ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
История и историография
    #2959218 - 27.09.2012 19:18

... или място за дискусии по един от "нерешените проблеми".

Отварям тази тема също така и за да мога искрено да благодаря на Андрей, че обърна внимание на труда на сръбския историк Сърджан Пириватрич "Самуиловата държава: Обхват и характер" с репликите си:
Цитат:

Земи прочитај го Пириватрич, ама некој да ти преведе ...

и
Цитат:

Мене не ми треба фактологија.... Доволен е Пириватрич ...

Авторът действително се е справил професионално с изворовия материал и е стигнал до много верни изводи. Добре би било македонските му колеги да се съобразят с неговия труд. А за тези, които може да се затруднят с прочита му в оригинал (линк към който бях посочил в една заключена тема), спокойно могат да си го купят на български: http://www.helikon.bg/author/10286/

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
Re: История и историография
    #2959247 - 27.09.2012 19:50 [Re: Тълмачъ]

Отваряш неудобна тема за тези, които не четат "Самуиловата държава" от ляво на дясно.

Един анализ на книгата.

Цитат:

Сърджан Пириватрич: - Да, това при всички положения е парадокс и той може би много говори за нас самите. За нашия стремеж да имаме някакви много високи хоризонти, а да не познаваме съседа си. Това е непознаване на себе си. Защото човек, който не познава онзи, с когото живее заедно, не познава и себе си.

//bnt.bg/bg/news/

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Редактирано от admiral (27.09.2012 23:58)

Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
    #2959334 - 27.09.2012 23:48 [Re: Тълмачъ]

Срѓан Пириватрич, напишал едно од најмаркантните дела за Самоил и неговото царство.... Од позиција на неутралец, со јасен и чист приод, ГИ РАЗБИВА и бугарските и Македонските небулози за Самоил ....

Пириватрич го издигнал Самоил таму каде што припаѓа... Цар на словените од Балканот....

И сето тоа го направил извонредно и прецизно докажано со цитати и референци на извори кој неговата ВИСТИНА ја потврдуваат ....

Ако сакате да го читате треба прво да знаете српски, да не испаднете глупави како Биљан/Биљана/Каснаковски/Герогиев кој испадна смешен на проста работа која му е јасна на секој кој го владее српскиот јазик ...

Читајте го Пириватрич и мнгоу работи од средниот век (не само за него, туку за самата Византија, организација и племиња) ке ви станат јасни.... Многу јасно ке ви стане и какви се манипулации се правени од Златарски па до некој нови Македонски историчари ....

Редактирано от Андреј (27.09.2012 23:49)

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2959336 - 27.09.2012 23:53 [Re: Андреј]

Балкански?

Цитат:

.. Цар на словените од Балканот....

Asparuhov
член

Регистриран: 30.01.2012
    #2959338 - 27.09.2012 23:58 [Re: Андреј]

Ако сакате да го читате треба прво да знаете српски, да не испаднете глупави како Биљан/Биљана/Каснаковски/Герогиев кој испадна смешен на проста работа која му е јасна на секој кој го владее српскиот јазик ...

Книгата е издадена и на български.Мислиш ли, че трябва да се чете в оригинал?

Андреј
рекордьор
**

#2959342 - 28.09.2012 00:07 [Re: Asparuhov]

не сум го читал бугарското издание ... Ако е коректно преведено тогаш е во ред да се чита и бугарското, но ако има некој случајни ненамерни грешки на клучните зборови, тогаш се добива сосема погрешна слика за тоа што Пириватрич сакал да каже ...

Андреј
рекордьор
**

#2959344 - 28.09.2012 00:09 [Re: Tanya.]

Па Самоил го освоил безмалку цел Балкан .... Многу малку територии се освоени со војна, повеќето велепоседниците од тие територии му ја предале во владение земјата како нивни цар, словенски.....

Оттука Самоил може да се каже дека правел една словенска држава ...

soreno
眼镜蛇
**

Регистриран: 05.02.2012
От: Wien
    #2959347 - 28.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

Цитат:

Па Самоил го освоил безмалку цел Балкан .... Многу малку територии се освоени со војна, повеќето велепоседниците од тие територии му ја предале во владение земјата како нивни цар, словенски.....

Ochakvam v nai- skoro vreme i v Lubljana da objavat Samuil za tehen car
Sega puk SLOVENSKO carstvo. No s bulgaska korona.

Редактирано от soreno (28.09.2012 00:24)

Asparuhov
член

Регистриран: 30.01.2012
    #2959348 - 28.09.2012 00:17 [Re: Андреј]

Цитат:

не сум го читал бугарското издание ... Ако е коректно преведено тогаш е во ред да се чита и бугарското, но ако има некој случајни ненамерни грешки на клучните зборови, тогаш се добива сосема погрешна слика за тоа што Пириватрич сакал да каже ...

Не знам дали знаеш, но Пириватрич е доста добре приет от много историци в България (въпреки някои разминавания в мненията), така,че си мисля,че превода би трябвало да е коректен.Освен това има и издадена "История на България" която също е приета нормално тук.

Андреј
рекордьор
**

#2959355 - 28.09.2012 00:26 [Re: soreno]

Сорено....

И ден денес е дискутабилно дали Самоил имал некаква круна ... Ако е точно дека папата му дал титула тогаш таа е КРАЛ (reges) а на што крал воопшто не е јасно ниту пак документирано ....

Да историчарите подоцна додаваат бугарска круна, од проста причина што таа е единствената освен византијската ... Онаа на Петар (иако и таа е ограничена, податок кој во тој среден век најверојатно не им бил познат на луѓето) е втората круна и слободна круна... На истата таа круна и татарот Чака се прогласил за цар на бугарите....

Чиста манипулација е сето тоа...

Но позади Самои стојат словените на бугарите ....

Да стоеле бугарите Самоил со таква снага каква што подоцна ја покажал, лесно можел да се справи со Русите и да ја превземе бугарската круна на тој начин, но како што гледаш тој не мрднал со мал прст....

Андреј
рекордьор
**

#2959356 - 28.09.2012 00:28 [Re: Asparuhov]

Знам дека во научните кругови е добро примен Пириватрич, но знам и дека и покрај тоа што тој јасно го оценува Самоиловото царство ништо во бугарската историја не е променето, ниту пак во ставовите во однсо на Самоиловото царство ....

