ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
Извори, документи, свидетелства, текстове от първа ръка - част 2
    #2967478 - 13.10.2012 10:54

Докато чакаме (във вечността) някой да ни каже защо Джинот пише че е българин и че в Македония живеят българи, нека дадем ново цитатче-от Пърличев (ученик на Димитър Миладинов), което разбива на пух и прах "теориите" че в Македония живеели некакви неясно-безформени славянски маси...точно напротив-човекът си пише черно на бяло за българите като народност, различна от (в случая) гръцката, срещу чиято прапаганда се бори, и прочия-точно в духа на останалите възрожденци:

Григор Пърличев *1830 +1893, из "Автобиография":
"...Подробно описвам тези обстоятелства, за да знаят юношите, че чрезмерната радост е по-убийствена от скръбта. Нека знаят и това, че не пиша от собствена своя гордост, но за възвишение на народната. Дотолкова ние, българе[те], сме били ругани и презрени от всите народности, чтото време е вече да се опомним. Като чете човек народните ни песни, дето всека хубавица се нарича гъркиня, неволно ще заключим, че клетото самопрезрение е знак на българщината. Време е да се покажем хора между хората. Българското трудолюбие редко се намира в другите народи; то ни е облагородило; то е било, е, и ще бъде наше спасение. Ако е истина, че безделието е майка на всите зла, то тъй също истинно е, че трудът е баща на всите добрини. Какво преимущество могат да имат пред нас другите народности? Като слушал съм всеобщите над българщината ругания, целий живот съм прекарал с мисълта, че не струвам ничто. Тази съща мисъл ме отстранявала от най-високите кръгове на обществото, без които никой не бива знаменит гражданин, нито списател. Верно е, че горделивий никога не прокопсува, но верно е такожде, че и който презира себе си, е самоубийца. Първия грех, разбира се, е по-опасен; но ние, българе[те], треба да се пазим повече от втория: треба да уповаваме на силите си, на трудовете си..."
(1884 г., Част 12)
Цитирано по:
http://www.kroraina.com/knigi/gp/avtob_12.html

БЕЛЕЖКА: подсетен любезно от един друг участник въ форумо, давам и къде се намира хартиен вариант на текста, цитиран от мен: сб. "Бележити Българи", С. 1969 г.-стр. 420.
Щото те македонистите, умствено ме развеселяват всеки път, като казват че еди-какво си не е документ, а техните клъц-клец ПДФ-чета били дукименти...автобиографията на Пърличев отдавна е книжовен факт в българското духовно пространство, и който се интересува-да ходи и да си я копира от библиотеките.

Редактирано от Nadin (01.05.2014 00:03)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
Re: Извори, документи, свидетелства, текстове от първа ръка - ВТОРА ЧАСТ
    #2967483 - 13.10.2012 11:17 [Re: Yuf Gaskew Junior]

http://www.promacedonia.org/bmark/gp/gal/index.html
От р0353 нататък - автобиографията
За сина и потомците на Гр. Пърличев: тук

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Редактирано от Тълмачъ (13.10.2012 11:21)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967484 - 13.10.2012 11:19 [Re: Тълмачъ]

Мерси

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967491 - 13.10.2012 11:53 [Re: Yuf Gaskew Junior]

В-к “Демокрация” от 8 януари 2001 г., стр. 10-11.

ИВАН МИХАЙЛОВ - РАДКО: АЗ СЪМ БЪЛГАРИН ОТ МАКЕДОНИЯ

(Непубликувано интервю на легендарния лидер на ВМРО Иван Михайлов, направено преди 11 години в Рим от скопския журналист Борис Вишински)

През септември 1989г. журналистът от Скопие Борис Вишински поиска да направи интервю с водача на македонското освободително движение Иван Михайлов. Желанието му за едно такова интервю бе изказано пред среди на Радио Ватикан, които влязоха във връзка с журналиста при същото радио Антон Попов, който бе и дългогодишен главен редактор на в. „Македонска трибуна“, излизащ в Съединените американски щати, както и един измежду най-доверените хора на Иван (Ванчо) Михайлов в чужбина. Радко, както ние наричахме Иван Михайлов, предчувствайки скорошния край на така наречената Югославия, се съгласи за такова интервю, но пожела да бъде отговорено писмено на въпросите. Така и стана. Журналистът Борис Вишински предаде писмените въпроси и Антон Попов ги препредаде на Иван Михайлов. Оттогава изминаха цели единадесет години. Мозаична Югославия рухна. Сега републиката“ Македония е държава и се радва от две години насам на демокрация. Това интервю смятаме, че ще се прочете от народа свободно.

Колкото за журналиста Борис Вишински – не може да не му се признае неговият усет. Благодарение на него ще се запази в нашата история и последното предсмъртно завещание – политическо (ако може така да го наречем), за бъдещето на Вардарска Македония. Също така и едно признание от страна на македонската – вардарска интелигенция, че само той, Иван Михайлов, бе водачът, чиито слова са и ще бъдат най-меродавни за бъдещето на нашата изстрадала Македония.

Поклон пред светлата му памет!

Вида Боева ПОПОВА

19 декември 2000

Рим

- Господин Михайлов, вие сте роден в края на ХIХ век. Вие сте съвременник на хората, които създадоха организираното националноосвободително движение в Македония. Сега навършвате 93 години. Според това сте живата история на Македония. През това столетие Македония премина през много премеждия. По турско време тя беше цялостна, после разкъсана и, кажи-речи, избърсана от историята. Чак през Втората световна вайна отново стъпва на историческата сцена. Но голготата на Македония продължава. Вие като лидер на македонското движение имахте историческия шанс да прогласите независима Македония като македонска държава, равноправна с всички останали държави на Балканите. Защо не го направихте?

По този въпрос накратко може да се каже следното:

а) Освобождението от ярема на Югославия, който е бил налаган като един сорт от режимите на крал Александър Карагеоргевич, е било дочакано с голям възторг от нашето население в Македония; или още по-точно казано от оная значителна част между него, която не само се чувстваше – както винаги дотогава – като българи, но никога не е отбягвала от увеличението на България до Охрид, до Хрупища под Костур и до брега на Бяло море при Кавала. Тия именно българи са излезнали на най-първа линия при дочакването на българската войска в Македония, когато пропадна Югославия. В този момент и седмици след това радостта на тоя широк кръг патриоти с нищо не е намалявала.

б) Два-три дни подир този ден на освобождение или даже само десетина часа след него би било вече малко баято (загубило вкус) едно провикване пред народната тълпа в Скопие и другаде със съдържание „Да живее автономна Македония“. Затова и никой наш човек не биде насърчен да държи такава реч. Иначе би могло и между най-върли патриоти българи там да се стигне до побоища.

в) С най-интимна искреност трябва да се каже, че в онова време имаше наши хора, които интимно бяха колебливи във вярата си, че положението, което настъпва в Македония тогава, ще бъде трайно. Иван Михайлов бе един измежду онези (сигурно повечето на брой мълчаливи), които още от началото вярваха, че войната ще почне с надежди за българите. Но тая война, от която те очакваха крайни решения, ще бъде война загубена.

г) Защото войната ще бъде загубена за Германия и свързаните по един или друг начин народи с нея, в началото бе направен опит до воюващите в полза на независима Македония. Понеже бе още началото, вероятно затуй не получихме никакъв насърчителен отговор.

д) Когато войната вървеше към привършване, същите фактори изрично насърчаваха Иван Михайлов публично да обяви независима Македония. Но това бе така късно, че аз нарочно отидох в Скопие със съпругата си; и оттам съобщих на немците, че предложението им не мога да приема, защото е твърде късно. И добавих при отказа си, че не желая да поемам върху себе си отговорности за пакост, която може да докарам с мои постъпки пред собствения ми народ. Самите немци в книга (“Дигехайме фронт“ от Валтер Хаген) писаха, че колкото и да им е неудобен този отговор, те считат, че Михайлов правилно изпълнява дълга си към своя народ.

е) След разделянето на Македония (1912) между съседните държави македонският въпрос в никой случай не е бил заспал и не бе забравен нито от съседите на Македония, нито от великите държави. За поддържането му открит е служел наш печат на български и чужди езици. Но успоредно с това световната преса постоянно се е занимавала с ефектите от атентати на поробените македонски българи. Борбата продължаваше със своите герои и водачи и името на поробена Македония бе постоянно в колоните на чуждия печат.

– Има събития, които са свързани с вашата личност. Те и днес са обвити с тайнственост и за тях се спори по различни начини. Можете ли вие да поясните следните въпроси:

а) Защо се дойде до убийството на Тодор Александров?

б) Как застанахте начело на ЦК на ВМРО?

в) Защо се стигна толкова късно до вашето присъствие в Скопие през септември 1944?

– Едно е абсолютно сигурно: ако не съществуваше безхарактерният негов колега (генерал Протогеров) нямаше да успеят никои от ония, на които се харесваше да не съществува Тодор Александров. В книга III на моите спомени е поместена цяла глава относно убийството на Тодор Александров. Там са споменати редица неща, между които е специално изтъкната непрестанната завист на Александър Протогеров спрямо Тодор Александров. Още докато бях студент първа година, поддържах връзки и завързвах познанства с множество наши четници (между тях и войводи), които имаха нелегални връзки с народа ни в поробена Македония. Имах добри връзки с нашите студенти националисти от Македония. Имах познанства всред млади хора в младежките македонски организации в България. Поддържах връзки с пунктовете на ВМРО, гранични с Македония, където често ставаха мои познанства с хора, които вършат едни или други поръчения към поробения край. Така или иначе години преди да влезна в ЦК на ВМРО, много наши четници и особено войводи предварително са изказвали на мои лични приятели убеждение, че моята работа и начин на отношение ги е правила да желаят едно мое все по-голямо приближаване до делото от всякакъв характер на ВМРО. Така се е стигало почти до общи симпатии на деловите и боеви легални и нелегални, множество патриоти да ме посочват като подходящ човек за делото на ВМРО още докато бях студент.

– Историците не само от балканските земи, но и по-широко до днес спорят около това кой стои задубийството на крал Александър Карагеоргевич. Едни пишат, че това е дело на ВМРО, други, че е дело на Хитлерова Германия, трети загатват, че тук са намесени пръстите на Съветския съюз. Неотдавна прочетохмев белградското шовинистично списание „Дуга“ (2 септември 1989), че зад това убийство стои Димитър Влахов. Вие досега нямате казано, речи го нищо, а дали можете да дадете някое обяснение за това събитие?

– „Извършеното от него (Владо Черноземски) в Марсилия не може да се нарече убийство. Това е така ясно за всеки, който що-годе познава режима на крал Александър и плановете на Белград. Всъщност значи убиецът бе Александър и белградската политика. А Владо се яви само като изпълнител на наказанието, което чрез хиляди клетви, потоци сълзи и кръв бяха произнесли срещу него цели народи – като македонските българи, хърватите, албанците, както и други милиони недоволни граждани и селяни всред другите народности в тая държава; между тях и доста сърби.“ Горните думи са писани в книга IV от моите спомени в главата „Събитието в Марсилия“. Целият народ в нашата родина, а поне голямото му мнозинство и в други народи в Югославия тържествуваха при известието, че е наказан сръбският крал. Знам, че собствената ми майка, живуща тогава по необходимост в Сърбия със семейството си, два пъти е молила по-малкия ми брат да я води в Белград, за да види в музея револвера, с който е убит кралят. „Да му цъфти ръката!“ – е казвала, виждайки тоя револвер. Благословията се е отнасяла очевидно за онзи, който наказа антинародния тиранин крал Александър; но е замествала – логически е ясно – благословиите и на безброй вдовици и сираци, жертви на режима. Зад убийството на краля стоят неговите безбройни престъпления на кралската власт. Убеждението на оня, който прекъсна дните на Александър Карагеоргевич в Марсилия, и настроението му – разбираемо е – са убеждение и настроение на цялата ВМРО. Впрочем нашият народ правилно е отговорил чрез песни откъде е дошло наказанието на престъпния коронован глава в Белград. На мене не е известно, че в наказанието на Ал. Карагеоргевич били замесени пръстите на Хитлерова Германия и на Съветския съюз. Нищо друго, чини ми се, не би будило толкова отвращение, колкото едно приписване на този подвиг на Димитър Влахов. Всички усилия в която и да е посока на Димитър Влахов са носили само полза за сръбския крал. А тяхната така наречена „ВМРО-обединена“ е една долнопробна измислица на Георги Димитров. Сам Георги Димитров е казвал, че тия две думи „ВМРО-обединена“ е лична негова измислица. Това е писано и в едно печатно издание на приятели на Георги Димитров от Америка, че ВМРО-обединена е негова измислица.

– Македонският поет Кочо Рацин (1908-1943) в една своя реч за прослава на Илинден, в 1940, говори, че той иска Македония да стане Швейцария на Балканите. А и вие също така застъпвате тази идея. Дали това е случайно съвпадение, или това е бил девизът на македонското освободително движение? Каквоподразбирате под това?

– Искрено се радвам, че Кочо Рацин е обичал швейцарската политическа уредба. Не съм го познавал лично. Но драго ми е, че и той е идвал – като пример за Македония – преди всичко до убеждението, че Македония ще трябва да стане Швейцария на Балканите. Що се отнася лично до мене, аз много време преди годината 1940 съм мечтал за швейцарската политическа уредба и не помня – дали предимно в речи пред наши хора, или пък някога в статия да съм вмъкнал тази идея и съм пожелавал Македония така да се уреди. Не съм чел някой български общественик да се е спирал някога върху същата идея.Като девиз на македонското освободително движение не се е явявала швейцарската формула за копиране. Девизът на македонското освободително движение е бил свободна и независима Македония. Какво разбирам под думите „Швейцария на Балканите“, питате. Чини ми се, че на този въпрос малко даже по-обширно съм отговорил в книгата ми „Македония – Швейцария на Балканите“. Тая книга я нахвърлих веднага след Втората световна война като бежанец в едно алпийско село. Но на въпроса тук отговарям съвсем накратко: разбирам онова, което всеки народ – по мое убеждение – най-много желае. В Швейцария напълно граждански и законно признаха даже най-малката народност, която досега по брой на хората си едва ли е много надхвърлила цифрата 50 хиляди души. Но естествено там се ползва с всички права и е зачитана от всички закони в държавата.

