ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Новини за Македония
    #3417959 - 07.11.2017 12:34

Добра новина от ЕС за Македония

Единствено Македония е в състояние да изпълни всички критерии за членство в ЕС преди 2023-та година. Това показва проучване за еврошансовете на страни от Западните Балкани, извършено от проф. Тина Фрайбург от университета в Санкт Гален в Швейцария. Изследването е публикувано в портала "EurActiv" и германския вестник "Tagesspiegel". Целта на изследването бе да се определят шансовете на Албания, Македония, Черна гора, Сърбия, а също на Турция да се присъединят към ЕС преди 2050 година.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/dobra-novina-ot-es-za-makedoniya_news556065.html

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

Re: Новини за Македония
    #3418007 - 07.11.2017 20:36 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Грандиозен финал на турнето OneLove!
Финалният концерт от българо-македонското турне One Love започна с грандиозен старт – публиката остана без дъх и аплодира на крака внушителното изпълнение на музикантите от Българска национална гайдарска асоциация. От цяла България гайдари се качиха на сцената и в синхрон с режисираното светлинно шоу, накараха всички в залата да притихнат. Тишината беше нарушена от бурните възгласи, с които посрещнаха на сцената един от продуцентите на турнето Андрей Арнаудов. Емоционалната му реч докосна душите и сърцата на хората, обединени от любовта. Той обеща през 2018 г. One Love Tour да се превърне в мащабна платформа между България и Македония, представяща културата, музиката, изкуството и кулинарните традиции на двете държави. Турнето ще се разрасне във фестивал с еднодневни и двудневни програми в над 10 града.

Цитат:

Турнето One Love ще остане в сърцата на хората като символ на любовта през граници – обединяваща, чиста, искрена и винаги побеждаваща!

https://www.facebook.com/OneLoveTour.net...e=3&theater

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418103 - 08.11.2017 11:53 [Re: Бяло Конче]

Въпросът със спора за името на Република Македония между властите в Скопие и Атина днес се намира възможно най-близко до решаването му. Това каза помощник държавният секретар на САЩ Хойт Брайън Ий пред "Гласът на Америка". "Все още остава доста работа, при това и от двете страни... Ще има още преговори, но аз съм оптимист, че ще има решение, защото има желание и в Гърция, и в Република Македония на най-високо ниво, както никога до сега", каза още помощник държавният секретар на САЩ Хойт Брайън Ий.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/vashington-s-...news556208.html

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418454 - 11.11.2017 13:38 [Re: Бяло Конче]

Софија најавува поевтин роаминг со Македонија
Реално е следната година во тек на претседателстово на Бугарија со Советот на Европската унија да биде намалена цената на роаминг со Македонија и другите држави од Западен Балкан, оцени министерот за транспорт, информатички технологии и комуникации, Ивајло Московски.
Како што објасни, Бугарија има подготвено меморандуми со сите држави од Западен Балкан за намалување на цените на роаминг. Тоа се меморандуми на државно, а не на европско ниво, а кои ќе дадат „зелено светло“ операторите да ги намалат цените за разговор, пораки и интернет во роаминг, пренесува БТА.
http://skopjeinfo.mk/sofija-najavuva-poevtin-roaming-so-makedonija

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418455 - 11.11.2017 13:45 [Re: Бяло Конче]

Вапцаров и македонизмът
Цитат:

Българо-македонският прочит на „общата история“ все трябваше да започне някой ден. Което не се случи нито след падането на Берлинската стена, нито след разпада на Югославия. Как обаче ще заработи мултидисциплинарната експертна комисия на паритетен принцип, предвидена в клаузите на подписания договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете държави, предстои да видим. Историци вече изразиха съмнения тъкмо по „експертността“ и „обективността“ на прочитите, каквито едва ли са възможни. Още повече – ако си послужим с едни известни думи на литературоведа Цветан Стоянов от началото на „Геният и неговият наставник“ – че цялата „тази тема е тъмна и болезнена, и дори по особен начин криминална“.

И наистина в дъното на т.нар. „македонски въпрос“ има от всичко по много: фалшиви етнически или антични митологии и идеологическо инженерство; спорове за „естествени“ и „изкуствени“ нации; коминтерновски интернационализъм, гузно смитане под килима на конкретни вини и грехове, че и невероятни лъжи; и най-вече множество смазани човешки съдби. Нарочно не уточнявам кои от камъните в коя градина попадат. Нали с това тепърва ще се занимават експертните комисии, като целта е в хода на разискванията всяка от страните да открие нещо ново (или премълчавано) за себе си в увеличаващата се пролука на времето. Миналото не е някаква вкаменелост и историкът винаги говори за миналото в сегашното.

http://www.glasbgmk.eu/%D0%B2%D0%B0%D0%B...%D1%8A%D1%82-2/

--------------------

GG-BG
неориентиран вопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3418788 - 14.11.2017 16:56 [Re: Бяло Конче]

Я гле!!!!!!!
Спомениците на Андон Јанев-Ќосето и на Мајка Тереза, треба први да бидат отстранети, а по нив и тие на Александар Македонски, на Филип Втори и на порта „Македонија“, најави претседателот на Комисијата за „Скопје 2014“ при Министерството за култура, Мирослав Грчев.

http://expres.mk/%D0%B3%D1%80%D1%87%D0%B...2%D0%B5-%D0%BE/

тоа требе да го постираме и во вицовите.

Редактирано от GG-BG (14.11.2017 16:57)

Бяло Конче
раванлия

#3418802 - 14.11.2017 19:54 [Re: GG-BG]

Интересна работа. Всъщност на Филип 2-ри Македонски и ние си имаме голям паметник в град Пловдив(който е носил неговото име - Филипопол. Но паметниците на античните хора не би трябвало да са чак толкова важни, доколкото античността е много, много далеч от нас, обаче защо ще събарят паметника на Андон Янев Кьосето, например, ми е чудно.
Член е на ВМОРО, роден е в Македония, бил е съратник на Яне Сандански и Гоце Делчев. Какъв е проблема? Че е бил българин ли? Кой не е бил? И Гоце Делчев е бил българин. Защо тогава?

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
    #3418808 - 14.11.2017 21:50 [Re: Бяло Конче]

Таман на мястото си беше!С гол нож в ръката пред сградата на Върховния съд.За да знаят престъпниците,че прошка няма!Иначе Кьосето е пишман-революционер.Никога не е ходил на школо.Без грам идеология в главата,той е бил идеалният екзекутор на Организацията.Често обаче е вършил екзекуции на своя глава.Общо-взето,няма да има много спорове около премахването на споменика.Най-добре да го пратят в Благоевград и да го поставят на гроба му.Ако не се възпротиви Църквата естествено.

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3418810 - 14.11.2017 22:02 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Таман на мястото си беше!С гол нож в ръката пред сградата на Върховния съд.За да знаят престъпниците,че прошка няма!Иначе Кьосето е пишман-революционер.Никога не е ходил на школо.Без грам идеология в главата,той е бил идеалният екзекутор на Организацията.Често обаче е вършил екзекуции на своя глава.Общо-взето,няма да има много спорове около премахването на споменика.Най-добре да го пратят в Благоевград и да го поставят на гроба му.Ако не се възпротиви Църквата естествено.

Паметникът на Кьосето може да бъде просто преместен. Но при всяко положение мястото му не е пред съдебна палата. Паметникът на Васил Чакаларов пък е особено грозен и въпреки че е поставен на обикновено кръгово кръстовище, също трябва да се премахне. За да ме разберете защо съм на това мнение, просто погледнете го:
https://www.google.com/search?q=%D0%B2%D...366&bih=637

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3418812 - 14.11.2017 22:14 [Re: Гай Баньо]

Вярно!Голяма щуротия!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3418814 - 14.11.2017 22:27 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Вярно!Голяма щуротия!

Мда, типична силеджийска груйотия.

