ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23799
Иванов настапил како лидер на велесила
    #2959886 - 29.09.2012 01:14

Иванов настапил како лидер на велесила
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=16D961B89F867447A16AEDDC186F7637Повисок тон во ОН не се очекува од лидер на демократска држава - е една од оцените за говорот на претседателот Ѓорге Иванов

„Мафтање со говори како што го прави Махмуд Ахманидеџат, или како што го правеше Никита Хрушчок, кој удираше со чевел на говорницата, или Ахмед Секу Туре кој го покриваше микрофонот со бела капа, не се очекува од лидер на демократска земја“, смета професорот Нано Ружин. „Ја разбирам фрустрацијата на претседателот, но така не се настапува во ОН“.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23799
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960005 - 29.09.2012 12:29 [Re: Негатор]

Аврамопулос ја обвини Македонија за ширење иредентизам
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EE47FCB8FBDBF54F92753C68A2A1C6A1
Цитат:

Шефот на грчката дипломатија во ОН обвини дека претседателот Иванов користи реторика од 19 век, а дека Македонија дека шири иредентизамЦитат:

Притоа, Аврампулос направи лапсус, кога кажа дека вториот најголем дел од географската област Македонија е во Бугарија, додека на Република Македонија и го остави најмалото парче.
Наистина ли е това лапсус или Аврамопулос просто знае, че пиринците са най-големите и най-автентичните македонци, които никога няма да оставят някакви си титови югокомсомолци (като Грую и Хорхе) да говорят от тяхно име в ООН ?!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960274 - 29.09.2012 17:53 [Re: Негатор]

Президентот ни е исклучително интелигентен човек, речовит и начитан

Видете само како знае да чита (погледнете после 4:06)
КОКОШКИ ... ПЕТЕЛ ... КОЗИ ... ОВЦИ ...

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960285 - 29.09.2012 18:11 [Re: Македонец]

Все пак текста е с гръцки букви.

Ако чете от книгата на Вайан, има и с френски.

Македонски йазик от 16 век.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960287 - 29.09.2012 18:19 [Re: Taridin]

Цитат:

Македонски йазик от 16 век.
Да бе, само во Македонија и македонскиот јазик има кокошки, петли, кози ... и најмногу ОВЦИ како него

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960289 - 29.09.2012 18:23 [Re: Македонец]

Што си толку голем негативец бе, човекот чита во латинична транскрипција направена од туѓинец. Или мислиш дека Иванов не научил да чита па затоа чита како прволаче ов-ци, ко-зи, ко-ко-шки?

Меѓутоа, прави една друга кардинална грешка, а јас нема да ти кажам која

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kiBik
злопаметен
***

Регистриран: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960291 - 29.09.2012 18:27 [Re: Пaт]

Цитат:

Што си толку голем негативец бе, човекот чита во латинична транскрипција направена од туѓинец. Или мислиш дека Иванов не научил да чита па затоа чита како прволаче ов-ци, ко-зи, ко-ко-шки?

Меѓутоа, прави една друга кардинална грешка, а јас нема да ти кажам којаКажи де!
Ама и Хорхе голем лажго, начи!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960294 - 29.09.2012 18:31 [Re: kiBik]--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960319 - 29.09.2012 19:07 [Re: Пaт]

Цитат:

Меѓутоа, прави една друга кардинална грешка, а јас нема да ти кажам којаСамо една ли?

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960322 - 29.09.2012 19:11 [Re: Пaт]

Цитат:


Друме, нели знаеш че този емотикон на български означава да, така че трябва да кажеш коя е грешката

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960324 - 29.09.2012 19:11 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус
****

Регистриран: 04.10.2011
Мнения: 3970
От: Vienna
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960331 - 29.09.2012 19:17 [Re: Пaт]

Цитат:


Ей на то това му се вика да да се запиня като магаре на Път

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bambaa
отварящ очи
***

Регистриран: 24.03.2009
Мнения: 1135
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960335 - 29.09.2012 19:19 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Иванов е сръбско мекере со фиромска усмивка

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960395 - 29.09.2012 20:21 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Цитат:

Цитат:


Ей на то това му се вика да да се запиня като магаре на Път
Кардиналната грешка на Иванов не смее да се каже оти може да ни ја уништи македонштината

Важно е дека Иванов во рацете држи ОРИГИНАЛНИ документи од 16 век

Исто така е важно што на списоците има „македонци“, и ич не е важно што има и „далматинци“ и „хрвати“ например

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960414 - 29.09.2012 21:01 [Re: Македонец]

Не е тоа кардиналната грешка. Мислам на делот кој го посочи ти, читањето. Ама ти си голем езиковед, дето се казва, па затоа...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960431 - 29.09.2012 21:21 [Re: Пaт]

Нема сега да го оставиме човекот без спиење само заради еден погрешно изговорен збор

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960434 - 29.09.2012 21:27 [Re: Македонец]

Па не е баш тоа, но како и да е...

