2012 12:26 [Re: Yuf Gaskew Junior]

А чекај, дали тоа на тебе ти се руши идиличната претстава за режимот на царска Бугарија? О, па извини тогаш, навистина тие луѓе што се сеќаваат поинаку се многу безобразни.

Ова не лично кон тебе, туку како концепт на поимања на нештата општо земено.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952761 - 15.09.2012 12:33 [Re: Пaт]

НЕ, аз нямам такава идилична представа-просто казвам че както повечето неща в Македония, и това е "лекичко" обработено идеологически и е използвано 70 години за да ви се набие в главите според учението на Иван П. Павлов за условните рефлекси и асоциацията "бугари-убиства"; нещо, което за мен е просто безсмислено (защото е невярно обобщение=манипулация)-достатъчно ми обясняваха и на мен години наред как фашистите са изроди, които са убили 6-те ястребинчета-не че го отричам това Ястребино, нито отричам Ваташа, нито отричам че убийците са изроди, но в един момент става тъпо и скучно едно и също да се превърта.
А специално при Ваташа май ще се окаже че някои жертви дето се представят за 17-годишни, са били на 34, така че не вервай на всичко дето го четеш в учебниците ви по история за 6-ти клас...
По-добре порови за подробностите по процеса в СФРЮ за Любен Апостолов, ако толкова те интересуват миналите събития-той си е ваш, "македонец"-виж защо ги е убил, за да си коригираш и ти малко идиличните представи за македонски резистанс срещу бугарите фашистички окупатори а-ла Дарко Митревски

Редактирано от Zabergan (15.09.2012 12:42)

татар
сеирджия

#2952763 - 15.09.2012 12:35 [Re: Пaт]

Режимът в Царска България е бил военновременен!Разберете го веднъж за винаги!Питах те дали щеше да е по-добре Македония да беше видяла истинското лице на войната,ти пак за "децата" от Ваташа ми говориш!До скоро цялата войска беше наборна-точно от "момчета" на тази възраст-с пушки,униформи и при нужда с разрешително да убиват!
Направо имам чувството,че някой друг пише с твоя ник!

ПП-Заберган преди мене го е казал пределно ясно!+1

--------------------

Редактирано от татар (15.09.2012 12:36)

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2952764 - 15.09.2012 12:36 [Re: Пaт]

С цялото ми уважение не мога да не отбележа празнословието ,троленето и спамирането на Пътчо по цялата тема.
На 20 страници отговаря на всички изписани глупости.
Но на 4-те смислено обосновани поста на Пиринец ,който обяснявя защо филма е пропаганден и антибългарски , няма и дума отговор!!!!

Пaт

#2952766 - 15.09.2012 12:47 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Е што за него, дека е од Македонија ли? Па кој вели дека и Македонците се исклучок од целата таа папазјанија? На пример отсекувањето на главата на партизанката Невена Георгиева - Дуња има веројатност да е сторена од контра-чети, а од каде биле тие контрачетници - веројатно од самата Македонија. Јас нели тоа и ти кажав пред некое време, дека националните истории на Балканот се ништо друго туку национални митови при што внимателно се води сметка непријатните факти за „исправноста и онеправданоста на мојата нација“ да бидат тргнати, или ако тоа не е можно, да бидат колку што е можно повеќе амортизирани. Меѓутоа, ич да не е друго, се уште се свежи сеќавањата за тоа што е способен човек да направи кои благодарение на модерната технологија можевме да ги видиме сите. Еве еден пример за тоа, на пример како можеби било изведено стрелањето во Ваташа.

Бидејќи ова е само исечок од целиот филм кој трае повеќе од еден час, како мало објаснување - учесниците во филмов се снимаат самите себеси, веројатно за спомен, и лошиот квалитет на снимката, лошиот звук и сл. се резултат на истрошената батерија.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952769 - 15.09.2012 12:52 [Re: Пaт]

Има вероятност не, ами май наистина й е отсечена главата от контра-чети. Ама ти пиши 70 години в цялата пропагандаторска система че Дуня е обезглавена от българи, па после спомени скромно в 1 форум че може и да не е така...върви обяснявай че нямаш сестра, с други думи.

За разлика от вас, на нас в България вече ни е малко по-ясно (след шока от падането на социализма) че е имало и идиоти и убийци-изроди българи, които са рязали глави на други българи-партизани, както и че "антифашистите" не са стояли със скръстени ръце, ами че и сред тях е имало идиоти и изроди колкото щеш (например-македонеца Лев Главинчев* от Охрид).

