ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
Големият "македонски" герой Никола Вапцаров е най-обикновен предател
    #2966708 - 11.10.2012 19:23

Предател ли е Вапцаров

ПОВЕРИТЕЛНО

"До г-н областния полицейски началник в Пловдив. От разложкото околийско управление 2 януари 1941 г.
Донасям ви, г-н старши командир, че от известно време из околията ми е повдигнат духа на левия елемент - комунистите. Има организирани групи от тяхна страна и се работи против днешния държавен строй."*

Следват няколко имена на следени от властите. На първо място е Никола Иванов Вапцаров.

"31-годишен, машинен техник, жител на София, на когото съпругата е чиновничка в министерството на земеделието. Същият от известно време пребивава в родния си град Банско и е лице с напълно леви убеждения. Общува с комунисти. Пише стихове със силно ляв дух. При внезапен обиск от него е иззето писмо от анонимен изпращач, където му се дават инструкции да използва днешното икономическо положение и спекулата и да вдига духа на населението. Иззети са и стихове, написани от него - селска хроника, с които много умело осмива днешния строй, а накрая заключава: "Терора долу!" и "Съюз със СССР!"

Полицейското досие на Вапцаров! Ето го - кафява папка с надпис "Софийско дознание № 16931". В нея е скрита страшна тайна - шушука се от времето, когато не можеше да се припари до архивите на МВР за антифашистката съпротива. Дали един от най-големите поети на България е предал в мазетата на "Обществена безопасност" другарите си?
Да видим.

РЪКОПИС на поета, иззет от органите на Държавна сигурност:

"По радиото някой шумно спори /с кого не знам/ а може би с народа/ В кафенето някой се изсекна/и дълго кри се зад здравите опинци / огледа се и каза уж полека / Комай ни лъжат тия синковци!"

Да не би Вапцаров днес да го е писал?
Не, листчето е очевидно вехто, пожълтяло и изтъняло от пипане. Датирано е - 1941 година.

Пак оттогава:
ПОВЕРИТЕЛНО

"До дирекцията на полицията, Държавна сигурност. От Разложко околийско управление
Донасям ви, че лицето Никола Вапцаров е проявявал подмолна агитация из Разложка околия, предимно сред младежите, настройвайки ги към акция, целяща сключване на пакт за взаимопомощ между България и СССР. Поради което се очерта като крайно опасен за реда и общественото спокойствие в този край. Моля същият да бъде препратен на околийския управител в Годеч за въдворение."

Донесението е писано, след като Вапцаров е заловен да събира из Пиринска Македония подписи в т. нар. Соболева акция - в подкрепа на предложения ни от СССР пакт за приятелство.

Поетът е интерниран през февруари 1941 г.в Годеч. Там се подписва всеки ден в полицията, забранено му е да говори по телефон и писмата му са контролирани. Пуснат е след 3 месеца и веднага е избран за ръководител на Централната военна комисия при ЦК на БКП. На тази комисия е поверена терористичната антифашистка дейност. Поетът е арестуван отново на 4 март 1942 г., но вече за "минноподривни дела срещу немските войски".

ПРОТОКОЛИ ЗА ОБИСК:

" В жилището на Никола Вапцаров на ул. "Ангел Кънчев" 37 в София е намерен позив, написан на бял лист с дребен шрифт на печатарска машина: "Български граждани, войната иде с бързи крачки..." и указание: "Използвай всички възможности и го размножавай!"

... Намерен е вестник "Работническо дело", орган на работническата партия, брой втори.

... Намерен е пистолет, 7,65-милиметров, 6 броя парабелови патрона."

Следва одумваният от години насам ПРОТОКОЛ ЗА ДОБРОВОЛНО (!) ПРЕДАВАНЕ.

Да, антифашистът, който се намира по онова време в килия, със собствените си ръце предава на инспектор от полицията скрити у дома му снимки, адреси и шифър.
"Към 21 ч на 10 март 1942 г. заведохме задържания Никола Вапцаров в дома му, за да предаде доброволно укритите от него книжки, на които са записани явки на комуническата партия - гласи рапортът на полицаите. - По негово указание се качихме на общия таван. Вапцаров си протегна ръката в един процеп между една от стените и покрива и извади едно листче, в което бяха завити две снимки и текст: "Човекът с по-голямата коса е среден на ръст, очи кестеняви, коса прошарена. За него толкоз. За другия нищо не знаем. Мисля, че е от дубльорите. Вие трябва да ги намерите."
Чии са тия снимки? В досието има само едно предположение, че това са хора, нарочени от комунистите за убиване.

Протоколът по-нататък гласи: "След това Вапцаров си пъхна ръката в същия процеп и предаде още едно листче, сгънато, на което има написано нещо с шифър. Вапцаров обясни, че написаните на него явки на комунистическата партия са с шифър, измислен от самия него.".

В приложение с почерка на поета се сочи шифърът на думата България:
Б-1, Ъ-8, Л-6, Г-4, A-0, Р-7, И-5, Я-9. Шифровано "България" е изписана така: 18640759.
Суперполицаят Никола Гешев, страшилището на комунистите, лично е водил дознанието срещу поета антифашист. Той заповядал поетът да бъде обискиран и задържан. Неговият подпис стои и под АРЕСТАНТСКО ПОВЕРИТЕЛНО:

"До г-н прокурора при военно-полеви съд. От отдел Държавна сигурност
Представям ви, г-н прокурор, арестантска преписка за долуизброените 45 лица, уличени в комунистическа дейност.

