ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
Трябва ли БПЦ да "осинови" МПЦ - ЗА и ПРОТИВ?!
    #3419433 - 21.11.2017 23:06

Изглежда молбата на МПЦ за "майчинство" от страна на БПЦ намира обществена подкрепа: http://tatkovina.info/2017/11/21/научници-јавни-личности-и-новинари-до/

По принцип, работата звучи много добре, даже отлично! Обаче, аз се интересувам какво такъв жест би донесъл на практика?
Какво реално би се променило към по добро?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
Re: Трябва ли БПЦ да "осинови" МПЦ - ЗА и ПРОТИВ?!
    #3419436 - 21.11.2017 23:31 [Re: Негатор]

Хм.Гледам отдолу се подписали наследници на известни македонски родове:Пърличеви,Шапкареви,Развигорови...Дотук,добре.Обаче тая работа ми заприличва като на признаването на Македония.Като я признахме първи,че кво?Освен това,някой смята ли да пита хората в Македония какво искат?А,забравих,че тях никой за нищо не ги пита! Досегашната църква-майка е Сръбската.Обаче ми се струва,че пропускаме нещо...Вранишковски май спечели делото в Страсбург ! И може спокойно да направи алтернативен Синод.А бе,тия вЕрно са българи!

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3419445 - 22.11.2017 02:45 [Re: Негатор]

Цитат:

Изглежда молбата на МПЦ за "майчинство" от страна на БПЦ намира обществена подкрепа: http://tatkovina.info/2017/11/21/научници-јавни-личности-и-новинари-до/

По принцип, работата звучи много добре, даже отлично! Обаче, аз се интересувам какво такъв жест би донесъл на практика?
Какво реално би се променило към по добро?

Самото това, че реакциите в българското общество са положителни, помага на хората като мен, които в разговори със свои приятели, познати, колеги и други сънародници, се опитват да обяснят, че България е единственият ни съсед, който ни мисли добро, или предвид дългогодишното раздалечение, поне не ни мисли лошо. Всъщност - единственият съсед, чиято доброжелателност зависи от нас и нашата такава. За повечето македонци това ще е новина. Дори си мисля, че ще преобърне мнението и на (част от) онези политици от новата македонска власт, които може би първоначално не са били съвсем искрени в провеждането на новата положителна спрямо България политика на Македония.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3419456 - 22.11.2017 10:06 [Re: Негатор]

Моето скромно мнение е: ДА, ТРЯБВА!
П.П.И ще се обоснова, но малко по-късно, че трябва и да поработя.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3419457 - 22.11.2017 10:10 [Re: Гай Баньо]

За себе си си го обяснявам по този начин. Имам брат и сестра. Те си имат отделни семейства, живеят отделно. С тези хора имам обща история - заедно сме израстнали. Една кръв сме. Следователно съм длъжен и с удоволствие го правя, да поддържам с тях отлични отношения, да си помагаме, да си ходиме на гости, да имаме общи проекти, да се защитаваме един друг, ако се наложи и т.н.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3419462 - 22.11.2017 14:16 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

За повечето македонци това ще е новина. Дори си мисля, че ще преобърне мнението и на (част от) онези политици от новата македонска власт, които може би първоначално не са били съвсем искрени в провеждането на новата положителна спрямо България политика на Македония.

Звучи прекалено добре, за да бъде истина. Или както е казала циганката: Ха, дано, дано, ама надали!

Свидетели сме, че в политиката палачинката понякога може да се обърне много бързо. Ама тя, палачинката , може да се обръща и повече от един път.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Гай Баньо
комшията

#3419469 - 22.11.2017 14:42 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

За повечето македонци това ще е новина. Дори си мисля, че ще преобърне мнението и на (част от) онези политици от новата македонска власт, които може би първоначално не са били съвсем искрени в провеждането на новата положителна спрямо България политика на Македония.

Звучи прекалено добре, за да бъде истина. Или както е казала циганката: Ха, дано, дано, ама надали!

Свидетели сме, че в политиката палачинката понякога може да се обърне много бързо. Ама тя, палачинката , може да се обръща и повече от един път.

Ех, цитираш ме без по-важната част от коментара ми.

admiralМодератор
на андорския флот

#3419472 - 22.11.2017 15:25 [Re: Гай Баньо]

Цитирам тази част, която за мен е по-важната.
За мен е без значения колко ласкави са отзивите и колко силни са потупванията по рамото.
За мен е по-важно колко време ще продължи затоплянето. Дали ще стигне за изграждане на едни нормални бизнес отношения, за преплитане на икономиките, за комуникации на съвременно ниво.
Понеже там, където обществата са икономически и структорно преплетени, на политиците ще им е по-трудно да настроят хората един срещу друг, дори да го решат.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
    #3419484 - 22.11.2017 16:34 [Re: Негатор]

То трябва, ама дали може?
Щото желанията на човека може да са безкрайни, за разлика от възможностите, които почти винаги са ограничени.
Първо, БПЦ е най-консервативната институция в България, да не кажа в Европа. За да си размърдат задниците старците, не знам какво да се случи.
Второ, подозирам, че православните ни бракя сърби, руснаци и гърци няма да го одобрят, особено първите. Няма да се откажат лесно от влиянието си в църковните дела в Македония. А без съгласие от всички праволсавни църкви, няма да стане.

Гай Баньо
комшията

#3419485 - 22.11.2017 16:51 [Re: admiral]

Цитат:

Цитирам тази част, която за мен е по-важната.
За мен е без значения колко ласкави са отзивите и колко силни са потупванията по рамото.
За мен е по-важно колко време ще продължи затоплянето. Дали ще стигне за изграждане на едни нормални бизнес отношения, за преплитане на икономиките, за комуникации на съвременно ниво.
Понеже там, където обществата са икономически и структорно преплетени, на политиците ще им е по-трудно да настроят хората един срещу друг, дори да го решат.

Свързани са нещата. Днес българското общество реагира положително на молбата на МПЦ към БПЦ, утре на мен ще ми е по-лесно да убеждавам хората, че България не е враг, в последствие на което вдругиден положителните стъпки спрямо България ще имат по-голяма популярност. Ако това няма да влияе положително на бизнес отношенията, то не знам какво ще. И не може да се сравнява 2017 с 1992, когато България първа призна България, просто защото тогава нямахме интернет, следователно нямахме пряк достъп до обществените настроения в България, пък и днес медиите и източниците на новини не се радват на същото наивно доверие, наследено от времето на социализма. Да не споменавам, че Груйо днес е в такава позиция, че никой не го взема насериозно, включително и ако говори и верни неща.

Бяло Конче
раванлия

#3419486 - 22.11.2017 17:01 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Второ, подозирам, че православните ни бракя сърби, руснаци и гърци няма да го одобрят, особено първите.

Това не бива да плаши душите наши. Да не забравяме, че създаването на Българската Екзархия през 1870г се последва от схизма т.е.отлъчване от общение с останалите православни църкви. Схизмата е наложена през 1872г от Цариградската Патриаршия към която сме били след падането ни под турско иго. Водени сме до 1870г за рум милет т.е. сме уаеднаквявани с гърците. Рум т.е. романски народ - романи, ромеи, румуни, кой както му харесва. Така са се самонаричали самите гърци.
Та схизмата просъществува чак до 1945г. Обаче, каква е била алтернативата? Да се погърчим и порумънчим абсолютно тотално, а не частично, както се е случило.
Та има голяма аналогия с онова време. Тогава - 1871 г е имало общ църковен събор на който присъстват българи от Мизия, Тракия и Македония. На този събор се изработва и устава на Българската Екзархия, която представляваи върховна българска национална организация на БПЦ.
Та най-добре мирно да се реши проблема с Македонската Църква, но ако не - имаме го вече опита от миналото. Газ до дупка! Православни братя са ни сърбите, гърците и руснаците, но сиренето си е с пари. Дано да са ни останали достойни свещеници, истински наследници на онези от Възраждането!!!
П.П. Малко чаршаф стана, но не моа са зАпра!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419517 - 23.11.2017 00:53 [Re: Бяло Конче]

Предаването: "Без ръкавици" на Дарко Яневски под наслов БПЦ мајка црква на МПЦ.
Някаква нафталинена юго-сърбо-тито-македонска "македоно-патриотична" картинка. Изгледах го с отвращение. Първите 14 минути водещия четеше сръбския вестник "Политика" от 1941г, като последна инстанция за това, дали България е била фашистка държава или не, след това дълго, дълго - т.н. професор - Белчевски - обяснява как Охридската Архиепископия от времето на Самуил и Василий 2-ри е абсолютно и равна само и единствено на македонската църква и македонския народ. Изказаха и хипотезата, че подобно искане на МПЦ към БПЦ, видите ли може да е адресирано към сръбската църква, за да е по-отстъпчива. И накрая заключиха, че има международен заговор за побългаряване на македонския народ, но ако БПЦ признае МПЦ, като се откаже от всякаква българщина в Македония, то разбира се, такава помощ е добре дошла.

--------------------

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3419584 - 24.11.2017 00:41 [Re: Бяло Конче]

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това. Всички масивни социални процеси се правят супер фурсирано и набързо. Скопие 2014 - антиквизация и одължаване на идентитет на цяла нация с 2 поколения ходили в македонски училища, се олупа за има няма две-3 години. Някой им хареса, други им приседна, ама отведнъж. Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко. Аз нямам проблем с църквата и смятам, че е хубава идея, но може би след 5-6 години. Македония е разделена, половината е ВМРО другата е СДСМ и няма компромис, двете партии имат радикално различни виждания за държавата и е хубаво тая рана да зазадравее. Сега Груйо само вика, че квото пипне, ще го върне веднага, щом дойде на власт и обратно. СДСМ иска демонтаж на паметниците, има незрялост във всичко това и в едното и другото. Да се направи обществено допитване и стъпка по стъпка, а не всяко правителство да прави обратното на старото. Всеки хукнал да спасява Македония, седи кротко и помисли първо ...

admiralМодератор
на андорския флот

#3419585 - 24.11.2017 00:51 [Re: Пиринец]

Цитат:

Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко.

Точно от това се опасявам и аз, че всичко това сега е на тъгъдък, ама ще трае от ден до пладне.
Сега искат да влязат към БПЦ, след 5 години ще кажат, че сме им "окупирали" църквата.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3419589 - 24.11.2017 02:26 [Re: Пиринец]

Цитат:

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това. Всички масивни социални процеси се правят супер фурсирано и набързо. Скопие 2014 - антиквизация и одължаване на идентитет на цяла нация с 2 поколения ходили в македонски училища, се олупа за има няма две-3 години. Някой им хареса, други им приседна, ама отведнъж. Сега имам чувството и че обръщането към България пак по същия начин. От днеска за утре и българска църква, договор и всичко. Аз нямам проблем с църквата и смятам, че е хубава идея, но може би след 5-6 години. Македония е разделена, половината е ВМРО другата е СДСМ и няма компромис, двете партии имат радикално различни виждания за държавата и е хубаво тая рана да зазадравее. Сега Груйо само вика, че квото пипне, ще го върне веднага, щом дойде на власт и обратно. СДСМ иска демонтаж на паметниците, има незрялост във всичко това и в едното и другото. Да се направи обществено допитване и стъпка по стъпка, а не всяко правителство да прави обратното на старото. Всеки хукнал да спасява Македония, седи кротко и помисли първо ...

Груйо е пътник, ДПМНЕ няма да се върне на власт с него начело. В партията му вече има вътрешна опозиция, която подкрепя договора с България. Ще го махнат, а вероятно и чичо Сам ще помогне в процеса. Груйо печелеше изборите със страшни измами и натиск от позиция на властващ с над 50-процентов контрол над парламента. След като загуби тази сила, няма откъде да събере достатъчно на брой будали доброволно да гласуват да я получи отново. На последните избори и много от неговото стадо му обърнаха гръб. Всички знаят, че отдавна е загубил контакт с реалността и едва ли някой наистина има вяра в неговия потенциал и би инвестирал доверието или парите си в него. Може от партията му да продават единство, но по всичко си личи, че самоувереността им е само лошо изиграна роля. Тъй че няма накъде да върви освен още по-надолу. А това че щял да върне всичко щом дойде на власт... Смешник. Следващият път когато ДПМНЕ дойде на власт ще е начело с друга личност и друго ръководство, а дотогава ще мине достатъчно време и отдавна ще са разбрали каква грешка е било "Скопие 2014" и колко лоша услуга им е направило това, че днес даже и се репчат и че въобще са обзалагали на обещанието си да го върнат щом вземат отново властта. И на края хубаво е да се разбере, че т.н. антиквизация не беше отражение на истинска вяра в античното потекло на нацията, а само креативна налудничава форма пране на пари. Не беше нито причината за "подкрепата", която получаваше Груйо. Тази подкрепа беше купена с работни места, осигурени по партийна линия, както и други форми на пари, дадени под точно определени "условия" за "благодарност" спрямо партията. Не беше важно наистина да харесваш антиквизацията, а да я защитаваш публично - както и всичко друго, направено от "ръката на ВМРО". И точно това правеха послушниците му. Дори и най-убедените и искрени вярващи в античното потекло будали (в случай някой да си помисли, че отричам съществуването им) не биха се заели в такава агресивна подкрепа и защита на "Скопие 2014", каквато определено съществуваше, ако не бяха купени или натиснати.

Бяло Конче
раванлия

#3419597 - 24.11.2017 10:38 [Re: Пиринец]

В България бяха преболедувани Ленин, Сталин и Димитров. В Македония да си преболедуват Тито и ще се срещнем в едно общо пространство - отново. Не е сложно.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419598 - 24.11.2017 10:41 [Re: Гай Баньо]

Много си прав. Динозаврите от типа Яневски, Белчевски, Груевски и пр. които са пропити от сърбоюгославщина, антибългаризъм и някакъв техен другоизмерен македонизъм(без връзка с реалността) просто трябва да се обезсилят и обезкръвят - бавно и полека, но безкомпромисно и методично. Друг вариант не виждам.

