ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Пaт

Регистриран: 09.01.2012
Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953127 - 15.09.2012 22:48

--------------------
Ridentem dicere verum

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена

Регистриран: 01.07.2011
От: Дивия запад
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953142 - 15.09.2012 23:50 [Re: Пaт]

Е не е интересен, Кръстник. Гюргюефф така каза. Лично аз пуснах такава тема тук, но ти тогава се сърдеше и не си я видял. Вече се изкоментирахме по този въпрос.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2953148 - 16.09.2012 00:02 [Re: Пaт]

Meжду другото - тзои албанец, който коментира за езиковия спор и изобщо езиците на Балканите беше доста прав. Винаги съм се чудел как може да има сръбски, босненски, хърватски и черногорски езици(различни) от една страна, а от друга пък български и македонски. Да не говорим, че ако се върнем още по назад в миналото ще установим, че преди Османското нашествие дори става дума за един език - старославянски или старобългарски.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Пaт

#2953171 - 16.09.2012 09:05 [Re: DIVА]

Цитат:

Е не е интересен, Кръстник. Гюргюефф така каза. Лично аз пуснах такава тема тук, но ти тогава се сърдеше и не си я видял. Вече се изкоментирахме по този въпрос.

А ти пак од каде знаеш јас што сакам да коментирам. На пример, ај погоди од три пати кој дел на мене ми е најинтересен.

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2953176 - 16.09.2012 09:28 [Re: Пaт]

Цитат:

А ти пак од каде знаеш јас што сакам да коментирам. На пример, ај погоди од три пати кој дел на мене ми е најинтересен.

За буквите, или за сърбизмите?

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Пaт

#2953177 - 16.09.2012 09:32 [Re: Esther]

Не

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2953180 - 16.09.2012 09:43 [Re: Пaт]

Цитат:

Не

Е, аз с шега подходих (визирайки един от вечните спорове тук), а иначе, как да знам кой момент ти е най-интересен.

--------------------

Пaт

#2953182 - 16.09.2012 09:46 [Re: Esther]

Го гледаше ли филмот? Имаш уште два пати

--------------------
Ridentem dicere verum

Esther
психодесен соросоид

#2953184 - 16.09.2012 09:48 [Re: Пaт]

Гледах го, ама не сега, а преди време. Тряа го изгледам пак.

--------------------

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2953188 - 16.09.2012 09:58 [Re: Esther]

Цитат:

Гледах го, ама не сега, а преди време. Тряа го изгледам пак.

И аз. И ако Кръстопът не си каже кво го боли, как да му помогнем, а?

Пaт

#2953195 - 16.09.2012 10:05 [Re: kiBik]

Многу патетика внесуваш во твоите обиди да се направиш интересен, и многу често заликуваш на селски мангуп. Знаеш, како на сила...

--------------------
Ridentem dicere verum

Бяло Конче
раванлия

#2953197 - 16.09.2012 10:06 [Re: Пaт]

Цитат:

Не

Предполагам са ти били интересни изследванията на стария македонец от Охрид за македонския език и азбука, както и Венко Марковски(това, което каза жена му). Те живеели с бремето да са и македонци и българи, но накрая си остават българи, още повече, че Венко Марковски е бил репресиран в Югославия заради това, че се борел да запази стария език и азбука.
Според мен щеше да е най-добре, ако днес в Македония се беше запазила тази азбука, която в Македония се нарича Илинденска(на която са пишели всички македонски комити и която е била официална в България до 1945г). Тогава вие щяхте да сте по-близо до оригинала и никой нямаше да ви упреква, че не използвате азбуката, която използвал Гоце Делчев...Вие нас щяхте да упреквате в това...

--------------------

Пaт

#2953199 - 16.09.2012 10:09 [Re: Бяло Конче]

Не бе Коњче. Всушност, понекогаш ме плаши тоа што за некои работи јас и Љубчо Георгиевски размислуваме исто.

--------------------
Ridentem dicere verum

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2953202 - 16.09.2012 10:12 [Re: Пaт]

Цитат:

Не бе Коњче. Всушност, понекогаш ме плаши тоа што за некои работи јас и Љубчо Георгиевски размислуваме исто.

Трябва да се радваш, като политически анализатор няма равен в Македония, да не кажа и на Балканите

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Бяло Конче
раванлия

#2953203 - 16.09.2012 10:15 [Re: Пaт]

Цитат:

Ааааа, как пък това не ми дойде в ума...Да, точно. Ама що да те плаши? Много добре си мисли Георгиевски...Според мен, ако има повече такива личности в Македония - щеше да е по-добре.Той като беше на власт да не би да направи македонците българи? Не, не ги направи, но затова пък отношенията Македония-България бяха много по-добри от днешните...

--------------------

Редактирано от Водно конче (16.09.2012 10:16)

kiBik
злопаметен

#2953215 - 16.09.2012 10:24 [Re: Пaт]

Цитат:

Многу патетика внесуваш во твоите обиди да се направиш интересен, и многу често заликуваш на селски мангуп. Знаеш, како на сила...

Квалификации, констатации, конспирации или общо взето педеризации мегю два брега...
Кажи с'а кво те боли?

Пaт

#2953218 - 16.09.2012 10:31 [Re: kiBik]

Сереш. Ако имаш нешто умно да кажеш, кажи, ако не поштеди ме од твоите лигавења.

Всушност ајде - курот ме боли, ќе ми помогнеш ли?

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2953220 - 16.09.2012 10:36 [Re: Пaт]

Хубаво де, какво ти е интересно в тоя филм?

kiBik
злопаметен

#2953221 - 16.09.2012 10:37 [Re: Пaт]

Цитат:

Сереш. Ако имаш нешто умно да кажеш, кажи, ако поштеди ме од твоите лигавења.

Всушност ајде - курот ме боли, ќе ми помогнеш ли?

Мдаа. Некви сексуални проблеми? Сърбежи?

Виж кво, започна темата с филм, който всеки от нас (или повечето) е гледал и коментирал. Ако не изкажеш собствено мнение или върху какво точно искаш да се обърне внимание, просто заприличваш на един съфорумник тука. Сум ясен?

Пaт

#2953222 - 16.09.2012 10:40 [Re: kiBik]

Па не, ти нешто кажа дека си по свирките во твојата литературна тема, нели. И јас со тебе ли правев муабет бре? Дива ја прашав, а се приклучи и Естер и ти ми упаѓаш тука со реплики на некој неизживеан сељак. Одеби таму и чекај да се развие дискусијата, па ако имаш нешто умно да кажеш кажи, а мене што ме боли ич кур да не те боли, јасно?

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (16.09.2012 10:40)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953224 - 16.09.2012 10:43 [Re: Пaт]

офффф, ако така се бяхте репчили всеки път и на сърбите след 1944 година, сега дискусията с българите щеше да има съвсем други измерения...ама то е лесно на умряло куче нож да вадиш.

kiBik
злопаметен

#2953225 - 16.09.2012 10:43 [Re: Пaт]

Цитат:

Па не, ти нешто кажа дека си по свирките во твојата литературна тема, нели. И јас со тебе ли правев муабет бре? Дива ја прашав, а се приклучи и Естер и ти ми упаѓаш тука со реплики на некој неизживеан сељак. Одеби таму и чекај да се развие дискусијата, па ако имаш нешто умно да кажеш кажи, а мене што ме боли ич кур да не те боли, јасно?

