ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: Лингво-политически реалности
    #2957247 - 24.09.2012 21:03 [Re: Maria66]

Цитат:

Доста от тях ме знаят от друг форум и не е нужно и тук като латерна да се повтарям.

Аааа - транс-форумска знаменитост, значи?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2957248 - 24.09.2012 21:07 [Re: Esther]

Вие сте лесни,утре като няма нито една новина във форума от Македония, ще си превеждате лингвистично-семантично-екзистенциални стихчета ама другите без Анти как ще се информираме за политическата и икономическа обстановка у соседите

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Maria66
мързелива

Регистриран: 14.02.2012
    #2957251 - 24.09.2012 21:10 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Вие сте лесни,утре като няма нито една новина във форума от Македония, ще си превеждате лингвистично-семантично-екзистенциални стихчета ама другите без Анти как ще се информираме за политическата и икономическа обстановка у соседите

Тофи мислиш и че не знаем адресите на пресата и форумите, та чакаме г-на да ни ги поднесе?

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2957296 - 24.09.2012 21:47 [Re: Maria66]

Цитат:

Тофи мислиш и че не знаем адресите на пресата и форумите, та чакаме г-на да ни ги поднесе?

Аз съм си мързелив - друго си е да е структурирано

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2957302 - 24.09.2012 21:57 [Re: Негатор]

Цитат:

На това мнение са всички фиромски магарета, мулета и катъри, но не и конят на кан Аспарух!

Зоолог или ветеринар?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Maria66
мързелива

Регистриран: 14.02.2012
    #2957305 - 24.09.2012 22:00 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Лошо няма - аз винаги съм твърдяла че прогреса се дължи на мързеливите които изобретяват как да работят по-малко , но господина вместо да разводнява форума с отделна тема за всяко заглавие, може да отвори примерно тема преглед на печата или бисери от пресата или македонските вестници за България. А сега скролни да видиш колко такива теми са нацвъкани и се губят доста от интересните и стойносттни дискусии.

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2957309 - 24.09.2012 22:02 [Re: iieee]

Цитат:

Зависи какво се разбира под сближаване и как се прави. Разликите са основно в лексиката. Ако е да се приеме сегашната ви лексика ще са даже 100 %.

Кои црни сто посто човече, ти се читаш ли што пишуваш, си ги слушаш ли мислите во главата пред тие да станат познати за останатиот свет?

Па ако се толку различни, како ме разбираш мене или Југич што пишуваме? Ако се земе основната лексика, значи не технички и научни изрази кои ние ги имаме земено главно преку српскиот а вие преку рускиот, разликите се главно само фонетски. Еве ти една споредба, да се потврди таа стопроцентова лексичка разлика помеѓу македонскиот и бугарскиот, не за друго.

Мк: сега
Бг: сега
Ср: сад

Мк: братучед
Бг: братовчед
Ср: сестрић, братанац

Мк: разбира
Бг: разбира
Ср: разуме

Мк: движи
Бг: движи
Ср: креће

Мк: пее
Бг: пее
Ср: пева

Мк: тој, таа, тоа
Бг: той, тя, това
Ср: он, она, оно/тај, та, то

Мк: убава
Бг: хубава
Ср: лепа

Мк: чувство
Бг: чувство
Ср: осећај

Мк: пак
Бг: пак
Ср: опет

Мк: возможно
Бг: възможно
Ср: могуће

И така натаму...Но најмногу се совпаѓаат граматиките. Еве да споредиме краток текст.

Од еден пост на Југич:

Цитат:

Сега видях, че си си редактирал поста. Не знам, на мен не ми е позната думата "убости" и затова сложих една звездичка отзад (*убости), че е възможно да изговаря някой друг неидентифициран глас зад -убости.

Мк: Сега видов дека се го изменил постот. Не знам, на мене не ми е познат зборот (дума има и во македонскиот, но се смета за архаизам) „убости“ и затоа сложив една ѕвездичка одзади, бидејќи е возможно да изговара некој друг неидентификуван глас зад -убости.

Ср: Сад сам видео да си изменио свој пост. Не знам, мени није позната реч „убости“ и зато сам сложио једну звездицу иза (ова ептен има чудна конотација, ако Србин го прочита ова ќе се скине од смеа ), јер је могућe да изговара неку други неидентификовану реч иза -убости.

@Србо
, абе има „убост“ во македонскиот јазик, тоа е скратено од убавост.

--------------------
Ridentem dicere verum

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2957313 - 24.09.2012 22:07 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Зависи какво се разбира под сближаване и как се прави. Разликите са основно в лексиката. Ако е да се приеме сегашната ви лексика ще са даже 100 %.

Кои црни сто посто човече, ти се читаш ли што пишуваш, си ги слушаш ли мислите во главата пред тие да станат познати за останатиот свет?

Чоек, за друго збора.
Цитат:

Направи една проба и опитай се да разбереш колко българи днес биха подкрепили сближаване на двата езика чрез създаване на една обща книжовна норма, макар и като плавно провеждан и дългосрочен процес. На бас, че над 95% ще са против. Същото ще е и с македонците.

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2957316 - 24.09.2012 22:10 [Re: Гай Баньо]

Хм, да Меѓутоа, кој бара од нив да примаат македонска лексика? И на крајот, кој дел од македонската лексика му пречи, нека наведе неколку примери, баш ме интересира.

--------------------
Ridentem dicere verum

Редактирано от Пѫт (24.09.2012 22:17)

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2957335 - 24.09.2012 22:31 [Re: Maria66]

Цитат:

А сега скролни да видиш колко такива теми са нацвъкани и се губят доста от интересните и стойносттни дискусии.

Абе Госпожо, дайте да видим барем една "стойностна" дискусия на форумов (с изключение на готварските рецепти, разбира се)?!
Някои сме си от плебса и говорим простотийки, нали?!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 159 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2051

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.028 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.