ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 17039
Re: The Third Half - A False Story
    #2953347 - 16.09.2012 15:01 [Re: Негатор]

В една от темите имаше линк с интервю с режисьора на „Трето полувреме”.
Вчера заделих време да изгледам интервюто. От това, което той каза предполагам, че филма му ще е „любовна” склуптура от филмова лента, вероятно част от финансираните поръчковите проектни склуптури. A False Story...

А за миналото и границите ... и филмовата лента. Позволявам си да препоръчам ето този филм.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953370 - 16.09.2012 15:43 [Re: Tanya.]

Холивудски шмек на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ во Битола!
http://plusinfo.mk/vest/57102/GALERIJA-Holivudski-shmek-na-crveniot-tepih-na-Brakja-Manaki-vo-Bitola

Со премиерна проекција на филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски, и во гламурозна атмосфера, вчеравечер во Битола беше отворен Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“.
На црвениот тепих освен режисерот Митревски и неговата сопруга Јасна, продефилираа и продуцентот на филмот Роберт Насков, познатиот германски глумец Рихард Замел, главните актери Катарина Ивановска и Сашко Коцев, македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, кој воедно го прогласи фестивалот за отворен, директорката на „Манаки“, Лабина Митевска, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска..., и уште многу други познати личности од политичкиот и културен живот, од земјава и странство.

Фестивалскиот гламур го засили присуството на славната француска глумица Катрин Денев, која утрово ја имаше и својата средба со новинарите и почитувачите на нејзината богата филмографија.
Средба пред неа со медиумите оствари и екипата на филмот „Трето полувреме“, кој, според најавите на продуцентот Роберт Насков, скопската публика ќе може да го погледне на 27 септември, на гала-премиера во киното „Милениум“.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953372 - 16.09.2012 15:44 [Re: Негатор]

А какво ли е общото между баба Катрин Деньов и "Трето полувреме"?
И какво търсят министри и политици на червения килим?
Не знам за друг филмов фестивал, където по килима да се мотат разни министърчета, че и президенти ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: The Third Half - A False Story
    #2953380 - 16.09.2012 15:54 [Re: Негатор]

Е как няма да са на премиерата министрите, нали с държавни пари е платен. Избори идва, не ги ли следиш нещата, законът за бранителите разклати владата. Нема случайни неща. Иначе Катрин Деньов е като Памела Андерсън, зима си хонорара и си бега, каже две мили думи за идиотите, които са и платили и наградили ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953382 - 16.09.2012 15:59 [Re: Пиринец]

Ами че нали Хорхе обеща да вади политиците от историята и културата?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: The Third Half - A False Story
    #2953383 - 16.09.2012 16:01 [Re: Негатор]

Хорхе е на каишка на Груевски, какато Стоянов беше на каишка на Костов. Да ти припомня един президент, който каза АЗ СЪМ СДС-ар на партийна среща.
Хорхе ще каже точно, каквото му каже Груевски и щом премиерът е дал 1 млн евро, или 2 за филм, президентът ще отиде да отърка обувките в червения килим.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953384 - 16.09.2012 16:01 [Re: Негатор]

Филмски гламур на „Браќа Манаки“
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=317BFC26BCAB0D428CF50D46F308CEA9

Громогласни аплаузи и солзи во очите кај публиката успеа да предизвика филмот "Трето Полувреме" на режисерот Дарко Митревски кој вчера беше прикажан на отворањето на 33-то издание на филмскиот фестивал "Браќа Манаки" во Битола.

На светската премиера предизвика голем интерес кај граѓаните, па немаше слободно столче во Центрот за култура во Битола на двете проекции.

Од случајна средба до филм

Режисерот Митревски пред присустните изјави дека филмот бил инспириран од вистинската животна приказна на Еврејката Нета Коен, која успеала да се спаси од депортацијата во Втората светска војна побегнувајќи за македонски фудбалер кој играл за тогашниот фудбалски шампион ФК Македонија.

- Поминаа 12 години откако сосема случајно работејќи на една документарна серија влегов во домот на Нета Коен. Таму слушнав приказна на која и денес кога ќе се сетам не можам да останам емотивно рамнодушен. Таа ми ја раскажа животната трагедија, но и нејзната најголема победа. Како низ нејзината забранета љубов продолжила лозата на нејзините предци кои биле изгорени во гасните логори во Треблинка - изјави Митревски.

Тој рече Коен му ја покажала и фотографија од нејзините деца, внуци, правнуци, снаи, зетовци.

- Ми рече, види што сум изродила. Види заради мојот грев колку животи сум дала. Кога излегов од таму знаев дека во рацете имам нешто многу повеќе од документарен филм. Знаев дека ја имам последната сцена од мојот нареден игран филм - додаде Митревски.

Митревски на крај посочи дека филмот му го посветува на Нета Коен, на 98 проценти од еврејската популација од Македонија која исчезнала во еден ден.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953385 - 16.09.2012 16:07 [Re: Негатор]

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=78CD6A5252CA35488FC648E99384492D

Ух, мале море, и БЮРМски попове на црвениот тепих!
Бравооооооооооооооооооооо!Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23792
Re: The Third Half - A False Story
    #2953388 - 16.09.2012 16:10 [Re: Негатор]

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=78CD6A5252CA35488FC648E99384492D

А това накрая статуя на другаря Сталин ли е!Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: The Third Half - A False Story
    #2953389 - 16.09.2012 16:11 [Re: Негатор]

А кога триесетте ваши журналисти кои ги пративте за курбан ќе го дадат своето мислење и ќе ги споделат впечатоците? Им треба време да се соземат од претрпениот шок или е потребно време за синхронизација?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 19 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5307

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.