ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3423858 - 12.01.2018 14:44 [Re: mk_e_bg]

Гай Баньо с право се весели. Официалният език в република Македония, доколкото знам е взет на базата на централните местни говори там, които ние считаме за наш диалект, но така или иначе - диалект с армия и флот може да се нарече език. Ами има прилики със сръбския език, много ясно. Такива прилики по принцип има и в българския език. Върви в Сърбия и почни да питаш различни думи как са на сръбски и ще се изненадаш, колко много еднакви думи имаме с тях. Разликата основно не е толкова в лексиката, колкото в граматиката. Сръбският език си е запазил падежите, докато в българския(и македонския, като част от българския) падежите са отпаднали. Това е по-големия проблем.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Бяло Конче
раванлия

#3423859 - 12.01.2018 14:48 [Re: mk_e_bg]

Румънците си имате обаче езикови проблеми. Латинизираха ви, така че с българи и сърби не може да се разбирате повече. Жалко. То и с италианци, французи и испанци не ви е толкова лесно, май...колкото го представяте

--------------------

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3423863 - 12.01.2018 15:04 [Re: Бяло Конче]

Веселя се защото избирам да ми е смешен вместо жалък. Освен това не съм съвсем убеден, че вярва в нещата, които пише, така че за мен няма смисъл и да влизам в спор с него.

Пиринец
Татар

Регистриран: 14.12.2011
    #3423892 - 12.01.2018 19:33 [Re: хан Ацо]

Успех с първата, 32-рата най-рано след 32 години ...

mk_e_bg
почетен член

Регистриран: 08.07.2016
    #3423978 - 13.01.2018 05:52 [Re: mk_e_bg]

Цитат:

Цитат:

Повечето българи нямаме езиков проблем със сърбите. Всеки си говори езика и се разбираме. А с ракия разбирателството достига на 100%.
Навремето в един софийски ресторант се бяхме събрали с едни брача сърби. Естествено разговора стигна и до Македония. Събеседниците ни бяха лекари - интелигентни хора. За пръв път от тях научих, че крал Стефан Душан бил коронясан в Скопие. Но въпреки този факт и това, което аз им обясних за Македония, което те не знаеха не се стигна да свада, нищо подобно. Живели! и Напред!

И ние румънците нямаме проблем със сърбите, например те даже ни дават гражданство:
Най-новият гражданин на Сръбско: бивхия румънски премиер Виктор Понта, убиец на хора (убил е неговия колега прокурор Кристиан Панаит)

http://tatkovina.info/2018/01/12/%d1%80%...b0%d0%b2%d1%98/

https://web.archive.org/web/201208010416...t-11832870.html

Victor Ponta hatte sich 2002 als junger Staatsanwalt der sozialdemokratischen PSD angeschlossen. Damals ereignete sich einer von jenen mysteriösen Todesfällen, die sich in der Ära Nastase auffällig häuften. Pontas Kollege Cristian Panait, der sich mit Korruptionsaffären im Umfeld Nastases befasste, kam unter nie geklärten Umständen beim Sturz aus dem Fenster seiner Wohnung ums Leben. Rasch war von einem Suizid die Rede. Den Recherchen der rumänischen Journalistin Ela Simona Fica zufolge war dem Sturz ein Streit zwischen Ponta und Panait vorausgegangen, weil Ponta seinen Kollegen zur Einstellung seiner Ermittlungen bewegen wollte. Ponta hatte Panait kurz vor dem tödlichen Sturz als letzter besucht, angeblich in der Absicht, sich mit ihm zu versöhnen. Bei der Obduktion Panaits wurden Spuren von Drogen festgestellt. Ein Staatsanwalt, der in dem Fall ermittelte, wurde von einem Auto überfahren und getötet, der Täter wurde nie gefasst. Zu dieser Zeit trat Ponta als Staatssekretär in die Regierung Nastase ein. Der Staatsanwalt, der das Verfahren damals einstellte, steht nun selbst im Fadenkreuz der Ermittlungen der Antikorruptionsbehörde DNA und wurde suspendiert. Er steht unter dem Verdacht, sich gegen den Austausch von geheimen Informationen für Spitzenpositionen in der Justiz in Stellung gebracht zu haben, unter anderem bei einem Treffen mit dem neuen Ministerpräsidenten, seinem alten Freund Ponta.

ЖИВели!!!

Или по-правилно било да се каже МРТВели/УБили???

