ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: свидетелства
    #3232571 - 11.12.2014 19:23 [Re: Елби]

В предговора Михайлов пише:

„Има ли в света народ, на който по най-жесток начин да е отнето правото да говори, да се учи, да пее на своя майчин мил език?
Има ли некъде народ, с чиито религиозни чувства и обществен морал да са се гаврили управниците му?

Има ли некъде народ, чиито вековни усилия за просвета и национална свест биват затрити с един варварски замах?

Где е тоя народ, който през ред поколения е имал стотици училища, черкви, учители, свещеници и ученици, и после, в "културния" XX век, остава изведнаж без помен от всичко това?

Где е тоя народ, чиито майки вечно с кърпи черни ходят, чиито заселища са обърнати на пепелища и чиято земя е обрасла с бурен и покрита с трупове?

Где е тоя народ, чийто небосклон е постоянно покрит с облаци мрачни, предвождани от гарвани зловещи?

О, има, има такъв народ! Това е българският народ, поставен в един божествен земен край, който от всички се нарича през низ векове Македония.

Тук, по силата на насилнически договори, които крият от самото начало фермента на разложението си, на нас, българите, е отнето правото да се учим и говорим на родния си език, да се наричаме българи.

Во предговорот Михајлов напишал:

Има ли во светот народ, на кој на најдобар жесток начин да е одземено правото да зборува, да се учи да пее на својот мајчин мил јазик? Има ли некaде народ, со чии верски чувства и јавен морал да се подбивани од управници му? Има ли некaде народ, чии стари напори за просвета и национална свест се затрити со еден варварски замав? Каде е овој народ, кој во ред генерации имал стотици училишта, цркви, наставници, свештеници и ученици, а потоа, во "културниот" XX век, останува изведнаж без помен од сето тоа? Каде е овој народ, чии мајки вечно со крпи црни одат, чии населија се свртени на пепелища и чија земја е обраснато со бурен и покриена со трупови? Каде е овој народ, чиј небосклон е постојано покриен со облаци мрачни, предводени од гаврани морбидна? О, има, има таков народ! Тоа е бугарскиот народ, поставен во еден божествен земен крај, кој од сите се нарекува во низа векови Македонија. Тука, според насилнически договори што ги кријат од самиот почеток ферменти на разложението, на нас, Бугарите, е одземено правото да се учи и зборуваме на својот мајчин јазик, да се нарекуваме Бугари.

За да прочетете книгата кликнете тук: http://strumski.com/readbook/?id=261

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
    #3232627 - 11.12.2014 21:36 [Re: Елби]

Евлия Челеби

http://www.scribd.com/doc/18345823/Evlija-Celebi-Putopisi

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
свидетелства
    #3234105 - 15.12.2014 16:20 [Re: Han_Solo]

Отношението на сърби (едно време) към българите:
http://macedonia.kroraina.com/prl/index.html
http://macedonia.kroraina.com/kc/cyrn40_a.html
което забелязвам в днешното отношение на някои македонци към българите.

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3284349 - 12.06.2015 19:53 [Re: sofmak]

Тайни договори между Русия, Германия и Австро-Унгария.
http://www.ng.ru/zavisimaya/2015-06-08/9_dogovora.html

Още през 1881 г. се допуска съединение на България и Източна Румелия. В същото време България трябва да се отклонява от дехствия в Македония.

През 1887 г. Германия признава правото на Русия за влияние в България и обещава съдействие за възстановяване на "правилното и законно" правителство на България.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305043 - 12.09.2015 23:22 [Re: потребител]

Поне за мен, изключително интересна География на Богоров от 1851 година.

Останах напълно изненадан от изключително подробните и задълбочени (за времето си) описания и текстове по политическа география.
Нямах представа, че сме имали подробни работи. Преровил съм почти всичко по география и при сърбите и не съм виждал подобна задълбоченост до това време.
Като заговорих за сърбите и се сетих, че трябва да пиша за Македония, та забелязвам, че яко ги е ударила липсата в тая география.