– Днес се поставя въпросът жив ли е Ванчо Михайлов? Мнозина млади македонци казват, че Ванчо Михайлове най-големият македонец. Те не се съгласяват с твърдението, че Ванчо Михайлов е българин и че е най-последователният защитник на българщината в Македония. Без да коментирам това, дайте вие вашето пояснение.

– Иван Михайлов по дейност е жив и винаги активен. Пише много често с псевдоними или без име както в страниците на „Македонска трибуна“ – печатен орган на Македонските патриотически организации, които защитават този идеал, така и в други вестници. Тези именно наши организации събираха и пари за отпечатване на мои спомени. В Европа преди години издавах вестник на четири езика, посветен почти в 90 % на македонското движение и идеалите му. Името на вестника бе „Македония“. За известно време от Мадрид се предаваше радиочас на литературен български език и битолски диалект, посветен на Македония и нейните освободителни усилия. Отговарям решително: аз съм българин от Македония. В същото време никога не съм пренебрегнал географското име на нашата родина Македония. С географското име „македонец“ с мене лично са се запознавали поне 200 души турци в Мала Азия, когато там бях задържан (да не продължа пътя си към Запада – по желание на Белград и на балканските му съюзници). Всеки турчин радостно ми е казвал при запознаването ни: „бенда македоняли им“ (и аз съм македонец). Виждаме, че турците отлично виждат разликата между географското име и националното име – казва, че е македонец, но преди това е казал, че е турчин. Младите или даден процент от тях във Вардарска Македония очевидно са научени от други, че Ванчо Михайлов не е българин, и продължават да си вярват, че е само македонец (по рождение). Други пък нашенци в цялата огромна наша емиграция, особено в България, също тъй в цяла Пиринска Македония, а немалко и в другите части на нашата родина Македония отлично знаят, че Ванчо е твърд българин. Той помни отлично дядо си, който се помина през 1907 близо 80-годишен. Дядо ми отлично помнеше своя дядо, който е раждан нейде около първите две десетилетия на ХVIII век. От безброй приказки на дядо ми, отнасящи се и до спомени за неговия дядо, безпогрешно съм заключавал, че приблизително до времето на отца Паисия българското име и съзнание всред нашия род е било толкова бистро, колкото е днес моето

– През последните месеци в Македония се появиха много неясноти, много загадки. Сега възниква въпросът за Ченто, за Темпо, за Шаторов, за Колишевски, за тяхната роля и място в историческите събития. Имате ли възможност да следите тези разправии? Дали можете да дадете вашето мнение?

– Имал съм случай да прочета по нещо по споменатите в тая точка разправии. Шаторов от Прилеп е българин. Правилно е смятал, че българската войска не е дошла в Македония като окупатор. Що се отнася до Колишевски, видяхме го на дело, че е нещо като сърбоманин. Темпо за мене си остава човек, мислещ по сръбски относно Македония, защото и всъщност е сърбин (черногорец). Има наистина някои, които днес желаят да минат като някаква особена категория реални борци срещу сръбската тирания. Чини ми се, че нито един от тях не е успял да посочи някому поне едно перце, което е откъснал от крилото на някоя сръбска окупаторска кокошка. Маса сведения сме изнасяли в редица години за истински злочинства на управляващите елементи в Югославия. Чета, че се явяват бивши сръбски колонисти за господари на македонски земи. Около въпроса за някогашните сръбски колонисти трябва да се държи специален език. Навремето ВМРО проговори с тоя език.

– В цяла Югославия са много актуални разговорите с емигранти – сръбски, хърватски, словенски. Правят се интервюта с Александър Карагеоргевич, сина на принц Павел, после с престолонаследника Александър. В няколко последователни броя загребското списание „Старт“ публикува разговора с Анте Цилига, който е проведен в Рим и други. Всичко това беше немислимо допреди известно време. При това в печата се споменава и един интересен факт. Един македонски историк открито постави въпроса: Какво щеше да стане с Македония, ако Ванчо Михайлов през 1941 беше дошъл в Македония и беше прогласил македонскатадържавност? Интересът към вас в Македония расте все повече и повече. Ще дойде ден, когато и вашите книги и изказвания ще бъдат привлекателни четива за сегашните и идните поколения. Какво трябва да знаят тези поколения за вас, какво бихте им препоръчали вие?

– Когато в 1941 се отвориха българските училища в Македония, никъде там не се появи бунт и не се поискаха други училища. Във възрастните хора, всред по-старото поколение още бе свеж споменът им за учението им в отделенията на българските училища в Македония при турския режим. Ако в 1941 се създадеше независима Македония, а населението я приемеше с радост, то би се борило, за да запази тази държавност и по-нататък. Но едно е ясно: нямаше да има възможност за измисляне и създаване на „македонска народност“ и „македонски език“. Френският социолог проф. Ги Еро правилно обясни в книгата си „Народи и езици в Европа“, че този език и тази народност са създадени да объркат понятията на хората. Препоръчвам на младите в Македония здраво да държат, че ние сме българи от хиляда години насам. Но и да не избягват от идеята за независима Македония с признатите в нея исторически народности. Свидетели за миналото на българите в Македония са гърците, аромънците, албанците, турците, евреите. Тези народности и днес си живеят с вековните национални техни имена.

– В Македония, имам предвид Вардарския дял, интензивно се развива една култура, една литература, която е самостойна, далече и от сръбската, и от българската култура и литература. Тая култура и литература все повече се представя в света, в Европа, в Америка и на Изток. Следите ли тия процеси и какво мислите за тях? Чели ли сте някои от тези литературни произведения?

– Отдавна бях чел някои стихове на „новия язик“. Друго на този език не съм чел. Лично аз признавам само български диалекти в Македония. Онова, което вие считате като специална литература и култура, според мене не е друго, освен една диалектна гранка на българската национална литература.

– Писателят Стоян Христов вече се приобщи към съвременната македонска литература. Вие познавате този човек. Какво мислите за неговото книжовно дело, увенчано със слава в американската общественост, а днес и по-широко?

– Стоян Христов беше идвал навремето при мене. Той и придружаващите го от София другари ми донесоха новината, че сърбите са убили в Щип невинните мои баща и брат. Пред тях бях заявил, че ВМРО никога няма да падне до нивото на сръбската интелигенция, която вдъхновяваше избиването на много наши братя и сестри из Македония, хора невинни. Първите му стъпки на писател ги помня. Нищо по-нататък за него и неговата литературна дейност не съм чувал.

– Дали имате, господин Михайлов, някоя поръка за Македония сега, на прага на ХХI век? Какво бъдеще я очаква тази земя?

– Нямам кураж да правя предсказания. Зная, че македонският въпрос и днес стои неуреден. Но могъл би да бъде уреден, ако отговорните фактори се ръководят от правдата. Македония не трябва да попада под властта на никой съсед, а сама трябва да се уреди и ръководи по швейцарския образец; на народностите в страната трябва старателно да се зачитат особено историческите им права. Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа. Дано началото на ХХI столетие зарегистрира възможно по-важни успехи в тая посока.

Иван МИХАЙЛОВ

1 октомври 1989

Рим

"Българското име и съзнание всред нашия род е било толкова бистро, колкото е днес моето."

"Има наистина някои, които днес желаят да минат като някаква особена категория реални борци срещу сръбската тирания. Чини ми се, че нито един от тях не е успял да посочи някому поне едно перце, което е откъснал от крилото на някоя сръбска окупаторска кокошка. Маса сведения сме изнасяли в редица години за истински злочинства на управляващите елементи в Югославия."

"Когато в 1941 се отвориха българските училища в Македония, никъде там не се появи бунт и не се поискаха други училища."

"Онова, което вие считате като специална литература и култура, според мене не е друго, освен една диалектна гранка на българската национална литература."

"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
http://www.kroraina.com/knigi/im_as/iv_mihinterviewbg.htm

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967492 - 13.10.2012 11:56 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967493 - 13.10.2012 11:56 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967495 - 13.10.2012 12:01 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Taridin
Kasnakoski
**

Регистриран: 17.07.2012
    #2967499 - 13.10.2012 12:10 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Да обогатим образа на Пърличев една негова реч, която аз лично намерих.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967501 - 13.10.2012 12:18 [Re: Taridin]

ДА обогатим-особено като прочетем последните 5-6 реда...

Редактирано от Zabergan (13.10.2012 12:19)

Тълмачъ
рекордьор

#2967507 - 13.10.2012 12:36 [Re: Taridin]

Което доказва какво? Че Гр. Пърличев се е чувствал етнически македонец ли? Нима?
Нямаш проблеми да се свържеш лично с внука му Кирил и да му обясниш как и защо дядо му, както и той самият са македонци, а не българи.
А за подчертаното от теб съм напълно съгласен: Да, Македония като територия е средоточие на цивилизации и люлка на велики личности, каквито територии са още Мизия, Тракия и Добруджа, както и целите Балкани.
Една от най-великите от тях е Александър Македонски, добър ученик на Аристотел.

--------------------

Редактирано от Тълмачъ (13.10.2012 12:38)

Taridin
Kasnakoski
**

#2967515 - 13.10.2012 12:55 [Re: Тълмачъ]

Защо трябва да доказва това, което на тебе ти се ще?

Доказва силната любов КЪМ МАКЕДОНИЯ.

Освен това НАРОЧНО УПОТРЕБЯВА ДУМИ, несвойствени за българския книжовен език, с което също демонстрира един вид обособеност.

Към учителите от България казва - напуснахте своето отечество и дойдохте в нашето...

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967521 - 13.10.2012 13:02 [Re: Taridin]

Тъпо е да спориш с човек който не разбира или се прави че сам не разбира какво е написал, а най-паче: цитирал, и почва в манипулациите си да лъже като изкривява думите от собствения си цитат.
Прочети пак какво точно казва Пърличев (ако това е от Пърличев, тъй като при тебе източници на цитиране обикновено няма) за татковината на дошлите учители, за татковината на учениците и, най-вече по-добре казано-за татковината на Кирил и Методий...не ми интересно да участвам в такъв долнопробен "дебат" с тебе, честно...научи се първо да цитираш точно, а след това и да пишеш нормално.

Taridin
Kasnakoski
**

#2967524 - 13.10.2012 13:05 [Re: Yuf Gaskew Junior]

От това по-нормално няма накъде. Ти просто не си подготвен да спориш с мене, а с такива като Андрей, които ще твърдят неверни неща.
Аз обаче изказвам верни твърдения и ти се шокираш и не знаеш как да отговориш.

velinski
пристрастен

Регистриран: 04.08.2012
    #2967527 - 13.10.2012 13:07 [Re: Taridin]

Да започна ли да търся кирливите ризи и на Пърличев?Там,за гръцките му залитания.За Вапцаров си мълча като комунист на разпит.Гледам,тук много се отваряш.

Taridin
Kasnakoski
**

#2967529 - 13.10.2012 13:09 [Re: velinski]

Цитат:

Да започна ли да търся кирливите ризи и на Пърличев?Там,за гръцките му залитания.За Вапцаров си мълча като комунист на разпит.Гледам,тук много се отваряш.

За гръцките залитания сме го минали преди време и тука и на Воденица.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2967534 - 13.10.2012 13:12 [Re: Taridin]

О, Боже - "Света Простотийо!" Това ми направи деня
Не съм подготвен да споря с хора които казват на черното - бяло, и на бялото-черно, така е.
Само да те подсетя пак да не с.реш с коментари точно тука, при темата с документите-ВТОРА ЧАСТ, че така нарочно разводняваш вниманието от ценните оригинални текстове които качвам-стар трик, знаем го.
Намери си друго място-нуждници бол...

Тълмачъ
рекордьор

#2967535 - 13.10.2012 13:13 [Re: Taridin]

Цитат:

Защо трябва да доказва това, което на тебе ти се ще?

Доказва силната любов КЪМ МАКЕДОНИЯ.

Освен това НАРОЧНО УПОТРЕБЯВА ДУМИ, несвойствени за българския книжовен език, с което също демонстрира един вид обособеност.

Към учителите от България казва - напуснахте своето отечество и дойдохте в нашето...

Именно. Цитираният от теб откъс по никакъв начин не доказва фантасмагоричната му "етническа македонска принадлежност", заради която го тачат в РМ.
Не употребява никакви думи, несвойствени за българския език. Думата "татковина" за "родина", в широкия и тесния смисъл, е редовна - "Хубава си татковино..." Татковина е и родният ми край просто.
А последното ти е долнопробно извращаване на текста, но това очевидно ти е присъщо, освен монтажите. Казва:
Цитат:

Благодарение Вамъ (т.е. Благодаря Ви), мили мои колеги, что оставихте татковината си, и дойдохте да послужите на нашата татковина, или по-добре да кажа, на татковина-та на св. Св. Кирила и Методiа и да празнувате в самый Солунъ...

Благодари им, че са дошли, за да послужат в татковината му като български учители

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2967549 - 13.10.2012 13:27 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

О, Боже - "Света Простотийо!" Това ми направи деня
Не съм подготвен да споря с хора които казват на черното - бяло, и на бялото-черно, така е.
Само да те подсетя пак да не с.реш с коментари точно тука, при темата с документите-ВТОРА ЧАСТ, че така нарочно разводняваш вниманието от ценните оригинални текстове които качвам-стар трик, знаем го.
Намери си друго място-нуждници бол...

Дай да видим на кое черно казвам бяло!
Какви текстове качваш? Тия текстове ги знае всеки, който се интересува.

Може би ни усведомяваш какво си прочел?

Taridin
Kasnakoski
**

#2967550 - 13.10.2012 13:31 [Re: Тълмачъ]

Защо смесваш написаното от Пърличев с това, кой защо го тачел?

Ако спориш с мене, оборвай моите твърдения, аз македонистическите съм ги оборил преди доста време.