(Под номер едно е Никола Вапцаров От проведеното дознание се установява, че някои от задържаните са били членове на Централния минноподривен комитет към ЦК на Комунистическата партия. Задачите им са били да организират бойни комунистически групи, които да прекъсват телеграфни и телефонни линии, да изхвърлят влакове, да рушат мостове, да подпалват бензинови складове и цистерни, да се снабдяват с оръжие и да готвят въоръжено въстание... Укривали са в квартирите си комунистически функционери - саботьори, дошли в България от Съветския съюз с подводница. Укривали радиопредавател. Лицата остават в ареста на дирекцията на полицията на ваше разпореждане." Между кориците на дознание № 16931 не се намират сведения за начина, по който шефът на отделение "Обществена безопасност" към ДС Гешев - с помощта на някой си Павлов, началник на Държавна сигурност тогава - е принудил Вапцаров саморъчно да напише на машина протокол от собствения си разпит. Дали са го изтезавали? Може, но от това в полицейското му досие няма и следа.

САМОПРИЗНАНИЯТА НА ПОЕТА. Те са в 27 гъсто изписани страници. Какви ли не небивалици са изговорени и изписани от половин век за тях!
Ето какво гласят:

"Именувам се Никола Вапцаров. В момента на арестуването ми заемах длъжност при ЦК на БКП в комитета, който ръководеше т. нар. специална работа.

От партийните хора трябваше да се отделят най-смелите и заедно с нелегалните да формират бойни групи. В случай на война със СССР те трябваше да прекъсват жп линии, телеграфи и телефони, да изхвърлят влакове, да подпалват вагони, цистерни и шлепове с муниции. Начело на този комитет беше поставен Васил, чието истинско име не знам. Той беше дошъл от СССР с подводницата. Аз бях втория член на комитета и получих псевдонима Лозан. С нас често идваше и Стоян, истинското му име не знам, предполагам, че той е бил завеждащ бойните групи в София. Два пъти пренасяхме взрив на ул. "Тодоровци". При нас дойде още едно лице от ЦК, Васил го наричаше Стареца. Връзки съм имал и с Кирчо , не знам истинското му име, той държеше връзките с провинцията. Негов заместник беше Пешо."

В самопризнанията следват влудяващо безсъдържателни - направо безумни! - подробности за срещи с хора на места като "един мост, който минава на една ж.п. линия" или "трамвай № 5 от площад Македония". Споменава се още едно малко име: "Йосиф, който ми каза, че аз ще се казвам Григор и ще бъда на разположение на Стоян".
Най-конкретното, разказано на Гешев от Вапцаров за революционните работи, се свежда до: "Стоян ми даваше по 100, 200 лв. седмично за лични нужни, за да не работя по специалността и да имам време". Или: "Стоян ми даде пистолет "Парабел" и ме попита мога ли да си служа с него, казах, че мога". Или: "Получих предавател от непознат".
Останалото писмено изложение на Вапцаров се състои от спомени като този: "Запомнил съм среща с една мома, тя държеше клонче с извехтели изкуствени цветя, които бяха имитация на ябълков цвят. Тя ми каза, че срещата не е в удобно за нея време, защото в 14 часа е на работа. На другия ден я заведох в бозаджийница "Ботев". Попитах я може ли да намери квартира за преспиване за ден-два. Тя каза, че сега не може да ми отговори." Толкова.

Описани са и няколко нелегални, обаче така: "един момък", "един мъж - едър, рус, бръснат, към 35-годишен".

За сведение на полицията Вапцаров е изписал само двама души с истинските им малки имена и фамилии: Атанас Романов и Младен Исаев - тогава млад, талантлив поет и писател - (може би негов конкурент в литературното поприще?...)

"Завърнах се в София на 1 септември 1941 г. от Годеч, където бях интерниран. На 7 или 8 при мен дойде Атанас Романов, с когото се познавах от македонските вечеринки и поиска да узнае какво мисля за войната. Постави ми въпроса дали съм готов да работя в партията при сегашните тежки условия. Казах му, че съм готов. Тогава ми постави въпроса дали бих заминал след няколко дни в провинцията, за да свърша работа."
И още: "На един човек, нелегален, облечен в брич и войнишка куртка, дадох явка за София в Дома на изкуството. Там ще намери писателя Младен Исаев и ще му даде парола: "Идвам от Хасково, много здраве от Здравков, искам да взема 15 екземпляра от последната ви стихосбирка." Младен трябваше да отговори: "Сега нямам у себе си, но ще намеря."

А също така: "Казах на Младен Исаев, че една дама ще дойде с брат ми при него да му предаде едни пакети. Младен се съгласи, а аз отидох при аптеката и чаках там до 11 часа, но лицето не дойде и аз се прибрах."

На отделно листче, може би след допълнителни зловещи срещи и разговори с Гешев, Вапцаров е написал:

"В дирекцията на полицията ми се показа талон със снимки.

Снимка №1 е на лицето Васил, под чието ръководство съм бил със специалната работа.

Снимка №2 е на лице, известно ми като Ихтиманеца, което срещнах в складкарница на ул. "Патриарх Евтимий"...

Снимка №3 - лицето не познавам.

В дирекцията на полицията ми съобщиха, че Васил се казва Цвятко Радойнов, а Ихтиманеца се казва Георги Анчев."

Предателство ли е това? Или резултат от кръстосан разпит, при който Вапцаров признава само онова, което дознателите със сигурност вече знаят?
Тъй или инак, един протокол на открито заседание на Софийския военен съд от 6 юли 1942 г. показва, че пред магистратите Вапцаров се отрича от показанията, които е дал при дознанието.