Само че не го надуваме и преувеличаваме това: да, така е било, за голямо съжаление, това не значи че едните (партизаните) са били светци, а ВСИЧКИ други (не-партизаните) са били зверове.
Нещо, което при вас е поддържано като мит десетки години+нападения срещу всичко българско на етнически основи.

Просто при вас социализмът още не е свършил и не е прежален, а генезисът на вашата държава и национален концепт е тясно повързан със социализма като вид тоталитаризъм, от което и следват повечето проблеми в относите ви със "старата свиня България", ако реша да цитирам биолога Водно Конче.

* Като комендант на Народната милиция след 9 септември 1944 г. лично самоволно и методично ликвидира офицери, интелектуалци и общественици.[1] Сочен е за масов убиец.
↑ Знеполски, И. (ред.). (2011). НРБ от началото до края. София: Изд. „Сиела“ / Институт за изследване на близкото минало. ISBN 9789542808961, стр. 62. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B...%87%D0%B5%D0%B2

Редактирано от Zabergan (15.09.2012 12:57)

Илийца
Понаминаваща

#2952772 - 15.09.2012 12:55 [Re: soreno]

Цитат:

С цялото ми уважение не мога да не отбележа празнословието ,троленето и спамирането на Пътчо по цялата тема.
На 20 страници отговаря на всички изписани глупости.
Но на 4-те смислено обосновани поста на Пиринец ,който обяснявя защо филма е пропаганден и антибългарски , няма и дума отговор!!!!

Ето едно интервю с човек, който е наясно с материята - Спас Ташев, понастоящем съветник в Политическия кабинет на вицепремиера Симеон Дянков.

Да видим дали ще дочакаме обосновани опровержения или критика от посебните антифашисти тук!

http://www.bivol.bg/treto-poluvreme.html

Цитат:

В Македония действат принципите на Гьобелс

от Биволъ Петък, 14 Септември 2012 09:50

Интервю на Биволъ със Спас Ташев за:

•македонския филм „Трето полувреме" и неговата политическа пропаганда;
•историческата истина около депортирането на евреите от Македония и Тракия в нацистките концлагери;
•българската държавническа политика срещу агресивните опити за международно дискредитиране на България;
•правителственото посещение в Израел и водените разговори за спасението на българските евреи.

Спас Ташев е бивш зам.председател на Агенцията за българите в чужбина, създател и пръв директор на Културно-информационния център на Република България в Скопие през 2006 – 2009 г. Той е опитен специалист за политическата ситуация в страните от бивша Югославия и положението на българите в диаспора. Понастоящем е съветник в Политическия кабинет на вицепремиера Симеон Дянков

- Г-н Ташев, на 3-ти септември в Скопие беше затворената предпремиера на скандалния филм „Трето полувреме", който стана повод за реакция в Евроинституциите. На нея са поканени акредитираните дипломатически мисии в Р Македония, но не са присъствали български представители. Защо?

- Ако наши представители присъстваха на предпремиерата, пред тях щеше да има две възможности: или при някоя сцена, показваща българите като агресори, да напуснат прожекцията, или да останат до нейния край. При евентуално напускане скандалът щеше да се разрази веднага на територията на Р Македония. Липсата пък на реакция и оставане до края означава съгласие, което би създало огромно напрежение сред обществеността в България. Така че полезният ход е бил именно неприсъствието.

- В България все още малцина са тези, които са гледали филма и имат пълна представа за него. На какво се основават тогава българските реакции срещу този филм?

- Засега е обявено, че премиерата на „Трето полувреме" ще бъде на 15-ти септември /събота/ в Битоля по време на кинофестивала „Братя Манаки". Логично е, когато един филм официално не е представен, малко хора да са запознати с него. За съдържанието на филма съдим основно по публикациите за него в македоската преса. Освен многобройните журналистически материали, налични са и статии и интервюта на самия режисьор на филма Дарко Митевски. Изчел съм всичките тези публикации и със съжаление трябва да констатираме, че става въпрос за поредната антибългарска манипулация. Това не са вече познатите ни фалшификации на историята, а е налице пълна размяна на ролите на персонажите. Тук обаче дебело трябва да се изтъкне, че тези днешни манипулации имат своите дълбоки корени в миналото, а в наш ущърб е, че ние като българи още навремето не сме реагирали, което не говори добре за външната ни политика.

