ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Изворна народна музика
    #3419808 - 27.11.2017 14:58

Заглавието казва всичко. Бих искал да се държим до изворната народна музика, по възможност с автентичен аранжимент и акустични инструменти. Новокомпозираната и авторска музика също е извън интереса на тази тема.

Та ето първата от мен, тази песен би трябвало да е от кумановския край:

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лаф моабет
бежанец с претенции

Регистриран: 26.01.2015
От: негде овде
Re: Изворна народна музика
    #3419810 - 27.11.2017 15:18 [Re: Гай Баньо]

Що тъй и разбирам всичко на тая песня?Да не би да съм македонец?
П.С. Ех да мога да изнамеря отнякъде тъй наречените "мечкадарски" песни..."Димо Терфенлията","Янко Полковника",и за "прасето дето го убиха през 1953 година в Странджа планина"...Истински хитове,които сигурен съм в Македония не сте ги и сънували!

--------------------
"Световната война вървеше добре,докато не се намеси Генералния щаб!" - Швейк

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3419811 - 27.11.2017 15:24 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Що тъй и разбирам всичко на тая песня?Да не би да съм македонец?
П.С. Ех да мога да изнамеря отнякъде тъй наречените "мечкадарски" песни..."Димо Терфенлията","Янко Полковника",и за "прасето дето го убиха през 1953 година в Странджа планина"...Истински хитове,които сигурен съм в Македония не сте ги и сънували!

Колко наистина и' разбираш? Че аз се напрягам за да и' разбера.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419813 - 27.11.2017 15:38 [Re: Гай Баньо]

За разбирането да кажат другите на форума.Ето националния химн на старозагорско.Песента "Димо Терфенли".Само да уточня,че всички лица и събития за които се говори в тези песни са реални.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3419821 - 27.11.2017 16:16 [Re: Гай Баньо]

Ето и една автентична добруджанска песен

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#3419823 - 27.11.2017 16:18 [Re: Бяло Конче]

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419824 - 27.11.2017 16:18 [Re: Лаф моабет]