Ясно. Така и не знаеш какво искаш да кажеш в темата засега. Чекаш да се развие во каква и да е посока.

Пaт

#2953227 - 16.09.2012 10:45 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ама што Србите, Србите, од уста не ги вадите. Секогаш кога нешто ќе се каже неочекувано, Србите ова, Србите она...

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2953228 - 16.09.2012 10:48 [Re: Yuf Gaskew Junior]

На пример, обрни внимание на делот од 16:20 (делот со Љубчо Георгиевски), како ти го разбираш тоа што го кажа тој, т.е. што најмногу ти остави впечаток од тоа што тој го кажа?

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953231 - 16.09.2012 10:49 [Re: Пaт]

Момент...да го видя.
Еми, казват и двамата, че МК язик е сърбизиран, и че е като сръбския език днес жертва на политика и разпарчетосване: кое му е тук интересното, то това е ясно на всеки (поне в България)?

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 10:56)

Пaт

#2953234 - 16.09.2012 10:59 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Направив грешка, заборавајќи дека неговото учество не е во еден дел. Значи не таму, туку делот од 23:40 некаде.

--------------------
Ridentem dicere verum

kiBik
злопаметен

#2953237 - 16.09.2012 11:00 [Re: Пaт]

Цитат:

На пример, обрни внимание на делот од 16:20 (делот со Љубчо Георгиевски), како ти го разбираш тоа што го кажа тој, т.е. што најмногу ти остави впечаток од тоа што тој го кажа?

Цитат:

Цитат:

Еве оваа глупост сум ја сретнал на сите бугарски форуми, а бидејќи јас одлично го познавам македонскиот литературен јазик, и многу добро бугарскиот и српскиот, сметам дека ова не е точно. А најинтересно ми е кога некој Бугарин што не го владее добро ни сопствениот литературен јазик има „мудрост“ да ми ја вади р’ската од моето око, а не си гледа гредата во своето.

Ајде да видиме кои се србизмите во македонскиот литературен јазик, кажете ми ги еден по еден.

И да, за да не се чувствувате дискриминирани, во оваа тема ќе ги разгледуваме и русизмите во вашиот јазик. Или дааааа, како не се сетив, во вашиот јазик нема русизми, тоа се всушност бугарски думи кои заминале на печалба во Русија, па се вратиле пак дома.

Прогресираш ли?

Пaт

#2953239 - 16.09.2012 11:02 [Re: kiBik]

Не се работи за тој дел, како што кажав.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953243 - 16.09.2012 11:09 [Re: Пaт]

Виждам плах опит на Любчо да се попрехвърли и част от проблема от болната глава на здравата, демек ние наистина македонците се нахвърлихме срещу българщината в язикот си, но и вие българите не сте прави като сте недоволни от нас...меко казано, странна теза.

А на самия край-наивна работа, какво да ти кажа за мозайката-буквите от АСНОМ на видно място ЛЬ и НЬ изтъпанени и маковете на Кочо Рацин и конете на Алекс проектирани назад-напред из историята...опит за мит, ама неубедителен. Древните македони може и да са били с най-верен приятел конят, ама за съвременните македонци най-добрият приятел е на Север...

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 11:12)

Пaт

#2953244 - 16.09.2012 11:11 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Не е во тоа поентата, но подоцна...

--------------------
Ridentem dicere verum

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2953246 - 16.09.2012 11:14 [Re: Пaт]

уеб страница

velinski
пристрастен

#2953247 - 16.09.2012 11:19 [Re: Пaт]

Евреин е идеологът на македонския език

Професор С.Б. Бернщейн
Няколко бележки за македонския литературен език

Москва, 1944, 12 септември

Коренното славянско население на Македония в миналото е било в близко родство със славяните от Мизия, Тракия и Родопите. Това е определило най-важните етнографски и езикови признаци на македонските славяни. В последствие обаче, в резултат на редица важни обстоятелства, Македония тръгва по свой собствен път и сега ние наблюдаваме формирането на нов славянски народ, македонци, които се отличават от останалите южнославянски народи. Във връзка с това, лозунгът "Македония за македонците" придобива напълно реален смисъл. Неговото въплъщение в реалния живот изисква решаването на цяла поредица от важни задачи, сред които една от най важните е създаването на македонския литературен език.

Огромната част от македонците са полазвали българския език, по-малката – сръбския. Пред строителите на новата национална култура на Балканите стои задачата за създаване на нов литературен език, близък до народните маси на Македония. Такива опити вече са били правени. Още в самото начало на XIX век един от македонските книжовници Кирил Пейчинов, родом от Положкото село (Т)*еарце, което е близо до гр. Тетово е писал книги за своя народ на "най-прост език некнижен" на своя роден говор. Силна македонска стихия има и в езика на Р.К. Жинзифов и на много други писатели и поети от македонски произход. Но всички опити за създаване на македонски литературен език не са дали положителни резултати. За решаването на подобни задачи времето е настъпило едва сега, когато свободната Македония влиза в състава на народната, демократична Югославия.

Най-важната задача при създаването на литературен език е изборът на говор, който да лежи в основата на този език. Това се отнася и за Македония т.е. нейните говори се отличават с изключителна раздробеност. Някои са склонни да дадат предпочитание на скопския народен говор /гр. Скопье, Скопле/. Против това трябва да се възрази по най-решителен начин поради следните причини:
Скопският говор е краен говор, който е изпитал дълбокото и продължително влияние на сръбския език. Това обстоятелство е довело до проникването на много сръбски думи в този говор, които са неизвестни на македонските славяни. Това също е довело и до смесването на разнообразни фонетични системи, често отразени в една и съща дума. Така, в този говор на мястото на старите носовки намираме а, у /гусеница, гасеница, г с-г с и нос не знаат ес/ Могат да бъдат дадени много примери за много такива смесвания. Приемането на този говор за основа на новия литературен език би довело до създаването на език, който е близък до сръбския и е отдалечен от основната маса македонски славяни и също е лишен от стройност на фонетичната система. Много близък до скопския говор е велешкия (гр. Велес). Велеско-скопските говори не могат да бъдат използвани при създаването на новия литературен език.

Новият литературен език не трябва да бъде създаван въз основа на източните говори. Такъв език би бил много близък до българския.

При избор на говора е необходимо непременно да се отчете това, че новият език трябва да притежава такива особености, които му дават право на самостоятелно съществуване. Такъв може да бъде само централния говор, заемащ значителна част от територията на Македония /Битоля, Поречье, Прилеп/. Много близки до този говор са говорите от Охридската група; те също трябва да бъдат отчетени при създаването на новия литературен език. Тези говори имат стара книжна традиция, произлизаща още от дейността на Климент. Един специалист по македонска диалектология разполага с достатъчен брой диалектологически факти, които в този спор дават възможност да се отхвърли скопско-велеската група и да бъдат използвани централните говори.

