ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Новини за Македония
    #3422229 - 25.12.2017 20:49 [Re: mk_e_bg]

По принцип съм съгласен с теб. Само за тези т.н. коренни, местни жители е голямо мазало, както в България, така и в Македония.
Според мен гърците и албанците, а и румънците не са повече местни жители на Балканите отколкото българите. Това, че гърците, които са решили, че траки и македонци са запазени само за тях имена, а албанците са си заплюли илирите, а румънците - даки(тракийско племе) - не означава, че на практика е точно така.
Но гърците имат лоби на Запад, каквото никоя друга западна страна няма - и им стига за да си защитят, каквато си искат теза - ако искат - и че са марсианци - също.
За република Македония - това не е по силите. България от друга страна хитро е стъпила на няколко основи - хем сме си прабългари, хем наравно с това славяни - хем траки.
Та преди колко време гърците са се наричали елини и кои по точно. От 146 година преди н.е. до 1829 година - гърците са били и сами себе си са се наричали ромеи - това са близо 2000 години. Да си сложиш име старо, неизползвано от толкова време е доста хитър ход.
П.П. Република Македония няма никакъв шанс да се нареди на гръцката трапеза...и македонците най-после трябва да го осъзнаят.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3422232 - 25.12.2017 21:16 [Re: mk_e_bg]

Ти грък ли си? Защото навсякъде БЮРМ - БЮРМ - Република Македония се казва на български.

Бяло Конче
раванлия

#3422233 - 25.12.2017 21:36 [Re: Пиринец]

И аз не знам как е най-правилно да наричаме българите от Повардарието, които от 1944г се наричат македонци. И още повече, че знаем, че е било насилствено.
На практика те не живеят в Македония, а в Мизия и много по-правилно е да се наричат мизийци, ако ще трябва да се асоциират с антично племе. Но нали мизийци са били наричани българите - не е било подходящо. Още повече, че наистина е имало идея и опит да бъде прилапана, и гръцката Македония(Егейска Македония), и нашето Пиринско от провалилия се проект наречен Югославия.
Но нашата идея е да не им се създават пречки и колкото може да се помага, доколкото са ни най-близките роднини, та от там идва всичко и те(македонците) го знаят.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3422234 - 25.12.2017 22:31 [Re: Бяло Конче]

Съгласно Член 8 т. 2 от подписания на 1.8.2017 г. Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония в срок най-късно до три месеца от влизането на настоящия договор в сила, с цел задълбочаването на взаимното доверие, двете договарящи се страни създават «Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия» на паритетен принцип по исторически и образователни въпроси, за да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития.
Ко стана ся?Три месеца минаха и заминаха...комисията дека е? Викам от македонска страна задължително да участва роденият в село Плоски Благоевградско академик Иван Катарджиев.Влахов - Мицов естествено.От наша страна Божо Димитров,Андрей Пантев с лулата,Георги Марков и сме готови!Само чекаме директните излъчвания.
А бе кой измисли подобна щуротия?Просто всяка една от страните ще трябва да направи своите отстъпки.Ние трябва да преглътнем,че след 1944 г. в Социалистическа Югославия се формира македонска нация със всички произтичащи от това последици/включително език на който се създава собствена литература/.Без значение дали ни харесва.Македонците ще трябва да се примирят,че дедите им в по-голямата си част са се идентифицирали като българи.Кофти е да признаеш,че Самуил макар и арменец продължава традициите на Българското Царство.Както и,че ВМОРО е организация с български характер с водачи самоопределящи се като българи и пишещи на български език.Не ми се влиза в дълга тема.Но без комисии и със взаимни отстъпки.Иначе няма да стане.

