ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3969
От: Vienna
Re: Лингво-политически реалности
    #2956980 - 24.09.2012 13:23 [Re: Esther]

Искам да попитам, понеже тук сте лингвисти - и теб и Път и Патак и който знае - на колко места освен на платената от Белград книжка "За македонцките работи" - Македонският национален герой Крсте Мисирков пише на тази "азбука и този език".

Дори в собстения му дневник, знам че пише на руски, виждал съм и негови статии на български, някой може ли да ми даде линк към нещо написано от него на езика/азбуката която той използва в този основоположен за Македонската нация труд.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Редактирано от ToffeeTwr (24.09.2012 13:26)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Лингво-политически реалности
    #2956981 - 24.09.2012 13:25 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Аз не съм лингвист , а на въпроса ти - не знам.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Лингво-политически реалности
    #2956982 - 24.09.2012 13:27 [Re: Esther]

Па не, всушност во Бугарија се продаваат прикаски - од романтично оптимистични до романтично песимистички, но заедничкото за нив е романтизмот, а романтизмот очигледно добро се продава. На пример, од една страна ги имаме изјавите како во твојот прв пост според која Македонија само што не се стрчала со покајнички солзи (многу важен момент ) во прегратките на Мајка Бугарија, а од друга страна во весниците ви продаваат прикаски од типот: во Македонија, всушност БЮРМ, зомбираните бурманци бијат Бугари срешту една бира. Но, тоа се прикаски за внатрешна употреба во Бугарија и имаат за цел да ви го формираат, т.е. замесат, како погача што се меси, јавното мнение.

Тука спаѓа и прикаската за јазикот - „македонскиот јазик е србизиран до толкава мера што за просечниот Бугарин тој е неразбирлив“, а сепак тоа било бугарски дијалект Па понатаму се делат совети - пишете и говорете како вашите предци (се мисли на документите на ВМОРО), а тие пишувале на книжовен бугарски, но дали и дома така и' зборувале на мајка си, на пример? Понатаму, во рамките на Бугарија има региони кадешто локалните дијалекти многу повеќе наликуваат на српскиот јазик отколку македонскиот литературен, но тоа не се важи, нели. А тој проблем со македонскиот јазичен сепаратизам го има уште од пред сто години. Е сега, зошто нема таков проблем со тие региони во Бугарија - затоа што тие никогаш немале некои особени литературни стремежи и достигнувања, т.е. немаат писмена традиција и стремеж за одржување на истата, или како што кажа Фризерот во една прилика, наједноставно - затоа што сте многу посебни, ете затоа.

И да заклучам, во Бугарија се продаваат празни прикаски (исто како и во Македонија) и нема никакво тежнение кон некакво зближување во поглед на јазиците или пак некаква културно - јазична размена. Нема книги и весници во Бугарија на македонски јазик бидејќи веројатно има страв дека со тоа ќе се признае посебноста на македонскиот јазик. Наместо тоа се оди, како што многу убаво кажа Георгиевски, на игнорирање и со тоа Бугарите ја губат врската со македонската јазична реалност, и затоа кога Бугарин сака да пишува/говори на македонски ќе измеша пола бугарски пола српски мислејќи дека тоа е македонски, а всушност нема врска и звучи смешно, и што е уште поважно - ова го кажувам од моја гледна точка, а така чувствуваат и повеќето Македонци - звучи одбивно.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Лингво-политически реалности
    #2956984 - 24.09.2012 13:30 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

А овој јазик овде

Чети малко повече, бре

многу ли е различен од македонскиот литературен јазик? Претпоставувам, навистина многу. Претпоставувам, како што е јапонскиот од зулу јазикот...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Лингво-политически реалности
    #2956990 - 24.09.2012 13:54 [Re: Пaт]

Мдам, пропагандата безспорно е мощен фактор, и също е двустранна (както си отбелязъл).

А раздалечаването на езиците, е било политически "подпомогнато" и в този пункт, мисля си, е емоционалният препъникамък за нас - българите.

Същевременно си мисля, че онова, което (би следвало да) прави хората близки, е общуването. Речта. Словото.
И, разбира се, желанието да бъдат близки. Което също, винаги предполага взаимност.

Нещата, които си написал, са такива, в общи линии.

А що се отнася до обидното отношение към езика (респ. към говорещите го): това е въпрос на култура (обща и лична), осведоменост, емпатия, възпитание и разни такива.

Редактирано от Esther (24.09.2012 14:41)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31169
От: Съзаклятието
Re: Лингво-политически реалности
    #2956994 - 24.09.2012 14:02 [Re: Esther]

Цитат:

Въпросът как тези усилени контакти ще се отразят на бъдещото развитие на македонската езикова норма засега не е бил подлаган на сериозен научен анализ.


Засега виждам сериозно отражение най-вече върху българската страна. Всички татари тук във форума почнаха да членуват мъжките съществителни на -от.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3969
От: Vienna
Re: Лингво-политически реалности
    #2956997 - 24.09.2012 14:09 [Re: Пaт]

Цитат:

А овој јазик овде

Чети малко повече, бре

многу ли е различен од македонскиот литературен јазик? Претпоставувам, навистина многу. Претпоставувам, како што е јапонскиот од зулу јазикот...
Път не те питам за Цепенков,който ясно е казал какъв е бил, както е езикът на който е писал. Питам те за националният ви герой Мисирков, къде другаде е писал на тази азбука и дори на този език.Защото ако тази книга е единственият екземпляр на тази Азбука и той дори в днневника си пише на български или руски, сам си направи заключенията колко истинска е била както книгата така и азбуката, така и идеята му.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Esther
психодесен соросоид
***

Регистриран: 15.04.2012
Мнения: 12457
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
Re: Лингво-политически реалности
    #2956998 - 24.09.2012 14:09 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Въпросът как тези усилени контакти ще се отразят на бъдещото развитие на македонската езикова норма засега не е бил подлаган на сериозен научен анализ.


Засега виждам сериозно отражение най-вече върху българската страна. Всички татари тук във форума почнаха да членуват мъжките съществителни на -от.

Рече Херот.

Редактирано от admiral (24.09.2012 14:14)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
iieee
ветеран
****

Регистриран: 13.09.2012
Мнения: 1247
Re: Лингво-политически реалности
    #2957001 - 24.09.2012 14:15 [Re: Пaт]

Цитат:

А овој јазик овде

Чети малко повече, бре

многу ли е различен од македонскиот литературен јазик? Претпоставувам, навистина многу. Претпоставувам, како што е јапонскиот од зулу јазикот...А много ли е различен от диалектите, които са се говорили тогава в североизточна България? Поразгледах го и като изключим произношението голяма разлика не видях. Бай дъ уей не видоф и карактерните граматички разлики на современниот македонски од бугарскиот - минатото време со помошниот глагол има (имам одено) и тройниот член.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
татар
сеирджия
***

Регистриран: 25.10.2011
Мнения: 4357
От: Улан Батор
Re: Лингво-политически реалности
    #2957004 - 24.09.2012 14:24 [Re: admiral]

Цитат:

Всички татари тук във форума почнаха да членуват мъжките съществителни на -от.


A3??

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
1 регистрирани и 48 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2207

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.