ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Вариации на тема "Червената шапчица и четирите лоши вълка"
    #2952647 - 15.09.2012 01:08 [Re: kiBik]

Айде и от мен една.
Имало едно време една стара свиня, наречена България. Тя си имала три прасенца. Едното се казвало Мизия, другото Тракия, а последното - Македония. Нямала старата свиня България достатъчно храна за трите прасенца и ги пуснала да си дирят щастието и късмета.
Всяко прасенце си направило своя къщичка и заживяло както то намери за добре. Не щеш ли дошла злата ламя наречена Османка и изплашила свинята България, която избягала далече, далече, а малките прасенца започнали да живеят при злата ламя. Тя ги пърлела редовно с огъня от устата си, но те геройски издържали.
Минали години, дошло ново време. Ново слънце и Нова земя. От голямата гора се пръкнал един млад проскубан лош вълк, който намерил и изял свинята България и в нейна чест се кръстил с името Третотот Българско Царство та дори се нарекъл и лъв - български лъв, а всъщност си бил проскубан вълк.
Усладила му се свинята България и той се зарекъл да изяде и трите прасенца - Мизия, Тракия и Македония...
Понеже приказката е дъъъълга, нека да отидем директно на финала. А края е следния. Прасенцето Македония геройски се изправило срещу лошия български вълк. И докато двете му братчета - изцяло или частично били изядени от българския вълк, то прасенцето Македония не се дало, защото си построило къщичката от два вида здрави камъни. Първия вид камък бил от Шумадия - шумадийските свине помогнали много, Втория вид камък бил от Елада - елинските свине също помогнали. Лошия български вълк така и не успял да събори къщичката на прасенцето Македония построена от здрави шумадийски(сръбски) камъни и още по здрави елински(гръцки) камъни. Дори днес прасенцето Македония е най-голям приятел на ламята Турция - дъщеря на умрялата вече ламя Османка и на шумадийските свине. Но Българския вълк, който днес се нарича Български лъв си останал най-големия душманин на прасенцето Македония, защото не признавал, че прасенцето има розова кожа и малка опашка, а казвал, че това прасенце приличало на него - отвратителния вонящ татарски вълк(с претенции за лъв). Какъв безмерен ужас и кошмар.
Приказката продължава.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2952657 - 15.09.2012 02:14 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Имало едно време една стара свиня, наречена България ... Нямала старата свиня България ....

Да ме прости г-н Адмирала, ама тази работа горе ми мирише на тежка диагноза!

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2952664 - 15.09.2012 03:07 [Re: kiBik]

Отваа една млада исклесница да носи на бабичката си бръкано белки са затъкне (не наеде са пусти бабишкел-заман требва из теа шуштаци да ода,деебатаастоканегодна!)...Връвела що връвела и из едно трънье скокнал един влък:
-Чекай ти жено юбеша дека си ръгнала из мойта гора?!
-Да връвиш некаде да са напраиш весел!Теа дръвя-сите сто и седамнаесе декари нги врънаа на бабишкела по реституциата!Онаа е реститутка!
-Добре де!Не зей такава-да не са довлече милициата!Как та викат?
-Тарлъчка.
-Чако!Сигур шото ти е шляпава...Маани ги теа!Язе ше ти викам Чръвено кръпе-еш кво ти е добро!
-Добро ми е!Кат' на свинче звънче!Оти си не гледаш работата?!
-Слушай маооо!Теа заби видиш ли ги?Язе като сам рекал нема да си вече Тарлъчка и толко!
Посра са Тарлъчка (шляпавата) и заради едни заби си го смени името на Чръвено кръпе....та до денеска!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Бяло Конче
раванлия

#2952671 - 15.09.2012 05:45 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Имало едно време една стара свиня, наречена България ... Нямала старата свиня България ....

Да ме прости г-н Адмирала, ама тази работа горе ми мирише на тежка диагноза!

Tова е само една приказна за любовта и нема никаква антибугарска насоченост. Твърденията за това са шпекулации.

--------------------

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2952682 - 15.09.2012 07:49 [Re: татар]

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Ана
почетен член

Регистриран: 29.08.2012
    #2952687 - 15.09.2012 08:41 [Re: kiBik]

Цитат:

Вариация I:
Имало едно време невинно и наивно малко девойче, което носела црвена капа, затоа й викале Црвенкапа. На Црвенкапа се' й било во ред, но не случила на соседи. Сите биле еден по еден многу лоши, толку лоши дека секой од нив чекал да я фане во гората и да я прекара..... А кога се собереле и 4-мата заедно....... играеле белот, я карале Црвенкапа да им вари кафе, да им прави салати, да им носи ракия и на се' одгоре - да пише резултатот.....