Бяло Конче
раванлия

#3418832 - 15.11.2017 12:57 [Re: Лаф моабет]

Новина от вчера:
Скопие слага край на Антична Македония

Вече няма да финансираме проекта Антична Македония, заяви министърът на културата в Скопие Роберт Аладжовски, предаде сръбското радио Б92. Според думите на члена на правителството на Зоран Заев решението е взето след направена финансова ревизия на кабинета на Никола Груевски, който стартира Антична Македония през 2008 г. "При осъществяването на проекта към днешна дата са изхарчени около 400 млн. евро от държавния бюджет", поясни Аладжовски. По думите му сумата е непосилно бреме за финансите на югозападната ни съседка.

Прочети повече на: https://www.[клъц]/news/454462-%D1%81%D0...0%B8%D1%8F.html
Вече коментирах, че прекаленото залитане по античността, не води до добри резултати. Не, че античността не е урок за човечеството и че манталитета на човека се е променил драстично от онова време, но нормалното време на живеене си е днес.
П.П.Иначе на практика - България е най-старата държава в Европа под същото име.
Цитат:

В книгата си "Европа история" професор Норман Дейвис твърди, че още с основаването си Аспарухова България е включвала и цяла Румъния. С много факти, той доказва, че България е най-старата нация на Стария континент. Нещо повече, според него, когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".

http://www.pamettanabulgarite.com/page/od-1
Но да правим от това безброй паметници - няма полза. Ползата е само в поуката от историята ни, ако сме си я взели.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418833 - 15.11.2017 13:02 [Re: Гай Баньо]

Струва ми се, че точно Груевски е символа на македонския преход...към миналото. Добре е, че днес се появиха хора в Македония, а и в България, които да осъзнават, че само миналото не е достатъчно, за да имаш бъдеще. Нужен е живот в настоящето, където всичко се слива и събира.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3418845 - 15.11.2017 18:25 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

По думите му сумата е непосилно бреме за финансите на югозападната ни съседка.

Умно.
Не казва да има завой в държавната идеология, казва "паре нема". Това всеки го разбира и не поражда дискусии.

Цитат:

когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".

Не го знам този, ама не е особено компетентен. Карл Велики е доста преди X век.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Редактирано от admiral (15.11.2017 18:27)

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3418849 - 15.11.2017 19:52 [Re: Бяло Конче]

Здравейте,
Във връзка със следния цитат.
В книгата си "Европа история" професор Норман Дейвис твърди, че още с основаването си Аспарухова България е включвала и цяла Румъния. С много факти, той доказва, че България е най-старата нация на Стария континент. Нещо повече, според него, когато "Още през Х век България е била държава (царство), Европа е "ходела права под масата".
http://www.pamettanabulgarite.com/page/od-1

Този цитат предполага, че посочената книга е сериозно научно изследване по история, и в частност историята на България. Това, обаче не е така. Книгата е едно популярно четиво, при това е съпътствано с толкова много измислици, че може единствено да се приема като приказка или фентъзи както е модерно сега да се казва. Днес прегледах набързо само частта, която се отнася до нас българите (има я в интернет) и се питам: кое по-точно от тази приказка се основава на някаква истина!?
Нямам желание да ви губя времето с нея, но ето някои бисери:
„Един клон от тюркските българи създал свое царство на Средна Волга. През VII век сл. Хр. друг клон от тях се | заселил на устието на Дунав. (стр. 183)”!?
„На 12 май 922 г. сл. Хр. един керван влязъл в българския град Сувар на Волга. Той пътувал повече от три месеца от пристанището Юрджан на Каспийско море. Воден бил от арабския търговец Ибн Федлан, който записал впечатленията от своите пътешествия1” – този „факт” трябва да е от някакъв филм!?
Балканските българи се идентифицирали със славянския свят !? и т.н.
Всъщност автора може и да не е виновен. Каквото е прочел от нашите историчари, това е и написал.
Поздрави,
Щурман.

admiralМодератор
на андорския флот

#3418860 - 16.11.2017 01:00 [Re: shturman]

Цитат:

„На 12 май 922 г. сл. Хр. един керван влязъл в българския град Сувар на Волга. Той пътувал повече от три месеца от пристанището Юрджан на Каспийско море. Воден бил от арабския търговец Ибн Федлан, който записал впечатленията от своите пътешествия1” – този „факт” трябва да е от някакъв филм!?

Май точно това не е от филм.
Виж тука.
Вярно, всеки може да пише в леля Вики, ама пък за извадка от филм въпросната статия е прекалено изчерпателна и с доста препратки към източници.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3418870 - 16.11.2017 09:43 [Re: admiral]

Когато темата ми беше още интересна бях попаднал на едно сборниче "Арабски извори за българите" на Танакра. Правиха ясна разлика между двете Българии - до степен да ги наричан с различни имена в рамките на едно или две изречения. Саклааби на арабски не винаги значи славянин. Най-забавния момент, който си спомням е, че когато мюсюлмански емисари дошли при хана на Волга, дошло време за молитва и болярите се присмяли на удрящите главата в килимчетата гости. Ханът заповядал ... да ги набият... пред гостите.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

#3418874 - 16.11.2017 11:50 [Re: admiral]

Сагата Скопие 2014г продължава.
Цитат:

Наместо топење на спомениците од бронза или пак нивно претопување во модерни скулптури, Горјан Тозија директорот на Агенцијата за филм, на новинарско прашање за негов став за спомениците спомена дека може да се направи посебен парк каде би се дислоцирале спорните споменици и скулптури од проектот Скопје 2014.

„Источно европските земји на пример отвориле парк на монументални музеи на социјалреализмот е моја една скромна идеја“, изјави за медимите Тозија.

Обаче:
Цитат:

па и ваквото решение ќе биде жестоко критикувано од ВМРО-ДПМНЕ и секако дежурните бранители на македонската историја.

http://faktor.mk/vishokot-spomenici-vo-poseben-park-namesto-da-se-topat
Кой българин би си помислил, че преди ерата на Груевски, ще се появи ВМРО, бранител на македонска, разбирай фалшифицирана българска история. Надали е имало такъв. ВМРО винаги е било символ и бранител на българщината в Македония(преди Груевски).

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418875 - 16.11.2017 12:02 [Re: shturman]

Все пак Норман Дейвис е професор по история в Лондонския университет и е член на Английската академия на науките. Книгите са му написани, наистина по-скоро, като исторически романи. Това, че хвали историята на България или поне, това което знае за нея според мен не е зле. Наш почитател е. Лошо няма.
Версията му сред нашите историци е Божидар Димитров.
А най-близо до истинската ни история според мен са възрожденците Спиридон Габровски и Георги Сава Раковски...но всеки с мнението си.

--------------------

shturman
почетен член

#3418884 - 16.11.2017 14:39 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Май точно това не е от филм.
Виж тука.
Вярно, всеки може да пише в леля Вики, ама пък за извадка от филм въпросната статия е прекалено изчерпателна и с доста препратки към източници.

Здравейте,
Е разбира се, че не е от филм, но прилича на информация взета от някакъв филм, където авторите не винаги се съобразяват с историческите дадености.
Всъщност истината е доста по-различна. Ахмад Ибн-Фадлан е служител на Мохамед ибн-Сюлейман, който е посланик от Ал-Муктадир до Малика на Кипчаците. В този дневник той разказва това, което е видял в страната на Тюрки, Хазари, Руси, Кипчаци, Башкири и други. Всъщност това не е толкова важно, а по-важното е, че този дневник е доста подробен, но в него няма нито една дума дори за някакви българи - нищо за никаква България.
През 1215г. дневника на Ахмад Ибн-Фадлан попада в ръцете на арабския енциклопедист Yaqut-Hamawi (Yaqut al Rumi ), който е вплетен в 1224 като част от Manuscript of the „Geographical Dictionary” by Yakut. През 1832 академик Kh.M. Fren публикува дневника на руски по Yaqut. След това излизат няколко публикации на руски на този дневник, но и в тях не се говори нищо за Волжска България, за българи ( няма нищо и за царе и славяни).