--------------------

Пиринец
Татар

#3419600 - 24.11.2017 11:32 [Re: Бяло Конче]

Конче, айде да не сме толкова нравоучителни. Не забравяй Сидеров, Каракачанов, Божидар Димитров, Велизар Енчев и една камара други динозаври в българския политически елит. Да не забравяме руския слугинаж, много отгоре им говорим на Македонците, все едно всичко при нас е цветя и рози. Все едно при нас ултранационалистите, които са дори на власт, не говорят за присъединяване на Вардарска Македония и други безумни и невъзможни неща, които целят само и единствено да влошават отношенията с Република Македония. Да не забравяме, че си имаме една малка, но печеливша политическа клика, която си живурка на гърба на тези отношения.

Кога сме преболедували Сталин, я погледни Бузлуджа, в България сигурно едно 20 % от населението си живее в романтиката на соца. Дори погледни руската пропаганда в България е насочена към Соца основно, нищо че в Русия има крайнодясно правителство, чиято най-многочислена опозиция е комунистическата партия и в Русия тече постоянен дебат за премахването на мавзолея. Причината Путин да не маха мумията е именно комунистическата опозиция, но в България Путин е някаква митична фигура, която обединява Царска Русия, СССР и и нова Царска Русия, нищо че има крайни противоречия и една гражданска война в първите два периода.

Негатор
Античен вагабонтин

#3419601 - 24.11.2017 12:19 [Re: Пиринец]

Цитат:

Знаете ли, кое е най-тъжното в Република Македония и ние сме част от това.

От кое и как точно сме част?

Негатор
Античен вагабонтин

#3419602 - 24.11.2017 12:24 [Re: Пиринец]

Цитат:

... но в България Путин е някаква митична фигура, ...

И аз викам дека за църквата най-добре ще е да се договорим с Путин, или още по-ефикасно - да се споразумеем някак си с путинските хакери!

Гай Баньо
комшията

#3419603 - 24.11.2017 12:30 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

В България бяха преболедувани Ленин, Сталин и Димитров. В Македония да си преболедуват Тито и ще се срещнем в едно общо пространство - отново. Не е сложно.

Стига с този Тито. Положението е променено, вече никой в Македония не говори за него.

Бяло Конче
раванлия

#3419605 - 24.11.2017 12:39 [Re: Гай Баньо]

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419606 - 24.11.2017 12:42 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Стига с този Тито. Положението е променено, вече никой в Македония не говори за него.

Е, не говори, ама има още доста обекти на негово име!

Гай Баньо
комшията

#3419607 - 24.11.2017 12:48 [Re: Негатор]

Цитат:

Цитат:

Е, не говори, ама има още доста обекти на негово име!

И какво като има? Просто са останали там, където са били поставени. Няма как признателността към Тито да бъде заменена с истерия анти-Тито. Просто не е тема, вече никой не говори за "ееее, на времето". Мина тая. Ако днес кажеш на македонец "много сте юго-носталгични" най-много да вдигне веждите си след като се сети кога за последен път е помислил за Тито.

Бяло Конче
раванлия

#3419608 - 24.11.2017 12:49 [Re: Пиринец]

Ето виждаш ли. Ние сме двама българина, които сами се декларират така и имат толкова различно мнение за историята в последните 10 години - по точно в тълкуването на историята, а какво да кажем за македонците.
Моят прочит на Ленин, Сталин и Димитров явно се различава от твоят. Определено тези исторически персонажи не ги харесвам, но само за това, че не харесвам и западния тип империализъм(освен източния) - това не ме прави незападен човек. Прави ме просто човек.
П.П.А Путин какво общо има в тази тема, освен с това, че Украйна е руската Македония. И Украйна, и Македония са две нови държави създадени в 1991г, И двете са фалшифицирали грубо историята на държавата майка, за да си защитят новата идентичност. И двете търсят корени назад в чужда история. И двете имат за официален език - диалект. И т.н.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419609 - 24.11.2017 13:13 [Re: Бяло Конче]

От друга страна сегашното статукво е пълна идиотщина - излиза, че Вардарска Македония е под диоцеза на СПЦ! Обаче, върховните клирици на МПЦ очевидно повече се интересуват от автокефалността, отколкото от "дъщерността". Ако бях на мястото на Неофит, бих признал незабавно второто, а за първото бих направил предложение за признаване въз основа на преговори или нещо от сорта, щото ако се изпокарат, резултатът отново би бил негативен ...

Елби
lead bounder

Регистриран: 29.07.2013
От: ОЧЗ
    #3419611 - 24.11.2017 14:15 [Re: Гай Баньо]

Не споря с теб, сигурен съм, че е така както казваш за Тито.
Ще споделя нещо, което видях като жълто-чер стикер върху паметника на Самоил в Скопие: "Цар на Македониja" - Обединени Титови леви сили, Слободан Угриновски или нещо подобно.
Ето и линк към изказване на същия, който смята, че Тито е създател на езика и на църквата към 2009г.
http://www.poa-info.org/v_cont.php?l=mk&r=vesti&p=05&d=&g=2009&v=20090505.html

--------------------
немам доказ, али тврдам

Редактирано от Елби (24.11.2017 14:19)

Гай Баньо
комшията

#3419612 - 24.11.2017 14:21 [Re: Елби]

Цитат:

Не споря с теб, сигурен съм, че е така както казваш за Тито.
Ще споделя нещо, което видях като жълто-чер стикер върху паметника на Самоил в Скопие: "Цар на Македониja" - Обединени Титови леви сили, Слободан Угрински или нещо подобно.

Малка незначителна партия, която е част от коалицията на Груйо. Погледни някой техен клип в ютюб, всички са пенсионери. И няма лошо, нека си ги има.

Пиринец
Татар

#3419613 - 24.11.2017 14:41 [Re: Бяло Конче]

Гледната ти точка за Украйна е брутална русофилска пропаганда и за мен е безумие да сравняваш двете ситуации. Русия подписа с Кучма договор за разоражаване ядреното оръжие на Украйна и транспортирането му в Русия. С този договор Русия гарантира териториалната цялост на Украйна, това е причината Украйна - третата световна ядрена сила да се откаже от това оръжие. Подписа го Елцин, човекът който собственоръчно качи Путин на власт. Русия си плю на честта и завзе част от Украйна, с което откъсна двата народа завинаги. Какво има общо България и Македония с този казус. Кога България е била агресор в автономна Македонска държава? Всеки път модерната история на България, ние влизаме в Македония да изчистим друга администрация - османска, гръцка, сръбска. Русия чисти Украйна от украйнците Конче, но ти така си попил великоруската пропаганда, че ми е трудно да повярвам.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3419615 - 24.11.2017 15:46 [Re: Негатор]

Цитат:

Обаче, върховните клирици на МПЦ очевидно повече се интересуват от автокефалността, отколкото от "дъщерността". Ако бях на мястото на Неофит, бих признал незабавно второто, а за първото бих направил предложение за признаване въз основа на преговори или нещо от сорта, щото ако се изпокарат, резултатът отново би бил негативен ...

Според мен, единствения правилен и безопасен ход за БПЦ е незабавно признаване на "дъщерността" на МПЦ и възстановяване на евхаристийното единство, тоест служенето и причестяването заедно.
Обратното би означавало потъпкване на устава на БПЦ и църковната ни история.

Устав на БПЦ:
Цитат:

(3)Самоуправляващата се Българска православна църква – Българска Патриаршия е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима.

Оттук идват и някой титли в БПЦ:
- Велички епископ (първи Климент Охридски, в момента Сионий)
- Тивериополски епископ (Струмишки, в момента Тихон)
- Главинишки, Драговитийски и т.н.

А преговорите за статута на МПЦ, на която БПЦ да бъде застъпник - автокефален или автономен, могат да продължат с години.

Бяло Конче
раванлия

#3419616 - 24.11.2017 15:47 [Re: Пиринец]

Ти гледаш на историята с очите на политик, докато аз не го правя. Това е разликата.
Русофилията ми съм я определил само и единствено, като културна. В никакъв случай политическа. Но да игнорирам исторически и днешни реални факти, само защото така е угодно на силните на деня - няма как да стане.
И докато ние българите не разберем, че политиката е нещо временно и изменчиво и не поставим България и Българската национална стратегия вън от временното и изменчивото, то за съжаление проф. Иво Христов ще има право за това, което каза.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419618 - 24.11.2017 15:56 [Re: Негатор]

Цитат:

От друга страна сегашното статукво е пълна идиотщина - излиза, че Вардарска Македония е под диоцеза на СПЦ! Обаче, върховните клирици на МПЦ очевидно повече се интересуват от автокефалността, отколкото от "дъщерността".

Абсолютно точно. Но не виждам друг полезен ход освен признаване на МПЦ, както и по мое мнение признаването на Македония 1991г и застъпването на България за Македония пред други държави не беше грешка.
Та и днешната ситуация с МПЦ. Нашата църква ще даде отговор след седмица. Надявам се да признае МПЦ, доколкото това ще е задължителен стратегически ход.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419625 - 24.11.2017 17:30 [Re: Гай Баньо]

СДСМ и ВМРО веке си стиснаха ръките.

--------------------

GG-BG
неориентиран вопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3419630 - 24.11.2017 17:56 [Re: Лаф моабет]

Доцниш, доцниш Лафче, тие рацете си ги стиснаа одамна.
Сега веке си велаат без преведувач - ама е весело да ги слушкаш.
Шекеринска го плетка язикот кай староболгарски.
Каракачанов повеке кай српски до докарва, ама од русенски влав во Струмица и БГ токмак-патриот во Белград што ке очекуваш.

Бяло Конче
раванлия

#3419633 - 24.11.2017 18:52 [Re: Лаф моабет]

Ето, доказателство, че политизирането обърква нещата. Кой би повярвал, че точно партия от типа СДСМ ще тръгне на подобряване отношенията с България, а ВМРО(македонското) - ще води политика на отдалечаване от България! Защо се получава така ли? Защото не винаги съдържанието на съответната партия и идеология отговаря на етикета си. Почти винаги има разминавания.
Та отново стигаме до китайските котки - черната и бялата.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419634 - 24.11.2017 18:54 [Re: GG-BG]

Слушах го и Заев. И той никак не си водеше речта според съответната норма - македонската и българската. Каза човекът, че си говорел на струмишки.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419640 - 24.11.2017 19:35 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Цитат:

Обаче, върховните клирици на МПЦ очевидно повече се интересуват от автокефалността, отколкото от "дъщерността". Ако бях на мястото на Неофит, бих признал незабавно второто, а за първото бих направил предложение за признаване въз основа на преговори или нещо от сорта, щото ако се изпокарат, резултатът отново би бил негативен ...

Според мен, единствения правилен и безопасен ход за БПЦ е незабавно признаване на "дъщерността" на МПЦ и възстановяване на евхаристийното единство, тоест служенето и причестяването заедно.
Обратното би означавало потъпкване на устава на БПЦ и църковната ни история.

Устав на БПЦ:
Цитат:

(3)Самоуправляващата се Българска православна църква – Българска Патриаршия е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима.

Оттук идват и някой титли в БПЦ:
- Велички епископ (първи Климент Охридски, в момента Сионий)
- Тивериополски епископ (Струмишки, в момента Тихон)
- Главинишки, Драговитийски и т.н.

А преговорите за статута на МПЦ, на която БПЦ да бъде застъпник - автокефален или автономен, могат да продължат с години.

+1
Ако бях Неофит, вероятно бих признал незабавно "дъщерността" и също така бих предложил веднага да се признае автокефалността (въз основа на форсирани междуцърковни преговори или нещо от сорта).
Ефектно едностранно признаване на автокефалността съществува като вариант, но едва ли ще доведе до практическа полза, тъй като, след като се изпокарат, резултатът отново би бил негативен (освен ако целенасочено не се търси именно такъв политически ефект).

Негатор
Античен вагабонтин

#3419644 - 24.11.2017 20:08 [Re: Негатор]

Нещо разумно в същия дух!
http://tatkovina.info/2017/11/22/бккс-бпц-да-земе-решение-дека-е-црква-м/

Бяло Конче
раванлия

#3419646 - 24.11.2017 20:13 [Re: Han_Solo]

Цитат:

Устав на БПЦ:
Цитат:

+1 и от мен.
Това е точно в десятката!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419647 - 24.11.2017 20:15 [Re: Негатор]

Цитат:

Ние веруваме дека денес можеме да ја излекуваме старата рана заедно.

Веруваме дека денес бугарскиот православен народ во лицето на БПЦ не се плаши од друго освен од Бог и ќе ја заштити вистината „, се вели во повикот на БККС.

И за това +1!

--------------------

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3419656 - 24.11.2017 22:40 [Re: Негатор]

Точно по отношението на автокефалността нещата са сложни, затова казах, че могат да се точат с години.
Ако БПЦ признае незабавно автокефалността на МПЦ, ще последват обвинения към нас за цепене на църквата на етническа основа, каквото е било обвинението и срещу Екзахията и причина за схизмата, която ни е била наложена. А виж автономията е нещо друго... по-скоро известна независимост в управлението на териториален принцип. При всички положения при автономна македонска църква, главата на МПЦ трябва да се одобрява от патриарха на църквата-майка, в тоя случай от българския патриарх.
Затова и казах, че за статута на МПЦ ще е прибързано да се вземе решение без преговори. А "дъщерността" и единството в служението и причастието може да стане без никакви проблеми, освен известно мрънкане от страна на гърци, руснаци и сърби.
ПС
Доколкото знам, автономния си статут МПЦ може да получи и само с нашето одобрение, докато за автокефалията трябва съгласието на всички православни църкви, иначе не може да има легитимност МПЦ като автокефална църква.