Инаку за книгите на бугарски не мпожам да говорам, едноставно не сум ги прочитал, а на српски сум ја читал и тоа неколку пати со проверка на податоците за да ја разберам целата теорија која Пириватрич ја прикажува во книгата ....

soreno
眼镜蛇
**

#2959380 - 28.09.2012 01:09 [Re: Андреј]

Slovensko carstvo -gluposti na turkaleta..
Vsjaka edna durjava si ima ime ,a ne njakakvo imaginerno ,nishto ne znachesto opredelenie..
Znachi Samuil obrazuval njakakva nova durjava ,ama tazi durjava njamala ime ?
To zatova v eksjugoslavskata istoriografia probvat kakvi li ne varianti- ta Samuilovo carstvo ,ta Sklavinia , ta Slovensko carstvo.......
I rusite i poljacite i chesite sa imali carstva i te sushto sa bili slovenski.

Evita

#2959396 - 28.09.2012 01:31 [Re: Андреј]

Това ли е твоята истина?

Цитат:

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....

И твоят начин на комуникация?

Цитат:

Добро е што некогаш ке прочиташ и тоа што оние кои ти се на ignore напишале ....

Момак НЕМА ФИРОМЦИ .... Има МАКЕДОНЦИ.... Затоа таквите како тебе се ограничени во мозкот, зашто за нив тоа да го разберат е висока математика .... Оди и реди си коцки во градинка, нивото ти е тоа....

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!

(Марк Твен)

Evita

#2959397 - 28.09.2012 01:34 [Re: Андреј]

Цитат:

Цитат:

Ослепувањето на Самоиловите војници токму докажува дека се работи за граѓанска војна... За византијците Самоил се одметнал од Византија што историски е точно... Како византијски поданик тој се дигнал на востание а тоа во византија се казнувало со ослепување, ама бидејки него не го фатиле ги ослепеле за казна војниците кои му се придружиле.... Бугарите НИКОТАШ не ја владееле територијата на која се дигнал Самоил ... Отсекогаш била и останала византијска... За таа територија (денешна Македонија) водена е една битка онаа позната како битка за Берзитија и таа бугарите ја изгубиле... И никогаш не е водена друга војна за оваа територија... Низ целата историја е византијска ...

И тоа си е чиста граѓанска војна... Нема врска тоа што Василиј е Македонец....

--------------------
Не се лекувайте по книга! Може да умрете от печатна грешка!

(Марк Твен)

Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
    #2959592 - 28.09.2012 17:03 [Re: Андреј]

Хахаха! Това е то македонистическата наглост.
Пириватрич пише така

НЯМА ПРИЧИНИ САМУИЛОВОТО ЦАРСТВО ДА НЕ СЕ НАРИЧА БЪЛГАРИЯ, А ЖИТЕЛИТЕ МУ БЪЛГАРИ!!!

Той ти е дал най-точния отговор на въпроса, който задаваш ОД КАДЕ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЯ.

Тълмачъ
рекордьор

#2959651 - 28.09.2012 19:07 [Re: Taridin]

Цитат:

Пириватрич пише така

НЯМА ПРИЧИНИ САМУИЛОВОТО ЦАРСТВО ДА НЕ СЕ НАРИЧА БЪЛГАРИЯ, А ЖИТЕЛИТЕ МУ БЪЛГАРИ!!!

Не само това. Авторът не само не оспорва българската и европейска историография по въпроса, но разбива на пух и прах екс-югославската и на сегашните македонски "историчари" теза за не-българския (сиреч "македонски") характер на държавата му. Единственото му колебание е доколко част от населението (илирийски албанци и някои славяни) са имали все още българско самосъзнание. Но в историографията такива колебания са нормални.
Между другото, направих си труда да сравня българското издание с оригинала (особено в частта за облика на държавата на Самуил). Мога да заява, че няма никакви волни или неволни отклонения. И ще обясня на Андрей защо това е невъзможно, особено пък в днешно време:
При превод на художествена литература, волности са възможни в името на съхраняване на художествеността. При превод на сериозна научна литература, това е недопустимо и бият през пръстите.
That said, питам се защо, ако Пириватрич наистина оспорва българския характер на държавата на Самуил, неговият труд не е издаден на литературната норма на югозападно-българския (-а) диалект? Единственото обяснение за мен е, че им е крайно неудобен.

--------------------

embes
ветеран

Регистриран: 05.01.2010
    #2959661 - 28.09.2012 19:29 [Re: Андреј]

Еее ,Андро ,Андро !?!?!?

Закърнела е работата при тебе ,неразличаваш вече бело от черно.

Taridin
Kasnakoski
**

#2959696 - 28.09.2012 21:15 [Re: Тълмачъ]

Андрухата твърди, че е съгласен на 102, 3% с Пириватрич, но всъщност не е съгласен с нищо, написано от него.

Според Пириватрич
1. Самуилова България е наследник на държавната традиция на старата българска държава.
2. Църквата е същата тая българска църква на петрова България.
3. Няма причини населението да не се нарича българи /както преди Пириватрич са правели, т.е. имали са причини да ги наричат словени, македонци, сърби, но не и с истинското им име/ така е записано във ВСИЧКИ ИСТЪОРИЧЕСКИ ИЗВОРИ, което включва византийски, арменски, арабски, латински и ДОМАШНМИ.

И Т.Н.

Андреј
рекордьор
**

#2959731 - 28.09.2012 22:10 [Re: Тълмачъ]

Грешка си ....

Пириватрич уште на ПРВАТА СТРАНА на книгата ја негира бугарската теорија на Златарски прифатена од светската историографија....

За него бугарското царство престанува да постои во 971 ....

Остави го ти Биљан што вади реченици од контекст ... Да има малку интегритет нема ни да се обиде да го направи тоа, ама од најобичен трол не можеш да очекуваш повеќе....

Појди на Воденица, прочитај ми го потписот ... Токму на таа реченица која ти сега си ја повторил е изречена таа глупост на Биљан која мислам дека во историја на форумите НИКОГАШ повеќе таква глупост нема да се каже ....

Taridin
Kasnakoski
**

#2959734 - 28.09.2012 22:13 [Re: Андреј]

Дай да видим как точно на първата страница негира, а в цялата книга после подкрепя?

Лажго си беше и лажго си остана. Поне доказа, че Разловечкото въстание е българско. Браво!

Тълмачъ
рекордьор

#2959741 - 28.09.2012 22:22 [Re: Андреј]

Цитат:

Грешка си ....

Пириватрич уште на ПРВАТА СТРАНА на книгата ја негира бугарската теорија на Златарски прифатена од светската историографија....

