ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
The Third Half - A False Story
    #2953146 - 15.09.2012 23:57

Честито на безДарко и Грую за новия сайт на "Трето полувреме":
http://www.thethirdhalf-movie.com/

The Third Half
A True Story

THE THIRD HALF is a story of several people gathered around the most important thing in the world - football, in the most turbulent time of the world's history - Second World War.

It is a story of the players of FC Macedonia and their German-Jewish coach Rudolph Spitz who leads them towards the champion title of the Nazi football league.

It is a story of the club's founder Dimitry, who has to choose between his love for his team and his loyalty to the New Order.

It is a story of his best striker Kosta, a notorious smuggler who falls in love with a beautiful rich girl.

It is a story of Rebecca, a Jewish princess on the pea, who elopes with her football player to live in his locker-room (and thereby eludes the bitter destiny of her people).

And after all - it is a story about football, a game that in those terrible times became more than just a game: a battlefield between the Good and the Evil!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Re: The Third Half - A False Story
    #2953150 - 16.09.2012 00:10 [Re: Негатор]

Закани по живот за режисерот на „Трето полувреме“
http://mkd-news.com/zakani-po-zhivot-za-rezhiserot-na-treto-poluvreme/

,,Ги боли што токму овој филм го потпишува македонски режисер кој по етничка припадност се чувствува и се изјаснува како Македонец,,

... историчарите Спас Ташев, Пламен Павлов и Божидар Димитров, политичарите Красимир Каракачанов, Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев, Станимир Илчев и сличните на нив – не постојат Македонци. Ние за нив сме Бугари со говорна маана, луѓе од понизок ред, најобични одроди. И еден таков одрод да направи филм што толку многу ќе им го загорчи животот? Стопати подраго и поприфатливо ќе им беше доколку, навистина, бев Србин, Југословен, Рус или, макар, Евреин.

http://kicevo.mk/zakani-treto-poluvreme/

Негатор
Античен вагабонтин

#2953157 - 16.09.2012 01:00 [Re: Негатор]

Од црвениот тепих на „Браќа Манаки“: отворање со „Трето полувреме“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)
http://www.mkd.mk/59138/kultura/od-crveniot-tepih-na-braka-manaki/#more-59138

На црвениот тепих на отворањето пристигнаа Митревски, режисер и сценарист на „Трето полувреме“, со сопругата Јасна, продуцентот на филмот Роберт Насков, главната глумица Катарина Ивановска, Германецот Рихард Замел, кој го глуми тренерот Шпиц, Сашко Коцев, кој е главниот машки лик, потоа славната француска глумица Кетрин Денев, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, директорката на фестивалот Лабина Митевска…

Браво Хорхе, браво юнак!

Негатор
Античен вагабонтин

#2953160 - 16.09.2012 02:22 [Re: Негатор]

Коментари
Ами сега за премиерата в Битоля?

http://www.duma.bg/duma/node/39326

Зорница Илиева
15. Септември 2012, брой 214

В Битоля, легнал на сърцето на всички българи не само с една македонска песен, се състоя премиера на филма "Трето полувреме" на Дарко Митровски. Там се прави някакъв фестивал и този филм не само бе представен пред публиката, но той е и предложен от македонска страна и за кандидат за "Оскар". Е, може и да е само "подгряваща" информация с различни цели, но е факт, че независимо от многото коментари в нашата преса и най-вече от страна на някои наши евродепутати, Македония не намира съществени причини да се отклони от поетия път на странна конфронтация с България - в исторически аспект, а вече и на политическата сцена. За филма у нас се знае от разкази, но е достатъчно акцентирането върху "активното участие на българите" при депортирането на евреите от днешните земи на Македония по време на Втората световна война и ужасяващата им съдба в концентрационните лагери. Бурно историческо време, смърт и несправедливост, милиони жертви и много, много спекулации с днешна дата. Въпросът е не само в тази премиера и свързаната с нея пресконференция, на която присъстваха официални македонски управляващи като министъра на културата. Подобно настроение се създаде и когато в Скопие се откри музеят на Холокоста, една импозантна сграда редом до Исторически музей и онези огромни паметници на предимно наши исторически личности. Въпросът е, че нашите официални власти не успяват да намерят верния тон, да открият онзи път към управляващите в нашата съседка, който да позволи решаването на конфликти, недоразумения или наслоения от миналото, които да осигурят нормалното ни европейско съжителство в ЕС. Някои последни изказвания именно в ЕС говорят, че отношенията ни с Македония в момента, нашите спорове относно "езика на омразата" и "кражбата на история" не се разбират еднозначно. Великите сили винаги са имали тук интереси, които, особено днес в условията на криза, най-често не са съвпадали с нашите. Това, че в Битоля са отишли 30 наши журналисти с какво помага на нашата политика в това отношение, освен че предизвика насмешливи коментари в някои македонски медии, които дори предположиха какво ще се пише в София. Какво стана с нашите еврейски приятели? Някои от тях са в Скопие и дават изявления, които, меко казано, не са в наша полза. Дали е въпрос на пари, или отново става дума за някакво размесване на карти не е много ясно. По-скоро първото. Но не е ли време да се действа изпреварващо, да не се оставя реакцията само в Брюксел и най-после да се координират действията. Иначе мирише на аматьорство, а светът отдавна не го допуска. Справка - Близкият изток.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2953219 - 16.09.2012 10:32 [Re: Негатор]

E, па да им е официално честита на македонците премиерата на новото гениално филмче за бугарскиот окупатор тогава-аз против нямам, все пак.
Имат право да правят филми, имат право и да си ги гледат, че и да канят гости на фестивали.

Само да не се чудят сега и по-късно на българските реакции, в които от мислени за наши братя, вече се превръщат в отвратни сърбокомунярски недоразумения за нас*. Тука няма, разбира се, нищо анти-македонско, просто и само още една "любовна история", нали така

Все пак и ние имаме право да преценяваме: каквото повикало, такова се обадило, и то с наказателните лихви (то такава им е и скритата цел всъщност, но както е тръгнало, ще я постигнат).
Евалла!

*Защото българите (като всички хора по света) във всекидневието си нямат време от грижи да влизат в подробности и индивидуални философски размишления върху филми, които не са гледали, те реагират първосигнално и топтан, като стадо-ние всичките от една страна, ония всичките от друга страна...ние българите сме обвинени че сме били фашисти от едни днешни лъжци и фиромисти...така се разсъждава и се е разсъждавало при групови мероприятия откакто свят светува. Това е и същността на пропагандата.

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 10:41)

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #2953271 - 16.09.2012 12:45 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Може да имам корени от Македония, но едно нещо не го разбирам в Македония. 2001 година албанците слезнаха от Косово и почнаха да колят и избиват Македонци. Ние им дадохме оръжие на Македонците и те успяха да ги спрат. Договорът е пораженчески, ама поне спря избиването. 11 години по-късно - тия албанци, които бяха убийци са във властта, имат паметници и този терористичен акт над суверенна държава се води национално освобождение. Под паметници - говоря огромни комплекси със знамена и прочие.
Ние, които им дадохме оръжие, продължаваме да сме лошите, гадните, провокаторите и негаторите. Какво сме направили от 2001 до 2012 година, което така да промени нещата и с какво албанците заслужиха тая почит в Македония?

Asparuhov
член

Регистриран: 30.01.2012
    #2953277 - 16.09.2012 12:57 [Re: Пиринец]

Цитат:

Може да имам корени от Македония, но едно нещо не го разбирам в Македония. 2001 година албанците слезнаха от Косово и почнаха да колят и избиват Македонци. Ние им дадохме оръжие на Македонците и те успяха да ги спрат. Договорът е пораженчески, ама поне спря избиването. 11 години по-късно - тия албанци, които бяха убийци са във властта, имат паметници и този терористичен акт над суверенна държава се води национално освобождение. Под паметници - говоря огромни комплекси със знамена и прочие.
Ние, които им дадохме оръжие, продължаваме да сме лошите, гадните, провокаторите и негаторите. Какво сме направили от 2001 до 2012 година, което така да промени нещата и с какво албанците заслужиха тая почит в Македония?

Едно и също се повтаря вече 100 години, героите са различни,но потърпевшите са едни и същи.Явно на "някои" и "техните" наследници много им "върви зарът".До кога ще продължи това един Господ знае.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2953281 - 16.09.2012 13:00 [Re: Пиринец]

Почит???!!! Западот е на нивна страна, уште тогаш (во 2001) се воздржуваа да ги наречат "терористи" и беше јасно накаде дува ветрот. Секогаш кога имаше пукање, знаеш ли која беше најчестата реченица на претставниците на НАТО, ЕУ и САД? "Ги повикуваме двете страни на воздржаност од агресија". Значи "планинарите" уште тогаш од Западот беа признати за легитимна страна која ја подготвуваат и за официјален фактор во државата. Но кантарот за "прекумерна употреба на сила" и "непотребно провоцирање" секогаш мереше само за легитимните безбедносни сили - полицијата и армијата. Албанците од тоа се охрабрени, а ние од истото сме обесхрабрени, бидејќи што и да направиме, од Запад (заеби Запад, главниот фактор се САД) постојано ни висат над главата со предупредувања.

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2953286 - 16.09.2012 13:01 [Re: Гай Баньо]

Само еден збор ќе кажам после којшто секое објаснување ќе биде излишно - Арачиново.

--------------------
Ridentem dicere verum

Пиринец
Татар

#2953297 - 16.09.2012 13:22 [Re: Гай Баньо]

Добре, значи виж го от нашата камбанария. Тогава България се бореше да влезе в НАТО, преговорите напредваха, дадохме коридор над Сърбия, който мнозинството българи бяха против и това костваше от рейтинга на Иван Косто. Ти не гледай по форуми, където се дипли Македония, в България Сърбия е на голяма почит особено от по-левите избиратели и сърбите си живеят като дома тука и няма никакви грижи, а националисти пък си гугукат със сръбските националисти и си горят заедно мюсулмански символи и се наричат православни братя. Раснал съм и сред скинари, защото бях футболен фен, не съм бил никога бръснат кретен, но познавам в изобилие и им знам начинът на мислене.
С едно изречение, ние рискувахме приемането ни в НАТО, а сме в ЕУ заради НАТО и САЩ - тука няма две мнения. Няма българин, който ще ти каже, че икономически сме били за ЕУ, на всеки му е ясно, че те искаха бази на Черно море, а ние достъп до европейските пазари на труда и до фондовете.
Значи ние сложихме цялото ни евроатлантическо бъдеще на карта, за да ви помогнем и пак сега сме лошите и пак по нас се плюка наравно со гърците. Не виня теб и Път много ясно и вашата позиция е много различна, фактът, че сте на български форум и търпите да ви хулят за глупости е доказателство, че търсите диалог с българи.
Но бога ми в дни, като този, в който Георги Иванов отива на премиера на филм от национално значение на Македония, в който българи правят масови разстрели по улиците във Вардарско ... се чудя вашите политици мислят ли с главите си или не. Тази премиера става в същата седмица, в която в Чеир маала се бутат паметници на Вапцаров и прочие.
Може би съм романтичен, ама откакто сте независими - ЕДИНСТВЕНИЯТ ви съсед, който е показал добросъседство на правителствено ниво, който ви е подкрепял в изграждане на институции и откъсване от Югославия - сме ние, а винаги сме в топ 2 на най-мразените и хулени държави в Македония, в остра конкуренция с Гърция, които толкова ви мразят, че ако имаха ядрена бомба щяха първо на вас да я пуснат ...

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2953347 - 16.09.2012 15:01 [Re: Негатор]

В една от темите имаше линк с интервю с режисьора на „Трето полувреме”.
Вчера заделих време да изгледам интервюто. От това, което той каза предполагам, че филма му ще е „любовна” склуптура от филмова лента, вероятно част от финансираните поръчковите проектни склуптури. A False Story...

А за миналото и границите ... и филмовата лента. Позволявам си да препоръчам ето този филм.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953370 - 16.09.2012 15:43 [Re: Tanya.]

Холивудски шмек на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ во Битола!
http://plusinfo.mk/vest/57102/GALERIJA-Holivudski-shmek-na-crveniot-tepih-na-Brakja-Manaki-vo-Bitola

Со премиерна проекција на филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски, и во гламурозна атмосфера, вчеравечер во Битола беше отворен Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“.
На црвениот тепих освен режисерот Митревски и неговата сопруга Јасна, продефилираа и продуцентот на филмот Роберт Насков, познатиот германски глумец Рихард Замел, главните актери Катарина Ивановска и Сашко Коцев, македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, кој воедно го прогласи фестивалот за отворен, директорката на „Манаки“, Лабина Митевска, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска..., и уште многу други познати личности од политичкиот и културен живот, од земјава и странство.

Фестивалскиот гламур го засили присуството на славната француска глумица Катрин Денев, која утрово ја имаше и својата средба со новинарите и почитувачите на нејзината богата филмографија.
Средба пред неа со медиумите оствари и екипата на филмот „Трето полувреме“, кој, според најавите на продуцентот Роберт Насков, скопската публика ќе може да го погледне на 27 септември, на гала-премиера во киното „Милениум“.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953372 - 16.09.2012 15:44 [Re: Негатор]

А какво ли е общото между баба Катрин Деньов и "Трето полувреме"?
И какво търсят министри и политици на червения килим?
Не знам за друг филмов фестивал, където по килима да се мотат разни министърчета, че и президенти ...

Пиринец
Татар

#2953380 - 16.09.2012 15:54 [Re: Негатор]

Е как няма да са на премиерата министрите, нали с държавни пари е платен. Избори идва, не ги ли следиш нещата, законът за бранителите разклати владата. Нема случайни неща. Иначе Катрин Деньов е като Памела Андерсън, зима си хонорара и си бега, каже две мили думи за идиотите, които са и платили и наградили ...

Негатор
Античен вагабонтин

#2953382 - 16.09.2012 15:59 [Re: Пиринец]

Ами че нали Хорхе обеща да вади политиците от историята и културата?

Пиринец
Татар

#2953383 - 16.09.2012 16:01 [Re: Негатор]

Хорхе е на каишка на Груевски, какато Стоянов беше на каишка на Костов. Да ти припомня един президент, който каза АЗ СЪМ СДС-ар на партийна среща.
Хорхе ще каже точно, каквото му каже Груевски и щом премиерът е дал 1 млн евро, или 2 за филм, президентът ще отиде да отърка обувките в червения килим.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953384 - 16.09.2012 16:01 [Re: Негатор]

Филмски гламур на „Браќа Манаки“
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=317BFC26BCAB0D428CF50D46F308CEA9

Громогласни аплаузи и солзи во очите кај публиката успеа да предизвика филмот "Трето Полувреме" на режисерот Дарко Митревски кој вчера беше прикажан на отворањето на 33-то издание на филмскиот фестивал "Браќа Манаки" во Битола.

На светската премиера предизвика голем интерес кај граѓаните, па немаше слободно столче во Центрот за култура во Битола на двете проекции.

Од случајна средба до филм

Режисерот Митревски пред присустните изјави дека филмот бил инспириран од вистинската животна приказна на Еврејката Нета Коен, која успеала да се спаси од депортацијата во Втората светска војна побегнувајќи за македонски фудбалер кој играл за тогашниот фудбалски шампион ФК Македонија.

