ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Македонска патриотична организация - 91ви конгрес в САЩ!
    #2954442 - 19.09.2012 00:46 [Re: Негатор]

Цитат:

Защото "Обединените македонци" са от новата емиграция и си носят там идеологиято от Югославия и РМ след 1945г.!

Не ме интересува кой каква идеология има по принцип. При всеки конкретен случай оценявам дали одобрявам или не одобрявам нечии думи или постъпки. Не ме интересува дали идват от ОМД, МПО или други.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2954443 - 19.09.2012 00:47 [Re: Гай Баньо]

Е, кои точно одобряваш?

Гай Баньо
комшията

#2954444 - 19.09.2012 00:52 [Re: Негатор]

Не знам, не водя списък. За кой конкретен случай говорим в момента?

Негатор
Античен вагабонтин

#2954445 - 19.09.2012 01:02 [Re: Гай Баньо]

Ами ОМД е дежурен клакьор на правителството на РМ по всички въпроси! МПО също подкрепя и защитава РМ като интегрална независима държава, но не признава отделна македонска етническа нация - демек изпадат "негатори"!

Гай Баньо
комшията

#2954452 - 19.09.2012 01:41 [Re: Негатор]

Цитат:

Ами ОМД е дежурен клакьор на правителството на РМ по всички въпроси! МПО също подкрепя и защитава РМ като интегрална независима държава, но не признава отделна македонска едническа нация - демек изпадат "негатори"!

Какво значение по отношение на патриотичните им идеали има това има ли или няма македонска етническа нация? Не виждам смисъла някой да се хаби да доказва нещата от етническа гледна точка. Достатъчен е фактът, че има такава политическа нация и че днес реалностите са такива, че има компактна маса на македонци, които гледат себе си като отделна от съседите си общност. Мен не ме вълнуват етническите въпроси и признавам общата история на македонците и българите, но днес сме две отделни общности и аз приемам своята общност като такава, с всички свои "бугарофили", "сърбомани" и "вистински македонци", с всички нейни недостатъци и проблеми, които тя има да решава самата със себе си. Така че МПО би трябвало лекичко да ревидира становищата си съгласно днешните реалности, щом вече зачита и наброява и други народности, като сърби, гърци и т.н., и с това нямам предвид ретроактивно ревидиране или препрочит на историята.

Негатор
Античен вагабонтин

#2954456 - 19.09.2012 04:47 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Така че МПО би трябвало лекичко да ревидира становищата си съгласно днешните реалности, щом вече зачита и наброява и други народности, като сърби, гърци и т.н., и с това нямам предвид ретроактивно ревидиране или препрочит на историята.

Уставът на МПО изброява етносите в Македония (швейцарците на Балканите) от самото създаване на организацията, а не "вече". Сега текстът не е пред мен, но мисля, че сърби там не са изброени, тъй като не са били фактор по това време ...

МПО няма проблем с термина "македонски", нито с общност от македонци (разбирани като съвкупност от нации - швейцарци на Балканите). Не виждам какво точно очакваш от тях да ревизират, щом не те интересува дали има македонска етническа нация или тя е само политическа?

Колкото за ОМД - те са директно платени от владата на РМ, както и от Турция!

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2954481 - 19.09.2012 09:15 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Мен не ме вълнуват етническите въпроси и признавам общата история на македонците и българите, но днес сме две отделни общности и аз приемам своята общност като такава

+ 1
Съгласен съм с тебе. При признаването на независимостта ви от страна на РБ, идеята беше точно такава: за нова държава тип "Швейцария" и за "политическа нация", съставена от хора с български етнически и културно-исторически корен, албанци, хора от смесени бракове от бивша Югославия и пр. За жалост, управниците ви и културният елит тръгнаха в погрешната посока - да се прави "историческа нация". Което няма как да стане и резултатът го виждаме сега. Но дано се коригират овреме, де.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Гай Баньо
комшията

#2954487 - 19.09.2012 09:44 [Re: Негатор]

Цитат:

Уставът на МПО изброява етносите в Македония (швейцарците на Балканите) от самото създаване на организацията, а не "вече".

Знам. Това "вече" не означаваше, че казвам, че изброяването на народностите е ново за МПО.

Цитат:

Сега текстът не е пред мен, но мисля, че сърби там не са изброени, тъй като не са били фактор по това време ...

Не знам, просто коментирам върху онова, което чух в клипа. Ето поне на вербално ниво са се съобразили с тази реалност, ето такова ревизиране имах предвид.

Цитат:

МПО няма проблем с термина "македонски", нито с общност от македонци (разбирани като съвкупност от нации - швейцарци на Балканите).

Хубаво, но това не се припокрива сто на сто с днешните реалности. Неглижират се най-малко два факта, първият от които - отделна общност на хора, самодекларирали се като македонци, в рамките на самата тази общност от македонци в по-широка смисъл. Ако някой има "проблем" с това, тогава тук е разминаването. И вторият неглижиран факт е, че тази мнима общност от македонци, която включва в себе си и албанците като народност, си е просто едностранна българска идея и не е подкрепяна от самите албанци - те нито по онова време, нито днес не се гледат себе си като македонци в какъвто и да е смисъл.

Цитат:

Колкото за ОМД - те са директно платени от владата на РМ, както и от Турция!

Може би да, може би не, не знам.

Негатор
Античен вагабонтин

#2954498 - 19.09.2012 11:07 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

И вторият неглижиран факт е, че тази мнима общност от македонци, която включва в себе си и албанците като народност, си е просто едностранна българска идея и не е подкрепяна от самите албанци - те нито по онова време, нито днес не се гледат себе си като македонци в какъвто и да е смисъл.

Не само албанците, но и гърците и власите са включени в тази общност! Още Димо Хаджидимов пише, че това е изцяло българска идея, но по същество утопия, тъй като другите еднически общности работят само за себе си и отказват да стават "швейцарци на Балканите" ...

Фактът, че албанците не се самоидентифицират като македонци е пагубен за държавността на РМ, което показва, че идеята е все пак добра, но друг е въпросът доколко се е осъществила и може днес да се осъществи на практика ...

Все пак българите навремето много благородно са помислили и за другите народности - никой друг не е направил подобен жест!

Гай Баньо
комшията

#2954505 - 19.09.2012 11:30 [Re: Негатор]

Цитат:

Не само албанците, но и гърците и власите са включени в тази общност!

Гърците и власите все пак се самоидентифицират с Македония и идеите за включването им в тази общност имат каквато-такава обосновка. С албанците не е така.

Цитат:

Фактът, че албанците не се самоидентифицират като македонци е пагубен за държавността на РМ, което показва, че идеята е все пак добра, но друг е въпросът доколко се е осъществила и може днес да се осъществи на практика ...

Хах, демек идеята е добра, защото е пагубна за държавността на РМ ли? Поради какви причини? За инат към Груйо и тайфата му ли? Албанците от РМ не се самоидентифицират като македонци не само в контекст на държавността на РМ, а и в контекст на "Швейцария на Балканите".

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 72 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 999

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.