ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
Re: The Third Half - A False Story
    #2953499 - 16.09.2012 18:27 [Re: vargo]

КРАТКО И ЯСНО:

"...Основните фалшификации са две.

На първо место това е историята на футболния клуб „Македония", който е представен като борец срещу българите. Това е пълен абсурд. Именно българската власт след 1941 г. създава ФК „Македония", негов председател е инж. Димитър Чкатров от Прилеп, а член на Управителния съвет е Димитър Гюзелев от Дойран. И двамата са видни дейци на ВМРО, като студенти са членували в Македонската младежка тайна революционна организация, но през 1927 г. са разкрити от сръбските власти. Чкатров е осъден на 10 години затвор, а Гюзелев на 20, от които излежава 5.
И двамата, като български патриоти, се включват в създаването на Българските национални акционни комитети през 1941 г. и активно съдействат на българската власт в Македония. Гюзелев дори става директор на радио Скопие, което се явява един от основните лостове на българщината. През 1943 г. техните имена са обсъждани като евентуални министри на правосъдието, или на външните работи в София, и то с оглед на евентуален външнополитически завой на България към сближаване с англо-американците. Заради тяхната родолюбива дейност, през 1945 г. те са осъдени на смърт в Титова Югославия. Така че да се приписват някакви антибългарски прояви на ФК „Македония" е гавра с паметта на Чкатров и Гюзелев.

Другата фалшификация е около депортацията на евреите във Вардарска Македония през 1943 г. Връзката на това събитие с филма става през съдбата на треньора на ФК „Македония" Илеш Шпиц, който е евреин и е трябвало да бъде депортиран. Това обаче не се случва, защото инициативата за спасяването на Илеш Шпиц тръгва именно от Чкатров и Гюзелев.
През 2008 г., когато пребивавах в Скопие, бе публикувана единствената засега статия, която обективно изнася фактите. Авторката Лиляна Дамовска, която добре е познавала Илеш Шпиц, написа, че той „никога не се оплака за това, което му се случи, но имаше искрена и трайна благодарност за скопяни, които му спасиха живота. Мълчеше, защото вероятно знаеше кой му спаси живота и при какви обстоятелства... Спасителят на Шпиц, председателят на клуба Чкатров и членът на Управителния съвет Димитър Гюзелев през 1945 г. били обявени за народни неприятели и били разстреляни". Ето я истината..."

http://news.ibox.bg/interview/id_1872295129

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2953522 - 16.09.2012 19:20 [Re: Пaт]

Отворањето на „Браќа Манаки“ во духот на Денев и Трето полувреме
(+ VIDEO)

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=96474

По синоќешната блескава премиера на филмот ,,Трето Полувреме“, денеска филмската екипа го изрази своето задоволство. Режисерот нагласи дека и покрај бугарските реакции филмот се темели на факти.

- Бидејќи бев обвинет дека немало јавни стрелања на деца како што е прикажано во овој филм овде имам еден список на стреланите ваташки деца. За мене таа приказна денеска завршува, вели Дарко Митревски, режисер на Трето Полувреме.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2953523 - 16.09.2012 19:21 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Всъщност аз се самокоригирам -аз не че няма да гъкна 1 месец.
Аз въобще напускам този форум, като благодаря на всички събеседници.

Като за последно: публикувам един последен коментар от въодушевен почитател на прословутото и любимо на нашите македонски съ-форумджии (дори преди да са го гледали) филмче, който коментар за мен резюмира "реалността" в смисъл на отношенията НА македонците КЪМ българите:

"...А вие татарите умрете од јад, Македонија вас ќе ве надживее изроди татари, се намовнав додека го гледав филмот какви ли не мизерии сте им правеле на Евреите и на Македонците!!!..."

http://balkani.actualno.com/news_400398.html#ixzz26eM8kJwD

Общо взето-каквото повикало, такова се обадило-живи да сме, ще видим щом ще си ги мерим на кого му е по-голям...
Чао!

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 19:21)

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2953561 - 16.09.2012 20:18 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Всъщност аз се самокоригирам -аз не че няма да гъкна 1 месец.
Аз въобще напускам този форум, като благодаря на всички събеседници.

Добър събеседник си, жалко че напускаш, то и аз има периоди в които трябва много да работя и нямам никакво време за форуми. Иначе за Македония - все си мисля, че ще го доживея този ден в който там нещата ще се променят и ще се отворят към нас. Но и от нас зависи. За филма е ясно. Той така и е замислен да въздейства.