- Поминаа 12 години откако сосема случајно работејќи на една документарна серија влегов во домот на Нета Коен. Таму слушнав приказна на која и денес кога ќе се сетам не можам да останам емотивно рамнодушен. Таа ми ја раскажа животната трагедија, но и нејзната најголема победа. Како низ нејзината забранета љубов продолжила лозата на нејзините предци кои биле изгорени во гасните логори во Треблинка - изјави Митревски.

Тој рече Коен му ја покажала и фотографија од нејзините деца, внуци, правнуци, снаи, зетовци.

- Ми рече, види што сум изродила. Види заради мојот грев колку животи сум дала. Кога излегов од таму знаев дека во рацете имам нешто многу повеќе од документарен филм. Знаев дека ја имам последната сцена од мојот нареден игран филм - додаде Митревски.

Митревски на крај посочи дека филмот му го посветува на Нета Коен, на 98 проценти од еврејската популација од Македонија која исчезнала во еден ден.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953385 - 16.09.2012 16:07 [Re: Негатор]

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=78CD6A5252CA35488FC648E99384492D

Ух, мале море, и БЮРМски попове на црвениот тепих!

Бравооооооооооооооооооооо!

Негатор
Античен вагабонтин

#2953388 - 16.09.2012 16:10 [Re: Негатор]

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=78CD6A5252CA35488FC648E99384492D

А това накрая статуя на другаря Сталин ли е!

Пaт

#2953389 - 16.09.2012 16:11 [Re: Негатор]

А кога триесетте ваши журналисти кои ги пративте за курбан ќе го дадат своето мислење и ќе ги споделат впечатоците? Им треба време да се соземат од претрпениот шок или е потребно време за синхронизација?

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

#2953391 - 16.09.2012 16:13 [Re: Пaт]

Цитат:

време за синхронизација?

Или за монтажа. Не, сериозно, јас го пропуштив филмот бидејќи сум во Скопје, не е добро кога застапникот не е добро запознат со својот случај. :/ Ти отиде да го гледаш?

Негатор
Античен вагабонтин

#2953392 - 16.09.2012 16:13 [Re: Пaт]

Цитат:

А кога триесетте ваши журналисти кои ги пративте за курбан ќе го дадат своето мислење и ќе ги споделат впечатоците? Им треба време да се соземат од претрпениот шок или е потребно време за синхронизација?

От мене ги получават инструкциите - разрешил съм им от тази вечер, най-късно утре, да пишуват!

Пaт

#2953393 - 16.09.2012 16:14 [Re: Гай Баньо]

Не, од субјективни некои причини. Ама ште го гледам, за Јаготка само.

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953394 - 16.09.2012 16:15 [Re: Негатор]

Овации за „Трето полувреме“
http://kurir.mk/makedonija/kultura/84650-Ovacii-za-Treto-poluvreme-

Цитат:

Со долг аплауз и овации, публиката во преполниот Центар за култура во Битола синоќа ја награди екипата на „Трето полувреме“ која излезе на сцената по премиерата на филмот.

Пиринец
Татар

#2953395 - 16.09.2012 16:18 [Re: Пaт]

Сега му чета пресконференцията на Дарко. Типична пропагандна демагогия. Вади ми закон за защита на нацията и ми вади документи, с които България асистира депортирането на евреите - това България не го отрича. Отрича тогава населнието в Македония да е било разстрелвано по улиците, защото се е борило да спаси евреите. Отрича ФК Македония да е мачкан на етнически принцип, което е смешно и отрича да е имало българско знаме на требленика.
Точно това, което написах в поста си преди няколко дни. Зимаш един факт, обрисуваш го с лъжи и когато ти казват, че всичко извън факта е лъжа, ти казваш ама фактът е истина, останалото няма значение. Пропагандата се прави в детайлите, не в основната си теза. Ето Дарко сега се е превъзбудил и е факт, македонската нация укрепва и има още по-силно патриотично чувство и антибългарско - така и трябва, защото македонската нация се рони в крайщата, защото Чаир маала в Скопие вече от център на Македонската държава, става граничен район на друга държава.
Хляб и зрелище народът във всяка държава има нужда от това ...

Негатор
Античен вагабонтин

#2953396 - 16.09.2012 16:19 [Re: Негатор]

Актрисата Катрин Деньов посети кинофестивала в Битоля
http://www.focus-news.net/?id=n1696267

Цитат:

Битоля. Актрисата Катрин Деньов, носител на специалната награда златна "Камера 300" за особен принос във филмовото изкуство посети фестивала "Братя Манаки" в Битоля, пишат македонски медии. Катрин Деньов посочи на пресконференция, че се чувства приятно в Битоля, и че идването й в Македония не трябва да се счита като изненада. На младите актьори препоръчвам, освен с кино, да се занимават с четена на книги или музика; така ще имат повече енергия, каза Деньов.

Слушайте баба си Катрин и нЕма да сгрешите!

Пaт

#2953397 - 16.09.2012 16:23 [Re: Негатор]

Ти најдобро си знаеш. А не само жолт печат па жолт печат. „Македонската полиција черпи една бира за един набиен б'лгарин“

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

#2953398 - 16.09.2012 16:23 [Re: Негатор]

Македонски медии: Овации за "Трето полувреме"
http://www.focus-news.net/?id=n1696269

Битоля. "Овации за "Трето полувреме", пишат днес медиите в Македония за премиерата на филма, съдържащ манипулирани факти около депортацията на евреите по време на Втората световна война. На представянето на филма снощи в рамките на кинофестивала "Братя Манаки" режисьорът Дарко Митревски е заявил, че филмът е посветен на Нета Коен, идеята е отпреди 12 години, когато се запознал с нейната история. Тя го вдъхновила за филм, направен по една приказка от живота, към която и днес не може да остане равнодушен - казва Митрески.

Разказва своята житейска трагедия, разказва как е изгубила своето семейство и ми разказва за своята голяма победа - как чрез онази забранена за времето си любов, е продължила рода на своите предци.
Филмът е посветен и на 11-те футболисти от спортен клуб "Македония", за които разказва лентата; на 98 % от евреите от Македония, които в 1943 година са убити в лагера "Треблинка", за 20 000 животи, погубени от фашизма във Втората световна война.

Поради големия интерес на публиката, за която се оказаха малко 800-те места в Центъра за култура, след премиерата имаше още една прожекция. Фестивалът бе открит от президента на Македония Георге Иванов.

Откога депортираните вардарски евреи пораснаха от 7 на 20 хиляди, но айде - не е това същественото ...

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953402 - 16.09.2012 16:30 [Re: Негатор]

Техен избор.
Нека си правят филми, а нашите дипломати острят червените моливи за да чертаят линии.
Очаква ги само едно-вето до дупка, изолация, разпарчетосване и падане на оцелелите обратно в държавната прегръдка на Сърбия.
Не ми е приятно да го напиша, но трябва да сме реалисти.

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 16:31)

Негатор
Античен вагабонтин

#2953411 - 16.09.2012 16:37 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

... падане на оцелелите обратно в държавната прегръдка на Сърбия.

За мнозина от тях, това е естествената им среда!

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953417 - 16.09.2012 16:45 [Re: Негатор]

Да, имам чувството че не са дозрели за самостоятелност във Вардарско, и че няма и да узреят никога.
В собствената си история величаят твърдо само моментите на врене в чужда държавна чорбица:
1. Османската империя до 1878 г. се представя като блажена аморфна маса на славяни, екзархисти-всичко е било ОК;
2. Периодът 1878-1913 също е ОК защото Македония според тях още е цяла и неподелена, че чак изкарват Турция днес най-големият им приятел. Всичкото ВМРО се игнорира като меркантилни разбойници, които се "Осекяли" не така, както требвало.
3. Периодът "помегю двата светски рата" пък е съвсем хубав-хората ходели на театър, кино и по к.рви (според филма на Дарко)-няма проблеми никакви-това сръбска асимилация-анджък!
4. За периода 1944-1991 в СФРЮ да не говорим-всичко е мед и масло, децата гледали Славко и Мирко за лека нощ, и битката при Неретва задно с врелата титова крв им легнала на срце...

Единствените кофти периоди по този тертип от Пердика, Филе и Аце насам са 1941-1944 (с татарето) и от 1991 г. насам-щото българите не им признават каквото искат.

Не могат да разберат че не могат да си позволят лукса да скачат на българите по същата причина по която българите не могат да се зъбят на Меркел или на САЩ-просто българското обществено пространство не им обръща достатъчно внимание на този етап, защот от тях нищо не зависи. Само работят усърдно да си вкарват все повече автоголове, и успяват.

Така ги виждам аз нещата.

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 16:46)

Негатор
Античен вагабонтин

#2953419 - 16.09.2012 16:46 [Re: Негатор]

Кетрин Денев: Се интерисирав за минатото на Македонија, нејзината култура и вредности
http://www.libertas.mk/%D0%BA%D0%B5%D1%8...B0%D1%82%D0%BE/

DIVА
неопитомена

Регистриран: 01.07.2011
От: Дивия запад
    #2953431 - 16.09.2012 17:01 [Re: Пиринец]

Пиринец, някой написа тук, че оръжието, което сме им дали не ставало за нищо. Какви благодарности очакваш за това!?!?

Пaт

#2953434 - 16.09.2012 17:04 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Да, имам чувството че не са дозрели за самостоятелност във Вардарско, и че няма и да узреят никога.
В собствената си история величаят твърдо само моментите на врене в чужда държавна чорбица:
1. Османската империя до 1878 г. се представя като блажена аморфна маса на славяни, екзархисти-всичко е било ОК;
2. Периодът 1878-1913 също е ОК защото Македония според тях още е цяла и неподелена, че чак изкарват Турция днес най-големият им приятел. Всичкото ВМРО се игнорира като меркантилни разбойници, които се "Осекяли" не така, както требвало.
3. Периодът "помегю двата светски рата" пък е съвсем хубав-хората ходели на театър, кино и по к.рви (според филма на Дарко)-няма проблеми никакви-това сръбска асимилация-анджък!

Ова ти би сакал така да си веруваш, нели? Другото не се ни замарав да ти го читам. Има периоди кога пишуваш разумно, но некогаш си, три точки...

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953443 - 16.09.2012 17:12 [Re: Пaт]

Аз наистина мисля така-поне от това което чувам и чета насам-натам по медии и ваши форуми (в най-екстремните варианти).
Това е, всъщност, вашата официална идеология, просто по-крайните субекти я изказват явно (и голяма част от народа си вярва в нея носталгичарски), а политиците ви си мълчат, че е по-лесно...

vargo
ненаситен поклонник

Регистриран: 19.06.2009
    #2953457 - 16.09.2012 17:28 [Re: Пaт]

Цитат:

Ами както казах, все още малко хора са го гледали. След предпремиерата му в Скопие се свързах с мои бивши колеги от други дипломатически мисии в Скопие, които са били на единствената за сега официална прожекция. Не съм кинокритик, но тук ще си позволя да представя думите на един от тях: „филмът е треторазряден" и ако не е била раздуханата в медиите интрига, едва ли някой би му обърнал сериозно внимание.
Има обаче и едно друго мнение на мой колега от филмовата индустрия в Македония, което заслужава да бъде проучено. Според него много елементи в „Трето полувреме" са взаимствани, или направо плагиатствани от един стар сръбски филм „Монтевидео", който има подобен футболен сюжет, но този път между България и Сърбия, но в който все пак побеждава спортната етика.
Надявам се, че кинокритиката ще обърне внимание на това твърдение и ако то се окаже истина, нека филмът да получи и съответната професионална оценка.

http://news.ibox.bg/interview/id_1872295129

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (16.09.2012 17:29)

Пaт

#2953458 - 16.09.2012 17:29 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Со сета почит, но тропаш глупости.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953462 - 16.09.2012 17:34 [Re: Пaт]

Възможно е, не твърдя че съм безгрешен.
Но на мен така ми изглеждат нещата, във всеки случай.

Пaт

#2953465 - 16.09.2012 17:38 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Добро, твоја си работа.

--------------------
Ridentem dicere verum

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953497 - 16.09.2012 18:23 [Re: Пaт]

И как ще ме убедиш че греша?

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953499 - 16.09.2012 18:27 [Re: vargo]

КРАТКО И ЯСНО:

"...Основните фалшификации са две.

На първо место това е историята на футболния клуб „Македония", който е представен като борец срещу българите. Това е пълен абсурд. Именно българската власт след 1941 г. създава ФК „Македония", негов председател е инж. Димитър Чкатров от Прилеп, а член на Управителния съвет е Димитър Гюзелев от Дойран. И двамата са видни дейци на ВМРО, като студенти са членували в Македонската младежка тайна революционна организация, но през 1927 г. са разкрити от сръбските власти. Чкатров е осъден на 10 години затвор, а Гюзелев на 20, от които излежава 5.
И двамата, като български патриоти, се включват в създаването на Българските национални акционни комитети през 1941 г. и активно съдействат на българската власт в Македония. Гюзелев дори става директор на радио Скопие, което се явява един от основните лостове на българщината. През 1943 г. техните имена са обсъждани като евентуални министри на правосъдието, или на външните работи в София, и то с оглед на евентуален външнополитически завой на България към сближаване с англо-американците. Заради тяхната родолюбива дейност, през 1945 г. те са осъдени на смърт в Титова Югославия. Така че да се приписват някакви антибългарски прояви на ФК „Македония" е гавра с паметта на Чкатров и Гюзелев.

Другата фалшификация е около депортацията на евреите във Вардарска Македония през 1943 г. Връзката на това събитие с филма става през съдбата на треньора на ФК „Македония" Илеш Шпиц, който е евреин и е трябвало да бъде депортиран. Това обаче не се случва, защото инициативата за спасяването на Илеш Шпиц тръгва именно от Чкатров и Гюзелев.
През 2008 г., когато пребивавах в Скопие, бе публикувана единствената засега статия, която обективно изнася фактите. Авторката Лиляна Дамовска, която добре е познавала Илеш Шпиц, написа, че той „никога не се оплака за това, което му се случи, но имаше искрена и трайна благодарност за скопяни, които му спасиха живота. Мълчеше, защото вероятно знаеше кой му спаси живота и при какви обстоятелства... Спасителят на Шпиц, председателят на клуба Чкатров и членът на Управителния съвет Димитър Гюзелев през 1945 г. били обявени за народни неприятели и били разстреляни". Ето я истината..."

http://news.ibox.bg/interview/id_1872295129

Негатор
Античен вагабонтин

#2953522 - 16.09.2012 19:20 [Re: Пaт]

Отворањето на „Браќа Манаки“ во духот на Денев и Трето полувреме
(+ VIDEO)

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=96474

По синоќешната блескава премиера на филмот ,,Трето Полувреме“, денеска филмската екипа го изрази своето задоволство. Режисерот нагласи дека и покрај бугарските реакции филмот се темели на факти.

- Бидејќи бев обвинет дека немало јавни стрелања на деца како што е прикажано во овој филм овде имам еден список на стреланите ваташки деца. За мене таа приказна денеска завршува, вели Дарко Митревски, режисер на Трето Полувреме.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2953523 - 16.09.2012 19:21 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Всъщност аз се самокоригирам -аз не че няма да гъкна 1 месец.
Аз въобще напускам този форум, като благодаря на всички събеседници.

Като за последно: публикувам един последен коментар от въодушевен почитател на прословутото и любимо на нашите македонски съ-форумджии (дори преди да са го гледали) филмче, който коментар за мен резюмира "реалността" в смисъл на отношенията НА македонците КЪМ българите:

"...А вие татарите умрете од јад, Македонија вас ќе ве надживее изроди татари, се намовнав додека го гледав филмот какви ли не мизерии сте им правеле на Евреите и на Македонците!!!..."

http://balkani.actualno.com/news_400398.html#ixzz26eM8kJwD

Общо взето-каквото повикало, такова се обадило-живи да сме, ще видим щом ще си ги мерим на кого му е по-голям...
Чао!

