ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | >> (покажи всички)
Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
Re: Пак за Вапцаров
    #2965840 - 09.10.2012 22:22 [Re: Фурия]

Хубаво Хурке, ама не казваш кога са писани импресиите от кораба.
Защо така?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2965841 - 09.10.2012 22:23 [Re: Taridin]

А това защо не го пусна?

л. 17 а. Незавършен откъс към доклада , мястото му не е маркирано .

…. и всичко да тръгне така , както в доброто старо време. Според мене това е главната причина, останалото е последствия. Разбира се при един по-сериозен анализ би трябвало да се разгледа бита. Не по-малко важен от него е културния фактор, който включва история и главно историята и легендите за революционното движение, песни, език и пр. После подчертания шовинизъм на поробителките, който отблъсква, отчуждава, слага някаква преграда между власт и поробени и създава противодействаща сила.

Допълнението в края на преписа на Николай Шмиргела, който бе публикуван през 1995 г.

И ако в различните епохи на тази борба и сложните политически ситуации, в които тя е попадала, се е появила идеята за автономия или независима Македония, то това се е налагало като тактика на борбата, при която не се е засягало нито националното съзнание, нито крайните цели.

Горчиви уроци на историята и грубото вмешателство на империалистическите сили в съдбата на поробените народи в Македония е налагало в различните етапи да се приема и съответна тактика. И тази тактика е бrла предмет на най-оживени дискусии сред дейците на организацията, често стигащи до братоубийство.

Примерът на обединението на Източна Румелия и Княжеството в съзнанието на македонските българи е бил най-вероятната и примамлива идея.Каквито и цели и идеи, и тактики да са се налагали, то никога в съзнанието на по-бележитите представители на македонските национал-революционни борби не е възприемана идеята за обединение с ФНРЮ./ Федеративна народна република Югославия/.[2]

Бележки
[1] Тук свършва докладът. На л. 17 има откъс, който по смисъл принадлежи към цялостния текст. &#8593;

[2] Този текст започва след изречението “За мнозина ще бъде трудно.” и е привнесен лично от скулптура Николай Шмиргела през далечната 1947-48 г, когато обработва архива на Н. Вапцаров като един от редакторите на второто издание на “Избрани стихотворения”/1948 Г./ . &#8593;

nereza
ветеран

Регистриран: 18.02.2012
    #2965842 - 09.10.2012 22:23 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

и за мен все още не са достатъчно ясни мотивите на Каснакоски, но общото ми впечатление е, че е най-близко до образа на т.нар. червени бабички

по кои параметри?

Следните:
- използва изтъркани комунистически софизми и празнословия ("универсални закони")
- фанатичен буквалист
- поддържа някакви тези и даже оборен не приема противниковото становище
- гледа на повечето неща в черно и бяло и няма никаква еволюция в мненията му
- изявява се все едно има някаква висша/партийна мисия - да доказва някакви (съмнителни) истини и подобни
мисля като за начало е достатъчно ...

Taridin
Kasnakoski
**

#2965844 - 09.10.2012 22:26 [Re: nereza]

Цитат:

Цитат:

В полицейското дознание сигурно и Меди Доганов се е подписал като българин.

Колкото и да не им харесва на някои, Вапцаров бил един от най-активните дейци на Македонския литературен кръжок.

Няма смисъл да се отрича неговата дейност и творчество като МАКЕДОНСКИ поет.

Просто е жалко.
Трябва да се търси истината, а не да се правят опити тя да бъде затъмнявана.
Има си факти.
Като предан деец на БКП, Вапцаров следвал неотклонно линията на партията.
Това е.

Каснакоски, да те замолам, да не играеш за пореден път въртиопашка. Това къде бил искрен и къде не (пред полицията или в кръжока) са само хипотези и тълкувания. Искаше да ти се покаже къде се е определял като българин и ти се показа - точка.
Колкото това определение може да е обект на тълкувания, толкова и твоето гръмко и неконкретизиращо "МАКЕДОНСКИ поет" може да се тълкува и вярвай ми повечето тълкувания пак го правят по-близък до българския народ и култура отколкото до днешните етничко-македонски такива.

За последното съм съгласен. Така е. Аз съм го писал оня ден на Кайгана.
Но, не можеш да ме убедиш, че в полицията е написал истината, а пред листа на тефтерчето, останал сам със себе си е лъжел.

Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
    #2965846 - 09.10.2012 22:28 [Re: nereza]

Цитат:

Следните:
- използва изтъркани комунистически софизми и празнословия ("универсални закони")
- фанатичен буквалист
- поддържа някакви тези и даже оборен не приема противниковото становище
- гледа на повечето неща в черно и бяло и няма никаква еволюция в мненията му
- изявява се все едно има някаква висша/партийна мисия - да доказва някакви (съмнителни) истини и подобни
мисля като за начало е достатъчно ...

Калитко слага "червените бабички" в малкия си джоб с далтонизма си. Първите виждат всичко в червено, а той само в бяло и черно.

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Taridin
Kasnakoski
**

#2965849 - 09.10.2012 22:31 [Re: nereza]

Цитат:

я да видим и още една интересна форма на македонизъм (от оригинално вдъхновената от коминтерна):
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%8...B5%D0%BD%D0%B0)

Цитат:

На процеса, започнал на 8 юли 1936 година, 9 обвиняеми се обявават за „македонци“, а 5 за „българи“. Всички обвиняеми се обявяват за невинни, защитават национално-освободителния характер на организацията и отхвърлят тя да е класова, като връзките с БКП представят за тактически и така се твърди, че организацията не може да бъде подведена по ЗЗД.
Чаракчиев излага идеологията на ВМРО (обединена) - не крие комунистическите си възгледи, но отрича връзките между ВМРО (обединена) и БКП, поддържа тезата за необходимото отделяне на Пиринска Македония от България и за наличието на „македонска нация“, което обосновава с политически аргументи - изявяването на македонците като българи пораждало подозрения към борбата им у съседните държави и другите македонски народности.

Ами това е. Първоначално идеята е била македонските българи да се "превърнат" в македонци. Т.нар. превращенци /преправачи/ при Ангел Динев.
Кр. Трайков го е предложил още през 1930 г. пред МПО - "да се боядишим в цветовете, които проповедаме - МАКЕДОНЦИ И ТУЙ ТО, НИЩО ДРУГО"

Това е и идеята на Коминтерна.

Не бива да се смесват различните идейни струи. Едно е македонецът Вапцаров, съвсем друго е Колишевски, Коневски или Страхил Гигов.

Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
    #2965850 - 09.10.2012 22:31 [Re: Taridin]

Цитат:

Хубаво Хурке, ама не казваш кога са писани импресиите от кораба.
Защо така?

Калитко, стига дъвка тези Импресии! Нещо по откъсите от статията, които цитирах да кажеш? Стегна те обувката и сега се чудиш как да се събуеш без да замирише на мръсни крака!?

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2965851 - 09.10.2012 22:31 [Re: Taridin]

А в полицията си е казал всичко и предал другарите си.По негови показания арестуват Антон Иванов и други.Самият Антон Иванов и той предава другарите си.Къде е тук героизма,къде е тук поетът Вапцаров?Къде е героят на Македония.Архивите по делото му се пазят в архива на днешната полиция.Говорил съм с хора от системата на МВР.Те са ги чели.

Taridin
Kasnakoski
**

#2965853 - 09.10.2012 22:33 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

Родината на Вапцаров е Македония, както и на всички останали македонски българи или само македонци.

Каза един македонист.

Хурке, бръщолевиш си глупости.
Аз съм един от най-големите антимакедонисти. Няма македонистически мит, който да не съм разбил с аргументи, или поне да не съм помогнал да бъде разбит.

Taridin
Kasnakoski
**

#2965856 - 09.10.2012 22:35 [Re: nereza]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Родината на Вапцаров е Македония, както и на всички останали македонски българи или само македонци.

Каза един македонист.

и за мен все още не са достатъчно ясни мотивите на Каснакоски, но общото ми впечатление е, че е най-близко до образа на т.нар. червени бабички

Хахаха!
Това как ти дойде на акъла?

Просто трябва да си обективен в преценките си.
Не може като Забеган да правиш подборки на документи и когато ти покажат първия "неудобен" да запецнеш.

Моята идея е ВСИЧКО НА МАСАТА.
Да няма скрито-покрито. Тогава всичко ще си дойде на мястото.

Страници: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2938

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.018 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.