ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Филе прецизира: Имате проблем со Бугарија
    #2954973 - 20.09.2012 12:49

Филе прецизира: Имате проблем со БугаријаЦитат:

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе за Радио Слободна Европа прецизира дека новиот проблем се односите со Софија, бидејќи во Унијата сe почесто слуша за комплексноста на односите на Македонија со Бугарија.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DFB2561944FBDB4DAE2169DF77811009


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sofmak
рекордьор
***

Регистриран: 20.10.2011
Мнения: 10089
още от утрински
    #2954986 - 20.09.2012 13:32 [Re: Негатор]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DB5B03783C9A2E4AA234BFA16854E8CE
Е, кога на Балканот ќе ја легнете Македонија со врзани раце наопаку пред нејзините соседи да прифати заедничка историја како тие што диктираат, тогаш, како и со името, проблемот станува нерешлив.

А дали не е обратното. Българите нищо не диктуват, но средствата за масова информация в Република Македония представят България като пречка за влизането й в ЕС


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: още от утрински
    #2954994 - 20.09.2012 14:10 [Re: sofmak]

Е не, не мога да се сдържа...
Збогум, Европо
Що пишат толко смешно тия хора, бе
Цитат:


Ако влеговме во ЕУ пред Бугарија, или ако успееме да го направиме тоа пред Србија, Албанија и Косово, ќе видевме колку ќе ни се допадне да поставиме некои услови за добрососедство. На Бугарите ќе им кажевме толерантно дека биле окупатори за време на Втората светска војна, но дека ако искажат покајување, цивилизациски сме подготвени да им простиме, но не и да заборавиме. Исто како Французите што им велат на Германците, де. Мислам дека во тој случај Бугарите мудро повеќе немаше да го проблематизираат македонскиот јазик и нацијата.На това му се вика: Ако баба ми имаше мустаки, щех да й викам дедо

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: още от утрински
    #2955005 - 20.09.2012 14:47 [Re: sofmak]

Аз лично съм в шок, знам че 90% от коментарите там са модерирани, но дори така ако мислят останалите 10% - Македония не я очаква нищо добро.