И как ми опонираш с Татковините?
Не казва ли това, което аз съм казал?
Казва го.

За думите - ами веднага бие на очи, че не казва ЩЕ, а КЕ.

Редактирано от Gueorguieff (13.10.2012 13:32)

Тълмачъ
рекордьор

#2967570 - 13.10.2012 13:57 [Re: Taridin]

Цитат:

Защо смесваш написаното от Пърличев с това, кой защо го тачел?

Ако спориш с мене, оборвай моите твърдения, аз македонистическите съм ги оборил преди доста време.

И как ми опонираш с Татковините?
Не казва ли това, което аз съм казал?
Казва го.

За думите - ами веднага бие на очи, че не казва ЩЕ, а КЕ.

Казва, че са напуснали родния си край, за да дойдат в неговия и да учат хората на книжовен български. За което им благодари.
А това, че КЕ спрямо ЩЕ е основният различителен езиков белег е ултра ново за мен

--------------------

Редактирано от Тълмачъ (13.10.2012 13:59)

Taridin
Kasnakoski
**

#2967591 - 13.10.2012 14:40 [Re: Тълмачъ]

Edno aвтентично свидетелство от първия брой на списание "Лоза"

В МНОГО ЗАТЪНТЕНИ МЕСТА В НАШИА КРАЙ - МАКЕДОНИА, ДЕТО НЕМА СТЪЛКНОВЕНИЕ С ДРУГ ХРИСТИАНСКИ ЕЛЕМЕНТ - ГЪРЦИ ИЛИ АРНАУТИ, НАРОДОТ ОЩЕ НЕ ЗНАЕ ИМЕТО "БУГАРИН".

Ситните букви под черта!

татар
сеирджия

Регистриран: 25.10.2011
От: Улан Батор
    #2967602 - 13.10.2012 15:30 [Re: Taridin]

Пак там:

--------------------
Антифриза е нехетеросексуален!

Тълмачъ
рекордьор

#2967603 - 13.10.2012 15:33 [Re: Taridin]

Цитат:

Edno aвтентично свидетелство от първия брой на списание "Лоза"

В МНОГО ЗАТЪНТЕНИ МЕСТА В НАШИА КРАЙ - МАКЕДОНИА, ДЕТО НЕМА СТЪЛКНОВЕНИЕ С ДРУГ ХРИСТИАНСКИ ЕЛЕМЕНТ - ГЪРЦИ ИЛИ АРНАУТИ, НАРОДОТ ОЩЕ НЕ ЗНАЕ ИМЕТО "БУГАРИН".

Ситните букви под черта!

И понеже се изпърдя, с извинение, по въпроса с Пърличев, сега мина на "автентични сведения" от сп. "Лоза"?
Много добре. Само че в типичния си нескопосано пропагандистки стил отново цитираш само с "клъц". Ами поне се научи да четеш това, което сама привеждаш, бе мило
Цитат:

В много затънтени места в наши край – Македония, дека нема стълкновение с друг християнски елемент – гърци или арнаути, народот още не знае името „бугарин”. Па и доколкоту то съществува днес по цела Македония, съмневаме се, да е това име запазено тъй по непрекъсната традиция. Към това съмнение, освен този факт, който споменахме, кара ни самата форма на името („бугарин”), която фонетиката на езикот ни никак не я допуска. По владеющиот фонет. закон на нашиот език требеше да имаме не „бугарин”, а „болгарин” или „българин”, защото... ол или пък си остава ъл. Дето по негде срещаме „вук”, „ябука”... то е явен сърбизъм...

Хайде марш да поразсъждаваш върху целия си текст. Ти не само че не си наясно със "закони", които се опитваш да прилагаш не на място (доколкото изобщо вършат работа за каквото и да било), но се опитваш да действаш, при това крайно бездарно, на Гьобелсовия принцип, според който "една лъжа, повторена 1000 пъти, става истина."
Не, не става.

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2967618 - 13.10.2012 16:35 [Re: татар]

Това не е спорно, аз за първи път го показах.

Taridin
Kasnakoski
**

#2967620 - 13.10.2012 16:38 [Re: Тълмачъ]

Какви марш, какви лъжи, какви закони те гонят тебе, бе Тукмакъ?

Сам си преписал нещо, а изглежда не го разбираш.
Айде виж пак

Цитат:

В много затънтени места в наши край – Македония, дека нема стълкновение с друг християнски елемент – гърци или арнаути, народот още не знае името „бугарин”. Па и доколкоту то съществува днес по цела Македония, съмневаме се, да е това име запазено тъй по непрекъсната традиция.

Тълмачъ
рекордьор

#2967627 - 13.10.2012 16:54 [Re: Taridin]

Цитат:

Какви марш, какви лъжи, какви закони те гонят тебе, бе Тукмакъ?

Сам си преписал нещо, а изглежда не го разбираш.
Айде виж пак

Цитат:

В много затънтени места в наши край – Македония, дека нема стълкновение с друг християнски елемент – гърци или арнаути, народот още не знае името „бугарин”. Па и доколкоту то съществува днес по цела Македония, съмневаме се, да е това име запазено тъй по непрекъсната традиция.

Цялото:
Цитат:

В много затънтени места в наши край – Македония, дека нема стълкновение с друг християнски елемент – гърци или арнаути, народот още не знае името „бугарин”. Па и доколкоту то съществува днес по цела Македония, съмневаме се, да е това име запазено тъй по непрекъсната традиция. Към това съмнение, освен този факт, който споменахме, кара ни самата форма на името („бугарин”), която фонетиката на езикот ни никак не я допуска. По владеющиот фонет. закон на нашиот език требеше да имаме не „бугарин”, а „болгарин” или „българин”, защото... ол или пък си остава ъл. Дето по негде срещаме „вук”, „ябука”... то е явен сърбизъм...

В съчетание с цитираната от самата теб предишна бележка:
Цитат:

До скоро време целиот ни народ, па и до ден днешен на много места, националното име „българин” бе съвсем затъмнело, изчезнало...

Т.е.: Името "българин" е затъмнело, за сметка на "бугарин", което, според автора на бележката е нетипично за говора в Македония и е плод на сърбизъм.
А сега съчетай това и с цитираното от Татар.
Но не ти изнася на теорийката, нали? Къде къде е по-удобно да се цитира фрагментарно.
Само че тук, уважаема Вардарска, няма балъци. Колкото и да се напъваш с монтажите, изворите се четат в цялост.
Тия номерца ги пробутвай другаде.

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2967633 - 13.10.2012 17:06 [Re: Тълмачъ]

Защо си мислиш, че нещо не ми изнася?

Изнася ми всичко. Вярно е че документите се четат в цялост, аз винаги така правя. Но, и друго е вярно - четат се всички документи, а не се прави подборка на тия, които ти вършат работа.

Какво искаш да кажеш с това сръбско влияние? В стремежа си да ми опонираш на всяка цена, започваш да шириш сръбска пропаганда ли?

Taridin
Kasnakoski
**

#2967635 - 13.10.2012 17:08 [Re: Taridin]

Само да се доизясня - сърбите внушавали, че ЕДНО Е БУГАРИН, А СЪВСЕМ ДРУГО БЪЛГАРИН.

Ти това ли искаш да кажеш?

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2967637 - 13.10.2012 17:10 [Re: Taridin]

Цитат:

Само да се доизясня - сърбите внушавали, че ЕДНО Е БУГАРИН, А СЪВСЕМ ДРУГО БЪЛГАРИН.

Ти това ли искаш да кажеш?

Стига с тези крясъци.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Тълмачъ
рекордьор

#2967638 - 13.10.2012 17:10 [Re: Taridin]

Цитат:

Какво искаш да кажеш с това сръбско влияние? В стремежа си да ми опонираш на всяка цена, започваш да шириш сръбска пропаганда ли?

Моля? Ти добре ли си? За "сръбското влияние" го казва самият текст, във връзка с подмяната на названието "българин" с "бугарин".
Начинът ти на разсъждения меко казано е странен

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2967639 - 13.10.2012 17:11 [Re: admiral]

Не са красъци, а акцентиране.

admiralМодератор
на андорския флот

#2967646 - 13.10.2012 17:17 [Re: Taridin]

Главни букви във виртуала се възприемат като крещене - достатъчно време пишеш по форуми, та да го знаеш.
Имаш на разположение разни цветове и удебеления за да слагаш акценти на воля.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Taridin
Kasnakoski
**

#2967650 - 13.10.2012 17:23 [Re: admiral]

Не знам кой го е измислил това с крещенето, но ми се струва по-крещящо да почервеняваш, отколкото да напишеш две думи с големи букви.

Щом казваш, ще акцентирам по друг начин.

татар
сеирджия

#2967712 - 13.10.2012 19:32 [Re: admiral]

Възможно ли е да бъдат затъркани всички високовисоки мнения,освен цитираните документи в темата за документи??

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2967867 - 13.10.2012 23:23 [Re: татар]

По принцип да, но това означава нищо да не бъде коментирано.
Това ли е идеята?

--------------------

татар
сеирджия

#2967886 - 13.10.2012 23:56 [Re: admiral]

Мда...Всеки може да си отвори документокритикуваща тема,нали?

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#2967889 - 13.10.2012 23:59 [Re: татар]

ок.
Други мнения по въпроса?

--------------------

татар
сеирджия

#2967891 - 14.10.2012 00:02 [Re: admiral]

Мене ме питате? Аа-не!Аз само минавам...

--------------------

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968036 - 14.10.2012 11:20 [Re: Тълмачъ]

Каснакоска продължава с манипулациите си, като че ние тука ядем доматито с пръстта от това че в цитирания от него текст пише че в много краища на Македония името "българин" е затъмняло и позаличено тук-там в народната памет (т.е. е съществувало, но е било подложено на напади от гръчка и сръбска пропаганда), той се опитва хитро да изкара че то въобще не е чувано?????
Евтино, евтино и недостойно поведение, маскирано с цитати и опити за интерпретации-лъжливи и неистинни едновременно.
Но това не минава-форумо е като селската кръчма-бързо се опознават хората. Прави веднага впечатление кой само минава, за да поприказва, кой любителски качва неща от миналото, кой идва за да се скара, кой-за да шири собствените си мании, и кой-като Каснакоска, не участва в никакви други дискусии, не слуша музика, не общува, не носи на майтап, а има само една цел: тъпо и упорито да отваря нови теми след нови теми с едно единствено намерение-да замаже истината за турско-гръцките насилия над македонците в 19-ти век и за сръбските сърбокомунистически зверства и идеологически фалшификати в 20-ти век.
Последните, сръбските зверства, Каснакоски се опитва да ги затъмни и разсее, като във вече 5-6-та тема пише едно и също: че процесите в Македония си били съвсем природни и естествени, и равномерно-плавни.
Глупости на търкалета-няма такова нещо в документите: в документите има свидетелства за подтисната българщина и за сръбски жестокости срещу македонците-а това че Каснакоска виси с работни часове по цял ден и нощ тука доказва само още едно нещо-че не само се опитва да изкривява фактите и тълкуванията, но и че го прави с користна цел.
Ала не може да заблуди и обърка никого - лесно се хваща,на минутата, неговия селективен и заблуждаващ подход много наивно и голословно продава на краставичари краставици

Веднага се видя как сам си противоречи и на всичкото отгоре се опитва да продължава с измамите макар да е разкрит-и при Пърличев, и при Джинот (където той/тя продължава позорно да мълчи), и сега-при последния цитат...жалка история, жалка...

Редактирано от Zabergan (14.10.2012 11:23)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968041 - 14.10.2012 11:40 [Re: Yuf Gaskew Junior]

И така, да продължим с цитати от Джинот:

"Не е честно мене, болгарину, да отчаявам и да вракям зло за зло.
Болгарин прави е верни и благородни човек.
Болгарин е любител всекое добро.
Болгарин е срамота да се отричува от своя род и язик.
Той Болгарин, който родо свой си хули, името му е ни ден, ни нощ.
Аз сам Болгарин, плачем за нашите изгубени Болгаре, които ся во долния Мисии.
За това должни сме да ся жертвуваме за братята наши, пресладки Болгари!"

Цитирано по: Сб. "Бележити Българи", С. 1969 г.-стр. 217.

Айде, коментирайте

Редактирано от Zabergan (14.10.2012 11:41)

Taridin
Kasnakoski
**

#2968049 - 14.10.2012 11:52 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Забеган, хубаво си си излял душата, на глуповатите ти умозаключения няма да отговарям, само ще фиксирам опита ти да излъжеш

тъпо и упорито да отваря нови теми след нови теми с едно единствено намерение-да замаже истината за турско-гръцките насилия над македонците в 19-ти век и за сръбските сърбокомунистически зверства и идеологически фалшификати в 20-ти век.
Последните, сръбските зверства, Каснакоски се опитва да ги затъмни и разсее, като във вече 5-6-та тема пише едно и също: че процесите в Македония си били съвсем природни и естествени, и равномерно-плавни.

Това просто не е вярно.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968051 - 14.10.2012 11:54 [Re: Taridin]

Смешна си, како я, за да ме увеселиш душевно съвсем, като голям спец по Джинот, коментирай последния му цитат, даден от мене туканка

Редактирано от Zabergan (14.10.2012 11:56)

Taridin
Kasnakoski
**

#2968060 - 14.10.2012 12:05 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Какво има да се коментира? Това всеки го знае и няма нищо спорно. Интересното е защо езикът е наречен болгаро-сербски.

Тълмачъ
рекордьор

#2968071 - 14.10.2012 12:17 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

...
Но това не минава-форумо е като селската кръчма-бързо се опознават хората. Прави веднага впечатление кой само минава, за да поприказва, кой любителски качва неща от миналото, кой идва за да се скара, кой-за да шири собствените си мании, и кой-като Каснакоска, не участва в никакви други дискусии, не слуша музика, не общува, не носи на майтап, а има само една цел: тъпо и упорито да отваря нови теми след нови теми с едно единствено намерение-да замаже истината за турско-гръцките насилия над македонците в 19-ти век и за сръбските сърбокомунистически зверства и идеологически фалшификати в 20-ти век.

