ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: Правописът на "македонски" "език" поправен
    #3455508 - 08.02.2019 17:20 [Re: GG-BG]

Цитат:

Гледах снощи дебата между две много колоритни личности - Ристо Никовски и Тодор Пендаров..най-вече заради Пендаров(МКД националист), който като палне моторетката започва за произнася думите с български акцент и ударение.
Снощи обаче и двамата надминаха себе си.
От Пендаров чух едно прекрасно литературно защО, вместо зОшто, КаквА е рАботата(МКД ударение на трети слог рабОтата).
От Никовски чух ясно артикулирано "съдържание" с акцент "ъ"-тата, вместо содржина.
Преди това Пандов(който също е "сув кербит") сменяше артикулацията от сръбоподобнофонетична към литературен, книжевен софийски говор.
Дори и той каза "КаквА е рАботата).

Тодор Пендаров националист? Окей, вероятно ги бъркаш двамата и всъщност имаш предвид другия - Ристо Никовски. Мани че и той не е наистина искрен националист, просто изпълнява задачи. Та това което мислиш че си чул едва ли си го дочул. Най-малкото защото нищо от изброяното ти не е особеност на който и да е говор в Македония, та ако щеш и изцяло да премахнем сърбизмите. защО, сЪдържание, каквА, рАботата... Просто няма такива неща.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3455509 - 08.02.2019 19:22 [Re: Гай Баньо]

Море, как да няма? Един Блаже Ристовски, един Кантарджиев, един бай Киро Глигоров - и мнозина от по-старото поколение, които не използваха чак толкова фиромизми (демек сърбизми и есперантизми) - звучат направо по български, дори когато говореха против БГ "върховизъм" и "окупация"!

И обратно - има много соросоиди (използващи чуждици и есперентизми), толерантни към БГ, но чийто говор наистина се нуждае от преводач, ама не между македонски (според уставот на СМ) и български, ами между речника на чуждите думи и БГ книжовен език!

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #3455511 - 08.02.2019 19:32 [Re: Негатор]

Цитат:

Море, как да няма?

Внимание, внимание, припомням какво бил дочул GG-BG, а всъщност го нямаме -> защО, рАботата, сЪдържание, каквА.

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3455512 - 08.02.2019 19:55 [Re: Гай Баньо]

GG-BG, давай дакази що си чул!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3455514 - 08.02.2019 20:04 [Re: Гай Баньо]

За тези думички за които казваш - предполагам, че е така, доколкото те са по-валидни за източните БГ говори. И в тази връзка ми направи впечатление, че този път Заев, когато говореше пред нашите журналисти не вмъкваше БГ книжовни думи в речта си, може би защото беше критикуван в Македония, че прави това...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Simulant
рекордьор

Регистриран: 31.03.2012
    #3455517 - 08.02.2019 20:57 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Бугарско влияние!

Витамин Б.

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.

mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
    #3455529 - 09.02.2019 07:15 [Re: GG-BG]

Цитат:

Гледах снощи дебата между две много колоритни личности - Ристо Никовски и Тодор Пендаров..най-вече заради Пендаров(МКД националист), който като палне моторетката започва за произнася думите с български акцент и ударение.
Снощи обаче и двамата надминаха себе си.
От Пендаров чух едно прекрасно литературно защО, вместо зОшто, КаквА е рАботата(МКД ударение на трети слог рабОтата).
От Никовски чух ясно артикулирано "съдържание" с акцент "ъ"-тата, вместо содржина.
Преди това Пандов(който също е "сув кербит") сменяше артикулацията от сръбоподобнофонетична към литературен, книжевен софийски говор.
Дори и той каза "КаквА е рАботата).

Нека да ти дам друг пример:
доколкото ми е известно "возможно" в "македонски" "език" е архаизъм (може би се смята и за "българизъм"). "Македонците" употребяват сръбската (която е и старобългарска?) дума "можно".
Обаче Буяр Османи по "необясними" причини я е използвал:

https://sitel.com.mk/osmani-i-dimitrov-vo-brisel-na-sredba-so-mogerini

"Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, изјави дека не е возможно да има кредибилност на процесот на проширување, без Македонија да биде дел од Стратегијата на Европската Комисија за проширувањето на Унијата."