- Какви са манипулациите и с каква цел?

- Ами става въпрос за една груба фалшификация на историята на футболния клуб „Македония", която е инспирирана от сърби. През 1975 г. в Скопие сърбинът Душан Станимирович написа статия за македонския прогресивен спорт под наслов „Принос към въпроса за ролята и заслугите на СК „Македония" от Скопие в народния отпор срещу българската окупация". Това е една абсолютна измислица в духа на столетната антибългарска пропаганда в тези земи. Почти 40 г. по-късно режисьорът Дарко Митревски поема тази фалшифицирана история и я претворява във филм. Самият Дарко Митревски е половин етнически сърбин. Ето как нагледно пропагандата на комунистическа Югославия, която някои наричат Сърбославия, днес продължава да се провежда в съвременна Македония.

- А кое конкретно е изопачено във филма „Трето полувреме"?

- Основните фалшификации са две. На първо место това е историята на футболния клуб „Македония", който е представен като борец срещу българите. Това е пълен абсурд. Именно българската власт след 1941 г. създава ФК „Македония", негов председател е инж. Димитър Чкатров от Прилеп, а член на Управителния съвет е Димитър Гюзелев от Дойран. И двамата са видни дейци на ВМРО, като студенти са членували в Македонската младежка тайна революционна организация, но през 1927 г. са разкрити от сръбските власти. Чкатров е осъден на 10 години затвор, а Гюзелев на 20, от които излежава 5. И двамата, като български патриоти, се включват в създаването на Българските национални акционни комитети през 1941 г. и активно съдействат на българската власт в Македония. Гюзелев дори става директор на радио Скопие, което се явява един от основните лостове на българщината. През 1943 г. техните имена са обсъждани като евентуални министри на правосъдието, или на външните работи в София, и то с оглед на евентуален външнополитически завой на България към сближаване с англо-американците. Заради тяхната родолюбива дейност, през 1945 г. те са осъдени на смърт в Титова Югославия. Така че да се приписват някакви антибългарски прояви на ФК „Македония" е гавра с паметта на Чкатров и Гюзелев.

Другата фалшификация е около депортацията на евреите във Вардарска Македония през 1943 г. Връзката на това събитие с филма става през съдбата на треньора на ФК „Македония" Илеш Шпиц, който е евреин и е трябвало да бъде депортиран. Това обаче не се случва, защото инициативата за спасяването на Илеш Шпиц тръгва именно от Чкатров и Гюзелев. През 2008 г., когато пребивавах в Скопие, бе публикувана единствената засега статия, която обективно изнася фактите. Авторката Лиляна Дамовска, която добре е познавала Илеш Шпиц, написа, че той „никога не се оплака за това, което му се случи, но имаше искрена и трайна благодарност за скопяни, които му спасиха живота. Мълчеше, защото вероятно знаеше кой му спаси живота и при какви обстоятелства... Спасителят на Шпиц, председателят на клуба Чкатров и членът на Управителния съвет Димитър Гюзелев през 1945 г. били обявени за народни неприятели и били разстреляни". Ето я истината. Противно на нея в разпространените от самата Р Македония трейлъри на филма се вижда как български войници разстрелват евреи, или ги депортират с вагони, на които с оргомни букви на латиница е изписано BULGARIA. Това е една чудовищна лъжа. Тя дори надхвърля досегашните мащаби на македонистките фалшификации, тя има за цел морално да уязви България, да очерни нашия образ по света и да отнеме огромния капитал на българския народ като спасител на българските евреи.

- През тази година вие издадохте документална книга за депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Какво разкрива вашето изследване?