Редактирано от Zabergan (16.09.2012 19:21)

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2953561 - 16.09.2012 20:18 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

Всъщност аз се самокоригирам -аз не че няма да гъкна 1 месец.
Аз въобще напускам този форум, като благодаря на всички събеседници.

Добър събеседник си, жалко че напускаш, то и аз има периоди в които трябва много да работя и нямам никакво време за форуми. Иначе за Македония - все си мисля, че ще го доживея този ден в който там нещата ще се променят и ще се отворят към нас. Но и от нас зависи. За филма е ясно. Той така и е замислен да въздейства.

Редактирано от Водно конче (16.09.2012 20:22)

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2953572 - 16.09.2012 20:29 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ще се радвам, ако размислиш.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Пиринец
Татар

#2953574 - 16.09.2012 20:29 [Re: Бяло Конче]

Конкретно за филма, че чета Дарко и ме дразни наглостта му.
Какви са фактите - България влиза в Македония 1941 година и е посрешната като освободител. Това е факт, който нито България нито Македония отрича. 50% от полицията и 40 до 60% от армията, която администрира Вардарско е от местни хора - доброволци. Това е факт, който нито Македония отрича, нито България.
По заповед от Германия, на територията, която е администрирана от България, РБ няма право да даде българско гражданство на евреите, което на практика ги обрича на смърт.
Българската армия (50% от Македония) съдейства на Германия за събирането на евреите в областта и за депортирането им. Логистиката я поема Германия, ние асисистираме при натоварването.
След това местното ЦИВИЛНО население бенефицира директно от имотите на евреите, които не са върнати дори и в югославския период.
Това са факти, нито една страна не оспорва.
Дайте да мислим с главите си и без провокации. На мен ми изглежда, все едно днеска Австрия да обвини Германия, че е иззела австрийските евреи - хубаво, ама хитлериската армия е наполовина австрийска.
Сиреч, вариант А, ние си поделяме вината, защото заповедта идва от Германия и ния я изпълняваме като армията и полицията е 50 на 50, вариант Б, вие го играете премазани етнически ит гнасните бугари, които са и насила вкарали Македонци в армията.
Сега Дарко мълчи над два факта. В клането във Ваташа - половината от стрелящите са от Македония - сиреч по днешна логика ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЦИ и заповедта идва от МАКЕДОНЕЦ ОТ Крива Паланка.
Другият вариант е както е с комунистите в България. Зверствата са на политическа, не на етническа основа.
Защото за Ваташа, ако сме два етноса, искам тогава КАТЕГОРИЧНО да се махне българската вина и да кажем, че това е някаква гражданска чисто Македонска акция, в която половината стрелящи са българи, под командването на ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЕЦ.
Иска ми се някой, спокойно да ми разясни бъркам ли някъде в логиката или фактите, че Дарко искам да му цепна мазната усмивка, защото Македонците помагат за депортирането на евреите точно толкова колкото и Българите, а в България българската църква и българската интелигенция спира този процес, така че според мен.
най-честно е и двете страни да мълчат като посрани пред Израел, а не единия съчусастник да се опитва да си измие ръцете с другия, защото и на двете страни ръцете са в кръв.

Пиринец
Татар

#2953577 - 16.09.2012 20:33 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Стой бе, почини ден два и се върни, тия дни ще летят яко престрелки от медиите по случай Трето полувреме, ще е хубаво да направим приятна дискусия. Иначе за спора от българска страна - да разясня на всички, има една функция игнор - страшна е. Моят списък изобилства. Човек седи на форума за хората, които са му интересни ВЪПРЕКИ, тези които го дразнят.

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2953580 - 16.09.2012 20:35 [Re: Пиринец]

Мисля, че това за освобождението и участието на местни хора се премълчава и дори отрича в Македония.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Пиринец
Татар

#2953585 - 16.09.2012 20:37 [Re: strawberry]

Не бе от тяхната Википедия го извадих. Те говорят, че са ги поробили, има разкази, че на сила са зимани, ама това вървеше до скоро. ПОсле почнаха едни офицери, едни високи постове да излизат, като тоя от Крива Паланка и тая бутафория с насилата отмина.
Ние сме Австрия и Германия БУКВАЛНО. То това е и най-страшното в Македония после ВСВ. Там няма достатъчно лоялни комунисти и няма достатъчно отпор над фашистичкиот окупатор ...
То и в България го има тоя проблем, иначе защо СССР да ни обевява война, комунистите всичко сами щяха да си завземат ...

Пиринец
Татар

#2953593 - 16.09.2012 20:50 [Re: strawberry]

Ей затова вадя хардлайнери, защото унищожават дискусия. Имахме двама активни Македонци - възпитани. Имаме много различия с тях - политически и по отношения на история, но поне може да чуеш мнението им. Имахме и един трети, който беше забавен и развеселяваше средата. Сега оставам с впечатлението, че и тримата ще си тръгнат. После ще се махнат и умерените и форума ще бъде Анти пуска новини от Македония, които ги има и във фокус, сиреч нищо ново - и двамата трима ще цъкат отдолу ...

Негатор
Античен вагабонтин

#2953615 - 16.09.2012 21:30 [Re: Пиринец]

На тебе само клакьори и аплаузи ли ти трябват или искаш да чуеш и други мнения?
А най-добре е човек да си бърбори на воля без източници на информация, защото източниците изкарват наяве много истини и пречат на еклектичното бърборене!

Негатор
Античен вагабонтин

#2953633 - 16.09.2012 22:08 [Re: Негатор]

''Трето полувреме'' го отвори ''Браќа Манаки''

http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/treto-poluvreme-go-otvori-braka-manaki

Негатор
Античен вагабонтин

#2953637 - 16.09.2012 22:16 [Re: Негатор]

Македония в екстаз за атаката си към България: Овации за "Трето полувреме"

Read more: http://balkani.actualno.com/news_400398.html#ixzz26f6RA02z

Илийца
Понаминаваща

Регистриран: 23.11.2009
    #2953639 - 16.09.2012 22:25 [Re: Пиринец]

Никъде не бъркаш с фактите.

Две неща трябва да се подчертаят обаче:

1. За изцапаните с кръв ръце - България е платила с кръвта на:
- убитите си антифашисти
- 45000 убити, безследно изчезнали и ранени български войници и офицери във ВСВ;
- убитите без съд и присъда след ВСслед 9.9.44 - хиляди
- осъдените от Народния съд след 9.9.44 - хиляди
Да ни се вменява отноно вина днес никак не приемам.

2. Австрийците са особена порода. Братучедите и срещу тях да тичат - не могат ги стигна. Все пак за света Моцарт е австриец, а той всъщност е германец. Както и цял свят счита Хитлер за германец, а той всъщност си е австриец....

Негатор
Античен вагабонтин

#2953641 - 16.09.2012 22:27 [Re: Негатор]

Стотици гледаха премиерата на “Трето полувреме”

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1545376

Пиринец
Татар

#2953645 - 16.09.2012 22:42 [Re: Илийца]

Не е само това, има репарации и прочие. Втората световна война е затворена страница в европейската политика, ззатова ровичкането е несъстоятелно, но не ми се влиза в нови спорове.
Иначе не искам клакьори и аплодисменти, искам конструктивен диалог, а не монолог. Сега ще си говориш само с мен, то други не останаха.

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2953647 - 16.09.2012 22:51 [Re: Пиринец]

И аз съм тук.Но най-лесно е да се направиш на обиден и да избягаш.

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2953655 - 16.09.2012 23:14 [Re: Илийца]

Нещо за Моцарт си се объркала. По какви данни го определяш като германец? Залцбург никога не е бил част от немските кралства..
А колкото до Хитлер , нито германците искат да е германец , нито австрийците -австриец.
Между другото ,като си толкова отворена ,кое е истинското име на Хитлер?

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2953662 - 16.09.2012 23:37 [Re: soreno]

Цитат:

Залцбург никога не е бил част от немските кралства..

Залцбург е австрийски едва от 1805.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

soreno
眼镜蛇
**

#2953669 - 16.09.2012 23:51 [Re: admiral]

Така ли ? Много интересно...
И какъв е бил преди тази дата?
Щото някъде от към 1000 и некоя си година юго-източните марки се считат за нещо отделно от Свещенната Римска империя и немските кралства..

Редактирано от soreno (16.09.2012 23:52)

admiralМодератор
на андорския флот

#2953674 - 17.09.2012 00:04 [Re: soreno]

До 1803 е баварски, до 1805 е независим град.

Цитат:

Щото някъде от към 1000 и некоя си година юго-източните марки се считат за нещо отделно от Свещенната Римска империя и немските кралства.

До 1806 всики немски крале и князе си имат кайзер (инператор) което е било изборна но поживотна титла. Исключение правят само швейцарците и холандците, които след трийсетгодишната война се считат официално за независими от Райха.

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2953711 - 17.09.2012 08:13 [Re: admiral]

Божидар Димитров е готов със сценарий и ще прави филм за геноцида над българите в Македония в периода 1944-1949 г. Филмът ще бъде без субсидии от българската държава: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1431391
Според мен, това ще е един правилен и културен отговор.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Негатор
Античен вагабонтин

#2953725 - 17.09.2012 10:57 [Re: Тълмачъ]

Македония: Никакви българи в Битоля

http://world.actualno.com/news_400427.html

admiralМодератор
на андорския флот

#2953727 - 17.09.2012 11:03 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Според мен, това ще е един правилен и културен отговор.

Товва е политически отговор, а не културен.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2953734 - 17.09.2012 11:27 [Re: admiral]

Културна политика, политическа култура, политика в културата и култура в политиката няма ли?

Тълмачъ
рекордьор

#2953740 - 17.09.2012 12:32 [Re: Негатор]

Цитат:

Културна политика, политическа култура, политика в културата и култура в политиката няма ли?

Да, под културен имах предвид "цивилизован": на филмче - с филмче, историята - за историците, изкуството - за артистите, политиката - за политиците и т.н.
В тази връзка, игнорирането на "най-крупното културно събитие на Балканите" в Битола от страна на българските журналя ми изглежда съвсем естествено. Впрочем, ако кадрите от предложения за "Оскар" филм, които съм видял дотук са показателни за нивото на филмовия арт в Скопие, идейно, както и чисто кинематографично, то е доста изостанало - поръчкови продукции на подобно ниво Българска кинематография бълваше някъде преди ок. 30 г. Както разбирам, българската номинация за чуждестранен "Оскар" е "Кецове".
В тази връзка, любопитно ми е какво е мнението на момчетата от РМ за един български филм, произведен в 1981 г., един от любимите ми кадри от който е този:

Стига да са имали възможността да го гледат, разбира се.

--------------------

Редактирано от Тълмачъ (17.09.2012 12:40)

Негатор
Античен вагабонтин

#2953753 - 17.09.2012 13:09 [Re: Тълмачъ]

"Утрински весник”, Македония: „Трето полувреме” се придържа към фактите, заяви Дарко Митревски
http://www.focus-news.net/?id=n1696432

МКД: България мълчи след премиерата на „Трето полувреме”
http://www.focus-news.net/?id=n1696415

„Утрински весник”, Македония: Скандалът на Деньов
http://www.focus-news.net/?id=n1696463

Негатор
Античен вагабонтин

#2953755 - 17.09.2012 13:12 [Re: Негатор]

Цитат:

"Утрински весник”, Македония: „Трето полувреме” се придържа към фактите, заяви Дарко Митревски
http://www.focus-news.net/?id=n1696432

Баш така!

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
Конната полиция и футболните мачове
    #2953765 - 17.09.2012 13:39 [Re: Негатор]

Цитат:

България мълчи след премиерата на „Трето полувреме”

Опитах се да цитирам Фокус, нещо не става и затова ще го ударя на спомени. 1967 година или някъде там. Финал за Купата на Съветската армия. Левски-Спартак - 3:0. На времето това не беше проблем, защото в Левски играеше Гунди. Завършва мача и студенти носим синьо знаме и се дерем: На наш'то знаме грее твойто име... и т.н. И срещу нас - конна полиция (тогава беше милиция). Стана патаклама. След мелето, пред сладкарница "Стадион" се събираме и броим. Всички. От нас никой не беше пострадал, отнесоха го тези след нас. А ние, гордо веейки знамето и пеейки, не сме забелязали, че зад нас се е образувала река от хора. Отнесоха го те, защото протестираха: Защо ще им взимате знамето.
Вечерта слушах по ББС. Безредици след футболен мач. Отборът на народа (Левски) победи отбора на властта (Спартак) и настъпиха безредици

Негатор
Античен вагабонтин

Re: Конната полиция и футболните мачове
    #2953773 - 17.09.2012 13:51 [Re: sofmak]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5E75E2E5DB62FB4EA92AE1F01457256F

Има интересни коментари!

admiralМодератор
на андорския флот

#2953777 - 17.09.2012 13:58 [Re: Негатор]

Къде са, видях само два.

--------------------

sofmak
рекордьор

цели 3 са.
    #2953779 - 17.09.2012 14:06 [Re: admiral]

Цитат:

Къде са, видях само два.

интересен е последния:
Всушност - добар ли е филмот - некој гледал ли го? И сепак - тоа е само еден филм, нели? Допаѓа на Македонците; не одговара на Бугарите - па добро бе луѓе... Инаку убава симболика - југословенски среден прст за Третиот рајх, односно за Бугарија - демек - за уништената симпатија кон Македонија во Бугарија - денес. ОК - зошто да не - кој што бара ќе го најде - нема проблем со тоа...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Малко е написан в стил Път.
Изречението: уништената симпатија кон Македонија во Бугарија
го чета така: Критиките в България спрямо Дарко се пренесят към цялата Македония. И тук има нещо вярно.!!!

Тълмачъ
рекордьор

#2953784 - 17.09.2012 14:13 [Re: admiral]

Цитат:

Къде са, видях само два.

Трупат се - вече са три Иначе както гледам, май в цялото грандиозно културно събитие най-вече блести присъствието на позастарялата Катрин Деньов с това, че е запалила цигара.
Дарко, колкото и да му е поостаряло естетически и концептуално филмчето (за цитирания някъде по-нагоре рекламен сайт на филма да не говорим, пълна пародия - тия хора у Скопие по-добър PR не можаха ли барем да направят ), в едно май ще излезе прав: нищо антибългарско няма тук. Парадоксално, дори напротив: ако днешна БЮРМ, както и Егейска Македония след Балканската война бяха приобщени към естественото си Отечество, то трагедията с евреите там нямаше да се случи.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2953787 - 17.09.2012 14:19 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

нищо антибългарско няма тук.

Не си позволявам подобна оценка преди да съм го гледал.

Но всъщност - слабо ме интересува.
Спомням си времето, когато цялата пропагандна машина на страната се опитваше да насади омраза към Америка, ама нещо без особен успех. Парадокс е, че сега, след като сме съюзници, у нас има май повече антиамерикански настроения, отколкото тогава.

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2953802 - 17.09.2012 14:47 [Re: admiral]

Адмирале, моля не възприемайте всяка фраза буквално - едва ли е нужно винаги да ограждаме иронията си в кавички, нали.
Видяното вече ми е достатъчно, за да не ми се гледа това филмче - пропагандната му концепция е смехотворна, но не това е проблемът. Слабо е художествено, снимано е бездарно и бутафорно.
Все още ми е любопитно какво е мнението на Път, Сърбослав, Боко и други хора, мои сънародници западно от Кюстендил, за филма на Г. Дюлгеров "Мера според мера".

