ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Внимание!Говори Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков„
    #3430178 - 28.02.2018 20:41 [Re: Пиринец]

Спор няма за това.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mk_e_bg
ентусиаст

Регистриран: 08.07.2016
    #3440699 - 27.06.2018 09:46 [Re: Пиринец]

https://novatv.mk/pratenik-progovori-na-makedonski-jazik-vo-grchkiot-parlament/

Пратеникот Јоргос Урзидис од Сириза кој има потекло од северна Грција, денеска во грчкиот Парламент даде поддршка за договорот со Македонија.
Тој за време на неговиот говор од говорницата се обрати на македонски јазик, односно на костурски дијалект, а потоа пораката за пријателство ја преведе и на грчки.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29292214.html

„Драги пријатели од Република Северна Македонија, како што се договоривме, време е да го оставиме назад тоа што не разделува и да гледаме напред со тоа што е заедничко, со соработка и со љубов“, рекол Урсузидис со изразен дијалект кој, според некои од медиумите, потсетувал и на бугарскиот јазик.

Този гръцки депутат говореше на литературен български език, обаче за "етническите македонци" това не е чужд език а "костурски" диалект. Значи за тях има само диалектна разлика помежду литернатурния български език и "македонски" (тоест пеонски) "език",
или
костурският диалект (тоест славянският диалект/говор от Кастория и околностите) принадлежи на български език, не на "македонския" "език", според самите "македонци".
Няма нужда повече от "Македонската" "Академия".

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3440717 - 27.06.2018 14:47 [Re: mk_e_bg]

Езикът е диалект с армия и флот, беше казал някой. Нямат флот македонците, значи македонският е диалект.
На Благой Шклифов /лека му пръст/ книгата "На кол вода пиехме" е интересна от гледна точка на говорите в северозападна Гърция.

--------------------
немам доказ, али тврдам

mk_e_bg
ентусиаст

#3440721 - 27.06.2018 15:59 [Re: Елби]

Аз само се интересувам за българския (торлашки) пиротски диалект който наистина е много повече български отколкото сръбски, дори понастоящем.

Бяло Конче
раванлия

#3440726 - 27.06.2018 16:26 [Re: Елби]

Има логика!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3440728 - 27.06.2018 16:31 [Re: mk_e_bg]

За шопските говори ли? Те се водят и български, и сръбски диалект т.е. преходни говори, което означава, че говорим за един език разделен не толкова отдавна(исторически погледнато).
И както може да се очаква, разделението си е по-скоро политичесско, отколкото друго. Сърбите решиха да правят един език с хърватите, а не с нас, та за това.
П.П. Не им се получи, като че ли, общуването с хърватите, обаче.

--------------------

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3440854 - 29.06.2018 14:09 [Re: Елби]

Ако според МК медии депутатът е говорил на "македонски" защо тогаш го "преведуваат".
„Драги пријатели од Република Северна Македонија, како што се договоривме, време е да го оставиме назад тоа што не разделува и да гледаме напред со тоа што е заедничко, со соработка и со љубов“

Той каза точно:
„Скъпи съседи, приятели от Република Северна Македония, както се разбрахме, време е да оставим назад всичко, което ни разделя и да видим напред това, което е взаимното разбирателство и сътрудничеството и любовта“.

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3440855 - 29.06.2018 14:36 [Re: GG-BG]

Мани тва, аз питам защо в България се превежда от македонски. Всички телевизии освен БНТ слагат субтитри, освен ако излъчването е наживо. Когато кандидатстваш за българско гражданство искат ти документите ти издадени в Македония да са "адаптирани" на български. И цените на тази "адаптация" са по-високи от тези на преводите от английски език. За такива истории ние в Македония си имаме един hashtag #ЕвеНеЗнам.

Бяло Конче
раванлия

#3440867 - 29.06.2018 17:51 [Re: Гай Баньо]

Сега трябва да се разбираме кой език е диалект на другия! Или може би и двата са си диалекти.
В малка Литва има една област наречена Жуматия. Жуматийския език(или диалект) изобщо не може да бъде дори разбран от останалите литовци. А ние си се разбираме все пак. Разбира се, че има и изключения. Сещам се как се опитвах да обясня в Скопие на пазара, какво е това смокиня, преди време...

--------------------

mk_e_bg
ентусиаст

#3440878 - 29.06.2018 21:08 [Re: Бяло Конче]

По-разумно би било за този Ристо НикоФски да си подобри знанията по уж родния му "език": на "македонски" "език", тоест на пеонски "литературизиран"/нормиран/"кодифициран" диалект - или смес от говори - се казва поглавје/земја, а не поглавље и земља, които са сръбски думи. Очевидно той е "македонски"/български предател в служба на сърбите.
Много смешно е и фактът че говори за "други" анти-"македонски" страни (освен Гърция и България), очевидно му е страх да изговори думата "Албания". Не знам защо
Разбира се че не България, Албания или Гърция са анти-"македонски" а точно обратното: БЮРМ-овците са онези които са българо-, гърко- и албанофобски настроени.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 63 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5702

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.