С няколко думи: това е дневник на Ахмад Ибн-Фадлан. В този дневник няма нищо за никаква България, някакви българи, български ханове (канове, царе, князе). Това което се тиражира в общественото пространство като „Пътуване до Волжска България” е най-откровено менте.

Поздрави,
Щурман.

shturman
почетен член

#3418889 - 16.11.2017 15:05 [Re: Бяло Конче]

Здравей,
По принцип си прав за това което казваш, но така той (може би неволно) става проводник на изопачени факти относно българската история.
Това може да се види в работите на Йоан Зонара, Йоан Малала, Михаил Аталиат, Лъв Дякон, Теофан и др.
Поздрави,
Щурман

Бяло Конче
раванлия

#3418898 - 16.11.2017 19:21 [Re: shturman]

Цитат:

Йоан Зонара, Йоан Малала, Михаил Аталиат, Лъв Дякон, Теофан и др.

Може да се прибавят още много - Йоан Цеца, Йоан Скилица, Димитрий Хомитиан, Михаил Сириец, Анастасий Библиотекар, Фулко и т.н., но папагалите историци си търсят поводи за разходки из Азия...

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3418922 - 16.11.2017 23:01 [Re: shturman]

Ахмад ибн Фадлан - арабский путешественник и писатель 1-й половины X века. Один из немногих арабских путешественников, лично побывавших в Восточной Европе.
В 921—922 годах в качестве секретаря посольства аббасидского халифа ал-Муктадира посетил Волжскую Булгарию. В своём отчёте «Рисале», написанном в виде путевых заметок, оставил уникальные описания быта и политических отношений огузов, башкир, булгар, русов и хазар.

Сигурно четеш арабски в оригинал?Дай пък да видим кой го е изтипосал ментето.Толкова добро менте,че каквато и Уикипедия да отворя,общо-взето за арабския пътешественик пише все едно и също...Надявам се да Ни светнеш чий хан например е Алмуш?От какъв зор населението там днес се смятат за наследници на Волжска България?Къде са се пръждосали прабългарите на Котраг?Кой е приемал исляма?И какво разбира Ибн-Фадлан под "тюрки",да речем?В кой град е бил?И чий са тези градове?Споменатият Сувар,например.

--------------------

Редактирано от Лаф моабет (16.11.2017 23:36)

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3418941 - 17.11.2017 00:32 [Re: shturman]

Цитат:

Здравей,
По принцип си прав за това което казваш, но така той (може би неволно) става проводник на изопачени факти относно българската история.
Това може да се види в работите на Йоан Зонара, Йоан Малала, Михаил Аталиат, Лъв Дякон, Теофан и др.
Поздрави,
Щурман

Що не се пробваш във форумите по история, ами търсиш публика на други места?!

Елби
lead bounder

#3418981 - 17.11.2017 13:18 [Re: Негатор]

що да не пише човекът? Нека си пише. Бурджан викаха на едната България, до която не бил ходил. Ама наистина не си спомням вече.

Негатор
Античен вагабонтин

#3418982 - 17.11.2017 13:47 [Re: Елби]

Хммм - намерил къде да пише?!
Аз съм против хунзизацията на БГ история по груевски тертип!

Бяло Конче
раванлия

#3418987 - 17.11.2017 14:20 [Re: Негатор]

И по темата. Чудесни новини от Македония:
Зоран Заев: Вече няма проблем да се наречеш българин в Македония
https://btvnovinite.bg/video/videos/tazi...makedonija.html
С България не само сме приятели, но станахме съюзници. Това заяви в интервю за bTV македонският премиер Зоран Заев. "Македония спечели от договора за добросъседство с България, а не загуби нищо. Ние говорим на език, на който се разбираме. Само заедно можем да си помагаме и да вървим напред", каза Заев. Македонският премиер изрази категорична подкрепа за изграждането на Коридор 8: "Ние се нуждаем от икономическа свързаност от Драч през Скопие за България".

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/zaev-ofitsial...news558433.html

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3418991 - 17.11.2017 14:29 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Македония спечели от договора за добросъседство с България, а не загуби нищо

това не звучи добре

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3418993 - 17.11.2017 14:39 [Re: admiral]

Е, не е като да не е загубила нищо. Губи българският фашистки окупатор. Като начало не е малко.
Иначе политиката на отворените врати и свободата на словото е точно най-доброто, като начало. Другото само ще си дойде на мястото. Надявам се.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3418997 - 17.11.2017 14:51 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Губи българският фашистки окупатор. Като начало не е малко.

Сигурен ли си?
Проверил ли си в учебниците им по история какво пише?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419000 - 17.11.2017 15:05 [Re: admiral]

Поне Заев така каза. Каза, че не го пишело вече в новите македонски учебници, а ако го има някъде - вкл. и по разни паметни плочи, където още не е изтрито - ще бъде.

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3419002 - 17.11.2017 15:12 [Re: Негатор]

Цитат:

Хммм - намерил къде да пише?!

Кой къде намери - пише.
Ето - да знаят македонците, че още килограми тракийско злато е открито в казанлъшко. Това дочух в Казанлък днес.

admiralМодератор
на андорския флот

#3419008 - 17.11.2017 15:52 [Re: Tanya.]

Цитат:

Ето - да знаят македонците, че още килограми тракийско злато е открито в Казанлъшко.

никво тракийско.
щом е в казанлъшко може да е единствено татарско.

--------------------

Tanya.

#3419009 - 17.11.2017 16:10 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

тракийско злато е открито в Казанлъшко.

никво тракийско.
щом е в казанлъшко може да е единствено татарско.

С главна буква се пише Казанлъшно, както и Македонско.
Дето траки, там и татари щот се с "т" започват.

admiralМодератор
на андорския флот

#3419011 - 17.11.2017 16:14 [Re: Tanya.]

с главни букви само Шоплуко

--------------------

Tanya.

#3419012 - 17.11.2017 16:24 [Re: admiral]

Цитат:

ШоплукО

Ударението няма начин да не е на последната сричка?
Това е френска дума, струва ми се.

Ако може - превод за българо-македонско говорящите, плз

admiralМодератор
на андорския флот

#3419022 - 17.11.2017 17:38 [Re: Tanya.]

Така е, у Щоплуко даже каруцарите си говорят на френски, когато се срещнат с каруците по пътя на място с трудно разминаване.
"Je vous prie!" казва единият.
"Oui, je vous prie!" му отвръща другият.

Е, произношението не го докарват съвсем.
– жа опре
– уй жа опре

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419036 - 17.11.2017 20:27 [Re: admiral]

То това останало от белгийските кръстоносци, които Калоян бил и...таковата...заселил в България.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419039 - 17.11.2017 20:40 [Re: admiral]

Новините за Македония вече се умножиха и не са непременно лоши.
Митрополит Наум: Македонската православна църква иска българската да я признае.
България и Македония имат обща религиозна история и Българската Православна Църква има шанса да се превърне в църква-майка на македонската със самото и признаване Това заяви пред бтВ митрополит Наум в Струмица.
Копирано от https://www.24chasa.bg/novini/article/6556002 © www.24chasa.bg
Да видим нашата църква как ще реагира.

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3419046 - 17.11.2017 21:19 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

И по темата. Чудесни новини от Македония:
Зоран Заев: Вече няма проблем да се наречеш българин в Македония
https://btvnovinite.bg/video/videos/tazi...makedonija.html
С България не само сме приятели, но станахме съюзници. Това заяви в интервю за bTV македонският премиер Зоран Заев. "Македония спечели от договора за добросъседство с България, а не загуби нищо. Ние говорим на език, на който се разбираме. Само заедно можем да си помагаме и да вървим напред", каза Заев. Македонският премиер изрази категорична подкрепа за изграждането на Коридор 8: "Ние се нуждаем от икономическа свързаност от Драч през Скопие за България".