demokrat, 19.09.2012 01:44:25
Erole, nie so decenii si igrame so cuvstvata na lugeto kreirajki im lazna istoriska slika uste od mali noze. koga nozete ke porasnat najcesto sega veke bufsite ucenici dobivaat civilizaciski shok koga ke gi napustat drzavnite granici na milata ni tatkovima. Nekoj da mislis deka Evropejcite ne ja znaat balkanskata istorija. Ne deka tie se kitki za mirisanje i deka ne igraat po svoi noti, no znaj deka nie epten zabeguvame so ovaa tema. Toa mi dava sila da poveruvam deka vlastite ni (site) voopsto ne sakaat clenstvo vo EU. Za narodecot dovolno e ukinuvanjeto na vizite a onie koi sakaat da pravat ,,karieri,, na zapad odamna si imaat blgarski pasporti taka sto em volkot sit em ovcite na broj.
USA, 19.09.2012 04:16:24
Rezigniranosta ne se gleda nikade osven kaj opoziciskite misliteli. Gi potrosivte site argumenti na bezpredmetni temi. Daj priberete se veke ednas. Ako go rezimirame posledniot pasus, kolku pobedi izvojuva opozicijata sto SEUSTE so ista taktika nemoze da odigra nitu nereseno!!!!! Narodot saka konstruktivna opozicija, dali vi e toa jasno? Da ja imavme, dosega Makedonija ke bese vo popovolna pozicija. Ne mora mene da me slusate, prasajte go Buckovski. On e vas.
pameten, 19.09.2012 06:25:38
Erole, sporovite so sosedite ne se nereshlivi. Ako vashiot stav, deka deneshnite Makedonci ne se naslednici na antichkite beshe prifaten kako ochiglednost, dali soprot so Grcija nemashe odamna da bide reshen? Ako pred da zboruvame kakvi bile Bugarite vo ideoloshki kompliciranata Vtora svetska vojna, poglednevme kakvi bile za vreme na Balkanskite vojnio i PSV, kade nazhite odele kako dobrovolci, kade imalo nashi generali, kade begale nashite po Ilindenskoto vostanie, kavi bile Sv Kliment, carot Samoil, Miladinovci itn, dali nemashe da imame najdobri bilateralni odnosi? Ako so Albancite slavevme zaedno Ohridskoto vostanie (1913) i pred se ako se prifateshe perdlogot na Ljubcho dali nemashe da bideme cvrsti sojuznici? Vratata za Evropa e otvorena. Ima poterba ne od kompromis, toku od katarza.
podobra varijanta, 19.09.2012 07:44:07
EU nema da trae doveka, taa garantirano posle nekoe vreme ke se raspadne. I - ne se site zemji od Evropa vo EU. Naprimer Switzerland. Predlog: Makedonija da odi po toj pat. Srekno!
Збогум Европо, добар ден свету!, 19.09.2012 07:44:41
А што ќе ни е пак ваква лицемерна и банкротирана Европа?
Istocna Makedonija, 19.09.2012 07:48:36
Erole,i najobicniot smrtnik, koj zivee vo Republika Makedonija znae deka,samo geografski sme vo Evropa.Zalosno.
Под големите и нивните интереси е кутната Македонија, 19.09.2012 08:05:27
Како Франција Англија и другите. Тие што во 1913 ја легнаа Македонија и ги врзаа рацете и нозете и ја фрлија на малите државни творби околу неа. Какво ослободување од турско. Следеше злостор мобилизации геноцид убиства асимилација од сите три окупатори.Е баш тие големи не и дадоа на Македонија повторно. Во 1992 Македонија никого не испровоцира а тие со Лисабонска декларација и ставија стоп. Оваа колумна е голем доказ дека проблемот за името не е антиката туку злото европско врз македонскиот народ од 1913 до 1948 а денес продолжува. Заради тоа зло е и проблемот за јазикот од Бугарија и за црквата со Србија. Неможе и не е проблемот во Македонија и Македонците. Баш тие големи и грчките заткулиси обезбедија брз влез на Бугарија да се сокрие злото. Позади завесите работат и за интересите на Србија. А и со Албанија ќе се здружат привремено само да го докрајчат македонското прашање. Е како понатаму уште од 1991 сме со тие блокади. Или предавство или достоинствена одбрана.
Buntovnik, 19.09.2012 08:52:10
Da bese baba mi traktor, ke imase gumi. Evropa ne nagraduva fer-play. Demek nasava (vmro-skava) igra e fer-play. Normalno deka vmro saka da vleze vo Evropa no ne so Makedonija koja nie ja znaeme. Ne, tie ja prekrojuvaat Makedonija po svoj matrix. Site ovi spomenici, zgradi, promena na iminjata na ulici, na dvizniot tok po ulicite, na skolskiot sistem se brainwashing taktiki da go promenat konceptot Skopje/Makedonija, ne za nas, tuku za novite generacii koj nema ni da znaat poinaku od ona sto im e prezentirano kako stvarnost koga ke se rodat. Tie generacii nema nikogas da znaat za Makedonija koja nie sega toplo ja nosime vo svojata dusa.A dotogas, segasnive generacii nema ni sonce da vidat se dodeka ne izumrat a novite generacii ke go gledaat samo vmro-vskoto samo nareceno makedonsko sonce. Gospod neka vi e na pomos.
девичанецот, 19.09.2012 08:59:43
Почитуван Ероле, Проанализирај во каква економска состојба се земјите членки на Евросојузот. Ете, каква е состојбата во Словенија, во Полска, во трите прибалтички земји, во Бугарија, Романија...ајде да не набројувам повеќе.Шпанија, Португалија..се во очајна состојба. Франција, Италија Британија..се држат благодарејќи на Арапската пролет и хаосот во Либија, од каде бесплатно најквалитетна нафта си црпат. А за нашата земја, секој и најмал експерт, отворено ќе ти каже дека сега би било подобро самите да прикочиме малку. Вква Европа, односно Европска Унија пред распаѓање, нам не ни е потребна.
Miki, 19.09.2012 09:03:58
G.Rizaov po ne znam koj pat pravi precizna vivisekcija na sevkupnite sostojbi i pricini za nasata invalidna pozicija na patot kon Evropa..Samo bi mozel uste podirektno da ja posoci sustinskata pozicija na *prerodenite* - deka tie vsusnost NE SAKAAT, nitu bilo koga sakale da se evropeizirame! A pricinite se ednostavni - nivnata intelektualna, obrazovna, eticka inferiornost zaedno so patoloskata sklonost kon kradenje - ovde najdobro im pominuva!!
Cvetan, 19.09.2012 09:12:42
Keski da e navistina zbogum Evropo za nas. da vlezeme vo EU ke bide pogreb za Makedonija. Ke ni go unistat stopanstvoto ke ne napravat ekonomski zavisni od evropa i ne ke mozeme da se otplatime ami se poveke ke zaglavuvame. Ne blagodaram ne vo EU. Poarno da pocekame uste malku pa da si gledame seir so EU.
Пуши Рајот, 19.09.2012 09:47:05
Не е Брисел тој што ни ги затвора вратите. Нашата патриотска влада ги затвори вратите со постојаните провокации кон Грција, со назадувањето во демократијата, со партизација на судството, државните институции, синдикатите и невладиниот сектор, со уништувањето на критичките медиуми, со тепање на студентите, со наместување на верски тензии, со зголемување на мизеријата. Да не заборавиме дека до пред неколку години ДПМНЕ збореше за тоа дека се уште не сме зрели за ЕУ. Дволичната политика на патриотите е проѕирна. Тие не сакаат да влеземе во ЕУ за да можат да го сокријат криминалот што го направија во времето на нивното владеење. Колку подолго сме вон европските интеграции толку подебело станува криминалното досие и толку повеќе владата ќе ги саботира евро-интеграциите.
Оливер, 19.09.2012 09:55:09
Македонското прашање Европа го третира уште од Берлинскиот договор од 1878 или договор кој го ревидира Сан-стефанскиот. Таму во член 23 е наведено дека Македонија треба да добие широка автономија како Крит. Но тоа не се случило, земајќи ја в предвид местоположбата на Македонија и нејзините природни ресурси кои ги имала, Османлиите не дозволиле до тоа да дојде. Причината за такво нешто била нерешителноста на Европа да го реши Македонското прашање т.е големите сили не сакале нова балканска земја која дополнително ќе ги разгори страстите на балканот. И тоа понатаму резултираше со поделба на Македонија после балканските војни. Но по осамостојувањето пред 21 год. Македонија повторно стана топ тема на Балканот, само сега како држава од која се загрозени сите околни држави бидејќи може да си ги врати терирториите кои се склоп на етничка Македонија и секоја соседна земја бара како да ја уништи или да ја претопи спрема итересот и пропагандата што ја води за која веќе изградила лажен мит.
milan, 19.09.2012 09:56:13
Jas veke napisav, File pred javnosta si e cist,a so svojata poseta i Evropa ja pravi cista.Otuka naseto clenuvanje vo toj klub stanuva se ponevozmozno. Za seto toa pridonesoa nasite vozdovi i nikoj ne ni e kriv.Namesto da kreirame politika nie so zasluga na DPMNE stanavme zrtvi.Na vremeto Sekerinska i Mitreva go donesoa kandidatskiot status i ne se falat so toa. Da dobievme kand.status za vreme na vladeenjeto na DPMNE neznam kakvi se slavopojki ke imase. POZDRAV.
od ostrijot, 19.09.2012 10:01:21
da vopravosi erole brisel nedodeluva nagradi za ferplej nitu pak za falbi i lazi zatoa vratite poleka ama sigurno se zatvarat.
Rekviem za EU, 19.09.2012 10:46:30
Sosema si vo pravo Erole. I dvajcata se odnesuvaa kako da go slusaat Rekviem , a mozebi toa i bese Rekviem za nasite aspiracii kon EU , barem za slednite 20 godini. Posebno mi bese interesna onaa navodno zaednicka statija vo Dnevnik, koja bese napisana taka so iznaflrleni zborovi, koi nisto ne kazuvaa , sto licese na nekoj nerazbirliv tekst. Procitajte go i ce vidite dekla se raboti za vistinska papazjanija.Mozebi e taka podbro, narodot nisto da ne razbere.