- Да, написах подобна книга. Дори съвсем наскоро тя бе издадена и на английски език благодарение на евродепутата Станимир Илчев. В Мексико и Аржентина бе издадена на испански. През тази седмица бях включен в правителствената делегация, която посети Израел. На 11 септември бяхме в Яд вашем в Ерусалим. След официалната церемония аз и още двама членове от делегацията останахме в Яд вашем и водихме дълъг разговор за историята на еврейската общност в България и за нейното спасяване в годините на Холокоста, което е уникално явление в европейската история. По време на тази среща представих и подарих екземпляри от моята книга. Излишно е да казвам, че интересът към тематиката за депортацията и смъртта на повече от 11 хиляди македонски и беломорски евреи бе огромен. Изтъкнах няколко основни факта: През 1941 г. Югославия и Гърция са победени и окупирани от Германия. В тези военни действия България не участва. Впоследствие Германия отстъпва на България част от правата си, по силата на подписаната капитулация. Но съгласно протокола за това отстъпване, статутът на тези земи ще бъде уреден след края на войната. Затова официалният термин, който германците използват по отношение на българското присъствие в Македония, е администриране. В същото време големите стопански предприятия остават германска собственост, а през цялото време там пребивават германски войски. Това са рамките, които определят правният статус на външните евреи. Поради тези причини те не стават български поданици, а остават югославски /респективно гръцки/ т.е. на практика германски военопленници. Действително, през март 1943 г. български полицаи участват при вдигането на македонските и беломорските евреи и транспортирането им до транзитните лагери в Лом и Скопие. Документите обаче са повече от категорични. В тези два града германската полиция официално поема контрола над евреите. В Скопие са натоварени на три германски влака, в Лом са качени на три югославски и един австрийски кораб. Охраната на тези транспорти е германска. Германци поемат депортираните в лагерите на смъртта, нацисти извършват и самите убийства. По време на тези събития няма македонски, или беломорски евреи, убити от българи. Тези факти са твърдо установени както с документи, така и с фотографии и дори документални киноленти. Въпреки, че водихме подробни разговори, никой от присъстващите на срещата не възрази срещу моите доводи. Тук искам да добавя и нещо много важно. Документите говорят, че български войници не са участвали пряко във вдигането на евреите от домовете им. В „Трето полувреме" обаче са показани именно български войници да депортират или дори да разстрелват евреите. С оглед на фактите, на македонските пропагандни твърдения срещу България трудно ще повярват по света, но това не означава, че ние трябва да мълчим срещу тези извращения. Защото не бива да забравяме гьобелсовият принцип в нацистката пропаганда, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина.

- Г-н Ташев, имате ли информация как в чужбина възприемат филма „Трето полувреме"?

- Ами както казах, все още малко хора са го гледали. След предпремиерата му в Скопие се свързах с мои бивши колеги от други дипломатически мисии в Скопие, които са били на единствената за сега официална прожекция. Не съм кинокритик, но тук ще си позволя да представя думите на един от тях: „филмът е треторазряден" и ако не е била раздуханата в медиите интрига, едва ли някой би му обърнал сериозно внимание. Има обаче и едно друго мнение на мой колега от филмовата индустрия в Македония, което заслужава да бъде проучено. Според него много елементи в „Трето полувреме" са взаимствани, или направо плагиатствани от един стар сръбски филм „Монтевидео", който има подобен футболен сюжет, но този път между България и Сърбия, но в който все пак побеждава спортната етика. Надявам се, че кинокритиката ще обърне внимание на това твърдение и ако то се окаже истина, нека филмът да получи и съответната професионална оценка.

- Какви предизвикателства стоят пред България по този въпрос?

- Догодина се навършват 70 години от спасяването на българските евреи. Акцентът трябва да бъде поставен именно върху това събитие, защото е единственото по своите мащаби в света. Големи европейски нации с дълбоки демократични традиции не направиха това, което направи българският народ за своите съграждани евреи. Разбира се, това българо-еврейско приятелство се корени дълбоко назад във времето, защото евреи са помагали на Левски, укривали са наши революционери, евреи са били членове на ВМРО, почти 1000 евреи са загинали във войните на България за нейното национално обединение. Така в окопите се е родило братство, което издържа изпитанията на времето. Популяризирането на тези факти у нас и по света само ще издигне образа на България и със сигурност ще бъде предпоставка за бъдещи национални успехи и гордост.

--------------------
И.Трпоски

Редактирано от Илийца (15.09.2012 13:05)

Пaт

#2952776 - 15.09.2012 12:59 [Re: татар]

Па целата работа е околу филмот, нели? И јас тоа го велам, кој те обвинува тебе или Заберган или Естер или било кој денешен Бугарин за фашизмот, за Евреите, за Ваташа, за Јастребино за било што? Што скокате како попарени на секое спомнување на Ваташа? Да сакав да обвинувам немаше да го спомнам Јастребино воопшто. Меѓутоа, тоа не значи дека за тоа е забрането да се зборува само затоа што на мене, на тебе или на било кого му е здосадено или неудобно при спомнувањето на таа тема.