+ 1 Мислех да го напиша, изпреварил си ме

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2968095 - 14.10.2012 12:39 [Re: Тълмачъ]

Ето пак един македонски комитет, по-малко известен.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968117 - 14.10.2012 13:19 [Re: Taridin]

Да си чувала някога за контекст-да кажеш откъде цитираш, може ли да се вярва на източника, за какво става въпрос, колко (по-малко) и от кое е "извесен" този всъщност никому и световно неизвестен твой "Комитет"??????????????????????????
Или си го съчини текста сега у вас на компютърната програма и още не си решила как точно да го лансираш?
Става дума за това вероятно: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B...%82%D0%B5%D1%82
за любимите ти комунисти?
Да си чувала и чела какво пише един от любимите ти комунисти Димитър Влахов за сръбските зверства в периода между двете световни войни в българска Македония в първата част на темата???

Taridin
Kasnakoski
**

#2968120 - 14.10.2012 13:27 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Всичко съм чувал и чел. Какво за Влахов?

Тълмачъ
рекордьор

#2968126 - 14.10.2012 13:34 [Re: Taridin]

http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/2968029/page/0/vc/1

--------------------

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968210 - 14.10.2012 17:26 [Re: Тълмачъ]

Цитат:

Хехехе, човеко де го споменуваш в линка хем твърди че е чел всичко за всеки, хем в същото време на 99% от документите които любезно се предоставят тук или мълчи като бит г.з, или флуди и отваря нови теми...хехехехе жалка история, наистина, жалка!

Taridin
Kasnakoski
**

#2968214 - 14.10.2012 17:34 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Добре бе, какво искаш да ти се коментира на документи, които ги знае всеки?

Айде коментирай ти този документ!

Не обособява ли тоя девиз македонците?

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968220 - 14.10.2012 17:41 [Re: Taridin]

Taridin
Kasnakoski
**

#2968223 - 14.10.2012 17:43 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ти и Тукмакъ едно и също лице ли сте или сте еднакво безпомощни пред фактите?

:етеш ли "Македония на македонците" с карта на Македония?

Това е т.н. политически сепаратизъм.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968240 - 14.10.2012 18:12 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ще помоля Адмирала, ако може, да изтрие мненията от последните 2-3 страници където вместо документи има простотии, като се извинявам от моя страна за допуснатата грешка да разменям реплики с радио Београд...

Аз продължавам:

------------

Райко Жинзифов:
*1839 +1877

"Рајко Жинзифов (роден како Ксенофон Ѕинѕиф) (Велес, 15 февруари 1839 - 15 февруари 1877, Москва) бил познат влашки македонски преродбеник и дводомен писател. Тој бил сестран деец - публицист, преведувач и собирач на народно творештво...Во Бугарија почитуван како бугарски преродбеник и уметник. Во своето творештво, Жинзифов се нарекува Бугарин, а Македонија - бугарска земја[3][4][5][6][7]."
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B...%84%D0%BE%D0%B2

"Защото искренно и горещо, като българе, любим общата си майка България, ми, като желаем да принесем роду си ма каква да е малка полза, ако и далеч от бащина си, и като немаме други сили освен перото, ако и слабо, ми ся решихме, според силите си, да принесем нещо и на нашата книжнина с изданието от време на време на малки книжки под наслов Братски труд"

Цитирано по: Сборник "Бележити Българи"-С. 1969 г., стр. 434-из "Две думи" (предговор към книжка 4-та на сп. "Братски труд")

Редактирано от Zabergan (14.10.2012 18:34)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968243 - 14.10.2012 18:14 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Райко Жинзифов:
*1839 +1877

ДО БЪЛГАРСКАТА МАЙКА

Майко злочеста, ти, майко страдалница,
мътни са сълзи ти, как у Брегалница
мътни са студни вълни.

Рониш ти сълзи, а сърдце распаряш ми;
питам напразно я - не отговаряш ми -
сладки л' са, майче, они?

Що си застанала, майко, над сина си?
Що си наведнала очи и клепки си?
Гледаш и мрачно ти так?

Поглед На него си хвърлила жалостен,
ден ли за тебе той скърбен, нерадостен.
пълен сос тъга и с мрак?

Щеш ли да бъдеш ти нем' утешение?
Пей му ти песня за вечно търпение,
пълен сос тьга и с мрак?

Пей и за негово вечно страдание,
пей му да нема в душа си роптание,
пей ти и сълзи не лей!

Още за кротко му пей послушание,
станал като ягне той на заклание
кротък и мирен, готов.

И за душевно му пей онемение.
и за телесно му пей ослепление,
само не пей за любов!...
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=29&WorkID=229&Level=1

Taridin
Kasnakoski
**

#2968285 - 14.10.2012 20:19 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Шапкарев:

След едногодишна обиколка по речените славенски страни той се върна в Македония къде края на 1856 г. и се услови за гръцкий учител в гр. Прилеп. Там той намерил стария Иван Жинзифов, бащата на известний Райко Жинзифов, и того последния, юноша още под име Ксенофон Жинзифов, а след малко наименован Райко. Те по народност бяха власи — цинцари от гр. Велес, но отричаха да са такви под претекст, че като са били родени и отхранени в български град, Велес, то са били и те българи.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968306 - 14.10.2012 21:08 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Кузман Шапкарев и Райко Жинзифов*:

http://macedonian-library.com/library.php?sec=1&cid=1&album=140&pid=3598

*Показваме за несведущите как се цитира:
За Райко Жинзифов:

"...Там той [Димитър-бел. от Zabergan] намерил стария Иван Жинзифов, бащата на известний Райко Жинзифов, и того последния, юноша още под име Ксенофон Жинзифов, а след малко наименован Райко. Те по народност бяха власи — цинцари от гр. Велес, но отричаха да са такви под претекст, че като са били родени и отхранени в български град, Велес, то са били и те българи..."

Цитирано по:
Кузман Шапкарев
За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма-(Български писател, София 1984);
Съставителство и редакция Илия Тодоров, Николай Жечев
Предговор Петър Динеков
II. За животоописанието на приснопаметните братя Хр. Миладинови, Димитрия и Константина
ПЕРИОД II
УЧИТЕЛСТВУВАНИЕТО, ДЕЙНОСТТА ИМ ПО БЪЛГАРСКОТО ВЪЗРАЖДАНИЕ И ТРАГИЧЕСКАТА ИМ СМЪРТ В ЦАРИГРАДСКИТЕ ТЕМНИЦИ, 1854—1862 Г. (стр. 399).

http://www.promacedonia.org/bmark/ksh/ksh_bm_2a.htm

Редактирано от Zabergan (14.10.2012 21:15)

Taridin
Kasnakoski
**

#2968318 - 14.10.2012 21:26 [Re: Yuf Gaskew Junior]

И това, че отрича да е влах защото ...прави ли го невлах?

татар
сеирджия

#2968327 - 14.10.2012 21:38 [Re: Taridin]

А не го ли прави влах самоопределянето като влах?Власите да не са с люспи зелени и с рогове?

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#2968333 - 14.10.2012 21:43 [Re: татар]

Точно власите развалят пейзажа. Те викали
Ке ми даеш пари, ке се чинам бугарин.

Това го има описано в Стамболовштината.

Пък Баджович се сторил сърбин, сигурно пак заради същия стимул.

Редактирано от Gueorguieff (14.10.2012 21:44)

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2968369 - 14.10.2012 22:41 [Re: Taridin]

Много интересно...

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2968656 - 15.10.2012 18:58 [Re: татар]

Кузман Шапкарев и Райко Жинзифов*:

http://macedonian-library.com/library.php?sec=1&cid=1&album=140&pid=3598

*Показваме за несведущите как се цитира:
За Райко Жинзифов:

"...Там той [Димитър-бел. от Zabergan] намерил стария Иван Жинзифов, бащата на известний Райко Жинзифов, и того последния, юноша още под име Ксенофон Жинзифов, а след малко наименован Райко. Те по народност бяха власи — цинцари от гр. Велес, но отричаха да са такви под претекст, че като са били родени и отхранени в български град, Велес, то са били и те българи..."

Цитирано по:
Кузман Шапкарев
За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма-(Български писател, София 1984);
Съставителство и редакция Илия Тодоров, Николай Жечев
Предговор Петър Динеков
II. За животоописанието на приснопаметните братя Хр. Миладинови, Димитрия и Константина
ПЕРИОД II
УЧИТЕЛСТВУВАНИЕТО, ДЕЙНОСТТА ИМ ПО БЪЛГАРСКОТО ВЪЗРАЖДАНИЕ И ТРАГИЧЕСКАТА ИМ СМЪРТ В ЦАРИГРАДСКИТЕ ТЕМНИЦИ, 1854—1862 Г. (стр. 399).

http://www.promacedonia.org/bmark/ksh/ksh_bm_2a.htm

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2972660 - 28.10.2012 15:20 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Една лека информация за Георги Войтех, който цял свят нарича "български аристократ", пък само македонците скромно назовават "скопски големец"

От какъв род произхожда той, който е вдигнал възстание срещу византийците в 1071 г.?

От такъв: "...от рода на кавханите..."*
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D1%85%D0%B0%D0%BD

Цитирано по:
Moravcsik, G. Byzantinoturcica II. Sprachreste [...] in den byzantinischen Quellen. Leiden 1983, ISBN 9789004071322, с. 156

Е, пита се, що ще родът на кавханите (пра-българска титла за втория човек в държавата и висш военачалник и администратор) в Скопие в края на 11-ти век?
И се отговаря: родът на кавханите явно е бил "уседнал" от доста време там и тогава...

Още информация тук:
ГЕОРГИ ВОЙТЕХ ОТ РОДА НА КАВХАНИТЕ
(Още веднъж за авантюризма и консерватизма)
Пламен Павлов:
http://liternet.bg/publish13/p_pavlov/buntari/georgi.htm

*"Georgios ho Boitahos tou kophanon genous katagomenos"

Редактирано от Zabergan (28.10.2012 15:59)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2972663 - 28.10.2012 15:26 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Още за кавханите:

[1] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Петър, царят на българите, възобновил мира веднага след смъртта на жена си и сключил договор с императорите, като дал за заложници и собствените си синове Борис и Роман. Не след дълго той починал. След това синовете му били пратени в България, за да заемат бащиното си царство и да възпрат напредването на комитопулите. Защото Давид, Мойсей, Арон и Самуил, синове на един от велемощните комити в България, замисляли въстание и внасяли смут в българската държава. Така станали тези събития.
Веднага след смъртта на император Йоан българите въстанали и били определени да ги управляват четирима братя: Давид, Мойсей, Арон и Самуил, синове на един от велемощните комити [наречен Никола, а майка им била Рипсимия] у българите и затова били наричани и комитопули. От роднините на Петър едни били измрели, а синовете му Борис и Роман били отведени в столицата, както разказахме по-горе, и останали там. Борис бил почетен от Йоан с [титла] магистър, а Роман бил скопен от бившия паракимомен Йосиф. И тъй след смъртта на император Йоан [и въстанието на Склир, когато император Василий, техният роднина, излязъл в тракийските земи] те избягали оттам и бързали да стигнат в България. Но като минавали през някакъв гъсталак, Борис бил ударен със стрела от един българин, който го помислил за ромей, защото бил облечен в ромейски дрехи, и загинал. А Роман се спасил [във Видин] и по-късно пак се върнал в столицата, както ще разкажем на съответното място.
От четиримата братя Давид бил веднага убит между Кастория, Преспа и така наречените Красиви дъбове от някакви си скитници власи. Мойсей пък, като обсаждал Серес, бил ударен от един камък, хвърлен от стената, и умрял [понеже конят му бил паднал, той бил съсечен от едного от хората на дука Мелисин]. А Арон бил убит от брат си Самуил на 14 юли [юни] в местността Разметаница заедно с целия си род, защото бил привърженик, както казват, на ромеите или защото се стремял да завземе за себе си властта. Само синът му Владислав Иван бил спасен от Самуиловия син Радомир Роман [Гаврил]. Така Самуил станал самовластен господар на цяла България. Той бил войнствен човек, който никога не знаел покой, и докато ромейските войски били заети в боевете срещу Склир, той безнаказано нахлувал във всички западни области не само в Тракия, в Македония и земите около Солун, но и в Тесалия, Елада и Пелопонес. Той завзел много крепости, най-главната от които била Лариса, чиито жители преселил с целите им семейства във вътрешността на България, и като ги зачислил в списъците на своите войници, използвал ги като съюзници срещу ромеите. Пренесъл и мощите на св. Ахил, който бил епископ на Лариса по времето на Константин Велики и който участвал в първия събор с Ригин Скопелски и Диодор Тракски, и ги положил в Преспа, където се намирали неговите дворци.”

[2] Из “История” на Лъв Дякон:
“След това, когато шайката съзаклятници на Варда Склир беше напълно разпръсната, император Василий тръгна в поход срещу мизите, [българите] като събра войските си, защото тяхната дързост и жестокост, дишаща убийство, заплашваше ромейската държава. Те безпощадно ограбваха македонската земя и избиваха всички поголовно. Затова, движен по-скоро от буен гняв, отколкото от благоразумие, той бързаше да ги смаже с едно нападение. Обаче по злата воля на съдбата той се излъга в своите надежди. След като премина тесните и стръмни пътеки, императорът стигна до Сердика, която скитите обикновено наричат Тралица [Триадица]. Там построи военен лагер и обгради града. Държа го обсаден в продължение на двадесет дни, но нищо не можа да направи, понеже войската се беше отдала на леност и безделие поради неспособността на военачалниците. Най-напред, когато войниците бяха излезли за сено и фураж от стана, мизите [българите] ги нападнаха из засада, извършиха голяма сеч и отвлякоха много впрегатни животни и коне. След това стенобойните и другите машини не свършиха никаква работа поради неопитността на онези, които ги бяха доближили до стените, и неприятелите ги изгориха. Същевременно войската страдаше от недостиг на храни, тъй като донесените припаси бяха изразходвани поради неумерената и прекалена употреба. Ето защо императорът се приготви за път и тръгна с войската за Константинопол. След като пътува цял ден, той се разположи на лагер в едно гористо място и даде почивка на войниците...
На другия ден войската преминаваше през една гориста и пълна с пропасти долина. Едва я беше преминала, достигна до стръмни и трудно проходими места, гдето мизите [българите] нападнаха ромеите и като унищожиха много голям брой войници, взеха царската палатка със съкровището и разграбиха целия обоз на войската. Там бях и аз, разказвачът на това бедствие, който имах нещастието да придружавам императора в службата си на дякон. Тогава малко остана “да се подхлъзнат стъпките ми” и да стана жертва на скитския меч, ако божието провидение не беше ме избавило от опасността, като ми внуши да препусна коня си бързо и да премина стръмните склонове, преди да бъдат завзети от неприятеля, и набързо да стигна върха на планината. Оцелялата войска едва се измъкна от преследването на мизите в непроходимите планини и като загуби почти цялата си конница и обоза, който караше със себе си, се върна в ромейските предели.”