А ето и верния текст:Емин бей Ескизарския и брат му Муртазата
голяма свадба повдигнаха, сия гюну турци имаха. Поканил Емин бей калесал беюве,мидюри и султани и тези турски стари каймакани, суфти-муфти с бели брадички,ходжите с черни чалмички на тази бейската свадба, но нали знаем всички българи,че турците не обичат вино и ракия, обичат борбата и гюреша. Поканил Емин бей,калесал дор девет чифта пехливана с Якапъ да са и поборят, Якапъ Балканлията. Якапъ из аларгията се разкарва, не мяза човек кат човек, кат кола сяно са тресеше и се в зехтин търкаляше кът три годишно малаче в батака. Прав се Якапъ изправи и на Емин бея
продума: Аферим, Емин бей, машалла,голями подаръци си отпуснал, но тези девет чефта пехливана дето си поканил, на мене се видят девет дребни мравки с тях джумбиш на къдънките не мога да сторя,ще трябва ербапа да ми найдите. Разшетаха се турците, пратиха хабер горе в Делиормана, до делиормански едри турчеля. Никой са от там не наема. До кърджалийски даилии хабер сториха, но и от там никой не се обажда, долу в стара
Турция хабер пратиха, но и отам никой не се наема. Най – после Емин бей решава двама люти турски дишлии проводи във село Терфeли да идат, във Ново Загорска околия за Димо Чолак пехливан,ешъмаз Димо еръмас,ейнъклъ Димо куйруклу,със ръки Димо демирлия, със пръсти Димо челиклия, със нокти Димо бурмалия, за този Димо кара думузулар така го турци наричаха.
Турците Телии ( Терфили ) стигнаха, за Димовата къща питаха, питаха и намериха. Излезна Димовата старата майка, тя си на турци продума: Ако Димо за борба го търсите, него го за борба не бива, излезна му синята пришка на неговата чолашка ръка, обърна се на жива живиница, не може
борба да стори слезна долу към кръчмата с приятели да се почерпи. Турци и в кръчмата отидоха, никой не познаваше Димо Терфилията, нямаха и представа за него.Кога във кръчмата влезнаха, всички българи с
оката вино пиеха, а пък Димо Терфилията с бакъра, на седем стола стоеше,
половината стена държеше турци, му селям дадоха и си на Димо думаха: Имаш ли хабер или не, Емин бей свадба повдигна, тебе те Димо калесва с Якапъ да са побориш,Якапъ Балканлията.Димо на турци отговаря: Много здраве на Якапъ носете, халал му правя борбата,на мене ми синя пришка излезна на мойта чолашка ръка, не мога с чолашката ръка
да държа. Турци пред Димо коленясаха: Молим ти се, Димо, дорим те, ако със нази не дойдеш Емин бей ще ни погуби хънъмките ни в харема ще вкара, а пък нали си и под турско владение, щеш не щеш трябва да дойдеш. Чак тогаз се Димо ядоса, рипна на юнашки крака, при мила майка в къщи отиде.
При мила майка в къщи отиде и си на майка продума: Я ми дай, майко девет аршина дало ( дълго ) платно, раната да си превържа изведи ми бяла кобила Асенка, оседлай я със синьото седло, сложи и жълтата юзда да ида българи да прославя. Метна се Димо на кончето. Кога Стара Загора наближиха, хитро турците излъга. Вървете напред, хаберя носете, аз малко
ще се отбия при това младо българско фершелче мехлем за раната да взема; не се отби Димо при фершела, най- се отби при Лалю прочут кръчмарин и си на Лалю продума: Я вземи твойто бяло бакърче дет взима шест стари оки, тури ми три килограма вино три годишно и три килограма ракия преварка, челеклеме ги направи да дигна да ги изпия, кога със турчин се бор,я болка в ръката да не чувствам. Взима Лалю бъкърчето, напълни дигна го Димо, на един сулук ( на един дъх ) го изпи, ритна бакърчето из
дюкяна и си на Лалю продума. Няма да си оставиш кръчмарските табъйети, все лъжовни мяри ми слагаш, кътният зъб не можах да наквася, стотинка пара няма да видиш: Бутна конче за Стара Загора.
Турците като го видяха, забиха големи едри даули ( тъпани ), засвириха тънките зурни,заиграха къдъни кръшни кючеци. Едни му зехтин даваха, други му кюспети предлагаха; Нали беше Димо чакър кефлия, ритна зихтиня изтури, грабна кюспети ( кожени гащи използвани при мазните
борби ) скъса, хвърли ги и си на турци продума: Не ви искам, турци, кирливите кюспети, имам си здрави заралийски потури, не ви искам, турци и зехтиня,достатъчно когат съм бил малък в пелени, достатъчно майка ме е къпала, със свинска бяла мас ма търкала, давайте
помака насреща. Якапъ още като го видя, като че ли го треска затресе и си на Димо продума: Нали си знаем, Димо силите, че ти ма братко надвиваш, я слушай какво ще ти кажа, ази съм тука калесан за три килограма злато алтъни, за едно три годишно конче хранено, за едно осемнайсе годишно хънъмче, да ме обслужва,всичкото халал ти го правя и от парсата стотинка не искам, само да ми се Димо,предадеш, да не ме Димо засрамиш пред нашите беюве мидюри султани. Димо на Якапъ
