ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Новини за Македония
    #3418814 - 14.11.2017 22:27 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Вярно!Голяма щуротия!

Мда, типична силеджийска груйотия.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3418832 - 15.11.2017 12:57 [Re: Лаф моабет]

Новина от вчера:
Скопие слага край на Антична Македония

Вече няма да финансираме проекта Антична Македония, заяви министърът на културата в Скопие Роберт Аладжовски, предаде сръбското радио Б92. Според думите на члена на правителството на Зоран Заев решението е взето след направена финансова ревизия на кабинета на Никола Груевски, който стартира Антична Македония през 2008 г. "При осъществяването на проекта към днешна дата са изхарчени около 400 млн. евро от държавния бюджет", поясни Аладжовски. По думите му сумата е непосилно бреме за финансите на югозападната ни съседка.

Прочети повече на: https://www.[клъц]/news/454462-%D1%81%D0...0%B8%D1%8F.html
Вече коментирах, че прекаленото залитане по античността, не води до добри резултати. Не, че античността не е урок за човечеството и че манталитета на човека се е променил драстично от онова време, но нормалното време на живеене си е днес.
П.П.Иначе на практика - България е най-старата държава в Европа под същото име.
Цитат:

В книгата си "Европа история" професор Норман Дейвис твърди, че още с основаването си Аспарухова България е включвала и цяла Румъния. С много факти, той доказва, че България е най-старата нация на Стария континент. Нещо повече, според него, когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".

http://www.pamettanabulgarite.com/page/od-1
Но да правим от това безброй паметници - няма полза. Ползата е само в поуката от историята ни, ако сме си я взели.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3418833 - 15.11.2017 13:02 [Re: Гай Баньо]

Струва ми се, че точно Груевски е символа на македонския преход...към миналото. Добре е, че днес се появиха хора в Македония, а и в България, които да осъзнават, че само миналото не е достатъчно, за да имаш бъдеще. Нужен е живот в настоящето, където всичко се слива и събира.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3418845 - 15.11.2017 18:25 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

По думите му сумата е непосилно бреме за финансите на югозападната ни съседка.

Умно.
Не казва да има завой в държавната идеология, казва "паре нема". Това всеки го разбира и не поражда дискусии.

Цитат:

когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".

Не го знам този, ама не е особено компетентен. Карл Велики е доста преди X век.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Редактирано от admiral (15.11.2017 18:27)

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3418849 - 15.11.2017 19:52 [Re: Бяло Конче]

Здравейте,
Във връзка със следния цитат.
В книгата си "Европа история" професор Норман Дейвис твърди, че още с основаването си Аспарухова България е включвала и цяла Румъния. С много факти, той доказва, че България е най-старата нация на Стария континент. Нещо повече, според него, когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".
http://www.pamettanabulgarite.com/page/od-1

Този цитат предполага, че посочената книга е сериозно научно изследване по история, и в частност историята на България. Това, обаче не е така. Книгата е едно популярно четиво, при това е съпътствано с толкова много измислици, че може единствено да се приема като приказка или фентъзи както е модерно сега да се казва. Днес прегледах набързо само частта, която се отнася до нас българите (има я в интернет) и се питам: кое по-точно от тази приказка се основава на някаква истина!?
Нямам желание да ви губя времето с нея, но ето някои бисери:
„Един клон от тюркските българи създал свое царство на Средна Волга. През VII век сл. Хр. друг клон от тях се | заселил на устието на Дунав. (стр. 183)”!?
„На 12 май 922 г. сл. Хр. един керван влязъл в българския град Сувар на Волга. Той пътувал повече от три месеца от пристанището Юрджан на Каспийско море. Воден бил от арабския търговец Ибн Федлан, който записал впечатленията от своите пътешествия1” – този „факт” трябва да е от някакъв филм!?
Балканските българи се идентифицирали със славянския свят !? и т.н.
Всъщност автора може и да не е виновен. Каквото е прочел от нашите историчари, това е и написал.
Поздрави,
Щурман.

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3418860 - 16.11.2017 01:00 [Re: shturman]

Цитат:

„На 12 май 922 г. сл. Хр. един керван влязъл в българския град Сувар на Волга. Той пътувал повече от три месеца от пристанището Юрджан на Каспийско море. Воден бил от арабския търговец Ибн Федлан, който записал впечатленията от своите пътешествия1” – този „факт” трябва да е от някакъв филм!?