Редактирано от Han_Solo (24.11.2017 22:57)

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419660 - 24.11.2017 23:46 [Re: Han_Solo]

Прекалено много противници ще има идеята.От една страна Руската Православна Църква която естествено е под пълния контрол на руската геополитика.Руснаците губят всякакви лостове на влияние върху Македония,която пое курс към НАТО и ЕС.Единствено им остава църковния въпрос като възможност за забавяне на Македония по този курс.От друга страна Гърция която няма да признае каквато и да е църква съдържаща името Македонска в названието си.Артък,че ги е страх като дявол от тамян от сближаване между Македония и България.Мегали идеята винаги е включвала да има обща граница между Гърция и Сърбия.От трета страна Сърбия,която последно е била църква-майка на македонската.За какъв чеп Тито е решил,че МПЦ може да стане автокефална през далечната 1967 година?Не знам.Вероятно като всеки диктатор е мислел,че може да прави каквото си иска.При вече наложена схизма за мен единственият начин е признаване като възстановяване на Охридската архиепископия в диоцеза на БПЦ.Но такова нещо македонците не биха могли да преглътнат.Както каза някой по-рано тук:Прекалено бързо се случват нещата.А бързата кучка,слепи ги ражда!
И не приемам всякакви там интелектуалци и общественици да притискат БПЦ да взема решение едва ли не още утре и то да е положително.Иска ми се да чуя мнения на хора вещи по църковните канони.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419662 - 24.11.2017 23:58 [Re: Лаф моабет]

Нашата църква обяви вече, че до седмица ще даде отговор. А доколкото знам относно тази молба на МПЦ е имало сондажи с наши църковни лица преди да бъде обявена официално.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419663 - 25.11.2017 00:32 [Re: Бяло Конче]

Ако някой се чуди дека е Момировски!

Бяло Конче
раванлия

#3419668 - 25.11.2017 08:38 [Re: Негатор]

Огромна част от българите имат положителна нагласа към Македония:
http://www.bloombergtv.bg/video/dimitar-ganev-za-naglasite-na-balgarite-po-otnoshenie-na-makedoniya

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419669 - 25.11.2017 08:46 [Re: Негатор]

Историческият факултет на Великотърновския университет е изпратил отворено писмо до патриарх Неофит и Българската Православна Църква:
Цитат:

Според историците "изразената позиция на Македонската православна църква да бъде призната от Българската като нейна духовна дъщеря е в пълна хармония с въжделенията и очакванията на поколения българи и с духовното наследство, оставено ни от нашите велики отци. По този начин делото на Св.Св. Климент и Наум, на Св. цар Борис-Михаил Покръстител, на архиереи, духовници и народни будители получава своите съвременни измерения", отчитат историците от Велико Търново.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/11/24/istorici-do-sinoda-priemete-makedonskata-cyrkva.360327

--------------------

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3419677 - 25.11.2017 15:36 [Re: Негатор]

Цитат:

Ако някой се чуди дека е Момировски!

Ще го имам предвид.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

Бяло Конче
раванлия

#3419680 - 25.11.2017 17:01 [Re: Негатор]

Не очаквах, но това предаване на Момироски що годе ми допадна.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419685 - 25.11.2017 19:56 [Re: Бяло Конче]

Вай, вай, вай!
http://ruskline.ru/opp/2017/noyabr/23/ma...novomu_raskolu/

Гай Баньо
комшията

#3419686 - 25.11.2017 19:57 [Re: Негатор]

Превод?

Негатор
Античен вагабонтин

#3419687 - 25.11.2017 20:05 [Re: Гай Баньо]

Опитай с Гугъл! Мога да го преведа и аз, ама ще трябва да те чарджвам за услугата!

Гай Баньо
комшията

#3419689 - 25.11.2017 20:38 [Re: Негатор]

Имах предвид в едно изречение това, което ти прецениш за най-важна в целия текст. Но вече ползвах преводача на гугъл.

Бяло Конче
раванлия

#3419691 - 25.11.2017 21:47 [Re: Гай Баньо]

Наистина доста интересно. Това е видимо - руската позиция. В статията озаглавена: Македонската авантюра или кой подтиква Българската Църква към нов разкол вкратце казват следното:
1. На 9.11.2017г Синода на така наречената Македонска Православна Църква е приел решение да се обърне към Българската Православна Църква с молба за възстановяване на евхаристичното общение между двете църкви и е изразила готовност да признае БПЦ за своя църква майка.
2. Тито се е стремял да създаде изкуствено във Вардарска Македония население с черти на отделна нация за това е поддържал "малките народи" в борбата им срещу великосръбския шовинизъм за това за него независимостта на МПЦ било помощ за подпомагане на новата македонска идентичност. Интересно е, че създаването на МПЦ съответствало и на интересите на Ватикана.
3. МПЦ в своето обращение на практика се опитва да играе с патриотичните чувства на политическия и национален елит на България, който гледа на македонците, като на българи.
4. Очевидно е, че възможното признаване на МПЦ от страна на БПЦ няма да донесе никакви ползи за Българската Патриаршия.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419723 - 26.11.2017 16:50 [Re: Бяло Конче]

Негатор
Античен вагабонтин

#3419745 - 26.11.2017 22:14 [Re: Негатор]

Божо отново оригинален!

Негатор
Античен вагабонтин

#3419746 - 26.11.2017 22:17 [Re: Негатор]

Барањето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, БПЦ да ја признае афтокефалноста, односно да и биде мајка- црква наиде на огромен револт и незадоволство на граѓаните.

Tие велат дека македонската црква треба да биде мајка на другите цркви, а не обратно. Граганите се разочарани од ваквиот чекор и велат дека никој не го слуша гласот на народот.

За барањето на МПЦ-ОА, БПЦ да и биде мајка не стивнуваат ни коментарите на социјалните мрежи.

Граѓаните отворено својот револт го искажуваат и на фејсбук и твитер каде јасно порачуваат дека не може нечија мајка да биде ќерка на црква и ги нарекуваат поповите предавници заради ваквиот чекор.

http://www.alfa.mk/News.aspx?id=126336#.Whsg30xuLb0

Бяло Конче
раванлия

#3419761 - 26.11.2017 23:03 [Re: Негатор]

Поставят ни в Цугцванг нашите македонски братлета!

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419764 - 26.11.2017 23:11 [Re: Бяло Конче]

Натам отиват нещата

--------------------

Елби
lead bounder

#3419774 - 26.11.2017 23:31 [Re: Гай Баньо]

Абе има си традиции и това е. Руският консул в Битоля като са се оплаквали македончетата от турския гнет се е държал доста грубичко с тях и им обяснявал как трябва да станат добри сърби. 120 години по-късно песньовката е все същата.

Гай Баньо
комшията

#3419780 - 27.11.2017 00:40 [Re: Елби]

Мда, медиите на Груйо...

balkanec
заслужил ветеран

Регистриран: 24.03.2014
    #3419781 - 27.11.2017 01:06 [Re: Гай Баньо]

Српската Алфа и Нова на Кочан.

Од друга страна пак...

Цитат:

Владиката Наум одговори зошто БПЦ може и треба да ја признеа МПЦ

http://religija.mk/vladikata-naum-odgovori-zoshto-bpc-moze-i-treba-da-ja-priznea-mpc/ />

Негатор
Античен вагабонтин

#3419798 - 27.11.2017 12:00 [Re: balkanec]

Трябва да поемем протегнатата ръка на Македония. Това каза патриарх Неофит.

„Това е най-малкото, защото те са наши братя, наш народ. Ще се стремим да запазим неговото единство“, заяви патриарх Неофит на влизане в Светия Синод.

http://epicenter.bg/article/Patriarh-Neo...niya/141667/2/0

Негатор
Античен вагабонтин

#3419799 - 27.11.2017 12:17 [Re: Негатор]

Горан Благоев с рационално мнение!

Негатор
Античен вагабонтин

#3419801 - 27.11.2017 13:15 [Re: Негатор]

При положение, че МПЦ признава БПЦ – БП за своя Майка -Църква, БПЦ – БП със съзнание за своя свещен дълг поема ангажимента да окаже пълно съдействие, като ходатайства и се застъпва пред Поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на МПЦ.

http://news.bnt.bg/bg/a/bpts-nash-dlg-e-da-pomognem-za-kanonicheskiya-statut-na-mpts

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419807 - 27.11.2017 14:53 [Re: Негатор]

Демек,ще лобираме.Там ни е силата!Лобиране ни дай на нас!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419816 - 27.11.2017 15:56 [Re: balkanec]

Не ми се отваря тази страница.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419819 - 27.11.2017 16:11 [Re: Негатор]

Това изявление е добро, като за начало на процеса на признаване на МПЦ:
Цитат:

Българската православна църква поема „своя свещен дълг“ да окаже пълно съдействие на Македонската църква, като ходатайства за нейния статут пред останалите православни църкви.

Но, какво ще се случи в крайна сметка - предстои да разберем. Като, че няма да стане бързо.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419827 - 27.11.2017 16:58 [Re: Бяло Конче]

Вестник "Капитал" за решението на Светия Синод по признаването на МПЦ. "Поемаме ангажимент".

Според публикуваното днес решение на сайта на Св. Синод се заявява, че засега БПЦ "поема ангажимента да окаже пълно съдействие, като ходатайства и се застъпва пред поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на МПЦ". За целта е съставена комисия, която се оглавява от Старозагорския митрополит Киприан, а членове ще са Ловчанският митрополит Гавриил, Пловдивският митрополит Николай, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопският митрополит Серафим, Русенският митрополит Наум и Врачанският митрополит Григорий. Те ще водят разговори и с македонската църква.
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomi...s_makedonskata/

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419830 - 27.11.2017 17:01 [Re: Бяло Конче]

А ето го и самото решение на Светия Синод от сайта на Българската Патриаршия:
Цитат:

§ 1. - Св. Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия в заседанието си на 27.11.2017 г. - пълен състав, разгледа писмо, вх. № 676/14.11.2017 г., на Македонския архиепископ Стефан, Председател на Св. Синод на МПЦ.

Българската православна църква – Българска патриаршия, никога не е била безразлична към страданията на Македонската православна църква, поради което, след направени разисквания,

Св. Синод единодушно РЕШИ:
При положение, че МПЦ признава БПЦ–БП за своя Майка-Църква, БПЦ–БП със съзнание за своя свещен дълг поема ангажимента да окаже пълно съдействие, като ходатайства и се застъпва пред Поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на МПЦ.

http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=249763

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419849 - 27.11.2017 18:10 [Re: Бяло Конче]

Бре, бре, бре - като на кино!

http://www.dw.com/mk/мпц-благодарна-на-мајката-црква-бпц/a-41548000

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419857 - 27.11.2017 18:30 [Re: Негатор]

Айде,па утре може да обявим Зографския манастир за македонски.

--------------------

balkanec
заслужил ветеран

#3419859 - 27.11.2017 18:41 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Не ми се отваря тази страница.

Коњче еве пробај со овој линк.

http://religija.mk/vladikata-naum-odgovori-zoshto-bpc-moze-i-treba-da-ja-priznea-mpc/

Ако пак не отвара, а ти сакаш да го прочиташ интервјуто пробај со линкот подолу кој води директно до сајтот. Таму сеуште ја има статијата.

http://religija.mk

Бяло Конче
раванлия

#3419866 - 27.11.2017 19:49 [Re: balkanec]

Работи. Добре казано.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419867 - 27.11.2017 19:53 [Re: Лаф моабет]

Всъщност владиката Наум Струмишки добре го е формулирал:
Цитат:

Некои луѓе од Бугарија велат: “Зошто ќе ни се две цркви, кога и од двете страни на границата живее ист народ?” Дури и да е така, ќе потсетиме дека грчкиот народ, иако е еден, има пет цркви: Александриската, Ерусалимската, Кипарската, Грчката и Вселенската патријаршија.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419868 - 27.11.2017 19:55 [Re: Бяло Конче]

Уф, лелеееей!

Бяло Конче
раванлия

#3419869 - 27.11.2017 20:02 [Re: Негатор]

Те и нашите доста убрано и предпазливо отговориха. Може би наистина така е по-добре, че бързата работа си е срам за майстора. Но самия факт, че нашата Църква пое грижата да се застъпи за Македонската си е добър отговор.
д-р Борислав Цеков коментира решението на Светия Синод така:
Цитат:

Нашите архиереи показаха за пореден път, че стоят на здрави православни позиции и заедно с това с мъжество защитиха националните интереси, предпазвайки църквата и България от риска да бъде извадена от Светото православие поради неканонични действия, към които я тикаха политически и нецърковни среди, както и някои културолози със самодейни богословски наклонности, които нямат правна компетентност и познания по канонично право”

http://www.focus-news.net/news/2017/11/2...-obshtenie.html

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419870 - 27.11.2017 20:13 [Re: Негатор]

Да си гледа работата този албанец. Да се грижи повече за родния си албанския език.
Да му се чуди човек какви ги говори... Не бил разбирал нищо от български. Доста здраво лъже..

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419872 - 27.11.2017 20:19 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Всъщност владиката Наум Струмишки добре го е формулирал:
Цитат:

Некои луѓе од Бугарија велат: “Зошто ќе ни се две цркви, кога и од двете страни на границата живее ист народ?” Дури и да е така, ќе потсетиме дека грчкиот народ, иако е еден, има пет цркви: Александриската, Ерусалимската, Кипарската, Грчката и Вселенската патријаршија.

А бе,малко не го е формулирал.Гръцката църква е архиепископия.Кипърската също.Патриарха е в Константинопол.Тоест,директно си поддържат претенциите към наследството на Източната Римска Империя.Останалите църкви - Ерусалимска,Александрийска и Антиохийска просто са далеч по-стари от Константинополската и в началото дори не са били гръцки но братята елини и там държат да бъдат единствени наследници.Така,че владиката Наум дали е навит да си останат само архиепископия или да бъдат автокефална църква начело с патриарх?

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3419874 - 27.11.2017 20:25 [Re: Бяло Конче]

Кой албанец???

Пиринец
Татар

#3419875 - 27.11.2017 20:28 [Re: Гай Баньо]

Balkanec, Гай Баньо, кажете ми какво мислите за Васко Ефтов. Аз го гледам, много ми е теория на конспирацията във всичко, но много ли е близо още от до Груевски и ДПМНЕ?