продума: Халал ти правя борбата, аз и без това не мога с чолашката ръка да държа. На мойта чолашка ръка синя ми пришка излезна, обърна се на жива живиница.Помака се под мустак позасмя и си на Димо продума: Девет години станало откак ти търся колая, анджък ту сега на збарах, борбата зверска обявявам - кой от къде хваща, ще троши за нищо няма да отговаря; Плеснаха ръце, схващат се Димо уж на шега държеше, а пък турчина настина, къдет го Димо залови, на турчин меса
синяха, кокалите му плющяха; Нарочно Димо отдолу падна турците като видяха,едни си други думаха: Гледайте бахалас кардашлар, как Димо отдолу падна нашия турчин ще надвие: Лекичко вдигна Димо глава, погледна турците до ушите захилени,а пък десетина души българи имаше клюмнали глави надолу. Някои от тях сълзи лееха, от сърце ги Димо съжали, „Раз, два, три” Димо каза, пипна помака за крачола, три пъти във въздух го завъртя и го на рамо нарами като чифчийска (чифчия – земеделец ) копраля,рече в земята да го удари. Всичките турци ахнаха; Молим ти се, Димо дорим те, той ни е царски пехливанин, недей ни пехливанина убива; Лекичко го Димо на земята остави кат осем месечно пеленаче. Емин бей в чардака се обажда: Борбата е янлъш станала, трябва борбата да повторят. Димо на Емин бей отговаря: Аз не съм турчин мохамеданин, ази съм българин православен, един път ме е майка родила, един път ма попа кръщавал, един път борба се боря, ако имате някой друг
турчин, дайте и него да го смачкам, но със тоя няма да повторя. Емин бей на Димо продума: Имаме, Димо как да не имаме, мечка стръвница, люта горска усойница, девет годишна затворница девет мечкадари я водят със девет дрянови тояги. Ако на мечката надвиеш, даваме ти Димо, харизваме дълълъка, Димо кърджълъка и до кърджълъка перпиляка три години да го владееш, да обираш на овцете бюлюкя, а на тютюня гюмрюкя, а пък ако не можеш мечка да надвиеш, на мечка ще те дадаеме, с гяурско месо да я нахраниме. Димо на Емин бий продума: Девет съм мечки одрал, със тая десет ги правя, кога насам ази потеглях, на мене мама ми поръча да мина долу край старозагорската яка, козина за козяк да хи заня/да и занеса/. Голям е късмет имала на - мечка кожа ще одера армаган на мама да я занеса. Вземаха на девет мечкадари хабер сториха, девет мечкадари мечка водиха. Не мяза мечка като мечка, мяза кола тръни карачилия натварена, зъби щрака кат два дикеля ( двурога мотика ), ушите и като старозагорски
връшници ( капаци ), краката и кат солунски диреци. Един път се мечка изрева, всичките турци ахнаха: Качанъс кардашлар, да бягаме, по дървета и тепета да се качиме, отвисоко джумбиш да гледаме, че мечката е грамадно животно, с Димово месо няма да кандиса, някой турчин зян да не стане. Земаха по дървета и тепета се качиха отвисоко джумбиш да гледат. Димо на мечкадари продума: Вземете синджирите на мечката, откачете дибидюс буща мечка пуснете, че турците са твърде махнаджия,да не би турци да кажат, че мечка в синджири са е оплела, борбата янлъш станала.
Вземаха мечка буща, пуснаха мечка се права изправи. Нали се с Димо схванаха,където го мечка хванеше, бели му меса късаше, ясни му кърви течаха, къдет я Димо залови, по три юза ( на турски сто ) фандъци вълна скубаше и на сирумаси хвърляше, за здраве да се накадят. Дибидюс гола мечката остана, хукнала мечка да бяга и Димо след нея се пусна, за задни крака я улавя и я на рамо нарами като чифчийска брехаба сурни влачи Димо из аларгия главата и се търкаля като диканя в харманя. Нали засили с неговата чолашка ръка, от де намери бели и черни дробове, заедно с гръцмуля ги издърпа и ги нагоре повдигна и си на турци продума: Нате ви, турци бакшиша, дето го от мене искахте, утре сутринта супа чорба направете, с вашите хънъмки да закусите и на мене малко да оставите. Кога се Димо огледа, кьорав турчин за илач нямаше, всичко по дървета и тепета качени.Грабнал е Димо мечката, тръгнал от дърво на дърво, тръгнал дървета да друса,падаха турци и бягаха като узрели петровски круши, пък на такива празници къдъните със копринени широки шалвари. А пък тия старозагорски бадемлъци окичени със тая карачилия, където закачат парцалче, откачат на къдъните шалварите, широки пътеките между чилиите тясни. Дибидюс голи в Стара Загора влезнаха, но не смеят назад да се обърнат, който от вас, другари, не вярва, да иде в Стара Загора, да мине край Чъдър могила или горе край Чумлекя, още им висят пърцалято.