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3422236 - 25.12.2017 22:56 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Съгласно Член 8 т. 2 от подписания на 1.8.2017 г. Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония в срок най-късно до три месеца от влизането на настоящия договор в сила, с цел задълбочаването на взаимното доверие, двете договарящи се страни създават «Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия» на паритетен принцип по исторически и образователни въпроси, за да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития.
Ко стана ся?Три месеца минаха и заминаха...комисията дека е? Викам от македонска страна задължително да участва роденият в село Плоски Благоевградско академик Иван Катарджиев.Влахов - Мицов естествено.От наша страна Божо Димитров,Андрей Пантев с лулата,Георги Марков и сме готови!Само чекаме директните излъчвания.
А бе кой измисли подобна щуротия?Просто всяка една от страните ще трябва да направи своите отстъпки.Ние трябва да преглътнем,че след 1944 г. в Социалистическа Югославия се формира македонска нация със всички произтичащи от това последици/включително език на който се създава собствена литература/.Без значение дали ни харесва.Македонците ще трябва да се примирят,че дедите им в по-голямата си част са се идентифицирали като българи.Кофти е да признаеш,че Самуил макар и арменец продължава традициите на Българското Царство.Както и,че ВМОРО е организация с български характер с водачи самоопределящи се като българи и пишещи на български език.Не ми се влиза в дълга тема.Но без комисии и със взаимни отстъпки.Иначе няма да стане.

След влизането на договора в сила = след като бъде ратифициран в двата парламента

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3422237 - 25.12.2017 23:03 [Re: Гай Баньо]

Уффф!Вярно,но требе да мислим за състава отсега!Да не разправяме после,че македонскиот отбор излезе со защитна тактика и не можахме да пробием отбраната.То така и ще стане де!След като всичко е под външна диктовка и натиск явно съдиите ще решат мача.Главният е американец а страничните,германец и французин.

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Бяло Конче
раванлия

#3422239 - 25.12.2017 23:10 [Re: Лаф моабет]

Все си мисля, че вече сме си направили отстъпките. Признаваме им и държавата, и църквата, а и езика на практика. Оставяме и историята на заден план, само и само да има добросъседство.
От тях се иска да не търсят несъществуващи малцинства, каквото и ние не търсим, също да оставят историята (си) на заден план и излишната борба за идендитет. Това в общи линии, като основа, а като екстра - да признаят(нещо, което знаят със сигурност) общото ни минало и правото ни(и тяхно, и наше) на общо честване на общи празници и национални герои. За нас Илинден е не по-малък празник, нито пък Гоце Делчев е по-малък герой, колкото за тях.

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3422240 - 25.12.2017 23:12 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Уффф!Вярно,но требе да мислим за състава отсега!Да не разправяме после,че македонскиот отбор излезе со защитна тактика и не можахме да пробием отбраната.То така и ще стане де!След като всичко е под външна диктовка и натиск явно съдиите ще решат мача.Главният е американец а страничните,германец и французин.

А бе американецът натиска, но както виждаш натиска всичко да стане чрез решаване на споровете, а не въпреки тях. А и властта в Македония има волята, колкото и да ти се струва трудно за вярване.

mk_e_bg
ентусиаст

Регистриран: 08.07.2016
    #3422241 - 25.12.2017 23:24 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

А бе американецът натиска, но както виждаш натиска всичко да стане чрез решаване на споровете, а не въпреки тях. А и властта в Македония има волята, колкото и да ти се струва трудно за вярване.

3 месеца след ратификацията, така е. Обаче имаше опасения от българската страна че бъдещите вардарски правителства ще се откажат от договора, което е напълно възможно, амо се има предвид декларацият от 1999 г. За това бг. власти този път имаха намерение да го регистрират в ООН (не знам какво точно значи това или дали още намеряват да го направят).
Няма македонски език. Кодификацията/нормирането/стандартизацията има и при хърватски, босненски и черногорски "езици".
Така че няма език македонски.
Комисията по история е добър и хитър ход. Няма нужда да се откажете от нея. Би било много полезно да има предавания излъчени на живо на исторически дебати между бг. академици и "мк." "академичари" по и двете национални телевизии. Това в дух на добросъседство и приятелство.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 105 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4771

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.