Давам и линк, някой може да иска да чете за родния си град.
http://digital.nationallibrary.bg/DWWebClient/IntegrationSearch.aspx?DWSubSession=681&v=1796

Редактирано от Han_Solo (12.09.2015 23:37)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305249 - 13.09.2015 18:32 [Re: Han_Solo]

Брачата сърби са учили, че Нишкото въстание е сръбско и хич не вдяват, че може въстаниците да са били българи. Досега в техните писаници от онова време намирам само доказателства, че въстанието е българско.

Досега никъде по форумите не съм срещал оригинала на тая статия и затова я показвам тук.

"Сербске народне новине", Пешта, 06.04.1844, 27

На български:

Цитат:

6. IV. 1844

Борбите на Сърбия от началото на настоящето столетие и борбата на хайдутите срещу спахиите е намерила слаб отглас в България... Едва през 1821 г. след гръцката революция отведнъж се появи огромна маса български хайдути в Македония и проникна чак до Пелопонес. От това числото на хайдутите се увеличавало и след последната руско-турска война между тях се разпространява някакво тайно споразумение, което е издадено от един новоприет член и удавено в кръв...

Смъртта на султан Махмуд и пророчествата, които са се разнасяли по Турско през 1840-те години[1], са предизвикали голямо движение в България, Румелия и Македония — с една дума, навсякъде, където живеят българи. Въстанията в Кандия и Тесалия, дали първия повод българите и турците по градовете едни след други да започнат да се въоръжават, започнаха да възстановяват през 1838 г. разтурената по-рано завера; надигнаха се огромни маси и отведнъж Портата се вижда отделена от Дунава и от отделилите се на север градове. Един хайдутин на име Милое[2], който воювал още при Кара Георги, и Гавра, за когото се говори, че бил свещеник, са били начело на движението. Михаил свикал съвета и против очевидната воля на народа било решено да се съблюдава строг неутралитет. На всички сърби е било строго забранено да се вмесват в българското въстание; на границата била поставена войска и всякакво съобщение с българите било прекъснато. Това спасило турците, които изгорили 150 села между Ниш и София и след няколко сражения разпръснали главните сили на зле въоръжените въстаници. Смъртно ранен, Милое се самоубива, а хайдутите, останали без предводител, започнали да се разпръсват, като най-самоотвержените отиват в Македония, където се съединяват с клефтите.

виж: вестник “Сербске народне новине”, Пеща, бр. 27, 6. IV. 1844 г.; оригиналът е на сърбохърватски.

http://macedonia-history.blogspot.bg/2010/04/1-1750-1865.html

Редактирано от Han_Solo (13.09.2015 18:35)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305336 - 13.09.2015 22:02 [Re: Han_Solo]

Прокламацията от 10 април 1841 година, с която сръбския княз Обренович обявява, че всеки, който дръзне да се намеси в Нишкото въстание, ще се смята за "миронарушител и противник на Правителството и като такъв ще бъде подложен на най-строго наказание"

НОВИНЕ СРБСКЕ
№ 15, 8. година, 1841
У Суботу 12. Априлія.

Или на следния линк:
http://macedonia.kroraina.com/ns_nish/ns_nish.htm

Редактирано от Han_Solo (13.09.2015 22:19)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305457 - 14.09.2015 12:49 [Re: Han_Solo]

описание на Македония

"Сербске народне новине", Пешта, четвертакъ, 18 мая, 1844

https://books.google.bg/books?id=8gxSAAA...9D'&f=false

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305460 - 14.09.2015 14:18 [Re: Han_Solo]

Сербске народне новине", Пешта, 24.05.1844, 41

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305462 - 14.09.2015 15:11 [Re: Han_Solo]

"Сербске народне новине", Пешта, 25.06.1844, 50

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 14 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 18589

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.