ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
Re: Македония не иска...
    #2965208 - 08.10.2012 17:10 [Re: vargo]

Цитат:

като не искат да си седат там където са ,а не да се натискат никой не ги кара насила !!

Хем им се иска, хем не им стиска. Някой пусна в една от темите линк към статия, в която определят ЕС като фашистка организация. А на Македония не и' трябвали такива организации.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2965211 - 08.10.2012 17:17 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

като не искат да си седат там където са ,а не да се натискат никой не ги кара насила !!

Хем им се иска, хем не им стиска. Някой пусна в една от темите линк към статия, в която определят ЕС като фашистка организация. А на Македония не и' трябвали такива организации.

Те: МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ АМБИЦИИ ЗА УНИЈА НА РАСИЗМОТ И НАЦИЗМОТ!
Цитат:

Оние што не можат да го изговорат името на државата Македонија, да кажат Македонци и македонски јазик, не се достојни за членството на Македонија во нивните сојузи на држави...

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (08.10.2012 17:19)

Фурия
помитаща

#2965214 - 08.10.2012 17:37 [Re: Тълмачъ]

Това си е за отделна тема, Тълмач.

Видяла лисицата, че гроздето е високо и рекла "Кисело е".

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2965217 - 08.10.2012 17:45 [Re: Фурия]

Цитат:

Не знам този СМК колко сериозна работа е, между другото. Дали си струва изобщо вниманието и има ли влияние някакво.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2965248 - 08.10.2012 19:02 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Цитат:

Не знам този СМК колко сериозна работа е, между другото. Дали си струва изобщо вниманието и има ли влияние някакво.

Пиринеца го обясни много добре - голяма част от проблемите на Македония идват от диаспората им в Австралия и САЩ и то главно от тези след 1944г. Това са хора, които нямат нищо общо нито с истинските проблеми на Македония, нито перспективата и за развитие. Голяма част от тях вече говорят само английски и са напълно претопени в тези страни и Македония е просто една екзотика, от там идват и дивотиите за Саше Великиот и всичките пропагандни сайтчета. Ефтов в едно негово предаване много добре показа как всички, които са заминавали за Австралия преди това са били привиквани от УДБА, а и след като са се прибирали пак са ходили на отчет.

Един от тия беше направил дори тематичен парк за Саше Великиот в Австралия. За Диаспората им е важно името, идентитетот, язикот. Откакто Фризера взе да пуска линкове със статии за Македония ми прави впечатление, че под статиите за Гърция, България, ЕУ, НАТО - винаги има някой я от Сидни, я от Детройт - ако кажа, че мненията им са малоумни ще им направя комплимент.

В същото врем под статии за албанците, за Скопие и положението в Чаир, не може да видиш един техен коментар(не че 90% от коментарите не са цензурирани де) същото е положението и под икономически теми. Само за тази година имат почти 40% търговски дефицит, какво означава това всеки може да прецени сам за себе си, въпреки това под статията пак нямаше нито един коментар, а самата статия беше от 4-ри реда...

А какво представлява СМК може да се види от факта, че те обявиха новината за "убитият" македонец в Гърция и успяха да пуснат новината по националната им телевизия

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Фурия
помитаща

#2965390 - 08.10.2012 23:40 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

А какво представлява СМК може да се види от факта, че те обявиха новината за "убитият" македонец в Гърция и успяха да пуснат новината по националната им телевизия

СМК е манипулатор на властите в Македония? Ако е така, значи не е за подценяване.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2965471 - 09.10.2012 06:36 [Re: Фурия]

Членство во ЕУ само ако Бугарија е задоволна ?!
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=97419&utm_source=daily.mk

Расте притисокот пред објавувањето на годишниот извештај за Македонија. По неофицијалните најави дека извештајот ќе содржи најмалку забелешки за земјава во последниве неколку години, на грчките претставници кои бараат поголем притисок врз Скопје им се придружија и бугарските европратеници.

Овој пат зајакната со екс министерот за надворешни работи Ивајло Калфин, официјална Софија најавува лекции по добрососедство за Скопје. Испровоциран од изложбата на ракописи пронајдени во Македонија во средниот век европратеникот од групата социјалисти и демократи бара членството на Македонија во Унијата да зависи пред се од бугарската стратегија за соседите. Во интервјуто за сајтот Еуинсајдер, Калфин тврди дека Македонија не разбира што е тоа добрососедски односи.