tihi, 19.09.2012 11:23:34
Evroboljshevikot veli i veli zbogum na Evropa.Frustracijata od VMRO i nekritichko i slepo gledanje na sostojbite vo EU go naterale na toa.Za zhalenje.
Tome, 19.09.2012 11:44:38
Mislev da napisham komentar no koga gi prochitav site komentari vidov i mislam deka Пуши Рајот najrealno ja opisha situacijata vo ova oblast, mnogu chest i pochit do Пуши Рајот kako i drugite komentaristi i chitateli.
Внимателен читател, 19.09.2012 11:46:01
Иако авторот прецизно ја лоцира одговорноста за вечната кандитадутура на Македонија сепак партиски забеганите навивачи си наоѓаат мегдан. Ризаов вели дека Иднината на Македонија ја укинаа балканските национализми, срамната позиција на светските сили и лидери и домашните политички водачи во изминатите 21 година кои не најдоа решенија, туку само други виновници. Е, ова за партиските војници не е доволно, тие сакаат крв.
Трпе, 19.09.2012 12:37:14
Ние си имаме самобендисана влада на чело со мистер мр Рејтинг.Човекот знае што да прави.Нема потреба од трошење на енергија за влез во ЕУ.Тој многу убаво знае дека македонскиот граганин пак ке биде европеец но само преку соседите.Но Република Македонија АЧ нема да ја има.Така размислуват таканаречените наши патриоти.Ним им треба само власт додека можат државата да ја молзат.
seirdzija, 19.09.2012 12:58:29
USA,izborna krazba kako na poslednite izbori ne e isto sto i pobeda na regularni fer i demokratski izbori.Ukradovte preku 100.000 glasovi,uste tolku dobivte so zakani i zastrasuvanja,da odma posle izborite zatvorivte covek so mestenka i srusivte zgrada na opozicioner,normalno pred toa ja zatvorivte A1,kako edinstven medium koj ne rabotese za vas.Sto se odnesuva do opozicijata ne mi e jasno zosto sedi u parlament i vi dava legitimitet.Taa ne trebase ni da vleze otkako se sluci ubistvoto na Neskovski koe probavte da go sokriete...
do USA, 19.09.2012 13:22:26
USA veli: Rezigniranosta ne se gleda nikade osven kaj opoziciskite misliteli. .... Daj priberete se veke ednas. Normalno e da se gleda rezigniranost kaj opzocijata bidejki koga taa beshe na vlast 2005-ta, SDSM ja napravi Makedonija KANDIDAT za EU! Jasno ti e sega koj raboti za idninata na drzhavata, a koj ja kochi??!!!
Goce USA, 19.09.2012 13:23:35
Neverojatno kolku e nasiov narod naiven i nepismen i vo svojata bednost se siti i se raduva so problemite koi gi imaat golemite i moknite. Istite muabeti koi gi tera Srbija veke 20 godini...Kako Evropa ke se raspadnela, pa kako ke bilo loso ili samo sto ne se raspadnala... Gospodo dusegriznici, tie drzavi ke si gi resat svoite problemi za razlika od nas. Toa se vredni i pametni narodi i drzavi sto gi vodat razumni lugje. Za razlika od nas. Na kraj na kraista i raspadnati i siromasni tie ke bidat iljada godini pred nas vo razvojot.
Divac, 19.09.2012 14:12:05
A ne si li igrame so cuvstvata na lugeto kreirajki im istorii kako Treto poluvreme?
Генерација 1982, 19.09.2012 14:15:57
Денес покасно коментирам, чисто да видам што се ќе се изнапише. За жал сеуште имаме луѓе кои веруваат дека целиот свет сковал заговор против нас и кои најверојатно се полнат со адреналин од приказните за мали деца на г-дин М.Неделковски. Значи сите не мразат, сите не разнебитуваат, ние сме жртвите и притоа сме китка за мирисање. Немојте ве молам и освестете се, за кавга се потребни двајца. Ако некој од големите сили навистина сакаше да не нема, ќе не немаше до сега. Надминете го тој национал-романтизам во себе, размислете и делувајте за нешто корисно, нешто што ќе ни даде иднина. Ама не барам од вас некоја кој знае каква визија, еве за почеток нека биде колку за леб да имаме.
jovan, vlada @, 19.09.2012 14:53:40
Neznma kako ne mu e dosadno na Erol, da se zamara so vakvi raboti, pa idat izbori bre covece narodot ke kaze sto i kako i zosto! Ne se zamaraj ne mu ja misli mnogu i uzivaj, sega mozes da pisuvas sto sakas vi ja ukinaa klevetata, sto sakate uste ne ve razbiram! Pozz
respekt, 19.09.2012 15:10:16
Авторот на Колумната дава една своја прекрасна анализа за актуелните говори(со тело и уста) на Филе и Груевски, од една страна и 21 годишното тапкање во место или дури и уназадување на Македонија во исполнувањето на условите за Европска интеграција- од друга страна.Ги читам коментарите и не може да верувам, што е со народецов Македонски? Да се пропагира дека Европа ке банкротира и дека не ни треба влез во Европа е рамно на велепредавство(со умисла или од незнаење).Секој со малку УМ во главата знае дека ако не е Европа Македонија не може да се одржи како држава! ( Србија, Бугарија Грција па и Албанија ке не ,,лапнат,,во едно залче).Оние пак што се бавтаат со опозицијата во коментарите(од милион актуелни животни проблеми) тие се веке препознатливи- се дел од пропагандната машинерија на власта, за сеење на магла.
objektiven, 19.09.2012 15:37:45
Do Jovan@vlada/FELIKS.Erol ke si pisuva i ponatamu,so ili bez tebe.Covekot toa mu e rabota.Ako nisto drugo za Janko,Milenko i DPLatas e naucnik.Velicina.Novinarsko pero za koe ovie kvazi novinarive po potreba mozat samo da sonuvaat.Zatoa so respekt.Tuku ne sum te procitel podolgo vreme da dades komentar za Djepiste,zaTetovskiot univerzitet,za himnite,za prvoborcite na Makedonija tie sto gi snemuva,za molitvite za studentite,za zdravstvoto,za crvenite linii,za strujata,za parnoto.... za mnooogu temi.Te nema, se izgubi.A koga ti ne komentiras nie sto gi citame tvoite pisani zborovi sme nekako osakateni.Uplaseni bi rekol, zosto ako si ti bez zbor i komentaar, e togas stvarno e opleskana rabotata.
do Pusi i respekt, 19.09.2012 16:56:24
Kako toa nie go provocirame juzniot sosed?Pa ne barame nie juzniot sosed da si smeni ime.Juzniot sosed bara od nas da smenime ime.Toj nas sosed provocira.Ako bea pametni i vredni onie od EU nemase da padnat na ova nisko nivo i nemase da bidat vo kriza.Ako mozea sosedite da ja unistat Makedonija,toa ke go napravea vo 1991 g.ili vo 1992 g.koga ne i bese gajle na EU za Makedonija,a i na Amerika ne i bese gajle.No togas ne mozea,a ne mozat ni sega.Opstanokot na Makedonija vekje ne zavisi od EU,ni od SAD.Samo od nas zavisi.
A sad adio, i ko zna gde i ko zna kad!, 19.09.2012 17:58:57
I pokraj ehoto od poznatata pesna, Grujo e i ponatamu spokoen i opushten, bidejci vo Makedonija gi ima mnogu povece onie kako USA, Jordan, Oliver, Dedo Dimo, Feliks/Jovan@vlada i nim slichni, nego kako Erol i slichnite od drugata strana. Chovek mora da e slep ili nadvor od pametta da bi daval pofalni komentari za bilo koja dosegashna vlast, no posebno za oovaa. Ovaa e navistina unikatana, posebno so kontramitinzite i kravite (vistinskite i onie koi zalichuvaat na niv). Mora da e navistina lepo da si glup!
на старото буниште, 19.09.2012 21:01:56
Дека од Европа нема ништо се знае.Дека две децении вратите беа затворени и никогаш не подотворени.Дека цели две децении не возеа преку вода жедни со проекти преку кои дупло ќареа.Дека ни инсталираа лоша матрица за натамошното практикување и држава и секојдневие.Дека ни ја сменија тотално преставата за животот дека каков и да е убав е,и т.н.Барем при повлекувањето да ни ги одстраната наметнатите проблеми кои ги немавме,како името,етничките,критериумите и стандардите кои го повампирија и деформисаа изградениот систем на вредности со кој успешно кохабитиравме со комшиите,внатрешни и надворешни.Елеминацијата на предходниот систем немораше да го содржи сето ова тутнато во торбата која ни ја обесија.
dzverka, 19.09.2012 21:48:58
go procitav clanak mnogu vnimatelno a potoa i site komentari, i samo edno ne mi e jasno?zosto mislite da nema druga alternativa , na EU?ima i to mnogu poubava i za nasiot narod i za drugite koji trcat kon taa iskvarena , lazliva evropa!istok dami i gospoda samo istok.pred nepoln mesec vo teheran se odrzala 16.konferencija na nevrzanite!!site tie koji so cel glas vikat evropa i samo evropa neka procitat malce po stranski portali, recimo slovenski, hrvatski pa neka vidat kako razmisluvat gradjanite na tie zemji.vo sama evropa ima golemo raslojuvanje i podelba a jazot ke bide se pogolem.evropa voopsto ne ni treba nie i trebame na neze!
Nece, 19.09.2012 22:06:15
Problemot kaj nas e deka nemame evropski partii. Ednite se bolni anticari, drugive se asnomovci-stalinisti, a albancite site za Ilirida. E kako Evropa da go prifati toa ludilo. Obicnijot makedonec koj e zrtva na situacijata bara bugarski pasos i kako gragjanite na bivsata GDR, glasa so nozete.
melbourne, 19.09.2012 22:52:51
buntovnik e vo pravo,a od nasite politicari i eden od retkite koj velese, daj prvo da vlezime vo Evropa pa poslem da go barame SOLUN, bese KIRO GLIGOROV.Donekade se vo pravo od DPMNE deka vremeto ke pokaze kolku golem politicar bil toj COVEK.--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Илийца
Понаминаваща
***