Редактирано от Водно конче (16.09.2012 20:22)

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2953572 - 16.09.2012 20:29 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ще се радвам, ако размислиш.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #2953574 - 16.09.2012 20:29 [Re: Бяло Конче]

Конкретно за филма, че чета Дарко и ме дразни наглостта му.
Какви са фактите - България влиза в Македония 1941 година и е посрешната като освободител. Това е факт, който нито България нито Македония отрича. 50% от полицията и 40 до 60% от армията, която администрира Вардарско е от местни хора - доброволци. Това е факт, който нито Македония отрича, нито България.
По заповед от Германия, на територията, която е администрирана от България, РБ няма право да даде българско гражданство на евреите, което на практика ги обрича на смърт.
Българската армия (50% от Македония) съдейства на Германия за събирането на евреите в областта и за депортирането им. Логистиката я поема Германия, ние асисистираме при натоварването.
След това местното ЦИВИЛНО население бенефицира директно от имотите на евреите, които не са върнати дори и в югославския период.
Това са факти, нито една страна не оспорва.
Дайте да мислим с главите си и без провокации. На мен ми изглежда, все едно днеска Австрия да обвини Германия, че е иззела австрийските евреи - хубаво, ама хитлериската армия е наполовина австрийска.
Сиреч, вариант А, ние си поделяме вината, защото заповедта идва от Германия и ния я изпълняваме като армията и полицията е 50 на 50, вариант Б, вие го играете премазани етнически ит гнасните бугари, които са и насила вкарали Македонци в армията.
Сега Дарко мълчи над два факта. В клането във Ваташа - половината от стрелящите са от Македония - сиреч по днешна логика ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЦИ и заповедта идва от МАКЕДОНЕЦ ОТ Крива Паланка.
Другият вариант е както е с комунистите в България. Зверствата са на политическа, не на етническа основа.
Защото за Ваташа, ако сме два етноса, искам тогава КАТЕГОРИЧНО да се махне българската вина и да кажем, че това е някаква гражданска чисто Македонска акция, в която половината стрелящи са българи, под командването на ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЕЦ.
Иска ми се някой, спокойно да ми разясни бъркам ли някъде в логиката или фактите, че Дарко искам да му цепна мазната усмивка, защото Македонците помагат за депортирането на евреите точно толкова колкото и Българите, а в България българската църква и българската интелигенция спира този процес, така че според мен.
най-честно е и двете страни да мълчат като посрани пред Израел, а не единия съчусастник да се опитва да си измие ръцете с другия, защото и на двете страни ръцете са в кръв.

Пиринец
Татар

#2953577 - 16.09.2012 20:33 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Стой бе, почини ден два и се върни, тия дни ще летят яко престрелки от медиите по случай Трето полувреме, ще е хубаво да направим приятна дискусия. Иначе за спора от българска страна - да разясня на всички, има една функция игнор - страшна е. Моят списък изобилства. Човек седи на форума за хората, които са му интересни ВЪПРЕКИ, тези които го дразнят.

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2953580 - 16.09.2012 20:35 [Re: Пиринец]

Мисля, че това за освобождението и участието на местни хора се премълчава и дори отрича в Македония.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пиринец
Татар

#2953585 - 16.09.2012 20:37 [Re: strawberry]

Не бе от тяхната Википедия го извадих. Те говорят, че са ги поробили, има разкази, че на сила са зимани, ама това вървеше до скоро. ПОсле почнаха едни офицери, едни високи постове да излизат, като тоя от Крива Паланка и тая бутафория с насилата отмина.
Ние сме Австрия и Германия БУКВАЛНО. То това е и най-страшното в Македония после ВСВ. Там няма достатъчно лоялни комунисти и няма достатъчно отпор над фашистичкиот окупатор ...
То и в България го има тоя проблем, иначе защо СССР да ни обевява война, комунистите всичко сами щяха да си завземат ...

Пиринец
Татар

#2953593 - 16.09.2012 20:50 [Re: strawberry]

Ей затова вадя хардлайнери, защото унищожават дискусия. Имахме двама активни Македонци - възпитани. Имаме много различия с тях - политически и по отношения на история, но поне може да чуеш мнението им. Имахме и един трети, който беше забавен и развеселяваше средата. Сега оставам с впечатлението, че и тримата ще си тръгнат. После ще се махнат и умерените и форума ще бъде Анти пуска новини от Македония, които ги има и във фокус, сиреч нищо ново - и двамата трима ще цъкат отдолу ...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 29 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5305

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.