Накрая на полицейското му досие с кламерче е прикрепено малко овехтяло листче, на което на машина пише: "Никола Иванов Вапцаров, роден на 24 ноември 1909 г. в град Банско, е осъден на смърт като комунист и екзекутиран."

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
velinski
пристрастен

Re: Големият "македонски" герой Никола Вапцаров е най-обикновен предател
    #2966717 - 11.10.2012 19:42 [Re: velinski]

Елена Вапцарова, в чиято порядъчност няма съмнение, отбелязва, че „Никола се намерил пред разкрити карти – полицията всичко знаела”. Да оставим обаче майката и да видим какво казва професионалистът – в случая ветеранът на БКП, комунистът идеалист Никола Павлов – Комара, съподсъдим по процеса на Вапцаров:
„Нашите хора рухнаха, полицията знаеше абсолютно всичко, дори онова, което и ръководството не знаеше. Подсъдимите бяха объркани. Те или за първи път попадаха на опитните полицейски следователи, или не издържаха на натиска на безспорните доказателства…”
Далеч сме от мисълта, че сам Никола Вапцаров е бил белязан в Оня списък за жертвоприношение, прецизно изготвен в Москва. Поетът просто е бил „някаква си личност” в механизма, предназначен за поправяне. Но анализ на ситуацията показва и друго:
НА НЯКОГО ВАПЦАРОВ Е БИЛ ДОПЪЛНИТЕЛНО НЕУДОБЕН
В полицията не са били един и двама, и по това дело, и по други, които пропявали без бой. Но слух за това, че не се представил като „не човек, а желязо”, се пуска само за Вапцаров. Веднага след ареста Богомил Райнов съобщава интересна подробност. Някакъв тип злорадо му се изрепчил: „Нашият Кольо не издържал, изложил се…” Бъдещият баща на българския Джеймс Бонд го набил. Трябва да е истина. За онова време в писмо до ЦК на БКП през 1951 г. Александър Жендов отбелязва, че Райнов коментира разстрела на Вапцаров с „Така му се пада, като е такъв глупак!”
Да видим обаче какво толкова не е издържал и се е изложил Кольо. И как е стигнал сам да си подпише с показанията
СМЪРТНАТА ПРИСЪДА
Вероятно веднага е разбрал откъде полицията знае всичко. После е разбрал и за Антон Иванов, който за две шишета ракия прави 28-часови разкрития, количествата и качествата на които не биха достигнали всички показания на 62-мата подсъдими, взети заедно.
И Никола Петров – Комара, и Стефан Богданов (брат на разстреляния по дело 585/42 Петър Богданов) са оставили документи в ЦПА и в ЦДИА, в които се отбелязва как Антон Иванов сам признава огромната си вина за недостойното си поведение в полицията, разкайва се за малодушието си, проявено там. И е изразявал желание чрез смъртта си да изкупи поне част от греха си. Обещавал да покаже твърдост и вярност при разстрела. Казвал го е Петър Богданов на брат си. Така, подписал смъртната си присъда със 11-те страници показания, стигаме до спорния въпрос –
МОГЪЛ ЛИ Е ВАПЦАРОВ ДА МИНЕ С ПО-ЛЕКА ПРИСЪДА
Отговорът е – да!
Изходът е в тоталното отричане и недаване на никакви показания в полицията. Въпреки унищожителните веществени доказателства и показания на съподсъдими. Това отлично са го знаели опитните конспиратори. Като Комара, като Иван Масларов, най-вече като много по-виновния Трайчо Костов. Вместо да мълчи като тях, Вапцаров пише. А че мълчанието е било изходът свидетелства ветеранът на Партията, прекарал в социалистически затвори повече, отколкото в додеветосептемврийски – Стефан Богданов: „Не се ли направеше самопризнание в полицията, по тогавашните закони това имаше значителна тежест” (писмо на Стефан Богданов до комисия на ЦК на БКП от 18 юни 1956 г.)
Със самопризнанията си Никола Вапцаров автоматично се включва в
СЪСТАВА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО
- организиране на бойни групи, установяване на връзки с диверсионни групи, дошли от СССР, и още, и още – все влизащо в параграфите на ония изменения и допълнения на ЗЗД, с които започнахме. И според които вината на организатора е по-значима от тази на конкретния изпълнител. „Бях втори член на комисията… длъжността ми беше да поддържам връзка с хората от провинцията – пише Вапцаров, – и в случай, че Васил (Радойнов) е зает, да ги инструктирам…”
Разбира се, има подробност – възможно е Вапцаров да е приел оная тактика на всички революционери в света, които правят подробни показания за всичко, което полицията знае, за да се крие нещо по-съществено. Прочее такава е и тактиката на неговия приятел Цвятко Радойнов. Но е грешна. Защото е нямало какво да се крие. Или само така си мислим?!
И понеже сме се заели само с ония очевидни неща, които никой не вижда, продължаваме с тях. В затвора след приключването на следствието подсъдимите по делото се оказват на удивителна свобода. Те са в килии за по осем човека, постоянно могат да си гостуват от килия в килия. Стигат до идеята за „успореден процес”, за да организират държанието си пред съда. Неотразимият конспиратор Комара урежда канал, по който урежда почти всекидневна връзка с останалите на свобода членове на ЦК, преди всичко с Цола Драгойчева и Антон Югов. Получават указания, напътствия, там се разтичват за адвокати, на които предават данни, писани лично от подсъдимите за признанията им пред полицията. И сега е време да развенчаем
МИТА ЗА МЛАДЕН ИСАЕВ
До ден днешен той минава за пръв приятел на Вапцаров. Не само не е такъв. Той дори злобее срещу Вапцаров, защото той е оня, който го посочва на полицията като явкаджия. Ненавижда го като човек и го отрича като поет. Буквално работи срещу Вапцаров. И не само срещу него. Веднага след ареста си търси защита не от Партията, а от идеолога на националсоциализма в България адвоката Сотир Янев. Сотир Янев тутакси отделя Младен Исаев от останалите подсъдими, дори го противопоставя на тях и идеологията им. Когато Комара укорява Младен Исаев, че с поведението си утежнява положението на Вапцаров, той отвръща: „И какво от това?!”