Регистриран: 23.11.2009
Мнения: 107
Re: още от утрински
    #2955019 - 20.09.2012 15:45 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Проблемот каj нас е дека немаме европски партии.

Едните се болни античари,
другиве се асномовци-сталинисти,
а албанците - сите за Илирида.

Е како Европа да го прифати тоа лудило?

Обичниот македонец коj e жтрва на ситуацaтa бара бугарски пасош и како граѓаните на поранешна ГДР гласа со ногите.
Редактирано от Илийца (20.09.2012 15:51)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955042 - 20.09.2012 16:37 [Re: Илийца]

Цитат:

Цитат:

Проблемот каj нас е дека немаме европски партии.

Едните се болни античари,
другиве се асномовци-сталинисти,
а албанците - сите за Илирида.

Е како Европа да го прифати тоа лудило?

Обичниот македонец коj e жтрва на ситуацaтa бара бугарски пасош и како граѓаните на поранешна ГДР гласа со ногите.
Браво на изказалия се!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Илийца
Понаминаваща
***

Регистриран: 23.11.2009
Мнения: 107
Re: още от утрински
    #2955061 - 20.09.2012 16:59 [Re: Илийца]

Цитат:

Цитат:

Проблемот каj нас е дека немаме европски партии.

Едните се болни античари,
другиве се асномовци-сталинисти,
а албанците - сите за Илирида.

Е како Европа да го прифати тоа лудило?

Просечниот македонец коj e жтрва на ситуациjaтa бара бугарски пасош и како граѓаните на поранешна ГДР гласа со ногите.Той хубаво се е изказал, но май е българин. Ето оригинала:

Problemot kaj nas e deka nemame evropski partii. Ednite se bolni anticari, drugive se asnomovci-stalinisti, a albancite site za Ilirida. E kako Evropa da go prifati toa ludilo. Obicnijot makedonec koj e zrtva na situacijata bara bugarski pasos i kako gragjanite na bivsata GDR, glasa so nozete.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: още от утрински
    #2955063 - 20.09.2012 17:02 [Re: Илийца]

Цитат:

Той хубаво се е изказал, но май е българин. Ето оригинала:

Problemot kaj nas e deka nemame evropski partii. Ednite se bolni anticari, drugive se asnomovci-stalinisti, a albancite site za Ilirida. E kako Evropa da go prifati toa ludilo. Obicnijot makedonec koj e zrtva na situacijata bara bugarski pasos i kako gragjanite na bivsata GDR, glasa so nozete.

Сигурна ли си?
бившата
нозете
ситуацијата
обичниот

Редактирано от Југослав Србиновић (20.09.2012 17:09)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Илийца
Понаминаваща
***

Регистриран: 23.11.2009
Мнения: 107
Re: още от утрински
    #2955071 - 20.09.2012 17:16 [Re: Гай Баньо]

Един македонец като Петър Колев би омешал лексиката, но един правоверен лингвист като Път - никога. Така, че може и да македонски гражданин с българско самосъзнание, или обратно. Това са едни толкова далечни и несъпоставими езици, все пак....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: още от утрински
    #2955072 - 20.09.2012 17:19 [Re: Илийца]

Мда, този автор много ми разведрява настроението, кога ме хване съклет:
Цитат:

Ми ја греат душата истражувачките наоди на швајцарскиот институт IGINEA кои покажуваат дека и денес, кај македонците се сретнуваат гени кои се откриени во коските најдени во гробовите на античките Македонци.
Ми ја грее душата откритието на угледните професори, академик Бошевски и професор Тентов, кои успеаа да го дешифрираат текстот од каменот од Росета како текст пишуван на древниот, старомакедонски јазик, докажувајќи ја живата врска со денешниот, модерен македонски јазик.

http://mn.mk/komentari/6783-Site-sme-samo-luge--sozdadeni-od-Boga
Югич, какво можеш да ми кажеш за него? Допада ли ти?

Пък и тази нова дешифровка на Розетския камък доста ме заинтригува, щото е в моята област малко. Публикувана ли е и къде?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (20.09.2012 17:20)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955074 - 20.09.2012 17:20 [Re: Гай Баньо]

Какво си показал, Сърбославе? Началната страница на Гугъл.
Как казвате на крака? Нозе?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: още от утрински
    #2955076 - 20.09.2012 17:22 [Re: Илийца]

Цитат:

Един македонец като Петър Колев би омешал лексиката, но един правоверен лингвист като Път - никога. Така, че може и да македонски гражданин с българско самосъзнание, или обратно. Това едни толкова далечни и несъпоставими езици, все пак....Не си ме разбрала. В коментара няма объркване на лексиката. Думите, които си ги подчертала са нормални и често използвани от нас, затова и приложих линковете, които показват това.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955077 - 20.09.2012 17:23 [Re: Илийца]

Цитат:

Един македонец като Петър Колев би омешал лексиката, но един правоверен лингвист като Път - никога. Така, че може и да македонски гражданин с българско самосъзнание, или обратно. Това едни толкова далечни и несъпоставими езици, все пак....
Илийце, дърпаш дявола за опашката. Сега ще се появи Пут и ще ти обясни, че си сърбоманка, защото в твоята интерпретация на изказването си написала "ноги".


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Илийца
Понаминаваща
***

Регистриран: 23.11.2009
Мнения: 107
Re: още от утрински
    #2955078 - 20.09.2012 17:24 [Re: Тълмачъ]

Имаш да наваксваш и за розетскиот камен и за бакърената плоча.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: още от утрински
    #2955079 - 20.09.2012 17:25 [Re: DIVА]

Србославке, ноги се вели и во северномакедонските дијалекти. А се вели ли ноги и во Бугарија - некаде? Иако чисто се сомневам дека знаеш

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955080 - 20.09.2012 17:30 [Re: Пaт]

Цитат:

Србославке, ноги се вели и во северномакедонските дијалекти. А се вели ли ноги и во Бугарија - некаде? Иако чисто се сомневам дека знаеш
Трала-ла-ла-ла, Пут. Ноги се употребява в западните диалекти на българския език. Сърбите и вие сте го откраднали от нас.


Тропай оро и не се заяждай с мен, сърбомане!Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: още от утрински
    #2955082 - 20.09.2012 17:35 [Re: DIVА]

Мда... "Крак - нога." "Български синонимен речник", Л. Нинов. София, 1963.
Мн. ч.: нозе, ноги (диал.) Вели се в цела България, от Дрина до Черно море и от Дунав до Бяло море.


--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (20.09.2012 17:37)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен
****

Регистриран: 04.08.2012
Мнения: 573
Re: още от утрински
    #2955087 - 20.09.2012 17:46 [Re: Пaт]

"Болят ме нозете."

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955096 - 20.09.2012 18:22 [Re: Тълмачъ]

-Докторе, боли ме ногу.
-Добре де, разбрах че те боли много, ама не разбрах какво те боли.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: още от утрински
    #2955136 - 20.09.2012 20:35 [Re: DIVА]

Едноставно нели, грешка во падежи

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955196 - 20.09.2012 22:20 [Re: Пaт]

За кои падежи пишеш, Пут?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2955244 - 20.09.2012 22:57 [Re: DIVА]

Цитат:

За кои падежи пишеш, Пут?
Абе тоя Пут да не изпадне роднина на Путин?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: още от утрински
    #2955253 - 20.09.2012 23:04 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

За кои падежи пишеш, Пут?
Абе тоя Пут да не изпадне роднина на Путин?
Гледајте после 1:50

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955306 - 21.09.2012 00:25 [Re: Негатор]

Цитат:


Абе тоя Пут да не изпадне роднина на Путин?