[3] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Когато стигнал в Солун, той научил, че Самуил се бил възгордял от убийството на дука Григорий Таронит и от залавянето на сина му и затова бил преминал Тесалийските теснини и река Пиней и бил навлязъл в Тесалия, Беотия, Атака и Пелопонес през Коринтския провлак, опустошавайки и плячкосвайки всички тези места. Тогава и Уран се вдигнал с войската си и като преминал през подножието на Олимп, стигнал до Лариса, където оставил обоза си и само с леко въоръжената си войска прекосил с ускорен ход Тесалия, преминал Фарсалската равнина и река Апидан и разположил стана си на брега на река Сперхей. Самуил пък лагерувал на отсрещния бряг. Но понеже паднали поройни дъждове, реката придошла и се разляла, та не се очаквало никакво сражение в този момент. Обаче магистърът, като огледал горния и долния край на реката, намерил едно място, през което смятал, че може да се премине. През нощта, като вдигнал войската си, той преминал реката и нападнал спящите безгрижно Самуилови войници. Много голям брой от тях били избити, без никой и да помисли за защита. Ранени били и самият Самуил и синът му Роман, като получили тежки рани, и щели да бъдат пленени, ако не се били смесили с умрелите и лежели като мъртви. А когато настъпила нощ, тайно избягали към Етолийските планини и оттам през върховете на тия планини преминали Пинд и се спасили в България. А магистърът, като освободил пленените ромеи и съблякъл падналите българи, ограбил неприятелския лагер и с много богата плячка се завърнал в Солун с войската си.”

[4] Из “Дуклянски летопис” (1):
“Царят [Самуил] веднага го изпратил на заточение в пределите на Охрид – в местността, която се нарича Преспа и гдето се намирал дворецът на същия цар. След това царят събрал войска и дълго време воювал срещу Дулциний, но по никакъв начин не могъл да го превземе. Разгневен, той се оттеглил оттам и започнал да разрушава, да опожарява и оплячкосва цяла Далмация.
Той опожарил градовете Декатар [дн. Котор] и Лаузиум [дн. Дубровник], опустошил също и селата и цялата област наоколо, и то така, че страната изглеждала като обезлюдена. Нанасяйки такива опустошения, царят пребродил както приморските, така и планинските области чак до Зара. След това през Босна и Рашка той се завърнал в страната си.”

[5] Из “Дуклянски летопис”:
“Между това Владимир, окован във вериги, денем и нощем се отдавал на пост и молитви... И тъй един ден дъщерята на цар Самуил на име Косара, подбудена и вдъхновена от Свети дух, отишла при баща си и изявила желание да слезе със своите слугини и да умие главите и нозете на окованите във вериги затворници. [По-нататък се разказва за възникналата любов между двамата и тяхната женитба]. И тъй, след като отпразнувал сватбата на дъщеря си по царския обичай, царят поставил Владимир за княз и му предал земята и царството на дедите му, както и цялата Дирахийска земя. След това царят проводил да кажат на Драгомир, чичото на княз Владимир, да дойде да получи своята област Требине, да събере народа и да засели страната. И това било изпълнено.”

[6] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Самуил пък, като се спасил в страната си, освободил от тъмница Ашот, Таронитовия син, и го оженил за дъщеря си [Мирослава], защото тя била влюбена в него и заплашвала, че ще се самоубие, ако по закон не бъде свързана с него. Като направили сватбата, Самуил го изпратил с нея в Дирахиум [Драч], за да отбранява областта. Ашот отишъл там и като се споразумял с жена си и я предумал, избягал с нея в ромейските триери, които плавали наоколо, за да охраняват това място.”

[7] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“В 6508 [=1000] г., индикт 13, императорът изпратил силна войска срещу българските крепости оттатък Хемус под предводителството на патриций Теодоракан и на протоспатарий Никифор Ксифий. Ромейската войска превзела Големия и Малкия Преслав, както и Плиска, и се върнала невредима и победоносна.”

[8] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“На следната година императорът пак потеглил срещу българите през Солун. Към него се присъединил управителят на Верея Добромир [женен за племенница на Самуил], който предал на императора града и получил титла антипат. [И понеже защитникът на Колидрос Димитрий Тихонас не предавал града, а искал да му се разреши да излезе заедно с войската си, императорът се отдръпнал и му позволил да отиде при Самуил.] Но защитникът на Сервия Николай, когото поради ниския му ръст наричали с умалителното име Николица, му оказал смела съпротива и безгрижно издържал наложената му обсада. Обаче императорът се заел упорито да превземе крепостта и успял, а пленил дори и самия Николина. Той изселил оттам българите и оставил ромеи на гарнизон. Като свършил всичко това, той се върнал в столицата и отвел със себе си и Николица, когото почел със званието патриций. Но непостоянният Николица избягал оттам и като се върнал тайно при Самуил, започнал да обсажда заедно с него Сервия. Обаче императорът бързо дошъл и освободил града от обсадата, а Николица избягал със Самуил.”

[9] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“На следната [1002] година, индикт 15, императорът се отправил на поход срещу Видин и го превзел със сила след цели осем месеца обсада. Докато той бил зает с обсадата, Самуил с бърз ход нападнал ненадейно Адрианопол на самия празник Успение на Пресветата Богородица. Той завладял с внезапно нападение и панаира, който ставал ежегодно при стечение на много народ, и като събрал много плячка, върнал се в страната си.”

[10] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“А императорът, след като укрепил много добре Видин, върнал се в столицата без загуби, като опустошил и разрушил всички български крепости по пътя си. Но когато наближил град Скопие, намерил отвъд реката Аксиос – която сега се нарича Вардар – Самуил да станува безгрижно. Тъй като се уповавал на пълноводието на реката, която по това време не можела да се преброди, той небрежно бил разположил лагера си. Но един войник намерил брод и превел през него императора. Поразен от внезапното му появяване, Самуил ударил на безредно бягство, а шатрата му и целият лагер били взети.”

[11] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Като преминал оттам, императорът потеглил към Перник, чийто защитник бил Кракра, мъж отличен във военното дело. Той престоял там немалко време и в обсадата изгубил немалък брой войска. Но като разбрал, че крепостта не се поддавала на обсада и че Кракра не отстъпвал нито на ласкателства, нито на други обещания и предложения, върнал се във Филипопол [Пловдив]. Оттам тръгнал обратно за Цариград.”

[12] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Императорът не преставал всяка година да навлиза в България и да опустошава и разорява всичко по пътя си. Самуил не можел да се противопостави на открито поле, нито да излезе на явно сражение срещу императора, а търпял отвсякъде поражения и започвал да губи силата си. Затова той решил да прегради с ровове и огради пътя на императора към България. И понеже знаел, че императорът обикновено навлиза през така наречената Кимва Лонг и Клидион [дн. с. Ключ], той решил да укрепи тази теснина и да прегради достъпа на императора. И тъй той издигнал много широка стена, поставил на нея сигурни постове и зачакал императора. Когато той дошъл и се опитал да навлезе, защитниците оказали смела съпротива: стреляли от височината на стените и така ранявали и избивали напиращите [неприятели]. Императорът бил вече изгубил надежда за преминаване, когато Никифор Ксифий, назначен от него по това време за стратег на Филипопол, го склонил да остане там и непрекъснато да продължава пристъпите срещу преградата, а самият той казал, че ще отиде да потърси дали някъде не може да направи нещо изгодно и спасително. И тъй като взел своите войници, върнал се и заобиколил намиращата се на юг от Клидион твърде висока планина, наречена Балатиста [Беласица], и като минал през стръмни и недостъпни места, на 29 юни, индикт 12 [1014 г.], внезапно с викове и шум се показал от височината в гърба на българите. Уплашени от внезапното му появяване, те ударили на бяг. А и императорът разрушил изоставената стена и започнал да ги преследва. Мнозина паднали убити, а още по-голям брой – пленени. Самуил едва можал да се спаси от гибел с помощта на сина си, който смело отблъсвал нападащите. Той го качил на кон и го отвел в крепостта, наречена Прилеп. А императорът ослепил пленените българи — около 15 000 както казват, и като заповядал всеки сто ослепени да бъдат водени от едноок, изпратил ги при Самуил. А той, като ги видял да идват в редици с еднакъв брой хора, не можал да издържи това страдание храбро и спокойно, а му призляло, причерняло и той паднал на земята. Присъстващите, които се мъчели да възвърнат дишането му с вода и благовония, успели малко да го свестят. А той, като дошъл на себе си, поискал да пие студена вода, но когато взел и пил, получил сърдечен удар и след два дни умрял [на 6 октомври].

[13] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Там [в Солун] Роман [Радомир] Гаврил му пратил чрез един безрък ромей обещание за покорство и подчинение. Но императорът се отнесъл подозрително към писмото и изпратил в областта на Мъглен войска начело с Никифор Ксифий и Константин Диоген, който станал стратег на Солун след Вотаниат. След като опустошили цялата тази земя и обсадили града, пристигнал и императорът. Той отбил реката, която течела покрай града, и като подкопал основите на стените, хвърлил в изкопите дървета и други лесно запалителни вещества и ги подпалил. Когато горивното вещество изгоряло, стената рухнала. Като видели това, обсадените обърнали на плач и молба и се предали заедно с крепостта. И тъй заловени били Дометиан кавхан, велможа и съветник на Гаврил, управителят на Мъглен Илица и много други велможи, както и доста голям брой войници. И тъй императорът изпратил в Аспракания годните да носят оръжие, а останалия нестроеви народ наредил да бъде разграбен и да се изгори крепостта. Паднала и една друга крепост Енотия, съседна на Мъглен.”

[14] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Властта над българите поел синът му Гаврил, наричан и Роман, който надминавал баща си по мощ и сила, но далеч му отстъпвал по мъдрост и разум. Той бил син на Самуил [от Агата, дъщерята на Йоан Хрисилий, началник на Драч] от една лариска пленница. Започнал да управлява на 15 септември [октомври], индикт 13. Но не изпълнил и една година и бил убит, когато отивал на лов, от Ароновия син Иван Владислав, когото той самият бил спасил от смърт, когато щял да загине. Радомир пък, който бил женен за дъщерята на унгарския крал, я намразил по неизвестни причини и я прогонил, когато била вече бременна от него. А той взел Ирина, красивата пленница от Лариса.”

[15] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Към императора се присъединил и Кавхан, братът на Дометиан [Теодор кавхан, братът на Дометиан и Мелитон], който бил пленен в Мъглен. Императорът го приел и го имал на почит. Той бил обещал на императора да убие Владислав и отишъл в България заедно с Ивановия служител, който бил подкупен с подаръци и щял да извърши убийството, но бил убит от него в Ступиан, където живеел. Това място по-рано е наричано Девол. Там именно било извършено убийството на Теодор. А след като разбрал, че Иван написал писмото с хитрост и коварство и че мислел обратното на това, което обещава, той се върнал пак в България и като опустошил местността около Острово, Соск, както и Пелагонийското [Битолското] поле, ослепил всичките заловени българи. И тъй той стигнал до град Охрид, където се издигали дворците на царете на България. Като завзел града и наредил всичко добре, той решил да продължи напред и да стигне до Дирахиум [Драч], защото тамошните работи се нуждаели от присъствието му.”

[16] Битолски надпис на цар Иван Владислав:
“През годината 6523 [= 1015-1016] от сътворението на света обнови се тази крепост, зидана и правена от Йоан, самодържец български, с помощта и с молитвите на Пресветата владичица наша Богородица и чрез застъпничеството на дванадесетте и на върховните апостоли. Тази крепост бе направена за убежище и за спасение и за живота на българите. Започната беше крепостта Битоля през месец октомври в 20 ден, а се завърши в месец... в края. Този самодържец беше българин по род, внук на Никола и на Рипсимия благоверните, син на Арон, който е брат на Самуил, царя самодържавен, и който двамата разбиха в Щипон [Ихтиман] гръцката войска на цар Василий, където бе взето злато... а този в... цар разбит биде от цар Василий в годината 6522 [= 1014] от сътворението на света в Ключ и почина в края на лятото.”

[17] Из “История” на Скилица – Кедрин:
“Охрид бил главен град на цяла България, там се издигали и дворците на царете на България и се съхранявали богатствата им. Като отворил [съкровищниците], императорът намерил много пари, корони с бисери, златоткани дрехи и 100 кентинария сечени пари от злато; всичко това той изразходвал за заплата на войската си. И тъй, като поставил за управител на града патриций Евстатий Дафномил и му дал сигурна стража, той се върнал в лагера си. [Там] приел доведената при него жена на Иван Владислав с тримата й синове и шест дъщери. Тя водела със себе си и един незаконен син на Самуил и две дъщери и пет синове на Самуиловия син Радомир, единият [първият] от които бил осакатен от Иван, като му били извадени очите, когато този убил Самуиловия син Радомир с жена му и зет му Владимир. Мария имала още трима синове от Иван, но те били успели да избягат в планината Томор [в Албания]…”
http://212.39.92.39/e/prosveta/istoria_11/12.3.html

Taridin
Kasnakoski
**

#2972702 - 28.10.2012 16:58 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Ако трябва да бъдем прецизни, в извора не пише кавханите, а комханите.