Образец на текст от централния говор:
Наоколо магла пагят,
Покрито ет месечина,
Не се видат звездни траги,
Майко мила, майко драга,
Ти да видиш своя сина!

Ке те примев яс со радост,
Али видиш оти спият,
Тува сина три и керки,
-чо майчино сето срце,
сета кукя изполиуват!
/от П.Прерадович/

Не по-малко важен въпрос е и въпроса за графиката. Мисля, че тука трябва да бъдат следвани българската и руската традиции, а не сръбската /т.е. трябва да бъдат въведени буквите Я ,Ю и да се махне /меко Ч - няма го в кирилицата/* /. Естествено, не е необходимо да се приемат всички архаични букви на българската азбука голяма носовка,*, - ятова гласна*, малка носовка*/. Ортографията трябва да се създава въз основа на фонетико-морфологичен фундамент.

Пред създателите на новата славянска култура в Македония стоят отговорни задачи. В областта на езика те се състоят не толкова в това, че трябва да изберат говор, но и в създаването на нова лексика, в написването на граматика, в създаване на речници и т.н. Само с общите усилия тези задачи могат да бъдат речени в най-кратки срокове.
Моята гледна точка по македонския въпрос печатно съм изказал още през 1938 година в статия специално посветена на македонския език. В нея съм писал "Независимо от значителното диаметрално разнообразие, македонските говори сами по себе си представят едно единство и видимо се отличават от говорите в Тракия, Родопите, Мизия и Балкана. – "Македонски език", Б. С. Е, п.37, стр. 743.

Подпис: Проф. Бернщейн

Москва, ул. Герцена 5, кв. 24
Професор Бернщейн Самуил Борисович

Нашите експерти откриха фашисткия замисъл на Бернщайн конкретно в абсурдния от научна гледна точка израз "фонетико-морфологичен фундамент". Което си означава на прост човешки език - фалшификация!

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2953249 - 16.09.2012 11:20 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Виждам плах опит на Любчо да се попрехвърли и част от проблема от болната глава на здравата, демек ние наистина македонците се нахвърлихме срещу българщината в язикот си, но и вие българите не сте прави като сте недоволни от нас...меко казано, странна теза.

Хич не му е това тезата 24:24

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Редактирано от ToffeeTwr (16.09.2012 11:22)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953254 - 16.09.2012 11:42 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

E, да - но не мисля че е централното, това е просто една констатация.
Хората все по-малко се разбират-в сравнение с преди 100 години, и какво от това, че нали това им беше културната политика цели 70 години, то е логично да се случи.

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
    #2953256 - 16.09.2012 11:45 [Re: Пaт]

Цитат:

Не е во тоа поентата, но подоцна...

Поента ау подоцна фала лепо !!!

Срби со говорна маана !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

Пaт

#2953265 - 16.09.2012 12:32 [Re: stingers]

Он је још остао, иако је већ било касно.

Той остана още, въпреки че вече беше късно.

Бугарски за почетнике

Ај мрш

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2953274 - 16.09.2012 12:50 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Не, значи поентата му е друго. Нели тој вели дека 10 посто од македонскиот јазик се српски зборови, на пример извештај и сл. бидејќи нема зборови на -ај во македонскиот јазик. Прави грешка кога вели дека има уште десет проценти кои се некаква македонска форма но србизирани, всушност станува збор за македонизирани српски форми. Ајде по примерот на Љубчо да додадеме и десет проценти странски изрази за кои немаме соодветен превод како телевизија, радио, решо, синтисајзер, бројни медицински изрази и називи на науки, и ако не ги броиме турцизмите и грцизмите за кои имаме соодветни македонски синоними, тогаш имаме чиста македонска основа од 70 проценти, што не е баш малку, нели?

Е сега, дали само србизирањето на македонскиот јазик е причината за одделувањето. На пример, уште пред повеќе од еден век Пулевски забележува (иако очигледно под влијание) дека босанскиот, шумадискиот и македонскиот се послични од една страна, а бугарскиот и рускиот од друга страна. Понатаму, ако го погледнеме списокот на Богоров, некои, како што тој ги нарекува, народни форми на бугарскиот јазик се всушност и денес живи форми во македонскиот јазик.

И сега стигнуваме до вториот момент од оддалечувањето на Георгиевски - игнорирањето. На Бугарите не им пречат русизмите, дури не им пречат ни очигледно заедничките јазични форми помеѓу бугарските СЗ дијалекти и српскиот јазик, а им пречат србизмите во македонскиот литературен јазик, па дури таа шема ја прошируваат на принципот „всичко което не е българско, е сръбско". „Македонски език њама, њама такова животно, њама так'в жираф и аз не ви разбирам, говорете като вашите деди за да се разберем“. Арно ама, нашите деди не говореле така како што пишува во документите и по знамињата на ВМОРО, во тоа е поентата. Самите дејци на ВМОРО дома не говореле како што пишувале во документите. И последната поента на Георгиевски - не е важно дали вие ќе го признавате македонскиот јазик или нема да го признавате или под која форма ќе го признаете, туку тоа што се правите на удрени. Во Бугарија се уште не се продаваат книги на македонски, се уште нема македонски телевизии. Освен тие што се занимаваат со македонското прашање, Бугарите не знаат ни како звучат Македонците, а и тоа не е ново, такви имало и пред еден век, па ги учеле каде правилно да го сложуваат ударението за да не звучат како Србите.

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (16.09.2012 12:59)

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2953278 - 16.09.2012 12:57 [Re: Пaт]

Че то кой говори като по документите?За да сме българи така ли трябва да говорим?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Пaт

#2953280 - 16.09.2012 12:59 [Re: татар]

Да, но тука станува за нешто друго - бидејќи сме посебни, затоа

--------------------
Ridentem dicere verum

татар
сеирджия

#2953284 - 16.09.2012 13:01 [Re: Пaт]

Колкото баба ми беше посебна!

--------------------

Пaт

#2953288 - 16.09.2012 13:05 [Re: татар]

Еве ќе дадам еден друг пример. На една емисија, мислам дека беше „Облаче ле бело“, Младен Србиновски се отепа кршејќи го јазикот и обидувајќи се да ги избегне зборовите кои би ви зазвучеле српски, а не пак србизмите, трудејќи се да зборува на колку што е можно попрочистен македонски јазик - и, се јавува некоја госпожа и партал го прави од критики за „србизираниот“ му и измислен јазик.

Ете уште еден пример за „њама животно жираф“

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2953289 - 16.09.2012 13:10 [Re: Пaт]

Е като не ви трябва българското признание защо винаги то е централна тема "во билатералните односи" и теми свързани с България.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пaт

#2953290 - 16.09.2012 13:12 [Re: strawberry]

Кај си ма Јаготке, од кога не сме се виделе! Како си денес?

