ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
bambaa
отварящ очи

Регистриран: 24.03.2009
Re: Македонската нация е измислена в края на Втората световна война
    #3419119 - 18.11.2017 13:18 [Re: Tanya.]

Гледам и не вярвам на очите
си.Македонистите изведнъж залюбиха всичко българско

--------------------
Македония без българи огън да я гори.
Иван Михайлов водач на ВМРО

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3419127 - 18.11.2017 15:18 [Re: bambaa]

Цитат:

Македонистите изведнъж залюбиха всичко българско

българското

всичко българско и родно. любя, тача и милея.

Берон в Рибния буквар спряга глагола "любя".

Милен Русков човеколюбиво хортува:

"Заданието беше по събраните думи от Букваря на Берона. Беронът и той си нямал работа… Доброплодни вика: „Ще ти дам няколко събрани думи, а ти тряба да напишеш с тях разумно и чинно съчинение.” И ма гледа тъй, един вид – свършен си. Думите бяха тия:
Священ и мученик – священномученик. Злато и уста – златоуст. Бог и слово – богослов. Око и болест – окобол. Черен и око – черноок. Дълъг и лице – дълголик. Остър и ум – остроумен. Благ и род – благороден. Велик и душа – великодушен. Благ и чест – благочестив. Человек и любя – человеколюбец."

следва продължение...

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3419128 - 18.11.2017 15:21 [Re: bambaa]

Не се радвай много.
палачинката се обръща повече от един път.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Tanya.

#3419132 - 18.11.2017 16:06 [Re: admiral]

Цитат:

Не се радвай много.
палачинката се обръща повече от един път.

...може и това, да.
Може и друго да съчинят.

Продължение...

" - Ха – кай – сега напиши съчинение! Ако напишеш, минаваш.
Ето аз що написах:

„Имало някога си един священномученик. Той имал златна уста, затуй му викали Златоуст. Бил той величайший богослов. Но страдал от окобол. А иначе очи му били черни, та бил той черноок. А в лице дълголик, продълговат тъй падал. Но как му било остро лице, тъй бил той и остроумен. А по произход бил от потекло боярско, сущий благороден. Душа му била широка, та бил той человек великодушен. И понеже в Бога жарко вярвал, той бил и яко благочестив. И като наш учител человеколюбец.”

Отначало докато чета, Доброплодни ма гледа строго, уста му ся горчиво изкривила, но като чу края, лице му ся промени и след малко той рече:
- Я го прочети пак.
Аз го прочетох пак, и тоз път Доброплодни остана много доволен. Даже е написал отдолу на листа: „Бравос на Гича!” Тъй минах от трето отделение направо в пето.
Добре че го нямаше там „миро и точа – мироточец”, че тогаз..."

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3419330 - 20.11.2017 19:22 [Re: admiral]

Здравейте,
Ясно е, че македонизма е анти-българска (бих казал и анти-македонска) политическа доктрина, но той черпи своите сили именно от българската история (и от историята на балканите като цяло) и по-точно от заблудите които се проповядват като българска история (естествено и като македонската история). Ето защо, колкото и на някои да не им се иска, въпроси отнасящи се до историята ни трябва да бъдат поставени. Това , обаче трябва де е единствено на базата, на безпристрастно и научно обосновано преразглеждане на историческите дадености, а не като подкрепа на определена политическа кауза. И разбира се когато има воля за това.
Всъщност ако потърсите в интернет информация по въпроса: що е нация, ще видите, че няма единно становище по този въпрос сред научните среди. Има няколко теории за произхода и същността на нацията. Но ако трябва да се обобщи, то е очевидно, че това понятие е от края на 18-ти и началото на 19-ти век. Много учени свързват възникването на нациите с развитието на индустриалното общество, с капиталистическия начин на производство, а когато говорим за Източна Европа – с национално-освободителните движения и националното възраждане. Все пак, ето едно кратко определение от Съвременна българска енциклопедия.
Нация е общност от хора, характеризираща се със съзнанието за еднаква историческа и културна принадлежност, живееща на обща територия, обединена от общ език и организирана в държава.
( Съвременна българска енциклопедия в два тома“ (пето преработено и допълнено издание - ISBN 954-9607-81-X, издателство GABEROFF, 2009 година); Том 2 (М - Я); страница 808;)