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2953814 - 17.09.2012 15:10 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

мои сънародници западно от Кюстендил

Не знам защо ги наричаш така, не си ли варналия?

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2953816 - 17.09.2012 15:11 [Re: admiral]

Цитат:

Къде са, видях само два.

От два нагоре все се пише в множествено число!

admiralМодератор
на андорския флот

#2953826 - 17.09.2012 15:25 [Re: Негатор]

Формалист!

--------------------

sofmak
рекордьор

понеже тук е тема за филма
    #2953837 - 17.09.2012 15:51 [Re: admiral]

Трето полувреме, та да цитирам какво пише в Уикипедията.
Тоа е приказна за играчите на ФК Македонија и нивниот Германско-Еврејски тренер Рудолф Шпиц, кој ги води низ патот кон титулата шампион на Нацистичката фудбалска лига.
Брех! Македонците са известни антифашисти, пък техен футболен отбор играе за първото място в Нацистката футболна лига.
Заяждането ми е следното. Кога тази футболна лига се е наричала Нацистка?
Футболното първенство по това време се е наричало държавно, а първенецът - държавен.
Явно, че филмът е много важен, защото го има в Уикипедията

Тълмачъ
рекордьор

#2953839 - 17.09.2012 16:00 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

мои сънародници западно от Кюстендил

Не знам защо ги наричаш така, не си ли варналия?

Е то вярно, че сме милетци и преки потомци на Хераклидите, но хайде да не издребняваме толкова
По този повод, един почти анекдотичен случай с "езиците" в наше село отпреди години Мой първи братовчед (от Врачанско), баща му женен за македонка в Благоевград (колко бой ядоха да се пишат македонци, но това отделен въпрос...) Та, на гости ни е във Варна лятото Жоро, и седи на терасата, а на нея проснато пране. Понеже сме на главна улица, а се чака неква делегация, минават двама милиционери и му викат да прибере прането. А той им вика: "Е, ако де?" А те пак: "Прането, прането приберете!" И той: "Е, ако де?" После видели майка ми и й рекли: "Другарко, приберето си прането от терасата, че казахме на един чужденец там, но май не ни разбра."

--------------------

Илийца
Понаминаваща

Хероите
    #2953844 - 17.09.2012 16:30 [Re: Негатор]

Убава слика на хероите. Да си я чуваме за историята.

В комплект с "доказите", разбира се:

--------------------
Македония маки да мачи по неговата смърт, а покрай неа и ние Македонците. Со насолзени очи му прозборев: Александре, Александре, дедо мил, од толкава държава што направи само педа земя ни остана!
И.Трпоски

sofmak
рекордьор

въпрос към знаещите
    #2953849 - 17.09.2012 16:59 [Re: Илийца]

чета какво знае Гугъл за епохалната творба "Трето полувреме" и научих, че богатата еврейка се спасила от газовите камери, като се оженила за македонски футбалер.
Знам, че в Германия е имало закон, според който и германец, който се ожени за еврейка се осъжда на смърт.
Как се гледа на власт, която позволява в окупираната Македония женене за македонец да спасява еврейка.
сам да си отговоря - фашистка власт.

Тълмачъ
рекордьор

Re: въпрос към знаещите
    #2953857 - 17.09.2012 17:57 [Re: sofmak]

Цитат:

...Во Битола беше и покровителот на Фестивалот, претседателот Ѓорѓе Иванов, голем број министри и пратеници, претставници на дипломатскиот хор, филмаџии, новинари.

Коментари

Filip, 17.09.2012 09:03:55
Diplomatskiot Hor?!!!!! ))))))))))))))))))

Marija, 17.09.2012 11:01:58
epa, Narode moj Makedonski, pocnete emotivno da se pedgotvuvate za vo drustvoto megu narodite chivi nacionalni kinematografii dobile -- oscar! ovaa godina se e pogodeno. kockichkite se sklopuvaat. samo, kako sto znae da kaze Manchevski:belja rabota! blgarite ni se veke naljutiva pred da ni se naljutat grchistana!

--------------------

Пиринец
Татар

#2953858 - 17.09.2012 18:05 [Re: Тълмачъ]

Понеже на форума се спомена, че и нас ни подгреват и готвят с БГ пропаганда против Македония за нещо. Та нещото е ето това.
Университет в Македония се открива пред Македонски заместник министър с албанския национален химн. Това е само една от сериите провокации, които последваха след "контроверзниот" закон за бранителите, който за пръв път от 2001 година раздели парламента на етнически принцип.
http://utrinski.mk/?ItemID=8070FE744D56494BB9992CC76A7EA0D0

Тълмачъ
рекордьор

#2953932 - 17.09.2012 21:14 [Re: Пиринец]

Цитат:

Понеже на форума се спомена, че и нас ни подгреват и готвят с БГ пропаганда против Македония за нещо. Та нещото е ето това.
Университет в Македония се открива пред Македонски заместник министър с албанския национален химн. Това е само една от сериите провокации, които последваха след "контроверзниот" закон за бранителите, който за пръв път от 2001 година раздели парламента на етнически принцип.
http://utrinski.mk/?ItemID=8070FE744D56494BB9992CC76A7EA0D0

Аз също не забелязвам някакво особено "подгряване" в нашите медии - напротив, благоразумно мълчат и те, както и политиците ни. Освен когато братята прекалят с филмчета и изложбички. "Подгряването" е главно в мрежата и е израз на едно безпокойство, засягащо малък процент от населението. Но там, отвъд Рида наистина става нещо неприятно и мен ми е чудно защо на приятелите ни тук, живеещи в днешна РМ им е толкова безразлично и не взимат отношение? Албански химн и знамена в Тетово, WTF Днес Тетово, утре - сигурно и Охрид

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2953960 - 17.09.2012 22:20 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Но там, отвъд Рида наистина става нещо неприятно и мен ми е чудно защо на приятелите ни тук, живеещи в днешна РМ им е толкова безразлично и не взимат отношение? Албански химн и знамена в Тетово, WTF Днес Тетово, утре - сигурно и Охрид

Не знам дали си клонинг или не, но мисля че не си и ти отговарям. Ако приемем форума за представителна извадка да ти обясня набързо за Македонците тук Афион и Стоянчо са антични полуидиоти - там база за мислене и анализиране няма,на Андрейчо мозъчния му потенциал стига до "Читай Пулевски" и "Кога е имало българи в Македония!", за всичко албанско реакцията ще е 0 за всичко българско шизофренична.

Остават Боко; Път и Патака. За Боко Македония е всичко, работи и според думите му прави колкото се може за тази държава. Готин тип гледа да не влиза в конфликти, да пусне някой виц и в общи линии да тушира напрежението. Път също е готино типче, вижда доста от нещата трезво (мое субективно мнение), има отрицателно мнение за албанците и ролята им в Македония, но няма да коментира филма понеже доколкото разбрах се отказа от форума, а и не го е гледал.

Патак няма да се намеси и да каже каквото и да е било, преди да го е гледал филма, албанците са му болна тема. На него ролята на България,експозиционирана като основен враг в Македония и умишленото подценяване на албанците му е ясна повече от на когото и да е било. Докато той разбира, че България е най-естественият съюзник на Македония, му прави впечатление че (според него) в последно време България се поддава на провокации и засилва антимакедонската реторика от медии и официални лица, Според мен мисли че всичко което се случва напоследък е режисирано,но ще си замълчи. Реакция от хората (последните трима) които си заслужава няма да дочакаш.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Редактирано от ToffeeTwr (17.09.2012 22:22)

admiralМодератор
на андорския флот

#2953966 - 17.09.2012 22:24 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Афион и Стоянчо са антични полуидиоти - там база за мислене и анализиране няма,на Андрейчо мозъчния му потенциал стига до "Читай Пулевски" и

--------------------

GStojanov
Македонец
**

Регистриран: 10.03.2011
    #2953980 - 17.09.2012 22:36 [Re: admiral]

Ајде да видиме како се случил холокаустот во Македонија, според музејот на Холокаустот во Вашингтон (најголема светска институција од тој вид):

http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10006804

дел од текстот:

...At dawn we heard the uproar of groups of police. In a moment there was the sound of horses' footsteps and the noise of carts. Then all was calm. Then came a noise like thunder….We asked each other what it could be? Then we were able to discern the sound of voices, shouts, the crying of many people, of babies, of women! We were able to distinguish the words of the Bulgarians who shouted: 'Quickly! Quickly!' The prayers, moans, curses, the crying was clear… They were taking all the Jews, old and young, not just the youths who could work…. A river of people passed alongside us...

Пирински, вие сте ги спасиле Евреите од Бугарија. Но Eвреите од Македонија (освен Солун) беа уапсени и предадени на Греманците од бугарската полиција и војска. Тоа е тажната вистина. Република Македонија го изгради четвртиот по големина музеј на холокаустот во светот, за да им оддаде почит на тие невини жртви.

Греота и срамота е вие од тоа да се навредувате. Посоодветно ќе беше вашиот премиер или претседател да дојде, да положи цвеќиња, и од името на бугарскиот народ да им се извини на жртвите. Ама ако немате доблест за тоа, барем молчете си и оставете не’ ние да им искажеме почит на тие невини жртви.

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #2953983 - 17.09.2012 22:39 [Re: GStojanov]

Цитат:

.... Република Македонија го изгради четвртиот по големина музеј на холокаустот во светот, за да им оддаде почит на тие невини жртви.
...

Ай одговори ми: И зощо?

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2953989 - 17.09.2012 22:43 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Афион и Стоянчо са антични полуидиоти - там база за мислене и анализиране няма,на Андрейчо мозъчния му потенциал стига до "Читай Пулевски" и

Адмирале не знам за какво ми го даваш жълтия картон, никой не съм обидил персонално но от друга страна го приемам гледам че веднага след мен Стоянов е потвърдил невероятно високия си умствен и интелектуаслен капацитет и потенциал (това е комплимент да не ме разбереш погрешно пак)

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

admiralМодератор
на андорския флот

#2953993 - 17.09.2012 22:48 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Не ми се прави на момина сълза!
Афион и Стоянов никой ли не са?

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2953999 - 17.09.2012 22:54 [Re: admiral]

Цитат:

Не ми се прави на момина сълза!
Афион и Стоянов никой ли не са?

Хмммм, мнение за трети лица, които въобще не участват в дискусията...

--------------------

strawberry
ветеран

#2954000 - 17.09.2012 22:55 [Re: admiral]

Абе прав си е човека в оценката си за тези господа.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2954004 - 17.09.2012 23:10 [Re: GStojanov]

Цитат:

Греота и срамота е вие од тоа да се навредувате. Посоодветно ќе беше вашиот премиер или претседател да дојде, да положи цвеќиња, и од името на бугарскиот народ да им се извини на жртвите. Ама ако немате доблест за тоа, барем молчете си и оставете не’ ние да им искажеме почит на тие невини жртви.

Антички интелект, къде бяхте фиромците бре, нали сте били 60 000 партизани, как не можахте да освободите евреите пазени от 24 германски войника.b

Или викаш от толкова поклони към Тито не сте имали време да помогнете. Стягай се че идва врмето и на Ахмети да . Тренинга си го имате

П.С.Адмирале да не се обърскаш пак говоря за честитене на рожден ден

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2954013 - 17.09.2012 23:31 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Не знам дали си клонинг или не, но мисля че не си и ти отговарям.

В какъв смисъл да съм "клонинг"? Някой досегашен превъплътен участник ли? Ами, не, чист новобранец съм си в този форум Иначе - о.з. офицер от ВР, тъй че ако се наложи логистика, рекогносцировка, това онова - ще се помага, няма как Но без да навлизаме в проф подробности - темата ме интересува чисто граждански, иначе се занимавам с преводи - от английски, а също класически извори.
Благодаря за инфото, но все пак предпочитам за хората да си съставя мнение сам. Скоро се каня пак да посетя земите западно от Крива паланка и мисля да се срещна с хора от "Радко", а защо не и с врли македонисти, тъй че дискурсът тук ми е от полза
А за търсещите "античниот корен", наскоро в работата си попаднах на нещо любопитно:
Цитат:

1.18.1 Прочие, според разказа им Озирис бил придружен в похода си от своите двама синове, Анубис и Македон, които се отличавали със своето мъжество. И двамата обличали славни бойни доспехи от определени животни, чийто нрав не отстъпвал по храброст на този на мъжете, Анубис с кучешка, а Македон с лъвска глава. По тази причина животните се почитат сред египтяните.

- Диодор Сицилийски, "Историческа библиотека". Ако тяхното МАНУ или каквото им беше там академията не го знаят, да се обадят, има още

--------------------

Редактирано от Тълмачъ (17.09.2012 23:34)

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2954017 - 17.09.2012 23:34 [Re: Тълмачъ]

да ти е познато Kiv?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2954021 - 17.09.2012 23:49 [Re: GStojanov]

Цитат:

Стоянов, питам се, дали в Македония един обикновен, среден човек, може да направи разлика между българския народ и монархофашисткия режим в България(айде, така да го наречем). Българският народ спаси 50 000 евреи. Подвиг какъвто не го направи нито един европейски народ. А режимът по онова време убиваше комунисти и партизани - без оглед на националността - но предимно български такива и съдейства на нацистите и Хитлер за екстрадацията на евреите от Македония. А нека да допуснем и това, че Царя се беше опълчил на Хитлер - тогава не само, че нито един евреин нямаше да бъде спасен, но щяха да има безброй български жертви.
И другото - ами заживейте веднъж завинаги с мисълта, че виновниците за избиването на комунисти, партизани и екстрадацията на евреите са наказани и не само това, но след 1944 беше затрит и цвета на Българската нация(обвинени бяха за фашисти всички неудобни на властта) вкл. и в Македония(а особено пък там).
Ами бъдете обективни. Разбираш ли ме? Май не.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Редактирано от Водно конче (17.09.2012 23:51)

Тълмачъ
рекордьор

#2954022 - 17.09.2012 23:50 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

да ти е познато Kiv?

Това към мен ли е? Не загрявам баш.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954032 - 18.09.2012 00:34 [Re: Тълмачъ]

ОМД: Бугарија да и се извини на Македонија за судбината на Евреите во Втората светска војна
http://www.libertas.mk/%d0%be%d0%bc%d0%b...be%d0%bd%d0%b8/

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) реагира на изјавата на бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, кој најави вето и воведување црвени линии на Бугарија кон нејзините соседи. Новата регионална политика на Младенов беше најавена во време кога бугарски политичари реагираа поради снимањето на филмот „Трето полувреме“ во Македонија.

Бугарските политичари реагираа на филмот кој раскажува љубовна приказна од Втората светска војна и во него се опишува депортирањето на Евреите од Македонија за време на окупацијата од страна на Бугарија.

- Бугарија денес вели дека спасила најголем дел од своето еврејско население од концентрационите логори, но забораваат да спомнат дека 98 отсто од еврејското население во Македонија, за време на бугарската окупација, беше уништено. Повеќето од нив беа однесени во концентрациониот логор „Треблинка“ во Полска – вели Стојан Николов од ОМД.