Вие до ПРВАТА СТРАНА на книгата ли стигнахте? Има още доста след нея.
Между другото, защо не я издадете в РМ? В началото ще е малко финансов риск, но после ще се харчи доста

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959744 - 28.09.2012 22:28 [Re: Тълмачъ]

Од првата до последната страна Пириватрич се држи на тезата дека НАРОДНОТО ИМЕ бугарско постои после 971 ...

И тоа ги руши сите ваши историчари ...

Тълмачъ
рекордьор

#2959753 - 28.09.2012 22:40 [Re: Андреј]

Цитат:

Од првата до последната страна Пириватрич се држи на тезата дека НАРОДНОТО ИМЕ бугарско постои после 971 ...

Верно? Бегай го прочети още веднъж. А македонското откога постои?
Казах ти, щом ги руши наши историци, па издай го на югозападно-български диалект. Финансов проблем ли имаш? Може с фондация "Отворено общество" да те свържа, нямаш проблем.

--------------------

soreno
眼镜蛇
**

#2959755 - 28.09.2012 22:43 [Re: Андреј]

Цитат:

Е ,след като ги руши сички български митове и тези на българските историци се надеваме , дека книгата ке биде настолно четиво на сите макидонски историчари следните неколко месеца и години....
И след като Самоил не е имал круна , дефакто не е бил цар и на споменикот во Скопие треба да оставите само надпис - САМУИЛ.

Редактирано от soreno (28.09.2012 22:48)

Андреј
рекордьор
**

#2959759 - 28.09.2012 22:46 [Re: Тълмачъ]

Каде гледаш дека јас говорам за нешто Македонско ...
Или во недостаток на факти за Пириватрич бегаш во глупости ...???

Андреј
рекордьор
**

#2959760 - 28.09.2012 22:48 [Re: soreno]

Ако прочиташ погоре, напишав дека Пириватрич ги руши и сите теории на Македонските историчари за Македонскиот карактер на Самоиловото царство ...

Фурия
помитаща

#2959794 - 28.09.2012 23:21 [Re: Андреј]

Цитат:

Каде гледаш дека јас говорам за нешто Македонско ...
Или во недостаток на факти за Пириватрич бегаш во глупости ...???

Истина е, че не говориш за нищо македонско в Самуиловата държава. Чета те и не мога да повярвам, че в безсилието си да подкрепиш тезата си с факти, изкара Самуил византийски поданик, а войната с Византия-гражданска.

А сега цитирай къде Пириватрич казва, че от 971г. няма български народ!

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959830 - 29.09.2012 00:07 [Re: Фурия]

Биљан уште еден ник ...

Ајде и тука објасни што занчи ПРЕМА ТОМЕ ....

ПРЕМА ЧЕМУ бре Биљан ...???

И за да биде појасен одоговорот дај го и пасусот кој следи а никако да го прикажеш ....

А за крајот на бугарското царство (не бугарскиот народ, изгледа имаш проблем со читањето, ако треба помош со азбука некој ученбик за прво одделение на Македонски јазик стојам на располагање) страна 16 од книгата на српски или прва страна од текстот на книгата после педговорот ...

Редактирано от Андреј (29.09.2012 00:12)

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2959832 - 29.09.2012 00:09 [Re: Андреј]

Према томе = според тоа.

--------------------
Ridentem dicere verum

Андреј
рекордьор
**

#2959836 - 29.09.2012 00:13 [Re: Пaт]

Овој исечок е постиран на милијарда форуми но самиот за себе ја подржува торијата на бугарските националисти, но целиот текст кога ке се прочита ГИ ЗАКОПУВА....

Пaт

#2959840 - 29.09.2012 00:16 [Re: Андреј]

Бавен ми е интернетот, но кога ќе го пуштат, ќе ја спуштам книгата па ќе прочитам.

--------------------
Ridentem dicere verum

Андреј
рекордьор
**

#2959842 - 29.09.2012 00:22 [Re: Пaт]

Еве го ставам целиот цитат кој објаснува се ....

И јасно е дека Пириватрич не смета дека словените од Македонија и Јужна Албанија се Бугари туку така ги нарекуваат византијските писатели подоцна затоа што бугарското име кое Василиј го пренел ПОДОЦНА на таа територија се пренело и на тој народ ...

Оттука не може да стане збор за некаков бугарски карактер на Самоиловата држава ... Чисто словенска ...

Редактирано от Андреј (29.09.2012 00:28)

Фурия
помитаща

#2959845 - 29.09.2012 00:25 [Re: Андреј]

В огромно заблуждение си. Бях Черния овен, но ме объркаха с мъж, та станах Фурия. При мен не вървят номерцата, които явно си свикнал да прилагаш, когато не можеш да се аргументираш. Покажи по-нататък какво пише Пириватрич.

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959847 - 29.09.2012 00:27 [Re: Фурия]

Е добро де се извинувам ... Биљан постојано го става овој цитат или само последната реченица ....

Фурия
помитаща

#2959856 - 29.09.2012 00:40 [Re: Андреј]

Не съм чела неговите цитати. Видях, че си сложил продължение на писаното от Пириватрич. Можеш ли да го коментираш?

--------------------

soreno
眼镜蛇
**

#2959859 - 29.09.2012 00:42 [Re: Андреј]

Не , не казва такова нещо и ти много добре го знаеш.

Надявам се да не подхванеш отново малоумните си тези , че когато нема наследник едно царство загива.
Знаеме твоите ставове за това как след 971 нема българи, знаеме тълкованията ти на термините ,, българин ,,, ,,bolgars,, , ,, bulgarians,, и прочие.
И тъй като няма какво ново да кажеш не виждам смисъл за какво дебатираш.
Дежа Вю на Воденица от преди една година е безинтересно вече.

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2959861 - 29.09.2012 00:44 [Re: Андреј]

А Битолската плоча,която цитира Пириватрич?

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Андреј
рекордьор
**

#2959869 - 29.09.2012 00:51 [Re: Фурия]

Па јас истото го велам .... Не може Самоиловата држава да се нарече Македонска ...

Но е словенска ...

Е сега прашање до тебе ... Дали некогаш после Самоил знаеш за некакви големи демографски промени на оваа територија, назелување на некои народи, отелување на словените...???

Андреј
рекордьор
**

#2959872 - 29.09.2012 00:54 [Re: татар]

Па тој сами ги реди ДОКАЗИТЕ за бугарскиот карактер на Самоиловата држава кои бугарските историчари ги прикажуваат , тој не навлегува во нивната вистинитост ...

Тоа и си го објаснил во фуснотата ....