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/zaev-ofitsial...news558433.html

Заради това интервю три пъти превъртях сутрешния блок на Нова, а то по БТВ било...

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

admiralМодератор
на андорския флот

#3419048 - 17.11.2017 21:35 [Re: Негатор]

Цитат:

Ти тука кат пъдар ли се изживяваш?

--------------------

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3419049 - 17.11.2017 21:35 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Да видим нашата църква как ще реагира.

Вероятно ще им покаже комбинация от три пръста.

--------------------
Не разбрав що сакав да кажам ама се надевам вие да ме разберете.

shturman
почетен член

#3419061 - 18.11.2017 01:06 [Re: Лаф моабет]

Здравейте.
Благодаря за въпросите. Ще отговоря на някои от тях. За да е по-прегледно отговорите ще са във синьо

Сигурно четеш арабски в оригинал?
Не, ни най-малко. Арабския не е сред езиците с които се справям - до колкото мога.
Дай пък да видим кой го е изтипосал ментето.
ОК - Няма проблем.
На следващия линк е даден английския превод (виж и руския към него). Обърни внимание на въведението!
http://www.turkicworld.org/
(избираш Sources и след това Assyrian and Near Eastern )

или директно към английския текст:
http://s155239215.onlinehome.us/turkic/10_History/IbnFadlanEn.htm
…………………………………………..
На сайта на „СРЕДНЕВЕКОВЫЕ ИСТОРИЧЕСКИЕ ИСТОЧНИКИ ВОСТОКА И ЗАПАДА” - Восточная литература

http://www.vostlit.info/Texts/rus16/Fadlan/text2.phtml?id=1514
са дадени „ИЗВЛЕЧЕНИЯ ИЗ «ЗАПИСКИ» ИБН ФАДЛАНА, по Мешхедской рукописи.”
Следва : VULACV – Чавашла вулаттаракан сайт.
https://vulacv.wordpress.com/2016/06/14/%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b3%d0%b0-%d0%be-%d0%b5%d0%b3%d0%be-%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%88%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b8%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%be%d0%bb%d0%b3%d1%83/comment-page-1/#3
където е : Текст воспроизведен по изданию: Книга Ахмеда Ибн-Фадлана о его путешествии на Волгу в 921—922 гг. Харьков. (1956) (пер. А. П. Ковалевского)
(Разбира се, че можете да потърсите информация и по други пътища.)
Толкова добро менте,че каквато и Уикипедия да отворя,общо-взето за арабския пътешественик пише все едно и също...
Ако разгледате по-внимателно горните линкове, не се съмнявам, че ще разберете как се е появило ментето на бял свят.
Надявам се да Ни светнеш чий хан например е Алмуш?От какъв зор населението там днес се смятат за наследници на Волжска България?
Кой и кога е доказал, че тамошните народи имат, или са имали нещо общо с нас, независимо от това за чии наследници се обявяват ? Така че, „чий хан например е Алмуш?” не засяга историята ни.
Къде са се пръждосали прабългарите на Котраг?
Историята за петимата братя, която очевидно има легендарен характер е компилация от различни събития случили се в доста продължителен период от време. Период който изключва възможността посочените личности да са братя, при това всички те да са синове на Кробат. Например ако внимателно се вгледате в текста на Теофан ще забележите, че Батбаян (Баян) трябва да е приблизително със 120 години по-голям от Аспарух!?
(Според мен този текст говори за нещо съвсем различно от това за което обикновено се предполага, но на този въпрос не му е мястото тук )
Кой е приемал исляма?И какво разбира Ибн-Фадлан под "тюрки",да речем?В кой град е бил?И чий са тези градове?Споменатият Сувар,
С ваше разрешение, предпочитам да не отговарям на тези въпроси, мисля че е ясно защо.
Поздрави,
Щурман.

shturman
почетен член

#3419064 - 18.11.2017 01:25 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Здравей,
Поздрави,
Щурман

Здравей Негатор,
На подобен въпрос вече ти отговорих още през далечната 2016 г.( на 05.02.2016 15:23) и от тогава нищо не се е променило.
Но все пак да видим: аз съм регистриран на: 17.12.2007 и имам публикувани 135 мнения, а ти си регистриран на: 14.08.2011 и имаш публикувани 21586 мнения.
Как мислиш …, кой си търси публика?
Поздрави,
Щурман.

Бяло Конче
раванлия

#3419095 - 18.11.2017 08:51 [Re: асегаде:)]

Радвам му се на Заев. Така не е говорил досега никой македонски политик на този пост. Ясно е, че не може да каже точно това, което ние искаме, доколкото трябва да се съобразява с опозицията там - сърбоманщина, югославщина, антиквизация и дълго поддържания антибългарски курс. Но и това, което каза е добро и отваря вратите между нас. А най-важното е отворената врата. И както казва той - да сме съюзници, което е много, много естествено...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419096 - 18.11.2017 09:01 [Re: shturman]

Наистина темата тук не е за история, но само да вметна, че е безспорен факт, че жителите на Татарстан и Чувашия наистина са се наричали българи до времето на болшевишката революция и другаря Ленин, а от тогава биват принудени насила да се наричат татари.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419184 - 18.11.2017 23:00 [Re: Бяло Конче]

Според изследване за нагласата на българи към македонци се оказва, че 91% българи смятат, че с македонците говорим един език, 72% смятат, че македонската нация е създадена през 20-ти век от българската, 87% подкрепят влизането на Македония в ЕС. Като цяло супер положителна нагласа. Това е отлично!

www.dnes.bg/obshtestvo/2017/11/17/91-ot-bylgarite-kategorichni-s-makedoncite-govorim-edin-ezik.359535

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419188 - 19.11.2017 00:20 [Re: Бяло Конче]

Гришо на финал на Мастърса в Лондон!
ГРИГОР ДИМИТРОВ – ДЖАК СОК 4:6, 6:0, 6:3

--------------------

Елби
lead bounder

#3419232 - 19.11.2017 15:53 [Re: Бяло Конче]

мдаам, бая биричка отиде снощи....Оня Сок ли е, Сироп ли е, като, че да е от наш`те, на бирен кОлтурист приличаше малко.... Пък и завърши мача, както ние сакахме.

Бяло Конче
раванлия

#3419237 - 19.11.2017 16:53 [Re: Елби]

Не е за вярване! Браво на Гришо! Българин юнак! Успех му желаем(надявам се всички българи) на финала!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419279 - 20.11.2017 00:06 [Re: Елби]

България има своя нов герой! Гришо с историческа титла в Лондон!
Най-добрият български тенисист пречупи белгиеца Давид Гофен в страхотно зрелище

https://www.blitz.bg/sport/tenis/blgariy...don_384215.html

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419309 - 20.11.2017 13:41 [Re: Бяло Конче]

Никол Шерцингер поздрави любимият си като накара зрителите на британския "X factor" да станат на крака и да аплодират победата на Гришо!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419311 - 20.11.2017 13:58 [Re: Лаф моабет]

Никол, която се криеше някъде там - се показа.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419318 - 20.11.2017 16:11 [Re: Бяло Конче]

В днешния брой на "Нова Македониjа" има информация за писмото на Светия Синод на Македонската Православна Църква - Охридска Архиепископия до Българската Православна Църква в което се иска признаване на автикефалността и(съответно да и бъде църква майка). Според авторът на статията - това писмо е опит за автокефалност(независимост) по по-различен начин, доколкото преговорите със Сръпската Православна Църква не водят до никъде.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...d8-08b34e4a8620
Македонските анализатори са скептични към успеха на това начинание. Лично аз се надявам да бъдат опровергани, защото това е огромен исторически шанс за повторно обединение на Българската и Македонската Православни църкви. Да не забравяме, че точно Българската Екзархия от 1870г очерта картата на българското землище тогава и застана начело на Българското Възраждане.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419334 - 20.11.2017 20:39 [Re: Бяло Конче]

Не виждам как ще стане.Църквата е консервативна институция и решенията се взимат много бавно.Освен това не може да не се държи сметка за реакциите на другите църкви.Цариградската,Руската,Сръбската...Решение ще се вземе вероятно на Всеселенски Събор а те се свикват много-много рядко.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419363 - 21.11.2017 01:25 [Re: Лаф моабет]

Така е.
Цитат:

Признаването на Македонската църква от България означава да се изправи нашият синод и срещу Сръбската, и срещу Руската църква, и срещу Вселенската патриаршия, които не признават самостоятелност на Македонската църква.