Оттаму порачуваат дека Бугарија и должи на Македонија искрено извинување за трагичната судбина на македонските Евреи во Втората светска војна.

strawberry
ветеран

#2954036 - 18.09.2012 01:12 [Re: Негатор]

Не е ли иронично, че самия Младенов е наполовина евреин по майчина линия, а те искат от него извинение.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954039 - 18.09.2012 01:21 [Re: strawberry]

Иронично е меко казано! Кой е логичният юридически субект на когото БГ хипотетично би могла да се извини? От всички възможни, БЮРМ е най-невъзможният такъв!

Когато има позитиви за събиране, БЮРМ-ската история е стара над 77000 години, а когато има някакви негативи - те са само 20-годишна държава, за нищо минало не отговарят - за всичко са отговорни коварните съседи! Просто като фасул!

Негатор
Античен вагабонтин

#2954045 - 18.09.2012 02:18 [Re: Негатор]

Нова статия-шедьовър!

ФК Македонија беше народен клуб, симбол за непокор и идеја за независност
http://www.mkd.mk/59490/makedonija/fk-makedonija-beshe-naroden-klub/

Цитат:

„Фудбалскиот клуб Македонија, кој беше формиран веднаш по окупацијата, одигра значајна улога не само на фудбалското поле, туку и во остварувањето на целите и задачите во Народноослободителната војна. Како се редеа победите на ФК Македонија над клубовите во ’елитната бугарска дивизија’, така се разбрануваа масите и спортското скопско поле стануваше поприште на борбата против окупаторот.

Цитат:

Иако со бугарски функционери во раководството на клубот, ‘Македонија’ била силно поврзана со партизанското движење и со Сојузот на комунистичката младина на Југославија (СКОЈ)-от.

Македонец
неантички

Регистриран: 10.03.2012
От: МКД
    #2954049 - 18.09.2012 02:39 [Re: Негатор]

Толку од приказната дека „Трето полувреме“ бил „љубовен“ филм.

Не дека некому не беше јасно дека целта на филмот е антибугарска пропаганда, но еве веќе стигнуваат и потврди со која цел беше правен филмот финансиран од владата на Р. Македонија.

http://www.libertas.mk/%D0%BE%D0%BC%D0%B...BE%D0%BD%D0%B8/

ОМД: Бугарија да и се извини на Македонија за судбината на Евреите во Втората светска војна

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) реагира на изјавата на бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, кој најави вето и воведување црвени линии на Бугарија кон нејзините соседи. Новата регионална политика на Младенов беше најавена во време кога бугарски политичари реагираа поради снимањето на филмот „Трето полувреме“ во Македонија.

Бугарските политичари реагираа на филмот кој раскажува љубовна приказна од Втората светска војна и во него се опишува депортирањето на Евреите од Македонија за време на окупацијата од страна на Бугарија.

- Бугарија денес вели дека спасила најголем дел од своето еврејско население од концентрационите логори, но забораваат да спомнат дека 98 отсто од еврејското население во Македонија, за време на бугарската окупација, беше уништено. Повеќето од нив беа однесени во концентрациониот логор „Треблинка“ во Полска – вели Стојан Николов од ОМД.

Оттаму порачуваат дека Бугарија и должи на Македонија искрено извинување за трагичната судбина на македонските Евреи во Втората светска војна.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Негатор
Античен вагабонтин

#2954056 - 18.09.2012 04:42 [Re: Македонец]

Митревски успешно го одигра „Трето полувреме“

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...etIzdanie=22681

Тълмачъ
рекордьор

#2954111 - 18.09.2012 12:10 [Re: Негатор]

http://frognews.bg/news_47546/Makedonskata_natsiia-prestaplenie_i_nakazanie/

--------------------

GStojanov
Македонец
**

#2954175 - 18.09.2012 14:36 [Re: Тълмачъ]

Е да, во тоа е проблемот. Нема „јуридически“ субјект, па затоа бугарската влада нема на кого да се извини. Така е, ќе си го погубиш „јуридическиот“ субјект, и после си раат.

Македонија, од друга страна, го најде „јуридическиот“ субјект. Кога се започна денационализацијата, се увиде дека голем дел од најскапото и највредно земјиште било во еврејска сопственост. Наместо владата да се оправда дека нема правен наследник и да си го присвои тоа земјиште, ги повикаа претставниците на еврејската заедница во Македонија (околу 90 души преживеани) и во договор со нив се решија да го изградат музејот на Холокаустот, и да одвојат фонд за да им се оддаде почит на Евреите од Македонија. Овој филм е финансиран (во некоја мерка и поттикнат) токму од тој фонд.

Значи има „јуридически“ субјект: Еврејската заедница на Македонија. Бугарската фашистичка окупаторска власт не си ја завршила работата педантно и до крај. Ако сакаат да се извинат, има на кого и има каде.

kiBik
злопаметен

#2954177 - 18.09.2012 14:40 [Re: GStojanov]

Цитат:

.....Ако сакаат да се извинат, има на кого и има каде.

На кого? На себе си?

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #2954183 - 18.09.2012 14:51 [Re: kiBik]

Мисля си, че това интервю казва доста.

Извинявам, се ако вече е било поствано (може и да съм пропуснала):

http://e-vestnik.bg/14488

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Илийца
Понаминаваща

#2954187 - 18.09.2012 14:53 [Re: GStojanov]

Браво на Максим Бенвенисти! Нещо поваче - поклон за пълнотата и справедливостта на изложението му:

Цитат:

Първо, депортацията на евреите от Тракия, Македония и Пирот е исторически факт, който без съмнение е извършен от българската пронацистка власт. Участието на представители на германските нацисти само в Македония не намалява отговорността на българското пронацистко правителство.

-------------------------------------------------------------------

Второтози акт на българското пронацистко правителство е станал възможен и благодарение на пасивното отношение на местното население и местната общественост към депортацията на техните съграждани евреи. Там няма и помен от реакцията, за която ние говорим в България. Няма реакция на местната църква, а специално в Македония има няколко много важни митрополии, включително – Охридската автокефална митрополия, която исторически е подчинена на Патриаршията в Цариград и практически е равна на Патриаршия. Няма реакция на Православната църква, няма реакция на обществото, няма реакция на населението.

-------------------------------------------------------------------

Трето, очевидно евреите в Тракия, Македония и Пирот изначално са били поставени в по-неблагоприятно положение. Още когато пронацистката власт поема управлението на тези земи, в договора си с нацистка Германия се задължава да не дава българско гражданство на тези евреи. Това са условията, за поемане на управлението на тези земи.

------------------------------------------------------------

Четвърто, след като всичко това са исторически факти, българско правителство, в момент, в който прецени българската държава, и място, на което прецени българската държава, трябва да поеме историческата отговорност. Това е нашето категорично становище.

И последно: Ние сме тревожни от това, че печалният факт от изпращането на тези наши сънародници на смърт, в момента се ползва от Република Македония за антибългарска пропаганда. Една трагедия не може да служи на целите на антибългарската пропаганда днес. Искам специално да подчертая, че българският народ няма никаква вина за съдбата на тези нещастни хора.

И още нещо, което предизвиква размисъл. В Гърция, Сърбия, Словения и Румъния - нула евреи днес. Полша, Чехия и Словакия - също 0. В прибалтийските репулики - 0. В Унгария - 80000. В Италия - 28 600. А последните две държави са съюзници на Германия. И то какви!

Общ брой

13 425 300

Израел: 5 309 000 (2006)
САЩ: 5 275 000 (2006)
Франция: 492 000 (2006)
Канада: 373 000 (2006)
Великобритания: 297 000 (2006)
Русия: 228 000 (2006)
Аржентина: 184 000 (2006)
Германия: 118 000 (2006)
Бразилия: 96 000 (2006)
Австралия: 88 831 (2006)
Унгария: 80 000
Украйна: 80 000
РЮА: 72 000 (2006)
Беларус: 65 000
Мексико: 40 000 (2006)
Белгия: 31 200 (2006)
Нидерландия: 30 000 (2006)
Италия: 28 600 (2006)
Етиопия: 26 196 (2006)
Чили: 20 700 (2006)
Уругвай: 18 000 (2006)
Швеция: 18 000
Турция: 17 800
Испания: 12 000 (2006)
Иран: 10 800 (2006)
Австрия: 9 000 (2006)
Азербайджан: 6 800 (2006)
Дания: 6 400 (2006)
България: 1 363 (2001)
Хърватия: 576 (2001)
Македония: 53 (2002)

--------------------
Македония маки да мачи по неговата смърт, а покрай неа и ние Македонците. Со насолзени очи му прозборев: Александре, Александре, дедо мил, од толкава държава што направи само педа земя ни остана!
И.Трпоски

Asparuhov
член

#2954197 - 18.09.2012 15:01 [Re: GStojanov]

Цитат:

Бугарската фашистичка окупаторска власт не си ја завршила работата педантно и до крај. Ако сакаат да се извинат, има на кого и има каде.

Днешната Бугарска фашистичка окупаторска власт или тази от 1941-1944 г. ,да се извини Стоянов!

Редактирано от admiral (18.09.2012 15:49)

GStojanov
Македонец
**

#2954199 - 18.09.2012 15:04 [Re: Asparuhov]

Цитат:

Бугарската фашистичка окупаторска власт не си ја завршила работата педантно и до крај. Ако сакаат да се извинат, има на кого и има каде.

Днешната Бугарска фашистичка окупаторска власт или тази от 1941-1944 г. ,да се извини Стоянов!

Јас мислев на таа од 41-45, ама ти сега ме стави во мисла. :-)

Asparuhov
член

#2954204 - 18.09.2012 15:10 [Re: GStojanov]

Јас мислев на таа од 41-45, ама ти сега ме стави во мисла. :-)

Мисли Стоянов, мисли щото докато мислиш други действат!

Esther
психодесен соросоид

#2954209 - 18.09.2012 15:18 [Re: GStojanov]

Прочети интервюто и там ще ти направят впечатление няколко факта, които говорят за уви (!), неизбежната, предвид обстоятелствата, обреченост на тези хора.

И друго: прочети какво казва председателят на "Шалом" относно използването на тези, безспорно трагични събития.

--------------------

Илийца
Понаминаваща

#2954214 - 18.09.2012 15:23 [Re: Esther]

Цитат:

Прочети интервюто и там ще ти направят впечатление няколко факта, които говорят за неизбежната, предвид обстоятелствата, обреченост, уви (!), на тези хора.

И друго: прочети какво казва председателят на "Шалом"

И да го прочете, ще го премълчи. Я затова да взема, че да го сложа и на тази страница:

Евреин №1 в България рече:

Цитат:

Първо, депортацията на евреите от Тракия, Македония и Пирот е исторически факт, който без съмнение е извършен от българската пронацистка власт. Участието на представители на германските нацисти само в Македония не намалява отговорността на българското пронацистко правителство.

---

Второтози акт на българското пронацистко правителство е станал възможен и благодарение на пасивното отношение на местното население и местната общественост към депортацията на техните съграждани евреи. Там няма и помен от реакцията, за която ние говорим в България. Няма реакция на местната църква, а специално в Македония има няколко много важни митрополии, включително – Охридската автокефална митрополия, която исторически е подчинена на Патриаршията в Цариград и практически е равна на Патриаршия. Няма реакция на Православната църква, няма реакция на обществото, няма реакция на населението.

---

Трето, очевидно евреите в Тракия, Македония и Пирот изначално са били поставени в по-неблагоприятно положение. Още когато пронацистката власт поема управлението на тези земи, в договора си с нацистка Германия се задължава да не дава българско гражданство на тези евреи. Това са условията, за поемане на управлението на тези земи.

---

Четвърто, след като всичко това са исторически факти, българско правителство, в момент, в който прецени българската държава, и място, на което прецени българската държава, трябва да поеме историческата отговорност. Това е нашето категорично становище.

А пък моето категорично становище на данъкоплатец е, братския израелски народ ще потърпи още 70 години без българската "историческа" отговорност, както е търпял без нея цели 70 години досега. Защото след т.н. "историческа" отговорност" вървят глутници от алчни адвокати!

----

И последно: Ние сме тревожни от това, че печалният факт от изпращането на тези наши сънародници на смърт, в момента се ползва от Република Македония за антибългарска пропаганда. Една трагедия не може да служи на целите на антибългарската пропаганда днес. Искам специално да подчертая, че българският народ няма никаква вина за съдбата на тези нещастни хора.

--------------------
И.Трпоски

Редактирано от Илийца (18.09.2012 16:04)

DIVА
неопитомена

#2954222 - 18.09.2012 15:34 [Re: Илийца]

И да го прочете, ще го премълчи - това е от ясно по-ясно. Дали ще го разбере обаче!?!?

GStojanov
Македонец
**

#2954223 - 18.09.2012 15:35 [Re: Илийца]

Македонскиот народ носи своја вина и тоа ни е јасно. Освен поединечните случаи на криење и спасување, немало масовни демонстрации против бугарската фашистичка окупаторска власт. Меѓу партизаните имало Евреи, и Евреите биле спасувани од партизаните, но и тоа не е масовна појава.

Точно заради тоа е направен музејот на Холокаустот, за македонскиот народ да им оддаде почит и да им се извини на тие невини жртви и на неспособноста на македонскиот народ во тој пресуден момент да им помогне.

(Ќе остане на историчарите да проучат колу било направено и колку можело да се направи... колку обичниот народ знаел што се случува.)

GStojanov
Македонец
**

#2954225 - 18.09.2012 15:41 [Re: GStojanov]

Педесет и тројца се Евреи во Република Македонија кои припаѓаат на еврејската вера. Вкупниот број на Евреи е околу деведесет. Еден број Евреи преминале во православие (поради мажачка, женачка, како што е и случајот госпоѓата од филмот), а еден дел поминале во католицизам. Јас познавам едно такво семејство.

DIVА
неопитомена

#2954227 - 18.09.2012 15:44 [Re: GStojanov]

Леле Стоянов, въртиш, сучеш и все ти виновна българската фашистка окупаторска власт. Ами то и в България са били на власт същите монархо-фашисти, но българският народ, както и БПЦ не се побояха от нея и спасиха българските евреи. А вие бяхте безразлични към тяхната съдба. Сега им правите музеи. Да си изчистите гузната съвест.

Направиха ли в Израел плоча с благодарност към македонския народ по този повод? Защото такава има, но с благодарност към българския народ.

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
    #2954228 - 18.09.2012 15:47 [Re: GStojanov]

Цитат:

Македонскиот народ носи своја вина и тоа ни е јасно. Освен поединечните случаи на криење и спасување, немало масовни демонстрации против бугарската фашистичка окупаторска власт. Меѓу партизаните имало Евреи, и Евреите биле спасувани од партизаните, но и тоа не е масовна појава.

Точно заради тоа е направен музејот на Холокаустот, за македонскиот народ да им оддаде почит и да им се извини на тие невини жртви и на неспособноста на македонскиот народ во тој пресуден момент да им помогне.

(Ќе остане на историчарите да проучат колу било направено и колку можело да се направи... колку обичниот народ знаел што се случува.)

Ей типаж ти наясно ли си какви глупости и времепространствени и фактологични еклектики правиш бе, македонски народ ха ха ха ха

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

DIVА
неопитомена

#2954229 - 18.09.2012 15:47 [Re: GStojanov]

Мани не думай! Евреин да приеме Християнството!?!? Това не може да бъде! Когато има случаи на смесени бракове, обикновено неевреинът приема Юдаизма, Стоянов. Разправяш приказки от 1001 нощ.

DIVА
неопитомена

#2954231 - 18.09.2012 15:50 [Re: GStojanov]

Цитат:

Педесет и тројца се Евреи во Република Македонија кои припаѓаат на еврејската вера.