Странна е цялата метаморфоза, последвала след Девети септември, при която фалшификаторът на историята Младен Исаев десетилетия се представя едва ли не за продължител на делото на Вапцаров. Отново да чуем Камара: „Чудя се и се дивя – пише в писмо до ЦК на БКП – на писаното в толкова сборници официални за Вапцаров, където Младен Исаев сълзи рони за големия поет и незаменим гражданин, и комунист, че и приятел. Боже опази!…И чета още, че Младен се хвали, че бил свидетел на последните дни и часове на Вапцаров като негов близък съподсъдим. Само дето не мога да прочета, щото той го премълчава, за онова негово позорно държание тогава пред съда и по отношение на самия Вапцаров…”
И така стигаме до своего рода
ПЕСЕН ЗА ИСТИНСКИЯ ЧОВЕК
- автора на „Песен за човека”.
Някак си го няма в реките от мастило, изписани за Вапцаров, именно човекът.
Човека Вапцаров виждаме в сухия служебен протокол на длъжностните лица по разстрела: „Осъдените запяха „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира” и бяха разстреляни.” Преди това е описано как на въпроса за последно желание Вапцаров поискал да напише нещо, как тутакси му дали лист и молив, как понечил да пише, как изпуснал молива. Не е било ехо от инквизиции. Нито от ужас пред стаените дула на карабините. От душевен срив е било. Едно чисто човешко чувство. Бил е третият срив в душата на поета. Последният. Три срива преживява душата на поета в затвора.
ПЪРВИЯТ СРИВ
Когато в килиите на затвора разбира, че всичко, което е вложил при следствието, е било напразно. Че тия, за които се е жертвал, не са това, за което ги е мислил. Разбрал е, че за Антон Иванов той е бил едно винтче, че дори Трайчо Костов за него е бил „амбициозен интелигент, чужд на народа, чужд на работническата класа” (ЦДА, ф. 1, оп. 5, а. Е. 55). Но по-важното е онова, че всичко, което Антон Иванов издава, в полицията вече са го знаели. Което за Вапцаров, който е бил достатъчно интелигентни, е означавало, че и самият Антон Иванов е предаден за жертвоприношение. И не само той. И Цвятко Радойнов, неговият толкова приятен събеседник дни и нощи. Вапцаров ясно е разбрал, че е затънал в локвата на някаква мръсна игра, в резултат на която в ръководството на Партията в страната при създаването на Отечествения фронт да не остане противник на кроежите на Задграничното бюро на Партията в Москва. Едно перфектно убийство с чужди ръце… Но поетът остава човек и само кодира, зашифрова своя първи срив. Прави го в мотивите за обосноваване молбата си за свидетелите си по делото. Молбата завършва с едно странно изречение: „Не съм и не мога да бъда комунист, и идейно съм твърде далеч, в известна степен диаметрално противоположен на комунистите…” Не е било, както тълкуват думите някои автори, от стремеж да облекчи положението си пред съда.
След този пръв срив следва
ВТОРИЯТ СРИВ
Това става, когато разбира, че ако не е правил самопризнания дори и за пределно очевидното, смъртно наказание не би го очаквало. И че това старите кадри добре са го знаели и затова са мълчали. Но никой не е бил намерил за необходимо да му го каже на него – всеотдайно прегърналия делото. Не му го е казал Иван Масларов, неговата пряка връзка с ЦК, не му го е казал Никола Павлов – Комара, нито Христо Братованов, участвал в организирането на бойни групи наравно с него, не му го е казал вещият в правните въпроси приятел адвокат Кирил Николов. Да не говорим за Младен Исаев, откраднал и последното пшеничено зърно от вярата му… И отново поетът прибягва до шифровка на втория си срив. Няколко дни преди произнасянето на присъдите неуморимият конспиратор Комара обикаля всички заплашени с най-тежкото наказание и от всеки взема по няколко прощални редове до близките. Никола Вапцаров не оставя предсмъртно писмо. Някои ще кажат: че какво по-значимо предсмъртно писмо от „Прощално” и „Борбата е безмилостно жестока…” Дето е казал поетът:
РЕСТО! НЕ СТРУВА!
При третия, последен срив Вапцаров не шифрова нищо. Или може би е искал да каже нещо с това изпускане на молива, което още не сме дорасли да разберем…
Всъщност след толкова много нещо, изписано и за Вапцаров, и за процеса, знаем ли вече всичко за Вапцаров?
Едва ли! Дори окултистите, които имат под ръка уникален документ, както нарича стихотворението „Гадател” поетът Атанас Мочуров, още не могат да измъдруват каквото и да било. Стихотворението има 13 реда, непобиращи се в никакви стихотворни канони, писано е през 1929 година. Там гадателка предрича на лирическия герой (самия Вапцаров) „Куршум за някаква незнайна гадна мъст / Изпрати ще те млад тъй рано в гроба.”
Ето как тълкува „документа” поетът Атанас Мочуров: „Стихотворението съдържа 13 стиха. Младият автор е изтървал възможността да постигне класическата форма на сонета. Но същността на творбата е шокиращо необичайна. Предсказват смъртта на юношата, а той просто не смее да повярва, че е възможно мечтата на неговия живот да се сбъдне по такъв блестящ начин – само след 13 години. Толкова, колкото са стиховете в стихотворението „Гадател” Всичко е точно! То показва, че
НАИСТИНА ОЩЕ НЕ ЗНАЕМ ВСИЧКО
за поета. Да се върнем за малко на ония 111 страници самопризнания. Те са пред нас като 111 куршума. И Левски е давал самопризнания пред специалната комисия. Както и конспиратори от цял свят във всички времена. За да се скрие нещо по-важно. Приехме, че в случая с провала на ЦК и Военната организация не е имало какво да се крие. Но дали е така?!
Из печата се появиха приписвания на съучастност на поета със съветското разузнаване. Други намесиха дори Интелиджънс сървиз. Съмнявам се. Но когато човек си има работа с тайни служби, особено съветските, трябва да се съмнява и в съмненията си. Нека отново се върнем към Богомил Райнов. Знаем, че той не лъже. Вървят те една вечер, а зад тях – постоянното присъствие – агенти, то се знае – на Гешев, кошмарът на БКП. Богомил Райнов му казва: „Какво правиш – искаш да те спипат ли?”, поетът отвръща апатично: „Ще гледам да не ме спипат.” После Райнов го съветва да се укрие, поне временно. Вапцаров отвръща: „Няма как! Ти не знаеш…”
Богомил Райнов не знае.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2966737 - 11.10.2012 20:05 [Re: velinski]