Само да уточня,че такива песни са запазили духа в нашия народ жив по време на робството.Целият епос от юнашки песни,включително и тези за Крали Марко са се радвали на голяма популярност сред българското население и са се пеели от гъдулари/киминчИ/ по панаирите на Империята.Село Терфенлий/Голяма Детелина/ не съществува от 1981 година когато беше разрушено при разширението на рудниците в комплекса "Марица-Изток".Жителите му са преселени в старозагорския квартал Богомилово и на къщите си сложиха детелини като гербове.

Редактирано от Лаф моабет (27.11.2017 18:01)

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419829 - 27.11.2017 16:59 [Re: Лаф моабет]

И последно допълнение към епоса:Ако сте чели "Видрица" на поп Минчо Кънчев,там е описан като Ески Заарски управител именно споменатият в песента Емин бей.Брат му,Муртазата е вършел зулуми из околията и накрая е убит от хора на революционния комитет.Димо е бил болен от синя пъпка/антракс/ както се пее и в песента.Вероятно е умрял от това.Но в преданието се твърди,че след борбата отива при хекимин/лекар/ и турците възползвани от това посипват отрова в раните му.Умира на километър от селото си до едно кладенче което носеше неговото име...Димово кладенче.Самият Димо е имал две анатомични особености.Силно изпъкнала опашна кост,поради което го наричат "Куйруклу" и нещо като кожни ципи под мишниците заради което още е наричан и "крилат Димо".Никога не ползвал зехтин за да стане хлъзгав но си е оставял големи нокти за да може да ги забива в телата на противниците си.Борците са били истински икони в онова време.Всяко село се е гордеело ако има такъв.Този човек е бил всячески обгрижван и дори е имал охрана за да не го ликвидира конкуренцията.Най-добрите са се борили на годишните борби в Империята които са се провеждали в Едирне/Одрин/.Там се провеждат и до днес.И дори лично пред Султана на Ат мегдан в Стамбул.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419833 - 27.11.2017 17:10 [Re: Лаф моабет]

Автентична народна песен от Източна Македония и Беломорска Тракия(Пирин и Родопите):

"Дуйни ми, вейни, бел ветрец,
разлюляй гора залена,

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3419834 - 27.11.2017 17:14 [Re: Гай Баньо]

На моята работа ни мога да чувам клипчета.
Отдавна не съм чувала някой да запее народна песен.

Аз понякога си тананикам, ама пея фалшиво. Дет съ вика - само мътя извора.

Tanya.

#3419836 - 27.11.2017 17:23 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

И последно допълнение към епоса:Ако сте чели "Видрица" на поп Минчо Кънчев...

мчи кък.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419845 - 27.11.2017 17:56 [Re: Tanya.]

Слагам я наравно до "Записки по българските въстания". Сега има ново,разширено издание.Уникална книга от уникален автор!

--------------------

Tanya.

#3419851 - 27.11.2017 18:14 [Re: Лаф моабет]

Аз я имам в два тома.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3419882 - 27.11.2017 21:01 [Re: Tanya.]

Да не забравяме каква е темата.Да е жив и здрав Тико,че пусна тая тема!Баща ми много обичаше да слуша големия Борис Машалов,който е най-известен с песента "Заблеяло ми агънце".Ето една песен която е поместена в сборника с песни на братя Миладинови.Сега,македонска ли е,българска ли е...не знам!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3419893 - 27.11.2017 21:49 [Re: Лаф моабет]

Разбира се, трябва да чуем и Любка Рондова, която е родом от Егейска Македония - Македонска фолклорна област.

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3419895 - 27.11.2017 22:03 [Re: Бяло Конче]

Още една голяма песен
https:// />

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Tanya.

#3420002 - 28.11.2017 18:40 [Re: асегаде:)]

Моят дядо много обичаше да пее "Злато моме, злато джанъм..."

ми аз съм си

#3420394 - 01.12.2017 10:30 [Re: Tanya.]

Хе, как ме върна в детството.
Радиоточката на съседите беше нон стоп на мах. Много често я пускаха "Злато моме". И по сватбите много звучеше, а ние живеехме на центъра и там- ресторант до ресторант.
Като се върна- с тази музика ми е белязано детството.
Още нещо, което насън бих разпознала:

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420406 - 01.12.2017 12:18 [Re: асегаде:)]

Голямо гласище,голямо чудо!Разправяха,че пиела юнашката по сватбите и колкото по пиела,по хубаво пеела.

Редактирано от Лаф моабет (01.12.2017 12:20)

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420407 - 01.12.2017 12:27 [Re: асегаде:)]

Къдя сте тръгнАле без баба си Гюргя?Питам аз и отговор не искам!

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420411 - 01.12.2017 12:46 [Re: Лаф моабет]

И майтапчийските шопски песни на Павел Сираков...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420419 - 01.12.2017 14:36 [Re: Лаф моабет]

И като си помисля, че като дете не харесвах българската народна музика...Днес съжалявам за това и не само за музиката, но и за народните танци - хората, които така и не се научих да играя с малки изключения.
Добре, че в училище ме научиха на Пайдушко хоро - все е нещо. Когато се играят хора на празниците - включвам се на пайдушкото..., че го знам.

--------------------

ми аз съм си

#3420421 - 01.12.2017 14:55 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

И майтапчийските шопски песни на Павел Сираков...

Любими

Тъкмо тръгнах да търся в Тубата още една негова и гледайте на какво попаднах.

--------------------

ми аз съм си

#3420422 - 01.12.2017 15:00 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

И като си помисля, че като дете не харесвах българската народна музика...Днес съжалявам за това и не само за музиката, но и за народните танци - хората, които така и не се научих да играя с малки изключения.
Добре, че в училище ме научиха на Пайдушко хоро - все е нещо. Когато се играят хора на празниците - включвам се на пайдушкото..., че го знам.