Що са ви избягали евреите, Стоянов? Само 53 евреи ..... в цяла държава.

Аааа, сетих се. Сичкото евреи по Вардарско ги изтреби българският фашистки окупатор.

Тълмачъ
рекордьор

#2954235 - 18.09.2012 16:05 [Re: GStojanov]

Цитат:

немало масовни демонстрации против бугарската фашистичка окупаторска власт.

Г-н Стоянов, а запитвате ли се защо всъщност е немало?
Я да видим как са изглеждали по малко масовните демонстрации против "окупаторот":

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2954240 - 18.09.2012 16:32 [Re: GStojanov]

Цитат:

Многу си смотан и подолго време тресеш тешки глупости. Што има да се извинуваме за "неспособноста" бе, и каде е споменато дека музејот на Холокаустот преставува извинување од наша страна??? Од преголема непромисленост и заслепеност со "бугарската фашистичка окупаторска власт", си даваш автогол и самиот си се ставаш на обвинителна клупа, еба ти смотаниот. Ејјј, никој на форумов до сега не ме изнервирал како тебе. Да не си заинтересиран и материјална отштета да плаќаш случајно? Или непромисленоста ти е вродена?

@Адмирале...

Редактирано от Југослав Србиновић (18.09.2012 16:38)

GStojanov
Македонец
**

#2954245 - 18.09.2012 16:47 [Re: Гай Баньо]

Нема ништо полесно за нас Македонците отколку да се самоамнестираме и да речеме: ние ништо не сме знаеле. Бугарите се’ тоа го правеле без наше знаење. Се’ е нивна вина, се’ е вина на бугарскиот фашистички окупатор.

Но дали е тоа целата вистина. Потребна е сериозна историска анализа за да дознаеме дали обичните луѓе знаеле што им се подготвува на кутрите Евреи и дали нешто правеле и дали можеле да направат повеќе за да ги заштитат.

GStojanov
Македонец
**

#2954246 - 18.09.2012 16:47 [Re: Гай Баньо]

Нема ништо полесно за нас Македонците отколку да се самоамнестираме и да речеме: ние ништо не сме знаеле. Бугарите се’ тоа го правеле без наше знаење. Се’ е нивна вина, се’ е вина на бугарскиот фашистички окупатор.

Но дали е тоа целата вистина. Потребна е сериозна историска анализа за да дознаеме дали обичните луѓе знаеле што им се подготвува на кутрите Евреи и дали нешто правеле и дали можеле да направат повеќе за да ги заштитат.

Гай Баньо
комшията

#2954248 - 18.09.2012 16:53 [Re: GStojanov]

Цитат:

Нема ништо полесно за нас Македонците отколку да се самоамнестираме и да речеме: ние ништо не сме знаеле.

Што ми е гајле кој што знаел? Важно ми е кој што ИЗВРШИЛ. Употреби го тоа што го имаш меѓу ушите.

Редактирано от Југослав Србиновић (18.09.2012 17:09)

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2954249 - 18.09.2012 16:55 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

[

Многу си смотан и подолго време тресеш тешки глупости. Што има да се извинуваме за "неспособноста" бе, и каде е споменато дека музејот на Холокаустот преставува извинување од наша страна??? Од преголема непромисленост и заслепеност со "бугарската фашистичка окупаторска власт", си даваш автогол и самиот си се ставаш на обвинителна клупа, еба ти смотаниот. Ејјј, никој на форумов до сега не ме изнервирал како тебе. Да не си заинтересиран и материјална отштета да плаќаш случајно? Или непромисленоста ти е вродена?

@Адмирале...

Заеби не си заслужава, само ще си хабиш нервите. Нека пише, нека бори окупаторот

--------------------

Esther
психодесен соросоид

#2954251 - 18.09.2012 16:57 [Re: GStojanov]

За музея на Холокоста. Обърнах ти внимание да прочетеш внимателно материала.

Цитирам:

Цитат:

Музеят на Холокоста в Скопие е един внушителен музей, който разказва една драматична история. Македонските евреи са изтребени на 98 % и няма друга страна, в която еврейското население да е изтребено в такъв висок процент. По мое лично мнение, в музея има известна преднамереност. Но една музейна експозиция се прави от автори. Един музей отразява мнението на неговите създатели. Музея на Холокоста е собственост на Македония и неговото съдържание мен лично не ме учуди.

Обърни внимание на фактите (които несъмнено са жестоки) и в паралел на коментара по отношение на музея.

--------------------

DIVА
неопитомена

#2954259 - 18.09.2012 17:13 [Re: GStojanov]

Стоянов, как ще се самоамнистирате, като в управлението по времето на българската окупация са участвали местни жители!?!? Те носят толкова вина за депортацията на евреите от Вардарско, колкото и самият окупатор. Така, че не разправяй приказки от рода на "Не знаеме кой какво е вършил"!

Вашият музей на Холокоста не е четвъртият по големина в света. Той просто е само четвъртият такъв музей в целия свят. Няма повече, Стоянов. Само четири са. И какво би трябвало да следва от това? Че държавите, които не са изградили такива музеи, не са се преклонили пред невинните жертви!?!?

admiralМодератор
на андорския флот

#2954263 - 18.09.2012 17:20 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

...еба ти смотаниот

Полага ти се картон. Избягвам го само понеже македонец пише на македонец и трудно преценявам доколко това е нормално обръщение при вас. Въздържай се все пак!

Цитат:

Редактирано от Југослав Србиновић (18.09.2012 15:38)

Представям си преди редакцията какво е било...

--------------------

GStojanov
Македонец
**

#2954266 - 18.09.2012 17:27 [Re: Гай Баньо]

Југославе, ние Македонците си имаме мозоци сами да процениме што е наше и што не е.

И достоинства, ама и одговорности па и вина.

Многу грешки се направени од наше и во наше име. Многу грешки направиле нашите стари. Најмалку што можеме да сториме е да им се поклониме на жртвите и да им побараме прошка.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NoZr8M-5_eU

Гай Баньо
комшията

#2954268 - 18.09.2012 17:34 [Re: GStojanov]

Цитат:

Југославе, ние Македонците си имаме мозоци сами да процениме што е наше и што не е.

Многу грешки се направени од наше и во наше име. Многу грешки направиле нашите стари. Најмалку што можеме да сториме е да им се поклониме на жртвите и да им побараме прошка.

Многу грешки се прават ДЕНЕС. За мене НИВНОТО решавање е приоритет. Ти се извинувам за начинот на којшто ти се обратив првиот пат, но стојам зад тоа дека тоа што го зборуваш е надвор од логиката.

stingers
българинъ родомъ

Регистриран: 08.02.2011
    #2954269 - 18.09.2012 17:35 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Нема ништо полесно за нас Македонците отколку да се самоамнестираме и да речеме: ние ништо не сме знаеле.

Што ми е гајле кој што знаел? Важно ми е кој што ИЗВРШИЛ. Употреби го тоа што го имаш меѓу ушите.

Ами пък щом ти е важно тогава македонските българи що са ИЗВРШИЛЕ а, в България българите се вдигнали в защита на евреите вдигнал се е шум и така са спрели екстрадицията, а в повардарието македонските българи са си траели и не са реагирали, явно при тях реакциите са по притъпени или по друг начин казано робската психика е по добре развита, вие и до ден днешен сте като плужеци между другото, вижда се албанците как ви го тургат ама за вас какво е това малко ли са ви го тургали до сега та ще поемете и тяхната гавра за вас това е нещо съвсем обикновено, иначе на приказки сте големи мъжаги, жалка картинка сте !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!

GStojanov
Македонец
**

#2954272 - 18.09.2012 17:37 [Re: Гай Баньо]

Ни се насобрало. Грешки од денес, грешки од вчера, грешки од пред 60 години, грешки од пред 100 години... Има многу за исправање. Господ на помош нека ни е.

admiralМодератор
на андорския флот

#2954276 - 18.09.2012 17:44 [Re: stingers]

Цитат:

вие и до ден днешен сте като плужеци между другото, вижда се албанците как ви го тургат ама за вас какво е това малко ли са ви го тургали до сега та ще поемете и тяхната гавра за вас това е нещо съвсем обикновено, иначе на приказки сте големи мъжаги, жалка картинка сте !!!

--------------------

sofmak
рекордьор

ние Македонците
    #2954277 - 18.09.2012 17:46 [Re: GStojanov]

Цитат:

ГСтоянов, защо не пишеш от свое име? Обобщеното мнение го остави на Груевски и Иванов. Те поне имат право да изказват неща от името на всички граждани на Република Македония.
Защо повдигам този въпрос? Защото в РМ има мнения, че етнически македонци са всички, живеещи в етническа Македония, а погрешно наричат етническа всъщност географска Македония.

sofmak
рекордьор

помогни си сам
    #2954279 - 18.09.2012 17:49 [Re: GStojanov]

Цитат:

Ни се насобрало. Грешки од денес, грешки од вчера, грешки од пред 60 години, грешки од пред 100 години... Има многу за исправање. Господ на помош нека ни е.

за да ти почогне Господ! Има ли такава реченица край Вардар?
Мисълта ми е, че първо човек сам за себе си трябва да реши какво иска и тогава да започне да търси съмишленици. Да се надяваш друг да свърши твоята работа означава да чакаш, да чакаш, ама може и да не дочакаш.

GStojanov
Македонец
**

Re: ние Македонците
    #2954280 - 18.09.2012 17:50 [Re: sofmak]

Одбегнувам да пишувам во прво лице множина, ама овој ме изнервира...

Македонци не се сите граѓани на Република Македонија, туку само тие што така се определуваат, 66% од населението.

sofmak
рекордьор

виждаш, че е лесно
    #2954283 - 18.09.2012 17:52 [Re: GStojanov]

Цитат:

Македонци не се сите граѓани на Република Македонија, туку само тие што така се определуваат, 66% од населението.

Като си уеднаквяваме понятията и намаляват възможните причини да спорим за каквото и да било.

Esther
психодесен соросоид

#2954289 - 18.09.2012 18:08 [Re: DIVА]

Цитат:

Мани не думай! Евреин да приеме Християнството!?!? Това не може да бъде!

Може. Дори има еврейски християнски общности.

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2954292 - 18.09.2012 18:09 [Re: GStojanov]

Цитат:

Последно, Тодор Александров български патриот ли е, или македонски герой Аз понеже го знам като първото. Впрочем, ето я по-оригиналната версия на песмата: http://vbox7.com/play:d45618a7#commentTop
А изглежда и в Скопие са се пообъркали по въпроса
Цитат:

Скопие. Българите не трябва да се грижат за правата си в Македония, тъй като тях ги поддържа партия, която се представя за патриотична за македонския народ – ДПМНЕ. Това се казва в коментар на македонското електронно издание Скай. Изданието публикува видео запис от годишната конференция на младежката организация на ВМРО-ДПМНЕ, която беше открита с песен за Тодор Александров (Нещо ке те питам бабо, право да ми кажеш...)
„Скандалното видео е от честването на 21 години от учредяването на Унията на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, където в песента се пее отричане на македонските герои Гоце Делчев и Даме Груев, а следват овации, когато като герой се посочва човекът, който работел за обединена България срещу македонската нация – Тодор Александров”, коментира изданието и цитира част от песента.
„Не е Гоце Делчев, нито Даме Груев, а е Тодор Александров”, бил спорният стих, според Скай. Изданието коментира, че с това се погазвали националните интереси на Македония. тъй като „е извършено класическо предателство на народа”.

--------------------

kiBik
злопаметен

#2954295 - 18.09.2012 18:10 [Re: GStojanov]

Цитат:

Баси кармата имате, тц, тц, тц! Кви ли сте ги вършили!

soreno
眼镜蛇
**

#2954305 - 18.09.2012 18:40 [Re: Негатор]

Имам чувството ,че Дарко и хората ,които му дърпат конците са крайно разочаровани от липсата на правокации и скандал при официалната примиера на филма. Сигурен съм ,че са се надявали да има такъв
Един скандал в присъствието на известен брой чуждинци , международно жури би интернационализирал донякъде съдбата на филма.
А така си остава заключен за коментари в Битоля и 5 -те кина в Македония...

admiralМодератор
на андорския флот

#2954307 - 18.09.2012 18:46 [Re: soreno]

Цитат:

така си остава заключен за коментари в Битоля и 5 -те кина в Македония...

Не бъди арогантен.

--------------------

Tanya.

#2954320 - 18.09.2012 19:25 [Re: admiral]

... гледа ли го филма?

Илийца
Понаминаваща

#2954322 - 18.09.2012 19:33 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

така си остава заключен за коментари в Битоля и 5 -те кина в Македония...

Не бъди арогантен.

Цитат:

Музиката е на Kирил Џајковски (која на премиерата не се слушаше доволно) костимографијата на Жаклина Kрстевска, сценографијата на Иван Бартлинг. Трето полувреме на 27 септември ќе има и скопска премиера во „Милениум“, за каде што екипата очекува технички поквалитетна проекција.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=24D2D4C28C27FF4D97BB4AB2F110BCA0

--------------------
И.Трпоски

GStojanov
Македонец
**

#2954342 - 18.09.2012 20:37 [Re: Тълмачъ]

Тодор Александров е штипјанец. Ете го на коњ среде Скопје, македонски херој. (Не е без грешки, всушност грешките му се многу... но не може да со водата да го фрламе и бебето).

А за кармата, ете ја: Ѓоргија од сите четири страни сардисан.

Тълмачъ
рекордьор

#2954346 - 18.09.2012 20:46 [Re: GStojanov]

Цитат:

Тодор Александров е штипјанец. Ете го на коњ среде Скопје, македонски херој. (Не е без грешки, всушност грешките му се многу... но не може да со водата да го фрламе и бебето).

А за кармата, ете ја: Ѓоргија од сите четири страни сардисан.

Г-н Стоянов, мисля да ходя октомври някъде към Охрид. Ке я певаме песмата за Александров у некоя кръчма на убаво македонско вино и пастърва? Па и за Ванче Михайлов, ако има такава

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954349 - 18.09.2012 21:04 [Re: Тълмачъ]

Не разбрах добре защо Стоянов и Югославич се караха?

Има нещо симпатично в начина, по който Стоянов се опитва да бъде и самокритичен, освен да хвърля обвинения към БГ ... Обаче човекът изглежда силно заблуден и индоктриниран - навярно все още вярва, че в БГ има хиляди "поробени македонци", пъшкащи под грозния татарски ярем!

Сърбославски, от друга страна, има доста по-реална представа за живота в БГ, но не разбрах защо толкова се люти на самокритиките на Стоянов, че македонците не са помогнали на евреите, което е самата истина ... Музеят на Холокоста в Скопие определено не е изграден по морално-етични или алтруистични съображения (както мисли Стоянов), а защото "Македония сака да профитира од Холокаустот", както правилно се отбелязва в статията на Сам Вакнин ....

Гай Баньо
комшията

#2954354 - 18.09.2012 21:17 [Re: Негатор]

Цитат:

Сърбославски, от друга страна, има доста по-реална представа за живота в БГ, но не разбрах защо толкова се люти на самокритиките на Стоянов, че македонците не са помогнали на евреите, което е самата истина ...

Многу други народи не им помогнале, но тоа не значи дека се соучесници во престаплението и дека должат извинение. Тоа е мојот проблем со тоа што го кажа Стојанов. Да, може да се искаже жалење што не се направило нешто/повеќе, но никого не водат на бесилка за неспречување на убиство.