Но со објаснувањето подоцна со НАРОДНОТО ИМЕ апсолутно ги негира ...

татар
сеирджия

#2959873 - 29.09.2012 00:56 [Re: Андреј]

Значи плочата е фалшификат?

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959874 - 29.09.2012 00:57 [Re: soreno]

А што кажува ...???

Андреј
рекордьор
**

#2959875 - 29.09.2012 00:58 [Re: татар]

Каде реков дека е фалсификат ....

Милион пати ова сме го дискутирале ....

Плочата не е на Владислав и цела тема има на Воденица каде ви покажав како Заимов ги носел заклучоците ... Не сакам тука од Пириватрич да поминуваме на Битолската плоча.... Отвори тема ...

татар
сеирджия

#2959876 - 29.09.2012 00:59 [Re: Андреј]

Лошо нема!Каква е била разликата между "българските" славяни и "македонските" славяни?

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959878 - 29.09.2012 01:02 [Re: татар]

Па нема бугарски славјани .... Барем во тој период ....

Ако погледнеш доаѓањето на Бугарите на Балканот и прераспоредот кој го направил Апсарух ке видиш дека тој ги пратил славјаните по граничните предели вон Мизија едни кон аварите други кон Консатнтинопол ... И со тоа ја оставил Мизија без славјани ...

Ако гледаш од денешна гледна точка, славјаните кои се приклучени на бугарското кнежевство се Македонски ...

soreno
眼镜蛇
**

#2959884 - 29.09.2012 01:10 [Re: Андреј]

Цитат:

Ако погледнеш доаѓањето на Бугарите на Балканот и прераспоредот кој го направил Апсарух ке видиш дека тој ги пратил славјаните по граничните предели вон Мизија едни кон аварите други кон Консатнтинопол ... И со тоа ја оставил Мизија без славјани ...

Ако гледаш од денешна гледна точка, славјаните кои се приклучени на бугарското кнежевство се Македонски ...

Ами да-и така от македонски словени сте станале бугарски словени и така се до 1945.

татар
сеирджия

#2959885 - 29.09.2012 01:11 [Re: Андреј]

Значи българите не са били малобройни?!

--------------------

Андреј
рекордьор
**

#2959891 - 29.09.2012 01:22 [Re: soreno]

НИКОГАШ немало бугарски словени во Македонија....

Отсекогаш имало само Македонци во Бугарија ... И така сте добиле славјанството после Барлински конгрес ... До тогаш Мизија биле турци, грци и нешто хрвати и други католици по Дунав и приморјето ...

Андреј
рекордьор
**

#2959892 - 29.09.2012 01:23 [Re: татар]

Па 10.000 не е мал број ...

Прашање е колку биле седумте славјански племиња и северите ...

soreno
眼镜蛇
**

#2959895 - 29.09.2012 01:31 [Re: Андреј]

Цитат:

Отсекогаш имало само Македонци во Бугарија ... И така сте добиле славјанството после Барлински конгрес ... До тогаш Мизија биле турци, грци и нешто хрвати и други католици по Дунав и приморјето ...

За пръв път слушам в България да имало македонци.
Доколкота знам от историята те са били в Пела и са си останали там в древността.
Това че в един момент едни хора , поради някакви причини са решили да ползват име с което нямат нищо общо не е снързано с реалната деиствителност.
Аз пък смятам ,че това което вие наричате македонци , всъщност са склавини .
И не -склавините и македонците немат нищо общо.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2959908 - 29.09.2012 01:57 [Re: Андреј]

Цитат:

Андрейчо, що не се пробваш като автор на научно-фантастични сценарии?!

Пaт

#2959935 - 29.09.2012 08:55 [Re: Андреј]

Повеќе би сакал да ја прочитам целата книга на Пириватрич за самиот да видам што тој сака да каже. Досега од овие две страници видов дека неговата теза главно и не се разликува од бугарската теза, имено дека прото-Бугарите затекнале славјанско население во пределите на денешна Македонија и Бугарија и настанало мешање на тие два народа при што прото-Бугарите (за да се направи разлика помеѓу денешните и првичните) се словенизирале. Е сега, тој нагласува дека тоа словенизирање било поинтензивно во пределите на денешна Бугарија...и тука завршува исечокот. После тоа секој може да си го продолжи како што сака, некој дека имало повеќе праБугари во денешна Бугарија, други дека во Бугарија тие поуспешно се словенизирале додека во Македонија тој процес одел побавно и останале повеќе оригинални Бугари Затоа секоја книга јас ја читам во целост, или што би се кажало на античкиот ни јазик - интегрално И фуснотите ги игнорирам, освен ако не се на самиот автор, како во книгава.

Не се согласувам со твојата теза за „народното име“ и сметам дека даваш лош превод од српски на македонски. Имено, Пириватрич тука вели дека народното име на првичните Бугари заедно со територијалното ширење почнало да се шири и врз народите кои ги опфатило тоа територијално ширење, додека ако јас добро те разбирам, ти велиш дека тоа име станало народно за поданиците на средновековната бугарска држава во смисол фолклорно име.

Но тоа не е ништо ново во светската историја. Класичен друг таков пример имаш со Русите. И несловенскиот скандинавски руски народ своето народно име го наметнал врз мнозинството Словени во Русија.

Исто така, кога го вели она „према томе“ т.е. дека според расположливите извори нема некоја особена причина Самуиловото царство да не се нарекува бугарско како што и тој тоа го прави во книгата „без некое посебно објаснување“, тоа би можело да се префрли и во деветнаесеттиот век и почетокот на дваесеттиот век, нели?

--------------------
Ridentem dicere verum

Тълмачъ
рекордьор

#2959941 - 29.09.2012 09:15 [Re: Пaт]

Цитат:

Повеќе би сакал да ја прочитам целата книга на Пириватрич за самиот да видам што тој сака да каже.

Ето: http://promacedonia.com/srpir/srdjan_pirivatric_samuilova_drzava.pdf

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2959944 - 29.09.2012 09:19 [Re: Андреј]

Цитат:

Снощи си легнах по-рано и явно съм пропуснал доста
Това си го написал или в пристъп на безсилно озлобление, или след прекаляване с амфетамин. Ако е първото, е глупаво. Ако е второто, е нездравословно.