Не е роднина на Путин, а си е чист сръбски пут.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2955307 - 21.09.2012 00:29 [Re: Македонец]Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2955648 - 22.09.2012 00:48 [Re: DIVА]

Негативните перцепции за Македонија во Бугарија, не држат вода
http://www.makfax.com.mk/_tools/refinedSearch#_tools%2Farticle%2F292428%2Fview

Бугарија има интерес да ја види Македонија како членка на ЕУ и НАТО и не би требало да им се дозволи на креаторите на негативна перцепција кон Македонија да надвладеат, смета министерот за надворешни работи, Никола Попоски.Ай гиди креатори с креаторите на негативни перцепции, дека сте бре?
А иначе мистър Бийн вече знае от какво БГ има интерес и какво трябва да се дозвори и надделее в БГ - браво г-н Поповски, браво юнак!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6338
Re: още от утрински
    #2955726 - 22.09.2012 12:32 [Re: Негатор]

Цитат:

Негативните перцепции за Македонија во Бугарија, не држат вода
http://www.makfax.com.mk/_tools/refinedSearch#_tools%2Farticle%2F292428%2Fview

Бугарија има интерес да ја види Македонија како членка на ЕУ и НАТО и не би требало да им се дозволи на креаторите на негативна перцепција кон Македонија да надвладеат, смета министерот за надворешни работи, Никола Попоски.Ай гиди креатори с креаторите на негативни перцепции, дека сте бре?
А иначе мистър Бийн вече знае от какво БГ има интерес и какво трябва да се дозвори и надделее в БГ - браво г-н Поповски, браво юнак!
Ей ме бре. Креирам ли креирам негативни перцепции на килограм.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2955858 - 22.09.2012 19:10 [Re: Simulant]

Попоски: Нема материјал за кавга со Бугарија
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=214E633EF4A3634482953D8256654A41

Измислени провокации и креирање погрешни перцепции за Македонија од некои бугарски кругови - е оцената на шефот на дипломатијата Никола Попоски на најавите од Софија за утврдување црвени линии кон Македонија и можна блокада на нашата евроинтеграција.

„Не гледам материјал за создавање негативна клима меѓу Македонија и Бугарија. Одредени актери кои немаат голема политичка тежина во Бугарија ја креираат неа“, изјави Попоски вчера на прес-конференција, додавајќи дека е измислена провокација дека бугарскиот амбасадор во Скопје бил тепан, бидејќи немало таков настан. За црвените линии на Софија тој изјави дека многу слуша, а не видел ништо конкретно, додавајќи дека со овој сосед Македонија сака да гради конструктивни односи, а се' што излегува од тие рамки и се базира на црвени линии и поставувања услови не го рефлектира духот што сакаме да го градиме со оваа земја. „Се' што сакаат да стават на маса, подготвени сме да го дискутираме“, порача тој предупредувајќи дека треба да се има на ум дека црвените линии на Балканот беа поврзани најмногу со крв и со жртви. Тој беше категоричен дека ни една од негативните перцепции за Македонија во Бугарија „не држи вода“, па ако одговориме на таа реторика, и ние ќе придонесеме за ширење на таа негативна клима. „Убеден сум дека Бугарија нема никаков интерес да стави бариера на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО“, рече тој со препорака со историјата да се занимаваат историчари, со бизнисот бизнисмени и така натаму. Притоа тој најави дека за овие прашања ќе разговара со министерот Николај Младенов со кого, ако има можност, планира средба во Њујорк за време на Генералното собрание на ОН идната недела.Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: още от утрински
    #2956021 - 22.09.2012 23:52 [Re: Негатор]

ГЕРБ: Македония и Сърбия няма да получат дата за преговори

http://balkani.actualno.com/GERB-Makedon...ews_401129.html
"Четвърто полувреме "

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: още от утрински
    #2956082 - 23.09.2012 12:11 [Re: vargo]

Македония отрече нападението над българския посланик в Скопие: http://www.chernomore.bg/index.php/compo...-09-23-08-17-10

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2956084 - 23.09.2012 12:21 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Македония отрече нападението над българския посланик в Скопие: http://www.chernomore.bg/index.php/compo...-09-23-08-17-10
“Несъщестуващото“ според Скопие нападение над българския посланик Иван Петков тогава бе осъдено от външния министър на България Николай Младенов, а ЕС призова за решаването на случая.Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: още от утрински
    #2956100 - 23.09.2012 12:54 [Re: Тълмачъ]

По-скоро-никой не потвърди подобно нападение!Всичко излезе някакъв долен новинарски балон!
Реакциите от българска страна бяха върху "новините",а не върху официални доклади от посолството!

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Редактирано от татар (23.09.2012 12:56)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2956106 - 23.09.2012 13:07 [Re: Негатор]

http://www.focus-news.net/?id=h3793

Цитат:

Посланикът на Македония в София е бил извикан в Министерството на външните работи, за да получи протеста на България срещу възпрепятстването на българския посланик в Скопие да поднесе венци пред паметника на Гоце Делчев в града на 4 май, каза премиерът Бойко Борисов.
Фиромоугодници, засрамете се!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2956107 - 23.09.2012 13:09 [Re: Негатор]

Филе: Нарушените односи на Скопје со Софија ќе бидат пречка за македонските евроинтеграции
http://www.sky.mk/makedonija/31175

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за Радио Слободна Европа, предупредува дека нов проблем за Македонија, се нарушените односи помеѓу Скопје и Софија, кои можат сериозно да влијаат врз влезот на Македонија во Европската Унија. - Мислам дека како прво битно е да се каже дека нема дистинкција, сите соседи се важни за земјата кандидат, за земјата која сака да се приклучи кон Европската унија. Случајот за односот со Грција е очигледен, тоа е прашањето за името кое треба да се реши. Дополнително на односите со Грција, сe почесто слушам за односите и комплексноста на односите со Бугарија. Слушам голем број на изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во односите меѓу Софија и Скопје, тоа треба да се реши, тоа треба да биде водено од политичарите од двете страни. Политичарите од двете страни ја имаат одговорноста. Патот кон ЕУ минува низ добрососедските односи и ако сакате да станете добар член на Унијата, единствен можен начин е во исто време да стaнетe добар сосед - изјави Филе.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: още от утрински
    #2956110 - 23.09.2012 13:20 [Re: Негатор]

ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ОБЕЛОДЕНИ УШТЕ ЕДНА МОЖНА ПРЕЧ­КА НА ПАТОТ НА КОН ЕУ
http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=0022A1F96FB9CA4081D54791900C15BF

Филе: Проблемите меѓу Софија и Скопје треба да се решат

Ма­ке­до­ни­ја мора да биде добар сосед со Бугарија, ако сака влез во Европската унија, из­ја­ви комесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за "Радио Слободна Ев­ро­па" на македонски јазик.

Она што, по завчерашната средба со премиерот Никола Груевски, индиректно го нач­на, Филе го обелодени во интервјуто.

"Мис­лам дека, како прво, битно е да се каже дека нема дистинкција, сите соседи се важ­ни за земјата кандидат, за земјата која сака да се приклучи кон Европската унија. Слу­ча­јот за односот со Грција е очигледен, тоа е прашањето за името, кое треба да се реши. Сe почесто слушам за комплексноста на односите со Бугарија. Слушам го­лем број изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во од­но­си­те меѓу Софија и Скопје, тоа треба да се реши, тоа треба да биде водено од по­ли­ти­ча­ри­те од двете страни. Политичарите од двете страни ја имаат одговорноста. Па­тот кон ЕУ минува низ добрососедските односи, и ако сакате да станете добар член на Унијата, единствен можен начин е, во исто време, да станете добар сосед", из­ја­ви Филе.