Гай Баньо
комшията

#3419876 - 27.11.2017 20:36 [Re: Пиринец]

Цитат:

Balkanec, Гай Баньо, кажете ми какво мислите за Васко Ефтов. Аз го гледам, много ми е теория на конспирацията във всичко, но много ли е близо още от до Груевски и ДПМНЕ?

Близо е. А който е близо до тях, и самият не си вярва в това, което го говори. За всички тях имам едно и също мнение: Горките те, горкия Ефтов. Само колкото да не казвам по-груби думи.

Simulant
рекордьор

#3419881 - 27.11.2017 21:01 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

За всички тях имам едно и също мнение: Горките те, горкия Ефтов.

Малии, колко си политкоректен.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419887 - 27.11.2017 21:22 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Кой албанец???

Коле Чашуле - водещият на "Седмица".

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419888 - 27.11.2017 21:23 [Re: Бяло Конче]

Българската Православна Църква е Майка не само на "Македонската", която всъщност е Българска, но и на Сръбската, на Руската и на всички останали Православни Църкви, на чиито народи ние сме дали и Писмеността, и Езика!...

http://pogled.info/bulgarski/kakto-se-na...-reshenie.90996

Бяло Конче
раванлия

#3419889 - 27.11.2017 21:39 [Re: Лаф моабет]

Е, що се отнася до гърците - знаем си ги.
Знаем си и що за птица е вселенският патриарх Вертоломей 1-ви Константинополски. Точно преди две години той предизвика скандал в България с фанариотското си поведение на гръцки владика от 19-ти век.
Самият факт, че нашият Синод взе решение да се застъпи за МПЦ и пред такава личност, като него си е геройство. За това и няма да е нито лек, нито бърз резултата от нашето засъпничество за МПЦ. Освен това да не забравяме и СПЦ, която смята проблема с МПЦ за неин вътрешен и така...
П.П. За да бъде призната нашата църква след българската схизма от 1870 до 1945г се застъпват руснаците. Може да се надяваме, че отново ще ударят рамо - много по-вероятно те, отколкото сърби и гърци, но ще видим.
Цитат:

Според доклад на Председателя на Комисията по делата на Руската православна църква, Г. Карпов, инициативата за сваляне на Схизмата принадлежи на бъдещия руски патриарх Алексий. На 21 ноември 1944 г. Св, Синод в пълен състав взима решение да изпрати писмо до Местоблюстителя на руския патриаршески престол, с молба последният да стане посредник между Българската екзархия и Вселенската патриаршия и да ходатайства за вдигането на Схизмата. Няма сведения за конкретните действия, предприети от Московската патриаршия и за отговора на Вселенския патриарх, но положителният резултат е факт.

http://www.orthopuzzle.com/2014/02/22-1945.html

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419892 - 27.11.2017 21:42 [Re: Негатор]

Да. Определено. Руснаците го признават с половин уста, но сърбите са си в блажено неведение - никак не им изнасят подобни исторически факти.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419894 - 27.11.2017 21:50 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Кой албанец???

Къв` албанец е тоя!Вероятно е внук на стария писател ли,партизанин ли,сръбска комуняга ли Коле Чашуле.Българското име на стария май беше Никола Кепев или нещо подобно.Сърбомански мекерета!

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3419898 - 27.11.2017 22:21 [Re: Негатор]

Цитат:

Българската Православна Църква е Майка не само на "Македонската", която всъщност е Българска, но и на Сръбската, на Руската и на всички останали Православни Църкви, на чиито народи ние сме дали и Писмеността, и Езика!...

Да не преувеличаваме.
Писменост – да.
Език – не.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3419901 - 27.11.2017 22:24 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Кой албанец???

Влав е овой! Вероватно внук на оня истиот дето е судил Методи Андонов-Ченто!
https://bg.wikipedia.org/wiki/Коле_Чашуле

Гай Баньо
комшията

#3419928 - 28.11.2017 00:24 [Re: Негатор]

Вътрешната опозиция при ВМРО-ДПМНЕ...
http://tatkovina.info/2017/11/27/%D0%BF%...0-%D0%B8%D1%81/

Негатор
Античен вагабонтин

#3419929 - 28.11.2017 00:36 [Re: Гай Баньо]

Bugarizacija na Makedonija

Негатор
Античен вагабонтин

#3419931 - 28.11.2017 01:15 [Re: Негатор]

Тцццццц - аман!
http://plusinfo.mk/vest/135304/agatangel...pc-e-navredliva

Бяло Конче
раванлия

#3419938 - 28.11.2017 09:13 [Re: Негатор]

Аха - влах! Е, трябваше да проверя. Но пак същата работа. Да си гледа влашката работа. Всъщност по нашия край точно на същите им казват македонци - на власите - същите те колонизираха Северна Добруджа и изгониха българското население от там. Влашки македонци - преселци от Македония...цинцари, арумъни, куцовласи и пр.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419939 - 28.11.2017 09:19 [Re: Гай Баньо]

По принцип - вътрешната опозиция на ВМРО ДПМНЕ е много по-близо до историческата ВМРО.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419941 - 28.11.2017 09:40 [Re: Негатор]

Айде сега, митрополит Агатангел силно обиден! Какво е очаквал? Много ясно, че трябва време. И освен нашата църква - не виждам, коя друга би се застъпила за МПЦ изобщо. Сръбската и Гръцката - абсурд. Руската - също, доколкото те си имат подобен проблем с отцепила се Украинска схизматична църква. Остава само нашата и то само защото го счита за свещен дълг.
То за това положението и за нас е цугцванг. Навремето при Екзархията - не сме се страхували от схизмата, доколкото църквите в Македония са се припознавали за български. Но днес не е същото.

--------------------

Пиринец
Татар

#3419943 - 28.11.2017 10:16 [Re: Бяло Конче]

Май сме се разбрали с руската православна църква, те да ударят едно рамо за МПЦ, а ние за украйнската. БПЦ има репутацията на устата на руската църква, това което руската църква мисли, българската го казва. На някакъв събор в Крит май не бяхме отишли, а и руснаците също. До колкото разбирам (от църкви нищо не разбирам), руската патриаршия иска да стане нумеро уно в православния свят, след като има 160 млн православни и затова не се разбират с гръцкия блок, който има исторически претенции. Интересно е, от друга страна ме интересува църквата само политически, морално и културно няма толкова безумна организация - гейове хомофоби и това не е дори тайна, всеки знае и ги е виждал на живо и по телевизията.

Негатор
Античен вагабонтин

#3419949 - 28.11.2017 11:05 [Re: Пиринец]

Поради подкрепата си за СПЦ, в момента РПЦ почти няма влияние в РМ, така че канонизацията на МПЦ е в неин интерес. А Кирил Московски никак не е глупав човек. Гола солидарност със СПЦ не може да бъде единствената мотивация за една мощна църква, каквато е РПЦ. Напълно е възможно БПЦ да действа с негласната подкрепа на РПЦ, макар да изглежда обратното!

Бяло Конче
раванлия

#3419953 - 28.11.2017 11:58 [Re: Пиринец]

Парадоксално, но и аз считам, че е точно така. Тя руската си е вече номер едно в православния свят. Гръцката лежи само на стари лаври. Та тук наистина надеждата е, че интереса на Руската Православна Църква да съвпадне с този на нашата(както например е било през 1945г).
Сърбите се правят на юнаци, но на практика са си в шеста глуха.
Или казано накратко - тук интересите са си по силни от всякакви сантименти, както си е и било винаги.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419989 - 28.11.2017 15:43 [Re: admiral]

Цитат:

Да не преувеличаваме.

Всъщност без да преувеличаваме, нека да изложа некои основни факти(цитирам):
1. Архиепископия Охридска на Първа Юстиниана и на цяла България, съкратено наричана и Охридската архиепископия е наименованието на българската автокефална православна църква подчинена на Цариградската Вселенска патриаршия в завоюваните от Византия в 1018 г. български земи, приемница на понижената в ранг Българска патриаршия. Създадена е веднага в годината на завоеванието с Имперски указ от император Василий II и е закрита неканонично със султанско ирадие[1] през 1767 г. по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия.

2.Сръбската архиепископия е образувана в Рашката епископия като придатък към Охридската архиепископия.

3.Християнството идва по руските земи през 9 век от България.
Киприан(българин от болярския род Цамблак и Търновската Книжовна Школа), митрополит Киевски, Литовски и на цяла Русия, е признат официално през 1472 г. за светец и чудотворец е обединител на руската православна църква и руската държава.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420009 - 28.11.2017 19:45 [Re: Бяло Конче]

Ето очакваната сръбска реакция:
СПЦ са "изненадани" от решението на БПЦ.
А според сръбският историк д-р Александър Ракович - ходът на БПЦ е неканоничен, защото като автокефална църква БПЦ няма канонично право да представлява МПЦ, която е в разкол със СПЦ, следователно решението на БПЦ е намеса във вътрешните работи на Патриаршията в Белград.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/balkani/2017/11/28/r...-belgrad.360588

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420096 - 29.11.2017 17:25 [Re: Бяло Конче]

Божо - измежду малцината противници!
https://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/11/29/da-priznaem-mpc-dobre-no-i-rusiia-shte-e-protiv.360694

Негатор
Античен вагабонтин

#3420097 - 29.11.2017 17:28 [Re: Негатор]

Становище на епископ Тихон!
https://www.dnes.bg/politika/2017/11/23/...a-na-bpc.360119

Бяло Конче
раванлия

#3420101 - 29.11.2017 17:59 [Re: Негатор]

Най-лесното наистина беше да си се обединят двете църкви, както си е било в миналото, но днес не е вече това, което е било.
Обединена с България - Македония няма да има нужда да води преговори ни за ЕС, ни за НАТО, ни за МПЦ, ни за името - за нищо. Това е много по-лесно и много по-просто, но на - не сакат ребугаризация во Македониja и това е.

--------------------

Пиринец
Татар

#3420109 - 29.11.2017 18:37 [Re: Бяло Конче]

Ако се обединим и с Русия и Путин няма да има санкции, ще влезе директно в НАТО и Европейския съюз с все Донбас, Крим и Осетия.

balkanec
заслужил ветеран

#3420110 - 29.11.2017 18:38 [Re: Бяло Конче]

Коњче ако ја оставиме настрана внатрешната поделеност и етнички состав на населението на РМ, мислиш ли дека обид за обединување на РМ и РБ би наишол на разбирање од било која земја или организација во светот? Какви би биле ставовите на велесилите кои имаат свои интереси на Балканот? Дали рекциите на соседните земји би биле позитивни или негативни? И колку би влијаеле на конечниот резултат од тој обид?

Бяло Конче
раванлия

#3420114 - 29.11.2017 19:23 [Re: Пиринец]

Цитат:

Ако се обединим и с Русия и Путин няма да има санкции, ще влезе директно в НАТО и Европейския съюз с все Донбас, Крим и Осетия.

Точно за това си мислех преди малко. Разпадането на СССР беше златен шанс за Запада, който за съжаление беше проигран. Елцин е искал да вкара Руската Федерация в НАТО, но му отказват. Ако беше Русия, заедно с Украйна в НАТО, надали щеше да ги има тези проблеми. За съжаление в политиката логиката не винаги е на първо място.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420115 - 29.11.2017 19:34 [Re: balkanec]

За съжаление днес не ни пречи някой друг, за да се обединим. Единствената пречка е тази(по мое мнение), че македонската нация формирана от 1994 до 1991г в рамките на Югославия се консолидира на антибългарска основа.
Но шапка свалям на нашите, българските политици и църковни дейци, които в името на единния народ, който сме били заедно и на общата ни история правят толкова много отстъпки.
И да. И аз мисля така. Насила хубост не става, но от друга страна е срамота да продължаваме с враждата. Това, което се случва днес е много добър процес, въпреки, че надали някой от България си прави илюзията, че в република Македония ще има истинска ребългаризация. (Но ако се случи е добра дошла.)

--------------------

Simulant
рекордьор

#3420123 - 29.11.2017 20:14 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Точно за това си мислех преди малко. Разпадането на СССР беше златен шанс за Запада, който за съжаление беше проигран. Елцин е искал да вкара Руската Федерация в НАТО, но му отказват. Ако беше Русия, заедно с Украйна в НАТО, надали щеше да ги има тези проблеми. За съжаление в политиката логиката не винаги е на първо място.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420128 - 29.11.2017 20:37 [Re: Simulant]

Това гледище е на Шарл дьо Гол в интерес на истината, а не мое:
Цитат:

В началото на своето управление, на 23 ноември 1959 г. дьо Гол изнася знаменитата си реч за „Европа от Атлантика до Урал“. В създаващия се политически съюз на европейските страни (който тогава бил единствено икономическа организация) президентът виждал алтернатива на „англосаксонския“ НАТО (в неговото разбиране за Европа не влиза Великобритания).

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420145 - 29.11.2017 22:09 [Re: balkanec]

Цитат:

Коњче ако ја оставиме настрана внатрешната поделеност и етнички состав на населението на РМ, мислиш ли дека обид за обединување на РМ и РБ би наишол на разбирање од било која земја или организација во светот? Какви би биле ставовите на велесилите кои имаат свои интереси на Балканот? Дали рекциите на соседните земји би биле позитивни или негативни? И колку би влијаеле на конечниот резултат од тој обид?

Зарежи ги велесилите! Ти само кажи дека сакате обединуванье, па останатото остави на мене!

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420153 - 29.11.2017 22:37 [Re: Негатор]

Правят бързи реформи,подобряват односите со сите соседи,менуват името и влегуват во ЕС и НАТО преди србите. И после,когато сърбите се натиснат за ЕС,бракята удрят по масата!Да видим тогава Сръбската църква ке признае ли Охридската.Така ги виждам нещата...Насън!