Справка - ГИБИ.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2972732 - 28.10.2012 17:40 [Re: Taridin]

По-скоро: "копханите".
ГИБИ го нямам подръка у нас.

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2972747 - 28.10.2012 17:58 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Събрано из Златния Век на старобългарската литература в линк:

http://www.kroraina.com/knigi/zv/index.html

Taridin
Kasnakoski
**

#2972771 - 28.10.2012 18:29 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Цитат:

По-скоро: "копханите".
ГИБИ го нямам подръка у нас.

Не, комханите.
http://www.promacedonia.org/gibi/6/gal/6_198.html

Taridin
Kasnakoski
**

#2973278 - 29.10.2012 20:01 [Re: Taridin]

Забеган, нещо те мема да си я признаеш грешката?

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2973760 - 30.10.2012 19:12 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Хайде, за маниаците на македонските народни песни, но не като музика, а като текст!

Линк № 1 към сборника на Панчо Михайлов:

БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ПЕСНИ ОТ МАКЕДОНИЯ
=============================
Съставител: Панчо Михайлов (1923)

http://liternet.bg/folklor/sbornici/p_mihaylov/content.htm

...и Линк №2 към сборника на Стефан Веркович:

НАРОДНИ ПЕСНИ НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ (1860)

http://liternet.bg/folklor/sbornici/verkovich/content.htm

Редактирано от Zabergan (30.10.2012 19:14)

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2973773 - 30.10.2012 19:30 [Re: Taridin]

О, извинявай-не съм те видял (на игнор си ми).
Предполагам че си прав/-а: потърсих по линка на ГИБИ, но не успях в бързотията да намеря мястото за Георги Войтех като № на страницата.
Ако пише така, както ти казваш-ОК: от мястото в Нета, откъдето съм взел цитата, пише както аз съм го дал, не настоявам, като теб, че съм винаги и във всичко прав - обикновено съм прав само за важните неща-а те са, че в случая Войтех е от кавхански род. Дали пише "кавхани", "кавкани", "каукани", "комхани" или "копхани", мисля че не оборва основната теза от приведения цитат-че Войтех е българин, и то дори-потомък на прабългари, и че не е бил сам като такъв знатен потомък на прабългарите - това поне докъм втората половина на 12-ти век - в Скопие града голема.
Това е поентата.
Освен ако, разбира се, някой не докаже (ама сериозно!) че "комхани" са някакво племе-етнически предци на съвременните македонци с непрекъснат спомен за Аце Велики, което обаче доста ме съмнява (макар принципно на този свят нищо да не е изключено откъм фактическата част).

Редактирано от Zabergan (30.10.2012 20:03)

Taridin
Kasnakoski
**

#2973822 - 30.10.2012 20:38 [Re: Yuf Gaskew Junior]

От къде си сигурен, че е от кавхански род?

Ами ако е от кумански?

Комхани по-прилича на кумани, отколкото на кавхани.

Taridin
Kasnakoski
**

#2973878 - 30.10.2012 21:47 [Re: Taridin]

Dokument ot "Gajda", 1866 г. за Циганите, в който са споменати и македонците.

http://i.imgur.com/1DA5C.jpg

http://i.imgur.com/50hWa.jpg

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2974023 - 31.10.2012 08:26 [Re: Taridin]

Не съм сигурен-в живота 100% сигурност няма и не може да има, номерът е да избягваме 100% несигурност-нея често я има!
Аз давам това, което е общоприетата гледна точка в науката.
Който иска-да я обори тази точка, нямам нищо против-да заповяда.
Може да се окаже че, че Войтех е от племето "команчи", на теория...а вие с Ендрю какво сте се обсеснали толку со тея кумани в България (че и в Македония), не знам-навсякъде виждате кумани, лошо няма-стига да излезе нещо исторически интересно от този храст.

Редактирано от Zabergan (31.10.2012 08:42)

Taridin
Kasnakoski
**

#2974270 - 31.10.2012 18:14 [Re: Taridin]

Писал ли е Славейков "гюпци у Македонците"? Писал е. Какво има за мрънкане?

Тълмачъ
рекордьор

#2974282 - 31.10.2012 18:28 [Re: Taridin]

Цитат:

Писал ли е Славейков "гюпци у Македонците"? Писал е. Какво има за мрънкане?

Е ако де? Кой ти е мрънкал? Оти си отговараш сам?

--------------------

Тълмачъ
рекордьор

#2975226 - 02.11.2012 20:06 [Re: Тълмачъ]

Текст от първа ръка:
Анри Пози - "Войната се завръща"

--------------------

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2977654 - 09.11.2012 21:26 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Един от тия ръкописи, написан от Евстатия Киприади през 1863 г. в с Колакия3, се намира в наши ръце. Заглавният лист, предаден с български букви, гласи:
„Господиново, и сфетаго евангелио, на Бога нашего големата цръкфа християнофъ, искарено на бугарцко изикъ тувашно зборъ на Вардарйя, за уфъ неделите съти, за гудината и за съти празниците голе­мите, за цела година за литургията. Са писало утъ Евстатию Ки­приади уфъ селото Колакия на 30 ноемврио месицъ 1863."
http://macedonia-history.blogspot.com/2006/10/blog-post_29.html

Редактирано от Zabergan (09.11.2012 21:58)

Тълмачъ
рекордьор

#2981187 - 20.11.2012 14:16 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Документ, издаван в Солун, с който се събират пари за ВМОРО - по идея на Даме Груев:

Въпрос с повишена трудност към македонистите: Към кого е отправено обръщението?

--------------------

Yuf Gaskew Junior
непотребен

#2984282 - 01.12.2012 21:48 [Re: Тълмачъ]

У-ф-ф, вече не зная къде го разисквахме, че на модерен македонски има дума "ризница" в смисъл на съкровищница...с общославянско минало /както и може да се очаква/.
И ето, днес си чета най-спокойно поредната историческа кримка от Пол Дохърти и гледам следньото:
"Накрая влезе в усойната ризница, облече си свещеническите одежди, прекръсти се и излезе..." /стр. 21/, както и:
"Ателстан изчака до кръщелния купел, а когато службата свърши, последва свещеника в ризницата. Отец Матю беше добродушен човек..." /стр. 85/.
Откъсите са от: Пол Дохърти-"Пеещата Галерия", София-изд. "Еднорог" 2012 г.
Напълно съзнавам че книга от 2012 г. трудно може да се нарече "документ", но навярно преводачът е срещнал архаична английска дума и отнякъде по речниците е изкопал и "ризницата" като място, където се съхраняват ценните утвари и пр. вещи в един храм.
Както и да е, още една преграда между македонския и българския език падна като превзета крепост след писмено свидетелство, освен ако не се появи някой и да го обяви термина едновременно за оригинален македонизъм /естествено, украден от татарето гнасни!/, а в същото време - и за сърбизъм в българския език

Всъщност-още свидетелства:
"Източното помещение е с подова мозайка. От това помещение по елипсовиден коридор се преминава към малък параклис, който вероятно е служил за трапезария, а на север коридора води към още едно, но по-малко четириъгълно помещение, в което 8 стълба оформят кръгла централна зала, което вероятно е служило за ризница (скевофилакион – хранилище за църковна утвар)..."
http://ald-bg.narod.ru/photo-ephesus-st-jon-rizniza.html

"По това време на Андрия Алеши е поръчано да изгради до предверието на катедралата баптистерий. Същевремено Алеши работи и на обновяването на църковната ризница. Градежът на баптистрерия трае до 1467 година."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8...%B0%D0%BB%D0%B0

"Полето около образа на иконата било обградено с широка плоска рамка от сребро с орнамент и миниатюрни релефни изображения на светци и сцени от Светото писание, наречена ризница. ..."
http://www.idi.bg/blogs/view/blog/1128

Редактирано от Zabergan (01.12.2012 21:54)

Тълмачъ
рекордьор

#2984296 - 01.12.2012 22:37 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Е, ти па! Това си е редовна славянска дума в български, сръбски, руски и пр. Вярно, в съвр. български се използва по-често в см. на вид броня, но общото й значение е за "одежда, защита" - иконите имат ризница (сребърния или златен обков), манастирите имат "ризница" в см. на мощехранилище, на трезор и пр. Библиотеката на Рилския манастир е "ризница", във всички манастири в Атон има "ризници" и т. н.

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
    #2991651 - 20.12.2012 15:35 [Re: Тълмачъ]

http://www.kroraina.com/knigi/

ГИБИ и ЛИБИ в електронен вид, както и много книги и документи за Македония, включително и македонските учебници по история:
http://www.kroraina.com/knigi/sk_uch/gal_mui_6/index.html

Taridin
Kasnakoski
**

#2992891 - 23.12.2012 12:26 [Re: Han_Solo]

"Srpske novine" januari 1846 g.

http://i.imgur.com/Nno4C.jpg

Izглежда са напълно съгласни през 1846 г. с Циприан Роберт.

iieee
ветеран

Регистриран: 13.09.2012
    #3028625 - 22.03.2013 15:13 [Re: Taridin]

Иван Цанов "Психология на македонизма 2009 г.",

http://www.makedonskatribuna.com/PsihologijaNaMakedonizma.pdf

Колебаех се дали е за тука, но все пак мисля, че попада в приложното поле на темата като документ, свидетелстващ за това как към 2009 г. се възприемат психологическите особености на македонизма от един български общественик. Ако не е за тука или ако на някой му се види интересно може да отвори отделна тема по въпроса.

jn100st
кроманьонец

Регистриран: 17.03.2013
От: Грахово полье
    #3028627 - 22.03.2013 15:31 [Re: iieee]

Баш за тука си е .

--------------------
Истината - това е събитие потвърдено поне от две съседки .

Тълмачъ
рекордьор

#3028677 - 22.03.2013 17:58 [Re: iieee]

Цитат:

Иван Цанов "Психология на македонизма 2009 г.",

http://www.makedonskatribuna.com/PsihologijaNaMakedonizma.pdf

Колебаех се дали е за тука, но все пак мисля, че попада в приложното поле на темата като документ, свидетелстващ за това как към 2009 г. се възприемат психологическите особености на македонизма от един български общественик. Ако не е за тука или ако на някой му се види интересно може да отвори отделна тема по въпроса.

Тази студия все едно, че я е написал Антито с главен консултант Стингерса

--------------------

Taridin
Kasnakoski
**

#3037778 - 14.04.2013 20:07 [Re: Тълмачъ]

Аякс на Кайгана показал няколко документа и за да не се изгубят, ще ги прехвърля тука.

- Протокол 4 од собрание на обласниот комитет на БРП(к), Горна Џумаја, 8 јануари 1948 година, “Борис Вапцаров: Всушност имаме да решаваме важно прашање,а тоа за уредувањето на нашата област. Народот чека нестрпливо ние сега да го решиме токму тоа. Имаме два пата по кои можеме да појдеме: првиот ист како за сите области, вториот е нашиот македонски пат. Јас мислам дека тоа што и другарот Стојчев изјави, е неточно и делумно. Ние мора да бидеме на јасно дека нашето население се уште не се чуствува македонско и дека ние треба да заработиме посериозно во тој правец. За нашата област треба да се оствари поголемо отделување и промена по сите правци во споредба со останатите области. Сметам дека е потребно сите прашања што се однесуваат на околиите, да се решават и менуват заземајќи македонски лик. ... Мојот општ предлог е таков, што нашата област да биде преуредена такашто да добие поголема автономија.“

ДА, ф.1б, оп.1, а.е.1, л. 186-188

- Протокол 13 од собрание на бирото на ОК на БРП(к), Горна Џумаја, 19 јуни 1948година
“Борис Вапцаров : Ете нашите задачи во врска со писмото на ЦК. Да кажам јасно и откриено: Ние јасно го осудуваме говорот на другарот Лазар Колишевски. Има наши другари и Вл. Левков е од нив, кои секогаш се согласуваат со другарите од македонската книжарница. Ние треба јасно и откриено да им кажеме дека не го одобруваме говорот, зашто др. Лазар Колишевски не е бил коректно известен по низа работи. ... За нас јазикот е мачнотија. Ние не чуствуваме внатрешна потреба да го учиме. Јас мислам, дека ние можеме да почнеме со изучувањето на македонскиот јазик од учениците. Но ние направивме некоја грешка со курсевите за возрасни, употребивме мала принуда. Тие треба да бидат организирани наполно доброволно.“

ДА, ф.3б, оп.1, а.е.4, л.42-45

- Протокол 1 од собрание на окружниот актив на БКП, Горна Џумаја, 18 февруари 1950 година ........ “По т.1 од дневниот ред поднесе др.Борис Вапцаров .... Тука е местото да кажам некои зборови за грешките, што станаа со партиската политика по македонското прашање ... Треба да се каже, дека по критикувањето на грешките на партиската политика во Пиринскиот крај на многу места се отиде во другиот крај. Некои партиски дејци почнаа да го отфрлаат македонскиот карактер на населението во Пиринскиот крај, почнаа да ја отфрлат потребата да се работи за ослободување и обединување на македонскиот народ. Таквите пројави мора да се тепаат сега. Ние, македонците од Пиринскиот крај, денес сме единствениот слободен крај на Македонија. Нам припаѓа правото да го кренеме знамето на ослободувањето на Македонија од грчките монархофашисти и титови џелати. Под водството на БКП и нејзиниот димитровски ЦК ние ќе се бориме да ги оствариме идеалите на Гоце и Јане. Заедно со борбата за национално обединување на македонскиот народ ние треба да се вардиме од било каков национализам. ... Подигајќи го македонското национално сознание меѓу населението во Пиринскиот крај , има реална опасност некои другари да се зацврстат во тој павец затоа треба често да се проверуваме на какви позиции сме по тоа прашање. Заедно со секое изоставање , секое потценување на тоа прашање ќе влева вода во воденицата на титовци и колишевци. Знамето на борбата за ослободување на македонскиот народ ќе падне во нечисти раце. ...“

ДА, ф.2б, оп.1, а.е.5, л.15-70

Тълмачъ
рекордьор

#3052224 - 16.05.2013 16:40 [Re: Taridin]

Не знам дали този извор е бил обсъждан тук, но е интересен с документалното описание на българите (федерати на Византия) от края на V - началото на VI в.