Негатор
Античен вагабонтин

#2954361 - 18.09.2012 21:30 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Сърбославски, от друга страна, има доста по-реална представа за живота в БГ, но не разбрах защо толкова се люти на самокритиките на Стоянов, че македонците не са помогнали на евреите, което е самата истина ...

Многу други народи не им помогнале, но тоа не значи дека се соучесници во престаплението и дека должат извинение. Тоа е мојот проблем со тоа што го кажа Стојанов. Да, може да се искаже жалење што не се направило нешто/повеќе, но никого не водат на бесилка за неспречување на убиство.

А българите какво да дажат когато хем са спасявали, хем са наплюти от безДарния?

Пиринец
Татар

#2954363 - 18.09.2012 21:37 [Re: Гай Баньо]

Искам само някой да ми отговори, че питам от дни, а форума през уикенда беше малко сапунен сериал.
Ако половината ОКУПАТОРСКА армия в Македония е от местни кадри, ако половината полиция е от местни кадри сиреч ЕТНИЧЕСКИ МАКЕДОНЦИ, образно казано. Тогава вината за депортацията не е ли на Македония и България???? Ако някой пита откъде идва заповедта - идва от Берлин, а не от София.
По същия начин за Ваташа питам, ако комендант, който заповядва разстрела, е от Крива Паланка, какво правим?
Вижте, историята ни през ВСВ не е особено бляскава, ние сме Балканските Австрия и Германия, само че вместо псевдо референдум и аншлус Германия смазва Югославия и ни дава да администрираме Македония, а местните ни привестват като освободители и стават доброволци в армия, полиция и прочие. Буквално все едно сега Австрия да иска сметка на Германия за избитите австрийски евреи???? Ще е лицемерие нали ...
Сега, че едните се кичеха с псевдо девети септември и антифашиска борба (България), а другите си мислеха, че са изтласкали фашистичкиот окупатор и са имали втори Илинден (България е съюзник на Югославия при втория Илинден, който се е състоял в канцелария, не по бойните полета ???!???!?!?). Иначе е малко странно от две страни. Първо България (кретена Бойко Борисов) профански подхожда към проявата си през ВСВ, а в Израел тия не минават, защото си има поименно направени споменици на спасителите (Говоря за кабинета на Симеон, който тръгна да чисти името на тейко си), а в Македония е пореден пошъл комерсиален национализъм с мемориал на евреите, какъвто има само във Вашингтон (6млн. евреи живеят в САЩ), Берлин (логично) и Израел (еврейска държава). Та е странно Македония да е там в тази кампания.
Иначе е тъпо да викаме, че в Македония не са си мръднали пръстта, мръднали са го - били са част от полицията, която е депортирала тия хора. Всеки, който ми говори за поробени Македонци - глупости - някой са били доброволци, други не са, с бой никой не са го вкарали в армия, да му дадат и пушка да стреля по околните...

Гай Баньо
комшията

#2954364 - 18.09.2012 21:38 [Re: Негатор]

Една работа сега не ми е јасна за Дарко Митревски. На едно место дава признание за спасувањето на Евреите, а на друго - сосема спротивното.

Пиринец
Татар

#2954368 - 18.09.2012 21:47 [Re: Негатор]

Иначе за филма. ПОнеже си говорим пропаганда и прочие. Вижте в киноиндустрията, която ми е голяма слабост има нещо, което се нарича - изграждане на стериотип и това е много силен елемент.
Сигурно ви прави впечатление, че няма филми, в които се изгражда лош стериотип на евреи - защото има огромно еврейско лоби в Холивуд. Например, по отношение на индианците, до края на 70-те години образът им в американското кино е на диваци, които скълпират бели християнки и си даваш сметка, с какви впечатления остава средностатическия глупак.
В България не е тайна, че се използваше киното, за да се прави определен стериотип на турския елемент, по същия начин сега Турция бълва сериали, които ако ги гледаш, те са едни либерални хора със здрави семейни традиции, а османската империя е давала цивилизация на простите Балкански народи.
Стериотипи се използват ключово във филмите, при нас турчина винаги беше жесток, изнасилваше, а българския овчар беше смел, онеправдан и винаги с достойно поведение. ЖЕната винаги чиста, бяла, хубава, обича овчара, обаче я изнасилват докато пере - ПРИМЕРНО.
Това е и Дарко сега - българите са жестоки, псуват на мама ви Македонска, а Македонците са готини, широко скроени хора, които по Балкански му показват среден пръст на национализма. Ако си дете на 13 години - това е Втората световна война. За едно американско дете, втората световна война е Спасяването на Редник Райн, а не учебника по история, а и Пърл Харбър. - Стериотипи.
Нас късно ни промиха с американски филми, ама за младото поколение в България - американците сами са спечелили войната и са били най-храбрите, най-честните и са дошли да освободят Европа от фашистите, а и са куул, ей така с двата ножа влизат в битка.
Осран Стериотип в американски филм е Рамбо 3 - щото си гука с Ал Кайда в Афганистан и бие мръсни съветски гадове - ама после 9/11 и Рамбо в тая си част не го рекламираме толкова .

Негатор
Античен вагабонтин

#2954377 - 18.09.2012 22:05 [Re: Пиринец]

Цитат:

Първо България (кретена Бойко Борисов) профански подхожда към проявата си през ВСВ ...

Не съм му фен, даже напротив, но по-леко с епитетите към когото и да било!

Не разбрах защо БГ подхождала "профански" и струва ми се останалите читатели също не са разбрали за какво точно говориш?

Негатор
Античен вагабонтин

#2954380 - 18.09.2012 22:10 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Една работа сега не ми е јасна за Дарко Митревски. На едно место дава признание за спасувањето на Евреите, а на друго - сосема спротивното.

На едно място филмът бил любовен и нямал нищо общо с политиката, а на друго - точно обратното - покажувал го "отпорот" на македонскиот народ!

На едно място филмът бил "истинска история", а на друго - "абе това са художествени похвати, защо търсите пълно съответствие с реалността?"

И така нататък, и така нататък ...

Негатор
Античен вагабонтин

#2954390 - 18.09.2012 22:27 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Първо България (кретена Бойко Борисов) профански подхожда към проявата си през ВСВ ...

Не съм му фен, даже напротив, но по-леко с епитетите към когото и да било!

Не разбрах защо БГ подхождала "профански" и струва ми се останалите читатели също не са разбрали за какво точно говориш?

3000 евро глоба за британец, казал: Херман ван Ромпуй е мокър парцал
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1549021

velinski
пристрастен

#2954392 - 18.09.2012 22:38 [Re: GStojanov]

Май някой ще трябва да прави един музей на македонския холокост,който ще бъде направен от албанците срещу вас.На чужд гроб недей плака.Никой няма да ти повярва.

Пиринец
Татар

#2954393 - 18.09.2012 22:40 [Re: Негатор]

Профанска беше политиката на Симеон Сакскобурготски, който се опита с вестоносци да дигне паметник на баща си в Израел и той беше премахнат. Целият опит за пренаписване на историята около ролята на монархията при съдбата на българските евреи беше смешна. Сега, не знам дали го чу, ръсеше глупост след глупост в Израел, но там го натискаха да обяви Хизбула, а той не искаше, защото новата американска посланичка в България му каза да не казва Хизбула. Не знам дали следите отношенията САЩ - ИЗРАЕЛ - доста са сложни в последните 6 месеца, след атентата в България и ние сме в риториката.
Ван Рампуй е мокър парцал, да идват и мен да ме глобяват ако искаш ...
ББ и за Трето полувреме не върза 2 изречения - нямало българско знаме до немското - вместо да пита има ли българско знаме в Требленика, вместо да пита, кога е имало масови разстрели в Скопие, вместо да пита, аджеба абе тая армия не е ли наполовина ваша - той фрустрирано избуча една глупост, ето затова ме дразни ...

velinski
пристрастен

Re: ние Македонците
    #2954394 - 18.09.2012 22:42 [Re: GStojanov]

Цитат:

Ама малко сте.

Тълмачъ
рекордьор

#2954395 - 18.09.2012 22:43 [Re: Пиринец]

Цитат:

Профанска беше политиката на Симеон Сакскобурготски, който се опита с вестоносци да дигне паметник на баща си в Израел и той беше премахнат. Целият опит за пренаписване на историята около ролята на монархията при съдбата на българските евреи беше смешна. Сега, не знам дали го чу, ръсеше глупост след глупост в Израел, но там го натискаха да обяви Хизбула, а той не искаше, защото новата американска посланичка в България му каза да не казва Хизбула. Не знам дали следите отношенията САЩ - ИЗРАЕЛ - доста са сложни в последните 6 месеца, след атентата в България и ние сме в риториката.
Ван Рампуй е мокър парцал, да идват и мен да ме глобяват ако искаш ...
ББ и за Трето полувреме не върза 2 изречения - нямало българско знаме до немското - вместо да пита има ли българско знаме в Требленика, вместо да пита, кога е имало масови разстрели в Скопие, вместо да пита, аджеба абе тая армия не е ли наполовина ваша - той фрустрирано избуча една глупост, ето затова ме дразни ...

+ 1

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954400 - 18.09.2012 22:51 [Re: Пиринец]

Веднъж човекът реши да каже нещо за РМ и ти сега го нападаш, че не било компетентно!

Колкото до посещението в Израел, в съвместната декларация на двете правителства има специална точка, където Израел благодари за спасяването на българските евреи през ВСВ, без там да се говори нещо за депортираните от Вардарско и Беломорието ...

Израел цени ролята на БГ народ за спасяването, за разлика от пост-югославските управници и пропагандатори в БЮРМ!

А персонификацията на Спасяването е наистина доста глупаво - лизачите веднъж изтъкваха бай Тошо, друг път - Царя и т.н. ... Все пак обективността изисква да се признае, че без решение лично на царя, депортацията не би могла да бъде спряна при онези условия ...

Пиринец
Татар

#2954448 - 19.09.2012 01:23 [Re: Негатор]

Така е, но обективно има огромна реакция на църквата и на тълпата в в София и Пловдив при на практика товаренето на евреите. Това, с което България трябва да се гордее е, че може би в Европа сме били единствената тълпа, която пази евреите, а не ги избива. Справка балтийски републики и прочие иначе една камара правителства са спомагали за намирането и депортирането на евреи - Франция, Швейцария са от по незнайните примери. Не на последно място Македония е пример, в който, ако царят е искал, да ги е спасил - най-малкото като се бори да им даде гражданство.
Иначе Израел има цял списък с българи, които са спасители на евреи и има много подробно описание на събитията в Пловдив, София и детайли, за трудовите лагери и след това за отношенията в Плевен, където са концентрирани евреите.
Простичко Израел знае, кой е спасил евреите, иначе с Тодор Живков беше доста жалка история, но с царчето го надхвърлиха.

Негатор
Античен вагабонтин

#2954457 - 19.09.2012 04:59 [Re: Пиринец]

Ех, сега - връзваш кусур на другите за недодялани изказвания, а народа наричаш "тълпа" - и то на два пъти! Не е оригинално това и е тъпо! Хайде, моля, да не започваме втора "свинска приказка"!

Иначе е точно, че царят е правил нещо, когато е бил подпиран отдолу! А това определено не се е случило във Вардарско и Беломорието, за разлика от "старите предели" ...

За спасяването на БГ евреи има принос "стариот бугарин" - прилепчанинът Методи Шаторов (Шарло) - един от организаторите на акциите в София! Скопяните се готвят най-после да му направят паметник - здравата ще го фиромизират и него!

Тълмачъ
рекордьор

#2954484 - 19.09.2012 09:29 [Re: Негатор]

ЕК няма да се меси в отношенията София - Скопие: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5140531
Цитат:

Ако филмът бъде оценен от литературната критика, от експертите и историците като проблематичен, ако създава проблеми между България и Македония, първото, което трябва да се направи, е двете страни заедно да потърсят решение", каза говорителят.
Според Стано, ако правна експертиза докаже, че филмът е проблемен, засегнатата страна може да предприеме съответните правни мерки и тогава Европейската комисия ще влезе в ролята си на пазител на европейските договори.

--------------------

Пиринец
Татар

#2954492 - 19.09.2012 10:25 [Re: Негатор]

Аз не наричам народа тълпа - чети внимателно. Народът е всички граждани на България - тълпа е хората, които се събират в София и Пловдив да спасят евреите. По-коректно е да кажа тълпа, групата от хора там на място, тълпа тук използвам изключително внимателно, а не дерогативно.

Пиринец
Татар

#2954493 - 19.09.2012 10:26 [Re: Тълмачъ]

Това е на дипломатически език. Всъщност какво казва, каквото и с Гърция и спора с името - ние няма да се месим, разберете се по между си, ама Гърция е вътре. Тук е същото, ако България иска да КОРИСТИ този филм, ЕК няма да се намеси - ти как мислиш, този филм дали натрупа популярност. Просто наще се сетиха, докато върви по кината да не му обръщат внимание, после ще се говори за него и ще се анализира.

Негатор
Античен вагабонтин

#2954500 - 19.09.2012 11:13 [Re: Пиринец]

Цитат:

тълпа тук използвам изключително внимателно, а не дерогативно.

"Тълпа" отвсякъде си има негативен контекст, така че не знам как го използваш "изключително внимателно"?
Не мисля, че е разумно да настояваш, че спасителите на евреи са били "тълпа" - крайно тъпа дума е тази и може да се замени с десетки по-хубави!

Тълмачъ
рекордьор

#2954518 - 19.09.2012 12:11 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

тълпа тук използвам изключително внимателно, а не дерогативно.

"Тълпа" отвсякъде си има негативен контекст, така че не знам как го използваш "изключително внимателно"?
Не мисля, че е разумно да настояваш, че спасителите на евреи са били "тълпа" - крайно тъпа дума е тази и може да се замени с десетки по-хубави!

Е, струва ми се, че сте малко краен. Дерогативно щеше да е по-скоро "сган", а пренебрежителното - "тайфа", но тълпа си е съвсем неутрално за "множество хора". Нужно ли е да се прилага чак такава автоцензура, само за да не се обиди някой? Малко ми заприличва на злополуките с КЗД-то наскоро

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2954519 - 19.09.2012 12:12 [Re: Негатор]

Да ви преместя във "филология"?

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954524 - 19.09.2012 12:25 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

... тълпа си е съвсем неутрално за "множество хора"

Изобщо не е неутрално, особено за спасители! Да ги беше нарекъл "множество" и щеше да е ОК!

Тълпа
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8A%D0%BB%D0%BF%D0%B0
Цитат:

Тълпата представлява голяма група от хора, повечето от които не се познават, струпани на дадено място. Тя е лесно манипулируема маса и политиците често се възползват от този факт. Ярък пример за това е Френската революция. Когато човек е част от тълпа, той е анонимен, престава да мисли за последствията и затова действията му стават радикални, задръжките падат, страхът изчезва.

Дали спасителите на евреи са били "лесно манипулируеми непознати помужду си хора", както казва дефиницията по-горе?

