ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
игнят
старо куче

Регистриран: 25.07.2012
Re: Лингво-политически реалности
    #2957040 - 24.09.2012 15:25 [Re: Фурия]

Ако за книжовен език в България беше взет някой западен диалект щеше да се наложи по- сериозно отдалечаване на македонския . Това щеше да доведе до нуждата от още по голямо сърбизиране .

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2957042 - 24.09.2012 15:28 [Re: игнят]

Цитат:

Ако за книжовен език в България беше взет някой западен диалект щеше да се наложи по- сериозно отдалечаване на македонския . Това щеше да доведе до нуждата от още по голямо сърбизиране .

Няма значение. Две отделни нации може да съществуват и при 99-процентово припокриване на езиците им. Очевидно езикът не винаги е решаващ фактор. Справка - сърби, хървати и бошняци.

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2957044 - 24.09.2012 15:32 [Re: Гай Баньо]

Но все пак самоцелното и нелогично раздалечаване на двата езика от страна на юговластите е факт...

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
    #2957045 - 24.09.2012 15:34 [Re: игнят]

Цитат:

Сърбизация на кой език? На македонския, за да се доближи до българския?! И на какво основание, след като книжовният език в България е кодифициран на основата на западните български говори? Един от тях не е ли и македонския? Това, че не са взети под внимание техните говори, не беше ли една от причините те да се отдалечат и разграничат от българите в България?

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2957046 - 24.09.2012 15:35 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Няма значение. Две отделни нации може да съществуват и при 99-процентово припокриване на езиците им. Очевидно езикът не винаги е решаващ фактор. Справка - сърби, хървати и бошняци.

Сега с хърватите работата мисля, че е малко по-особена - май са имали своя книжнина в Средновековието още, пък и бяха към Австроунгарската империя.
А че две нации могат да съществуват и при 100-процентово припокриване на езиците им, несъмнено си прав - срв. САЩ, Австралия, Австрия и пр.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

игнят
старо куче

#2957047 - 24.09.2012 15:41 [Re: Гай Баньо]

Така е , затова казвам , че проблема не е в комуникацията а в натрупаните стереотипи . Както консолидирането на българската нация е на антитурска окнова , така и македонската е създадена на антибългарска . Проблема е , че при вас антибългаризма се крепи на митове и легенди . Издигнати са в култ личности и събития , който за времето си са били маргинални , а са изхвърлени такива , които са били герой на своето време .

игнят
старо куче

#2957048 - 24.09.2012 15:45 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

Сърбизация на кой език? На македонския, за да се доближи до българския?! И на какво основание, след като книжовният език в България е кодифициран на основата на западните български говори? Един от тях не е ли и македонския? Това, че не са взети под внимание техните говори, не беше ли една от причините те да се отдалечат и разграничат от българите в България?

Не , сърбизация на републикомакедонския за да се отдалечи от западнобългарския .

Гай Баньо
комшията

#2957049 - 24.09.2012 15:45 [Re: татар]

Мотивите и причините за раздалечаването можеш да го тълкуваш по всякакъв начин, но е факт, че двата езикови стандарта имат за основа диалекти, почти възможно най-отдалечени помежду си. Направи една проба и опитай се да разбереш колко българи днес биха подкрепили сближаване на двата езика чрез създаване на една обща книжовна норма, макар и като плавно провеждан и дългосрочен процес. На бас, че над 95% ще са против. Същото ще е и с македонците.

игнят
старо куче

#2957053 - 24.09.2012 15:49 [Re: Гай Баньо]

Така е , затова си мисля , че първоначално сближаването трябва да стане с повишаване на културния обмен и на чисто битово ниво .

Гай Баньо
комшията

#2957054 - 24.09.2012 15:51 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Цитат:

Сега с хърватите работата мисля, че е малко по-особена - май са имали своя книжнина в Средновековието още, пък и бяха към Австроунгарската империя.
А че две нации могат да съществуват и при 100-процентово припокриване на езиците им, несъмнено си прав - срв. САЩ, Австралия, Австрия и пр.

Ами ето, каквото представлява за хърватите Средновековието, същото за нас представлява този период днес. Казал ли е някой на тях през Средновековието, че нямат право да наричат езика си хърватски, защото не са го наричали така преди Средновековието?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 26 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2214

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.