Откъс:
Цитат:

Пред очите ми е вождът на българите, повален от десницата ти, която защитава свободата. Той не бе убит, за да не изчезне от историята, но той не остана и непокътнат, за да не проявява по-нататък дързост и за да остане там, в своето непобедимо племе, жив свидетел на твоята сила. Ако той беше получил смъртоносна рана, ти щеше да победиш човека, а като остана жив той си унизи потеклото. Това е народът, който преди тебе имаше всичко, които е пожелавал; народ, у който този е придобивал титли, който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля, у който бойното поле прославя рода, понеже у тях се смята без колебание за по-благороден оня, чието оръжие е било повече окървавено в сражение; те са народ, комуто преди битката с тебе не се е случвало да срещне противник, който да му устои, и народ, който дълго време е извършвал войните си само с набези. Тях не са поставяли в затруднение, както трябва да се очаква, нито планински масиви, нито изпречилите се реки, нито липсата на храна, понеже смятат, че е достатъчно удоволствие да пият кобилешко мляко. Кой би устоял срещу противник, който се носи и храни от своето бързо животно? А какво ще кажете за това, че те са приучили грижливо към издържливост на глад и тези животни, благодарение на които умеят да избягват глада? По какъв начин ездачът извлича из вимето на гладното животно храна, която той, воден от съобразителността, се е погрижил да не крие? По-рано вярваха, че светът е открит за тях, сега смятат, че за тях е затворена само тази част от земята, която ти пазиш.

Магн Феликс Енодий: Похвално слово за Теодорих

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3052233 - 16.05.2013 17:01 [Re: Тълмачъ]

Мисля, че е обсъждано. Това е едно от първите сведения за българите, наред с с тия на Комес Марцелин, Йорданес и Касиодор Сенатор.

татар
сеирджия

#3065502 - 23.06.2013 20:03 [Re: Han_Solo]

Събрах малко печати на едно място:

--------------------

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3077407 - 31.07.2013 19:30 [Re: Han_Solo]

По повод македонската лустрация неофициално бе публикувано още едно досие. Държавната комисия единодушно отказа да го разглежда, защото не се отнасяло за лице, заемало публична длъжност в Македония. Формално е вярно, защото се отнася за един от ръководителите на македонистката емиграция в САЩ - борец за "обединение на Македония", който се оказва югославски шпионин. Изглежда става дума за „Обединени македонци“ (UMO).

През 1965 или 1966 г. в Чикаго при него дошли представители на ЦРУ, които искали сведения за действията на ... на територията на САЩ. Американците казали, че знаят за две македонски емигрантски организа ции - тази на Ванчо Михайлов и тази на ... Американците казали, че нямат нищо против това, че стои на позициите на националната индивидуалност на македонския народ, но водачът на ... е американофоб и в душата си - комунист.

потребител
ветеран

#3083321 - 22.08.2013 18:27 [Re: потребител]

Стенограма от разговорите на Тодор Живков и Кръсте Цървенковски от май 1967 г.

Що се отнася до нас, ние съществуваме и се развиваме, все повече добиваме чертите на една съвременна нация. 19.5.1967 Кръсте Цървенковски

Това е началото на разговора, надявам се да добавя и следващите тук.

потребител
ветеран

#3083676 - 23.08.2013 22:02 [Re: потребител]

Втора част: http://focus-news.net/?id=f25489

потребител
ветеран

#3084091 - 26.08.2013 18:16 [Re: потребител]

Стенограма от разговорите на Тодор Живков и Кръсте Цървенковски от май 1967 г. (трета част)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3084222 - 27.08.2013 19:11 [Re: потребител]

Македоно-Одринското опълчение 1912-1913 г.,
Личен състав по документи на Дирекция ЦВА

http://www.archives.government.bg/uploaded_files//sprav_09_all.pdf

... Да проверят Андрейчо и Горанчо в коя военна част е бил дядо им.

Taridin
Kasnakoski
**

#3084325 - 28.08.2013 13:35 [Re: Han_Solo]

Интересно изказване на Горан Ангелов на съвещанието на околийските секретари на БРП /к/ от Пиринския край от 21 април 1946 г. във връзка с политиката на БРП /к/ по македонския въпрос. 21 април 1948 г.

Ф. 1Б; оп. 5; а.е. 20

Wheel Of Fire
старо куче

Регистриран: 20.08.2013
    #3090611 - 19.09.2013 18:45 [Re: Han_Solo]

Една статия на Методий Кусев отпреди век, която много прозорливо обяснява как стоят нещата:

"Девизът" на руското правителство за намалението и отслабването на България за сметка уголемяването и засилването на Сърбия и Гърция се оформи окончателно, в държавна политика на Руската империя, през 1889 година. С посредството на руската дипломация се постигна едно съглашение между Сърбия и Гърция чрез Патриаршията за подялбата на Македония [...]
http://liternet.bg/publish29/mitropolit-metodij/1913-rusia.htm

--------------------
“There is much pleasure to be gained from useless knowledge.”

Редактирано от 4i4o Tripio (19.09.2013 18:45)

Wheel Of Fire
старо куче

Регистриран: 20.08.2013
    #3094634 - 03.10.2013 20:01 [Re: Wheel Of Fire]

... Родословното ми дърво. Какъв цинизъм! Днес е 29 юни, пет месеца от смъртта на Йони и четири дни след несъстоялия се неин двадесет и седми рожден ден. Какъв цинизъм. Но какво да правя? Хамлет казваше: "Останалото е мълчание". За мен останалото е епилог и затова бързам да фиксирам това, което мога, преди да е дошло мълчанието.

Родовата памет на българина е къса - стига най-често до дядото или прадядото. Назад е мрак. Чувствувам се като престъпник: нямам наследници, затрих рода си. Може би кръвта на славни и достойни прадеди застива в жилите ми. Обръщам се назад и виждам очи, изпълнени с укор: "Какво направи с нашата кръв? Къде са твоите и нашите деца, чрез които и ти, и ние щяхме да живеем?" Безмилостни въпроси.

- Пресвети деди, не мога да ви отговоря. Исках да съм баща на много деца и да отгледам много внуци. Всичко свърши. Съдете ме. Така реши съдбата, затова - простете и прощавайте.

2.

По майчина линия произхождам от Кюлевия род. Коренът му е в Южния Пирин, с. Обидим, Неврокопско. Селото е разположено в източните склонове на планината, където в долината тече р. Места, а до самия Неврокоп са двадесетина километра. До гръцката граница остават доста по-малко. Макар наоколо да има много българомохамедански села, Обидим е чисто българско селище. Бих казал прабългарско, защото прадядо ми все още е ходил с обръсната глава и плитка отзад - типична прическа за далечните ни предци. Оттам и характерният външен вид и на дядо, и на мен (вече по-смекчен) - изпъкнали скули, малко скосени очи и пр. Винаги съм се радвал, че в кръвта ми преобладава прабългарското, а не славянското начало. Впрочем, баща ми е от Шоплука и, както казват историците, там са се заселили доста кумани и печенеги, т. е. "братовчеди" на прабългарите. Следователно у мен в по-голяма степен е заложено "азиатското" начало.

3.

Макар и роден в Шоплука, кръвта ми е македонска, аз се чувствам македонец, което ще рече най-чист българин. Свята земя е македонската - та тя е втората люлка на българщината! И не знаят ли великите сили, че всяка подялба на един народ само засилва обединителните стремежи. А може би това е целта - до могат, когато бурята избухне отново, да се намесят като "арбитри"?! И отново да спечелят? От кого? От нас, от Сърбия и Гърция? Та ние сме достатъчно бедни и патили от "великите сили".

Някъде скоро след 9 септември имаше прекрояване (тогава ние живеехме в Неврокоп). Властта агитираше: всички да се пишат македонци. Партията нареждаше, това е интернационализъм! Естествено, македонци сме, живеем в този регион, но когато става въпрос за графата "националност", може да се впише само едно - БЪЛГАРИН. Дядо Иван, за когото писах, че не се интересуваше от политика, ни събра, т.е. децата си, майките и бащите ни, и каза само няколко думи (тогава гласът на старейшината се чуваше): "Ние сме македонци, но тук се крият тъмни сделки - властта иска да каже, че македонец не значи българин. Всеки ще впише, че е българин". Аз също се самоопределих. Дядо (а дали неистина не разбираше от политика) беше участвал в Илинден. Баба Ана също. В доста спомени от онези времена се описват подвизите на учителката Ана Николчева. Заради Илинден дядо е заточен на 101 (сто и една) години в Анадола. Спасява го руският посланик: като дипломиран в Русия са го считали за руски поданик. През Балканската война той и семейството му (значи и майка ми) са на косъм от смъртта - с последната каруца преминават границата. По-късно ще изостави поста си на главен инспектор в Министерството на просветата, за да отиде в Неврокоп (!), в Македония, за да открива български училища. И защо ли в Неврокоп, в Битоля и Охрид, в Струмица са търсели български учители?!
http://www.online.bg/euro2001/euro9_10-98/9BR98F10.htm

--------------------
“There is much pleasure to be gained from useless knowledge.”

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
Тито е на почит в Македония
    #3134518 - 09.02.2014 15:46 [Re: Wheel Of Fire]

http://macedonia-history.blogspot.com/2010/01/izpoved-ot-titovia-rai.html
За противовес на тази оценка за добър и справедлив лидер на Югославия слагам тук тази книга.

Taridin
Kasnakoski
**

Re: Тито е на почит в Македония
    #3139064 - 25.02.2014 21:11 [Re: sofmak]

ДаБе од некаде ги ископал.

Рацин Кочо

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3140414 - 02.03.2014 23:53 [Re: Taridin]

Сръбски вестник политика 16.06.1913

Сега го прочетох и предполагам, че никъде го няма по форумите.
Ще зарадвам моя приятел Сандански на сръбския форум.

Редактирано от Han_Solo (02.03.2014 23:54)

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #3153100 - 11.04.2014 19:56 [Re: Han_Solo]

Може и да е поствано, ако е така се извинявам.

Наранена гордост.

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Taridin
Kasnakoski
**

#3159561 - 30.04.2014 20:25 [Re: Esther]

Българският вестник "Папагал", април 1941 г.,

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3159615 - 30.04.2014 21:54 [Re: Taridin]

Цитат:

Български, български, ама хумористичен вестник.

Taridin
Kasnakoski
**

#3159631 - 30.04.2014 22:27 [Re: Han_Solo]

Хумористичен, хумористичен, ама български. Статийата не е од хумористичните.. Од сериозните е.

nereza
ветеран

Регистриран: 18.02.2012
    #3159657 - 01.05.2014 00:02 [Re: Taridin]

Цитат:

... мюсюлмани има около единъ милионъ...

ясно какво са чели тиквите от CNN по време на войната в екс-Югославия. та чак неколко години по-късно им светна че "мюсюлманите" там се наричат бошнаци

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #3173462 - 04.06.2014 18:18 [Re: nereza]

Български средновековни ръкописи онлайн

Това е много хубава статия с линкове към дигитални библиотеки и старобългарски ръкописи.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Fretless
чилякъ

Регистриран: 07.04.2014
    #3189817 - 08.08.2014 22:35 [Re: ToffeeTwr-Нострадамус]

Списък с имената на македоно-одринското опълчение, 900 страници архив:
http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf

--------------------
СВОБОДНИЯТ ЧОВЕК СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРИ.

Fretless
чилякъ

Регистриран: 07.04.2014
    #3190126 - 10.08.2014 14:02 [Re: Fretless]

Книга за МИЯЦИТЕ, тук:
http://strumski.com/readbook/?id=270

--------------------
СВОБОДНИЯТ ЧОВЕК СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРИ.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3190154 - 10.08.2014 15:06 [Re: Taridin]

Цитат:

Името му показва подхода - изпапагалствали са някакъв сръбски текст относно ЮГ и готово!
Такива пишман-журналисти, че и форумци, има и сега!

потребител
ветеран

#3203067 - 25.09.2014 00:10 [Re: Fretless]

Случайно намерих нещо, което е добре да се знае. Глаголическата азбука заедно с названието на буквите на латински - Abecedarium bulgaricum (XI век).

Abecedarium bulgaricum

Андреј
рекордьор
**

Регистриран: 16.12.2011
    #3203082 - 25.09.2014 01:11 [Re: потребител]

Се нарекува BULGARICUM поради Климент Охридски .... Инаку е ГЛАГОЛИЦА ...

И таа ли е бугарска направија ....???

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3203322 - 25.09.2014 23:54 [Re: Андреј]

Цитат:

Се нарекува BULGARICUM поради Климент Охридски .... Инаку е ГЛАГОЛИЦА ...

И таа ли е бугарска направија ....???

Споко, мушмул, той бил от рода на европейските мизи....
Никой не твърди, че глаголицата е измислена в България, въпреки че на кръглата й викали българска.

Негатор
Античен вагабонтин

#3208093 - 08.10.2014 04:51 [Re: Елби]

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #3222148 - 18.11.2014 14:28 [Re: Негатор]

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Maria66
мързелива

Регистриран: 14.02.2012
Re: свидетелства
    #3223280 - 21.11.2014 17:07 [Re: Yuf Gaskew Junior]

от първа ръка

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Maria66
мързелива

#3223288 - 21.11.2014 17:17 [Re: Maria66]

за утвърждаването на литературния език

--------------------
св. Августин Блаженни:
„Какво е държавата, ако не една голяма банда, и не е ли всяка обикновена банда — една малка държава?“

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #3223291 - 21.11.2014 17:22 [Re: Maria66]

Имате ли вие документарни со Венко Марковски?

