ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Пaт

Регистриран: 09.01.2012
Re: Интересен филм за „вечниот спор“
    #2953288 - 16.09.2012 13:05 [Re: татар]

Еве ќе дадам еден друг пример. На една емисија, мислам дека беше „Облаче ле бело“, Младен Србиновски се отепа кршејќи го јазикот и обидувајќи се да ги избегне зборовите кои би ви зазвучеле српски, а не пак србизмите, трудејќи се да зборува на колку што е можно попрочистен македонски јазик - и, се јавува некоја госпожа и партал го прави од критики за „србизираниот“ му и измислен јазик.

Ете уште еден пример за „њама животно жираф“

--------------------
Ridentem dicere verum

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2953289 - 16.09.2012 13:10 [Re: Пaт]

Е като не ви трябва българското признание защо винаги то е централна тема "во билатералните односи" и теми свързани с България.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пaт

#2953290 - 16.09.2012 13:12 [Re: strawberry]

Кај си ма Јаготке, од кога не сме се виделе! Како си денес?

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2953291 - 16.09.2012 13:14 [Re: Пaт]

Цитат:

Кај си ма Јаготке, од кога не сме се виделе! Како си денес?

Еее доживях и на мен да ми пратиш една розичка!
Тука съм, чакам те да ходиш да гледаш филма.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пaт

#2953295 - 16.09.2012 13:18 [Re: strawberry]

Еве Јаготке за тебе

Стисни ме тук

Инаку, и јас сум добро, благодарам на прашањето. Ги чекам коментарите на триесетте курбани.

--------------------
Ridentem dicere verum

strawberry
ветеран

#2953296 - 16.09.2012 13:22 [Re: Пaт]

Ама аз не съм толкова добре днес.Ако бях нямаше да съм на форума...
Знаеш ли защо македонците не могат да правят френска любов?

--------------------

Пaт

#2953303 - 16.09.2012 13:29 [Re: strawberry]

Отишол кумановец на нудистичка плажа, наоѓа некое место, легнува и се врти и кога што ќе види - мацка и пол, риба и пол спиеее. И и' приоѓа на девојката и се пикнува како неканет гост. По едно време девојката почнува да испушта гласови:„ммммм, жулии, жулии“. И кумановецот: „епа ке те жУљи, к'д сам ти га натепАја с'свЕ пЕсак“.

И сега, зфофто Македонфифе не прафат френфка љуфоф?

Редактирано от Пѫт (16.09.2012 13:39)

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2953311 - 16.09.2012 14:11 [Re: Пaт]

Цитат:

на пример извештај и сл. бидејќи нема зборови на -ај во македонскиот јазик.

Има: случај

Цитат:

Прави грешка кога вели дека има уште десет проценти кои се некаква македонска форма но србизирани, всушност станува збор за македонизирани српски форми.

Ѓорги Маријановиќ има една одлична колумна на таа тема. Толку е добра таа колумна, што дури мерак ќе ми се направи ако некој се испровоцира од неговото презиме.

Цитат:

И сега стигнуваме до вториот момент од оддалечувањето на Георгиевски - игнорирањето. На Бугарите не им пречат русизмите, дури не им пречат ни очигледно заедничките јазични форми помеѓу бугарските СЗ дијалекти и српскиот јазик, а им пречат србизмите во македонскиот литературен јазик, па дури таа шема ја прошируваат на принципот „всичко което не е българско, е сръбско".

Не е толку до тоа проблемот. Јас не можам да разберам кога едни исти личности се свесни за заедничките јазични форми помеѓу бугарските СЗ дијалекти и српскиот јазик, а истовремено не помислуваат дека такви можеби има и меѓу македонските дијалекти и српските дијалекти со коишто се граничат. Ама не, сите тие на купче, без никаква конкретика и анализа се србизми. А знаеш ли што ги прави уште повеќе србизми? Тоа што се "официјални". А што ги прави уште поповеќе србизми? Тоа што не се "официјални" во бугарскиот јазик.

Цитат:

Во Бугарија се уште не се продаваат книги на македонски, се уште нема македонски телевизии. Освен тие што се занимаваат со македонското прашање, Бугарите не знаат ни како звучат Македонците, а и тоа не е ново, такви имало и пред еден век, па ги учеле каде правилно да го сложуваат ударението за да не звучат како Србите.

Јас ако бев на нивно место (слично како што се очекува и од нас), ќе промовирав позитивна политика кон македонскиот јазик, и наместо да го нарекувам со разни потценувачки имиња, најмалку ќе го нарекував "македонски бугарски јазик" за да нема незадоволни меѓу моите сонародници (нели за германскиот јазик си има понјатие "швајцарски германски"???) и толку, без кавички, фусноти, "таканареченија", "изкуственија", "хибриднија" и т.н. А таму за србизми, југовизми и конкретни јазични решенија... тоа си е одделна тема, нели е "върхч усновътъ нъ бъугърскиъ изик" и е "български език с сръбска пишеща машина", а не "сръбски език с българска пишеща машина"? А политиката пак е уште поодделна тема, без разлика дали се сакаме или се мразиме, дали мислам дека "фиромците са заблудени" или "зомбирани", позицијата за јазикот немаше да ми зависи од тоа - не за да ги направам среќни Македонците, туку затоа што држам до своите позиции. Но не сум на нивно место.

DIVА
неопитомена

Регистриран: 01.07.2011
От: Дивия запад
    #2953315 - 16.09.2012 14:18 [Re: Пaт]

Цитат:

Па не, ти нешто кажа дека си по свирките во твојата литературна тема, нели. И јас со тебе ли правев муабет бре? Дива ја прашав, а се приклучи и Естер и ти ми упаѓаш тука со реплики на некој неизживеан сељак. Одеби таму и чекај да се развие дискусијата, па ако имаш нешто умно да кажеш кажи, а мене што ме боли ич кур да не те боли, јасно?

Какво си ме питал, Кръстник? В литературната тема на Кибик не съм се включвала. Обвини ме, че съм се радвала на неговите обиди към вас. Аз пък не съм ги прочела, защото той ви приви евала и пише на македонски. Как да се зарадвам на нещо, което не съм чела? Нещо и той ти стана неудобен или кво!?!? Да ти търся ли темата за "подменения език" или поне веднъж сам ще го направиш? Какво по-точно те вълнува, че и аз не те разбирам. А ти разбираш ли се!?!?

@Киби, трудно ми е да чета на македонски. Затова не съм ти прочела художествените произведения. Моля да ме извиниш!

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2953326 - 16.09.2012 14:32 [Re: Пaт]

ъ, откога е тази вечност?

Цитат:

„вечниот спор“

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 43 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2020

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.