Патриарх Неофит трябва да заеме мястото си на духовен баща на тези два народа

http://epicenter.bg/article/----------------------/141111/2/0
От друга страна - независимо от трудностите, не бива да се изпуска този исторически шанс. Нека да напомня историята. От 1018г до 1186г Българската църква съществува под името Охридска Архиепископия.
Цитат:

Нейният предстоятел получава титлата “Архиепископ на цяла България”. Подчинените му епархии са изброени в специално издадените от Василий II грамоти (съответно през 1019, 1020 и 1025г.) и обхващат дотогавашната тема (област във Византийската империя - б. а.) Македония (без Солунско и югоизточния й дял), районите на Морава, Тимок, Нишава, Срем, Белград, Средец, Кюстендил, Видин, Южна и Средна Албания, Епир (без южните му части), цяла Сърбия и Северна Тесалия.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419369 - 21.11.2017 09:18 [Re: Бяло Конче]

Дядо Стефчо май сака само да се възползва?
https://news.bg/int-politics/glavata-na-...desc&page=6

Негатор
Античен вагабонтин

#3419374 - 21.11.2017 09:42 [Re: Негатор]

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
    #3419376 - 21.11.2017 11:05 [Re: Негатор]

Петър Богоески, ВМРО-ДПМНЕ

Цитат:

Признаването на автокефалността на Македонската православна църква /МПЦ/ ще възстанови славата на Охридската архиепископия и ще отвори широко вратите за македонците към по-светло бъдеще. По този начин ще бъдат поправени две огромни исторически несправедливости, извършени върху нас - тази от 1767 г. и тази от 1912 година. И двете са извършени по един неканоничен и нецърковен начин, с политически средства и решения. С първата несправедливост насилствено бе закрита Охридската архиепископия, а с втората Екзархийските епископии. Както ни е известно, Екзархията получи своята легитимност да действа на територията на Македония от Цариград благодарение на свободно изразената воля на огромната част на македонското население, чрез плебисцит, като акт за възстановяване на епархиите на Охридската архиепископия, а те, както ни е известно, бяха насилствено унищожени от сръбските власти. При това положение повече от ясно е, че МПЦ - ОА има и каноническо, и легитимно право да поиска признаване и легитимност от страна на БПЦ, а не подобно нещо да се иска от Сръбската православна църква (СПЦ), която насилствено е налагала своята църковна власт във Вардарска Македония. Напълно естествено е продължението на църковния живот от Охридската архиепископия, предаден през Екзархията, да бъде продължено от БПЦ по един каноничен начин. Действията на МПЦ имат още едно допълнително измерение. В крайна сметка негово превъзходителство архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан и всички членове на Светия синод на МПЦ-ОА демонстрираха кураж и действат апостолски, повеждат "стадото" към Христовата църква, престават да са заложници на нехристиянски и безвкусни интриги на СПЦ. Аз като македонец, многократно съм изтъквал, че ако БПЦ демонстрира истинска братска любов към нас, християните от Македония, ще извърши исторически акт, несравним не само с тези от последните 100 години, но и с тези от следващите 100 години. Това ще бъде много по-значим акт от неотдавна подписания Договор за приятелство между двете държави. Ние като македонци ще се радваме, ще се гордеем и като членове на Организацията [ВМРО-ДПМНЕ - бел. ред.], че сме били съвременници на това събитие. Третото измерение е чисто практично, но не трябва да се подценява. Ако се стигне до този акт на братска християнска любов, ние ще заровим завинаги брадвите и неразбирателствата между Република Македония и Република България. Завинаги ще пречупим отдавна започналите патриаршеска /гръцка, бел.ред./ и Печка/сръбска, бел.ред./ пропаганди в Република Македония. В същото време македонците ще може свободно да храним съвестта си с християнската истина в нашите храмове. Балканите узряват. ЕС изпълнява задължения си. Балканското буре с барут се успокоява. Всички осъзнават, че бъдещето принадлежи на сътрудничеството, на подкрепата и напредъка. Разделенията и омразата трябва да останат в миналото, ако искаме най-перспективните ни младежи да останат в Македония и България. В противен случай може да продължим с разправиите. Със сигурност ще има хора, които ще продължат по начертания приятелски път на БПЦ към МПЦ-ОА и всички християни в Македония. С огромно нетърпение очаквам решението на БПЦ. Ако сме на страната на истината и правдата, Бог ще ни отвори пътя и нещата ще се случат

https://www.actualno.com/balkani/reforma...ews_645250.html

Гледам и не вярвам на ушите си.

Бяло Конче
раванлия

#3419377 - 21.11.2017 13:04 [Re: Han_Solo]

Това ми напомня на Българското Възраждане през 19-ти век. Тласъкът на практика е бил борбата за българската църковна независимост.
Съгласно чл.10 от фермана на султанското правителство на Османската Империя от 1870г с който се учредява Българска Екзархия се извършва референдум в Македония и за нейното включване. Условието е 2/3 ти от населението да го желаят. Резултатът е присъединяването на Скопската Охридската и Битолската Епархии към Българската Екзархия.
След попадането на Македония под сръбска власт тези епархии насилствено са присъединени към СПЦ, Това е историята. Това е и изходната точка.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419378 - 21.11.2017 13:08 [Re: Негатор]

Слушах Струмишкия Митрополит Наум Струмишки в интервю за Бтв. Та той каза, че дори съжалява, че църквата не е дала първия тласък в сближаването между България и Македония, но се надява да не изпуснем историческия шанс нашата Българска църква да стане църква майка на Македонската(отново).

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419379 - 21.11.2017 13:11 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Бързината на промените е потресаваща, което поражда известни съмнения доколко са естествени и истински?!

Негатор
Античен вагабонтин

#3419380 - 21.11.2017 13:13 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

нашата Българска църква да стане църква майка на Македонската(отново).

Звучи красиво, но каква ще е практическата полза от "майчинството"?
Да не отгледаме отново кукувиче яйце?

Гай Баньо
комшията

#3419383 - 21.11.2017 15:09 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Бързината на промените е потресаваща, което поражда известни съмнения доколко са естествени и истински?!

Веројатно за одреден дел чинители не се "естествени и истински". Без разлика на нивните интимни мотиви, тие сепак даваат придонес во вистинска насока.

На пример следниот текст: http://plusinfo.mk/mislenje/3620/preispituvanje-i-novo-samorazbiranje
Не можеме да знаеме колку искрено го мисли авторот, ама ако натера некого да се подзамисли, тогаш направен е некаков придонес.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3419384 - 21.11.2017 15:28 [Re: Гай Баньо]

Яс имам езично прашане...

"таа работа сепак да им се остави на политичарите и на политиците"

Каква е разликата между "политичар" и "политик"?

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419387 - 21.11.2017 15:44 [Re: Han_Solo]

Ех,Ти стар македонецо!"Политичар" е на македонски,"политик" е на бугарски.Къде тук има разлика?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419388 - 21.11.2017 15:55 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Не можеме да знаеме колку искрено го мисли авторот, ама ако натера некого да се подзамисли, тогаш направен е некаков придонес.