Продължението оставям на вас, засега.

В оригинала на тази Приказка, която е написана от най-извсетния Македонски писател за детска литература Шаро Перовски е записано, че македонското девойче - Цървената Капица е правела Шопска салата и е носела Балканска сливова ракия на Злите вълци.
А в една Охридска адаптация на тази приказка, от издателство на "Асоциация Радко" и под редакцията на Владимир Панков /по известен с македонския си литературен псевдоним - Пауновски/ е записано, че Злите вълци са пиели Добруджанска кайсиева с Дунавска салата.

Бяло Конче
раванлия

#2952692 - 15.09.2012 08:54 [Re: Ана]

Цитат:

А в една Охридска адаптация на тази приказка, от издателство на "Асоциация Радко" и под редакцията на Владимир Панков /по известен с македонския си литературен псевдоним - Пауновски/ е записано, че Злите вълци са пиели Добруджанска кайсиева с Дунавска салата.

Не бе, това за Добруджанската кайсиева е от Йордан Йовковски, който си живял в с. Долен Извор(Добруджа), но иначе е ранен от злите френско-английски вълци край Дойран(Македония), където бил командир на рота. Пък може и да е открехнал някой македонска Червена Капица на Добруджанска кайсиева. Знаем ли всичко?

--------------------

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2952693 - 15.09.2012 08:57 [Re: Esther]

...Повлекла клефаре по-нататъка момата,ама от нерви нещо я присвил един корем та приклекнала у един шанец до една стара тракторна гума да са "изоди по вапроса"...Била са вдзепала да си не опръска клъките та не усетила кога са довлекал от некаде друг един влък...
-Оооо,кво си яла ма?!Залюте ми на очите от зад връа!Мале ма па си го подквасила!
-Абе от каде са довлекохте толко влъци у на баба му гората?Чвек не моа вече на спокойствие да си я натори!
-На баба ти,ама друг пат!Язе имам документ за покупко-продажба!Таа гора е моа!
-Я дай да вида!
Влъка изкарал едни листи та й ги дал и она фанала та са избръсала с них...

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2952697 - 15.09.2012 09:08 [Re: kiBik]

От един мнооого стар и мнооого мъдър човек, знам една приказка.

Разказал този мнооого стар и мнооого мъдър човек, който бил и цар, как веднъж при него дошли две жени, които носели едно дете. Едната твърдяла, че детето е нейно родно, тя го е кърмила и гледала и че другата е измамница, която тайно през една нощ, понеже си няма свое дете, й го е откраднала и започнала да го кърми и да го гледа. Другата разказала, че тя е истинската майка, че детето е нейно и ... че онази е измамница и лъже. (Имало и още една жена с майчински претенции, ама мъдрецът, в старостта си, е пропуснал да я спомене). Помолили царя според мъдростта си и справедливостта си, да отсъди право.

Тогава старият и мъдър цар казал на слугите си да му донесат един нож. Донесли му и той се разпоредил: "Разделете на две живото дете, и дайте половината на едната и половината на другата." Тогава онази жена, чието е детето, я заболяло сърцето за него и казала: "О, господарю, дай й го детето на онази жена, нейно е!" А другата казала: "Нито да е мое, нито да е твое, разделете го!".

И така мъдрият и стар цар, разбрал чие е детето.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Бяло Конче
раванлия

#2952698 - 15.09.2012 09:10 [Re: татар]

Тръгнала Червената Шапчица да оди у баба си и взела и козата със себе си, че баба и поръчала да я доведе. Ама преди това уууубаво се намахала с боб, люти чушки, репа и кисело зеленце. И тъкмо стигнала в гората, когато я напънало щастието. Няма накъде, ще трябва спешно да се изхожда. Но преди това вързала козата за крака си, за да не избяга. Клекнала Шапчицата и вече привършвала, когато от боба и дошъл як заряд и тя гръмнала, като топчето на Боримечката. Козата се подплашила и рязко се дръпнала, а Червената Шапчица седнала в останките от боба, репата и зелето...Лошия вълк(който преди това изял бабата) случайно минавал наблизо и видял всичко...И толкова се смял, че му гръмнал корема от смях и бабата излязла на бял свят.
Ето как Червената Шапчица спасила баба си.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 49 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2562

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.