Според мен, темата няма директна връзка с "ПОЛИТИКА-МАКЕДОНИЯ"!

velinski
пристрастен

#2966739 - 11.10.2012 20:07 [Re: velinski]

От Вапцаров до Живков и останалите

Автор: Анна Заркова
Обем: 176 стр.
Формат в мм.: 130x210
Издател: ИК "Труд"
Мека подвързия
Дата на включване: 2012-09-28
ISBN: 9543982619
Категория: Съвременност

Нашата цена: 7.19 лв.

Каква е истината за най-новата българска история – тази, чиито живи свидетели бяха сред нас доскоро? Истински ли са нейните герои? Що за хора са били професионалните революционери, които след 9 септември 1944 г. вземат властта, управляват 45 го- дини България и завещават парите и морала си на някои от днешните демократи? Част от отговорите на тези въпроси, макар и малка, се намира в старите полицейски папки. Те са събирани от началото на 1923 до края на 1944 г. и десетилетия наред са държани под ключ в Министерството на вътрешните работи. Между кориците им има ярки и трагични човешки съдби. Мъже и жени, които след победата на комунизма са определяли съдбата на държавата ни, са били следени от политическата полиция на предишния режим. Прелистването на водените срещу тях дознания е своеобразно докосване до личния им живот. Овехтелите страници издават техните пристрастия – интимни и политически. Разбира се, че на героите антифашисти, за които сме чели и чували, нищо човешко не им е чуждо. От протоколите на полицейски разпити разбираме, че видни дейци от съпротивата срещу фашизма и капитализма не са издържали на мъченията в мазетата на Държавна сигурност и са проговаряли за тайните на тяхната организация. Оказва се, че фразата “Мълчи като комунист на разпит” е по-скоро част от легендата за борческото минало на червената партия, отколкото отражение на действителността. Искате примери? Цола Драгойчева, близката съратничка на Тодор Живков, Първия в партията държава, издала някога другарите си и явките им. Да, извършила предателство. Никола Йонков Вапцаров, недостижимият поет революционер, бил пречупен от агентите на “Обществената безопасност” и посочил имена на негови познати, посветени в червената конспирация. Има и други примери, но и без тях един важен въпрос излиза на преден план: Трябва ли тези хора, които след изтезания са избрали да живеят, вместо да умрат, да бъдат осъдени от поколенията като предатели?

velinski
пристрастен

#2966742 - 11.10.2012 20:09 [Re: Негатор]

Има-има.Това е най-големият,най-великият македонски поет.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966753 - 11.10.2012 20:26 [Re: velinski]

Цитат:

Това, което публикуваш, е контрапродуктивно!

Дали е ангел или дявол, герой или предател, българин или циганин, гей или хетеросексуален, глупак или мъдрец, няма никакво отношение към факта, че Вапцаров е голям БЪЛГАРСКИ поет!

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2966756 - 11.10.2012 20:29 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Това, което публикуваш, е контрапродуктивно!

Дали е ангел или дявол, герой или предател, българин или циганин, гей или хетеросексуален, глупак или мъдрец, няма никакво отношение към факта, че Вапцаров е голям БЪЛГАРСКИ поет!