Чета и чак не мога да повярвам. Мислех си, че сърбо-югославските стереотипи и шаблони в Македония са толкова дълбоко вкоренени, че така и ще си останат. Слава Богу - оказва се, че не е така. Този текст и подобните нему наистина са придонес, както се вика в Македония. Браво! Браво! Има надежда!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419390 - 21.11.2017 15:59 [Re: Лаф моабет]

Хе-хе! Тънка мисъл е тази. Политичарите и политиците! Или македонските и българските политици да си се разбират е казал човекът, но да не пречат на културната, търговската, спортната и пр. връзки между двете държави!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3419392 - 21.11.2017 16:07 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Де бе. Демек политиците от Македония и България.

Негатор
Античен вагабонтин

#3419397 - 21.11.2017 16:44 [Re: Гай Баньо]

Шах!
http://www.sedmitza.ru/text/7657726.html
https://risu.org.ua/article_print.php?id=69062&name=orthodox_world&_lang=ru&
http://uoj.org.ua/novosti/otnosheniya-ko...erkovyu-materyu

Бяло Конче
раванлия

#3419400 - 21.11.2017 17:00 [Re: Негатор]

Да, съобщават новината. Явно си е сериозна. Има само една вметка, че гърците се оплаквали, за официалната употреба на името македонска от нашите, български средства за масова информация. Е, да не се правят на по-католици от Папата, все пак нашите гръцки съседи - съюзници. Та в тази връзка викам - да ги поздравя с песента "Съюзници-Разбойници":

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3419401 - 21.11.2017 17:19 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Де бе. Демек политиците от Македония и България.

Днес съм с глупавата глава, сега чак схванах, че се има предвид политиците от двете страни.

Негатор
Античен вагабонтин

#3419404 - 21.11.2017 17:34 [Re: Han_Solo]

Каквато е разликата между историк и историчар!

Tanya.

#3419408 - 21.11.2017 18:24 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Къде тук има разлика?

Има.
Политичар е политик с чар.

Simulant
рекордьор

#3419424 - 21.11.2017 20:36 [Re: Негатор]

Цитат:

Каквато е разликата между историк и историчар!

+/- некой идентитет.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3419425 - 21.11.2017 20:39 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Мислех си, че сърбо-югославските стереотипи и шаблони в Македония са толкова дълбоко вкоренени, че така и ще си останат.

Хм, май си си вадил заключения, четейки Кайгана.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419429 - 21.11.2017 21:57 [Re: Simulant]

Определено, Кайгана оставя лош привкус. Особено онзи - тип -Братот, мисля че беше. Изживяваше се там, като Господ. Като не му хареса нещо(а всичко писано добронамерено и обективно за България определено не му харесваше)и вадеше голямата секира, и яко бришеше, и банираше.
Но, ако трябва да съм обективен - от македонския форум "Воденица" бях с добри впечатления...
П.П. На Кайгана бях баниран засекогаш.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419430 - 21.11.2017 22:14 [Re: Бяло Конче]

"Братот" май не беше на Кайгана ве!Дали не беше баш на Ветерницата?Или ги бъркам с Кинг-от?

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419437 - 22.11.2017 00:18 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Супер!
Сега можеш да се пишеш активен борец.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419440 - 22.11.2017 00:46 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

"Братот" май не беше на Кайгана ве!Дали не беше баш на Ветерницата?Или ги бъркам с Кинг-от?

Влизам у "Ветерницата"да ги нагледам...Ми Те останали само трима!Кинг-от и Вол-от и Чучулигата...Брат-от вЕрно,не е там.Сум се объркАл.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419454 - 22.11.2017 10:00 [Re: Лаф моабет]

Няма как да го объркам Братот. Точно си модерираше на Кайгана. Имаше си дори много собствени теми за "разобличаване" на бугарската история. И там се вихреше, като последната истина. И ако някой тръгнеше да му опонира - просто биваше изтрит - и поста, и форумника.
П.П.Моят учител(класния ми) на времето казваше за такива хора:
"Човеко е проЗ."

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419455 - 22.11.2017 10:02 [Re: admiral]

Аз отдавна съм се писал за активен борец срещу всичко за което можеш да се сетиш. За това и си правя редовно бой със сянка, за да поддържам форма.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3419459 - 22.11.2017 11:51 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Супер!
Сега можеш да се пишеш активен борец.

И аз, и аз!

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419461 - 22.11.2017 14:10 [Re: Simulant]

За да е ясно от самото начало:
В задълженията на модератора не влиза издействането на пеции за активни борци.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419463 - 22.11.2017 14:30 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

И там се вихреше...

Е-е, то и тука преди време имаше екшън.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3419464 - 22.11.2017 14:30 [Re: admiral]

Цитат:

За да е ясно от самото начало:
В задълженията на модератора не влиза издействането на пеции за активни борци.

Ми щом ти не щеш, ша са обърна към Негатора.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419467 - 22.11.2017 14:36 [Re: admiral]

Е, това е много извън пътя. Каруцарски псувни. Братот не псуваше, само пишеше пиеси в две действия:
1-во действие: Има бугарин. Има проблем.
2-ро действие: Нема бугарин - нема проблем.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419468 - 22.11.2017 14:38 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Каруцарски псувни.

Ама качествени.

--------------------

Simulant
рекордьор

#3419470 - 22.11.2017 14:57 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Каруцарски псувни.

Ама качествени.

Почти с повествователски талант.

--------------------

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3419502 - 22.11.2017 22:05 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Слушах Струмишкия Митрополит Наум ...

Само не забравяй, че същия митрополит беше в делегацията за преговори със Сръбската църква. И е един от подписалите проекто-договора, който после на синода отхвърлиха.

Бяло Конче
раванлия

#3419503 - 22.11.2017 22:14 [Re: потребител]

Трябва да вземем пример от Китай относно нашата политика. Не е важно дали котката е черна или бяла, важното е да лови мишки.

--------------------

balkanec
заслужил ветеран

Регистриран: 24.03.2014
    #3419958 - 28.11.2017 12:22 [Re: Бяло Конче]

Масовни апсења за упадот во парламентот на 27 април. приведените се обвинети за тероризам.

http://www.dw.com/mk/%D0%BE%D0%B1%D0%BD%...k-4727-xml-mrss

Simulant
рекордьор

#3419963 - 28.11.2017 12:34 [Re: balkanec]

Цитат:

Масовни апсења за упадот во парламентот на 27 април. приведените се обвинети за тероризам.

Офф, просто предчувствам сега как Груйо и ко. ще ревнат, че имало реваншизъм и т.н. Ама хак да им е, не бива безобразията да остават ненаказани.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3419965 - 28.11.2017 12:41 [Re: Simulant]

Цитат:

Цитат:

Офф, просто предчувствам сега как Груйо и ко. ще ревнат, че имало реваншизъм и т.н. Ама хак да им е, не бива безобразията да остават ненаказани.

http://sitel.com.mk/nikola-gruevski-so-povik-na-fejsbuk
И така ще е докато не го махнат.

Бяло Конче
раванлия

#3419969 - 28.11.2017 13:30 [Re: balkanec]

Така трябва. Пред закона всички да са равни, дори и груевистите. Не са богопомазани.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420020 - 28.11.2017 20:38 [Re: Бяло Конче]

Големи сте оптимисти,ве!Нищо няма да им направят.На нашите хайдуци някой нещо прави ли им?Някой да стои в затвора?Нещо да е осъден?Да е върнал заграбеното?Кво са прайм на големи демократи пред братята македонци.На македонците най-голямата им грешка е,че започват да копират нас.Точно сега,когато имат шанс да започнат начисто,разчиствайки авгиевите обори на Груйо.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420026 - 28.11.2017 21:00 [Re: Лаф моабет]

Нали знаеш:
Песимист е жена, която си мисли, че мястото е прекалено малко, за да паркира.
Оптимист е мъж, който си мисли, че тя няма да се опита да го направи.

