ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 22071
Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409431 - 01.08.2017 19:50

Има различни мнения по поставения въпрос, но нека да започнем с оптимистите! Ето една емоционална статия, която впечатлява:

http://bgnes.com/bez-filtyr/bez-filtyr/4526698/

Предстои да видим кой е "победил" и какво ще стне по-нататък!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 22071
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409434 - 01.08.2017 20:07 [Re: Негатор]

Огън и жупел против договорот!
http://infomax.mk/wp/%D0%B4%D0%BE%D0%B1%...D%D0%B8-%D0%B8/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
хан Ацо
рекордьор
****

Регистриран: 05.05.2012
Мнения: 6471
От: Дупница
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409445 - 01.08.2017 21:17 [Re: Негатор]

Рапорт од Софија: Метропола прекрасна

Од 10 таксисти кои не возеа во Софија во текот на 24 часа, ниту еден немаше појма за договорот со Македонија, ете колку сме им ние битни на Бугарите!!!

ЗНАЧИ - ГИ БОЛИ ТАСЕ!!!

Една келнерка, кога и кажавме дека сме Македонци, ни рече - А КАКО Е ВО БЕЛГРАД?!

Значи, они не ни знаат каде е Македонија и што се тоа Македонци, се што е север од граница за нив е ЈУГОСЛАВИЈА БРАТЕ МИЛИ!!!

Значи, си живеат живот европски, си шетаат пудлици и булдози, во текот на еден ден видовме едно 10.000 кучиња, што на плоштад, што по парковите, што на главната улица Витоша... Во Скопје за цела година не сум видел толку пудлици и булдози колку што видов за еден ден во Софија, што значи дека браќата Бугари добро се опариле, за да чуваш такво куче ти требаат по 500 денари дневно за храна, време, ветеринари, разни играчки, огрлици и триста курци и палци...

Улици, паркови, згради, све најново, имаат чичка ново метро со мармер кој сија, мислам дека е направено сега, во последниве 5-6 години, имаат најнови тролејбуси плаво-жути, тазе распаковани, народот дотеран, среден, кафичите светски, цените доста пристапни, крцаат со народ, значи си живеат они убав живот, нови трговски центри во амерички стил со надворешна илуминација и стакло, а не како кај нас што се, како кутии пластични безлични тие малку што ги имаме...

Град мегаломански богат, метропола прекрасна која може да се носи и со Лондон и со Њујорк. Поентата ми е дека не сме им ние потребни на Бугарите, им чуе нив за нас, туку ние имаме потреба од нив за да се закачиме на нивниот воз кој шиба кон цивилизацијата, а ние испаднавме во 19-ти век!

https://okno.mk/node/65728

Хихихи,все едно Бойко Борисов е поръчал текста

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

Редактирано от хан Ацо (01.08.2017 21:20)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 29462
От: Съзаклятието
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409447 - 01.08.2017 21:21 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Хихихи,все едно Бойко Борисов е поръчал текста


а кой ти казва, че не е?

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
хан Ацо
рекордьор
****

Регистриран: 05.05.2012
Мнения: 6471
От: Дупница
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409448 - 01.08.2017 21:35 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Хихихи,все едно Бойко Борисов е поръчал текста


а кой ти казва, че не е?
Абе виждам аз най отдолу сред партньорите на първоизточника Макфакс да пише USAID ,най вероятно правителството на мистър Рубин стои зад "фейлетона".

BTW. Цитирам мистър Рубин:"Бъдещето на България е като мултиетническо, мултирелигиозно общество. "

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/03/14...shtestvo.334786

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
хан Ацо
рекордьор
****

Регистриран: 05.05.2012
Мнения: 6471
От: Дупница
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409450 - 01.08.2017 21:41 [Re: хан Ацо]

19 јули/1 август 2017 лето Господово

Оградувајќи се однапред од каква било партиска и политичка припадност, наклонетост, протежирање нечија страна и сл., како монашко братство кое повеќе од 20 години верно и служи на светата Македонска православна црква – Охридска архиепископија и на Татковината Република Македонија, би сакале и ние јавно и транспарентно да го искажеме нашиот став во поглед на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Бидејќи пропагандните отрови вбризгувани во поединечната и колективна свест на македонскиот човек и народ од територијата на денешна Р. Македонија во текот на скоро еден век полека го губат своето погубно дејство, настапи време кога можеме слободно да го кажеме своето мислење за некои важни државни прашања, но и без страв и фрустрации да погледнеме во нашето национално минато и да дознаеме дека македонската самобитност и државност се крепат на подвигот и крвта на недобројните наши родољупци и херои на слободата. Лесниот и нецензуриран достап на историските извори денес, ни овозможува да проѕреме длабоко во историскиот бит на Македонецот, непосредно, лично, без никакви идеолошки призми и матрици. Затоа, крајно време е со здрави и трезвени очи да погледнеме во блесокот на нашата сјајна историја, која самата по себе, без никакви додавки, криења, извртени толкувања и сл., не прави да бидеме горди Македонци, достоинствени носители на европските цивилизациски придобивки.