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3420167 - 29.11.2017 23:37 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Правят бързи реформи,подобряват односите со сите соседи,менуват името и влегуват во ЕС и НАТО преди србите.

точно, Македония да е преди Сърбия в ЕU и NATO.

Гай Баньо
комшията

#3420184 - 30.11.2017 02:29 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Правят бързи реформи,подобряват односите со сите соседи,менуват името и влегуват во ЕС и НАТО преди србите.

А дано, ама надали. При най-добрия за Македония вариант в ЕС влизаме в пакет със Сърбия. Те вече преговарят за членство, а ние нямаме нито дата за начало на преговорите.

Елби
lead bounder

#3420240 - 30.11.2017 12:21 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

А дано, ама надали. При най-добрия за Македония вариант в ЕС влизаме в пакет със Сърбия. Те вече преговарят за членство, а ние нямаме нито дата за начало на преговорите.

Няма нищо сигурно на този свят. Сърбите си режат клона зловещо всеки изминал ден. Дано да не подпалят целия регион. Де факто с албанците имат общи интереси и Додик го разбира доста ясно, а вие в РМ го чувствате на гърба си.

--------------------
немам доказ, али тврдам

Гай Баньо
комшията

#3420269 - 30.11.2017 17:25 [Re: Елби]

Става забавно:

Поглаварите на СПЦ и БПМ утре во Москва кај поглаварот на РПЦ Кирил
http://www.sitel.com.mk/poglavarite-na-spc-i-bpm-utre-vo-moskva-kaj-poglavarot-na-rpc-kiril

Цитат:

од една страна со дирекно засегната СПЦ

Моля?

Цитат:

најмоќниот православен црковен центар Москва, под чије влијание е токму Бугарската црква

...добре...

Цитат:

Но од Москва пристигнуваат и други информации кои ќе предизвикаат голем интерес во православниот свет.

Руските медиуми денеска објавија дека Руската црква официјално ја признала украинската Црква за независна, што значи дека таа добива широк простор за автономија.

Чакай, какво?!

Бяло Конче
раванлия

#3420313 - 30.11.2017 20:32 [Re: Гай Баньо]

Както и прогнозирахме тук на форума.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420353 - 01.12.2017 00:11 [Re: Бяло Конче]

Интересно ...
http://blagovest-info.ru/index.php?ss=2&s=3&id=75973
http://blagovest-info.ru/index.php?ss=2&s=3&id=75981

Негатор
Античен вагабонтин

#3420359 - 01.12.2017 00:31 [Re: Негатор]

admiralМодератор
на андорския флот

#3420361 - 01.12.2017 00:39 [Re: Негатор]

Цитат:

Интересно ...
http://blagovest-info.ru/index.php?ss=2&s=3&id=75973
http://blagovest-info.ru/index.php?ss=2&s=3&id=75981

Пак ли само с линкове без коментар флудиш?

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3420363 - 01.12.2017 00:48 [Re: admiral]

Нима имаш куража да ме караш да се намесвам с простосмъртни коментари в делата Господни?
Както се вижда от линковете и писмото - неведоми са пътищата Божии!
Стават чудеса и в православния свят!

Бяло Конче
раванлия

#3420398 - 01.12.2017 11:35 [Re: Негатор]

В тази светлина - искането на МПЦ към БПЦ се оказва доста невременно, още повече, че отговорът на РПЦ на писмото от УПЦ е положителен.
Логиката изисква, че щом е така то Руската Православна Църква ще погледне и положително към застъпничеството на Българската Православна Църква спрямо Македонската Православна Църква.
П.П. Мирише си на политика отвсякъде, но това е положението.

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3420399 - 01.12.2017 11:39 [Re: Бяло Конче]

Възможно ли е Негаторът да беше прав, че може би БПЦ има тихата подкрепа на РПЦ?

Бяло Конче
раванлия

#3420404 - 01.12.2017 12:06 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Възможно ли е Негаторът да беше прав, че може би БПЦ има тихата подкрепа на РПЦ?

Определено. И за мен беше логично същото. Това, което ме кара да мисля, че УПЦ и МПЦ могат да получат независимост е влиянието на Руската Православна Църква.
Ако опрем само до Гръцката и Сръбската Православни Църкви - всяка надежда може да бъде забравена.
П.П.И малко препратки към историята. Чисто хипотетично - чудя се, ако княз Борис или цар Калоян бяха направили нашата църква католическа, доколкото е имало голяма възможност това да стане, как ли биха се развили събитията.
Но все пак е ясно, че в историята не съществува "ако".

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420405 - 01.12.2017 12:08 [Re: Гай Баньо]

Хич не е тиха,явно.Щом миналата година под тяхно давление бойкотирахме Вселенския събор значи имат доста влияние у нас.Пък и митрополитите Ни все агенти на Държавна Сигурност се оказваха.Ние сме ясни но ми е интересна в тази ситуация каква ще е реакцията на Сръбската Православна Църква?Ни да се опънеш на руснаците по политическа линия,ни да се опънеш на Цариградската Патриаршия по църковна.Разковничето ми се струва,че ще бъде промяната на името на страната и евентуален картбланш от страна на гърците.Навийте се бе!Предложението на Божо не е лошо.Югозападна България!

--------------------

Гай Баньо
комшията

#3420410 - 01.12.2017 12:39 [Re: Лаф моабет]

Евентуалното успешно договаряне с Гърция за името означава, че САЩ са натиснали здраво. Гърците, не нас (за нас не е необходим някакъв силен натиск). Може би пък руснаците чрез църквата търсят начин за собствено влияние и да наваксат след като загубиха потенциалните си позиции по линия Сърбия->Груйо. В момента СПЦ и Сърбия се оказват бита карта в Македония и може би точно заради това ползват БПЦ за целта си. Защо ли? Ами вероятно защото - защо не?

Негатор
Античен вагабонтин

#3420412 - 01.12.2017 13:04 [Re: Гай Баньо]

Засега има 2 главни центъра на православието - Цариград (исторически) и Москва (фактически). Първият е гръцки, вторият - руски! Харесва ли ни или не, това е положението! Шансът за договорки с Кирил ми се вижда по-голям, отколкото с Вселенския - видяхме го що за стока е при последното му посещение в БГ!

Гай Баньо
комшията

#3420414 - 01.12.2017 13:26 [Re: Негатор]

Цитат:

Засега има 2 главни центъра на православието - Цариград (исторически) и Москва (фактически). Първият е гръцки, вторият - руски! Харесва ли ни или не, това е положението! Шансът за договорки с Кирил ми се вижда по-голям, отколкото с Вселенския - видяхме го що за стока е при последното му посещение в БГ!

Не разбирам и няма да разбера без да ми бъде обяснено като на дете.

Бяло Конче
раванлия

#3420418 - 01.12.2017 14:31 [Re: Негатор]

Оффф, този Вселенския е абсолютно автентично античен. Сякаш за него времето не съществува и директно се е телепортирал с машината на времето от 18-ти век, поне.
Не е за вярване, но е така. Добре, че съвременните гърци все пак имат по-съвременно мислене, което се надявам да надделее.
Под съвременно мислене разбирам - желанието и осъзнаването за разбирателство между нас и съжалението за пропуснатите ползи от подобно разбирателство в миналото.
От такова мислене вселенския патриарх е опериран, за това предполагам, само натиск ще го направи по-отстъпчив. А натиска за наш късмет може да бъде, както от Русия, така и от САЩ. Всяка страна в случая си има своя си интерес, а ние - нашият.

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3420424 - 01.12.2017 15:28 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

П.П. Мирише си на политика отвсякъде, но това е положението.

Въпреки че с политиката хич ме няма, особено откак спрях да следя новините, цялата работа с Македония ми е една такава странна...
Не за друго, ами защото нито Македония, нито България в момента има силата да се опълчи на световните лидери. Което ми го говори, че във всички събития със стопляне на взаимоотношенията има нечий братски гръб. Кой е братът не се наемам да гадая, но гърба му усещам осезаемо. Може и да не е един, знам ли...

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Tanya.

#3420442 - 01.12.2017 18:06 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Югозападна България!

...объркал се е.
Това е София.

Бяло Конче
раванлия

#3420446 - 01.12.2017 18:32 [Re: асегаде:)]

Братята са ясни. В момента най-големия брат е САЩ, а Русия е конкуренцията. В калабалъка, може слънцето да...ни огрее...така да се каже.
П.П. А гледам, че и Китай напира да инвестира...лошо няма. Насам народе...давайте парички...

--------------------

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3420667 - 02.12.2017 23:35 [Re: Негатор]

Здравейте,
Решението на Светия Синод има три основни момента ( прилагам ги така, като ги е определил д-р Борислав Цеков от посочения вече линк.):
1. Да НЕ признава едностранно автокефалия на МПЦ, а да се застъпи по каноничен ред за общо съгласие по въпроса пред останалите поместни църкви.
2. Да НЕ възстановява евхаристийно общение, защото МПЦ е в схизма.
3. В решението неслучайно НЕ се употребява самоназоваването на МПЦ, като „Охридска архиепископия“, а е обозначена само като МПЦ.
( Заб. 3 т. няма да коментирам в този постинг.)

Според проф. Калин Янакиев, добре е автокефалният статут на МПЦ да бъде даден с консенсус от поместните църкви, а в понеделник Светият синод да приеме евхаристийното общение между БПЦ и МПЦ, и да започнат интензивни преговори.
Митрополит Антоний отбеляза:
"Не бива да бъде потикван този процес и възприеман само от страна на БПЦ, защото нашата църква взе това свое решение, за да може наистина да се съгласува с останалите православни поместни църкви, като съдействаме за кананоичния статут на МПЦ, за да излезе от тази схизма и да се възстанови евхаристийното общение с останалите поместни църкви.”
Като допълва:
„Схизмата е въведена от Сръбската църква. В момента текат разговори между двете църкви, но именно Сръбската трябва да вдигне схизмата...”
http://www.glasove.com/categories/koment...nno-otnosno-mpc
Нека да видим и какво казва Проф. Зайковски относно отношенията на СПЦ и МПЦ : Той припомни, че екзархийските епархии в Македония са купени от Сърбия срещу 1 500 000 златни франка от Цариградската патриаршия, а такава покупка не е предвидена от никакви канони и поставя под съмнение претенциите на Сръбската патриаршия, че е Майка-църква на Македонската архиепископия.
https://bnt1.bnt.bg/bg/a/dostatchna-li-e...a-na-mpts#recap
Според казаното до тук, ние трябва да се съобразяваме със схизмата на МПЦ въведена от СПЦ. Но ако това което говори Проф. Зайковски е вярно, излиза, че ние трябва да се съобразяваме със схизма наложена от търгашите от СПЦ.
Не е редно да ги съдим (Светия Синод на БПЦ), но е редно и ние да попитаме:
По кой канон е това и как ще го нарушим!? Не изгони ли Иисус търговците от Храма, за да ни покаже как и на кого, и за какво трябва да служи той. Не трябва ли тази схизма да бъде отхвърлена априори поради неината неканоничност (при това отдавна), или трябва да приемем за канонична даденост алъш-вериша между „божиите” пастири!? В този смисъл трябва ли да молим именно СПЦ да вдигне схизмата !?
Отговорите на тези въпроси, а и на други подобни не виждам в общественото пространство и ето защо:
Според мен Светия Синод на БПЦ не се справи с достойнство и самоуважение с поставената задача от висотата на историческия момент.
Поздрави,
Щурман.
П.п. - Към Бяло Конче относно:
„Водени сме до 1870г за рум милет т.е. сме уаеднаквявани с гърците. Рум т.е. романски народ - романи, ромеи, румуни, кой както му харесва. Така са се самонаричали самите гърци.”
Ромеи не означава гърци ( зависи и какво по-точно разбираш под „гърци”). Ромеи е еквивалент на римляни, т.е. – граждани на Римската Империя (или ИРИ). А за такива трябва да се считат не само днешните гърци, защото за ромеи са считани и българите. Ето какво пише например персийската география “Худуд ал-алам” ( в превод на V. Minorsky):
„Българите – те също са РОМЕИ ( римляни – заб. моя), но са постоянно във война с останалите РОМЕИ.”
Писмо на търновския архиеписнопъ Василия до папа Инокентия 111 отъ 1202 г.
„…понеже той самиятъ ( Калоян- заб. моя) и цялата империя иматъ добра преданость къмъ римската църква, като наследници*, произхождащи отъ римска кръвь.
(…)* - от „Златопечатникъ на царь Калояна съ тържествена клетва за преминаване подъ върховенството на римската църква” става ясно, че това се отнася до: блаженопочивши царе на българите и власите и наши предшественици Симеонъ, Петъръ и Самуилъ.

Негатор
Античен вагабонтин

#3420675 - 03.12.2017 01:26 [Re: shturman]

Цитат:

Според мен Светия Синод на БПЦ не се справи с достойнство и самоуважение с поставената задача от висотата на историческия момент.

Коя именно "задача" и кой я е поставил?

Бяло Конче
раванлия

#3420684 - 03.12.2017 11:34 [Re: shturman]

Само една малка забележка. Гърците сами себе си са наричали ромеи до 19-ти век. За разлика от тях - ние българите не сме го правили. Предполагам, че има изключения, но не са точно и ясно документирани. А това, че някой ни е наричал ромеи е друга бира, те и славяноезични елини са наричали голяма част от българите - особено тези в днешна Егейска Македония и Беломорска Тракия.
Политиката, както и войната са си изкуства на измамамата по подразбиране.
А кои са баш римляните, надявам се, че е ясно. Ясно е, че и нашите северни съседи не са баш римляни.

--------------------

shturman
почетен член

#3420729 - 03.12.2017 22:31 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Само една малка забележка. Гърците сами себе си са наричали ромеи до 19-ти век. За разлика от тях - ние българите не сме го правили. Предполагам, че има изключения, но не са точно и ясно документирани. А това, че някой ни е наричал ромеи е друга бира, те и славяноезични елини са наричали голяма част от българите - особено тези в днешна Егейска Македония и Беломорска Тракия.
Политиката, както и войната са си изкуства на измамамата по подразбиране.
А кои са баш римляните, надявам се, че е ясно. Ясно е, че и нашите северни съседи не са баш римляни.