--------------------

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3420033 - 28.11.2017 21:42 [Re: Бяло Конче]

Конче - Китай ще стане съвсем скоро най-голямата икономика в света, има една от трите най-силни армии в света, държи външния дълг и производството на САЩ и е втората най-могъща държава в света. Как може да подръжаваме на нейната външната политика. Това е все едно да кажеш, че котката и лъва са от семейство котки и котката трябва да подръжава на лъва. Нищо че лъва е на върха на хранителната верига, а има безпризорни кучета (Ердоган), които могат да разкъсат котката за здрасти.

Бяло Конче
раванлия

#3420039 - 28.11.2017 22:31 [Re: Пиринец]

Китай е това, което е, точно заради философията на която се опира. Така, че щем не щем - ще трябва да я учим, защото работи успешно през цялата хилядолетна китайска история.
Например Сун Дзъ е китайски пълководец живял 544 - 496г преди новата ера.
Неговият труд "Изкуството на войната" се изучава във военните академии на: Япония, Русия, Германия, САЩ. Защо да не се изучава и в нашата военна академия?
Ето важни цитати от него:
Цитат:

Ако познаваш и врага, и себе си, не трябва да се страхуваш, дори от стотици битки.

Цитат:

Цялата война е базирана на измама.

Цитат:

Да управляваш много хора е същото, като да управляваш малко – въпрос на организация.

--------------------

Елби
lead bounder

#3420041 - 28.11.2017 22:41 [Re: Бяло Конче]

Пълни глупости. Да управляваш много хора е като да управляваш много хора. Това, което куца е организацията.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420044 - 28.11.2017 22:47 [Re: Елби]

Казано е от гледна точка на китаец.Там термин "малко хора",вероятно не съществува.Всъщност ако за един китайски пълководец,човешкият живот не означава нищо,то логиката е желязна.Наполеон,Сталин,Хитлер и сие,също са чели този труд...

--------------------

Елби
lead bounder

#3420064 - 29.11.2017 07:56 [Re: Лаф моабет]

Тез, т.нар. "мъдрости" и "сентенции" винаги са ми идвали малко в повече.
Ето една и от мен:
Седи си и бай Иван и си мисли: "Вярно е, че животът започва след 50." И... си сипал още 50.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Бяло Конче
раванлия

#3420076 - 29.11.2017 12:56 [Re: Елби]

Цитат:

Пълни глупости. Да управляваш много хора е като да управляваш много хора. Това, което куца е организацията.

Не го коментирам, доколкото не разбирам много от военни и бизнес стратегии. Мен ми е интересна повече философията тук.
Това, което знам е, че Сун Дзъ и неговия труд "Изкуството на войната"се цени и изучава по целия свят, както и Миямото Мусаши(японец) и неговият труд "Ръкописът на петте пръстена". И най-интересното - от техните стратегии се интересуват държавници, бизнесмени и военни.
П.П.Само го отбелязвам, като факт във връзка с мнението ми за историческото наследство и традиции на една държава, които могат да бъдат полезни на самата нея и на други държави.

Бяло Конче
раванлия

#3420077 - 29.11.2017 13:39 [Re: Елби]

Цитат:

Седи си и бай Иван и си мисли: "Вярно е, че животът започва след 50." И... си сипал още 50.

Прочутите наши родни сентенции. Особено пък тази:
"Шамар да е, аванта да е"
"Още три-четири къпания и е Коледа."
или пък:
"Реших днес да приготвя петел с вино, но... Единственото в кухнята, което е готово съм аз."

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420078 - 29.11.2017 13:44 [Re: Лаф моабет]

Да не забравяме и за Хари Труман. Единственият държавник на земята, който си е позволил да използва атомни бомби и то без да има нужда да го прави - само за сплашване. Та за това и казах, че на много големите военни стратези никак не им разбирам тънката мисъл...а и като, че тя не е чак толкова тънка.

--------------------

Елби
lead bounder

#3420154 - 29.11.2017 22:39 [Re: Бяло Конче]

На въпросния Сун Дзъ или Бръйн Дзъ или както му е там името се опитах да прочета въпросния бестселър, но ... не ми се получи.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Tanya.

#3420161 - 29.11.2017 23:19 [Re: Елби]

Цитат:

но ... не ми се получи.

И на мен така и то без да съм опитвала.

Бяло Конче
раванлия

#3420171 - 29.11.2017 23:58 [Re: Елби]

На мен, като философия, труда на Сун Дзъ ми напомня на Дао Дъ Дзин на Лао Дзъ...
Сентенцията на книгата по мое скромно мнение, която днес е движещата сила в политиката(меката сила) на Китай е следната:
Цитат:

Ето защо да водиш битки и неизменно да печелиш победи не е върховното превъзходство. Върховното превъзходство е да покориш врага, без да се сражаваш.

--------------------

Елби
lead bounder

#3420241 - 30.11.2017 12:23 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Ето защо да водиш битки и неизменно да печелиш победи не е върховното превъзходство. Върховното превъзходство е да покориш врага, без да се сражаваш.

Де да знам, това може да е с чар, може и да е с коварство. Аз тези дълбокомислени сентенции не ги разбирам. Вдигнал съм ръце от тях още като ученик.

Бяло Конче
раванлия

#3420260 - 30.11.2017 16:13 [Re: Елби]

Ето я разликата с манекенките. Ти казваш, че не ги разбираш сентенциите. Аз казвам, че се опитвам да ги разбера т.е. също не ги разбирам изцяло, но всяка една манекенка ще ти обясни, колко е чела, как знае и колко много разбира книгите на Паулу Куелю т.е. цялата мъдрост на света. Но ако я питаш за името на столицата на някоя държава в Европа - ще ти промени представите за географията.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420451 - 01.12.2017 18:58 [Re: Бяло Конче]

Груевски поднесува оставка од лидер на ВМРО-ДПМНЕ!

Бяло Конче
раванлия

#3420462 - 01.12.2017 19:49 [Re: Негатор]

Добра новина!

--------------------

Simulant
рекордьор

#3420468 - 01.12.2017 20:09 [Re: Негатор]

Цитат:

Ха ха ха, ке бегаме значи.

--------------------

хан Ацо
рекордьор

Регистриран: 05.05.2012
От: Дупница
    #3420503 - 01.12.2017 22:04 [Re: Негатор]

Цитат:

Малко му е,това сърбоманско ко*еле трябва да пукне в Идризово!

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

ми аз съм си

#3420508 - 01.12.2017 22:23 [Re: Негатор]

Цитат:

Такова..... светът да не е тръгнал да се оправя?

--------------------

потребител
ветеран

Регистриран: 12.01.2013
    #3420900 - 05.12.2017 15:36 [Re: асегаде:)]

Соединенные Штаты заключают союз с Балканами

На руски, но не видях да е забелязано в нашата преса. Накратко - САЩ се готвят да се активизират на Балканите, като окажат натиск за решаване на сръбско-косовските и гръко-македонските проблеми. Във втория случай се предполага да се искат по-големи отстъпки от Гърция.

Гай Баньо
комшията

#3420901 - 05.12.2017 15:53 [Re: потребител]

Цитат:

по-големи отстъпки от Гърция.

По-големи от какво? От отстъпките, които (ще) направи Македония ли? Или от отстъпките, които Гърция е обявила публично, че е готова да ги направи?

Бяло Конче
раванлия

#3420904 - 05.12.2017 16:26 [Re: потребител]

Има го това и в нашите новини. Мисля, че го четох в "Актуално" - новините на Ола.
Имаше и новината, че Заев е съгласен, че името на Македония ще се смени на Нова Македония или Северна Македония и, че македонският премиер ще се среща с евро-лидери...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420905 - 05.12.2017 16:28 [Re: Гай Баньо]

Гърция и големи отстъпки ми звучи като оксиморон, но предполагам, че гръцките отстъпки се заключават в това, че република Македония запазва думата Македония в името си(Нова Македония, Северна Македония, но Македония си остава).

