ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Re: Камъкът от Розета или македониски небивалици
    #3406658 - 02.07.2017 02:15 [Re: Лаф моабет]

Макар да е пагански символ, каменот од Розета се промотирше активно дори от МПЦ!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
    #3406699 - 02.07.2017 09:53 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

„Македонско дешифрирање на средниот текст од Каменот од Розета“.

Македонските научници, академик Томе Бошевски и професорот Аристотел Тентов во 2005 година спровеле истражување за дешифрирање на средниот текст на Каменот од Розета, при што дошле до доста занимливи заклучоци и пронајдоци особено во поглед на сличности со денешниот современ македонски јазик. Констатирано е дека за средниот текст на Каменот од РОзета е користено слоговно писмо од типот согласка-самогласка и се идентификувани симболи за 25 согласки.Користејќи ја постапката на пресликување и ротација во рамнината на пишување, определен е еднозначен начин за поврзување на симболот за согласка со 4 или 8 самогласки и иако се ретко употребувани, сепак се идентификувани и симболите за запишување на изолирани самогласки и согласки, а во анализираниот текст покрај пишувањето на слоговните знаци еден до друг често се пишувани слоговните знаци и еден над друг во форма на лигатури.Озвучувањето на идентификуваните слоговни знаци, осамени согласки или самогласки и лигатури е реализирано со користење на архаизми од дијалекти на современиот македонски јазик при што во анализираниот текст кој е пишуван од десно на лево и без растојание меѓу зборовите и одвојување на речениците, идентификувани се повеќе од 160 зборови кои го задржале значењето во некои дијалекти на современиот македонски јазик.Исто така, идентификувани се и одреден број граматички правила кои се препознатливи и во современиот македонски јазик како што е формирањето суперлатив кај придавките со префиксот нај, множина кај именките со додавката -и, појавата на определена и неопределана форма кај именките и зачестената употреба на предлогот на.Со вака идентификуваните слоговни знаци, нивното означување и определените правила на пишување, создадена е еднозначна методологија за препознавање на одредени зборови и читање на запишаното.Резултатите од дешифрирањето на средниот текст на каменот од Розета укажуваат на многу повеќе детали кои ги нема во текстот запишан со античко-грчко писмо.Оваа констатација го потврдува сознанието на науката уште од времето на Томас Јанг (1822 година) дека средниот текст е оригиналот, врз основа на што заедно со ова истражување може да се допрецизира дека декретот на фараонот во средниот текст на каменот од Розета во оригинал е напишан на јазикот на античките Македонци со писмо на живите господари, односно со официјалното писмо и јазик на државата којашто тие ја управувале повеќе од еден век.

Мислев,дека Бамби си праи майтап а то било вистина!

Македонистите стигат високи степени на глупости в напъни да покажат фиромска история

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3406701 - 02.07.2017 11:29 [Re: Негатор]

Цитат:

Макар да е пагански символ, каменот од Розета се промотирше активно дори от МПЦ!

Не е пагански символ, а юридически документ.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3406702 - 02.07.2017 11:51 [Re: admiral]

Изобщо не разбирам що к.р барат при Розетския камък. Разчетен преди 2 века ключ за египетския език и писменост. Какво общо имат те там.... не ми го побира акълът и ме мързи да проверявам. Ако нещо общо с техните "гюпти" търсят това е отделно "прашанье"....

admiralМодератор
на андорския флот

#3406705 - 02.07.2017 11:55 [Re: Елби]

Не, бе, камъкът е сечен по време на Птоломеите, пък те нали ги водят македони.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3406707 - 02.07.2017 11:58 [Re: admiral]

Цитат:

Не, бе, камъкът е сечен по време на Птоломеите, пък те нали ги водят македони.

По тая логика Гоце Делчев е османски революционер... и ключ за разбиране на развитието на турската национална мисъл.

admiralМодератор
на андорския флот

#3406709 - 02.07.2017 12:10 [Re: Елби]

Цитат:

По тая логика Гоце Делчев е османски революционер... и ключ за разбиране на развитието на турската национална мисъл.

Еми зависи от гледната точка.
Историята не е точна наука.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3406716 - 02.07.2017 14:01 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Не е пагански символ, а юридически документ.

Къде си видял християнска символика, смесена с антична, освен в БЮРМ?

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3406754 - 02.07.2017 20:38 [Re: admiral]

Еми зависи от гледната точка.
Историята не е точна наука.

От кога го казвам това. Досега не знам нечия история - чиста, като сълза и не повлияна от политиката.
Цитат:

Историята е онази версия за отминали събития, която хората са решили да приемат.

Наполеон I Бонапарт
Но решенията за историята, все пак, донякъде трябва да бъдат съгласувани със съседите и обществото, и съответно - приети. А някои виждания за историята се налагат със сила и от властови позиции.
Така, че историята на един народ винаги трябва да е отворена за дискусии - разумни, със съответните разумни доводи.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

admiralМодератор
на андорския флот

#3406779 - 02.07.2017 23:36 [Re: Бяло Конче]

прекалено свободно превеждаш.

L'histoire est une suite de mensonges sur lesquels on est d'accord

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1520

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.