„Со европски јазик на нашите партнери мора да им кажеме зошто тоа е неприфатливо и за што ние всушност зборуваме. Генералниот термин добрососедски односи е важен за влезот во ЕУ, тој мора да биде во форма на посебни барања и посебни мерки. Сега ние зборуваме генерално без соодветно да го формулираме проблемот пред нашите партнери. Тоа мора да го сториме веднаш за да не разберат и да обезбедиме поддршка од ЕУ. Тоа не е фатално и мислам дека не треба да реагираме панично на сите провокации од Македонија“, вели Калфин.

Со заканите Калфин му се придружи на изјавата на актуелниот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, кој за време на Генералното собрание на Обединетите Нации, на прашање дали наскоро може да се очекува да се средат работите на релација Скопје - Софија одговори дека тоа зависи само од Македонија.

Прашањето за односите соседите се очекува да биде дел од извештајот на Европската комисија, но во него иако Бугарија инсистирала, нема да биде споменат филмот „Трето полувреме“ откако високи европски дипломати и претставници на еврејските организации на бугарската влада и порачале дека филмот за прогонот на македонските евреи соодветно ја прикажува фактичката состојба во од Бугарија окупираната Македонија во Втората светска војна.

Горан Момироски

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2965472 - 09.10.2012 06:43 [Re: Негатор]

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #2965507 - 09.10.2012 10:52 [Re: Негатор]

Цитат:

Членство во ЕУ само ако Бугарија е задоволна ?!
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=97419&utm_source=daily.mk

Расте притисокот пред објавувањето на годишниот извештај за Македонија. По неофицијалните најави дека извештајот ќе содржи најмалку забелешки за земјава во последниве неколку години, на грчките претставници кои бараат поголем притисок врз Скопје им се придружија и бугарските европратеници.

Овој пат зајакната со екс министерот за надворешни работи Ивајло Калфин, официјална Софија најавува лекции по добрососедство за Скопје. Испровоциран од изложбата на ракописи пронајдени во Македонија во средниот век европратеникот од групата социјалисти и демократи бара членството на Македонија во Унијата да зависи пред се од бугарската стратегија за соседите. Во интервјуто за сајтот Еуинсајдер, Калфин тврди дека Македонија не разбира што е тоа добрососедски односи.

„Со европски јазик на нашите партнери мора да им кажеме зошто тоа е неприфатливо и за што ние всушност зборуваме. Генералниот термин добрососедски односи е важен за влезот во ЕУ, тој мора да биде во форма на посебни барања и посебни мерки. Сега ние зборуваме генерално без соодветно да го формулираме проблемот пред нашите партнери. Тоа мора да го сториме веднаш за да не разберат и да обезбедиме поддршка од ЕУ. Тоа не е фатално и мислам дека не треба да реагираме панично на сите провокации од Македонија“, вели Калфин.

Со заканите Калфин му се придружи на изјавата на актуелниот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, кој за време на Генералното собрание на Обединетите Нации, на прашање дали наскоро може да се очекува да се средат работите на релација Скопје - Софија одговори дека тоа зависи само од Македонија.

Прашањето за односите соседите се очекува да биде дел од извештајот на Европската комисија, но во него иако Бугарија инсистирала, нема да биде споменат филмот „Трето полувреме“ откако високи европски дипломати и претставници на еврејските организации на бугарската влада и порачале дека филмот за прогонот на македонските евреи соодветно ја прикажува фактичката состојба во од Бугарија окупираната Македонија во Втората светска војна.

Горан Момироски

Ох, пак ли тая смрад Момироски...

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Тълмачъ
рекордьор

#2965564 - 09.10.2012 13:25 [Re: Simulant]

Вчера докато си пиех биричката в "Папагала", неволно наблюдавах следната сцена. Един пинчер клечи на прага на съседната бръснарница. Край него по уличката мина овчарка, едро и кротко животно. Спря се да подуши добродушно пинчерчето. А то като заджавка, като заскача, като се разбесня - само дето в устата й не влезе. Оная го гледа, гледа, па накрая го перна небрежно с лапа зад врата и си продължи по пътя.
Горкият пинчер квича и се въргаля цял час в прахта, опищя орталъка
Не знам защо се сетих за това...

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 44 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2430

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.