--------------------

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
явлението Андрей
    #2959947 - 29.09.2012 09:31 [Re: Тълмачъ]

Без да искам изтрих първият си отговор. А той беше (в смисъл), че има и трети вариант защо се пишат глупости - за да става весело

сега да развия стратегията и тактиката на Андрей
Тя не е нова. Според мен това е стратигията и тактиката от появата на форумите, в които си контактуват българи и македонци.
Сценарий:
Македонецът употребява дума, която българинът среща да първи път.
Б: Ти къв си бре?
М: (гордо) Македонец (и нищо друго)
Б: Няма такова нещо.
По-нататък няма защо да пиша. Всички знаят продълженията.
Но аз да се спра на едно възможно продължение.
М: Бугари нема. Бугарите са измислени (от Русия).
Каква е целта? Приятно прекарване на времето

татар
сеирджия

Re: има и трети вариант
    #2959951 - 29.09.2012 09:47 [Re: sofmak]

Аз пък не видях някои вместо да вика "Простак,мошеник,лъжец,манипулатор и т.н." да изкара контра-тези на неговите или доказателства някакви,исторически паметници...Само "Ууууу,аааа!Фиромциии!"...Каква е разликата тогава между този форум и македонистките?Само смяна на полюсите...

--------------------

sofmak
рекордьор

на времето се опитвах
    #2959953 - 29.09.2012 09:51 [Re: татар]

Цитат:

Аз пък не видях някои вместо да вика "Простак,мошеник,лъжец,манипулатор и т.н." да изкара контра-тези на неговите или доказателства някакви,исторически паметници...Само "Ууууу,аааа!Фиромциии!"...Каква е разликата тогава между този форум и македонистките?Само смяна на полюсите...

като прочета нещо, което ми се струва невярно, да цитирам енциклопедия (най-често Уикипедия). Веднага получавах безспорен доказ, че не съм прав: Това са тоалетни хартии
Та за полюсите си прав. Аз му казвам: Огледалото!

Тълмачъ
рекордьор

#2959956 - 29.09.2012 10:04 [Re: татар]

Цитат:

Аз пък не видях някои вместо да вика "Простак,мошеник,лъжец,манипулатор и т.н." да изкара контра-тези на неговите или доказателства някакви,исторически паметници...

Да се привеждат контра-тези на това ли?
Цитат:

Бегай па ти
Като оставим настрана, че аз поне за "Барлински конгрес" не бях чувал, момчето може да попрочете за начало тук От същия автор, дето му дигнаха споменик, а Божо го "отстреля", и после назад във времето. Ще има доста да чете.

--------------------

Пaт

#2959957 - 29.09.2012 10:05 [Re: Андреј]

Цитат:

Од Аспарух до Самуил има околу три века. Во меѓувреме, во времето на Борис сите Бугари го примаат христијанството - и словенскиот јазик! Како и зошто? Ако е само во име на покрстувањето и во име на престижот на имање свое писмо и писмена традиција, тоа можеле да го сторат и вака , а црковнословенскиот јазик ете, можел да изгледа и вака:

Се работи за т.н. Брижински споменици. Како што гледаш, се забележуваат латински изрази. Во црковнословенските споменици пак на православието се забележуваат грчки изрази. Заедничко кај сите нив е тоа што основата е словенскиот јазик. Зошто? Веројатно бидејќи до тогаш сите философски расправи, трагедии, епови итн. биле пишувани на словенски јазик па било престижно да се зборува словенски?

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

според мен не е въпрос на престижност
    #2959958 - 29.09.2012 10:27 [Re: Пaт]

Цитат:

Веројатно бидејќи до тогаш сите философски расправи, трагедии, епови итн. биле пишувани на словенски јазик па било престижно да се зборува словенски?

а въпрос на оцеляване. Князът е разбирал, че без религията трудно се управлява държавата. А религиозните книги са били на гръцки. А населението си е говорело славянски говор и не е разбирало религиозните служби.

Пaт

Re: според мен не е въпрос на престижност
    #2959960 - 29.09.2012 10:31 [Re: sofmak]

А народот што зборувал словенски и не знаел грчки зошто говорел словенски?

--------------------
Ridentem dicere verum

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #2959962 - 29.09.2012 10:35 [Re: татар]

Цитат:

Дай една контра теза на това:
Цитат:

След като прочетеш такива безумия, според теб има ли смисъл, възможно ли въобще да дебатираш с подобен индивид?

Да не говорим другите му изразни средства достижения на 77 000 години фиромска култура?

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

sofmak
рекордьор

да
    #2959963 - 29.09.2012 10:36 [Re: Пaт]

Цитат:

А народот што зборувал словенски и не знаел грчки зошто говорел словенски?

"И" в твоята реченица ме обърква. Защото това и може да означава, че освен словенски народот може пък да е знаел и грчки. Пък аз си мисля, че не е знаел.

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2959966 - 29.09.2012 10:42 [Re: Пaт]

Цитат:

Затоа секоја книга јас ја читам во целост, или што би се кажало на античкиот ни јазик - интегрално И фуснотите ги игнорирам, освен ако не се на самиот автор, како во книгава.

+1

Само да добавя, няма да е лошо да се прочетат и други книги на същия автор да се добие цялостна представа за позицията му, както и да се видят гледните точки на други историци от това врме и съпоставка на извори.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

sofmak
рекордьор

Царят
    #2959967 - 29.09.2012 10:46 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

След като прочетеш такива безумия, според теб има ли смисъл, възможно ли въобще да дебатираш с подобен индивид?

Да не говорим другите му изразни средства достижения на 77 000 години фиромска култура?

Много ми е симпатичен, въпреки, че съм републиканец. Поне едно "Добър ден" да му бях казал, като бяхме един до друг в ръкава
Та всички виждат, че е безумие, но той би казал: Много интересно мнение. Трябва вниматeлно да се огледа от всички страни.
Всеки може да си разбира тези думи както си иска, но аз ги разбирам така: Не да се търси някакъв смисъл, а да се търсят причините, довели до това безумие
А Царят казва така, защото от малък е възпитаван да стане цар. Не си бъркай в носа, хората те гледат

Андреј
рекордьор
**

#2960012 - 29.09.2012 12:34 [Re: Пaт]

Па пред да го донесеш заклучокот прочитај ја целата книга вклучувајки ги и фуснотите кои во неа се напишани од авторот и се многу важни за да се добие целата слика....

Теоријата на слевање (која во претходниот цитат беше оставена поради фуснотите поврзани со текстот за народното име) е превземена од Ангелов, тоа го има во фуснотите, а завршува вака

Пириватрич не навлегува во целата книга во објаснување на сите бугарски теории, од кои е превземен овој дел во светската историја, но затоа објаснува свое видување на нештата ....

Не се слагам со приказната за народното име...