--------------------
Ridentem dicere verum

Maria66
мързелива

#3223306 - 21.11.2014 17:44 [Re: Пaт]

Сигурно има но не ми е той "фокуса" а Младен
нова книга

--------------------
св. Августин Блаженни:

Esther
психодесен соросоид

Регистриран: 15.04.2012
От: Тролландия, a.k.a форум Македо...
    #3225505 - 26.11.2014 20:57 [Re: Maria66]

http://www.lostbulgaria.com/

Невероятен "стар албум".

--------------------
Демокрацията ни отне уседналостта

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3225513 - 26.11.2014 21:19 [Re: Esther]

много е як, наистина!

Негатор
Античен вагабонтин

#3232571 - 11.12.2014 19:23 [Re: Елби]

В предговора Михайлов пише:

„Има ли в света народ, на който по най-жесток начин да е отнето правото да говори, да се учи, да пее на своя майчин мил език?
Има ли некъде народ, с чиито религиозни чувства и обществен морал да са се гаврили управниците му?

Има ли некъде народ, чиито вековни усилия за просвета и национална свест биват затрити с един варварски замах?

Где е тоя народ, който през ред поколения е имал стотици училища, черкви, учители, свещеници и ученици, и после, в "културния" XX век, остава изведнаж без помен от всичко това?

Где е тоя народ, чиито майки вечно с кърпи черни ходят, чиито заселища са обърнати на пепелища и чиято земя е обрасла с бурен и покрита с трупове?

Где е тоя народ, чийто небосклон е постоянно покрит с облаци мрачни, предвождани от гарвани зловещи?

О, има, има такъв народ! Това е българският народ, поставен в един божествен земен край, който от всички се нарича през низ векове Македония.

Тук, по силата на насилнически договори, които крият от самото начало фермента на разложението си, на нас, българите, е отнето правото да се учим и говорим на родния си език, да се наричаме българи.

Во предговорот Михајлов напишал:

Има ли во светот народ, на кој на најдобар жесток начин да е одземено правото да зборува, да се учи да пее на својот мајчин мил јазик? Има ли некaде народ, со чии верски чувства и јавен морал да се подбивани од управници му? Има ли некaде народ, чии стари напори за просвета и национална свест се затрити со еден варварски замав? Каде е овој народ, кој во ред генерации имал стотици училишта, цркви, наставници, свештеници и ученици, а потоа, во "културниот" XX век, останува изведнаж без помен од сето тоа? Каде е овој народ, чии мајки вечно со крпи црни одат, чии населија се свртени на пепелища и чија земја е обраснато со бурен и покриена со трупови? Каде е овој народ, чиј небосклон е постојано покриен со облаци мрачни, предводени од гаврани морбидна? О, има, има таков народ! Тоа е бугарскиот народ, поставен во еден божествен земен крај, кој од сите се нарекува во низа векови Македонија. Тука, според насилнически договори што ги кријат од самиот почеток ферменти на разложението, на нас, Бугарите, е одземено правото да се учи и зборуваме на својот мајчин јазик, да се нарекуваме Бугари.

За да прочетете книгата кликнете тук: http://strumski.com/readbook/?id=261

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3232627 - 11.12.2014 21:36 [Re: Елби]

Евлия Челеби

http://www.scribd.com/doc/18345823/Evlija-Celebi-Putopisi

sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
свидетелства
    #3234105 - 15.12.2014 16:20 [Re: Han_Solo]

Отношението на сърби (едно време) към българите:
http://macedonia.kroraina.com/prl/index.html
http://macedonia.kroraina.com/kc/cyrn40_a.html
което забелязвам в днешното отношение на някои македонци към българите.

потребител
ветеран

#3284349 - 12.06.2015 19:53 [Re: sofmak]

Тайни договори между Русия, Германия и Австро-Унгария.
http://www.ng.ru/zavisimaya/2015-06-08/9_dogovora.html

Още през 1881 г. се допуска съединение на България и Източна Румелия. В същото време България трябва да се отклонява от дехствия в Македония.

През 1887 г. Германия признава правото на Русия за влияние в България и обещава съдействие за възстановяване на "правилното и законно" правителство на България.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305043 - 12.09.2015 23:22 [Re: потребител]

Поне за мен, изключително интересна География на Богоров от 1851 година.

Останах напълно изненадан от изключително подробните и задълбочени (за времето си) описания и текстове по политическа география.
Нямах представа, че сме имали подробни работи. Преровил съм почти всичко по география и при сърбите и не съм виждал подобна задълбоченост до това време.
Като заговорих за сърбите и се сетих, че трябва да пиша за Македония, та забелязвам, че яко ги е ударила липсата в тая география.

Давам и линк, някой може да иска да чете за родния си град.
http://digital.nationallibrary.bg/DWWebClient/IntegrationSearch.aspx?DWSubSession=681&v=1796

Редактирано от Han_Solo (12.09.2015 23:37)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305249 - 13.09.2015 18:32 [Re: Han_Solo]

Брачата сърби са учили, че Нишкото въстание е сръбско и хич не вдяват, че може въстаниците да са били българи. Досега в техните писаници от онова време намирам само доказателства, че въстанието е българско.

Досега никъде по форумите не съм срещал оригинала на тая статия и затова я показвам тук.

"Сербске народне новине", Пешта, 06.04.1844, 27

На български:

Цитат:

6. IV. 1844

Борбите на Сърбия от началото на настоящето столетие и борбата на хайдутите срещу спахиите е намерила слаб отглас в България... Едва през 1821 г. след гръцката революция отведнъж се появи огромна маса български хайдути в Македония и проникна чак до Пелопонес. От това числото на хайдутите се увеличавало и след последната руско-турска война между тях се разпространява някакво тайно споразумение, което е издадено от един новоприет член и удавено в кръв...

Смъртта на султан Махмуд и пророчествата, които са се разнасяли по Турско през 1840-те години[1], са предизвикали голямо движение в България, Румелия и Македония — с една дума, навсякъде, където живеят българи. Въстанията в Кандия и Тесалия, дали първия повод българите и турците по градовете едни след други да започнат да се въоръжават, започнаха да възстановяват през 1838 г. разтурената по-рано завера; надигнаха се огромни маси и отведнъж Портата се вижда отделена от Дунава и от отделилите се на север градове. Един хайдутин на име Милое[2], който воювал още при Кара Георги, и Гавра, за когото се говори, че бил свещеник, са били начело на движението. Михаил свикал съвета и против очевидната воля на народа било решено да се съблюдава строг неутралитет. На всички сърби е било строго забранено да се вмесват в българското въстание; на границата била поставена войска и всякакво съобщение с българите било прекъснато. Това спасило турците, които изгорили 150 села между Ниш и София и след няколко сражения разпръснали главните сили на зле въоръжените въстаници. Смъртно ранен, Милое се самоубива, а хайдутите, останали без предводител, започнали да се разпръсват, като най-самоотвержените отиват в Македония, където се съединяват с клефтите.

виж: вестник “Сербске народне новине”, Пеща, бр. 27, 6. IV. 1844 г.; оригиналът е на сърбохърватски.

http://macedonia-history.blogspot.bg/2010/04/1-1750-1865.html

Редактирано от Han_Solo (13.09.2015 18:35)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305336 - 13.09.2015 22:02 [Re: Han_Solo]

Прокламацията от 10 април 1841 година, с която сръбския княз Обренович обявява, че всеки, който дръзне да се намеси в Нишкото въстание, ще се смята за "миронарушител и противник на Правителството и като такъв ще бъде подложен на най-строго наказание"

НОВИНЕ СРБСКЕ
№ 15, 8. година, 1841
У Суботу 12. Априлія.

Или на следния линк:
http://macedonia.kroraina.com/ns_nish/ns_nish.htm

Редактирано от Han_Solo (13.09.2015 22:19)

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305457 - 14.09.2015 12:49 [Re: Han_Solo]

описание на Македония

"Сербске народне новине", Пешта, четвертакъ, 18 мая, 1844

https://books.google.bg/books?id=8gxSAAA...9D'&f=false

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305460 - 14.09.2015 14:18 [Re: Han_Solo]

Сербске народне новине", Пешта, 24.05.1844, 41

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3305462 - 14.09.2015 15:11 [Re: Han_Solo]

"Сербске народне новине", Пешта, 25.06.1844, 50

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3306453 - 18.09.2015 16:23 [Re: Han_Solo]

http://i.imgur.com/X8pzC2M.gif?1

http://i.imgur.com/Rvk9jnQ.jpg?1

Първият признат от Константинопол сръбски патриарх всъщност бил българин.
Неблагодарници бе - първите книги сме им дали, азбука, учители, патриарх... и какво ли не, а после бугарите били такива-онакива...

Редактирано от Han_Solo (18.09.2015 16:23)

admiralМодератор
на андорския флот

#3306467 - 18.09.2015 18:22 [Re: Han_Solo]

Храни куче... кво беше...?

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3306469 - 18.09.2015 18:41 [Re: Han_Solo]

http://kuracpalac.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/07/08/bylgarin-sveti-efrem-patriarh-srybski.360646
Човека даже е обявен и за светец!

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3306508 - 18.09.2015 20:44 [Re: admiral]

Цитат:

Храни куче... кво беше...?

Сепциално за това куче - да те хапе.

тракиецъ
екзархистъ Божовистъ

Регистриран: 17.08.2014
От: Майна в София
    #3323281 - 25.11.2015 20:21 [Re: Han_Solo]

София помни е отдавна чакана от мен страница със сведения за местоположението на гробовете на много известни българи. Май в Котлето някой беше ходил, снимал и наслагал снимки от "македонскиот сектор". Ще взема да отида и аз някой ден да пощракам и да занеса цвете на Татарчев и ген. Вазов.

.... Пък и Мисирката да видя ... ... как се врти в гробот в омразната бугарска земя.
... Да земем да им го дадем на бракята, а!?

Редактирано от тракиецъ (25.11.2015 20:24)

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3323363 - 25.11.2015 22:30 [Re: тракиецъ]

Мисирков си е отвсякъде българин...та няма как да бъде даден на небългари...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3331112 - 07.01.2016 12:17 [Re: Бяло Конче]

Апел на гл. щаб на Битолския революционен окръг до българското правителство за незабавна военна интервенция с цел спасение на местните българи (1903 г.).

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

admiralМодератор
на андорския флот

Календарот за 2016 во издание на Бугарскиот Културен Клуб
    #3338152 - 10.02.2016 21:50 [Re: bambaa] Прикрепен файл (11 тегления)

--------------------

Редактирано от admiral (10.02.2016 23:21)

bambaa
отварящ очи

Re: Календарот за 2016 во издание на Бугарскиот Културен Клуб
    #3339293 - 17.02.2016 11:04 [Re: admiral]

Заглавна страница на ръкописа „Материали за историята на възраждането българщината в Македония“

Сборникът с български народни умотворения на Шапкарев, 1891

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3339299 - 17.02.2016 12:28 [Re: bambaa]

Борис Сарафов:

"Спомени на Дамян Груев, Борис Сарафов и Иван Гарванов", МНИ, 1927
http://www.strumski.com/books/%D0%A1%D0%...%B0%D0%BC%D0%B5,%20%D0%A1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%BE%D0%B2%20%D0%B8%20%D0%93%D0%B0%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2.pdf

Руските консули поддържали сръбската пропаганда в Македония... Каква изненада!

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3343038 - 10.03.2016 10:46 [Re: Han_Solo]

bambaa
отварящ очи

#3344040 - 16.03.2016 18:19 [Re: Han_Solo]

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3370914 - 08.10.2016 21:56 [Re: bambaa]

Сърбите и македонците ни обвиняват, че сме разрушили Битоля и сме избили населението с отровен газ...
Пък в собствените им сведения от фронта пише други работи

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3370949 - 08.10.2016 23:47 [Re: Han_Solo]

И по типичния сръбски, а вече и македонски начин за водене на пропаганда,
в сводките от фронта се пишат небивалици...

"Ратни дневник", бр.200, уторак, 22 новембра, 1916

Значи, от месеци сърбите и французите бомбардирали Битоля с артилерия и авиация и накрая излиза, че техните бомби са мирни и убивали само български войници, а града и цивилните не пострадали (водни бомбички? ).
А две-три сгради пострадали, щото ги запалили българите, ама сръбско-френските бомбардировки спрели тия Азиати (българите) да не запалят целия град?!?!?
По-идиотско обяснение не съм чел и в "История на македонскиот народ" от Чепреганов.

Редактирано от Han_Solo (08.10.2016 23:48)

потребител
ветеран

#3389681 - 12.02.2017 23:16 [Re: Han_Solo]

Драчево во 1954 година низ објективот на Џоел Халперн

Негатор
Античен вагабонтин

#3391546 - 24.02.2017 13:17 [Re: потребител]

Димитър Талев разказва за Илинденската си тетралогия (Запис от 60-те години на ХХ в.)
https://soundcloud.com/mnibg1923

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3413525 - 21.09.2017 18:50 [Re: Негатор]

Потушаването на Охридско-дебърското въстание – едно от големите зверства на сръбската армия
Цитат:

Репресиите на сръбската власт не са насочени само срещу българите в мултиетническата Македония, поради което въстанието се организира съвместно с албанския революционен комитет, а в бойните действия взимат участие и много турци. Българските активисти, сред които се открояват имената на Петър Чаулев, Милан Матов, Яне Сандански, Лев Огненов и албанският революционен комитет, начело със Сефадин Пустина, се договарят в албанския град Елбасан то да избухне на 13-и октомври 1913 година.

Цитат:

Въпреки че моментът за въстанието не е най-подходящият и невъзможността за получаване на външна подкрепа от българската държава и Великите сили го обрича на кървав провал, въстанието в най-отдалечената от българската граница част от Македония е недвусмислено доказателство за преимуществото на българския етнически характер на областта, независимо от всички репресивни мерки, целящи да променят този факт.

Съвпадащите българо-албански интереси, намерили израз в тяхното обединение, също е интересен и непознат исторически факт, който заслужава много повече обществено внимание, отколкото получава днес. Основната слабост и на двете въстания е, че обхващат малка територия и не запалват околните региони.

https://bulgarianhistory.org/ohridsko-debursko-vustanie/

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 18572

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.08 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.