--------------------

Пиринец
Татар

#3420919 - 05.12.2017 19:06 [Re: Бяло Конче]

Груевски еба майката на преговорите. Ако Македония си стоеше на позицията на Киро Глигоров за славомакедонци, които живеят в този регион и са кръстени на региона, нямаше да има никакви причини Гърция да успее. Но тоя олигофрен изсра антиквизацията и даде всички аргументи на Гърция за кражба на културно наследство ...

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420923 - 05.12.2017 19:31 [Re: Пиринец]

Тая история с антиквизацията наистина изглеждаше толкова нелогична,че чак достигна и до абсурди.Не виждам какво ги притеснява гърците ако остане името Македония.Навсякъде по света има географски области поделени между няколко държави.

--------------------

Пиринец
Татар

#3420927 - 05.12.2017 19:38 [Re: Лаф моабет]

Гърците са осрани в страх и винаги са били. Те имат най-бруталната националистична политика и не признават присъствието на никой друг в Гърция. СПоред мен се дължи на историята на Егейска Македония, която е мултинационална и има много вътрешни борби.
Затова са алергични гърците от името Македония. Но Груевски просто е прост, няма друго обяснение. Преди имаше теории на конспирациите от Васко Ефтов, че понеже дядо му на Груевски се е бил в гръцката армия и затова бил гръчки агент, според мен просто си е прост.

ми аз съм си

#3420931 - 05.12.2017 19:46 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

по-големи отстъпки от Гърция.

По-големи от какво? От отстъпките, които (ще) направи Македония ли? Или от отстъпките, които Гърция е обявила публично, че е готова да ги направи?

Май се подразбира по- големи от досегашните

Да ви кажа, това американско уважение към Балканите никак не ми харесва.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420933 - 05.12.2017 19:50 [Re: асегаде:)]

Рекапитулация!

Бяло Конче
раванлия

#3420937 - 05.12.2017 20:27 [Re: Пиринец]

Цитат:

Но тоя олигофрен изсра антиквизацията и даде всички аргументи на Гърция за кражба на културно наследство ...

Не, че робувам чак толкова на теорията за конспирацията, но най-малкото - сигурен съм, че нищо не е случайно. Груевски си е жив вълк в агнешка кожа. Удбаш, гръкоман, облечен в агнешката кожа на ВМРО...Какво повече. Дали антична, дали славомакедонска - важното беше да е антибългарска, неговата политика. И в това си начинание, за наше съжаление - беше успешен.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420939 - 05.12.2017 20:35 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Да ви кажа, това американско уважение към Балканите никак не ми харесва.

Може да се учуди целия форум, но на мен маааалко ми допада американското уважение, доколкото България, ако си изиграе правилно картите, би имала голяма полза от това.
Една малка препратка към времената на Хитлер и Крайовската спогодба. Не искам да бъда разбран погрешно, но една правилна политика и дипломация на цар Борис 3-ти в случая, доведе до присъединяването на Южна Добруджа към Стара България(както са наричали България, моите баби и дядовци, когато Добруджа е била в състава на Румъния. Интересите в крайна сметка клатят фесовете....но и да не се преиграва с тази работа, че наистина - САЩ са далеко...

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420942 - 05.12.2017 20:46 [Re: Пиринец]

Нещата вървят към приключване на казуса явно.Албанците не знам какво мислят по въпроса.Сигурно ще искат термина "Федерална Република" да присъства в името на страната.Всички се разбързаха много.Аз също мисля,че нещата могат много лесно да се объркат и да излязат извън контрол...особено в Босна.

--------------------

Редактирано от Лаф моабет (05.12.2017 20:48)

Негатор
Античен вагабонтин

#3421485 - 10.12.2017 17:40 [Re: Лаф моабет]

Кандидатът за стола на Грую е още по-изперкал!

Бяло Конче
раванлия

#3421492 - 10.12.2017 18:44 [Re: Негатор]

За партиен лидер на ВМРО ДПМНЕ ли? Явно си имат вече и те истейблишмънт, върхушка или каквото и да е там - вид елит, който определя наклона на партията...която не е отдавна онази - българската стара ВМРО.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3421641 - 13.12.2017 16:49 [Re: Бяло Конче]

Една новина, която очаквахме. Но по-важната новина според мен ще е, когато Македония стане член на ЕС. Чакаме я. Говоря в мн. число, защото мисля, че всички българи искат Македония в ЕС и НАТО т.е. там, където е и България.

Цитат:

Вашингтон: Македония ще бъде 30 член на НАТО
13.12.2017 15.14

САЩ очакват Република Македония да стане 30 член на НАТО. Това заяви високопоставеният американски дипломат Матю Палмър, директор на отдела за Южна и Югоизточна Европа в Държавния департамент на САЩ.

http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=821898

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3421684 - 13.12.2017 22:13 [Re: Бяло Конче]

Да видим какво ще излезе от това посещение?!

http://bgnes.com/bylgariia/politika/4555112/
http://tatkovina.info/2017/12/13/јотова-во-македонија-немаме-време-за-г/

Tanya.

#3421687 - 13.12.2017 22:18 [Re: Негатор]

Цитат:

Да видим какво ще излезе от това посещение?!

Ще започнат и македонки да пишат във форума.

Бяло Конче
раванлия

#3421691 - 13.12.2017 22:28 [Re: Негатор]

Добре звучи! Следователно от това и подобни посещения би трябвало да очакваме само позитиви т.е. напредък в отношенията.

--------------------

balkanec
заслужил ветеран

#3421759 - 15.12.2017 11:16 [Re: Бяло Конче]

Мало надмудрување помеѓу амбасадите на САД и Русија во Македонија. Откако Бејли побара идеи за мерки против загадувањето...

http://www.libertas.mk/bejli-zagrizheno-...pochist-vozduh/

Русите експресно одговорија...

http://plusinfo.mk/vest/137313/ruskata-a...a-zagaduvanjeto

Елби
lead bounder

#3421775 - 15.12.2017 17:04 [Re: balkanec]

Балканец, не искаш да знаеш как звучи на български "турски тек"

--------------------
немам доказ, али тврдам

balkanec
заслужил ветеран

#3421781 - 15.12.2017 18:15 [Re: Елби]

Елби навистина не знам како звучи, ама во моментов еден гасовод кој би минувал низ Македонија би бил добредојден. Загадувањето е толку големо што вчера Скопје беше на прво место во светот пред Калкута. Луѓето не можат да дишат, се движат со маски, кои рака на срце и не помагаат многу ако не се од поскапите, што може да си го дозволи мал дел од населението. Последиците по здравјето на граѓаните да не ги ни спомнувам. Проблемот е практично нерешлив на кратки патеки затоа што од осамостојувањето на Македонија до денес никој не направил нешто сериозно за екологијата. Напротив се влошуваше состојбата со непланско градење и масовно сечење на дрвата низ Скопје. Покрај автомобилите, возниот парк е доста стар, и индустриските капацитети кои се малку ама доволно силни да ги корумпираат политичарите и да ги избегнат обврските за поставување филтри, како и помалите фирми загадувачи кои претежно работат ноќе кога инспекциите не работат, еден од најголемите загадувачи се домакинствата кои се греат на дрва ама и на се и сешто. Поради сиромаштијата горат пластика, гуми и се што ке им дојде под рака. Реално идејата за гасификација на Македонија е решение кое долгорочно би го решило проблемот. Макар што ако добро се сеќавам од Турски Поток, како што правилно би требало да биде преведен поимот "Stream" според гугл транслејт, нема да излезе ништо.

Tanya.

#3421791 - 15.12.2017 19:19 [Re: balkanec]

В Букурещ много новозасадени дървета видях.

Негатор
Античен вагабонтин

#3421811 - 15.12.2017 21:34 [Re: Tanya.]

Интересно се изказала тази внучка!
http://plusinfo.mk/vest/136970/vnuka-na-...o-na-makedonija

Бяло Конче
раванлия

#3421816 - 15.12.2017 22:23 [Re: Негатор]

Kaзва самата истина.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2831

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.