Прв­пат во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво, завчера во Скопје беше збо­ру­ва­но за добрососедските односи. Филе самиот го нагласи тоа, а и направи разлика по­ме­ѓу спорот за името со Грција и добрите односи со другите соседи.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
DIVА
неопитомена
****

Регистриран: 01.07.2011
Мнения: 3735
От: Дивия запад
Re: още от утрински
    #2956126 - 23.09.2012 13:50 [Re: Негатор]

Цитат:

http://www.focus-news.net/?id=h3793

Цитат:

Посланикът на Македония в София е бил извикан в Министерството на външните работи, за да получи протеста на България срещу възпрепятстването на българския посланик в Скопие да поднесе венци пред паметника на Гоце Делчев в града на 4 май, каза премиерът Бойко Борисов.
Фиромоугодници, засрамете се!

Мисията невъзможна.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: още от утрински
    #2956353 - 23.09.2012 17:01 [Re: Негатор]

Цитат:Фиромоугодници, засрамете се!
По скоро трябва да се каже, лизачи на македонистки подметки, освестете се, от лизането само пришки на езиците ви ще излязат, нищо повече !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2956933 - 24.09.2012 10:30 [Re: stingers]

Темата за СФРЮ изглежда е блокирана, затова го пускам тук:

Македония не иска Илинден с България, иска Балканската война заедно със Сърбия

Цитат:

Македония и Сърбия заедно ще отбележат 100-годишнината от битката при Куманово по време на Балканската война, съобщиха редица македонски медии. Честването ще бъде организирано край Зебрняк, Кумановско, на 28 октомври т.г. и на него се очаква да присъства новият сръбски президент Томислав Николич. Все още не се съобщава кои македонски политици ще участват в тържествата, но се очаква Македония да бъде представена на най-високо държавно ниво.
През март министерството на диаспората в Белград официално обяви, че тържествата край Куманово ще се организират заедно с Македония, с просветните организации на сърбите в Скопие и с Демократичната партия на сърбите в Македония, която е партньор в правителствената коалиция.
След като в продължение на години Македония отказва на България общо отбелязване на Илинденско-Преображенското въстание, прави впечатление готовността, с която се отбелязва годишнината от Кумановското сражение през Балканската война, която, според македонската историография, е най-голямата трагедия, довела до разделянето на Македония през 1913 г.http://www.focus-news.net/?id=n1698883
Политическа "логика", няма що...

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Македония не иска...
    #2956952 - 24.09.2012 12:02 [Re: Тълмачъ]

Да, далеч по-силна новина от на Филе излеянията, които и на малките деца са ясни.
Георгиевски алармира скоро, че този паметник в Куманово ще бъде възстановен (разбит е от българската армия ВСВ мисля) и заедно с офицерския клуб в Скопие за него това е сърбизация на Македония.
Ако празнуват със сърбите тази битка, а с нас не празнуват Илинден, става доста сложен казуса за почитане на общи празници, което е мираж според мен ...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Македония не иска...
    #2956954 - 24.09.2012 12:04 [Re: Пиринец]

"Фокус" откъде черпи тези сведения? Питам съвсем сериозно, защото не знам да е обявено в някоя македонска медия.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2956956 - 24.09.2012 12:06 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

"Фокус" откъде черпи тези сведения?


От Мосад?

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2956958 - 24.09.2012 12:13 [Re: Пиринец]

Цитат:

Да, далеч по-силна новина от на Филе излеянията, които и на малките деца са ясни.
Георгиевски алармира скоро, че този паметник в Куманово ще бъде възстановен (разбит е от българската армия ВСВ мисля) и заедно с офицерския клуб в Скопие за него това е сърбизация на Македония.
Ако празнуват със сърбите тази битка, а с нас не празнуват Илинден, става доста сложен казуса за почитане на общи празници, което е мираж според мен ...
Държавата се казва Бивша Югославска .... Винаги съм казвал, че днешните Македонци, нямат нищо общо с македонците отпреди 100г, нито като мислене, нито като цели, нито като идеали.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Македония не иска...
    #2956968 - 24.09.2012 12:37 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Цитат:

"Фокус" откъде черпи тези сведения?


От Мосад?
--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Македония не иска...
    #2956969 - 24.09.2012 12:42 [Re: Гай Баньо]

В Дневник Жежов има материал затова Падавичар, чакай да ти пусна линка.

http://dnevnik.mk/?ItemID=B1B4DB5BEA63DD43B3C3BF739F0A5E9C


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2956970 - 24.09.2012 12:45 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

"Фокус" откъде черпи тези сведения? Питам съвсем сериозно, защото не знам да е обявено в някоя македонска медия.
]http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B1B4DB5BEA63DD43B3C3BF739F0A5E9C] Чествувањето на 100-годишнината на Kумановската битка од Првата балканска војна што наскоро ќе се организира на српско-македонско државно ниво [/url]

Гьорче Петров - един от водачите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. По време на Балканската война, Гьорче Петров е редови доброволец в нестроева рота на 5-та одринска дружина на Македоно-одринското опълчение.

Яне Сандански - Сандански е включен в щаба на новосформираната в Одринско 15-та щипска дружина на МОО. На 17 октомври е назначен за кмет и военен комендант на Мелник, но към 20 октомври Яне Сандански е в авангарда на 50-и полк от III бригада на Седма рилска дивизия и подпомага напредването ѝ.

Андон (Антон) Димитров Филахтечев е български революционер, един от основателите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.Между 1915-1918 година работи в Министерството на правосъдието, а след това в Министерството на външните работи и изповеданията

Христо Татарчев - един от основателите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, задганичен представител.Христо Татарчев е лекар в българската армия през Балканската война, Междусъюзническата война, Първата световна война.

Димо Хаджидимов - активист на ВМОРО. В Балканската война Димо Хаджидимов е подофицер в 14-и пехотен македонски полк на Седма пехотна рилска дивизия.МОО

Димитър Влахов - във ВМОРО е член на ЦК. След началото на Първата световна война той е мобилизиран и като запасен офицер е назначен последователно за окръжен управител на намиращите се по време на Първата световна война под българско управление Щипски и Прищински окръг (1916-1917)

Павел Христов - ръководител на Костурския революционен район, в 1903 година е избран за ръководител на Битолския революционен окръг. През Балканските войни Павел Христов е доброволец в Македоно-одринското опълчение.

Милан Апостолов Матов е български революционер, виден битолски деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, участник в Илинденско-Преображенското въстание в 1903 година, един от основните организатори на Тиквешкото и Охридско-Дебърското въстание в 1913 година.През Балканската война Милан Матов е войвода на чета №24 на Македоно-одринското опълчение в Битолско.

Петър Якимов Чаулев - член на Централния комитет на Вътрешната македонска революционна организация. По време на Балканската война оглавява Трета отделна партизанска рота на Македоно-одринското опълчение.

Христо Чернопеев, е поручик от българската армия и деец на национално-освободителното движение в Македония и Одринско, ръководител на Струмишкия окръг на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. При избухването на Балканската война в 1912 година е начело на Втора отделна партизанска рота (чета) на Македоно-одринското опълчение.


Защо ли не искат да честват заедно победите през Балканските войни на една армия, в която са участвали всички тези "македонци"

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Редактирано от ToffeeTwr (24.09.2012 12:46)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Македония не иска...
    #2956971 - 24.09.2012 12:49 [Re: Пиринец]

Интересни коментари има. Овој пат не се пишувани од Бугари.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sofmak
рекордьор
***

Регистриран: 20.10.2011
Мнения: 10089
едно си баба (дедо) знае, едно си бае
    #2956973 - 24.09.2012 12:51 [Re: Пиринец]

Цитат:

В Дневник Жежов има материал затова Падавичар, чакай да ти пусна линка.

http://dnevnik.mk/?ItemID=B1B4DB5BEA63DD43B3C3BF739F0A5E9Cтова се отнася за мен.