В този смисъл признанието, че: „Македонската нация е измислена в края на Втората световна война”, няма да срути македонизма и мисля, че е рано да хвърляме капите от радост. Как може да говорим за еднаква историческа и културна принадлежност, ако твърдим, че сме пришълци от незнайно къде (мога да изброя поне 18 теории). Маниакалното търсене на „прародина” далече на изток, въпреки усилията на Г.С. Раковски, Г. Ценов и много други родолюбиви българи, които твърдяха и доказваха, че ние сме старите жители на Балканите, от своя страна е предпоставка за неадекватното и илюзорно осмисляне на съвкупността от исторически факти свидетелстващи формирането на нашия народ и дава своето негативно влияние по въпроса за изучаването на семантиката на българския етноним, както и историята на българския народ. При това на нас не ни е необходимо да си измисляме всевъзможни хипотези, а трябва просто да се придържаме към източниците.
Може доста да се напише по този въпрос, но аз мисля, че отдавна се тиражират някои заблуди, като по-важни от които са:
- Заблудата за „славянско” нахлуване и „славянизация” на тази част от балканите, на която живеем днес.
- Заблудата за прабългарско нахлуване и основаване на българска държава в края на 7-ми век в североизточна Мизия.
Подценяването или прикриването на тези обстоятелства дава сериозни козове в ръцете на личности като Миленко Татарски (пордон – Неделковски ).
Във връзка с горе-казаното, ще си позволя само два примера: ето какво казва например Михаил Аталиат - роден през първата половина на 11-ти век:
„А мизите на които било дадено названието българи като собствено име, тогава отхвърлили ярема на робството, вдигнали бунт и дръзко подгонили императора, който пребивавал в околностите на Солун и бил само с дворцовите телохранители , тъй като пътувал през приятелска страна”…GIBI VI, стр.160.
Този текст свидетелства, че на мизите е дадено служебно названието „българи” !, т.е., че то не е дадено по расов или етнически признак.
Фулко ( Fulkconis ), френски свещеник (Описание на първи кръстоносен поход 1096 г.), пише:- „Оттук поели път през земите на българите, които назовават траки – според предишните паметници” (LIBI, III, 111).
Свидетелство на този факт са и проведените проучвания на генетичните характеристики на българите.
Акад. Гълъбов във връзка с подобно проучване за генетичните характеристики на българите казва:
„Изследванията показаха, че българската популация у нас е най-близо до населението на Северна Гърция, Северна и Средна Италия и това е свързано с общите ни тракийски корени”… https://e-medievalia.uni-sofia.bg/novini...garska-darzhava
(ако отворите този линк ще видите, че и днес се разпространяват небивалици като факти относно българската история)
Това е за сега.
Поздрави,
Щурман.
П.п.- Източниците не говорят за българско племе (етнос или народ – както ви харесва), появил се отнякъде на Балканите под това название ( а какво остава да говорим за някаква Волжска България), а понятието „българи” придобива статут на етноним едва векове след предполагаемата дата на основаването, на така нареченото „Първо Българско Царство”.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3419332 - 20.11.2017 20:08 [Re: shturman]

Толкова много и ясни исторически документи има за нашата история, а какво е отношението към тях!?
Историята и културата на един народ не би трябвало да се политизират, но това се прави. И най-интересното, че не от вчера, а от древността. Достатъчно е да се прегледа историята на Римската Империя или Китай, например. Та от там да дойдем до историите на балканските държави...
Примерът Македония-България е крещящ. Документите не говорят, те викат. Още повече, че касаят много близката ни история.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3419371 - 21.11.2017 09:28 [Re: shturman]

Цитат:

Здравейте,
Ясно е, че македонизма е анти-българска (бих казал и анти-македонска) политическа доктрина, но той черпи своите сили именно от българската история (и от историята на балканите като цяло) и по-точно от заблудите които се проповядват като българска история (естествено и като македонската история). Ето защо, колкото и на някои да не им се иска, въпроси отнасящи се до историята ни трябва да бъдат поставени. Това , обаче трябва де е единствено на базата, на безпристрастно и научно обосновано преразглеждане на историческите дадености, а не като подкрепа на определена политическа кауза. И разбира се когато има воля за това.
Всъщност ако потърсите в интернет информация по въпроса: що е нация, ще видите, че няма единно становище по този въпрос сред научните среди. Има няколко теории за произхода и същността на нацията. Но ако трябва да се обобщи, то е очевидно, че това понятие е от края на 18-ти и началото на 19-ти век. Много учени свързват възникването на нациите с развитието на индустриалното общество, с капиталистическия начин на производство, а когато говорим за Източна Европа – с национално-освободителните движения и националното възраждане. Все пак, ето едно кратко определение от Съвременна българска енциклопедия.
Нация е общност от хора, характеризираща се със съзнанието за еднаква историческа и културна принадлежност, живееща на обща територия, обединена от общ език и организирана в държава.
( Съвременна българска енциклопедия в два тома“ (пето преработено и допълнено издание - ISBN 954-9607-81-X, издателство GABEROFF, 2009 година); Том 2 (М - Я); страница 808;)

В този смисъл признанието, че: „Македонската нация е измислена в края на Втората световна война”, няма да срути македонизма и мисля, че е рано да хвърляме капите от радост. Как може да говорим за еднаква историческа и културна принадлежност, ако твърдим, че сме пришълци от незнайно къде (мога да изброя поне 18 теории). Маниакалното търсене на „прародина” далече на изток, въпреки усилията на Г.С. Раковски, Г. Ценов и много други родолюбиви българи, които твърдяха и доказваха, че ние сме старите жители на Балканите, от своя страна е предпоставка за неадекватното и илюзорно осмисляне на съвкупността от исторически факти свидетелстващи формирането на нашия народ и дава своето негативно влияние по въпроса за изучаването на семантиката на българския етноним, както и историята на българския народ. При това на нас не ни е необходимо да си измисляме всевъзможни хипотези, а трябва просто да се придържаме към източниците.
Може доста да се напише по този въпрос, но аз мисля, че отдавна се тиражират някои заблуди, като по-важни от които са:
- Заблудата за „славянско” нахлуване и „славянизация” на тази част от балканите, на която живеем днес.
- Заблудата за прабългарско нахлуване и основаване на българска държава в края на 7-ми век в североизточна Мизия.
Подценяването или прикриването на тези обстоятелства дава сериозни козове в ръцете на личности като Миленко Татарски (пордон – Неделковски ).
Във връзка с горе-казаното, ще си позволя само два примера: ето какво казва например Михаил Аталиат - роден през първата половина на 11-ти век:
„А мизите на които било дадено названието българи като собствено име, тогава отхвърлили ярема на робството, вдигнали бунт и дръзко подгонили императора, който пребивавал в околностите на Солун и бил само с дворцовите телохранители , тъй като пътувал през приятелска страна”…GIBI VI, стр.160.
Този текст свидетелства, че на мизите е дадено служебно названието „българи” !, т.е., че то не е дадено по расов или етнически признак.
Фулко ( Fulkconis ), френски свещеник (Описание на първи кръстоносен поход 1096 г.), пише:- „Оттук поели път през земите на българите, които назовават траки – според предишните паметници” (LIBI, III, 111).
Свидетелство на този факт са и проведените проучвания на генетичните характеристики на българите.
Акад. Гълъбов във връзка с подобно проучване за генетичните характеристики на българите казва:
„Изследванията показаха, че българската популация у нас е най-близо до населението на Северна Гърция, Северна и Средна Италия и това е свързано с общите ни тракийски корени”… https://e-medievalia.uni-sofia.bg/novini...garska-darzhava
(ако отворите този линк ще видите, че и днес се разпространяват небивалици като факти относно българската история)
Това е за сега.
Поздрави,
Щурман.
П.п.- Източниците не говорят за българско племе (етнос или народ – както ви харесва), появил се отнякъде на Балканите под това название ( а какво остава да говорим за някаква Волжска България), а понятието „българи” придобива статут на етноним едва векове след предполагаемата дата на основаването, на така нареченото „Първо Българско Царство”.

К'ви са тия чаршафи и коя история ще ревизираш "научно"?

Tanya.

#3419405 - 21.11.2017 18:00 [Re: Негатор]

цитираш Тофи?

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3419438 - 22.11.2017 00:20 [Re: Tanya.]

И цитира, и го дразни.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3419481 - 22.11.2017 16:01 [Re: shturman]

Да ме прощавате, господин Щурман ама големи глупости са това с мизите и служебното име "българи".

--------------------
немам доказ, али тврдам

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 70 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3997

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.