правилно би било МРТАВели/УБИЙЕНели
Има огромно румънско малцинство в Сръбско (около 300 000 души) но Румънско не се интересува от тях защото не иска да бъде обкръжена от врагове : Украйна, България вече са наши врагове (по-точно ние сме техните, понеже имаме териториални претенции към Северна Буковина, Северна и Южна Бесарабия (и други по-малки укр. територии) и Южна Добруджа. Ние също сме във враждебни отношения с Унгария защото не искаме да дадем териториално-етническа автономия на нашите унгарци, въпреки че по времето на комунизма те са имали такава а и в Молдова от 1994 г. насам има автономна гагаузка област (обаче няма българска автономна област Тараклия, ясно защо: гагаузите нямат страна майка докато тараклийските българи я имат).

http://rgnpress.ro/rgn_17/categorii/politic/26711-2018-01-12-10-07-10.html

Редактирано от mk_e_bg (13.01.2018 05:54)

Бяло Конче
раванлия

#3423994 - 13.01.2018 13:11 [Re: mk_e_bg]

Няма как да сме врагове. А претенциите на Румъния за Южна Добруджа са безкрайно смешни, доколкото по същата логика България трябва да има претенции към цялата територия на Румъния.
Знаеш ли, че когато Русия в подарява Северна Добруджа(безусловно българска тогава) през 1878г, а в замяна взема Молдова - Румъния е била силно притеснена от бъдещи проблеми с България, дори изпраща извинително писмо до българското Народно Събрание.
Ами четете си исторята, братя румънци! Четете, за да разберете, че вашия национализъм е от 20-ти век и напълно безпочвен, докато ние имаме патерно(бащино) право върху цяла Румъния, ако вземим да си ги мерим...исковете.
Така, че радвайте се, че Южна Добруджа не е в Румъния. Един проблем по-малко.
П.П. Ако беше - аз щях да съм румънец - един проблем за вас повече.

--------------------

mk_e_bg
почетен член

Регистриран: 08.07.2016
    #3424035 - 13.01.2018 20:34 [Re: Бяло Конче]

убиен, првиот, вместо "убиjен", "првиjoт", въпреки че на сръбски се пише убиjен.
обаче земjи, а не просто земи, както е на "бугарашки"

Бяло Конче
раванлия

#3424040 - 13.01.2018 22:10 [Re: mk_e_bg]

Ако нямаше тези разлики - нямаше да има две азбуки.

--------------------

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #3424365 - 17.01.2018 14:41 [Re: Tanya.]

Цитат:

– Къ йе ва?
– Зъ йе, зъ йе!
– Дъ йе, дъ йе!
– Ай!
– Ай!

Превод на български и баба ми беше близо до Стара Загора и Хасково и трудно я разбирах, но това хептен не го схващам...

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

ToffeeTwr-Нострадамус
Нострадамус

Регистриран: 04.10.2011
От: Vienna
    #3424366 - 17.01.2018 14:44 [Re: Лаф моабет]

Цитат:

Пак от същия диспут на "Мелница" малко по нататък...

Во реалната история сите от ВМРО семействата им дойдоа да живеат во Бугария, во реалната история секогаш тие се бореха и воюваха против сърби и гърци. Во реалната история стотици иляди македонци дойдоа да живеят во Бугрия, никой не избега от бугарскиот дел. Во реалната история македонците я градат Бугария, бугарската църква и бугарщината уште от 19 век. Во реалната история пола София е македонци. Во реалната истори 500 години османците не видоха никакви македонци, а само бугари, вака 500 години и византийците. Во реалната история всеки еден бугарин от Бугария може свободно да си говори со една баба во Егейска Македония, еден босански сърбин неможе! Во реалната история сърбите се били 30 години во Македония за целите средни векове. Во реалната история Охридския Архиепископ 750 години се кажува Патриарх на бугарите. Во реалната история до 1945г. нема пет книги написани на "македонски език". Во реалната история преди 1945г. немаше создадено нито едно македонско училиште или църква никаде по света, дури во Америка, Канада или Австралия каде имаше стотици иляди македонци и полна свобода. Во реалната история Василий втори като победи Самуил не се нарече македоноубиец, не се нарече сърбоубиец, не се нарече югославоубиец, а се нарече бугароубиец!
Во реалната история географското име Македония не постои во традиционните имена на държави нито во Сърбия, нито во Турция... никой во Сърбия не казва Македонска, никой во Турция не казва Македонистан... а си имат вакво име за сите традиционни народи и нивната земя на Балканот!
Во реалната история... ех во реалната история!
Во реалната история сърбите и македонците немат допир до 1878г. Во реалната история до 1878г. босанските свинари имат толко обшто со Македония, колкото и чесите! Во реалната история Сърбия и Гърция се союзиха и си разделиха Македония - 90%, като го тероризираха, тепаха, убиваха и изселваха населението и населваха колонисти, мусулмани само и само да го отслабят местното население и да сменят етничкиот состав и да го асимилират шо е останало!
Ако си мислиш дека борбата со Цвийчевите босански свинярски байки и истите гръчки почва со Божо.... ептен немаш поим. Се почва уште преди дедото на Божо да се роди. Земеделието непознаваха во началото на 19 век сърбите, а тръгнали целиот Балкан да управляват и да казват шо е право и шо е криво...

Стилът на писане е много близък до този на Тофи.

Да доста, но не си спомням да съм писал във фиромски форум, освен в Котле, това трябва да е доста старо ако е мое щото мнението ми за този шопар Божо, от 4-5 годиени е едно към едно с това за шумадийските свинари.

--------------------
"Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм"

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 29 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4280

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.