Здравейте,
1. Е как да не сме го правили, … цитирах документ от най-висша инстанция!?
2. Не става въпрос за това, кой е баш римлянин и т.н., а за това, че въпросните българи са всъщност римски граждани и това е достатъчно добре документирано.
( A защо са наречени българи, … е дълга история! )
Поздрави,
Щурман.
П.п. - Виж административните печати на кесаря Тербелии (Тервел); на консула Mauros (Мавър); на патриция и стратега Баян и т.н.

Бяло Конче
раванлия

#3420739 - 03.12.2017 23:47 [Re: shturman]

В този ред на мисли румънците най-здраво държат правата римска линия от балканските народи. А по-сериозно - говоря за самоопределение. Българите в останалите стари български земи(определени от Екзархията) са се самонаричали българи.
На практика за това е било Възраждането през 18-ти - 19-ти век- отстояване на българското име, за да не се затрие, каквато реална опасност е имало тогава.
П.П. А това, кой като какви ни е смятал е друг въпрос.
Титулуването на нашите царе, като царе на българи и ромеи, както и една от причините за приемането на Православието си е вид политика - стремеж за завладяване на ИРИ. Че не са успели - исторически малшанс.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3421497 - 10.12.2017 20:23 [Re: Бяло Конче]

Ама че глупости!

Бяло Конче
раванлия

#3421507 - 10.12.2017 23:28 [Re: Негатор]

Да де! Нямало си детето майка, защото леля му го родила! Ясно!

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3421523 - 11.12.2017 14:46 [Re: Бяло Конче]

Има и положителни примери!

Бяло Конче
раванлия

#3421530 - 11.12.2017 18:14 [Re: Негатор]

Да. Тъкмо чета новините от news.bg
Цитат:

На 11 декември Македонската православна църква - Охридска архиепископия чества паметта на Светите Петнадесет Тивериополски (Струмишки) свещеномъченици и празника на града. По покана на Струмишкия митрополит Наум и с благословението на Светейшия патриарх Неофит, архиерей на Българската православна църква и представители на Българската патриаршия участваха в Празника.

https://news.bg/world/delegatsiya-ot-svetiya-sinod-poseti-praznika-na-grad-strumitsa.html

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3422312 - 27.12.2017 12:00 [Re: Бяло Конче]

Со малце подкрепа от БГ, бракята станали много смели спрямо сърбите!

Бяло Конче
раванлия

#3422317 - 27.12.2017 14:32 [Re: Негатор]

Така и трябва. Сърбите разбира се хитри, като палестински лисици, но нещо не им се получава...
П.П. Не ми се гледа нищо от Миленко, но хайде - стана ми интересно как се обясняват помежду си бивши югословски (не)приятели...

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3422858 - 03.01.2018 14:14 [Re: Бяло Конче]

Мъка, мъкаааа ....

http://spc.rs/sr/episkop_bachki_irinej_predugo_lutamo_kroz_lavirinte_idola_opsena_samoobmana

Бяло Конче
раванлия

#3422859 - 03.01.2018 14:25 [Re: Негатор]

Те си живеят още в Стара Сърбия! Алоуууу! Брача Срби! Нема я Стара Србия! Разумете!?
Ние, ако започнем да живеем пък в Стара България - това би означавало изобщо да няма Сърбия на картата.
Имат един крал с българска кръв Душан, който за кратко е владял земи, които не са сръбски и вече всичко им се върти около него. А нашите царе - Самуил и Симеон при които изобщо е нямало Сърбия, а останалите ни царе при които Сърбия си е била там, откъдето е излязла - Рашка и Босна?
П.П.По-накратко - детска радост - бенгалски огън. Само дето е опасно, може да подпали пожар. Да си гледат там Република Сръбска и това е.

--------------------

balkanec
заслужил ветеран

#3422974 - 04.01.2018 17:01 [Re: Бяло Конче]

Правото на БПЦ да биде Црква мајка на МПЦ е неспорно, и очигледно БПЦ сериозно пристапува на решавањето на проблемот.

Цитат:

Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија има многу поголемо црковно и историско право да биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА, затоа што со неа не поврзува долгогодишна заедничка црковна историја, почнувајќи од Охридската архиепископија, а потоа и заедничката Егзархија, објаснува во интервју за МИА архимандрит Партениј, игумен на Светата Бигорска и Рајчичка обител.

Наведува дека „долгогодишната пропаганда и набивањето омраза против нашиот источен сосед, против нашиот братски бугарски народ, за жал, придонесе за сегашниве погрешни и злонамерни заклучоци дека, наводно, правиме страшен грев и предавство што побаравме друга Црква-Мајка наместо Српската.

http://faktor.mk/arhimandrit-partenij-neopravdan-e-stravot-deka-mpc-oa-kje-stane-potchineta-crkva

Цитат:

Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапување пред помесните православни цркви за воспоставување на канонскиот статус на Македонската православна црква се очекува да биде тема на разговор на претстојната средба меѓу бугарскиот патријарх Неофит и севселенскиот патријарх Вартоломеј.

Двајцата партијарси заеднички ќе служат литургија во обновената бугарската црква „Свети Стефан“, позната како Железна црква, во Истанбул на 7 јануари.

http://plusinfo.mk/vest/139269/vartolomej-i-neofit-kje-razgovaraat-za-odlukata-na-bpc-

Бяло Конче
раванлия

#3422981 - 04.01.2018 17:27 [Re: balkanec]

Интересна работа. Възраждането(Преродбата) е тръгнала от църквата - Българската Екзархия. Ако не е била тя - щяхме сега да сме гърци и/или сърби.
И ето - днес отново Църквата прави първата крачка на реално сближаване. Няма го онзи авторитет от миналото, но все пак има тежест в обществото.

--------------------

Tanya.

#3423003 - 04.01.2018 18:50 [Re: Негатор]

На заден план - млади хора.
Вземат ли активно участие в разговора?

Негатор
Античен вагабонтин

#3423066 - 05.01.2018 04:39 [Re: Tanya.]

Бре, бре – мъка, мъкаааа …

http://sitel.com.mk/irinej-baranjeto-na-mpc-za-majka-crkva-e-nezrelo

Бяло Конче
раванлия

#3423077 - 05.01.2018 09:12 [Re: Негатор]

Ко речи Ириней? Той не знае ли, че вече Сърбославия се е разпаднала? Явно не.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3423110 - 05.01.2018 19:17 [Re: Бяло Конче]

Добро и релевантно място за лобиране в полза на МПЦ!

Бяло Конче
раванлия

#3423122 - 05.01.2018 20:19 [Re: Негатор]

За Желязната църква - браво на Турция! Да се неначудиш! Но доста добре е реставрирана.
Вселенската Патриаршия няма добри спомени от тази църква, доколкото точно тя става седалище на Българската Екзархия. А македонците би трябвало също да я почитат, както и ние го правим, нали и те са наследници на Българската Екзархия, стига да не я обявят за македонска, какъвто обичай имат.

--------------------

хан Ацо
рекордьор

Регистриран: 05.05.2012
От: Дупница
    #3423166 - 06.01.2018 11:42 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

За Желязната църква - браво на Турция! Да се неначудиш! Но доста добре е реставрирана.
Вселенската Патриаршия няма добри спомени от тази църква, доколкото точно тя става седалище на Българската Екзархия. А македонците би трябвало също да я почитат, както и ние го правим, нали и те са наследници на Българската Екзархия, стига да не я обявят за македонска, какъвто обичай имат.

Утрешната служба в Желязната църква ще бъде изнесена от гръцкия циганин и баш фанариот Вартоломей, това е огромно унижение за БПЦ, България и българите.
От фанариотите не можем да очакваме доброволно да дадат автокефален статут на ОА,затова трябва БПЦ да го направи това,без изобщо да и пука за мнението на фанариотите и СПЦ.

--------------------
Зашто модерација не банује овог бугарског шовинисту?
.............

2.2.16.16.

Бяло Конче
раванлия

#3423168 - 06.01.2018 13:40 [Re: хан Ацо]

Защо да е бивш фанариот този реликт Вертоломей. Той си е 100% настоящ такъв.
И да, ако бяхме да чакаме благоволението на Вселенската Патриаршия в нашите църкви трябваше да се служи още на гръцки.
Но добре го е казал Ляпчев - първо со кротко и со благо.
А малце кютек си остава за накрая, ако се наложи.

--------------------

хан Ацо
рекордьор

#3423170 - 06.01.2018 13:57 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Защо да е бивш фанариот този реликт Вертоломей. Той си е 100% настоящ такъв.
И да, ако бяхме да чакаме благоволението на Вселенската Патриаршия в нашите църкви трябваше да се служи още на гръцки.
Но добре го е казал Ляпчев - първо со кротко и со благо.
А малце кютек си остава за накрая, ако се наложи.

Написал съм "баш",а не бивш.

--------------------
.............

2.2.16.16.

admiralМодератор
на андорския флот

#3423173 - 06.01.2018 15:22 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Ай ся, да си виждал кон с очила?

--------------------

Tanya.

#3423175 - 06.01.2018 15:42 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Ай ся, да си виждал кон с очила?

Капаците не са ли един вид тъмни очила?

admiralМодератор
на андорския флот

#3423187 - 06.01.2018 17:53 [Re: Tanya.]

Ми, не знам, питай Коня

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423190 - 06.01.2018 20:05 [Re: хан Ацо]

Леле! Извинявай! Ами да, баш фанариот си е.
П.П.Иначе бивш фанариот ми звучи, като бивш негър.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423191 - 06.01.2018 20:09 [Re: admiral]

В интерес на истината - при последия преглед на очите ми - на някаква специална нам к'ва си апаратура, лекарката ми каза, че рядко е виждала човек с толкова добро зрение.
Яд ме е, че не виждам добре в тъмното или по здрач, но ай с'я. Да не се правя на бухал.
Явно тук проблемът не е от зрението, а по-скоро мисловен.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423205 - 06.01.2018 21:40 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Явно тук проблемът не е от зрението, а по-скоро мисловен.

Конете би трябвало да нямат проблеми с мисленето, поне главите им са достатъчно големи.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3423210 - 06.01.2018 22:38 [Re: Бяло Конче]

В ответ на реставрацията на Желязната църква,турската страна очаква пълна реставрация на Джумаята в Пловдив.Поне така се говори.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423213 - 06.01.2018 23:00 [Re: Лаф моабет]

Доколкото си спомням имаше едно споразумение от тошково време, за поддържането на джамията в София от наша страна и поддържането на Желязната църква от тяхна.
За Пловдив не знам.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423219 - 07.01.2018 00:29 [Re: Лаф моабет]

Лошо няма, стига да се запази баланса т.е. да няма прецакване, а само добри отношения.

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

#3423239 - 07.01.2018 04:21 [Re: Бяло Конче]

mk_e_bg
почетен член

Регистриран: 08.07.2016
    #3423311 - 08.01.2018 00:40 [Re: хан Ацо]

Цитат:

Цитат:

Утрешната служба в Желязната църква ще бъде изнесена от гръцкия циганин и баш фанариот Вартоломей, това е огромно унижение за БПЦ, България и българите.
От фанариотите не можем да очакваме доброволно да дадат автокефален статут на ОА,затова трябва БПЦ да го направи това,без изобщо да и пука за мнението на фанариотите и СПЦ.

Кой циганин? Вие в сравнение с "етническите македонци" какво сте тогава??? Датчани или цигани? Това че "македонците" са по-бели от вас не означава че те не са българи, напротив. И ние в Румъния имаме такива разлики помежду историческите/географските региони. На какво се дължи това че "етническите македонци" са по-бели от вас? На смес със сърби ли? Това е една от причините но не най-важната. Най-важната е че "етническите македонци" са по-славянски, тоест по-български от другите/самите българи. Вие имате далеч по-голям гръцки примес от тях.
Изглежда че този Заев се държи твърдо и повече не иска да признае че "етническите македонци" са всъщност българи, както е казал когато беше на посещение в България. И спрямо гърците се държи твърдо като казва че няма да промени имената на летището в Скопие, на улиците и автомагистралите. И иска компромис от гърците. Доста нахално когато гърците имат правото на вето в ЕС и НАТО но истината е че Германия и САЩ оказват огромен натиск на Гърция, въпреки историческата истина за античните/истински/гръцки македонци. Няма защо да има "компромис" което само би компромитирало днешните гърци пред следващите поколения. Централно-балканска Република би било точно подходящо за тези български предатели.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/zaev-za-imeto-nemam-namera-nishto-da-prodavam-nitu-da-kupuvam

Бяло Конче
раванлия

#3423346 - 08.01.2018 11:10 [Re: mk_e_bg]

В голяма грешка си.Изобщо не е коректно да се твърди, че хората в Македония или ние(от България) сме по-мургави. Ние с тях сме етнически един народ. Те са отделен народ само политически, но няма как да са отделно етнически. Ако познаваш историята на България ще разбереш за какво говоря.
Вземи предвид(например) македонските българи т.е. българи бежанци от Македония, които живеят в големите български градове, като Варна, Бургас, Плевен, София. Да не говорим за техния огромен принос за развитието на съвременна България.
Но, ако наистина говорим за гени - хората живеещи на юг по принцип започват да стават по-мургави. Средиземноморския ген - характерен и за нас българите е по-силно изявен в Беломорието и Македония.
П.П А да не отварям приказка за България и Румъния - какви сте пък вие румънците етнически по състав. Само ще ти дам пример с вашия град Александрия - намира се близо до Букурещ. Поинтересувай се - той е основан и заселен от българи - по-късно румънизирани. Никакви там власи(власите основно са живеели на юг от България в ИРИ, ако изключим тези изселени насилствено от българските царе във Влашко и след това бежанците от турците) не е имало, а ако е имало са били малцинство.