Май точно това не е от филм.
Виж тука.
Вярно, всеки може да пише в леля Вики, ама пък за извадка от филм въпросната статия е прекалено изчерпателна и с доста препратки към източници.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3418870 - 16.11.2017 09:43 [Re: admiral]

Когато темата ми беше още интересна бях попаднал на едно сборниче "Арабски извори за българите" на Танакра. Правиха ясна разлика между двете Българии - до степен да ги наричан с различни имена в рамките на едно или две изречения. Саклааби на арабски не винаги значи славянин. Най-забавния момент, който си спомням е, че когато мюсюлмански емисари дошли при хана на Волга, дошло време за молитва и болярите се присмяли на удрящите главата в килимчетата гости. Ханът заповядал ... да ги набият... пред гостите.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

#3418874 - 16.11.2017 11:50 [Re: admiral]

Сагата Скопие 2014г продължава.
Цитат:

Наместо топење на спомениците од бронза или пак нивно претопување во модерни скулптури, Горјан Тозија директорот на Агенцијата за филм, на новинарско прашање за негов став за спомениците спомена дека може да се направи посебен парк каде би се дислоцирале спорните споменици и скулптури од проектот Скопје 2014.

„Источно европските земји на пример отвориле парк на монументални музеи на социјалреализмот е моја една скромна идеја“, изјави за медимите Тозија.

Обаче:
Цитат:

па и ваквото решение ќе биде жестоко критикувано од ВМРО-ДПМНЕ и секако дежурните бранители на македонската историја.

http://faktor.mk/vishokot-spomenici-vo-poseben-park-namesto-da-se-topat
Кой българин би си помислил, че преди ерата на Груевски, ще се появи ВМРО, бранител на македонска, разбирай фалшифицирана българска история. Надали е имало такъв. ВМРО винаги е било символ и бранител на българщината в Македония(преди Груевски).

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418875 - 16.11.2017 12:02 [Re: shturman]

Все пак Норман Дейвис е професор по история в Лондонския университет и е член на Английската академия на науките. Книгите са му написани, наистина по-скоро, като исторически романи. Това, че хвали историята на България или поне, това което знае за нея според мен не е зле. Наш почитател е. Лошо няма.
Версията му сред нашите историци е Божидар Димитров.
А най-близо до истинската ни история според мен са възрожденците Спиридон Габровски и Георги Сава Раковски...но всеки с мнението си.

--------------------

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3418884 - 16.11.2017 14:39 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Май точно това не е от филм.
Виж тука.
Вярно, всеки може да пише в леля Вики, ама пък за извадка от филм въпросната статия е прекалено изчерпателна и с доста препратки към източници.

Здравейте,
Е разбира се, че не е от филм, но прилича на информация взета от някакъв филм, където авторите не винаги се съобразяват с историческите дадености.
Всъщност истината е доста по-различна. Ахмад Ибн-Фадлан е служител на Мохамед ибн-Сюлейман, който е посланик от Ал-Муктадир до Малика на Кипчаците. В този дневник той разказва това, което е видял в страната на Тюрки, Хазари, Руси, Кипчаци, Башкири и други. Всъщност това не е толкова важно, а по-важното е, че този дневник е доста подробен, но в него няма нито една дума дори за някакви българи - нищо за никаква България.
През 1215г. дневника на Ахмад Ибн-Фадлан попада в ръцете на арабския енциклопедист Yaqut-Hamawi (Yaqut al Rumi ), който е вплетен в 1224 като част от Manuscript of the „Geographical Dictionary” by Yakut. През 1832 академик Kh.M. Fren публикува дневника на руски по Yaqut. След това излизат няколко публикации на руски на този дневник, но и в тях не се говори нищо за Волжска България, за българи ( няма нищо и за царе и славяни).

С няколко думи: това е дневник на Ахмад Ибн-Фадлан. В този дневник няма нищо за никаква България, някакви българи, български ханове (канове, царе, князе). Това което се тиражира в общественото пространство като „Пътуване до Волжска България” е най-откровено менте.

Поздрави,
Щурман.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2830

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.