Ширењето на народното име е ширење на народно име а не и мешање на ентитети или пак асимилација... На пример Каменијат сеуште за територијата на Македонија говори за скалвини и словени, а не за бугари...

Словенскиот карактер на Самоиловата држава тоа и го докажува...

Не постои во историјата никаов податок дека во Македонија некогаш влегле бугари.... Златарски и останатите историчари ги сместуваат по Житието на Климент, каде ЕДИНСТВЕНО Теофилакт дава податок дека Климент е пратен во Кутмичевица од Борис и дека Борис му дал куќи и поседи .... Што е комплетна лага на манипулација на Теофилакт ...

Теофилакт пишувал во време малку после расколот на христијанската црква во средината на единаесети век и тенденциозно територијата на која живеел ја ставил под јурисдикција на Константиопол, иако од документите на соборот во 870 година се гледа дека таа припаѓала на Папата и до расколот никаде не постои некаков договор дека оди под јурисдикција на Константиопол... Па така Климент кој бил епископ од Велика Моравија заедно со Наум отишол во папска епископија Јустинијана во Охрид (ова можеш и кај Ценов да го прочиташ) и таму продолжува да пишува на азбуката која Папата не ја забранил, глаголицата... Кирилицата четири пати е забранувана од Папата....

Интересен факт кој Теофилакт го прерипал е дека Симеон преминал со целиот народ под јурисдикција на папата откако бил превеслан од Константипол за круната.... Затоа и Климент него (како најблизок владар под јурисдикција на Папата) му ја поднел оставката на местото епископ.... Дека е ова така можеш да прочиташ во историјата на Клајнер ... На Воденица поставив цитати од еден говор по повод крунисувањето на Петар од кој е јасно дека Петар ги вратил бугарите под јурисдикција на Константиопол а Симеон се оценува најлошо што може .... И секако причината на Теофилакт треба да се бара во политиката на Константиопол кој се обидува овие територии да ги превземе со векови, па на овој начин создава византијска историја на овие територии ....

И да нема забуни, говориме за црковна власт, не за државна ... Тие се разликувале една од друга во тоа време.... Тесалија, Епир, Илирик и Дарданија иако државно припаѓале на Византија, црковно до расколот припаѓале под Папска јурисдикција ....

Што се однесува до Пириватрич, прочитај го внимателно ако треба и неколку пати за да имаш јасна слика за многу прилики во Византија во тоа време ....

Ти препорачувам доколку имаш познавање на францускиот јазик да ја прочиташ и Une hypothèse sur le Car Samuel од Владимир Петкович ... Интересна книга и теорија, но пред се е интересна поради податоците за Византија од тоа време ....

Андреј
рекордьор
**

#2960017 - 29.09.2012 12:37 [Re: Тълмачъ]

Би било добро да ги прочиташ мемоарите на Солзбери пред Константинополската конференција а потоа и на Дизраели од Берлинскиот конгрес и тогаш да судиш ....

Во нив ТОЧНО ке во видиш распоредот на славјаните, грците, турците и католиците па кога сето ова ке го споредиш со бугарската географија од 1835, тогаш постави ми прашање ....

Андреј
рекордьор
**

Re: явлението Андрей
    #2960024 - 29.09.2012 12:41 [Re: sofmak]

Софмак, нормално е дека јас имам став и дека можеш да го промениш само ако ми покажеш факти .....

Од растурање на српското царство кое е последно на оваа територија па се до 1912 на оваа територија НЕМА СТАПНАТО бугарска нога .... Истото може да се каже скоро за целата територија која Солзбери и Дизраели ја квалификуваат како СЛОВЕНСКА и е дел од Константиополскиот договор како западно бугарска автономна покраина...

И кога ке го разбереш тоа ке разбереш дека на таа територија имаш СЛОВЕНИ, национално неопределени ....

Од оваа маса со берлинскиот конгрес е одвоен дел и тој преминал во Бугарија за да во Бугарија владее словенското мнозинство ...

И што е тука чудно во тоа што јас го пишувам ....???

Андреј
рекордьор
**

Re: според мен не е въпрос на престижност
    #2960032 - 29.09.2012 12:50 [Re: sofmak]

Грешка ....

Не заборавај дека Борис барал христијанизирање од Папата ... Дали мислиш дека Папата ке ги христијанизирал на старословенски ...???

Па тој пратил свој службеници за кои сум сигуре дека старословенски не знаеле ....

Борис е принуден како дел од мировниот договор после изгубената војна во 864 година.... И бидејки прифатил да се христијанизира тој почнува да бара решение како да го намали влијанието на грчката црква....

Протерувањето на учениците на Методиј од Моравија дошло како кец на десетка и на бугарите и на грците, зашто Фориј на тој начинл успеал да го спречи влегувањето на латиснкиот во литургијата во Бугарија и територијата која е под државна контрола на Константиопол а под црковна на Папата ...

Сепак за да се долови целата слика ке мора малку повеќе да се прочита, нели ...

Редактирано от Андреј (29.09.2012 12:51)

Пaт

#2960034 - 29.09.2012 12:51 [Re: Андреј]

Андреј, фуснотата со реден број 159 на Пириватрич ли е? Еве во овој твој пост е дадена во целост.

--------------------
Ridentem dicere verum

Андреј
рекордьор
**

#2960036 - 29.09.2012 12:55 [Re: Пaт]

Сите фусноти се на Пириватрич... Еве ја таа до крај

Ке повторам Пириватрич е интересен затоа што се му е поткрепено со линкови кон теории кој опфаќаат одреден настан, без самиот да навлегува во пресуда која од овие е точна... Но низ целата книга тој си развива своја теорија, дека Самоиловото царство е словенско но со бугарско име...

Пaт

#2960039 - 29.09.2012 12:57 [Re: Андреј]

Да во ред, како што кажав штом ќе можам, ќе ја прочитам самата книга, но токму во таа фуснота тој не се согласува со Прокиќ.

--------------------
Ridentem dicere verum

sofmak
рекордьор

интересно изказване
    #2960043 - 29.09.2012 13:01 [Re: Андреј]

Цитат:

Софмак, нормално е дека јас имам став и дека можеш да го промениш само ако ми покажеш факти .....

Од растурање на српското царство кое е последно на оваа територија па се до 1912 на оваа територија НЕМА СТАПНАТО бугарска нога .... Истото може да се каже скоро за целата територија која Солзбери и Дизраели ја квалификуваат како СЛОВЕНСКА и е дел од Константиополскиот договор како западно бугарска автономна покраина...