--------------------

mk_e_bg
почетен член

#3423350 - 08.01.2018 12:31 [Re: Бяло Конче]

На мене ми се струва че вие сте малко по-мургави от БЮРМовците, може и да сгреша. Няма никакво значение, и ние в Румъния имаме такива разлики помежду историческите/географските региони.
Това обаче ги прави "етническите македонци" по-българи от българите и по-славянски от останалите българи.
По въпроса с албанците и гърците: вие повтаряте същата грешка които сте направили през 1912-3 г. когато България трябваше да се споразуми с Гърция за подялбата на "Македония", но не и със Сръбско. Нелепо е да не взимате предвид това че истинската Македония е гръцка, в това число и твърде малка част от БЮРМ (както честни български историци са го признали, например Божидар Димитров) и да очаквате БЮРМ да се изпразни от албанци по икономически причини (те са по-сиромашни от "етнически македонци" или да очаквате че ще ви се разреши от Великите Сили да ги убиете/изгоните след като БЮРМ се беше обединила с България. Мюсюлмани или не, "инфериорни" или не, многобройни и бързо размножаващи се или не, те имат своите права, в това число и като най-старият народ на Балканите (заедно с гърците).

Бяло Конче
раванлия

#3423352 - 08.01.2018 13:15 [Re: mk_e_bg]

Определено грешиш за мургавостта. Принципът е този, който ти го казах - на север хората са по бели и по-светли, а колкото по отиваш на юг - стават по-мургави. Тук изключение правят само по-късно преселените хора на север(в това число и индианците, и ескимосите).
Що се отнася до Македония. Какво означава истинската Македония? Има два различни термина под същото име - единият е историческата Македония, а другият е географската Македония. По принцип - с редки и несъществени отклонения - България никога не е отричала гръцкото право върху историческата Македония. За съвременната географска област - да - оспорвали сме я, поради един единствен факт - там мнозинството от населението е било българско.
Не можеш да се позововаш на античната история при спор за съвременна географска област. Мисля, че е ясно. Гърция спечели този спор не заради античната си история, а поради груби грешки на българските политици. И да - абсолютно си прав, че е трябвало да се споразумеем с Гърция за подялбата на Македония, а не със Сърбия, както на практика е било. Гърция днес я обвиняваме, но тя е отстъпила на България Беломорска Тракия и голяма част от Егейска Македония, които ние губим заради неразумната Междусъюзническа война. Факт.
Но поради неразбирателството между Гърция и България - самата Гърция също губи много. Например пропилява историческия шанс да си върне голяма част от Мала Азия, заселена с етнически гърци. Може би, ако отново беше в съюз с България - нямаше да загуби втората война с Турция и на свой ред да претърпи национална катастрофа.
Това са уроците на историята.

--------------------

хан Ацо
рекордьор

#3423353 - 08.01.2018 13:26 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

На мене ми се струва че вие сте малко по-мургави от БЮРМовците, може и да сгреша. Няма никакво значение, и ние в Румъния имаме такива разлики помежду историческите/географските региони.
Това обаче ги прави "етническите македонци" по-българи от българите и по-славянски от останалите българи.
По въпроса с албанците и гърците: вие повтаряте същата грешка които сте направили през 1912-3 г. когато България трябваше да се споразуми с Гърция за подялбата на "Македония", но не и със Сръбско. Нелепо е да не взимате предвид това че истинската Македония е гръцка, в това число и твърде малка част от БЮРМ (както честни български историци са го признали, например Божидар Димитров) и да очаквате БЮРМ да се изпразни от албанци по икономически причини (те са по-сиромашни от "етнически македонци" или да очаквате че ще ви се разреши от Великите Сили да ги убиете/изгоните след като БЮРМ се беше обединила с България. Мюсюлмани или не, "инфериорни" или не, многобройни и бързо размножаващи се или не, те имат своите права, в това число и като най-старият народ на Балканите (заедно с гърците).

В Румъния живеят българи,цигани и малко унгарци.

--------------------
.............

2.2.16.16.

Бяло Конче
раванлия

#3423356 - 08.01.2018 14:52 [Re: хан Ацо]

Чудно ми е как румънците си обясняват липсата на история през периода 276г до 1859г. Това са 1523г. Айде малко проста математика:
Историята ни казва, че римското владичество в Дакия е било от 107г до 276г, Това са 169г. От там нататък - романи, ромеи или каквото и да е от вида по тези земи - няма.
След това - самите даки не са били някакви специални и изключителни тракийски земи - запазена марка само за Влахия. Нищо подобно - това са същите онези гети и мизи, които са наричани, и скити, които влизат в състава на българската народност.
След това - самата Дакия не се покрива с Влашко - тя включва и български земи на юг от Дунава - почти до Стара Планина, включва Добруджа или т.н. Малка Скития.
А земите на свободните даки)гети, мизи, скити) напълно се покриват със земите на Стара Велика България - вкл. и Причерноморието, и днешен Крим, където бягали свободните даки от римляните.
И ако броим от 276г до 681г - това са 405г, да прибавим и годините на свободните даки в днешна Украйна - 169 - получаваме 574. А какво пише в Именника на Българските владетели?
Цитат:

Тези петима князе държаха князуването от другата страна на Дунава 515 години с остригани глави. И след това дойде на страната на Дунава Исперих княз. Същото и досега.

А за Средновековието - на всеки българин му е ясно, къде е била Романия. Това е била ИРИ - Източната Римска Империя т.н. Византия. А Влашко си е било част от България и то както казват историците - по патерно, бащино право...не по някое друго.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423362 - 08.01.2018 16:19 [Re: Бяло Конче]

А езикът, на който говорят и който безспорно не е български, нито някакъв славянски въпреки примесите, как ще обясниш?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423365 - 08.01.2018 16:36 [Re: admiral]

Обяснявал съм го многократно, но още веднъж за теб. Обяснявам го по същия начин по който обяснявам говоренето на испански език в Латинска Америка. Определено испанския не е езика на местните хора, но днес всички те го говорят.
Ако започнем отпред назад. Първо започваме с Добруджа. Когато е дадена на румънците - Северна Добруджа през 1878г и до днес, а Южна Добруджа от 1913г до 1940г. Става по следния начин - забраняват се българските училища, църкви, читалища. Забранява се говоренето на български език на обществени места. Обявяват се живеещите там българи за румънци. И освен това - заселват румънски колонизатори - чокои, власи от Македония, Гърция и Турция. И вуала - баба ми и дядо ми говореха на румънски, а в моето детство - края на 20-ти век все още възрастните хора в Южна Добруджа си говореха на румънски. Интересното е, че на България те викали Старата България.
И сега към Влашко. Христо Ботев го е казал достатъчно ясно във вестник "Знаме" брой 12 от 28 март 1875 г:
Цитат:

А Румъния, която в продължението на сичкото свое съществование е хранила и подкрепяла своята народност чрез румънизацията (на) чуждите елементи, а особено българският, днес с още по-голяма енергия извършва това свое "назначение на Возток". Тя гони и преследва българската народност в Бесарабия, препятствува на нашата емиграция да помогне на своето потъпкано и поробено отечество и систематически прелива сичко, щото е чуждо (освен немско), в гърнето на своята дако-ромейска цивилизация.

Цитат:

, т.е. ако оставят Сърбия да осъществи своите патриотически мечтания за Душановото царство, Гърция да усвои Албания и Македония, а Румъния да търси Траянови потомци даже и в габровските колиби, то се разбира, че Возточният вопрос ще да се реши неправилно

http://litclub.bg/library/bg/botev/publ/razdorite.htm

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423366 - 08.01.2018 16:43 [Re: Бяло Конче]

Не затова те питам.
механизмите, по които един културно по развит език се налага над други са ми ясни. Тези, чрез които се налага като държавна или религиозна доктрина върху едно малцинство, също са ми ясни.

Хайде, ще те питам другояче: откъде е дошла тази "дако-ромейска цивилизация", след като ти самият наблягаш на факта, че римското присъствие във влашко е доволно кратко?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423368 - 08.01.2018 17:05 [Re: admiral]

Ами и това сме го говорили. Власите си ги има от времето на ИРИ(Византия) и са исторически факт. Те наистина са латинизирано местно автохтонно(и не само) население. Ясно е, че са живели на територията на България, така както живеят и днес. Власи има доколкото знам във Видинско. Предполагам и по други места.
Малката подробност е, че същите тези власи не са дако-ромеи на практика.
Това за дако-ромеите си е историческа измислица - същата, като за македонците(тези от република Македония).
Държавата Румъния е вследствие на осъществяването на плана на фанариотите за възраждането на Романия(Византия) т.н. гръцка Мегали идея. Самите гърци все още се самонаричат по това време романи, ромеи. Малко по-късно гърците с лек финт решават, че вече няма да се самонаричат романи, а елини.
И другата подробност - Мегали идеята не предвижда българи и български език - територията е запазена за гръцки и латински език и съответно за романи(впоследствие и елини).
Как практически се осъществява това. Ами по следния начин. Фанариотите получават правото да управляват Влашко, което е било тогава васално на Османската Империя. Там те имали абсолютна власт, а местното население било закрепостено. Получили са естествено и благословията и помощта на Папата и Австро-Унгария(която вижда в създаването на Румъния - преграда срещу руските интереси на Балканите) за цялата тази работа.
Историята ни казва, че са вдигани три влашки въстания срещу властта на фанариотите и какви били те по характер може да се съди по това, че в един момент за успокояване на стрстите във Влашко - султанът е бил принуден да назначи българин за управител там.
И т.н. историята помни всичко...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423369 - 08.01.2018 17:12 [Re: Бяло Конче]

Още по-накратко - румънизацията е много сходна с македонизацията и не е нещо, което е изключително запазена марка само за Румъния и Македония. Създаването на нови нации на базата на стари народи си е нещо, което го има по целия свят.
Точно за това България се гордее, че е най-старата държава в Европа със същото име - и на държавата, и на народа си, и със същия език от създаването си.
Това не може да се каже за нито един наш съсед.
Например - нито Гърция, нито Румъния са имали средновековна история. Гръцкото средновековие е византийско, а румънското - българско.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423373 - 08.01.2018 17:36 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Държавата Румъния е вследствие на осъществяването на плана на фанариотите за възраждането на Романия(Византия) т.н. гръцка Мегали идея.

Не звучи много логично.
В ИРИ латинският се писал до 6-ти век. Последното значимо писание там на латински е Corpus iuris civilis. и то вероятно само защото оригиналните текстове събрани в него са били закони от миналите векове, формулирани на латински. Всички по-късни писания са на гръцки. В България фанариотите също са действали на гръцки.
Питам: откъде този ресурс в цяла една географска област да се налага език, който говори тогава влашко малцинство (според тебе)?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423379 - 08.01.2018 18:27 [Re: admiral]

Отговорих ти пределно ясно. Ресурсът е същият, който кара цял един континент(Латинска Америка) да говори на латински(испански и португалски).
Фанариотите са изпълнителите, но ресурса е на Папата и Австро-Унгария. "Учителите", Румънизаторите са обучени в Трансилвания и от там отиват във Влашко(ирония на съдбата). А с парите, които получават от това насилническо, крепостническо управление на Влашко - фанариотите спонсорират гръцкото въстание срещу Османската Империя,.
Скритата, а може би не чак толкова скрита цел е била насочена срещу влиянието на Руската Империя на Балканите. Румъния е доста добър ход срещу това влияние.

--------------------

Tanya.

#3423383 - 08.01.2018 19:06 [Re: admiral]

Цитат:

Питам: откъде този ресурс в цяла една географска област да се налага език, който говори тогава влашко малцинство (според тебе)?

а да не би траките имат за хоби да създават нови езици?
и се появили на бял свят - български, румънски, македонски..

admiralМодератор
на андорския флот

#3423388 - 08.01.2018 19:38 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Отговорих ти пределно ясно. Ресурсът е същият, който кара цял един континент(Латинска Америка) да говори на латински(испански и португалски).

Да, отговори, но не се връзва.
В Латинска Америка имаш сблъсък на две култури, от които испанската/португалската е доста по развита, както и (по някое време) числено превъзходство на испанско/португалско говорещите.
Обясни ми сега, кое е това числено и културно превъзходство над българите във Влашко.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423394 - 08.01.2018 20:22 [Re: admiral]

Цитат:

Обясни ми сега, кое е това числено и културно превъзходство над българите във Влашко.

Същото, което е било над българите във всички съседни на България държави в които има претопени българи. Същото, което е било и в Добруджа. Същото, което е било и в Македония. Имаш една добре организирана и платена насилническа държавна машина. Специално румънската власт се счита за най-силната денационализаторска такава на Балканите.
В този ред на мисли - къде са изчезнали българите от Поморавието - Ниш и Пирот, след като те дори били включени в Българската Екзархия. Където и българите в Румъния - на същото място.
Например в двата най-големи градове на Северна Добруджа - Кюстенджа(днешна Констанца) през 1930г българите са били 27 206 и в този град е нямало румънци - днес по официални данни там живеят само около 30-на българи.
В град Тулча през същата година били 21 885 - днес - към 20-нина.
В град Александрия до Букурещ- основан и чисто български през 19-ти век. Днес българите там са колкото в Констанца
В село Извори на рум. Извоареле(срещу Свищов) - чисто българско село 2800 души, днес колко от тях са все още българи?
И т.н. и т.н.
Да не говорим за румънската история - Във влашките княжества от 14-ти век - канцеларския език - български, богослужебния език - български, богослужебните книги - български, монетите - български, имената - български. Е, как така ги порумънчиха със задна дата?
В наше село, където съм израснал - става дума за Добруджа, когато идват румънците - цялото село ги изселват в Молдова...Така са ставали нещата...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423396 - 08.01.2018 20:30 [Re: admiral]

Много поразително е сходството с Македония. Народът е в основата си един и същ. Там е ключът от бараката. За какво мислиш и нашите, и румънските историци обичат да казват, че сме един народ. Етносът е един. В единия случай е латинизиран, като парадокса е, че основната част от тази латинизация е през 19-ти и 20-ти век.
Борбата за тези земи, а и за Белград е била между унгарци и българи. В крайна сметка се получава нещо различно.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423400 - 08.01.2018 20:46 [Re: admiral]

Преди време гледах един корейски исторически филм за това как възникнала Корея. Имало една древна държава в която престолонаследниците - двама братя се скарват и единия бяга, за да не бъде убит.
На новото място на което се установява - той и неговите съмишленици правят едно знаме, измислят си име на новия народ и така се появила на бял свят Когурьо.
Държавата майка в един исторически момент изчезва от картите и остава само новата - Когурьо. Една от четирите държави на Корейския полуостров, които след много войни помежду си се обединяват в един народ. Но най-интересното е, че от тези четири държави - Когурьо, Кайо, Пекче и Шила побеждава не най-силната и най-голямата от тях - Когурьо, а тази, която е била подкрепена от Китай - Шила.
Според мен - много показателна и поучителна история.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

#3423407 - 08.01.2018 21:46 [Re: Бяло Конче]

Обясняваш за сетен път едни и същи неща.
Не те питам за Македония и за Сърбия.
Питам те за Румъния. И то не за събития след 1862, там нещата са ясни, а за тези преди това.