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2953291 - 16.09.2012 13:14 [Re: Пaт]

Цитат:

Кај си ма Јаготке, од кога не сме се виделе! Како си денес?

Еее доживях и на мен да ми пратиш една розичка!
Тука съм, чакам те да ходиш да гледаш филма.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пaт

#2953295 - 16.09.2012 13:18 [Re: strawberry]

Еве Јаготке за тебе

Стисни ме тук

Инаку, и јас сум добро, благодарам на прашањето. Ги чекам коментарите на триесетте курбани.

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2953296 - 16.09.2012 13:22 [Re: Пaт]

Ама аз не съм толкова добре днес.Ако бях нямаше да съм на форума...
Знаеш ли защо македонците не могат да правят френска любов?

--------------------

Пaт

#2953303 - 16.09.2012 13:29 [Re: strawberry]

Отишол кумановец на нудистичка плажа, наоѓа некое место, легнува и се врти и кога што ќе види - мацка и пол, риба и пол спиеее. И и' приоѓа на девојката и се пикнува како неканет гост. По едно време девојката почнува да испушта гласови:„ммммм, жулии, жулии“. И кумановецот: „епа ке те жУљи, к'д сам ти га натепАја с'свЕ пЕсак“.

И сега, зфофто Македонфифе не прафат френфка љуфоф?

Редактирано от Пѫт (16.09.2012 13:39)

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2953311 - 16.09.2012 14:11 [Re: Пaт]

Цитат:

на пример извештај и сл. бидејќи нема зборови на -ај во македонскиот јазик.

Има: случај

Цитат:

Прави грешка кога вели дека има уште десет проценти кои се некаква македонска форма но србизирани, всушност станува збор за македонизирани српски форми.

Ѓорги Маријановиќ има една одлична колумна на таа тема. Толку е добра таа колумна, што дури мерак ќе ми се направи ако некој се испровоцира од неговото презиме.

Цитат:

И сега стигнуваме до вториот момент од оддалечувањето на Георгиевски - игнорирањето. На Бугарите не им пречат русизмите, дури не им пречат ни очигледно заедничките јазични форми помеѓу бугарските СЗ дијалекти и српскиот јазик, а им пречат србизмите во македонскиот литературен јазик, па дури таа шема ја прошируваат на принципот „всичко което не е българско, е сръбско".

Не е толку до тоа проблемот. Јас не можам да разберам кога едни исти личности се свесни за заедничките јазични форми помеѓу бугарските СЗ дијалекти и српскиот јазик, а истовремено не помислуваат дека такви можеби има и меѓу македонските дијалекти и српските дијалекти со коишто се граничат. Ама не, сите тие на купче, без никаква конкретика и анализа се србизми. А знаеш ли што ги прави уште повеќе србизми? Тоа што се "официјални". А што ги прави уште поповеќе србизми? Тоа што не се "официјални" во бугарскиот јазик.

Цитат:

Во Бугарија се уште не се продаваат книги на македонски, се уште нема македонски телевизии. Освен тие што се занимаваат со македонското прашање, Бугарите не знаат ни како звучат Македонците, а и тоа не е ново, такви имало и пред еден век, па ги учеле каде правилно да го сложуваат ударението за да не звучат како Србите.

Јас ако бев на нивно место (слично како што се очекува и од нас), ќе промовирав позитивна политика кон македонскиот јазик, и наместо да го нарекувам со разни потценувачки имиња, најмалку ќе го нарекував "македонски бугарски јазик" за да нема незадоволни меѓу моите сонародници (нели за германскиот јазик си има понјатие "швајцарски германски"???) и толку, без кавички, фусноти, "таканареченија", "изкуственија", "хибриднија" и т.н. А таму за србизми, југовизми и конкретни јазични решенија... тоа си е одделна тема, нели е "върхч усновътъ нъ бъугърскиъ изик" и е "български език с сръбска пишеща машина", а не "сръбски език с българска пишеща машина"? А политиката пак е уште поодделна тема, без разлика дали се сакаме или се мразиме, дали мислам дека "фиромците са заблудени" или "зомбирани", позицијата за јазикот немаше да ми зависи од тоа - не за да ги направам среќни Македонците, туку затоа што држам до своите позиции. Но не сум на нивно место.

DIVА
неопитомена

#2953315 - 16.09.2012 14:18 [Re: Пaт]

Цитат:

Какво си ме питал, Кръстник? В литературната тема на Кибик не съм се включвала. Обвини ме, че съм се радвала на неговите обиди към вас. Аз пък не съм ги прочела, защото той ви приви евала и пише на македонски. Как да се зарадвам на нещо, което не съм чела? Нещо и той ти стана неудобен или кво!?!? Да ти търся ли темата за "подменения език" или поне веднъж сам ще го направиш? Какво по-точно те вълнува, че и аз не те разбирам. А ти разбираш ли се!?!?

@Киби, трудно ми е да чета на македонски. Затова не съм ти прочела художествените произведения. Моля да ме извиниш!

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2953326 - 16.09.2012 14:32 [Re: Пaт]

ъ, откога е тази вечност?

Цитат:

„вечниот спор“

Пaт

#2953332 - 16.09.2012 14:40 [Re: Tanya.]

а, па од одамна. Не е баш од 1945. На пример, Шапкарев се жалел дека во Бугарија јадењето нешто не му било солено

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2953335 - 16.09.2012 14:46 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

ќе го нарекував "македонски бугарски јазик"

+1
Че ние как му викаме?

Tanya.

#2953337 - 16.09.2012 14:47 [Re: Пaт]

е паа отдавна, отдавна, ама колко най-отдавна?

Цитат:

а, па од одамна. Не е баш од 1945...

Негатор
Античен вагабонтин

#2953339 - 16.09.2012 14:49 [Re: Пaт]

Цитат:

Шапкарев се жалел дека во Бугарија јадењето нешто не му било солено

А за лютивината жалел ли се е?

Пaт

#2953343 - 16.09.2012 14:53 [Re: DIVА]

Цитат:

Какво си ме питал, Кръстник? В литературната тема на Кибик не съм се включвала. Обвини ме, че съм се радвала на неговите обиди към вас. Аз пък не съм ги прочела, защото той ви приви евала и пише на македонски. Как да се зарадвам на нещо, което не съм чела? Нещо и той ти стана неудобен или кво!?!? Да ти търся ли темата за "подменения език" или поне веднъж сам ще го направиш? Какво по-точно те вълнува, че и аз не те разбирам. А ти разбираш ли се!?!?

@Киби, трудно ми е да чета на македонски. Затова не съм ти прочела художествените произведения. Моля да ме извиниш!

Амиии, ште почакам.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2953345 - 16.09.2012 14:56 [Re: Tanya.]

Го спомнав Шапкарев. А сигурно имало и некои други случаи и пред него. Ама тоа е веќе предисторија, затоа што - како определуваме што е историја а што предисторија?