И кога ке го разбереш тоа ке разбереш дека на таа територија имаш СЛОВЕНИ, национално неопределени ....

Од оваа маса со берлинскиот конгрес е одвоен дел и тој преминал во Бугарија за да во Бугарија владее словенското мнозинство ...

И што е тука чудно во тоа што јас го пишувам ....???

Андреј
рекордьор
**

#2960054 - 29.09.2012 13:20 [Re: Пaт]

Пред да излезам го видов коментарот ...

На кратко, бидјеки е очигледно дека не си ги читал Почетак Самоилове владе од 1901 и Постанак једне словенске царевине у Македонији од Божидар Прокич, да ти дадам едно објаснување ....

Прокич и во двете дела кои малку се разликуваат Самоиловата држава ја нарекува Македонска и и дава посебен словенски карактер и ја глорифицира улогата на Србија и контактите со Македонските склавинии пред Самоиловото востание ... Иако и самиот Прокич кој прво ја разгледува теоријата на Дринов а потоа дава свое видување влегува во контрадикторности (само за пример, дава доказ дека бугарите прв пат отишле на запад во десетиот век, значи во време на Симеон, а тоа е токму она време за кое пишував кога Симеон со целиот народ поминува под јурисдикција на Папата, па така и добива владение на овие територии, сепак Прокич бугарската власт во Македонија прикажува од Борис...)

Но Прокич е сосема друга тема, заслужува тема посебно за него, но искрено јас немам повеќе воља за навлегување во подлабоки дискусии за историја... Затоа и само нафрлам податоци без цитати од литература како што беше тоа на Воденица....

Веројатно годините си го прават тоа ...

Редактирано от Андреј (29.09.2012 13:21)

Негатор
Античен вагабонтин

#2960073 - 29.09.2012 13:33 [Re: Андреј]

Прокич, мокич - сичко е кажано тука со два збора!

Maria66
мързелива

Регистриран: 14.02.2012
    #2960085 - 29.09.2012 13:44 [Re: Андреј]

Цитат:

Па пред да го донесеш заклучокот прочитај ја целата книга вклучувајки ги и фуснотите кои во неа се напишани од авторот и се многу важни за да се добие целата слика....

Теоријата на слевање (која во претходниот цитат беше оставена поради фуснотите поврзани со текстот за народното име) е превземена од Ангелов, тоа го има во фуснотите, а завршува вака

.......

Пириватрич не навлегува во целата книга во објаснување на сите бугарски теории, од кои е превземен овој дел во светската историја, но затоа објаснува свое видување на нештата ....

Не се слагам со приказната за народното име...

Ширењето на народното име е ширење на народно име а не и мешање на ентитети или пак асимилација... На пример Каменијат сеуште за територијата на Македонија говори за скалвини и словени, а не за бугари...

Словенскиот карактер на Самоиловата држава тоа и го докажува...

Не постои во историјата никаов податок дека во Македонија некогаш влегле бугари.... Златарски и останатите историчари ги сместуваат по Житието на Климент, каде ЕДИНСТВЕНО Теофилакт дава податок дека Климент е пратен во Кутмичевица од Борис и дека Борис му дал куќи и поседи .... Што е комплетна лага на манипулација на Теофилакт ...

Теофилакт пишувал во време малку после расколот на христијанската црква во средината на единаесети век и тенденциозно територијата на која живеел ја ставил под јурисдикција на Константиопол, иако од документите на соборот во 870 година се гледа дека таа припаѓала на Папата и до расколот никаде не постои некаков договор дека оди под јурисдикција на Константиопол... Па така Климент кој бил епископ од Велика Моравија заедно со Наум отишол во папска епископија Јустинијана во Охрид (ова можеш и кај Ценов да го прочиташ) и таму продолжува да пишува на азбуката која Папата не ја забранил, глаголицата... Кирилицата четири пати е забранувана од Папата....

Интересен факт кој Теофилакт го прерипал е дека Симеон преминал со целиот народ под јурисдикција на папата откако бил превеслан од Константипол за круната.... Затоа и Климент него (како најблизок владар под јурисдикција на Папата) му ја поднел оставката на местото епископ.... Дека е ова така можеш да прочиташ во историјата на Клајнер ... На Воденица поставив цитати од еден говор по повод крунисувањето на Петар од кој е јасно дека Петар ги вратил бугарите под јурисдикција на Константиопол а Симеон се оценува најлошо што може .... И секако причината на Теофилакт треба да се бара во политиката на Константиопол кој се обидува овие територии да ги превземе со векови, па на овој начин создава византијска историја на овие територии ....

И да нема забуни, говориме за црковна власт, не за државна ... Тие се разликувале една од друга во тоа време.... Тесалија, Епир, Илирик и Дарданија иако државно припаѓале на Византија, црковно до расколот припаѓале под Папска јурисдикција ....

Што се однесува до Пириватрич, прочитај го внимателно ако треба и неколку пати за да имаш јасна слика за многу прилики во Византија во тоа време ....

Ти препорачувам доколку имаш познавање на францускиот јазик да ја прочиташ и Une hypothèse sur le Car Samuel од Владимир Петкович ... Интересна книга и теорија, но пред се е интересна поради податоците за Византија од тоа време ....

Андрешко и на воденицата ти го казах за да устискаш констукциите си най-много ти пречи Б комплекса - и за да се обосновеш изпадаш в нацистките теории за чисти гени и кръв, което меко казано е смешно и то тук на кръстопътните балкани - котел от гени които постоянно се мешат и точно народното име свързано с държавността е най-силно и упорито. Какво толкова страшно има че дошли прабългарите създали държава и по стечение на историческата обстановка обединили в нея голяма част от славяните, траките, власите, куманите и ред други които я припознали като своя БЪЛГАРСКА държава и с течение на времето се самоназовали БЪЛГАРИ.
Мисля че имаш достатъчно интелект за да знаеш че няма как да се проследи генетично кой как и колко къде е стъпил и оставил поколение. Не изпадай в ролята на съвременния Милош а си спомни думите на Грашанин от 1850г. "За жалост най големия славянски народ в Турция са Българите"
А относно разликата Велика Молава където е бил епископ Климент и Велика Моравия забрави ли как ти дърпахме ушите та искаш пак

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Редактирано от Maria66 (29.09.2012 13:53)

Taridin
Kasnakoski
**

#2960091 - 29.09.2012 13:50 [Re: Андреј]

Цитат:

Но низ целата книга тој си развива своја теорија, дека Самоиловото царство е словенско но со бугарско име...