Имало ли е в Румъния преди 1840-1850 мнозинство говорещо език от латинската група и откъде е дошло?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423458 - 09.01.2018 12:12 [Re: admiral]

Исторически погледнато власите са били малцинство там, това твърдя, но едно малцинство с власт и подкрепа на силни държави - лесно става мнозинство. Не веднага, но става. Освен това след създаване на държавата Румъния - имаме един голям приток на власи колонисти от Балканите и Европа, където и да живеели към новата държава. Как е създаден Израел? Не е ли по подобен начин?
По стара традиция българите от Стара България, както я наричали - тази на юг от Дунава, бягащи от насилията на османците - се заселвалвали във Влашко и Добруджа, които по едни или други причини през 18-ти век били доста обезлюдени.
И ако оставим всички приказки за старите местни българи там и се съсредоточим само на преселците от България - имаш огромна маса българи, основавали нови села и градове. Днес тя мистериозно е изчезнала.
Освен това - да си припомним Първата Световна война. Малко българи знаят, защо с такава лекота сме побеждавали румънската армия и сме превземали техни градове -крепости считани за непревземамеми.
Това, което аз знам, като местен и е исторически факт е, че много от войниците от румънската армия по онова време все още били с българско самосъзнание и масово преминавали на страната на българите.
Днес българския фактор в Румъния е цялостно ликвидиран.
И забравих да спомена за огромната роля на Франция при създаването на румънската държава и нация. Франция също е била важен фактор. Не случайно Румъния е създадена, като държава непосредствено след Кримската война.

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3423501 - 09.01.2018 20:39 [Re: Бяло Конче]

за огромната роля на Франция при създаването на румънската държава и нация.
Те,франсетата по същия начин харизаха и Беломорието на Гърция след 1919г.Зоната е оставена спорна и даже гърчетата много-много не са се натискали за населените с българи-мохамедани области.Но Франция като арбитър решава да предостави всичко на византийците...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3423518 - 09.01.2018 22:12 [Re: Лаф моабет]

Същата работа е и с Югославия - беше си протеже на Франция. И другата историческа истина, която в България удобно забравят - Франция е била другата силна европейска държава, заедно с Великобритания, която е била силна поддръжница на Османската Империя. И всички френски ходове на Балканите са били все срещу българските интереси. От Запада за нас единствено частично се застъпва Германия, благодарение на която си имаме град София. Сърбите доста лиги са точили и по него.
Много интересно - Наполеон не напада Османската Империя, което е много по-логично от това да нападне Русия. Щеше да си спечели огромната поддръжка на местното балканско население и можеше да има реални ползи, но не...влечало го е към Сибир.

--------------------

shturman
почетен член

#3424323 - 17.01.2018 01:13 [Re: shturman]

В настоящия постинг ще направя няколко забележки които са във връзка с т. 3 от предходния.
Забележките ми се отнасят основно до Охридската архиепископия и Търновската патриаршия, чиито правоприемник претендира да е БПЦ - Българска Патриаршия ( съгласно устава на същата).
1.Охридската архиепископия (ОА) - автокефална архиепископия 1018-1767 г.
Според написаното от Nilos Doxopatres (виж „Български старини из Македония Йордан Иванов,стр. 562-564), българската църква (ОА) е независима и неподчинена на никой от върховните престоли. Тя получава своите архиепископи от императора; те обаче се ръкополагат от собствените си епископи и се наричат архиепископи, понеже са самостойни. Този статут на ОА е гарантиран от император Василий Багренородни и тя никога не се присъедини към Цариградската църква.
2. Търновската патриаршия
Според официоза: През 1186г. при възстановяването на българската държава братята Асен и Петър учредяват нов църковен център в столицата Търново. Това е автокефалната Търновска архиепископия начело с архиепископ Василий. В резултат на преговорите между цар Калоян (1197-1207) и Римската курия през есента на 1204г. на българския владетел е призната титлата “крал” и правото да сече монети; а на Василий е дадена титлата “архиепископ на Търново и примас на цяла България и Влахия”. Според папата титлата “примас” е равнозначна на патриарх. В началото на ноември 1204г. е извършена тържествената коронация на Калоян за крал и на Василий за примас.
Това е накратко според официоза, но според мен не е напълно вярно, поради което забележките ми са следните:
- Държавата на асеневци не се нарича България. Нещо повече, те (асеневци) се определят от своите съвременници като владетели на балкански територии на Източната Римска Империя (ИРИ). Не случайно архиепископ Василий подчертава именно този факт в писмо до Папата: „Ego Basilius indignus archiepiscopus sanctitatis vestre et pastor de Zagora” (Азъ, Василий, недостоенъ архиепископъ на ваше светейшество и пастиръ на Загора)
- На този етап понятието България се отнася само до диоцеза на ОА.
- Коронясването и утвърждаването на Калоян като ИМПЕРАТОР и архиепископ Василий за “Примас” ( Патриарх) от Папата ( с всички права които произтичат от този факт) има изключително важно значение за самостоятелното развитие на балканските провинции на ИРИ. Това обстоятелство определя правата на император Калоян и патриарх Василий относно ОА, т.е. те са такива, каквито са установени още от император Юстиниян и потвърдени от император Василий Багренородни.
Мисля, че уточняването на тези факти, ще покаже, кой какви права има над ОА и нейният диоцез.
Ако имаме предвид горе казаното, то търновския Патриарх, както и който и да е от останалите патриарси и в по-новите времена, нямат никакви права над ОА. С други думи автокефалията на МПЦ – ОА не подлежи на коментар от другите ПЦ.
Поздрави
Щурман.
П.п.
Относно каноничността на признаването на автокефалията на МПЦ – ОА и приемането на БПЦ като майка на МПЦ – ОА и т.н., трябва да си припомним, че каноните не са просто закони, а закони, чийто авторитет се корени тъкмо в духовното естество на Църквата. С други думи, не решенията на отделен патриарх или неговия Синод създават и гарантират „каноничността“, а точно обратното — каноничността на решенията дава истинския авторитет и власт. Истината, а не властта, е критерият и каноните, които не се различават в този смисъл от догматите, изразяват истината в Църквата.
Виж: „Смисълът на понятието «каноничност» в автентичното светоотеческо Предание на Православието”
http://bgconv.com/docs/index-42792.html

Относно ПРАВОСЛАВНИТЕ ДОГМАТИ и КАНОНИ:
http://bg-patriarshia.bg/index.php?file=dogma_canon.xml
Приемането на БПЦ като майка на МПЦ – ОА; признаването на автокефалия; както и възстановяването на евхаристийно общение се основава:” на нашите общи екзархийски корени и историческо минало, което споделяме заедно”, както се изразява Проф. Драган Зайковски* (всъщност, тук става въпрос за един народ – заб. моя). Да не забравяме, че присъединяването на епархии (от неканонично закритата ОА) чрез плебисцит към Българската екзархия (правоприемник на която е БПЦ - Българска Патриаршия), не е деяние извършено насилствено, а е деяние извършено по желанието на мнозинството миряни в съответните епархии и е в съгласие с духовното естество на Църквата.

- (…)* - http://bgnes.com/bylgariia/obshchestvo/4561404/ заб: линка е от постинга на Негатор от съседната тема.

Бяло Конче
раванлия

#3424348 - 17.01.2018 10:20 [Re: shturman]

Цитат:

- Държавата на асеневци не се нарича България. Нещо повече, те (асеневци) се определят от своите съвременници като владетели на балкански територии на Източната Римска Империя (ИРИ). Не случайно архиепископ Василий подчертава именно този факт в писмо до Папата: „Ego Basilius indignus archiepiscopus sanctitatis vestre et pastor de Zagora” (Азъ, Василий, недостоенъ архиепископъ на ваше светейшество и пастиръ на Загора)

Това, какво ще рече? Всички сме романи? Точно по тази логика е създадена държавата Румъния и по същата тя може да претендира за която и да е българска територия. Умно!

--------------------

shturman
почетен член

#3424430 - 17.01.2018 23:37 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Това, какво ще рече? Всички сме романи? Точно по тази логика е създадена държавата Румъния и по същата тя може да претендира за която и да е българска територия. Умно!

Нищо подобно.

Негатор
Античен вагабонтин

#3424440 - 18.01.2018 00:21 [Re: shturman]

Пак ли чаршафи?

mk_e_bg
почетен член

#3424491 - 18.01.2018 06:58 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Римската Империя не беше румънска държавност, а италианска, защото нейното териториално ядро бе Италия. Киевска Рус' както я наричат украинците е украинска държава а не руска.

Елби
lead bounder

#3424494 - 18.01.2018 08:23 [Re: admiral]

Цитат:

Не затова те питам.
механизмите, по които един културно по развит език се налага над други са ми ясни. Тези, чрез които се налага като държавна или религиозна доктрина върху едно малцинство, също са ми ясни.

Хайде, ще те питам другояче: откъде е дошла тази "дако-ромейска цивилизация", след като ти самият наблягаш на факта, че римското присъствие във влашко е доволно кратко?

Не съм чел във форума от седмици, бях в чужбина и ако повтарям нещо моля за извинение:

Генезисът на румънския народ, част от модерните румънски историци търсят на юг от Дунава, като твърдят, че румъноговорящи или власи са били преди всичко в земите на днешна България и образуването на румъноговорящо мнозинство в днешна Влахия и Молдова няма нищо общо с Дакия и император еди си кой си. С други думи, казват, че румънците са "дойденци" на земите на север от Дунав от старата им родина на юг от Дунав или поне голяма част от тях, която е донесла и лингва франка на района на днешна Влахия и Молдова. Славянският език станал лингва франка в района на юг от Дунав състезавайки се с народните латински диалекти и нито тези на север от Дунав са някакви етнически даки, траки или кривокраки, нито тези на юг от Дунав са некви словени. На мен без да съм се задълбавал ми звучи правдоподобно, а и ми се връзва с пренебрежимо малката част от изворите, които съм чел, в т.ч. и тази на кръстоносците, а и титулуването на Асеневци. Стара Влахия е ситуирана и някъде в Епир, ако не ме лъже паметта, темата с етногенезиса не ми е интересна от десетилетия и затова може и да са ми видоизменени спомените. Валонец и влах били свързани думи, което предполага за този екзоним германски съседи от друга страна, което се връзва с епохата на кръстоносните походи в т.ч. и в южната част на Балканите. На старите карти не само Влахия, а и Романя като област е посочвана в Южните Балкани и не е правен знак за равеноство между нея и Римската империя, която наричаме Византия.
Историците твърдят че има периоди преди 10 век, в които днешна Влахия и Молдова са били почти без население и континиутет на днешните земи от римско време е нелепо да бъде търсен. По това приличат на тезите Микучич, който обяснява, че местни ромеи/мачедони или кви ли не в земите на днешна РМ по едно време нямало, а имало аварски и/или прабългарски аули и по късно словени, които от Ядранско до Църно море приели имото българи.

Редактирано от Елби (18.01.2018 08:26)

Бяло Конче
раванлия

#3424505 - 18.01.2018 12:45 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

Римската Империя не беше румънска държавност, а италианска, защото нейното териториално ядро бе Италия. Киевска Рус' както я наричат украинците е украинска държава а не руска.

Тези сметки изобщо не са коректни. Нито Италия е правоприемник на Римската Империя, още по-малко Украйна е правоприемник на Киевска Рус. И двете са напълно нови държави. Хората в Римската Империя са се наричали - романи, римляни, а не италианци, а хората в Киевска Русия са се наричали руси, русини, а не украинци. Научен факт!
За приемниците на Римската Империя - всеки знае, че се води лют спор. От една страна за такъв се е самообявила Свещената Римска Империя на Карл Велики през 962г, от друга страна - знае се, че и Русия претендира да е Третия Рим. Но за Италия не съм чул.
А за Киевска Русия - тук имаме напълно ясен исторически континюитет - Киевска Русия - Руска Империя, а народа съответно - малоруси, белоруси, великоруси, но по онова време до 1917г - това са били регионални, а не народностни имена. Болшевиците са тези, които на практика разделят русите на белоруси, украинци и росияни. Това казва госпожа историята. И много ясно е, че всеки от тях би могъл да претендира за наследството при условие, че не са се разбрали, че това наследство - руско и съветско с активите и пасивите остава в РСФСР.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3424507 - 18.01.2018 12:49 [Re: Елби]

Всъщност разделението сред румънските учени по въпроса за автохтоността на наслението или преселението му от земите на юг от Дунава винаги си го е имало.
Официално румънците са се изхитрили да обединят и двете тези - преселенци плюс местни, като нас. Само, че те по наблягат на местните, а ние по наблягаме на преселенците. От друга страна - в коя държава няма преселенци. Дори бих казал в кое село.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 32 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4866

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.137 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.