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953350 - 16.09.2012 15:04 [Re: Пaт]

Не ти ли хрумна нещо по-оригинално за да изкараш Шапкарев сепаратист, освен дето "не му била достатъчно солена манджата" в Свободна България?

Гай Баньо
комшията

#2953352 - 16.09.2012 15:06 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

+1
Че ние как му викаме?

Секако освен така формулирано. Исклучувајќи ги форумските варијации од типот на "фиромски" и прочие, ова е листата:
1. "македонски"
2. таканаречения "македонския език"
3. таканаречения македонски език
4. македонска книжовна норма на българския език
5. македонски диалект на българския език

Варијанти кои не сум ги сретнал во терминологијата на медиумите, интелектуалците и државниците:
1. македонски език
2. македонски български (без кавички, добавки, фусноти и оценки за естествеността и пр.)

Пак велам, ако бев на ваше место, најмалку (т.е. требаше да речам најмногу) второто ќе го употребував, и тоа веројатно само при неговото прво споменување во разговорот, а понатаму ќе продолжував со првото како пократко, што немаше не биде никаков проблем за мене и за моите позиции.

Редактирано от Срррбослав Југић (16.09.2012 15:14)

Пaт

#2953353 - 16.09.2012 15:06 [Re: Негатор]

Па така си напишал човекот. Прашај го Заберган, тој тоа си го имаше во потпис на еден друг форум

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953354 - 16.09.2012 15:10 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

+1
Че ние как му викаме?

Секако освен така формулирано. Исклучувајќи ги форумските варијации од типот на "фиромски" и прочие, ова е листата:
1. "македонски"
2. таканаречения "македонския език"
3. таканаречения македонски език
4. македонска книжовна норма на българския език
5. македонски диалект на българския език

Варијанти кои не сум ги сретнал во терминологијата на медиумите, интелектуалците и државниците:
1. македонски език
2. македонски български (без кавички, добавки, фусноти и оценки за естествеността и пр.)

Па добро - се согласувам со тебе да му викаме "македонски български език", но как ще убедиш вашата държава да направи същото?!
Инаку на форумов некои му викат джейзичец!

Гай Баньо
комшията

#2953356 - 16.09.2012 15:13 [Re: Негатор]

Не се согласуваш со мене, туку со хипотетичкиот јас. Допишав уште нешто на претходниот пост.

Tanya.

#2953357 - 16.09.2012 15:14 [Re: Пaт]

Летоброенето е относно нещо си... Предисторията е преди това.

Цитат:

Го спомнав Шапкарев. А сигурно имало и некои други случаи и пред него. Ама тоа е веќе предисторија, затоа што - како определуваме што е историја а што предисторија?

защо ли няма преводачи в този спор?

Пaт

#2953359 - 16.09.2012 15:17 [Re: Tanya.]

Епа така и во спорот, годините ги броиме од записите за појавата на различни вкусови.

--------------------
Ridentem dicere verum

Tanya.

#2953360 - 16.09.2012 15:23 [Re: Пaт]

и преди това са били еднакви, вкуcoвете. М?

Цитат:

Епа така и во спорот, годините ги броиме од записите за појавата на различни вкусови.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953362 - 16.09.2012 15:26 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Не се согласуваш со мене, туку со хипотетичкиот јас. Допишав уште нешто на претходниот пост.

Както и да е, открих нова тема в твоя чест!
Сега там можеш да се отречеш от предложението си, за да не те подгони УДБа!

Пaт

#2953363 - 16.09.2012 15:27 [Re: Tanya.]

Вкусот е релативна работа. На пример, една иста пиперка за тебе може да има еден вкус а за Дива друг, затоа што на пример Дива ги претпочита зелените пиперки до таа мера што за црвените пиперки да почне да тврди дека тоа воопшто не се пиперки туку презреани моркови.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953365 - 16.09.2012 15:29 [Re: Пaт]

Цитат:

Вкусот е релативна работа. На пример, една иста пиперка за тебе може да има еден вкус а за Дива друг, затоа што на пример Дива ги претпочита зелените пиперки до таа мера што за црвените пиперки да почне да тврди дека тоа воопшто не се пиперки туку презреани моркови.

Пиперката, исто како и солта, може да се солиден доказ за вкусов (наводно етнически) сепаратизам!

Пaт

#2953367 - 16.09.2012 15:35 [Re: Негатор]

И во тој случај што прави царскиот готвач? Многу едноставно - ја забранува солта или пак црвената пиперка, т.е ги исфрла од царското мени.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2953375 - 16.09.2012 15:47 [Re: Негатор]

Цитат:

но как ще убедиш вашата държава да направи същото?!

Во нашата држава се употребува премногу често за да трошиме толку букви за долги формулации. Јас не предлагам компромис, јас само кажувам како би размислувал ако сум на ваше место и како би ги гледал секое поодделно политичките, историските и јазичните прашање, се разбира ако ми беше важно гледањето на македонскиот јазик како варијанта на бугарскиот јазик и неговото одржување како столб на зачувување на македонските дијалекти. Не зборувам за компромис меѓу тој хипотетички јас и Македонците, туку за моја хипотетичка ЕДНОСТРАНА позиција која би ја застапувал, независно дали меѓудржавните односи ни се добри или сме во војна.

Редактирано от Срррбослав Југић (16.09.2012 15:53)

stingers
българинъ родомъ

#2953400 - 16.09.2012 16:27 [Re: Пaт]

Добре бе толкова ли е трудно да признаете факта че Jазичеца ви е нищо друго освен един изкуствено създаден сръбски хибрид, пуснат и наложен командно в употреба след 1945 година, също и на псевдо етноса си и псевдодържавата по едно име новокомпоновано си сложете, изпълнете препоръката на ЕК за съвместни комисии които да урегулират проблемите относно фалшификациите на историята и играйте оро няма да имате проблеми повече !!!

--------------------

Пaт

#2953405 - 16.09.2012 16:31 [Re: stingers]

Стингерс, зошто било уништувано списанието „Лоза“?

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953407 - 16.09.2012 16:33 [Re: Пaт]

Много го усложни-с Пулевски като "лингвист" няма да стигнем далече в научния дебат.

Пaт

#2953408 - 16.09.2012 16:35 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Па тебе ако те мрзи да мислиш и да пишуваш, не мисли и не пишувај.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2953409 - 16.09.2012 16:35 [Re: stingers]

Цитат:

Добре бе толкова ли е трудно да признаете факта че Jазичеца ви е нищо друго освен един изкуствено създаден сръбски хибрид, пуснат и наложен командно в употреба след 1945 година

ДОЦНА е, неговата употреба денес за нас воопшто не е искуствена.

Пaт

#2953410 - 16.09.2012 16:36 [Re: Гай Баньо]

А била некогаш?

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2953412 - 16.09.2012 16:38 [Re: Пaт]

Забораваш со кого разговораме?