Вижда се тук че "можен" се употребява 10 пъти по-често от "возможен"

http://www.makedonski.info/search/%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD

возможен
Ранг: 17629

http://www.makedonski.info/search/%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD

можен
Ранг: 1968

Може би това беше хитроумен сигнал че той и другите албанци в БЮРМ искат съюз с българите срещу "македонците". Или той просто говори отлично "язикот" и искаше да покаже и докаже че познава и архаизми/българизми/русизми/книжовни думи като "возможно", докато "етническо-македонските" политици изобщо не говорят албански, камо ли изтънчен албански. Османи искало да постави "македонците" в унизително положение, да ги унижи.
Вероятно има и трето обяснение, понеже първите 2 са напълно недостоверни.

Друг пример:
Напоследък сърбите произнасят някои от думите с повече от една сричка с ударение на последната, което е изцяло погрешно според правилата на сръбски "литературен" език. Дали става въпрос за торлашко влияние или българско/словенско трудно ми е да кажа. Торлашките (така наречените старо-щокавски) диалекти са на път на изчезване, така че ни дума не може да стане за торлашко влияние. Може би се касае за българско влияние: вероятно имате по-добри от сръбските телевизионни предавания и повечето сърби просто не могат да издържат да гледат вашите телевизии. Само че, доколкото ми е известно, няма излъчване на български телевизии в Сърбия а също важи и за словенските телевизии.
Наистина много загадъчно нещо.

Prime minister of Serbia Ivica Dacic victim of hidden camera

https:// />

минут 10:40 - 10:44
"са нама йе премийЕр"
дачич
минут 11:46 - 11:50
"морални кредибилитЕт"

Редактирано от mk_e_bg (09.02.2019 07:52)

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3455535 - 09.02.2019 13:13 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

Море, как да няма?

Внимание, внимание, припомням какво бил дочул GG-BG, а всъщност го нямаме -> защО, рАботата, сЪдържание, каквА.

Не съм "дочул", а направо съм си ЧУЛ С УШИ(Ние видяхме с очи) всяка от думите поотделно.
Факт е, че като се нажежи атмосферата на спорове по различни предавния в МКД телевизии много думи на спорещите започват да се произнасят точно както е в българския език като фонетика и ударения.
Например, смесмането на "а" в "е", т.е. отворено(овчо) "а", типично за сръбския език е навлязло като "жаргонен маниер" при много МКД ТВ говорители. Погледайте "Македонски народни приказни" и ще видите колко по-близко е фонетиката на артистите до БГ език, отколкото "офиицалния" напр. телевизионен азик.

Някой даде пример с думата "възможност"(руска дума). Такава дума в МКД говор никога на е имало. Сърбите ползват "можност". НО в МКД има дума да се "овОзможи". Изобщо, много от думите в БГ, СРБ и МКД езици идват(се връщат) от руски език.

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

mk_e_bg
пристрастен

Регистриран: 08.07.2016
    #3455537 - 09.02.2019 13:33 [Re: GG-BG]

Според онлайн-речника от македонски.инфо няма "возможност", само "возможен".
Аз обаче имам Бугарско-"македонски" речник на Младенов, Ц(ъ)рвенкоски и Благоески: там "възможен" се превежда само като "можен, остварлив, вероятен, реален" без никакъв "возможен". Обаче-обаче имам и "македонско"-румънски речник на сърбина Миле Томич (наполовина румънец ама и презимето и името му са сръбски). Там има и "возможен" и "возможност". Вероятно така е но "возможност" се използва даже по-рядко от "возможен" а "возможен" почти никога не се използва, само "можен".
Дали е руска или старо-/средно-българска дума не знам и няма значение за въпроса а за етнически албанец да познае тази дума е смайващо.

GG-BG
неупатен уопште

Регистриран: 17.10.2017
    #3455538 - 09.02.2019 13:37 [Re: GG-BG]

Посейдон е МКД име - "Поседнал на дното"(на морето)....
таласа е МКД име, таласъм - морско чудовище...
Опс, не съм в шеги и закачки..

--------------------
Ние тука во БГ думатиту го ручаме со притките, а матеницата я кусаме со скачоците....together....ааа....топтан.

Аз Буки Веде и Глаголи - Добро Есть!
Йе Живете Зело И Како Люди Мислете!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6852

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.1 seconds in which 0.08 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.