Сега забелязвам, че Бранко Ѓорѓевски
е написал:
Одбележувањето на годишнината на оваа битка е чувствително за македонската страна бидејќи резултатот на двете балкански војни практично бил распарчување на територијата на етничка Македонија меѓу соседните земји - Србија, Грција и Бугарија.
Пак етническа Македония в смисъл на географски район Македония.
Етнически Македонец е термин за сегашното население на Република Македония. Разпростирането на този термин назад във времето е лъжа!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2956976 - 24.09.2012 12:58 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Партизански формирования на МОО

Къде са по това време "Македонските национални херои - Кръсте Мисирков, Димитър Чуповски,Темко Попов нещо не ги виждам. От толкова сръбско каране и свирене на сръбски кавали, май не са имали време за Македония. Типично за Македонците - докато българите са леели кръвта си за Македония - Македонците са чакали заповед я от Белград, я от Москва.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2956978 - 24.09.2012 13:14 [Re: Пaт]

Цитат:

Интересни коментари има. Овој пат не се пишувани од Бугари.
Моят коментар не го пуснаха, а беше много скромен:

На која страна се борат членовите на ВМРО - Ѓорче Петров, Јане Сандански,Христо Татарчев, Димитар Влахов. Каде се нашите национални херои Крсте Мисирков и Димитрија Чуповски во ова време

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2957005 - 24.09.2012 14:26 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Хер Адмирал вярно в Македония четат алл.бг. Като пуснах тук какъв коментар са ми спряли от Дневник.мк и веднага е излязъл там

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31327
От: Съзаклятието
Re: Македония не иска...
    #2957030 - 24.09.2012 15:15 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Естествено, че ни четат.
Форумите са огледало на общественото мнение.
И са биотоп за нови политически и социални теории.
Така че носите пълна отговорност!

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Македония не иска...
    #2957035 - 24.09.2012 15:21 [Re: admiral]

Да вкараме тогава задължителна употреба на кло(у)нингите,за да се демонстрира посещаемост и масова всенародна съпричастност...

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: Македония не иска...
    #2957041 - 24.09.2012 15:27 [Re: admiral]

И аз разбрах за този форум от македонската преса.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2957162 - 24.09.2012 19:24 [Re: Фурия]

По повод въпросното предстоящо честване се сетих за едно позабравено стихотворение:

ПА ШТА СИ ТИ?
Иван Вазов

Цитат:

Па шта си ти? - такъв въпрос задава
във твоя дом безочлив чужденец.
Па шта си ти? - с такваз псувня смущава
душата ти некакен пришълец;
Па шта си ти? - туй питане навред -
при Дрин, при Шар, при Вардар, Преспа драга
о, бъларино, сърбин ти полага
и чака с начумерен лик ответ.
Но ти пази се, прав ответ не давай.
Кажи се португалец кюрд, сириец,
лапонец, негър, циганин, индиец -
но българин се само не признавай.
Че тоз грях смъртен прошка там не знай:
влече позор, побой затвор, изгнанье -
невидени при прежните тирани.
Скрий, че си българин в най-българския край;
че си потомък Самуилов, на Атонский
Паисий внук; скрий на коя си майка син,
на кой язик пей мътний Вардар, синий Дрин,
и езерата и горите македонски!
Не споменувай Лозеград,
Люлебургас, ни Булаир ужасни:
ти би разбудил подозрения опасни,
че на героите техни може да си брат.
Мълчи! А вместо тебе всеки дол, пътека,
дъбрава, езеро, река, рид, планина
ще викат с глас през всички времена:
"Тук българи са, българи от памтивека!"
Април, 1913 г.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: Македония не иска...
    #2957416 - 25.09.2012 06:20 [Re: Тълмачъ]

КОМЕСАРОТ ФИЛЕ ПАК НИ ГО СОКРИ МОРКОВОТ

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=C99AD29ECA591F419A138D67A1E01F78


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: Македония не иска...
    #2957514 - 25.09.2012 13:32 [Re: Негатор]

Димовa директно против Филе
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/85770-Dimova-direktno-protiv-File

Наспроти позитивните пораки кои ги испраќаат европските дипломати во однос на напредокот на евроинтегративните процеси, присутни се тенденциите во дел од македонската јавност тие пораки да се релативизираат и да се намали нивното значење.

--------------------
"Македонист е чесен човек што лаже за доброто на идентитетот!"
При толкова съвременни признавачи на фиромщината, Коминтернът може само ряпа да яде!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: Македония не иска...
    #2965030 - 08.10.2012 07:20 [Re: Негатор]

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Македония не иска...
    #2965046 - 08.10.2012 10:05 [Re: Негатор]

Човека ясно и точно им го казва в очите ,че не може да се замитат проблемите и да се върви напред като се оставят най тежките спорове за края !!И че в Европа не искат държава с неуредени отношения със своите съседи !
Обаче в скопските вестници от няколко дни на сам е пълно с оптимистични очаквания ,че видите ли това ще е "позитивен извештай и в декември ще чакат датум за преговори " ..,(аа а и тук там можело да има вмъкната в контекста "придавката -македонски "...за угода на Хорхе който се опъна като магаре на мост че нямало да приеме доклад ако не присъства това определение) ......на това се вика гьон сурат -ти едно му говориш то си знае неговото !Ма това за отношенията с България -минало през едното ухо и заминало ....

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: Македония не иска...
    #2965143 - 08.10.2012 14:59 [Re: vargo]

В ЕС не искат държава с неуредени отношения със своите съседи, ама и нашите съседи не искат подобна фашистка организация.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Македония не иска...
    #2965195 - 08.10.2012 16:46 [Re: Фурия]

Цитат:

В ЕС не искат държава с неуредени отношения със своите съседи, ама и нашите съседи не искат подобна фашистка организация.като не искат да си седат там където са ,а не да се натискат никой не ги кара насила !!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: Македония не иска...
    #2965208 - 08.10.2012 17:10 [Re: vargo]

Цитат:

като не искат да си седат там където са ,а не да се натискат никой не ги кара насила !!
Хем им се иска, хем не им стиска. Някой пусна в една от темите линк към статия, в която определят ЕС като фашистка организация. А на Македония не и' трябвали такива организации.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2965211 - 08.10.2012 17:17 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

като не искат да си седат там където са ,а не да се натискат никой не ги кара насила !!
Хем им се иска, хем не им стиска. Някой пусна в една от темите линк към статия, в която определят ЕС като фашистка организация. А на Македония не и' трябвали такива организации.Те: МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ АМБИЦИИ ЗА УНИЈА НА РАСИЗМОТ И НАЦИЗМОТ!
Цитат:

Оние што не можат да го изговорат името на државата Македонија, да кажат Македонци и македонски јазик, не се достојни за членството на Македонија во нивните сојузи на држави...
--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (08.10.2012 17:19)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: Македония не иска...
    #2965214 - 08.10.2012 17:37 [Re: Тълмачъ]

Това си е за отделна тема, Тълмач.

Видяла лисицата, че гроздето е високо и рекла "Кисело е".

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2965217 - 08.10.2012 17:45 [Re: Фурия]

Цитат:

Това си е за отделна тема, Тълмач.

Видяла лисицата, че гроздето е високо и рекла "Кисело е".


Не знам този СМК колко сериозна работа е, между другото. Дали си струва изобщо вниманието и има ли влияние някакво.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Македония не иска...
    #2965248 - 08.10.2012 19:02 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Цитат:

Това си е за отделна тема, Тълмач.

Видяла лисицата, че гроздето е високо и рекла "Кисело е".