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953413 - 16.09.2012 16:38 [Re: Пaт]

Каква е темата всъщност?
За мен единствените писмени свидетелства, на които е можело да се стъпи при кодифициране на македонски литературен език в 1944-45 г., са били много ограничени:
1. Изворният фолклор на Цепенков;
2. Македонцките работи на Кръсте;
3. Две-три стихосбирки на Рацин и Венко Марковски.
Погледнали сте ги, така сте си преценили че искате да говорите и пишете-живи и здрави...
Какво има да обсъждаме сега повече?

velinski
пристрастен

#2953416 - 16.09.2012 16:43 [Re: Пaт]

А не са ли разстреляни от българските фашисти?Кой го е купувал това "Лоза"?Излезли са няколко броя и сигурно са ги подарявали.А пък пари са давани.Знаеш ли на корко вестникарски фалита съм свидетел от последните години?И всичките са писали за македонскиот народ против бугарската влада.Сите са разстреляни и забранети от Бойко.

Пaт

#2953418 - 16.09.2012 16:46 [Re: Yuf Gaskew Junior]

А јазикот кој го кодифицирале самите кодификатори не се брои? Или првин седнале да го измислат. Или не, според Стингерс - чекале да им го измислат од Белград.

Инаку, еве што пишувал Стингерс од пред сто години:

Нема некоја голема разлика

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953421 - 16.09.2012 16:49 [Re: Пaт]

Пак не разбирам-езикът на Лоза е много по-близък до сегашния български вариант, отколкото до сегашния македонски.
Много, ама МНОГО по-близък, почти същия.
Позициите им никога не са били сепаратистки, това го знаеш много добре.
Не ти харесва какво един българин написал за ЛОЗА преди 100 години-и какво от това? И на мен не ми харесва какво вие пишете за нас от 70 години насам-като не ти харесва, не чети, и така...
Така че за какво говорим?

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 16:50)

Пaт

#2953427 - 16.09.2012 16:58 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Лозарите биле луѓе кои биле образувани во Бугарија, самиот весник се печател во Бугарија, така што е нормално да има сличности со бугарскиот јазик, нели. Но, кај нив се забележуваат некои чисто македонски говорни особини, како на пример со, во членот за машки род от се' наместо всичко итн. Но, тука не се спомнати само Лозарите, спомнат е и Шапкарев. Еве уште едно писание:

http://img535.imageshack.us/img535/7457/sv016a.jpg

Ајде сепаратизмот да го тргнеме на страна, дали имало или немало, прашањето е зошто толку пречеле тие македонски говорни особености?

--------------------
Ridentem dicere verum

Пaт

#2953430 - 16.09.2012 17:01 [Re: velinski]

А по некоја случајност со Лоза директно биле поврзани Иван Хаџиниколов, Петар Попарсов, Даме Груев, Гоце Делчев итн....

--------------------
Ridentem dicere verum

DIVА
неопитомена

#2953439 - 16.09.2012 17:08 [Re: Пaт]

Цитат:

Амиии, ште почакам.

Това ли чакаш?

stingers
българинъ родомъ

#2953440 - 16.09.2012 17:08 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Добре бе толкова ли е трудно да признаете факта че Jазичеца ви е нищо друго освен един изкуствено създаден сръбски хибрид, пуснат и наложен командно в употреба след 1945 година

ДОЦНА е, неговата употреба денес за нас воопшто не е искуствена.

За вас може много неща да не са изкуствени, въпросът е че трябва да се съобразите с реалността и да признаете фактите такива каквито са, не е длъжен света с вас да се съобразява а вие трябва да се изправите веднъж завинаги с истината лице в лице, спрямо вас тя е ужасна но с това трябва да се разчисти няма начин, след като обществото ви бъде изправено лице в лице с истината и бъдат направени съответните корекции в названията и историята то може да продължите далье ей тогава ще ви видя що за етнички смелчаги сте, ще се разпаднете като майски сняг !!!

ЗА това бягате като дявола от тамян от истината и всякакво поставяне на въпросите за решаването им на най високо ниво, ама наглостта ви взе гигански възход вече и търпението на всички е на изчерпване, смятай дори нашите нихилисти медузи в управлението щом взеха да се поразмърдват прави си сметка до къде са стигнали нещата !!!

Вие имахте невероятен шанс, не се възползвахте от него свръх наглост проявихте е ще си сърбате попарата за това естествено !!!

--------------------

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953441 - 16.09.2012 17:10 [Re: Пaт]

Абе стига и ти с твоите митове-на кого толкова са му пречели???
Имало гласове спрямо тях-ми ще има, всяка здрава културна среда се нуждае от критики и дебати.
Да не искаш да кажеш че са ги спрели с полиция, пратена от Стамболов-не преувеличавайте излишно...

татар
сеирджия

#2953444 - 16.09.2012 17:12 [Re: Пaт]

Цитат:

Лозарите биле луѓе кои биле образувани во Бугарија, самиот весник се печател во Бугарија, така што е нормално да има сличности со бугарскиот јазик, нели.

Печатаните в Букурещ или Браила вестници и книги да немат "сличности" с румънския език?

--------------------

stingers
българинъ родомъ

#2953445 - 16.09.2012 17:12 [Re: Пaт]

Цитат:

А по некоја случајност со Лоза директно биле поврзани Иван Хаџиниколов, Петар Попарсов, Даме Груев, Гоце Делчев итн....

Лек каква Лоза кви пет лева бе, става въпрос за СРЪБСКИ ХИБРИД бе мунчо !!!

Кога в Лоза някой е лансирал сръбски хибрид че ги месиш тия работи, нямаш си друга работа или просто си чешеш крастата а !?!?!?!?

--------------------

Пaт

#2953449 - 16.09.2012 17:16 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Да не искаш да кажеш че са ги спрели с полиция, пратена от Стамболов-не преувеличавайте излишно...

Ами да. Тоа сакам да кажам. Да не лажам случајно?

Цитат:

Основател на списанието е Климент Карагюлев[1]. Сред сътрудниците на списанието са Петър Попарсов, Даме Груев, Евтим Спространов, Георги Баласчев, Димитър Мирчев, Иван Хаджиниколов и други.[2] По-късно правителството на Стефан Стамболов забранява списание „Лоза“ като разпространяващо сепаратистки идеи.[3]

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953450 - 16.09.2012 17:18 [Re: Пaт]

Тогава е имало цензура-и Достоевски са го цензурирали в Русия: така е при диктатурите.
А Стамболов е бил диктатор, забранил е не само тях-политическите му противници не са можели да шукнат.

Пaт

#2953451 - 16.09.2012 17:18 [Re: stingers]

Многу нервоза некако. А па од овој линк што го пушти Татар ќе ти избие пена на уста направо.
Лоза

Лекичко.

--------------------
Ridentem dicere verum

stingers
българинъ родомъ

#2953461 - 16.09.2012 17:34 [Re: Пaт]

Цитат:

Многу нервоза некако. А па од овој линк што го пушти Татар ќе ти избие пена на уста направо.
Лоза

Лекичко.

И що пък, кво му е на тоя линк, тоя документ е четен разискван и прекоментиран незнам колко пъти, какво го месиш не мога да разбера !?!?!?!?!?