Анти, не се вживявай в ролята на пропагандист като Двойнствения
Нека нещата излизат такива, каквито са.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966759 - 11.10.2012 20:33 [Re: Тълмачъ]

Не гледам някой да протестира против "излизането" на разни неща, които естествено нямат отношение към поезията!

velinski
пристрастен

#2966760 - 11.10.2012 20:34 [Re: Негатор]

Какво като е поет?Творчеството му индулгенция ли е за предателството?Имаме и много по-добри поети от него,с класи - Ботев,Дебелянов.За мене е важна каузата и истината за Македония.А Вапцаров...какво значи тук някаква си личност.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966765 - 11.10.2012 20:38 [Re: velinski]

Цитат:

Какво като е поет?Творчеството му индулгенция ли е за предателството?Имаме и много по-добри поети от него,с класи - Ботев,Дебелянов.За мене е важна каузата и истината за Македония.А Вапцаров...какво значи тук някаква си личност.

Е, щом имаш лиценз да класираш лично поетите по качество на поезията ...
Та какво за Македония? Защо посмъртно фиромизираш човека, в пълен унисон с бЛаже-лажетата?

velinski
пристрастен

#2966768 - 11.10.2012 20:46 [Re: Негатор]

Говоря зя предателството му в полицията.За предателството му към съратниците си.Защото те умират заради него.За нелегалните,които той е предал.За отношението му към Македония,ако си забелязал,в тази тема още не съм писал.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2966769 - 11.10.2012 20:46 [Re: Негатор]

Защо да го фиромизира-Вапцаров умира като българин-както и живее, няма нищо общо с Македония на бЛажетата.
Дали е бил предател на другарите си-комунисти, не мога да твърдя-не съм прокурор, нито пък адвокат. Може и да е - много хора се счупват при извънредни обстоятелства като арест и мъчения, разбираемо е. От друга страна-ако е предател, защо това (показанията и сътрудничеството на полицията) не е смекчило съдбата му, а са го разстреляли като куче??
Че е голям поет е, голям е; че комунизмът е в най-добрия случай симпатична илюзия, а в най-лошия: глупост и кървав терор, така е.
Така че какъв е проблемът?
Ще замоля автора на темата да резюмира многото цитати които е дал до размера на няколко точки като твърдения, за да стане ясно тезата и основанията които стоят зад нея, ако има такива-за да се прецени доколко е сериозна работата, или не е...

Редактирано от Zabergan (11.10.2012 20:48)

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
    #2966770 - 11.10.2012 20:47 [Re: Негатор]

Цитат:

Не гледам някой да протестира против "излизането" на разни неща, които естествено нямат отношение към поезията!

Разни неща излизат всякакви. Живеем във века на информацията и толкова по-добре.
За мен Вапцаров не престава да бъде голям български поет заради това, че не е бил "не човек, а желязо" като онзи изрод Душко или къв беше, дето убил приятеля на баща си, когато искал да му каже да се прибере вкъщи.
Сега очаквам Дубиалния да каже "Ами ето, Вацпаров си е предал другарите, оти са били бугари, па той е ист македонец"

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966774 - 11.10.2012 20:51 [Re: velinski]

Цитат:

Говоря зя предателството му в полицията.За предателството му към съратниците си.Защото те умират заради него.За нелегалните,които той е предал.За отношението му към Македония,ако си забелязал,в тази тема още не съм писал.

Нали досега беше упрекван, че предал тогавашната държава, а сега пък - че предал другарите си, които работели против нея ...
Излиза значи, че предавайки другарите си, той помага на тогавашната държавна машина ...
Та къде точно беше грехът му, че нещо се забърках вече?

velinski
пристрастен

#2966775 - 11.10.2012 20:52 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Опитвам се да не вадя от контекста нищо.Имам познат,който е бил голям шеф в полицията.Сега е пенсионер,но е и писател.Каза ми за делото на Вапцаров,че се съхранява в момента в архива на МВР.И в момента е там.Вапцаров просто е бламиран при разпитите.Подвели са го.Че всичко се знае.Изброили са му някои факти,както и хипотези.Че той е предаден вече от негови хора и сътрудничеството му само ще облекчи положението.Хванал се е на въдицата.

velinski
пристрастен

#2966776 - 11.10.2012 20:53 [Re: Негатор]

Ти пиян ли си в момента?

Негатор
Античен вагабонтин

#2966778 - 11.10.2012 20:54 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

... Вапцаров умира като българин-както и живее, няма нищо общо с Македония на бЛажетата.
Дали е бил предател на другарите си-комунисти, не мога да твърдя-не съм прокурор, нито пък адвокат. Може и да е - много хора се счупват при извънредни обстоятелства като арест и мъчения, разбираемо е. От друга страна-ако е предател, защо това (показанията и сътрудничеството на полицията) не е смекчило съдбата му, а са го разстреляли като куче??

+1

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2966779 - 11.10.2012 20:55 [Re: velinski]

Еми-и така да е, случва се-никой не е застрахован от грешки.
Което не означава че трябва да го оплюем дружни-не се знае ние в такава ситуация колко пъти щяхме да напълним гащите...така че не е добре да съдим от гледна точка на Вечността.
Идеалисти като него после, след победата на социализма, се самоубиха (Пеньо Пенев например; в СССР-Маяковски)...та не се знае знае ли се.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966780 - 11.10.2012 20:58 [Re: velinski]

Цитат:

Ти пиян ли си в момента?