Меѓутоа, културниот идентитет и националната посебност, колку и да звучи парадоксално, подразбираат и заедништво и испреплетеност со други идентитети и посебности. Пример за таква историска симбиоза се македонскиот и бугарскиот народ. Таа вродена вековна близост се пројавува во многу значајни сегменти од општественото живеење: јазик, фолклор, култура, настани, дејци… Впрочем, да не заборавиме и дека нашите два народа имаат една цивилизациска лулка, заеднички крштелен купел – имено, мисијата на Светите Браќа Кирил и Методиј и особено на нивните свети ученици, покрстувањето за време на Светиот Рамноапостолен цар Борис-Михаил и почетокот на заедничката писменост. Тоа ни дава право, или подобро кажано, обврска да го негуваме тоа духовно сродство и близина, без притоа, се разбира, да се негираме и омаловажуваме едни со други во нашите културни особености. Всушност и брат со брат се разликува, и семејство со семејство, и град со град, и област со област, и говор со говор… Но, не смееме да дозволиме различностите да станат главниот фактор во нашите меѓусебни односи и причина за омраза и раздор. Напротив, многу повеќе се нештата што не обединуваат, а и самите различности треба да ги гледаме како наследство од нашето заедничко суштествување.

Врз основа на ова, сметаме дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија, чиј зародиш треба да го лоцираме уште во почетоците на независната и самостојна македонска држава, е природна последица на историските текови. Тој просто не е само потпис на една влада и премиер и друга влада и премиер, туку логичен и ненаметлив исход на културните и општествени збиднувања во двете држави. Според наше мислење, договорот е срочен во духот на европското право, без двосмислени политички фрази, без никакви навреди, потценувања или превагнувања на едната или другата страна. Дополнителен аргумент за неговата полезност е и суштинската потреба да се има најблизок соработник и сосед пријател, особено за дејствување во меѓународно поле. Во контекст на ова, сметаме за потребно да потсетиме дека Р. Бугарија беше првата земја што ја призна Р. Македонија и што изврши дипломатско влијание за Русија да ја признае. Исто така, таа беше земјата што значително помогна Македонија да не дојде до финансиски крах, кога во 1994 година беше воведено трговско ембарго кон нашата држава. Дополнително, посебно значаен факт е тоа што во договорот заедничката историја се јавува не како јаболко на раздорот, ами како мост кој „ги поврзува двете држави и нивните народи“.

Замолувајќи ги сите читатели нашиот став да не биде злоупотребен за политички цели и надмудрувања, ќе завршиме со краткиот, но многу длабок и прекрасен псалм на светиот цар и пророк Давид за благословената братска љубов:

Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно! Тоа е како миро врз главата што се лее по брадата, брадата Аронова, што се лее по полите од одеждата негова; како роса ермонска, која паѓа на горите Сионски, зашто Господ дал благослов и живот вечен (Псалм 132).

Монасите и монахињите заедно со нивниот Старец, Архимандрит Партениј,
од Свештениот Бигорски манастир.


http://bigorski.org.mk/stavovi/za-dogovorot-za-prijatelstvo-pomegju-makedonija-i-bugarija/

Ребугаризација на дело,со големи чекори

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

Редактирано от хан Ацо (01.08.2017 21:43)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Mit
ентусиаст
*****

Регистриран: 13.04.2013
Мнения: 277
От: Plovdiv
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409455 - 01.08.2017 22:26 [Re: хан Ацо]

Точно на тази дата ехти и гласът на Кремъл

Zaev reira upad Srba u Makedoniju?
„Службите за вътрешно разузнаване са получили предупреждение, че съществува сериозен риск от планирането да подклаждат напрежение между Сърбия и Македония, в които те са участвали албанци и част от властите в Скопие...“

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/pol...ba-u-Makedoniju


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 22071
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409457 - 01.08.2017 22:43 [Re: хан Ацо]

Амин!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 29462
От: Съзаклятието
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409460 - 01.08.2017 23:34 [Re: Mit]

Цитат:

съществува сериозен риск от планирането да подклаждат напрежение между Сърбия и Македония


Не звучи много логично. Напрежение между Сърбия и Македония би приближило последната към България.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции
***

Регистриран: 26.01.2015
Мнения: 4562
От: негде овде
Re: Договорът с Р. Македония - ново начало или параван за македонизма?!
    #3409462 - 01.08.2017 23:50 [Re: admiral]

Вероятно се разбира в смисъл,че самата Влада на Заев организира това напрежение за да приближи по-безболезнено Македония към Бугария.Теория на конспирацията...

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 82 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7574

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.