И аз така. То времената бяха такива, имаше патриотична инфлация. На всеки празник- ансамбъл Филип Кутев, всяка сутрин на събуждане- народни песни, една от друга по- хубави. Друго си е човек да узрее

--------------------

Tanya.

#3420576 - 02.12.2017 13:18 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Друго си е човек да узрее

Като рече времената...
Онази вечер с колегите ми бяхме на купон, продължихме в пианобар и имаше македонска компания от Битоля, та се и разпяха и те покрай пианото. Те те това си пяха, и играха..

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3420581 - 02.12.2017 14:28 [Re: Tanya.]

Някой да знае, дали тази песен е авторска или се води народна?

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Tanya.

#3420583 - 02.12.2017 14:36 [Re: admiral]

Цитат:

... не знам, като казаха на пианиста откъде са той я запя
и те го наобиколиха, и пееха я и те. Аз не бях я чувала.

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420590 - 02.12.2017 15:00 [Re: admiral]

Цитат:

Традиционна фолклорна от Пиринския край.В музикалния албум "Македония",така е посочено.За разлика например от "Македонско девойче",която има посочен автор.

--------------------

admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3420591 - 02.12.2017 15:02 [Re: Лаф моабет]

Питам, защото в Тубата има доста различни варианти на текста и на изпълнението.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

ми аз съм си

#3420696 - 03.12.2017 17:56 [Re: Tanya.]

Цитат:

Като рече времената...
Онази вечер с колегите ми бяхме на купон, продължихме в пианобар и имаше македонска компания от Битоля, та се и разпяха и те покрай пианото. Те те това си пяха, и играха..

Ех тези времена....
Тази песен беше задължителна в репертоара по онова време, когато културно- масовата дейност в офиса започваше направо върху бюрата след работно време, като бумагите се скриваха и на тяхно място изникваха ракийка и мезета "койкаквотоноси". По малките часове сме я пяли наред с целия албум "Македония" на Слави и кой каквото знае- народно, естрадно, руско, масови песни... важното беше да се пее

Иначе тази песен баш не ми прилича на Пиринско, ще ме прощава Слави. Македонска може да е, но Пиринска- не ми се вярва. Де го Битолчанецът да каже?
Николай Хайтов имаше един израз, че песните приличали на планините. Родопските били едни такива широки, а Пиринските- изшилени. Еми, съвсем съм съгласна с него, "Земи огин" е далеч от изшилените Пирински. На тях нито мелодиката им е така развита, нито гласовете са топлите кадифени от другите земи на Македония. (Любка Рондова, например, с песните от Егейско). Както би казала баба- "мясат шопски", особено втората:

--------------------

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3420716 - 03.12.2017 20:36 [Re: асегаде:)]

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3420734 - 03.12.2017 23:13 [Re: Негатор]

ми аз съм си

#3420861 - 05.12.2017 05:30 [Re: Негатор]

Искам да споделя с вас нещо, което не е музика, но е толкова автентично.... от най- автентичните.
Във Фейсбук, в групата за хляб се появи пост на руски и снимка на великолепен селски едновремешен хляб. Гледам името- българско. Много и се зарадвахме. А преди малко вижте какво е публикувала:
Цитат:

За пояснение и гуляма гордост искам да ви поясни групичка, чи нашите предци са преселили от България преди 200 години, и ний сни задължени да си спазвами езику (макар и диалектите), културата, традициите за празниците, приготвениту на ястията и хлябу за да устанат нашите деца българи !!!

[image]https://imgur.com/a/5OsOW[/image]

Цитат:

Радвам са чи ви хареса. Напрядь в ката къща във събута кадяши куминю и всеки дуор мирисаши на упечин ляб...Туй бяши обикновенна рабута на ката инъ българска жина...Мисле чи сас врямету няшту да са върни...

.............

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3420882 - 05.12.2017 12:04 [Re: асегаде:)]

Много интересно! Браво, че тези хора са запазили спомена за това от къде са!

--------------------

Лаф моабет
бежанец с претенции

#3420894 - 05.12.2017 14:33 [Re: асегаде:)]

Не ми се отваря адреса...

--------------------

ми аз съм си

#3421343 - 08.12.2017 19:46 [Re: Лаф моабет]

снимка

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3421348 - 08.12.2017 20:08 [Re: асегаде:)]

Това е баш автентична музика от Североизточна България.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 14 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 979

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.