Колку филмови за нацистичка Германија се снимени, па Германците не реагираат на тој начин. Но целата работа се врти веројатно околу седумдесетгодишнината на Холокаустот.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952778 - 15.09.2012 13:02 [Re: Пaт]

Целата работа е, че от всичко което четем, става ясно само едно- филмът е пропаганда, направена с цел да се продължи навредата срещу България по юго-рефлекс от 1944-насам, както и че основни моменти във филма са лъжи.

Аз ако бях "върховистки големобугарски режисьор" така мога утре да направя "художествен" филм с български държавни пари 2 часа и да покажа ВСИЧКИ македонци като идиоти, верващи свето в 77 000 години палеолитен континюитет на база вашата официална патриотска молитва по ТВ, като и попресиля малко за майтап-пак ли ще си толкова толерантен към амбициите ми за Оскар? Пак ли нямаше да кажеш, че от далеко си личи, че това е простотия?

ТИ, по твоята логика, като не щеш да нападаш филма без да си го гледал, що тогава го защитаваш като не си го гледал-по-добре мълчи...

Редактирано от Zabergan (15.09.2012 13:05)

Пaт

#2952781 - 15.09.2012 13:05 [Re: Илийца]

А што викаш да ти прикажам одговор на една бугарска Еврејка наместо тоа?

http://liternet.bg/publish16/lea_koen/cunami.htm

Или на пример, изјавата на Прванов:

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2932&sectionid=2&id=0000405

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952783 - 15.09.2012 13:08 [Re: Пaт]

Аз пък викам евреите, като спрат по фашистки да избиват арабите вече над 60 години, чак тогава да си отворят пак устите какви големи жертви са били, че нещо ми писна все да ме занимават с проблемите си; нито съм евреин, нито ме интересуват особено евреите, да си призная правичката.

Пaт

#2952785 - 15.09.2012 13:13 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Да де, и мене не ме интересира толку таа проблематика, но кај вас од се се прави антибугарска пропаганда. Да прднам, и тоа ќе биде антибугарска пропаганда. А ова демек, развивање на добрососедски односи е:

Биеш българин, взимаш безплатна бира

Па дури и да има такво нешто, дури и да е вистина - поморонско заглавје зар не можеа да измислат? Толку ли не гледаш дека и во Бугарија ве возат со помош на медиумите?

--------------------
Ridentem dicere verum

Илийца
Понаминаваща

#2952787 - 15.09.2012 13:16 [Re: Пaт]

Цитат:

А што викаш да ти прикажам одговор на една бугарска Еврејка наместо тоа?

http://liternet.bg/publish16/lea_koen/cunami.htm

Или на пример, изјавата на Прванов:

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2932&sectionid=2&id=0000405

Подаряваме ви ги и двамата, да си чувате в Скопие!

--------------------
И.Трпоски

татар
сеирджия

#2952788 - 15.09.2012 13:16 [Re: Пaт]

коментарите са показателни!

--------------------

Илийца
Понаминаваща

#2952790 - 15.09.2012 13:22 [Re: Пaт]

Цитат:

Да де, и мене не ме интересира толку таа проблематика, но кај вас од се се прави антибугарска пропаганда. Да прднам, и тоа ќе биде антибугарска пропаганда. А ова демек, развивање на добрососедски односи е:

Биеш българин, взимаш безплатна бира

Па дури и да има такво нешто, дури и да е вистина - поморонско заглавје зар не можеа да измислат? Толку ли не гледаш дека и во Бугарија ве возат со помош на медиумите?

Eто и още коментари и реакции на статията от България.

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Boa...;sb=5&part=

Слабо, младеж. Много слабо. А се чудиш, кое е смешното. Ти, драги. Ти самият си смешен.

--------------------
И.Трпоски

Пaт

#2952802 - 15.09.2012 14:01 [Re: татар]

Во смисол??

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2952803 - 15.09.2012 14:04 [Re: Пaт]

Во смисол че половината коментари са скептични-хората не вярват на всичко що се спущи отгоре в пресата като новина.

татар
сеирджия

#2952805 - 15.09.2012 14:05 [Re: Пaт]

Цитат:

Во смисол??

Вижда се колко хора са приели статията за "чиста монета"... Повечето "не мислят с телевизорите си"!