Не знам този СМК колко сериозна работа е, между другото. Дали си струва изобщо вниманието и има ли влияние някакво.
Пиринеца го обясни много добре - голяма част от проблемите на Македония идват от диаспората им в Австралия и САЩ и то главно от тези след 1944г. Това са хора, които нямат нищо общо нито с истинските проблеми на Македония, нито перспективата и за развитие. Голяма част от тях вече говорят само английски и са напълно претопени в тези страни и Македония е просто една екзотика, от там идват и дивотиите за Саше Великиот и всичките пропагандни сайтчета. Ефтов в едно негово предаване много добре показа как всички, които са заминавали за Австралия преди това са били привиквани от УДБА, а и след като са се прибирали пак са ходили на отчет.

Един от тия беше направил дори тематичен парк за Саше Великиот в Австралия. За Диаспората им е важно името, идентитетот, язикот. Откакто Фризера взе да пуска линкове със статии за Македония ми прави впечатление, че под статиите за Гърция, България, ЕУ, НАТО - винаги има някой я от Сидни, я от Детройт - ако кажа, че мненията им са малоумни ще им направя комплимент.

В същото врем под статии за албанците, за Скопие и положението в Чаир, не може да видиш един техен коментар(не че 90% от коментарите не са цензурирани де) същото е положението и под икономически теми. Само за тази година имат почти 40% търговски дефицит, какво означава това всеки може да прецени сам за себе си, въпреки това под статията пак нямаше нито един коментар, а самата статия беше от 4-ри реда...

А какво представлява СМК може да се види от факта, че те обявиха новината за "убитият" македонец в Гърция и успяха да пуснат новината по националната им телевизия

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: Македония не иска...
    #2965390 - 08.10.2012 23:40 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:


А какво представлява СМК може да се види от факта, че те обявиха новината за "убитият" македонец в Гърция и успяха да пуснат новината по националната им телевизия
СМК е манипулатор на властите в Македония? Ако е така, значи не е за подценяване.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: Македония не иска...
    #2965471 - 09.10.2012 06:36 [Re: Фурия]

Членство во ЕУ само ако Бугарија е задоволна ?!
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=97419&utm_source=daily.mk

Расте притисокот пред објавувањето на годишниот извештај за Македонија. По неофицијалните најави дека извештајот ќе содржи најмалку забелешки за земјава во последниве неколку години, на грчките претставници кои бараат поголем притисок врз Скопје им се придружија и бугарските европратеници.


Овој пат зајакната со екс министерот за надворешни работи Ивајло Калфин, официјална Софија најавува лекции по добрососедство за Скопје. Испровоциран од изложбата на ракописи пронајдени во Македонија во средниот век европратеникот од групата социјалисти и демократи бара членството на Македонија во Унијата да зависи пред се од бугарската стратегија за соседите. Во интервјуто за сајтот Еуинсајдер, Калфин тврди дека Македонија не разбира што е тоа добрососедски односи.

„Со европски јазик на нашите партнери мора да им кажеме зошто тоа е неприфатливо и за што ние всушност зборуваме. Генералниот термин добрососедски односи е важен за влезот во ЕУ, тој мора да биде во форма на посебни барања и посебни мерки. Сега ние зборуваме генерално без соодветно да го формулираме проблемот пред нашите партнери. Тоа мора да го сториме веднаш за да не разберат и да обезбедиме поддршка од ЕУ. Тоа не е фатално и мислам дека не треба да реагираме панично на сите провокации од Македонија“, вели Калфин.

Со заканите Калфин му се придружи на изјавата на актуелниот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, кој за време на Генералното собрание на Обединетите Нации, на прашање дали наскоро може да се очекува да се средат работите на релација Скопје - Софија одговори дека тоа зависи само од Македонија.

Прашањето за односите соседите се очекува да биде дел од извештајот на Европската комисија, но во него иако Бугарија инсистирала, нема да биде споменат филмот „Трето полувреме“ откако високи европски дипломати и претставници на еврејските организации на бугарската влада и порачале дека филмот за прогонот на македонските евреи соодветно ја прикажува фактичката состојба во од Бугарија окупираната Македонија во Втората светска војна.

Горан Момироски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23931
Re: Македония не иска...
    #2965472 - 09.10.2012 06:43 [Re: Негатор]

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6338
Re: Македония не иска...
    #2965507 - 09.10.2012 10:52 [Re: Негатор]

Цитат:

Членство во ЕУ само ако Бугарија е задоволна ?!
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=97419&utm_source=daily.mk

Расте притисокот пред објавувањето на годишниот извештај за Македонија. По неофицијалните најави дека извештајот ќе содржи најмалку забелешки за земјава во последниве неколку години, на грчките претставници кои бараат поголем притисок врз Скопје им се придружија и бугарските европратеници.


Овој пат зајакната со екс министерот за надворешни работи Ивајло Калфин, официјална Софија најавува лекции по добрососедство за Скопје. Испровоциран од изложбата на ракописи пронајдени во Македонија во средниот век европратеникот од групата социјалисти и демократи бара членството на Македонија во Унијата да зависи пред се од бугарската стратегија за соседите. Во интервјуто за сајтот Еуинсајдер, Калфин тврди дека Македонија не разбира што е тоа добрососедски односи.

„Со европски јазик на нашите партнери мора да им кажеме зошто тоа е неприфатливо и за што ние всушност зборуваме. Генералниот термин добрососедски односи е важен за влезот во ЕУ, тој мора да биде во форма на посебни барања и посебни мерки. Сега ние зборуваме генерално без соодветно да го формулираме проблемот пред нашите партнери. Тоа мора да го сториме веднаш за да не разберат и да обезбедиме поддршка од ЕУ. Тоа не е фатално и мислам дека не треба да реагираме панично на сите провокации од Македонија“, вели Калфин.

Со заканите Калфин му се придружи на изјавата на актуелниот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, кој за време на Генералното собрание на Обединетите Нации, на прашање дали наскоро може да се очекува да се средат работите на релација Скопје - Софија одговори дека тоа зависи само од Македонија.

Прашањето за односите соседите се очекува да биде дел од извештајот на Европската комисија, но во него иако Бугарија инсистирала, нема да биде споменат филмот „Трето полувреме“ откако високи европски дипломати и претставници на еврејските организации на бугарската влада и порачале дека филмот за прогонот на македонските евреи соодветно ја прикажува фактичката состојба во од Бугарија окупираната Македонија во Втората светска војна.

Горан Момироски

Ох, пак ли тая смрад Момироски...

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор
****

Регистриран: 16.09.2012
Мнения: 3171
От: Варна
Re: Македония не иска...
    #2965564 - 09.10.2012 13:25 [Re: Simulant]

Вчера докато си пиех биричката в "Папагала", неволно наблюдавах следната сцена. Един пинчер клечи на прага на съседната бръснарница. Край него по уличката мина овчарка, едро и кротко животно. Спря се да подуши добродушно пинчерчето. А то като заджавка, като заскача, като се разбесня - само дето в устата й не влезе. Оная го гледа, гледа, па накрая го перна небрежно с лапа зад врата и си продължи по пътя.
Горкият пинчер квича и се въргаля цял час в прахта, опищя орталъка
Не знам защо се сетих за това...

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31327
От: Съзаклятието
Re: Македония не иска...
    #2965596 - 09.10.2012 14:42 [Re: Simulant]

Цитат:

Ох, пак ли тая смрад Момироски...


Стга де, ти не знаеш ли каква реклама на форума ни направи той?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6338
Re: Македония не иска...
    #2965649 - 09.10.2012 16:18 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Ох, пак ли тая смрад Момироски...


Стга де, ти не знаеш ли каква реклама на форума ни направи той?
Абе ако не бяха мойте 20 килотона и твоя Полоний.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 42 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2431

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.063 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.