Т.е. застъпва антимакедонистическа и антивеликосръбска теза, плътно доближавайки се до Златарски, и Андрухата е съгласен с Пириватрич на 102,3%.

Андреј
рекордьор
**

#2960133 - 29.09.2012 14:42 [Re: Негатор]

Е убаво де ... Ај сега ти бидејки ја подржуваш оваа теза покажи ми КАДЕ И КОГА НА ТЕРИТОРИЈАТА НА ДЕНЕШНА МАКЕДОНИЈА ДОШЛЕ БУГАРИ....

Последни владетели на територијата пред додаѓањето на турците се срби не бугари не византијци ...

Кога пред србите имало на оваа територија бугари и кој им дозволил да се населат... Територијата до србите била ВИЗАНТИЈСКА ...

Андреј
рекордьор
**

#2960136 - 29.09.2012 14:43 [Re: Maria66]

Јас и на Воденица ти реков и тука ти повторувам....

Со товите писанија непоткрепени со никаков доказ човек не може ни една работа да си избрише ....

Негатор
Античен вагабонтин

#2960140 - 29.09.2012 14:46 [Re: Андреј]

Цитат:

Е убаво де ... Ај сега ти бидејки ја подржуваш оваа теза покажи ми КАДЕ И КОГА НА ТЕРИТОРИЈАТА НА ДЕНЕШНА МАКЕДОНИЈА ДОШЛЕ БУГАРИ....

Последни владетели на територијата пред додаѓањето на турците се срби не бугари не византијци ...

Кога пред србите имало на оваа територија бугари и кој им дозволил да се населат... Територијата до србите била ВИЗАНТИЈСКА ...

Го прашай авторот на изсечокот горе!

Maria66
мързелива

#2960143 - 29.09.2012 14:48 [Re: Андреј]

Цитат:

Јас и на Воденица ти реков и тука ти повторувам....

Со товите писанија непоткрепени со никаков доказ човек не може ни една работа да си избрише ....

За кое искаш Андрешко доказ?

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Пaт

#2960145 - 29.09.2012 14:52 [Re: Негатор]

Цитат:

Го прашай

Обратно бе

--------------------
Ridentem dicere verum

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2960149 - 29.09.2012 14:55 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Го прашай

Обратно бе

Аз ти велам дека сте си дружки ти не ми вярваш

--------------------

Пaт

#2960152 - 29.09.2012 14:57 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Да Како Мечо Пух и Прасето сме

--------------------
Ridentem dicere verum

soreno
眼镜蛇
**

#2960153 - 29.09.2012 14:58 [Re: Пaт]

Цитат:

Цитат:

Го прашай

Обратно бе

Предлагам да отворш един online курс по съвременен македонски
Два пъти дневно - от 10,00 до 12,00
и от 20,00 до 22,00
Преди обяд-граматика
Вечер- нови думи и правопис

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

#2960155 - 29.09.2012 15:06 [Re: soreno]

Цитат:

Предлагам да отворш един online курс по съвременен македонски
Два пъти дневно - от 10,00 до 12,00
и от 20,00 до 22,00
Преди обяд-граматика
Вечер- нови думи и правопис

на тоа вечерниот курс не требе да има бугарки, че он си е малко любовчия омешал работата со кефот

--------------------

Пaт

#2960156 - 29.09.2012 15:06 [Re: soreno]

Бегај таму бе, па да го следите примерот на Георгиев и сите да станете македонисти

--------------------
Ridentem dicere verum

Андреј
рекордьор
**

#2960157 - 29.09.2012 15:06 [Re: Негатор]

Ти го даваш исечокот, ти објасни ми од КАДЕ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЈА ....Ж

Ако не знаеш ТИ прашај го од каде бугари во Македонија ...

Редактирано от Андреј (29.09.2012 15:07)

Пaт

#2960158 - 29.09.2012 15:07 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Е види, за Бугарки може. Взаемно ќе си ги учиме јазиците

--------------------
Ridentem dicere verum

Maria66
мързелива

#2960169 - 29.09.2012 15:21 [Re: Андреј]

Цитат:

Ти го даваш исечокот, ти објасни ми од КАДЕ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЈА ....

Ма какви изсечоци, какви чаршфи да давам - е те Биляна-Георгиеев е насреща.
Доказано безспорно от всички извори как кога и къде е създадена българската държава отсам Дунав и нейното териториално разширение - къде с битки къде с договори/това се отнася най-вече за днешната Република Македония и част от Албания/, как съответно е губила територии, изчезнала е за близо 2 века и пак се е възродила като Българска - и нали точно това ти пиша нямам как да дам изсечоци и извори за чистата генетично прабългарска кръв - ти и затова си се окопал около тази идея на нацистите - няма чиста кръв- има многовековно държавна традиция и поданиците в тази държава са възприели името и се самонаричат българи/бугари/българе/блъгаре и т.н.
Факт е че макар последно наистина територията на Македония преди турско да е била в границите на Сръбското царство, отрязъка е бил кратък и хората продължават да се самонаричат българи. Трябваше век и половина терор и пропаганда да се загуби самоназванието при повечето от тях.

--------------------
св. Августин Блаженни:

Андреј
рекордьор
**

#2960180 - 29.09.2012 15:48 [Re: Maria66]

Тебе некаде ти се обрнав ...???

Од тебе не очекувам ништо ... Празна слама ти се коментарите ... Ако ми беше потребно твое мислење ке го побарав... Ама глупости не ми се читаат ...

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2960204 - 29.09.2012 16:08 [Re: Андреј]

.

Цитат:

Празна слама ...глупости ...

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #2960290 - 29.09.2012 18:25 [Re: Tanya.]

Един от многото български комити от ВМРО

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

Македонец
неантички

Регистриран: 10.03.2012
От: МКД
    #2960344 - 29.09.2012 19:24 [Re: Андреј]

Цитат:

Ти го даваш исечокот, ти објасни ми од КАДЕ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЈА ....Ж

Ако не знаеш ТИ прашај го од каде бугари во Македонија ...

Песните на Миладиновци си ги читал ли некогаш?
Скокни ги тие фамозни „70 бугарски песни“, читни ги другите.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

embes
ветеран

Регистриран: 05.01.2010
    #2960354 - 29.09.2012 19:32 [Re: Андреј]

Друго си е викаш сръбските учени и македонските им последователи.
Само те са просветени в танството на отминалите векове. Другите народи и учени нищо незнаят, макар да са доста по-напред във всяко едно отношение в сравнение с болните глави край Сава и Вардар.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 47 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1890

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.081 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.