Още заглавието на темата подсказва, че искаш да "заклеймиш" македонизма, заклеймявайки поета Вапцаров като предател, което е (меко казано) доста контрапродуктивен подход!

velinski
пристрастен

#2966783 - 11.10.2012 21:10 [Re: Негатор]

Просто излагам фактите,че е предал другарите си комунисти.И някои от тях са разстреляни по негова вина.За Македония не съм споменал и дума.Антон Иванов също е предател...Ти дена го били,ни вопъл ни стон,но устата сама сгрешила,промълвила Антон.Своето име им казал....По памет цитирам.Антон Иванов за две шишета ракия предава също другарите си.Той македонец ли е?Или трябва да крием,защото Веселин Андреев го издига като идол,като пример на комунистическия идеализъм,морал...Хайде да не продължавам нататък.

velinski
пристрастен

#2966785 - 11.10.2012 21:12 [Re: Негатор]

Или може би всички,които са загинали за обединена България в Македония,са по-малко значими от Вапцаров,само защото не са поети?

Негатор
Античен вагабонтин

#2966789 - 11.10.2012 21:18 [Re: velinski]

Цитат:

За Македония не съм споменал и дума.

Еми тогава, що ще темата в "ПОЛИТИКА-МАКЕДОНИЯ"?

За твоя информация, между Антон Иванов и прототипа на героя от стихотворението "Балада за комуниста" няма нищо общо!

http://chitanka.info/text/12606-balada-za-komunista

Цитат:

Лято 1946 г.

в памет на моя другар партизанин Стефан Минев — Антон

Но, дори и да имаше общо, ясно е, че става дума за поетична идеализация и нищо друго!

Негатор
Античен вагабонтин

#2966790 - 11.10.2012 21:21 [Re: velinski]

Цитат:

Или може би всички,които са загинали за обединена България в Македония,са по-малко значими от Вапцаров,само защото не са поети?

Много по-достойно е да се популяризира тяхното дело, отколкото да се омаловажават тези, които по една или друга причина вече са добили популярност!

velinski
пристрастен

#2966803 - 11.10.2012 21:38 [Re: Негатор]

А,ти искаш половината истина.Тази,само фасадата,опаковката.Щом имаш претенции,че си велик поет,революционер,идеалист,пример за простосмъртните-носиш отговорност за себе си,защото ако се компрометираш,компрометираш идеята,партията,окачваш другарите си на бесилото.Доверие,знаеш ли колко тежи тази дума?И той не се е оказал на висота.И изведнъж той се оказва не толкова далечен,недостижим в таланта си,защото разбираш,че нищо човешко не му е чуждо.Талант,но липса на характер.Лесно е да умреш,трудно е да издържиш.Как да вярвам на стиховете му,след като той се е пречупил?Таланта няма нищо общо с характера на личността,както интелигентността с морала.

Негатор
Античен вагабонтин

#2966822 - 11.10.2012 22:07 [Re: velinski]

Приживе човекът не имал кое знае какви лични претенции, а е бил възвеличен години след смъртта му - и то без да го питат за това, естествено ...

Режисьорът Роман Полански е обвиняван като педофил, например, което не му пречи да си остане голям режисьор ...

Та твоето недоверие към Вапцаров в личен план не знам как точно може да "бори" македонизма?!

velinski
пристрастен

#2966836 - 11.10.2012 22:28 [Re: Негатор]

Ти да не си решил да ставаш адвокат на Вапцаров?Много късно си се родил.Той отдавна е разстрелян.А ти откъде знаеш приживе той какви претенции е имал?Стиховете му са претенциозни,за саможертва,но без житейско покритие.Ти не можеш да приемеш изневярата на Вапцаров,а тя не е първата за него.Поетите са много емоционални и им липсва реализъм.Поети,които са се самоубили - Сергей Есенин.Петя Дубарова,Пеню Пенев,Веселин Андреев.....Те са непредсказуеми.Всичко можеш да очакваш от тях.Раними са.Това е точната дума.Но им липсва борбеност.При Вапцаров това е само показност.А,забравих Яворов.Той също се е самоубил.Да не ме обвиниш,че и той по някакъв начин е свързан с Македония?Само че Яворов има смелостта сам да се самоубие,не да чака друг да му свърши мръсната работа.И нещото,в което мога да обвиня Вапцаров,това че е страхлив.

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #2966838 - 11.10.2012 22:30 [Re: Негатор]

Един път и аз да съм съгласен с Анти. Политическата ориентация на Вапцаров няма особено значение предвид творчеството му, което е оставило трайна следа в българската литература.
Иначе не виждам нищо шокиращо в тези изявления и на малките деца им е ясно, че той е искал България да е съюзник на СССР, а не на Германия. Смешно е, когато в Македония го изкарват Македонски националист, цялата му дейност е комунистическа и неговото самоопределение в кражока не е от особено значение.
Политически Вапцаров е противоречив, но литературно няма никакви съмнения в качествата му и приносът му за българската литература.

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2966841 - 11.10.2012 22:32 [Re: velinski]

Много си озлобен нещо...

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Негатор
Античен вагабонтин

#2966848 - 11.10.2012 22:39 [Re: velinski]

Цитат:

Ти да не си решил да ставаш адвокат на Вапцаров?Много късно си се родил.Той отдавна е разстрелян.А ти откъде знаеш приживе той какви претенции е имал?Стиховете му са претенциозни,за саможертва,но без житейско покритие.Ти не можеш да приемеш изневярата на Вапцаров,а тя не е първата за него.Поетите са много емоционални и им липсва реализъм.Поети,които са се самоубили - Сергей Есенин.Петя Дубарова,Пеню Пенев,Веселин Андреев.....Те са непредсказуеми.Всичко можеш да очакваш от тях.Раними са.Това е точната дума.Но им липсва борбеност.При Вапцаров това е само показност.А,забравих Яворов.Той също се е самоубил.Да не ме обвиниш,че и той по някакъв начин е свързан с Македония?Само че Яворов има смелостта сам да се самоубие,не да чака друг да му свърши мръсната работа.И нещото,в което мога да обвиня Вапцаров,това че е страхлив.