Ти днес си закърмен с един СРЪБСКИ ХИБРИД какво общо имат лозарите, те не са желаели СРЪБСКИ ХИБРИД и не са лансирали такъв, ти и подобните ти с лека ръка предадохте идеите на предците си и прегърнахте идеите на сърбословенските просветители Блаже и ко и те ви разказаха играта сръбския J ви влезе много навътре няма изваждане !!!

--------------------

Пaт

#2953464 - 16.09.2012 17:37 [Re: stingers]

А Лозарите, лекичок, што употребувале - Й или Я? Ништо ти не си разбрал, оди да читаш уште.

--------------------
Ridentem dicere verum

velinski
пристрастен

#2953467 - 16.09.2012 17:41 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Кви факти?Албанците ги изхвърлят директно.Макетата се е...ат с нас.След 10 години ще съжаляват,че не са поделили по-рано бановината.Ще се чудят де да бягат.Само до македонска култура,език и посебност ще им е?!Най обикновени неблагодарници.На сърбите им се е--а майката,ама и македонците отиват по същия път.После ще има да си спомнят за Даме,за Гоце,за Ацето,за Лоза,за Коза и т.н.Дали сме 3000 000 убити и ранени за тези чукари.Не искаме благодарност,но един ден ще им го върнем.И на бежанците от терминала ще даваме фототипно издание на лоза.А по стените ще си върти Трето полувреме.

stingers
българинъ родомъ

#2953468 - 16.09.2012 17:42 [Re: Пaт]

Цитат:

А Лозарите, лекичок, што употребувале - Й или Я? Ништо ти не си разбрал, оди да читаш уште.

Че какво от това !?!?!?!?

Някъде СРЪБСКИ ХИБРИД да са лансирали !?!?!?!?

Нейде Вукови буквички да са плъзгали !?!?!?!?

За какво ги мешаш тука не каза, коментираме СРЪБСКИЯ ТИ ШИБАН ХИБРИД бе лек не разбра ли !?!?!?!?

--------------------

Пaт

#2953472 - 16.09.2012 17:50 [Re: stingers]

Многу нервозно пишуваш бре, тоа е одраз на некаква,еве дијагноза да ја наречеме. Пак да ти повторам, во тоа време тие сите биле образовани во Софија, читале и пишувале како што сте наложиле да се чита и пишува, па затоа во списанието ќе најдеш и ще на пример, арно ама никаде во Македонија нема ште, па дури и во СЗ Бугарија, во ќустендилско како и во дупничко велат че а не ште. И тие ли зборуваат на хибрид, дијагнозо? Ај ѕирни малку за тие региони и говори зашто многу ќе се разочараш подоцна, подобро е сега со време.

Но не ми е јасно, зошто бил забранет весникот Лоза? Па не се пишувало во него против Стамболов колку што знам. И зошто толку пречело тоа што Шапкарев предавал на народен говор во училиштата, па и за тоа морал да се правда?

И да, колку што е нашето хибрид, толку и е вашето. Бидејќи Ј како и да е, може да се извади, ама пак Я затоа е многу убаво извртено така. А и Й. Сепак Србите не можат да се споредуваат со Русите, нели?

--------------------
Ridentem dicere verum

velinski
пристрастен

#2953482 - 16.09.2012 18:02 [Re: Пaт]

Внимавай с диагнозите.

velinski
пристрастен

#2953483 - 16.09.2012 18:03 [Re: stingers]

Стигерс,дай един линк на адмирала за диагнозата на Пат.Да си почине малко.

stingers
българинъ родомъ

#2953484 - 16.09.2012 18:03 [Re: Пaт]

Цитат:

И да, колку што е нашето хибрид, толку и е вашето. Бидејќи Ј како и да е, може да се извади, ама пак Я затоа е многу убаво извртено така. А и Й. Сепак Србите не можат да се споредуваат со Русите, нели?

Първо говорим за ЕЗИКОВ Хибрид не за буквени знаци !!!

Второ сръбските писмени знаци са ви дар от Вука Караджича и J я му е вклинен здраво във всеки от вас, това за Я и Й не го разбрах може да се конкретизираш малко, в безсилието си да кажеш нещо можеби твърдиш прословутата глупост че са "руски букви" що ли !?!?!?!?

--------------------

Боко Тиквата
чистокрвен сељак

Регистриран: 15.02.2012
От: Меѓу Беласица и Огражден
    #2953485 - 16.09.2012 18:04 [Re: Пaт]

Миалам дека крајно време е да престанеме да пишеме тука

татар
сеирджия

#2953489 - 16.09.2012 18:09 [Re: Боко Тиквата]

Цитат:

Немаш си идея колко си прав!

--------------------

Esther
психодесен соросоид

#2953490 - 16.09.2012 18:10 [Re: татар]

Цитат:

Цитат:

Винаги ли интригите и крясъците побеждават?

--------------------

Редактирано от Esther (16.09.2012 18:26)

Пaт

#2953494 - 16.09.2012 18:18 [Re: Боко Тиквата]

Имаш право.

--------------------
Ridentem dicere verum

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2953498 - 16.09.2012 18:25 [Re: Esther]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

То такова нещо се очакваше да се случи. Много групички и разделения се родиха- на макета и българи, на българи и българи, на лекета и плюващи... все някоя група щеше да направи такава крачка.
Ако решите- ваша воля, трябва да се уважава. Ще загубим всички- форумът- ще стане постен, вие- заедно с обиждащите губите и приятелите. Наистина ще бъде жалко, аз не спирам да се чудя как е възможно да е по- лесно едно нещо да се съсипе, вместо да се ремонтира.
Все си мисля, че още може да се направи нещо по въпроса.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953500 - 16.09.2012 18:30 [Re: асегаде:)]

Аз няма да гъкна 1 месец.

Пaт

#2953509 - 16.09.2012 18:50 [Re: асегаде:)]

Асегаде, Естер и останатите пријатели - можеби ќе се читаме на некои други форуми кои немаат врска со темата „Македонија“ - тема со која некои тука немаат врска (а и не сакаат да имаат) а сепак само за неа пишуваат како од неа да им зависи животот. Јас веќе не сакам да си го губам времето на глупости. Поздрав и се најубаво!

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2953511 - 16.09.2012 18:58 [Re: Пaт]

Ааа искаш да се измъкнеш от гледането на филма, знам аз!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2953514 - 16.09.2012 19:03 [Re: Боко Тиквата]

Цитат:

Виж какво се получава - умерените македонци и българи, които са мнозинство, каквито и различия да имат - винаги може да се разберат и да направят взаимни компромиси, ако трябва, но крайните и непримиримите все побеждават. Забелязах, че така беше и на Воденицата. Дано да не победят и този път. Щото, ако не сме ние "разводнителите", то кой ще дискутира и как? С пеене на едни и същи тантри мантри ли?
Ето да коментирам по темата. Във видеото дадено от Път, Любчо Георгиевски много правилно казва, че докато се спори има ли го, няма ли го "жирафа"(македонския език), като едната страна го отдалечава езика от другата, а другата не го признава. Резултатът е продължаване на отдалечаването на тези два езика...Или както се казва - "Докато мъдрите се намъдруват, лудите се налудуват."