--------------------

Пaт

#2952806 - 15.09.2012 14:08 [Re: soreno]

Но јас му одговорив на Пиринец, и што друго да напишам? Неговиот став е филмот бил само за внатрешна употреба, финансиран од Грујо те ова те она. Неговиот став е и дека Македонците во Егејска Македонија се само за внатрешна употреба во Р. Македонија, но јас не се согласувам со тоа. Ниедна политичка гарнитура на прво место не ја става естетиката и уметноста сама за себе, туку отсекогаш било тоа дека истите се користеле за ПР, од секогаш - уште од времето на грчките басилевси кои на дворовите ги канеле Хомер и Фемиј, но тоа не мора нужно да значи дека Илијадата и Одисејата се антигрчка пропаганда, нели?

--------------------
Ridentem dicere verum

Бяло Конче
раванлия

#2952810 - 15.09.2012 14:14 [Re: Пaт]

Път, не става дума чак толкова за евреите или за българския монархо-фашистки режим. Тези неща са доста дискутирани в България. Най-голямата навреда за нас, българите или поне по начина по който аз го усещам е изопачаването на историята(това означава манипулиране на фактите). Уж е било борба на някакви етнически македонци срещу българите. Всъщност точно това предизвика тази масова българска истерия срещу филма и точно за това за нас той е пропаганда от най-ниско качество и няма да бъде приет от нито един нормален българин. Няма такова нещо, като борба на етнически македонци по нонова време. И това трябва да се приеме от Р Македония. Иначе ние българите не можем да приемем такива безсмислици. Ти, като македонец се опитваш да си защитиш държавата. Разбирам, но няма как подобни филми да бъдат приети в България. Айде, чакаме тези 30-ет български журналисти, които днес ще гледат филма да кажат те как приемат филма.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2952813 - 15.09.2012 14:18 [Re: Пaт]

Цитат:

Неговиот став е филмот бил само за внатрешна употреба, финансиран од Грујо те ова те она. Неговиот став е и дека Македонците во Егејска Македонија се само за внатрешна употреба во Р. Македонија, но јас не се согласувам со тоа.

Ами добре, защо не направите филм за гръцкото насилие над българските македонци от Егейска Македония тогава. Или срещу сръбското насилие над вас след Втората Балканска Война? Но, защото ние досега ви мълчахме и айдее газ - давай срещу българите - те са най-лошите...Ами вие срещу гърци и сърби нямате подобни филми. Къде ви отива равноотдалечеността?

--------------------

Пaт

#2952814 - 15.09.2012 14:19 [Re: Бяло Конче]

Абе да, знам. Етничките Македонци се појавија по една Вартоломејска ноќ во 1945, нели? Чисто така, пуф и бидна Македонец.

--------------------
Ridentem dicere verum

Бяло Конче
раванлия

#2952818 - 15.09.2012 14:29 [Re: Пaт]

Цитат:

Абе да, знам. Етничките Македонци се појавија по една Вартоломејска ноќ во 1945, нели? Чисто така, пуф и бидна Македонец.

Не точно така, но нещо подобно. Нека направим аналогия с Добруджа, както обичам да правя. Знаеш, че по онова време там текат истите процеси на дебългаризация и образуване на добруджанска нация. Дори още по-зле. Сформират се пробългарски чети от добруджанските българи, които нападат и избиват предателите и основатели на нова нация - добруджанска. Каква е разликата с Македония? Очевидна. Добруджанците(основатели на нова нация) нямат тази подръжка от съседна Румъния, каквато имат македонците от съседна Сърбия и по-късно Югославия. Съветския съюз и Коминтерна инспирират създаването на тези нации, защото комунистите не ги интересуват нациите, а класите и интернационализма. Важното е да се налива вода в мелницата на класовата борба. Но присъединяването на Южна Добруджа към България(законно в този случай за разлика от временното на Вардарска Македония) предотвратява развитието на Добруджанска нация. А основание за всяка глупост винаги може да се намери, както винаги може да се прекрои една история. Лошото е, когато се окаже, че жертвата(България) има сили да се брани. Тогава - виждаш какво се случва и това е само началото, ако вашите политици не спрат с подобни правокации.

--------------------

Редактирано от Водно конче (15.09.2012 14:32)

Ана
почетен член

#2952821 - 15.09.2012 14:36 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

И?
Да не съм ги разстрелял аз?
Разстреляни са от взвод с командир Любен Апостолов, родом от Крива Паланка в Македония.

Цитат:

Искаш да кажеш, че македонците са си фашистки окупатори в собствената си страна?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 27 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2321

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.17 seconds in which 0.022 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.