Всички поети ли ти са нещо криви тази вечер или само Вапцаров?

velinski
пристрастен

#2966850 - 11.10.2012 22:40 [Re: strawberry]

Разстреляни са хора заради него.Той да отърве кожата за тяхна сметка.Тях кучетата ги яли,той да е жив.Това няма ли значение.Остави идеологията на една страна.

velinski
пристрастен

#2966851 - 11.10.2012 22:41 [Re: Негатор]

Напиши и ти едно стихотворение тази вечер.Може пък да те оценя.

strawberry
ветеран

#2966852 - 11.10.2012 22:42 [Re: velinski]

Това са чисти глупости.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

velinski
пристрастен

#2966854 - 11.10.2012 22:44 [Re: strawberry]

Кое е глупост?

Негатор
Античен вагабонтин

#2966856 - 11.10.2012 22:46 [Re: velinski]

Цитат:

Кое е глупост?

Ами я да вземеш да обясниш на кого точно човекът е "предател" и как именно използваш "предателството му" против македонизма?

velinski
пристрастен

#2966863 - 11.10.2012 22:56 [Re: Негатор]

За какъв македонизъм говориш,какви пет лева?Аз говоря за предадтелството му като комунист.За предателството му към нелегалните,които той издава на полицията.Какво не ти е ясно?Написа ли си домашното?

Негатор
Античен вагабонтин

#2966865 - 11.10.2012 22:58 [Re: velinski]

Цитат:

За какъв македонизъм говориш,какви пет лева?Аз говоря за предадтелството му като комунист.За предателството му към нелегалните,които той издава на полицията.Какво не ти е ясно?Написа ли си домашното?

Еми тези предателства не са за "ПОЛИТИКА-МАКЕДОНИЯ"!

velinski
пристрастен

#2966867 - 11.10.2012 22:59 [Re: Негатор]

А за къде са?За форум гоблени?

strawberry
ветеран

#2966869 - 11.10.2012 23:00 [Re: velinski]

Абе ти прочел ли си статиите, които си дал?

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#2966873 - 11.10.2012 23:07 [Re: velinski]

Цитат:

А за къде са?За форум гоблени?

За ИСТОРИЯ, например ...

velinski
пристрастен

#2966875 - 11.10.2012 23:09 [Re: strawberry]

Естествено.Ще можеш ли да спиш тази вечер?

velinski
пристрастен

#2966877 - 11.10.2012 23:13 [Re: Негатор]

Ами то и темата Македония е за форум История.Но я има отделно.Да не бида е забранено да се пише тук за Вапцаров и българските комунисти?За Тракия и Добруджа може да се поше в този форум.Аз обаче съм на мнение,че тогава трябва да се направят отделни форуми за Тракия и Добруджа,като и за Западните покрайнини.Според твоята логика.

strawberry
ветеран

#2966879 - 11.10.2012 23:19 [Re: velinski]

Като къпана. Въобще не ми дреме за всички тъпотии, които се пишат по тоя форум. Жалко само че този път автора е българин... mais c'est la vie.

--------------------

velinski
пристрастен

#2966882 - 11.10.2012 23:25 [Re: strawberry]

И Хитлер е обичал изкуството,и не само него.Можело е да стане добър художник.Що не кажеш някоя добра дума и за него.

Фурия
помитаща

Регистриран: 23.09.2012
    #2966884 - 11.10.2012 23:37 [Re: strawberry]

На мен ли ми се привижда или наистина е написано в статията?

Цитат:

В самопризнанията следват влудяващо безсъдържателни - направо безумни!

Как едни безсъдържателни признания ще бъдат от решаващо значение за нечий живот?

Цитат:

Разбира се, има подробност – възможно е Вапцаров да е приел оная тактика на всички революционери в света, които правят подробни показания за всичко, което полицията знае, за да се крие нещо по-съществено.

Цитат:

Вапцаров признава само онова, което дознателите със сигурност вече знаят

За долния цитат нямам коментар.

Цитат:

Изходът е в тоталното отричане и недаване на никакви показания в полицията. Въпреки унищожителните веществени доказателства и показания на съподсъдими. Това отлично са го знаели опитните конспиратори. Като Комара, като Иван Масларов, най-вече като много по-виновния Трайчо Костов.

Дали наистина Вапцаров е предател или
Цитат:

НА НЯКОГО ВАПЦАРОВ Е БИЛ ДОПЪЛНИТЕЛНО НЕУДОБЕН

И ако Вапцаров е предател, Младен Исаев какъв е!?

Цитат:

МИТА ЗА МЛАДЕН ИСАЕВ
До ден днешен той минава за пръв приятел на Вапцаров. Не само не е такъв. Той дори злобее срещу Вапцаров, защото той е оня, който го посочва на полицията като явкаджия. Ненавижда го като човек и го отрича като поет. Буквално работи срещу Вапцаров. И не само срещу него. Веднага след ареста си търси защита не от Партията, а от идеолога на националсоциализма в България адвоката Сотир Янев. Сотир Янев тутакси отделя Младен Исаев от останалите подсъдими, дори го противопоставя на тях и идеологията им. Когато Комара укорява Младен Исаев, че с поведението си утежнява положението на Вапцаров, той отвръща: „И какво от това?!”

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1948

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.044 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.