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#2953515 - 16.09.2012 19:07 [Re: Пaт]

Цитат:

Асегаде, Естер и останатите пријатели - можеби ќе се читаме на некои други форуми кои немаат врска со темата „Македонија“ - тема со која некои тука немаат врска (а и не сакаат да имаат) а сепак само за неа пишуваат како од неа да им зависи животот. Јас веќе не сакам да си го губам времето на глупости. Поздрав и се најубаво!

Ех, Път недей пак си заминава. Форум "Македония" без македонци е като айран без кисело мляко. Но все пак те разбирам. Хвърляйте по някое око тук - ти, Боко, Падавичар...и всички останали македонци, които по-рядко пишат...

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2953519 - 16.09.2012 19:15 [Re: stingers]

Цитат:

За вас може много неща да не са изкуствени, въпросът е че трябва да се съобразите с реалността и да признаете фактите такива каквито са, не е длъжен света с вас да се съобразява

Слободно наброј ми и покажи ми цитат со каков факт не се сообразувам. Докажи ми пред сите, разговараш со МЕНЕ, не со НАС. Јас ќе ти кажам еден факт од реалноста со кој ти не се сообразуваш и во којшто ти немаш акции, па затоа и немаш право на глас: Изкуствен или естествен јазикот ни, фактот е следниот - обичаме и естествено ни идва да говориме дури и на изкуственосоздаден език, за нас нема разлика - харесва ни, раждаме се со него, мислиме на него, си говориме на него. Тоа е реалноста, и за разлика од тебе, мене не ме интересира дали ти го прифаќаш тој факт и дали ти крварат ушите од него, што се однесува до мене, продолжи си со својата песна. Много целувки ти праштам. Макед... упс, грешка... Србија до Токија. И ние те обичаме теб.

kiBik
злопаметен

#2953532 - 16.09.2012 19:37 [Re: Esther]

Кво стана, че не ми се четат 100 стр.?

Бяло Конче
раванлия

#2953547 - 16.09.2012 19:58 [Re: kiBik]

Цитат:

Кво стана, че не ми се четат 100 стр.?

Обичайното...Спокойно може без да четеш да се сетиш за какво иде реч. Всеки спор е успешен само, когато събеседникът се уважава и двете страни са склонни на компромиси. Иначе няма полза от спор. Нали точно за това Път отвори темата, за да покаже, че ако и основата на македонския да са български говори, ако и македонския да има промени с цел обособяването му, като самостоятелен, то непризнаването на този език води до продължаването на неговото отдалечаване от българския. Това го каза и Любчо Георгиевски.

--------------------

Esther
психодесен соросоид

#2953563 - 16.09.2012 20:20 [Re: kiBik]

На единия фронт:

Цитат:

коментираме СРЪБСКИЯ ТИ ШИБАН ХИБРИД бе лек не разбра ли !?!?!?!?

Следва предложение Път да бъде докладван за бан на Адмирала, задето отблязва, че горното е нервозен тон, който говори за някакви проблеми.

Това, предполагам, е черешката на тортата само.

На другия фронт - Дива:

Цитат:

Хитрата сврака с двата крака, Татарине. Наби се право в капана. Евала мъжки! Много добре си спомням какво написа Анти по отношение на теб. Написа също и че застава зад думите си и може да ги подкрепи с факти.
Ами какво да ти кажа, нелицемерни ми!?!? Наистина ще излезе, че и ти си портач и лицемер. Правиш се на хитър, но се дъниш сам. Кой доведе тук Път? Твоя милост, който се строши да му прави комплименти в Котлето. Това, което си написал в коментара си, потвърждава думите на Анти. Не забравяй за Котлето и ПП. Почваш да се изпускаш и да мирише лошо. Ама не ти е сефте.

На третия фронт - истерията с какво бил написал Кончето

и т.н.

Не ме бива по резюметата на такива събития.

--------------------

kiBik
злопаметен

#2953571 - 16.09.2012 20:28 [Re: Esther]

Ахам. Благодаря.
@ Коня - и на теб.

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2953578 - 16.09.2012 20:33 [Re: kiBik]

Цитат:

Ахам. Благодаря.
@ Коня - и на теб.

Скивах ли като ме няма уикенда, да успокоявам топката и къде отиват нещата

--------------------

Esther
психодесен соросоид

#2953579 - 16.09.2012 20:34 [Re: Пaт]

Ей, Адмиралът не банира завинаги, обикновено за няколко дена.

Виждам, че си се самобанирал. Нека е за няколко дена.

--------------------

kiBik
злопаметен

#2953584 - 16.09.2012 20:36 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Цитат:

Ахам. Благодаря.
@ Коня - и на теб.

Скивах ли като ме няма уикенда, да успокоявам топката и къде отиват нещата

Топкоуспокоител с топкоуспокоител!

stingers
българинъ родомъ

#2953736 - 17.09.2012 12:10 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

За вас може много неща да не са изкуствени, въпросът е че трябва да се съобразите с реалността и да признаете фактите такива каквито са, не е длъжен света с вас да се съобразява

Слободно наброј ми и покажи ми цитат со каков факт не се сообразувам. Докажи ми пред сите, разговараш со МЕНЕ, не со НАС. Јас ќе ти кажам еден факт од реалноста со кој ти не се сообразуваш и во којшто ти немаш акции, па затоа и немаш право на глас: Изкуствен или естествен јазикот ни, фактот е следниот - обичаме и естествено ни идва да говориме дури и на изкуственосоздаден език, за нас нема разлика - харесва ни, раждаме се со него, мислиме на него, си говориме на него. Тоа е реалноста, и за разлика од тебе, мене не ме интересира дали ти го прифаќаш тој факт и дали ти крварат ушите од него, што се однесува до мене, продолжи си со својата песна. Много целувки ти праштам. Макед... упс, грешка... Србија до Токија. И ние те обичаме теб.

Чудесно, ами аз пък искам не ти а ВИЕ всички със сходна на твоята съдба отродени и закърмени със отровното антибългарско мляко на вашата мащеха сърбославия да признаете това, не единици само а ВСИЧКИ твои съграждани да бъдат изправени срещу тази истина и да научат че говорят един изкуствено създаден хибрид, че самите те са плод на една антибългарска доктрина, че това което до днес са учили и им е втълпявано е пълен шит и лъжа, че етноса им е новокомпонован, че името което им е щамповано е чуждо и узорпирано, че масовата сърбизация на културно и ментално ниво както и тия игрички които днес си играят с антиквизации и малоумщини всякакви ги водят към страшна гибел и самоунищожение !!!

Ей това искам всички да бъдат изправени срещу истината и да бъдат запознати с нея, нека след това да бъдат "горди мачедони" ако могат това е !!!

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 132 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2022

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.098 seconds in which 0.017 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.