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960439 - 29.09.2012 21:29 [Re: Пaт]

Нели на почетокот те прашав дали можеби не се повеќе од една!?

Нема да го коментирам и тоа што човекот не знае што е член.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960447 - 29.09.2012 21:45 [Re: Македонец]

E, и нели Миленко продолжува дека немало врска прилепско-велешки ова она..при што анализираат текст од костурскиот говор, од Богатско, кој е непосреден сосед на групата централно-западни говори.

И утре некој македонски антипод на Стингерс ќе каже дека источните македонски говори се бугаризиран хибрид, бидејќи гледајте - јазикот си е тој уште од шеснаесеттиот век.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960455 - 29.09.2012 21:59 [Re: Пaт]

Цитат:И утре некој македонски антипод на Стингерс ќе каже дека источните македонски говори се бугаризиран хибрид, бидејќи гледајте - јазикот си е тој уште од шеснаесеттиот век.
И въз основа на какво ще каже така на фантазията си или на това че някакъв си неук невежа му казал подобна глупост а кажи бе !?!?!?!?

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960466 - 29.09.2012 22:14 [Re: stingers]

Па врз основа на непознавањето на говорите, нивната историја и феноменот дијалектен континуум во рамките на словенските говори. Или некој ќе каже за кумановскиот дека е српски дијалект итн.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Илийца
Понаминаваща
***

Регистриран: 23.11.2009
Мнения: 107
Е да го слушнеме како Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960488 - 29.09.2012 23:03 [Re: Негатор]

http://www.unmultimedia.org/radio/library/2012/09/70997.html

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960517 - 29.09.2012 23:41 [Re: Пaт]

Цитат:

Па врз основа на непознавањето на говорите, нивната историја и феноменот дијалектен континуум во рамките на словенските говори. Или некој ќе каже за кумановскиот дека е српски дијалект итн.
Ами който не познава историята и фактите си е негов проблем, какво ме месиш мен в тая схема, и въобще тая глупост със текстовете дето тоя смешник ги копирал от интернет и ги размаха отдавна беше разбита още преди години, даже в кайгания бяха се ентусиазирали много ама след разбиването май изчезна нещо тая тема пълен фарс е това и тоя смешник да се скрие му кажете !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960534 - 30.09.2012 00:08 [Re: stingers]

Да си спомняш кой я разби на кайгания или ще замълчиш?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960545 - 30.09.2012 00:27 [Re: Taridin]

Цитат:

Да си спомняш кой я разби на кайгания или ще замълчиш?
Не си спомням честно, даже потърсих сега да си припомня как стояха нещата точно ама вече темата я няма, ти ли беше бре Каснака а !?!?!?!?

Даже сега незнам дали там беше разбиването точно, ама спомена за тая тема ми е от тоя сайт, ако си ти може да припомниш на господата тук за какво иде реч !!!

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960561 - 30.09.2012 00:59 [Re: stingers]

Е, няма сега сам да се хваля.

Гвоздеят беше, че Самуил и брат му ходили при Отон и му занесли завеса с лика на Александър Велики, според рационалистическото тълкувание на Бошковски.

А то в извора си пише, че двама български пратеници ходили при Отон през 973 г.
Намерена е някаква византийска завеса от 11 век в Германия и веднага разионалното мислене прави съответните тълкувания.

Щом има завеса с лика на Александър, значи е занесена от Македонци. Щом през 973 г. са ходили двама македонци, значи те са я занесли завесата.

Щом са двама македонци, сигурно са Самоил и брат му. Дааа, така трябва да е било.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960567 - 30.09.2012 01:09 [Re: Taridin]

Това беше тотален култ, иначе за тоя лексикон от 16 век дето оня смешник го прекопирал от македонистките сайтове се оказа че е орязана версия и там където пише че това са български думи са го подрязали просто, това Братот го лансирал така и всички се хванали подред

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Мнения: 2848
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960568 - 30.09.2012 01:11 [Re: stingers]

А това да знаеш кой го разгроми?
Кой показа лексикона и обяснението, че в оригиналите си пише глоса булгарика?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stingers
българинъ родомъ
***

Регистриран: 08.02.2011
Мнения: 2387
Re: Иванов настапил како лидер на велесила
    #2960571 - 30.09.2012 01:24 [Re: Taridin]

Цитат:

А това да знаеш кой го разгроми?
Кой показа лексикона и обяснението, че в оригиналите си пише глоса булгарика?
Не си спомням, ти ли беше, жалко че са изтрили темата !!!

Иначе си спомням че това беше пуснал Братот и всички се хванаха
А истината се оказа таяЕй пусти македонизъм не става без рязане

--------------------
Тешко на тия които се бореха за СВОБОДА а получиха слобода !!!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
2 регистрирани и 41 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 919

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.038 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.