Негатор
Античен вагабонтин

#2954527 - 19.09.2012 12:34 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Е, струва ми се, че сте малко краен. Дерогативно щеше да е по-скоро "сган", а пренебрежителното - "тайфа", но тълпа си е съвсем неутрално за "множество хора". Нужно ли е да се прилага чак такава автоцензура, само за да не се обиди някой? Малко ми заприличва на злополуките с КЗД-то наскоро

Тълковният речник ясно показва дали ТЪЛПА е "неутрално" или не:
http://rechnik.info/%D1%82%D1%8A%D0%BB%D0%BF%D0%B0

Мисля, че няма нужда от повече коментари!

strawberry
ветеран

#2954531 - 19.09.2012 12:47 [Re: Негатор]

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2954532 - 19.09.2012 12:53 [Re: Негатор]

Цитат:

Тълковният речник ясно показва дали ТЪЛПА е "неутрално" или не:
http://rechnik.info/%D1%82%D1%8A%D0%BB%D0%BF%D0%B0

Мисля, че няма нужда от повече коментари!

Напротив
1. Думата "тълпа" има множество конотации: от "множество" и "многолюдие", до "сган" и "простолюдие" - по "Български синонимен речник" на Л. Нанов.
2. В случая аз вероятно щях да употребя "множество", но едва ли в ежедневната си комуникация сме длъжни да търсим възможно най-неутралната форма на изразяване, само за де не би някой да ни разбере не както трябва. Разбирането е в контекста (иначе този някой би могъл и от "множество" да се възмути).
3. Речниците също се пишат от хора.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2954544 - 19.09.2012 13:23 [Re: Тълмачъ]

Не знам за "конотациите", но смисълът е този:

Цитат:

тълпа
Тълковен речник мн. тълпи, ж.
1. Обикн. пренебр. Струпване на множество хора. Около всяка сцена на фолклорния фестивал имаше тълпи.
2. Прен. Пренебр. Безлично множество.

И двете смислови значения са в пренебрежителен (негативен) контекст!
И като се пишат речниците от хора, трябва ли да ги отречем, за да може да си пишем както и каквото ни е угодно?

Негатор
Античен вагабонтин

#2954545 - 19.09.2012 13:26 [Re: Негатор]

Какво има да се сърдим на Дарко Митревски за "малките неточности" във филмчето, щом сами сме готови да наречем БГ спасителите на евреи "тълпа" и не виждаме нищо смущаващо в такова определение?

DIVА
неопитомена

#2954551 - 19.09.2012 13:49 [Re: Пиринец]

Цитат:

Така е, но обективно има огромна реакция на църквата и на тълпата в в София и Пловдив при на практика товаренето на евреите. Това, с което България трябва да се гордее е, че може би в Европа сме били единствената тълпа, която пази евреите, а не ги избива.

Пиринец, твоите предци били ли са част от тази тълпа или....?

На тази ли тълпа евреите издихгнаха плоча в Израел в знак на благодарност!?!?

Какво трябва да означава това, че ако е искал Бориско да спаси македонските евреи, е трябвало да им даде бг. гражданаство? Българските евреи са спасени от народа български и представители на вишето духовенство, които ти наричаш тълпа. Как същата тази тълпа да спасява и македонски евреи!?!? По тези земи нямало ли е местна тълпа?

DIVА
неопитомена

#2954552 - 19.09.2012 13:51 [Re: Тълмачъ]

Тълмач, извинявай, ама да наречеш народа български тълпа си е обида.

DIVА
неопитомена

#2954556 - 19.09.2012 14:12 [Re: GStojanov]

Стоянов, вие изградихте музей на Холокоста, за да си изчистите гузната съвест. Пардон! Да отдадете почит на жертвите на Холокоста.

Питам те в прав текст и очаквам отговор от теб:

Колко евреи депортираха САЩ, та и там има музеи на Холокоста?

Чакам отговор, Стоянов!

GStojanov
Македонец
**

#2954570 - 19.09.2012 14:51 [Re: DIVА]

Македонија го направи музејот на Холокаустот од една причина (да им оддаде почит на невините жртви на своја територија), а во САД го направиле музејот од друга причина (да им оддадат почит на сите жртви од цел свет).

DIVА
неопитомена

#2954572 - 19.09.2012 15:04 [Re: GStojanov]

Цитат:

Македонија го направи музејот на Холокаустот од една причина (да им оддаде почит на невините жртви на своја територија), а во САД го направиле музејот од друга причина (да им оддадат почит на сите жртви од цел свет).

Вярваш ли си на написаното!?!?

А тези държави, които не са построили такива музеи, не отдават почит на жертвите на Холокоста или?

vargo
ненаситен поклонник

#2954574 - 19.09.2012 15:05 [Re: GStojanov]

Цитат:

Една малка и незначителна балканска държава да направи един от трите музея за Холокост при условие ,че от нейна територия сравнено с другите европейски държава са депортирани може би най-малко евреи -го прави това само заради лична изгода от користолюбие и от желание да привлече еврейското лоби на своя страна ,което лоби обаче не се лъже толкова ефтино и разбира ,че цялата работа е бошлав и евтини тарикатски номера ала Д.Митревски и сие!!

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

kiBik
злопаметен

#2954578 - 19.09.2012 15:18 [Re: Негатор]

Аре бе, Анти! Спиш ли бе, маамустара!
Стано: ЕК нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија

Негатор
Античен вагабонтин

#2954580 - 19.09.2012 15:21 [Re: kiBik]

Цитат:

Споко де! Какво очакваш да направи Еврокомисията за един филм?

vargo
ненаситен поклонник

#2954590 - 19.09.2012 15:41 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Споко де! Какво очакваш да направи Еврокомисията за един филм?

Правилно ,че не взема отношение понеже току виж тези 20-30 милиона които ги хвърлят всяка година за лобизъм им свършили най -после някаква работа ! От друга страна пък макетата това го тълкуват като някакъв вид незаинтересованост на Е.комисия да се занимава с някакви балкански исторически спорове,която ще им даде реално поводи и за напред да си правят каквото им скимне

--------------------
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Esther
психодесен соросоид

#2954620 - 19.09.2012 16:59 [Re: Негатор]

Цитат:

Какво има да се сърдим на Дарко Митревски за "малките неточности" във филмчето, щом сами сме готови да наречем БГ спасителите на евреи "тълпа" и не виждаме нищо смущаващо в такова определение?

О-ле, о-ле, ш'ма разплачете ти и Дива (вече прибърсвам сълзи) с тоз трогателно-патетичен лексикален патриотизъм.

Цитат:

Едвам се озова на тоя мегдан, Рангел видя, че от срещната улица се зададе една голяма тълпа народ. Митингът за съединението се беше свършил и множеството излазяше още наелектризувано от въодушевлението и жедно за шум и за демонстрации. Оживлен глъч бръмчеше из гъстата подвижна навалица, която се запъти из станционната улица.

......Но тая смесена тълпа, доведена тука от различни побуждения, се сливаше духовно в едно искрено патриотическо чувство.

kiBik
злопаметен

#2954624 - 19.09.2012 17:13 [Re: Esther]

Аз предлагам да се използва неутралното "калабалък". Нито пейоративни а.к.а. дерогативни, нито деструктивни, подривни и други наивни смисли ша влагаме в него.

Esther
психодесен соросоид

#2954628 - 19.09.2012 17:37 [Re: kiBik]

Цитат:

Аз предлагам да се използва неутралното "калабалък". Нито пейоративни а.к.а. дерогативни, нито деструктивни, подривни и други наивни смисли ша влагаме в него.

Цитат:

В немските градове не бива след мръкване да се скиташ из улиците „на тайфа“. Не съм съвсем сигурен колко души правят „тайфа“, и никое служебно лице, с което съм говорил на тая тема, не можа да посочи точния брой. Веднъж попитах един приятел германец, който тръгваше на театър с жена си, тъщата, петте си деца, сестра си с нейния годеник и две племеннички, дали не смята, че се излага на риск по тая точка от правилника. Той не прие като шега въпроса ми. Само огледа цялата група.

— О, не — каза той. — Ние сме семейство.

— В параграфа не се споменава дали може тайфата да е семейна, или не може — възразих. — Казано е само „тайфа“. На какво мнение ще бъде полицията, ще се разбере впоследствие. Аз само ви предупреждавам.

Моят приятел бе склонен да отхвърли с пренебрежение предупреждението ми, но жена му реши, че е по-добре да не се излагат на риска полицията да развали компанията в самото начало на вечерта, и всички се разделиха с уговорката отново да се съберат във фоайето на театъра.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2954636 - 19.09.2012 17:45 [Re: kiBik]

А "тумба" не върши ли работа?

--------------------

Гай Баньо
комшията

#2954639 - 19.09.2012 17:48 [Re: admiral]

Цитат:

Май ще заместиш коня тази седмица на тапета. Бъди в готовност с картоните.

Tanya.

#2954642 - 19.09.2012 17:58 [Re: admiral]

Цитат:

Пишещите във форума тълпа ли сме?

kiBik
злопаметен

#2954644 - 19.09.2012 18:04 [Re: admiral]

Цитат:

Върши, ма е на гръцки. На нас, татарите, по' ни е природно калабалък.

kiBik
злопаметен

#2954647 - 19.09.2012 18:05 [Re: Tanya.]

Цитат:

Цитат:

Ако се самоопределим така, кво? Смее ли някой да рита срещу нас, а?

admiralМодератор
на андорския флот

#2954648 - 19.09.2012 18:11 [Re: Tanya.]

Цитат:

Не сте тълпа. Хрумват ми някои по точни обозначения, ама не върви да си показвам сам картон.

--------------------

Esther
психодесен соросоид

#2954649 - 19.09.2012 18:14 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Не сте тълпа. Хрумват ми някои по точни обозначения, ама не върви да си показвам сам картон.

Нужда от приятелска помощ?

Ш'са жертвам

--------------------

kiBik
злопаметен

#2954650 - 19.09.2012 18:15 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

DIVА
неопитомена

#2954651 - 19.09.2012 18:16 [Re: Esther]

И защо трябва да ревеш? Слагаш ни на игнор и си пееш, пардон, превеждаш песни, без да се впечатляваш от нашите писания!

Негатор
Античен вагабонтин

#2954654 - 19.09.2012 18:22 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Кажи си де, кажи си, че сме "събрани от кол и въже", демек "сбирщина"!

Tanya.

#2954707 - 19.09.2012 21:08 [Re: kiBik]

.

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2954713 - 19.09.2012 21:26 [Re: kiBik]

Цитат:

На нас, татарите, по' ни е природно калабалък.

Бе дай да си го преведем на сбирщина.

P.S.Гледам и Анти писал същото. Тоя път съм хванала твоя мисъл.
Ся да не земеш да се обидиш.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Редактирано от асегаде:) (19.09.2012 21:28)

kiBik
злопаметен

#2954724 - 19.09.2012 21:46 [Re: Tanya.]

Цитат:

.

Що съ червиш, Биле? Пак ли не съм тъ сфанал?

Tanya.

#2956065 - 23.09.2012 10:49 [Re: kiBik]

Цитат:

Цитат:

.

Що съ червиш, Биле? Пак ли не съм тъ сфанал?

ами тоо аз така в тълпата...
уж по-незабележимо щото.

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #2956078 - 23.09.2012 11:49 [Re: Негатор]

Цитат:

А какво ли е общото между баба Катрин Деньов и "Трето полувреме"?
И какво търсят министри и политици на червения килим?
Не знам за друг филмов фестивал, където по килима да се мотат разни министърчета, че и президенти ...

На баба Деньов са и платили, за тежест на "фестивалот". А на това в червеното, отговора е много прост. Ми господа политиците са отишли да се порадват на един филм разказващ за една любовна история и финансиран с държавни пари.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Tanya.

#2957441 - 25.09.2012 10:19 [Re: Simulant]

някой от пишещите тука - гледал ли го е вече филма?

Esther
психодесен соросоид

#2957443 - 25.09.2012 10:30 [Re: Tanya.]

Аз не съм, но по темата попаднах на нещо интересно и интелигентно списано.

http://e-vestnik.bg/15652/treto-poluvreme-i-mizeriyata-na-balgarskata-zhurnalistika/

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2957468 - 25.09.2012 11:53 [Re: Esther]

От интелектуалното списване се разбира, че авторът е нещо недоволен по принцип, без да се разбира какво конкретно и конструктивно предлага?!

Гай Баньо
комшията

#2957470 - 25.09.2012 11:58 [Re: Негатор]

Не се разбира какво предлага? Предлага журналистите да си ја вршат работата професионално и да ги гледаат филмовите коишто ги критикувале пред да ги гледаат. Должност им е кога зборуваат, да знаат за што зборуваат, особено откако им е предоставена можноста да чујат и видат со свои очи.

Редактирано от Југослав Србиновић (25.09.2012 12:02)

Esther
психодесен соросоид

#2957473 - 25.09.2012 12:00 [Re: Негатор]

Цитат:

без да се разбира

Бе, що непрекъснато си изтъкваш неспособността да четеш текст с разбиране? И бездруго си личи.

Ся тука уроци по четене, няа кой да ти дава.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2957475 - 25.09.2012 12:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Не се разбира какво предлага? Предлага журналистите да си ја вршат работата професионално и да ги гледаат филмовите коишто ги критикувале.

Не е необходимо да изядеш цялото яйце за да разбереш, че е развалено!

Негатор
Античен вагабонтин

#2957476 - 25.09.2012 12:02 [Re: Esther]

Цитат:

Цитат:

без да се разбира

Бе, що непрекъснато си изтъкваш неспособността да четеш текст с разбиране? И бездруго си личи.

Ся тука уроци по четене, няа кой да ти дава.

Винаги съм се чудел откъде е изникнал лафа за "двете червени", пък то си имало и прототипи!

Гай Баньо
комшията

#2957477 - 25.09.2012 12:04 [Re: Негатор]

Цитат:

Не е необходимо да изядеш цялото яйце за да разбереш, че е развалено!

За анонимни форумски тролчиња е дозволено и повеќе од тоа. Но за професионален журналист е... непрофесионално. Ете тоа го вели авторот.

Негатор
Античен вагабонтин

#2957481 - 25.09.2012 12:07 [Re: Гай Баньо]

Обаче и той не харесва филма без да го е гледал, така че назиданията му изпадат малко вятърничави!

Гай Баньо
комшията

#2957483 - 25.09.2012 12:09 [Re: Негатор]

Со една разлика - тој не се јавува во ролја на журналист, туку им напоменува на журналистите за нивната професионална должност. Тој се изјаснува јасно дека не харесва тоа што го видел и прочитал во промотивниот материјал и медиумите, а не дека не харесва филм којшто не го гледал. Има разлика.

sofmak
рекордьор

той критикува българските журналисти
    #2957486 - 25.09.2012 12:17 [Re: Негатор]

Цитат:

Обаче и той не харесва филма без да го е гледал, така че назиданията му изпадат малко вятърничави!

че избягват табу теми.
Лично аз гледах доста предавания (по български телевизии), породени от коментарите за "Трето полувреме". Имаше и интервюта с български евреи. Някой от тях казаха същото - тази трагична история се премълчава. Но фактът, че имаше такива предавания показва, че не е забранено, не се преследват тези, които критикуват тогавашната власт. Обратното.
Въпросът опира до нещо конкретно. Трябва ли в учебниците по история да го има и този факт? Аз считам че трябва.

Негатор
Античен вагабонтин

#2957495 - 25.09.2012 12:35 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Со една разлика - тој не се јавува во ролја на журналист, туку им напоменува на журналистите за нивната професионална должност. Тој се изјаснува јасно дека не харесва тоа што го видел и прочитал во промотивниот материјал и медиумите, а не дека не харесва филм којшто не го гледал. Има разлика.

Какво значи "професионален журналист"? Който има диплома за такъв или който пише и говори по медиите?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 36 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5046

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.159 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.